POOG Mjr. a. F. flijjji 53 iaar prïnilti. No. 47. Woensdag 6 Juni '34. 57e Jrg. TWEEDE HL AD. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch. Onder de zes priesters in 't Bisdom den Bosch, die morgen hun gouden priesterfeest hrdenken, is ook Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Bosch. Hier laten wij eenige bijzonderheden uit het leven van Mgr. Diepen volgen Arnoldus Franciscus Diepen werd in 1860 te 's Hertogenbosch geboren. Nadat hij eerst »Ruwenberg« had bezocht ging hij in 1874 naar het Klein Seminarie te St. Michiels-Gestel. In 1878 ging hij over n3ar het Groot- Seminarie Hij behaalde hier de hoogste onderscheidingen en o itving op 7 juni 1884 de priesterwijding. Een jaar later werd hij benoemd tot professor aan het Seminarie »Beekvliet«, welke functie hij 9 jaren bekleedde, om in 1895 te worden benoemd tot rector der pas opgerichte Bisschoppelijke Kweekschool. Ruim een jaar later werd rector Diepen benoemd tot inspecteur van het R.K. Bijzonder Onderwijs, in welke functie hij zijn beste krachten aan het onder wijs gegeven heeft. In 1911 werd hij voorzitter van den R.K Schoolraad. Reeds toen waren Mgr. Diepen vele onderscheidingen ten deel gevallen. De Paus benoemde hem tot geheim kamer heer, hij werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau en opgenomen in den raad van den bisschop. Velen zullen zich nog herinneren den velen arbeid, die Mgr. zich getroost heeft voor de vluchtelingen in den wereldoorlog en voor de Oostenrijksc'ne kinderen. In 1915, toen de krachten van den toenmaligen bisschop Mgr. W. v. d. Ven reeds begonnen af te n°men, werd Mgr. Diepen tot Coadjutor van den Bisschop van den Bosch benoemd, welke benoeming inhield dat Mgr. Diepen bij den dood van Mgr. v. d. Ven de Bisschoppelijke waardigheid zou overnemen. Dit geschiedde op 22 December 1919. Groot is de ontwikkeling die het bisdom onder zijn bestuur heeft onder gaan. Wij noemen slechts de stichting van bijna 50 nieuwe parochies, de nieuwe indeeling der dekanaten Hier volgt een opsomming van de onderscheidingen welke Mgr. Diepen in den loop der jaren zijn verleend: Assistent Bisschop bij den Pause lijken troon, Huisprelaat van Z. H-, Romeinsch Graaf Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Magi straal Groot Kruis der Heilige en Souvereine Orde van Malta, de hoogste onderscheiding van 't Oostenrijksche R^ode Kruis: de Ster van verdienste met de oorlogsdecoratie, de Ster van het Hongaarsche Roode Kruis, het Eerekruis eerste klasse van 't Duitsche Roode Kruis, met het gouden Eerekruis en de Ster van verdienste van de Republiik Oostenrijk en de medaille van Koning Albert van België met gestreept lint. Wij gelooven dat morgen in ons bisdom vele gebeden zullen opgaan, opdat Mgr. Arnold Frans Diepen nog lange jiren voor het diocees den Bosch gespaard moge blijven. Hoopt Id Waafwlfk. Steunt de Waaiwljksche handel en Industrie. W. B. GEMEENTERAAD. WASPIK. Heffing van bouwrechten. De Strautbelasting n eer inge voerd. Huurverlaging der gemeenle-wonii.gen. Vrijdag kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van den edel- achtb. heer P. Dekkers. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De heer Brokx wenscht nog even een opmerking te maken naar aan leiding van het in de vorige ver gadering behandelde adres van de Moderne Vakbonden, dat op spr.'s voorstel voor kennisgeving is aan genomen. In de socialistische pers heelt men er spr. nu willen door halen en is bet-ogd dat hij de zaak verkeerd begrepen had, omdat het adres niet van de S.D.A.P. uitging maar van meer onderteekenaren. Het waren echter de eischen van de Moderne Vakbonden, en waar hier zooveel voor de werkloozen gedaan wordt vond spr. die aanvallen der socialisten op den Waspikschen burgemeester zeer misplaatst. Het deed hem prettig aan toen hij op een vergadering der R.K. Werk- liedenvereeniging dhr. Eijkemans uit Tilburg woorden van hulde hoorde richten aan het adres van den burgemeester voor hetgeen deze voor de werkloozen doet. Spr. zou wenschen dat ook de S.D.A.P. een dergelijke houding aannam inplaats van dergelijk geschrijf. Aan de orde Aangaan leening Waterleiding Mij. De Voorzitter zegt dat de gemeente als gevolg van hare deelname in de Waterleiding Mij. bij de Staat een leening van f 174.724.49 heeft aan gegaan tegen 6 pCt. Deze rente wordt door de regeering verlaagd tot 4 pCt. om verlaging der tarieven daardoor mogelijk te maken. Wordt goedgt-keurd. Wijziging politieverordening. Op voorstel van Ged. Staten wordt een kleine redactiewijziging in een der artikelen aangebracht. Verordening tot heffing van bouw rechten. De Voorzitter zegt dat, gezien de slechte finantieele positie waarin de gemeente verkeert, door Ged. Stalen verlangd wordt dat hier een heffing van bouwrechten wordt ingevoerd. 13. en W. stellen in hun ontwerp de volgende heffingen voor f0.50 bij bouwen of verbouwen beneden f 200 fl.idem van f 201f 500 f2.— f 501—f1500 f4.50 f1501—f3000 f7.— f3001—f4000 Boven f4000 f2 voor elke f 1000 De Voorzitter zegt verder dat de heer Adr. de Bruijn zich bereid verklaard heeft om 5 f 1.50 per aanvrage de bestekken te onder zoeken of ze met de bouwverordening overeenstemmen. De heer v. Dongen meent dat de vergoeding voor den heer de Bruijn beter in procenten van de bouwsom kon worden bepaald, want of men een be>tek van een kleine verbou wing of die van een nieuwbouw van f5000 krijgt te onderzoeken dat is toch een groot verschil. Spr. zou deze kosten ook op de bouwers verhalen. De Voorzitter zegt dat van kleine verbouwingen de vergoeding van f 1.50 niet behoeft gegeven te worden. Overigens gaat de heer de Bruijn met deze alleszins billijke vergoeding accoord. Deze kosten konden op de bewoners wel verhaald worden, doch deze betalen nu ook de nieuwe bouwrechten en spr. wil het bouwen zoo min mogelijk bemoeilijken. Daarom heeft hij ook de bouw rechten inplaats van op 5° 00 als werd voorgesteld, op gemiddeld 2°/00 gebracht. Iedere belasting wordt tenslotte als een onbillijkheid gevoeld, maar er moeten nu eenmaal mid delen gevonden worden om hel tekort te dekken dat ontstaan is doordat het rijk f bOOO minder in de werkloozensteun bijdraagt dan was begroot. De heer v. Dongen acht ook op kleine verbouwingen deskundig toe zicht van gemeentewege noodig, want van alles wordt er hier in Waspik maar langs den weg gezet. De heer Brokx is het hiermede eens en acht eveneens toezicht hierop noodzakelijk. De Voorzitter zegt dat de heer de Bruijn slechts heeft te beoordeelen of het bestek voldoet aan de bepa lingen in de bouwverordening. Gaat men speciale schoonheidseischen stellen, dan zou men kunnen aan sluiten bij den bouwraad. Dat brengt echter weer kosten en vermoedelijk ook veel ongenoegen met de bouwers mee, want op dit punt loopen de meeningen nogal eens uiteen. De heer v. d Bijken zou maar baas blijven in eigen gemeente en de menschen niet nog meer moei lijkheden in den weg leggen. In omvraag gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verordening tot beffing van rechten op kosten van besmettelijke ziekten. Ook deze heffing wordt door Ged. Staten verlangd. In het ontwerp door B. en W. opgemaakt wordt bepaald dat in geval van besmettelijke ziekten door de belanghebbenden moet wor den bijgedragen in de kosten die de gemeente daarvoor heeft te maken, en wel 50 pCt. van die kosten bij een belastbaar inkomen van f 1200 tot f2000, 75 pCt. bij een inkomen van f2000 tot f2500 en 100 pCt.bij een inkomen boven f2500. Inkomens beneden f1200 behoeven dus niet in de kosten bij te dragen. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Wijziging begrooting 1934. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten in hun nota van aanmerkingen op de bcgrooting 1934 verschillende verlagingen bij de uitgaven voor stellen. O.a. den post van presentie gelden raadsleden met f 110, meubi lair raadhuis met f25, belooning brandmeesters met f198, ambtenaar Burg. Stand met f42.50, officieele ontvangsten met f10, ambtswoning burgemeester met f30, Gezondheids commissie met f 112.06, werkloozen steun met f500 en Lager Onderwijs met f580. De gemeenteraad heeft deze voor stellen in een comité besproken en kon zich vereenigen met de voor gestelde verlagingen van de posten Ambtenaar Burg. Stand, Officieele ontvangsten, Gezondheidscommissie, Werkloozensteun en Lager Onder wijs. De posten Presentiegeld raads leden, Meubilair raadhuis, Belooning brandmeesters en Ambtswoning burgemeester wenscht men echter te handhaven. Met algemeene stemmen gaat de raad met dit standpunt accoord. Heffing belasting gebouwde en/of ongebouwde eigendommen.* De Voorzitter zegt dat Ged. Staten voorstellen om de Straatbelasting weer in te voeren. De verordening bestond hier al, doch was destijds buiten werking gesteld. De gemeente moet een tekort van f 6000, ontstaan door de lagere uitkeering door het rijk, wegwerken. Door verlaging van de zooevcn genoemde begrootings- posten wordt een besparing van f1300 bereikt. Bovendien wordt f2000 van den veldwachter bezui nigd en 12500 zal uit de Straat belasting moeten worden gehaald, want de andere belastingen zijn reeds tot het hoogste opgevoerd. Nu zou men ook de werkloozensteun kunnen stopzetten, bijv. gedurende de zomermaanden en de menschen naar het Armbestuur verwijzen, maar dan komt het Armbestuur later toch weer bij de gemeente aankloppen. Wat de Straatbelasting betreft zijn er stemmen opgegaan die bezwaar hadden tegen een belasting van ongebouwde eigendommen. Daaraan zou tegemoet gekomen kunnen wor den door 6 pCt. alleen van de ge bouwde eigendommen te heffen, inplaats van 5 pCt. van gebouwde en van ongebouwde. De opbi engst zal in beide gevallen ongeveer f25d0 bedragen. De heer v. d. Rijken meent dat er een grens is en zal daarom tegen deze en andere belastingverhooging stemmen. De belasting moet betaald worden en omdat de menschen het niet hebben moeten anderen maar blijven wachten. De Voorzitter weet ook wel dat de draagkracht der ingezetenen sterk verminderd is en de belastingen moeilijk binnen te krijgen zijn, maar men kan de menschen die buiten hun schuld geen werk kunnen vin den, niet aan hun lot overlaten. In vele andere gemeenten zijn de be lastingen nog hooger. De heer Brokx zegt dat er geen enkele belasting sympathiek is. Er moet slechts naar de billijkste ver deeling der lasten gezocht worden. Hij zou de ongebouwde eigendom men vrij laten en dan voor de bebouwde maar 6 pCt. laten betalen. Ook de heer Verschure betoogt dat een heffing voor ongebouwde eigen dommen veel onbillijkheden schept. Hij zal vóór de belasting stemmen omdat er geld moet zijn, maar dan alleen van de gebouwde eigen dommen. Na eenige discussie werd besloten 6 pCt. te heffen alleen voor de ge bouwde eigendommen. Tegen stemden de heeren B. Langerwerf, Rubbens, Vloemans en v. d. Rijken. Onbewoonbaarverklaring woning J. Kools. De Voorzitter zegt dat hij dit punt om bijzondere redenen voorloopig van de agenda heeft afgevoerd. Mis schien komt het later nog in be handeling. Aangaan geldleening. B. en W. vragen machtiging om een leening aan te gaan tot maximum f!500.bij het Armbestuur tot dekking der kosten van havenbe schoeiing. Verder stellen zij voor om nog f 500.te leenen bij de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten en daarvan de hoognoodige re- paralies aan de oude school en de woning van den burgemeester te laten verrichten. Aan den heer de Bruijn was ver zocht eens na te gaan welke kosten het zou meebrengen als de oude school, de burgemeesterswoning en het gemeentehuis werden opgeknapt. Die kosten lit pen zoo hoog dat de voorzitter, hoezeer hij het ook ap precieert dat men zijn huis wat wil opknappen, het in deze moeielijke tijdsomstandigheden niet wil accep teeren. Er kan z. i. voorloopig worden volstaan met de vernieuwing der voordeur, een ijzeren poortje en een klinker- of tegelpaadje van het poortje naar zijn huis. Aan de oude school zal allen het hoognoodige gedaan worden omdat deze anders geheel in verval geraakt. De heer Brokx meent dat er wel geen enkel raadslid bezwaar tegen zal hebben dat de woning van het hoofd der gemeente een klein beetje wordt opgeknapt. De heer van Dongen vindt dat de woning van den burgemeester en de oude school al heel wat geld aan de gemeente gekost hebben. Hij vraagt zich af of die oude school nog wel noodig is. De Voorzitter merkt op dat vroeger een verkeerde zuinigheid is toege past waardoor zijn woning hoe langer hoe meer in verval is geraakt. Men kan zich haast geen slechter huis voorstellen. Persoonlijk heelt spr. er al f2800.- aan ten koste gelegd en bovendien betaalt hij er een goede huurprijs voor. Wat de school betreft, het is het eenige lokaal dat de g meente be schikbaar heeft voor alle mogelijke gelegenheden als het houden van cursussen, keuring dienstplichtigen, inspectie, ijken van maten en ge wichten enz., terwijl ook de Christe lijke Zangvereeniging er gebruik van maakt. De heer Rijken acht het onnoodig om meer dan één lokaal van de school in orde te houden. De heer Verschure informeert hoe het zit met de tafels en stoelen in de oude school die vroeger eigen dom van den boerenbond waren. De Voorzitter zegt dat er niets van heel is gebleven. Vroeger ging het er, ook op denlandbouwcursus, or delijk toe, maar bij den laatsten cursus hebben ze zoo huisgehouden dat er niet veel meer van heel ge bleven is. De politie heeft moeten ingrijpen. De verslandhouding tus- schen leerlingen en leeraar was uiterst gespannen. De heer Verschure zou gaarne het resultaat vernemen van 't onderzoek dat in deze aangelegenheid is inge steld. Bij wie lag de schuld van al die herrie? Bij de jongens of bij den onderwijzer? Waarom gaat het er bij den cursus in Raamsdonk, waar de Waspiksche jongens nu ook naar toe gaan, wèl ordelijk toe? 't Is wel gemakkelijk om de Waspiksche jon gens de schuld te geven. De Voorzitter zegt dat er destijds procesverbaal is opgemaakt. Hij kan daarover in openbare vergadering niet verder uitwijden, wel in gesloten vergadering. De heer Langerwerf kan er zich mee vereenigeu dat het gevraagde bedrag geleend wordt mits er niets voor de oude school wordt uitge geven. Er is immers toch niets met de Waspiksche boeren te beginnen 1 't Gaat hier toch altijd maar over de alleen—zaligmakende fabrieken. Maar als het de boeren beter ging zou het z.i. iedereen beter gaan. De heer v. d. Rijken merkt op dat de boeren niet de eenige zijn die hier vergeten worden met den Mid denstand is het evenzoo gesteld. Na nog eenige discussie wordt besloten hoogstens f2000 te leenen, terwijl B. en W. den raad op de hoogte zullen houden welke werk zaamheden zullen worden verricht. De havenbeschoeiing zal worden aanbesteed, waarbij bedongen zal worden dat Waspiksche werklieden genomen moeten worden. Ook aan nemers van buiten mogen inschrij ven. Het bestek zal op verzoek van de leden ter inzage worden gelegd. Verlaging huurprijs der gemeente woningen. De Voorzitter zegt dat de regeering de huurverlaging wil bevorderen door de annuileitsrente te verlagen van de bouwvoorschotlen. Er zijn door het rijk reeds gegevens aan de gemeente gevraagd. Kan de raad met verlaging wachten tot nadere gege vens omtrent de regeeringsmaat- regelen bekend zijn? Of wil men direct tot verlaging besluiten Naar spr.'s meening zal de tegemoet koming van regeeringswege nooit zoover gaan dat de huur tot 12.50 kan worden verlaagd. Wenscht men zulks te doen dan behoeft men dus niet op de regeering te wachten. De heer v. Donfeen vindt het ver keerd om vooiuit te loopen op de regeeringsmaatregelen omdat die niet voor alle gemeenten helzelfue zijn. Spr. becijfert dat iemand die zelf bouwt minstens f4.50 per week verwoont. Als men nu de gemeente woningen tot f2.50 gaat verlagen is dat onbillijk tegenover de huis ligenaien. De heer Smits vindt dat de onder vinding de beste leermeester is. Blijven die woningen aan den tegen- woordigen prijs, dan komen er steeds meer leeg te staan, want de menschen kunnen het tegenwoordig niet meer betalen. Wat zal dan ten slotte voor de gemeente het voor- deeligst zijn Na nog eenige discussie, waarbij wordt o» gemerkt dat er momenteel geen enkele woning leeg staat, wordt besloten de regeeringsmaatregelen af te wachten. De heer Smit had gedacht dat er een adres van de R.K. Werklieden- verteniging ter tafel zou zijn gekomen. De Voorzitter zegt een schrijven ontvangen te hebben waarin erop wordt gewezen dat de georgini- seerde weikloozen er slechter aan toe zijn bij de werkloozenuitkeering dan de niet—georganiseerden. B. en W. onderzoeken deze zaak en wach ten op de nieuwe voorstellen die hieromtrent uit Den Haag kunnen worden tegemoet gezien. Hierna sluiting. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 Juni 1934. Eerste Plechtige H. Mis. Een zeldzame plechtigheid heeft Zondag in onze gemeente plaats gehad Dt jonge Waalwijk che priest- r, de Weleerw. heer A Wagemaker», droeg in de parochiekerk van Si. Jan Baptist zijn eerste H. Mis op. De kerk, waarin het priesterkoor in een bloemenkleed was gestoken, was geheel met geloovigen gevuld. De neomist werd geassisteerd door kapelaan van Rooij. kapelaan v. Dal, kapelaan Klaassen en de eerw heer G. Witlox, resp. als presbyter assistens, diaken, ceremoniaris en sub-diaken Het zangkoor voerde de massale vierstemmige mis van Cuijpers „Sanctae Trinitati" uit. Tijdens de H. Mis hield kapelaan van Rooij de feestpredicatie, waarin hij den jongen priester en zijne familie feliciteerde met het groote geluk dat hun was ten deel gevallen. Z E. legde den nadruk op de ver- heven waardigheid van 't priester, ambt en op de bijzondere macht waarmede God zijn priesters bekleed heeft. In den loop van den dag kwamen velen den neomist in de ouderlijke wonirg feliciteeren. Talloos waren de blijken van belangstelling, o.m. vele bloemstukken, die de Weleerw. heer V\ agemakers en zijn familie mochten ontvangen. 's Namiddags heeft de neomist het H. Lof gecelebreerd, waaronder een plecht ge processie werd gehouden. De jonge priester en zijn familie leden zullen dezen schoonen dag nog lang in hun herinnering houden. Collecte. De collecte voor hel geschenk van Mgr. Diepen, heeft in de parochie St. Jan Baptist f 436.80 opgebracht, in de St. Clemensparochie f 150 en in de Sl. Antoniusparochie f 90.— On ldu iking su ikeraccijns. Door de Rijksambtenaren zijn te Waalwijk 2 personen en te Drunen 1 persoon bekeurd wegens het in voorraad hebhen van gesmokkelde suiker. Het betrof hier vrij groote hoeveelheden. De suiker is in beslag genomen en wordt verbeurd verklaard, terwijl bovendien zware geldboete of ge vangenisstraf op deze ontduiking is gesteld. De vereeniginq van EethenWijk, en Aalburg en Veen. De commissies uit de ingezetenen der gemeenten Eethen en Wijk en Aalburg hebben besloten teadvisee- ren niet accoord te gaan met het voorstel van Ged. Staten tot veree niging der gemeenten Wijk en Aal burg, Eethen en Veen.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5