Bad io pro gramma Examenvrees Kerst, Vos, Boer, Dalmaijer en v. Willigenburg. Werkverschaffing en Steunre- geling. 10 Vastelling steunregeling voor werkloozen. De Voorzitter zegt dat hangende geschillen omtrent het werk in den Buitenpolder van Besoyen de mi nister de subsidie toezegging voor dit werk heeft ingetrokken, zoodat de ophooging der kade is stopgezet. Het is thans onmogelijk te zeggen wanneer het werk kan worden voortgezet. Daarom moeten in de werkloozenzorg voorzieningen worden getroff n. B en W. hebben reeds een voorloopige steunregeling in werking doen treden, doch de raad dient een definitieve regeling goed te keuren. De heer Verheijden zegt dat de stopzetting der werkverschaffing hem zeer bevreemd heeft. Door voor aanstaande personen in Waalwijk is spr. gezegd dat B en W. buiten hun boekje gegaan waren en de kade gingen verhoogen zonder dat ze het mochten. De Voorzitter zegt dat de heele kwestie berust op een gerezen twij fel tusschen het rijk en de provincie over het beheer der kade langs de Oude Maas. Deze kade is aangelegd en onderhouden door het rijk en daarom hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met het departe ment. De zaak heeft lang gehangen, maar eindelijk is de permissie af gekomen om de kade te verhoogen. Het rijk heeft het betrokken polder bestuur gelegenheid gegeven om het werk op eigen kosten uit te voeren. Het polderbestuur van Besoyen heeft toen aan het gemeentebestuur van Sprang-Capelle gevraagd het werk in werkverschaffing te willen uitvoeren. Toen het werk aan den gang was, kwam er uit den Bosch een brief, waarin gezegd werd dat het werk onmiddellijk moest worden stopge/et. Het is toen gebleken dat het niet vast staat of het Oude Maasje in eigendom behoort aan het rijk of aan de provincie. Door Waalwijk is vermoedelijk er naar gestreefd om het werk niet te doen voortzetten. Men vreest daar nl. dat na verhoo ging der kaden in Besoyen de boe zem het water niet meer zal kunnen verzetten en al het water in Waal wij ks polder zal komen. De heer Verheijden begrijpt dat het gemeentebestuur van Sprang- Capelle in deze niet gefouteerd heeft. Spr. wil enkele dingen uit vroegere jaren in herinnering brengen. Toen in de oorlogsjaren Waalwijk de kade tot aan Baardwnk toe liet slechten heeft spreker daartegen al gewaar schuwd en reeds toen heeft hij er op gewezen dat de Westelijk gelegen polders hun kaden zouden gaan verhoogen. Toen heeft men daarmee in Waalwijk gelachen! De Voorzitter zegt dat men in den Bosch heeft berekend dat van den mond van de Amer standen van 3.70 N.A.P. kunnen voorkomen, waardoor ernstig gevaar voor de polders zou ontstaan. De heer Verheijdenals het zoo ver komt staat heel Waalwijk onder water. De heer Michaël: De K.v.K. is er nu ook mee bezig. Ze moesten in Waalwijk maar eens andere maat regelen gaan nemen. De heer Verheijden: Dat ze zelf de werkeloozen ook eens aan het werk zetten. Spr. is in principe voor werkverschaffing maar als het niet anders kan zal er z.i. steun gegeven moeten worden. De heer de Bas merkt op dat het dempen der binnenhaven te Capelle een goed werk object zou zijn. De toestand is thans zeer ongezond daar de haven veel op een vuilnis belt gelijkt. De Voorzitter zou liever deze haven netjes in orde brengen en er een beschoeiing aanbrengen. Dit is echter slechts een klein werk-object. De heer Boer zou dit werk zeer toejuichen mits het niet onder leiding van de Ned Heidemij behoefde te gebeuren. Anders gaat het geld z. i. niet naar de werkloozen, maar naai de Heidemij. De heer Verheijden: Daar belief ik geen bal van te gelooven. Kun- nen de polderbesturen ten Oosten der Capeische haven de slooten niet in werkverschaffing laten graven evenals dat op den Hill in 't Land van Heusden en Altena is gebeurd? Daar is met betrekkelijk weinig kosten door de Ned. Heidemij. keu rig werk vericht. Spr. meent dat het polderbestuur eene leening van f2500 sloot met langen looptijd. De eigenaars hebben op deze manier goedkoop werk verkregen en de werkloozen nuttigen arbeid. Indien de polderbesturen of in gelanden te Capelle weigeren mede werking te verleenen kunnen dan Gedeputeerde Staten niet dwingend ingrijpen. Het zelfde spelletje wordt weer gespeeld als bij den Maasmond in spr. jeugd. De sluis aan 't Kei- zersveer werd gebouwd, doch de afsluiting der polders onderbroken. Later kon men alle kaden gaan verhoogen en had dus zelve de kosten te dragen. Nu kan nien goedkoop laten graven, en weigert men weer, dan betalen de ingelan den later zelf de kosten. Laten B. en W. toch Gedeputeerde verzoeken in te grijpen. De secretaris merkt op dat bij een dergelijk werk in den regel 25°/0 der kosten door de eigenaren wordt gedragen De heer Verheijden: waarom is dat plan hier van de baan geraakt? De Voorzitter er was te weinig medewei king van de eigenaren. We hebben alle ingelanden uitgenoodigd ter vergadering, slechts acht waren aanwezig en slechts één heeft hier schriftelijk adhaesie aan het plan betuigd. De heer Veiheijden: 't Is jammer dat een prachtige polder als die ten Oosten der Capeische haven er zoo slecht bij liht. Het is een groote stommiteit van de eigenaren want als de tijden beter worden moet men de slooten toch op laten balen en dan is het veel duurder. Spr. acht het wenschelijk dat B. en W. er over naar Ged. Staten schrijven. De Voorzitter zegt dat reeds op dracht is gegeven tot het maken van een plan tot verbetering der Binnen haven. Spr. zal daar spoed achter zetten. Een en ander neemt echter niet weg dat er voor den tijd dat er niet gewerkt kan worden een steun regeling zal moeten zijn. B. en W. hebben voor deze rege ling het uniform ontwerp gevolgd, waaraan de raad toch gebonden is. Alleen in de norm der steunbedragen heeft de raad zeggenschap. B. en W. stellen voor dezen norm testellen fl hooger als de bedragen die thans uit gekeerd worden. Spr. raadt aan den norm niet hooger te stellen daar de gemeente zich dan gelijk zou stellen met Loonopzand, waar volgens den minister een hoogere loonbasis geldt. De voorgestelde tarieven zijn Voor georganiseerden f7.voor gehuwde en ongehuwde kostwinners, met een toeslag van 50 ct. voor elk gezinslid boven de 2 personen f5.50 voor kostgangers. Voor regl. nog niet rechthebben den en dubbel uitgetrokkenen f 6.- voor kostwinneis met gelijken kindertoeslag en f 5.voor kost gangers. Voor ongeorganiseerden: f6. voor kostwinners met gelijken kinder toeslag en f 4.50 voor kostgangers. Voorts bepaalt het ontwerp o. m. dat geen steun wordt verleend aan menschen die nog over spaargeld kunnen beschikken en aan menschen die een eigen woning hebben. Deze laatsten moeten een hypotheek op hun huis vestigen en worden van steunverleening uitgesloten zoolang als zij van het hypotheek bedrag kunnen leven. Wethouder v. d. Willigenburg vindt deze laatste bepaling zeer onbillijk. B. en W. zullen dan ook trachten hiervoor een andere regeling goed gekeurd te krijgen, waarbij voor zulke menschen slechts de huur opbrengst van hun huis van den steun wordt afgetrokken. Ook voor de bepaling dat personen van 60 jaar en ouder van den steun worden uitgesloten zullen B. en W. trachten een verzachting te krijgen. De heer Kerst vraagt of er motieven voor de verhooging der steunnormen aangevoerd kunnen worden. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat in Loonopzand een steunnorm geldt van f9.-- dus f2.—hooger dan hier tot nog toe gegolden heeft. Dit ver schil acht spr. te groot. De Secretaris merkt nog op dat in het Land van Heusden en Atena, waar de loonbasis veel lager is als hier, ook een steunnorm van f7. geldt. Spr. zegt dat de voorloopige regeling, die thans geldt, gebaseerd is op de vorstverletregeling der weikverschaffing. De uitkeeringen dezer laatste regeling konden wat kleiner zijn omdat dit verlet steeds slechts van korten duur was. De Voorzitter merkt op dat onder de regeling vallen de zgn. crisis werkloozen, waartoe behooren de werklooze schoenmakers, grond werkers, bouwvakarbeiders en transportarbeiders. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat er ook rekening mee gehouden dient te worden dat de Capeische arbeiders veel buiten de gemeente werken in plaatsen waar een hoogere loon basis gold. Zij zijn dus hoogere inkomsten gewoon. De heer Kerst acht het onder scheid met Kaatsheuvel waarvan de Voorzittersprak, niet gerechtvaardigd althans niet voor zoover het de schoenmakers betreft. Die werken hier immers onder hetzelfde collec tief contract als in Kaatsheuvel, en het eenige verschil is dat dit contract hier wordt gehandhaafd, terwijl dat voor Kaatsheuvel nog de vraag is Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De heer Kraak wenscht nog een wijziging te zien gebracht in de regeling van den huurtoeslag. In de regeling is bepaald dat voor huren boven f3.een toeslag zal worden gegeven. Op deze basis zullen echterslechts weinig menschen van dien toeslag profiteeren zegt spr. Hij wil daarom een toeslag geven van maximum f 1.— op huren boven f2.50. De raad gaat met deze wijziging accoord. Nieuwe Bezuinigingen. 4. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de Gemeentebegroo- ting 1934. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten verschillende verhoogingen van ontvangstposten eischen en ver lagingen van uitgaven. Ged. Staten wenschen daartoe desnoods de op centen der Pers. Bel. tot 200 over de geheele linie op te voeren. De vergoeding aan bijzondere scholen, die thans f9.— per leerling bedraagt willen Ged. Staten tot f 6.— terug brengen. B. en W. vinden deze ver laging echter te groot en stellen voor de vergoedingen vast te stellen op f7.— voor de scholen met een eigen gebouw en f 7.50 voor scholen met een gehuurd gebouw. Bovendien moet er rekening mee gehouden worden dat dit jaar alle gemeente gebouwen geverfd moeten worden. De Secretaris licht nog verschil lende der kleinere wijzigingen toe. Van verschillende posten kan inder daad een bedrag worden afgenomen maar daarmede neemt men de stille reserves uit de begrooling. Ook de post onvoorziene uitgaven zal ver laagd moeten worden. Spr. merkt op dat het een geluk kige omstandigheid is dat de steun verleening minder zal kosten als geraamd is. Van het bedrag van f55.000.kar» f 10.000.worden afgenomen, waardoor 't »uitgestoote» bedrag wordt teruggebracht van f23.000.- tot f 13.000.— B en W. hopen dat na deze wijziging Ged. Staten hun plan tot belastingver hooging zullen laten schieten. De heer de Bas zou de vergoeding aan bijzondere scbolen op hoogstens f7.willen stellen. Spr. vreest dat de bezuiniging anders eenzijdig zou worden, het openbaar onderwijs heeft immers wel zwaardere offers moeten brengen. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat de vergoedingen al omlaag zijn ge gaan door de opheffing der kleine openbare school in de Heistraat. Gaat men met de verlaging nog verder dan vreest spr. dat men aan de grens van het toelaatbare komen zal, omdat de onderwijs belangen geschaad zullen worden. De heer de Bas. Dat had U vroeger dan wel eens mogen zeggen, dat houdt verband met de opheffing der openbare scholen. Weth. v. d. Willigenburg. Dat houdt geen verband met de toestand van het onderwijs zelf. De heer de Bas verwacht dat de besturen der bijzondere scholen met de bezuiniging accoord zullen gaan. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat het schoolbestuur te Sprang er van overtuigd is dat f 6.niet vol doende is, en met dit bedrag zou 't bestuur dan ook niet accoord gaan, al wil het bestuur graag aan de bezuiniging meewerken. De raad gaat accoord met de door B. en W. samengestelde nota van antwoord. 5. Wijziging legesverordening. De Voorzitter zegt dat de leges volgens de oude hetfing f300.op brachten, volgens de voorgestelde heffing echter f560.— Voor de af gifte van bouwvergunningen wordt een progressieve heffing ingesteld, vaiieerend van fl.tot f 10.— Thans bedraagt deze heffing slechts f 0.25. De heer Michaël vindt het beter 10 pCt. van de bouwbedragen te heffen, met afrondingi n naar boven. Met deze wijziging wordt het voor stel aangenomen. 6. Verhaal couponbelasting met deze formeele kwestie gaat de raad accoord. 7 Wijziging begrooting 1933. De overschrijvingen beloopen in totaal f32127. De werkverschaffiing die geraamd was op f35000 heeft gekost f57.199.99, waarvan f43000 in den vorm van subsidies is terug ontvangen. 8. Voorstel tot het aangaan van een kasleening voor den dienst 1934. Besloten wordt een leening aan te gaan tot een maximum van f20000 legen 5°/0 9 Vaststelling kohier straatbelas ting. Het kohier wordt vastgesteld op een totaal van f5857.50. 10 Vaststelling vergoedingen Bijz. lager onderwijs 1931 1932. De volgende vergoedingen worden vastgesteld Voor 1931 Bijz. school te Capelle f 1633.82. Voor 1932 Bijz. school te Sprang f2493.75. Voor 1932 Bijz. school te Capelle f 1814.29 11 Overgave in eigendom van in bruikleen gegeven schoolgebouwen. De voorzitter zegt dat dit betreft de bijzondere school te Capelle. Indertijd is die aan het schoolbe stuur in bruikleen gegeven, doch thans heeft het bestuur het gebouw liever in eigendom. B en W. heb ben daartegen geen bezwaar en stellen voor in principe tot de over gave te besluiten. Is de raad voor overgave, dan zullen B. en W. over de voorwaarden onderhande len. De heer Verheijden is in princi pe tegen daar het moeilijk te zeggen is hoe de algemeene toestand zich ontwikkelen zal. De heer Michaël ziet er geen nut in het gebouw aan de gemeente te gouden. De heer Kerst vindt het een lou ter formeele kwestie. Volgens spr. is het voor beide partijen gemakke lijker de school over te geven. De heer de Bas zou graag zien dat tegelijk met de school ook de onderwijzerswoning werd overge geven. De heer Kerst: Het schoolbestuur is geen exploitant van woonhuizen In principe wordt tot overgave besloten. Tegen de heer Verheijden. Huurverlaging. 12 Mededeelingen. De Voorzitter zegt dat van den minister mededeeling is ontvangen dat de rente van bouwvoorschotten tot 4°/o is verlaagd. Naar aanleiding daarvan meenen B. en W. tot huur- vei laging der gemeente-woningen over te gaan. Het door de rente vrijkomende bedrag is voor Capelle f 1300 voor Sprang f 450. B. en W. stellen voor de wonin gen in Capelle te verlagen van f4.50 tot f350 en van f3.50 tot f3. het geen f 1100 zou kosten, en de wo ningen te Sprang van f430 tot f3.50 hetgeen f330 kost. De resteerende bedragen kunnen voor reserve-vorming worden aan gewend. De heer Kraak voelt meer voor een algemeene verlaging met 20° 0. De secretaris zegt dat daardoor juist de woningen, die het gemak kelijkst verhuurbaar zijn, liet sterkst zouden worden verlaagd. Het voorstel van B en W. wordt aangenomen. De Burgemeester neemt ontslag. De voorzitter deelt nog mede van den Burgemeester een brief te heb ben ontvangen, waarin hij zegt voor nemens te zijn binnen enkeleweken aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn functie te zullen vragen. Rondvraag. Bij de Rondvraag dringt de heer Kraak erop aan meer vergaderingen te houden. De raad was nu al sinds 13 Februari niet meer bijeen ge weest. Hierna wordt de vergadering ge sloten. WOENSDAG 6 JUNI 1934. HILVERSUM 301 M. V. A. R. A. 3,00 Vootf de kinderen. 5,30 Strijkexsemble met orgel. 0,00 Carel Rijken draagt voor 0,15 Vara-orkest 0,45 Sportuitzendingen 7,00 Vara-orkest 7,40 Causerie over Schaken 8,00 Opera. 10,00 Vara-tooneel 10,45 Vaz Dias en Varia 11,00 De Flierefluiters HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. 3,15 Concert 5,00 Kinderuurtje 0,00 De wereldactie der God-loozen en de kerk 0,30 Onderwijsfonds voor de binnen vaart. 7,00 Ned Chr Persbureau 7,15 Landbouwhalfuurtje 7,45 Bezoek van de NCRV aan het vliegveld Schiphol. 9,00 Arnhemsche Orkestvereen. 9,30 Vervolg bezoek aan Schiphol. 10,05 Vaz Dias 10,15 De Arnh. Orkestvereen. 11,30 Gramofoonplaten. DONDERDAG 7 JUNI 1934. HILVERSUM 301 M. A V. R. O. 8.00 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Gewijde muziek. 10,30 Het Hofstad-Strijkkwartet. 11,00 Knipcursus Kinderkleeding. Geen sprake van, indien Gij slechfs MIJnbardi's Zeauwlablelten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 11,30 Het Hofstad Strijkkwartet. 12,00 Lunchconcert door de Minstreels. 2,15 Causerie „Japansche thee-ceremonie". 3,00 Knipcursus. 4,00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 4,30 Robert Rcnard en zijn orkest. 5,00 Halfuur voor grootere kinderen. 5,30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7,00 Het Bocdapester trio. 7,30 Bergliefhcbbersaantreden met rugzak en bergstok 8,00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8,05 Concert door het Omroeporkest. 9,00 Koos Speenhof zingt. 9,20 Concert door het Omroeporkest. 10,15 Gramofoonmuziek. 1J.30 Populair concert door het Omroep-orkest. 11,00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11,10' Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN 1875 M. K. R. O. 8,00 Morgenconcert. N. C. R. V. 10,00 Leger des Heils-kwartiertje. 10,15 Morgendienst. 10,45 Gramofoonmuziek. K. R. O. 11,0" Gramofoonmuziek. 11,30 Godsdienstig halfuurtje. 12,15 Het K.R.O.-orkest. N. C. R. V. 2,00 Cursus fraaie handwerken. 3,00 Piano-recital. 4,00 Bijbellezing. 5,00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 5,30 Concert. 7,00 Gramofoonimiziek. 7,15 Iinkrateia-kwartiertje. 7,30 Weekoverzicht. 8,00 Concert. 9,00 Ouderuurtje. 9,30 Bespeling van het Studio-orgel. 10,45 Gramofoonmuziek. VRIJDAG 8 JUNI 1934. HILVERSUM 301 M. V. A. R. A. 8,00 Gramofoonmuziek. 9,00 VARA-orkcst. V. P. R. O. 10,00 Morgenwijding. V A. R. A. 10,15 Janny van Oogcn draagt voor. 10,35 Het VARA-orkest. 11,00 Janny van Oogen draagt voor. 11.20 Het VARA-orkest. A. V R. O. 12,00 Gramofoonmuziek. 12,30 Kovacs Lajos en zijn Orkest. 2,30 Modepraatje. 3,00 Gramofoonmuziek. V. A. R. A. 4,00 Orgelspel door Cor Steljn. 4,30 Hetty Beck vertelt. 5,00 Het VARA-Orkest. 5,45 Gramofoonmuziek. 0,00 Een muzikaal allerhande programma. 0.45 Radio-tooneelGrijpende handen. 7,00 Het VARA-orkest. 7,30 Lezing. 7,50 Gramofoonmuziek. 7,57 Herhaling S.O.S.-beriehten. V. P. R. O. 8,00 Lezing door Ds. O. v. d. Veen. 8,30 Concert. 9,00 Cursus. 9,30 Concert. 10,00 Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau. 10,05 Vaz Dias. 10,15 Cursus: Droom en Geloof. 10,45 Gramofoonmuziek. V. A. R. A. 11,00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. N C. R. V. 8,00 Schriftlezing en meditatie. 8,15 Gramofoonmuziek. 10,30 Morgendienst. 11,00 Ensemble van der Horst. 12,15 Gramofoonmuziek. 12,30 Het Ensemble van der Horst. I,15 Bespeling van het Studio-orgel. 2,00 Gramofoonmuziek. 2,30 Lezen van Chr. Lectuur. 3,00 Liederen-recital. 4,00 Causerie door H. Pilon. 4,30 Gramofoonmuziek. 5,00 Het NCRV Klein-Orkest. 0,00 Lezing: Zorg voor veiligheid als gemeen schapsplicht. 6,15 Gramofoonmuziek. 6,30 A. J. Herwig over planten. 7,00 Het Ned. Christelijk Persbureau. 7,15 Gramofoonmuziek. 7,30 Literair halfuurtje. 8,00 Het NCRV-Klein-orkest. 9,00 Lezing over edelgesteenten in de natuur. 9,30 Orgelconcert uit de Nieuwe Kerk, A'dam. 10,45 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 9 JUNI 1934. HILVERSUM 301 M. V. A. R. A. 8,00 Gramofoonmuziek. 9,00 Klein VARA-Ensemble. V. P. R. O. 10,00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10,15 Uitzending voor de arbeiders in de Conti- nu-bedrijven. 12,00 De Notenkrakers. 1,00 De Flierefluiters. 2,00 Causerie door S. Broekman. 2,15 Concert. 3 00 Strijders v. voorheen „Willem Liebknecht". 3,20 Gramofoonmuziek. 3,30 Beoefening der huismuziek. 4,10 Gramofoonmuziek. 4,30 Het VARA-kinderkoor „De Krekeltjes". 5.00 Kinder-hoorspel. 5,30 Muzikaal Allerlei. 6.05 Letterkundig overzicht. V. f{. O. 7,00 RedeGedenk te leven V A. R. A. 8,00 Herhaling S.O.S.-beriehten. 8,03 Gramofoonmuziek. 8,20 Avond Bonte Conste. 9,15 Concert. 9,30 Het VARA-Orkest. 10,10 Toespraak door A. de Vries. 10,20 Vaz Dias en varia. 10,30 Het VARA-Orkest. II,00 Gramofoonmuziek. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN".

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2