waar ook Rijksminister van Arbeid, dr. Seldte, het woord voerde, is het in de naburige stad Maagdenburg tot een botsing gekomen tusschen leden van de Stahlhelm en de S. A. Rijksminister Seldte werd in zijn auto herkend en uitgejouwd. Cosijns is gereed. Voor de vlucht van dr. Max Cosijns naar de stratosfeer zijn thans alle voorbereidingen getroffen. De opstij ging is binnen enkele dagen te ver wachten en zal afhangen van de weersomstandigheden. Hiller naar Mussolini. Naar gemeld wordt zal Hitier dezer dagen naar Mussolini gaan om diplomatieke besprekingen te voeren. Volgens berichten uit Genève zou de Italiaansclie regeering de Duitsche en Fransche staatslieden tot een bijeenkomst te Venetië hebben uit- genoodigd. Nader wordt gemeld dat Hitier Donderdag met van Neurath naar Venetië zal gaan. Weer bomaanslagen in Oostenrijk. In Oostenrijk zijn weer twee ernstige bomaanslagen gepleegd op spoorbruggen van de groote inter nationale lijnen. Bij Vöklamarkt, op de lijn Weenen Salzburg—Innsbrück—Zurich, is een bom geworpen op de spoorbrug, waardoor, volgens mededeelingen van de politie de brug zoodanig is beschadigd, dat het verkeer waar schijnlijk zes dagen niet zal kunnen passeeren. De sneltrein Weenen—Parijs, welke 10 minuten na den aanslag passeerde, kon nog juist bijtijds tot staan ge bracht worden. Een tweede bomaanslag is gepleegd op de lijn Weenen—Triest tusschen Semmering en Breitenstein. Er zijn verschillende nationaal socialisten gearresteerd. De Oostenrijksche autoriteiten nemen strenge maatregelen tegen de daden van sabotage in Oostenrijk. In het bijzonder zal de doodstral toepassing vinden. Er zijn weer nieuwe aanslagen gepleegd. Lilausch kabinet afgetreden. De Litausche regeering is afge treden, in verband met den putsch van vorige week. Nieuwe onlusten in Spanje. In Spanje gaat bet er momenteel weer rumoerig toe. De landarbeiders zijn in staking gegaan. Hier en daar hebben gevechten plaats met de civiele garde. Er wordt al gesproken over de invoering der censuur. Te Madrid is Zondag een anti Duitsche betooging gehouden. Italië bouwt kruisers. De Italiaansclie regeering heeft besloten twee pantserkruisers van 35.000 ton op stapel te zetten. BINNENLAND. De verjaardag uun tl. M. de Koningin. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat het de wensch van H. M. de Koningin is, dat Hoogstderzelver geboortedag door hen, die zulks ook dit jaar wenschen, zal kunnen worden her- dacht. In verband met het leed, dat het Koninklijk Huis heeft getroffen door het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, is het mede de wensch van de Koningin, dat het feestelijk karakter dit jaar niet op den voorgrond treedt. De Prinses Donderdag naar Engeland De reis van de Prinses naar Enge land, waarvan wij indertijd melding maakten, is thans bepaald op Don. derdag 14 dezer. Hel ledental der vakcentrales daalt. Het ledental der voornaamste Ne- derlandsche vakcentrales daalde ge. durende het jaar 1933 met 3 2 pCt. van 726 996 op 1 Januari 1933 tot 703.782 op 1 Januari 1934. Alleen het Chr Nat. Vakverbond boekte nog eenige winst (bijna 0.24 pCt.) en zag zijn ledental stijgen van 116.913 tot 117.193. Ook hier bleef de winst dus zeer gering en bedroeg slechts 280 leden. De overige centrales zagen hun ledental dalen. Opmerkelijk is het groote verlies van het Nat Arb Secretariaat (N.A.S ad 14 5 pCt. van 23.102 tot 19 762 leden. Dan volgt het Ned. Verbond van vakvereeni- gingen (N V.V met een verlies van 4 3 pCt. van 339.403 tot 324 852de Nederl. vakcentrale met 3 4 pCt. verlies van 49 521 tot 47 820; het R.K. Werkliedenverbond met 2 pCt. verlies van 198.057 tot 194455 Ontslag aan de huwende onderwijzeres. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 38, 56 en 37 der Lager Onderwijswet 1920. De minister acht de meest aan nemelijke oplossing, dat de wet bepaalt hetgeen thans de gemeente raad bevoegd is te bepalen, dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, worde ontslagen. De positie van de thans gehuwde onderwijzeres wenscht de minister onaangetast te laten. Dit zal ook gelden voor het bij zonder onderwijs. Greenwich-tijd in Nederland. Minister de Wilde heeft een wets ontwerp ingediend, dat beoogt den middelbaren tijd van Greenwich de in Nederland geldende wettelijke tijd te doen zijn. Het tijdstip waarop dit ontwerp, als het door de Staten— Generaal wordt aangenomen, in werking zal treden, zal nader door de Kroon worden bepaald. Naar de meening van de regeering is het gewenscht, niet in het minst met het oog op de behoeften van het luchtvaartverkeer, de radio- uitzendingen en het internationaal wetenschappelijk waarnemingsver- keer, dat Nederland, gelijk andere landen reeds deden, zijn eigen nationale tijdregeling prijs geeft en den wereldtijd, volgens de indeeling van het aardoppervlak in 24strooken van 15 lengtegraden, waarin de tijd telkens een uur verschilt, aanvaardt. Uitwijzing van vreemdelingen. Naar wij vernemen heeft de minister van Justitie dezer dagen een nieuwe circulaire tot de politie autoriteiten gericht, in verband met nieuwe voorschriften voor de be handeling van vluchtelingen en vreemdelingen, die hier de grens zijn overgekomen. Voor de vluchtelingen, die recht streeks uit Duitschland naar Neder land komen is vastgesteld, dat zij niet meer naar andere landen kun nen worden uitgeleid, In gevallen, waarin aannemelijk kan worden gemaakt, dat de terugkeer der voor uitwijzing in aanmerking komende vluchtelingen onmiddellijk levens gevaar ten gevolge kan hebben, wordt bepaald, dat zij voorloopig op Nederlandsch gebied mogen blijven. Maggi breidt uit l Er is tegenwoordig heel wat moed en koopmanschap voor noodig om uitbreiding aan een fabrieksbedrijf te geven, in die mate, dat naast een bestaande fabriek een geheel nieuwe vei rijst, die bovendien zoo spoedig mogelijk in bedrijf wordt genomen. Nog geen 100 M. verder dan het tegenwoordige gebouw heeft de fa. Maggi vorig jaar van de gemeente Amsterdam een terrein van 7300 M2 gekocht, dat eveneens aan den Haarlemmerweg ligt, met de toe komstige nieuwe groentehallen der gemeente op den achtergrond. Op dit terrein is thans een nieuwe fabriek verrezen, die aan de hoogste eischen voldoet, wciH</> aan een modern fabrieksbehfijr'mogen wor den gesteld. Ruime zalen, waar lucht en licht voldoende toegang hebben, bevatten de ingenieuze machines, die voor de vervaardiging der Maggi's Producten noodig zijn. In de zeer groote kelders krijgt men een goeden indruk van de grondoppervlakte, die het groote, hooge gebouw beslaat. Van hieruit voeren liften naar de bovenste étage. Op het platte dak heeft men een prachtig uitzicht op Amsterdam en het omringende polderland. Vurige letters zullen in de duister nis wijd en zijd de aanwezigheid van Maggi daar ter plaatse verkon digen. Een groot ketelhuis zorgt voor de verwarming van de fabriek, alsmede voor de bij de fabricatie benoodigde stoom. Beton en staal zijn wel de voor naamste bouwmaterialen geweest van de fabriek, waarvan de eerste paal op 17 Juni den grond in ging. Aan den Westelijken kant van het gebouw wordt een spoorwegaanslui ting gemaakt op het Nederlandsche net. Het overdekte perron doet typisch aan in deze omgeving. Het fabrieksbedrijf is thans vol.edig in het nieuwe gebouw ondergebracht, terwijl het bestaande gebouw voor laan uitsluitend zal worden gebezigd voor kantoren, opslagplaats en bet faconneeren der gefabriceerde pro ducten. Op het nieuwe terrein is nog voldoende ruimte overgebleven voor andere gebouwen, indien een nieuwe uitbreiding van het bedrijf zulks zou vergen. Er is dus met de naaste toekomst voldoende rekening ge houden. De officieele opening heeft Vrijdag middag 8 dezer plaats gevonden door Dr. I. H. J Vos, wethouder te Amsterdam, terwijl de symbolische daad verricht werd met het door knippen van een lint in de nationale kleuren. Gelijktijdig ging het rood, wit en blauw op de fabriek in top. Er was zeer veel belangstelling uit handels kringen, waarmede de firma Maggi dagelijks contact heeft, zoowel als van andere zijden. Het voltallig personeel was even eens bij de plechtigheid tegenwoordig, waarbij behalve door Dr. Vos, het woord werd gevoerd door den Direc teur, den heer Joh. Leyds. Hierna werd hel nieuwe gebouw door de genoodigden bezichtigd, die eveneens het bedrijf in het oude gebouw in oogenschouw namen. Tenslotte vereenigden de genoo digden zich aan een lunch, welke door de Directie werd aangeboden en waar menig welgekozen woord de goede wenschen vertolkte voor het bloeiende Nederlandsche bedrijf. Wettelijke regeling van de afbetalings-overeenkomst. Bij de Tweede Kamer zijn wets ontwerpen ingediend resp. tot rege ling van de afbetalingsovereenkomst en tot regeling van het afbetalings- bedrijf. De regeering stelt zich op het standpunt, dat de afbetalingsover eenkomst als maatschappelijk ver schijnsel moet worden aanvaard, doch regeling behoeft. Het voorstel, dat de invoeging van artikelen in het Burgerlijk Wetboek beoogt, be handelt het afbetalingsc mtract als een bij zonderen vorm van de over eenkomst van koop en verkoop. De regeling bevat tal van bepalingen van dwingend recht, omdat, naar het oordeel van de regeering, sociale opvattingen ook het civiele recht behooren te beheerschen. Het tweede wetsontwerp richt zich tegen de uitwassen van het afbetalingsbedrijf («leenvrouwen» en colportagesysteem). Het afbetalings bedrijf zal worden gebonden aan een vergunningstelsel. Het bona-fide afbetalingsbedrijf wordt zooveel mogelijk ongemoeid gelaten. Uitbreiding van de rijkspolitie te Oss Zooals wij reeds hebben gemeld, zou de rijkspolitie in Oss en om geving worden uitgebreid. Maandag zijn te Oss twee wachtmeesters en drie manschappen gearriveerd. Deze worden gedetacheerd in het naburige Lithooyen. Over eenige dagen zullen nog 5 manschappen arriveeren. Al deze manschappen benevens de tien manschappen der brigade Oss zullen onder direct commando komen van den opper-wachtmeester brigade commandant Mintjes aldaar. Hel Buma contra der A.V.B.O. Voor de Amsterdamsche rechtbank is de zaak behandeld tusschen het Buma en de A.V.R.O. betreffende de betaling van auteursrechten. Het Buma had een verbod geëischt tot uitzending van werken door de A.V.B.O. waarvoor deze omroep vereeniging de gevraagde vergoeding niet wil betalen. In de dagvaarding waren 32 gevallen opgesomd, waarin de A.V.R.O. muziekstukken had uit- gevoerd, waarvoor de door Buma gevraagde rechten i iet ten volle zijn betaald. Bij het genoemde verbod eischte 't bureau de bepaling dat deAV.R.O. een dwangsom van f1500 zou moeten betten elk muziekstuk, dat zij uitzendt, zonder dat de eischen van Buma ten volle zijn nagekomen. De eisch van het Buma is afge wezen. Nieuwe invoertarieven Naar de »Tel." verneemt is het heffingspercentage bij de nieuwe invoerrechten, welke op 1 Juli a.s. in werking zullen treden en 16 Juni officieel zullen worden bekend ge- maakt, voor afgewerkte fabrikaten vastgesteld in het algemeen op 12 procent van de waarde, behoudens voor enkele gevallen waarin ook volgens het bestaande tarief rechten boven het normale percentage werden geheven. Overeenkomstig vroegere tarief, wetten zullen algemeene levensbe hoeften niet worden belast. Naast de eigenlijke grondstoffen, zijn verder ook fabrikaten in den ruwen vorm, welke overwegend het karakter van grondstof hebben van invoerrecht vrijgesteld, o.m. huiden. Het invoerrecht voor halffabrikaten is in het algemeen gesteld op 3 tot 6 pCt. van de waarde Rekening wordt gehouden met den graad van bewerking Zoo wordt voor zoolleder een invoerrecht van 3 pCt. van de waarde geheven, voor zolen 6 pCt. Voor afgewerkte producten is de heffing in het algemeen ten hoogste 12 pCt. De heffing op de bedrijfsmiddelen is in het algemeen gesteld op 6 pCt. van de waarde. Voor een reeks than9 niet belaste bedrijfshulpmiddelen of onderdeelen daarvan, welke wegens slijtage her haaldelijk moeten worden vervangen, is een heffing van 3 pCt. vastgesteld. Eveneens is dit geschied voor eenige automobiel, en motoronderdeelen. In art 17 van de nieuwe wet wordt aan de Kroon de bevoegdheid ge geven bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen vast te stellen, volgens welke vrijdom kan worden verleend voor materialen, voorwerpen en stoffen te gebruiken of gebruikt voor het vervaardigen van goederen hier te lande, welke worden uitge voerd. De bedoeling van deze regeling is onze voor export werkende industrie zoo weinig mogelijk te bemoeilijken. Voor sommige gevallen zullen naast het waarderecht, specifieke rechten worden geheven, bijv. voor goederen van aardewerk en glas De regeering wil echter niet in strijd komen met het karakter van een tariefwet, zoo dat de voorgestelde rechten niet als beschermend zijn te beschouwen. In doorsnede zal de heffing voor deze goederen 10 12 pCt, zijn. De meerdere baten uit de invoer, rechten, welke ten gevolge van de aangebrachte wijzigingen zal worden verkregen, worden geraamd op f 14 millioen. Voorts zal een verhooging van het bijzonder invoerrecht op benzine van zes tot acht gulden f 7 millioen opleveren. De verhoogde invoertarieven be- teekenen niet een verzwaring van den totalen belastingdruk, omdat tegenover deze verhooging staat het vervallen van de tijdelijke opcenten. DRUNEN. Vorige week bracht minister de Wilde een bezoek aan deze gemeente. Ten raadhuize had Z.Exc. een bespreking met burge meester en Wethouders. -- Er wordt den laatsten tijd veel gesproken over de opheffing der tramremise alhier. Naar wij ver nemen berusten deze berichten echter op fantasie, en is het zelfs waar schijnlijk dat de remise binnenkort uitgebreid zal worden. Naar ons ter oore komt zal het afgraven der Braken nog blijven voortduren, zoodat het zandvervoer naar den Bosch de eerste jaren blijft doorgaan. In de alg jaarvergadering van het Ziekenfonds der R. K. Werk liedenvereeniging werden rekening en balans goedgekeurd. Na een be spreking over afschaffing van het doktersfonds werd besloten dit fonds te handhaven. Voorts werd besloten de leden 's winters 2 maanden vrij stelling van contributie te geven. De collecte gehouden door den Eerw. Heer Hoek voor de nieuwe kerk te Groesbeek, heeft alhier op gebracht f125. Zondag namiddag had op de doelen der handboogschutterij »Con- stantia» in den tuin van den heer Th. Elshout een zeer geanninieerd concours plaats. Na een hartelijk welkomst woord van den voorzitter werd de wedstrijd aangevangen. De prijzen werden behaald als volgt Eerste Zestallen. Eere-prijs »De Wet's Zonen», Drunen. 1ste prijs «Eendracht maakt macht» Baardwijk 2e prijs »Constantia» Drunen. 3e prijs »Ons Genoegen» Herpt. 4e prijs «Gezellig Samenzijn» Baardwijk. 5e prijs «Victoria» Elshout. 6e prijs «Claudius Cevilus» Haarsteeg. Bestuursprijs A. van Delft, »Con- stantia», Drunen. Eereprijs G. v. d. Sanden «Victoria» Elshout. Tweede Zestallen. Ie pr. »Con- stantia» Drunen. 2e pr. »De Wets Zonen Drunen. 3e pr. »Ons Ge noegen» Herpt. 4e pr. «Eendracht maakt macht» Baardwijk. Wisselbeker »De Wets Zonen» Drunen. Na afloop had onder toepasselijke woorden de prijsuitreiking plaats, waarna aan allen dank werd gebracht voor de eendrachtige samenwerking voor het welslagen en het succes van dit gezellig concours. HERPT. Alhier is opgericht een afdeeling van den Boerinnenbond, waarvoor zich reeds 40 leden op gaven. Een bestuur werd gekozen bestaande uit Ma. van Herpt-Veroude, Ma. Luijben en Henra. de Wilt, waarvan de eerste als voorzitster, de tweede als secretaresse zal fungeeren. Waterschap »de Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden«. Dit waterschap hield j.l. Dinsdag een vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden bij Chr. Timmermans te Heusden onder voorzitterschap van den Dijkgraaf Hubert Verhoeven. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De rekening over het dienstjaar 1932-1933 werd vastgesteld met aan inkomsten f2604.14'/2, aan uitgaven f859.43, alzoo een batig slot van f1744.71' 2. De begrooting 1934-'35 werd vast gesteld met een l3edragvanf2952.65'/2 aan inkomsten en uitgaven. Voor de gewone aftreding van 2 Heemraden werden de volgende aanbevelingslijsten opgemaakt Vacature A. M. Buijs Mzn.le. A. M. Buijs Mzn., Luttelherpt; 2e. Z. Buijs Thzn. en 3e. Joh. v. Geffen beiden te Hedikhuizen vacature J. M. Buijs Azn.: le J. M. Buijs Szn Herpt2e Chr. A. J. v. Herpt, Herpt 3e P. J. de Wilt, Herpt. Het Dagelijksch Bestuur werd gemachtigd werken in eigen beheer uit te voeren en pachtvermindering te verleenen.' Waterschap »De Binnen Oude Maasa. Dit waterschap vergaderde Don derdag te Heusden bij Chr. Timmer mans onder voorzitterschap van J. C. van Bokhoven uit Herpt. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De rekening over het dienstjaar 1932'33 werd vastgesteld in afdeeling A aan inkomsten f769.01'/2, aan uitgaven f 539.45, alzoo een batig slot van f 229.56'In afdeeling B aan inkomsten f726.64, aan uitgaven f556.99'/2, alzoo een batig slot van fl69.64'/2. De begrooting voor het dienstjaar 1934-'35 werd vastgesteld voor afdeeling A aan inkomsten en uitgaven f een gelijk bedrag van f 675.28'/2, voor afdeeling B idem aan f 766.88'/a. De heer C. Muskens aftredend lid van het Dagelijksch Bestuur werd met algemeene stemmen herkozen. De machtiging tot uitvoering van werken in eigen beheer werd ver leend. Waterschap Herpt en het Herptsche Veld Dit waterschap hield Vrijdagmor gen zijne vergadering onder voor zitterschap van Chr. A. J. v. Herpt bij Jan Verhoeven te Herpt. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De rekening over het dienstjaar 1932-'33 werd vastgesteld met aan inkomsten f4703.65 en aan uitgaven f4664.22, alzoo een goed slot van f 39.43. De begrooting voor het dienstjaar 1934-'35 werd vastgesteld op een totaal van f3672.34. De aftredende bestuursleden A. Buijs Mzn. en J. M. Buijs Szn. werden met algemeene stemmen herkozen. Het bestuur werd machtiging ver leend tot uitvoering van werken in eigen beheer. ELSHOUT. De Eerw. Zuster Nor- berta, in de wereld Mej. P. Pulles uit Elshout, in de orde der Con- cregatie der Zuster Carolus Borro- meus, thans overste te Rotterdam, zal binnen korten tijd naar Noor wegen vertrekken om aldaar een klooster te stichten in de missie. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). DE TOESTAND DER HAVEN. Mijnheer de Redacteur. Vergun ons een kleine plaatsruimte. Na al het inoois en goeds, na al den lof, dien wij voor eenige weken zagen toegezwaaid aan onze haven, respec tievelijk aan den baggerman, hebben wij paf gestaan voor een oogenblik en ons verbaasd, hoe het toch mogelijk was, dat er niet juist het tegenoverge stelde verkondigd werd. Wij hebben gezwegen, Mijnheer de Redacteur, omdat men niet over alles waarover men zich ergert, naar de pen kan grijpen. Hedenmorgen dan zagen wij ter plaatse de reactie, nu onze gemeente- bouwkundige (zeer waarschijnlijk be ter ingelicht) eens nader met zijn stokje kwam polsen en tot de juiste conclusie kwam. Daarbij werd hij nog nader geholpen door menschen, die wel zeer veel interesse bij een goed vaarwater hebben. Ja, Mijnheer de Re dacteur, die baggerbaas doet niets, maar dan ook absoluut niets aan de haven en als dat zoo nog eenigen tijd zou doorgaan, kon men de kom van de haven beter dempen. Wij hebben het persoonlijk mede gemaakt, dat de goederenboot „De Thor" niet kon lossen, om de dood eenvoudige reden, dat deze zoo afhelde van den wal, dat onmogelijk de giek kon worden overgetrokken naar den wal. Voorts waren wij er getuigen van dat een groote kolenschuit verleden week niet langs wal kon komen en men met het lossen moest beginnen, terwijl het schip vier meter uit den wal lag. Ziet, Mijnheer, dat is de werkelijke toestand van de haven. En, wat doet nu die baggerman. Steeds hetzelfde als waarop onze ge meente-bouwkundige hem dezen mor gen kon betrappen. Den meesten tijd brengt bij door met een daggeld te ver dienen bij de Hollandsche Buurtspoor wegen of anderszins. Het ware te wenschen, dat ons ijve rig gemeentebestuur de betreffende Directie der Bagger-Mij. eens nader inlichtte, mogelijk zou er dan nog wat in te halen en veel goed te maken zijn. Wij danken U voor de plaatsing. EEN BELANGHEBBENDE. POSTKANTOOR. Mijnheer de Redacteur, Mag ik een klein plaatsje in Uw ge acht blad voor het volgende Het is geen kleinigheid als men hier in Waalwijk „even" op het Postkan toor moet zijn. Speciaal op het mid daguur, wanneer het er juist heel druk kan zijn, staat men zich dikwijls voor de gesloten loketten te ergeren. Er zijn drie loketten, maar steeds wordt men slechts aan één daarvan geholpen, ook op de drukste uren is er maar één enkele ambtenaar, die het publiek, dat zich in een rij voor het loket verdringt, bedient. Treft men het dan nog juist dat de loket-ambtev naar door een ander vervangen wordt zoodat men zijn beurt moet afwachten tot de heeren hun kas hebben opge maakt, dan is het meer regel dan uit zondering, dat men voor de kléinste boodschap een kwartier of langer moet wachten. Als men bedenkt dat het publiek, dat op het middaguur komt, meestal vrij veel haast heeft, omdat men op weg naar fabriek of kantoor „even" bij het Postkantoor aangaat cn daarvoor hoogstens 5 minuten re kent, dan begrijpt men welk een on gerief deze onhoudbare toestand be-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2