lëËtïTfii hel Zuiden Groote Wedstrijd „L0TISIC0". Vee. tien waardevolle Cadeaux, Nr. 48. Woensdag 13 Juni '34. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS Waalwijk, 13 Juni 1934. Eindexamen. Aan het Sted. Gymnasium te 's Bosch slaagde voor het eindexamen diploma B Mej. A. van Kempen, alhier. R. K. H. B. S.—H. H. S. Zooals wij reeds eerder schreven, bestaat er dit jaar groote belang stelling voor de nieuwe inschrijving van leerlingen voor de H. B. S. H. H. S. niet 't minst uit Waalwijk, waar 't aantal aangiften reeds de 25 bereiktook van de buiten-ge meenten komen tal van inschrijvin gen we noemen Kaatsheuvel, Dru- nen, Waspik, Eethen enz. De mondelinge eind-examens van de Hoogere Handelsschool 5-jarige cursus hebben plaats op Maandag 18 en Dinsdag '19 Juni a.s.; des na middags ten omstreeks 4 uur is de uitslag daarvan bekend. Er zijn 7 candidaten. Verkennerij. Men zal zich herinneren dat in de laatste jaarvergadering der ver- eeniging Waal wij ks Belang» stem men zijn opgegaan om te komen tot oprichting van een padvinders- organisatie in onze plaats. Naar wij thans hooren is, mede op initiatief van eenige bestuursleden van W.B., een plan in voorbereiding tot stich ting van een groep Waalwijk der R. K. Verkennersbeweging. Ongetwijfeld zullen zeer velen dit mooie plan toejuichen en hopen dat het zoo spoedig mogelijk tot verwezenlijking komen zal. Collecte Bewapenden Dienst. De jaarlijksche collecte ten bate van het fonds voor ondersteuning van oud-militairen zal dit jaar alhier gehouden worden op Maandag 25 Juni a.s. De aanslaande kermis. Nog slechts weinige weken scheiden ons van de Waal wij ksche kermis. Wij laten hier nog eens de lijst van attracties volgen die op het kermis terrein zullen komen Gebr. van Bergen, Stoomcarroussel, Lunapark. Gebr. Hommerson, Emotie baan. H. Theunissen, Motor- en Autobaan. W. M. Vei donk, Groote en Kleine Zweefmolen. Wed. A. C.Leander, Luchtschommel. K. Appel, Deensche Hoogvaart. G. Posthumus, Lijntrektent. P. C. Lahnstein, Rolsport, Hoepla, Vliegbomtent. J. Wanningen, Vogelpiek. P. Brunselaar, Schiettent, Hoofd v. Jut. J. J. Groninger, Poppenkast, Museum. J. v. d. Leeuw, Suikerkraam. Gez. Vogel, Speelgoedkraam. M. J. Nieuwlands, IJscotent. J. Boltini, Theater. Fa. Visser, Visch- en Zuurkraam. JansenGiesen, Suikerkraam. Giessen, Open Caroussel. Jacobs, Danstent. v. d. Haar, Palingkraam. Gersen, Gebakkraam. Kermis Waalwijk 1934. Gedurende de a.s. kermis van 8 tot 15 Juli a.s. zal in N.V. Hotel de Twee Kolommen, café-restaurant optreden het Origineele Tirolergezel- schap «Austria Bavaria«, kapel meester Jahl Sehr, bestaande uit 6 dames en 2 heeren, in origineele kleederdracht. Collecte. Door B. en W. is vergunning verleend aan den K.R.O. om op Zondag 24 Juni a.s. een collecte te houden ten bate der Phohi-Missie- uitzendingen. Rectificatie. In ons blad van Zaterdag stond abusievelijk vermeld dat de winkels tot 10 uur geopend mogen zijn van 1210 Juni. Men zal begrepen hebben dat bedoeld was van 12—20 Juni, nl. gedurende de St. Antonius- feesten. Ooievaar verdwenen. De ooievaar, die dit jaar weer op het nest op de leerfabriek der fa. Gragtmans en Wiesman was neer gestreken, is sinds verschillende dagen verdwenen. De jongen zijn op het nest onverzorgd achtergebleven. Het is mogelijk dat hier kwaadwil ligheid in het spel is en dat een of ander laf schutter het dier gedood heeft. Blijkt dit werkelijk het geval te zijn dan ware het wenschelijk dat een dergelijke laffe daad niet onge straft bleef. Harmonie St. Crispijn. In spanning hebben we Zondag middag den uitslag afgewacht van ifeet groote federatieve concours te Loonopzand. Voor zeer velen was het een teleurstelling te moeten ver nemen dat de harmonie St. Crispijn geen prijs behaald had. Slechts drie punten kwam St. Crispijn te kort om voor een prijs in aanmerking te komen. Jammer is het zeker, maar men weet welke hooge eischen, dikwijls wel eens al te zwaar, aan de federatieve concoursen worden gesteld. Het was al bijzonder «ge durfd» van de harmonie om in zoo zware concurrentie mede te dingen, waar dergelijke eischen worden ge steld met een bezetting als de hare. Daarvoor moeten we respect hebben ook al is de uitslag niet zooals wij die graag gezien zouden hebben. We houden er ons inmiddels van over tuigd dat de sympathie voor en de animo bij St. Crispijn er niet minder op zal worden. Ladelichters. Maandagmiddag hebben een twee tal Bosschejongeheden van omstreeks 15 jaren kans gezien om in café Kemperman in de St. Anioniusstraat de lade te lichten. Zij gingen er met een buit van f 5.tusschen uit. De politie werd gewaarschuwd zoodra de diefstal ontdekt was en deze was de jeugdige dieven spoedig op het spoor. Zij zijn naar den Bosch over gebracht. Turnmurschen Clir. Gymnastiekver. »Kracht en Vlugheids. Bovengenoemde vereeniging houdt op Zaterdag 23 Juni en Zaterdag21 Juli turnmarschen voor dames en heeren, waaraan ook niet leden der vereen, kunnen deelnemen. De eerste marsch (18 K.M.) wordt geloopen Zaterdag 23 Juni, vertrek precies 3.30 uur vanaf de Besoijenscbestraat, deze moet binnen 4 uur worden afgelegd, rust inbegrepen. De tweede marsch (25 K.M.) op Zaterdag 21 Juli binnen 5'/2 uur- eveneens rust inbegrepen. Het inleggeld voor deze marschen is laag gesteld, terwijl ieder deelnemer na afloop der beide te volbrengen marschen een medaille ontvangt. Het gaat er dus niet om wie het eerst aankomt, maar de bedoeling is propaganda voor de wandelsport, dus samen uit, samen thuis. Dames of heeren die aan deze marschen wenschen deel te nemen kunnen zich opgeven bij den marsch- leider N. A. v. d. Schans, Westeinde 3 of bij den secr. der vereeniging J. S. v. d. Hammen, Besoijenschestr. 117 tot en met Vrijdag 22 Juni. Tentoonstelling Stad Tilburg 1934." De officieele opening van de inter nationale tentoonstelling Stad Tilburg 1934 is bepaald op Donderdag 28 Juni a.s. des middags om 12 uur. Het uitvoerend comité heeft den minister-president dr. H. Colijn be reid gevonden de officieele opening te verrichten. De K.R.O. zal de plechtig heid uitzenden. Gisterenavond zijn de St. Antonius- feesten ingezet. Te 7 uur kondigde het luiden der klokken de opening der no veen aan. Vanaf de Zusterschool in de St. Crispijnstraat trokken de bruidjes in processie, waarin het beeld van St. Antonius werd meegedragen, naar de parochiekerk. Daar had een plechtig cpeningslof plaats, dat door zeer ve len werd bijgewoond. In de kerk bleef geen plaatsje leeg. Tijdens het H. Lof heeft Pater Monulf, die de plechtighe den leidt, een predicatie gehouden. In- en uitvoer van schoenen. Blijkens de maandstatistiek werden in Mei 1.1. ingevoerd 53.238 paren schoenen (v. j. 55.270) en in de periode Jan.-Mei 246.240 (v. j. 311.712). De schoenen kwamen voornamelijk uit TsjechoSlowakije, Engeland en Duitschland. De invoer van rubberschoenen be droeg in Mei 172.942 paren (v. j. 160.342) en in Jan.-Mei 756.696 (v. j. 1.347.645). Voornaamste invoerlan- den waren Duitschland, België en Polen. De schoenuitvoer bedroeg in Mei 2.262 paren (v. j. 5.205) en in Jan.-Mei 13.732 paren (v. j. 27.727). R.K. Kunstenaarsvereeniging in Waalwijk. Zaterdagmorgen brachten een 50—tal leden der Algemeene R.K. Kunstenaarsvereeniging, die te Til burg hare algemeene vergadering hield, een bezoek aan onze plaats, teneinde het raadhuis te bezichtigen. In de raadszaal werden de gasten ontvangen door den burgemeester, weth. Smolders, den gemeente secretaris en den bouwkundige. In een kort speechje heette de burge meester de bezoekers welkom en zeidé hij dat 't het gemeentebestuur genoegen deed de katholieke kunste naars te mogen ontvangen. De heer Cuypers, voorzitter der groep architecten der vereeniging, sprak een kort dankwoord, waarna koffie werd geschonken. Nadat de architect van het gebouw, de heer Kropholler, in de hall een korte inleiding had gegeven, maakte het gezelschap een rondgang door het raadhuis. Na alloop hebben zij ook de kerk van St. Jan bezocht. In het Magazijn van den heer LOUIS VAN ADELBERG, Markt WAALWIJK, staan opgesteld miniatuur trekkingstrommels, van heden tot en met 23 Juni a.s., waarin zich een aantal loten bevindt. bestaande uit: Prima 13 baans voetballen (Matchballen), sigarenkokers,tabaks zakken en prima Jongens- en Meisjes badpakken, worden uitgekeerd aan degenen die het juiste aantal loten, dat zich in de KLEINE trommel bevindt, raden of het juiste getal het dichtst benaderen. Toekenning der prijzen geschiedt strikt eerlijk; het onpartijdig oordeel is beslissend. \gggr De wedstrijd sluit 23 Juni 'savonds. ~"3MK Vermeld Uw naam, voornaam, adres en naam van dit blad op een vel papieren werp dit in een, in genoemd magazijn gedeponeerde bus. Verplichting tot aankoop lot of goederen bestaat niet. Termijnpolissen ad 12.SO verkrijgbaar bij den Hoofd-Agent J. REUS, St. Crispijnstraat, WAALWIJK en zijne Agenten. Heidebrand nabij Loon-op-Zand. Maandagmorgen is een groote heidebrand uitgebroken op de heide tusschen Loon-op-Zand en Dongen, waardoor een oppervlakte van on geveer 7 H.A. bosch en heide in de vlammen verloren ging. Dank zij de hulp diespoedig van vele zijden kwam opdagen slaagde men erin een groot dennenbosch te behouden. Hoewel de oorzaak niet met zeker heid te zeggen is, vermoedt men dat de een of andere bezoeker weer onvoorzichtig met vuur is geweest. Landstormschietdag. De Schietwedstrijd zal beginnen 's morgens 9 uur op het Sportpark aan de Goirlescheweg te Tilburg. 12 uur officieele ontvangst ten Raad- huize. 2 uur défilé van de aanwezige Landstormers, waarbij ingedeeld het korpsvaandel met volledige vaandel- wacht en 3 muziekkorpsen, langs het Gemeentehuis, waar de Autoriteiten zijn verzameld, daarna voortzetting van de wedstrijden op het Sportpark. Na 4 uur Tentoonstellingsbezoek en om 8 uur prijsuitreiking op het Tentoonstellingsterrein. De volgende autoriteiten hebben bereids toezegging geaaan deze bijeen komst met hun bezoek te zullen vereeren Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, Zijne Excellentie L. F. Duijmaer van Twist, Luitenant-Generaal, Voorzitter der Nationale Landstormcommissie, de Commandant van het Landstorm korps «De Meijerij«, de Gewestelijke Landstormcommissie, de Plaatselijke Commissie van de afdeeling Tilburg. Bovendien kan nog medegedeeld worden dat de geheele Landstorm schietdag zal gefilmd worden en dat net Tentoonstellingsbestuur, de heer Schut, Directeur Bankassocialie, Nationale Bond het Mobilisatiekruis afdeeling Tilburg en de heer Rem mers op den Heuvel te Tilburg een medaille als extra-prijs reeds hebben beschikbaar gesteld. Min. de Wilde in de Langstraat. In verband met de aanhangige annexatie-kwesties heeft Minister de Wilde verleden week Donderdag persoonlijk een bezoek gebracht aan Vlijmen, Drunen, Heusden, Haar steeg en Nieuwkuik om zich van den toestand ter plaatse op de hoogte te stellen. Te Vlijmen confereerde de minister ten raadhuize met de bur gemeester en de secretaris, terwijl in Drunen een bespreking met B. en W. gehouden werd. Jubileum burgmeester Verwiel. Op 1 Juli a.s. zal het 12'/2 jaar geleden zijn dat de edelachtb. heer J. Verwiel destijds burgemeester van v.m. Besoijen tot burgemeester van Oisterwijk werd benoemd. Een co mité heeft zich bereids gevormd en met de verschillende vereenigingen uit Oisterwijk een programma ont worpen, om, dien dag voor Oister wijk niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Kunsttentoonstelling in Den Bosch. Het bestuur van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noord Brabant te 's-Her- togenbosch beoogt de organisatie eener tweeledige schilderijen tentoonstelling, ter gelegenheid van de viering van het 750 jarig bestaan der stad 's-Hertogen bosch. Deze tentoonstelling zal plaats vinden in Juni 1935 in het Centraal Noord Brabantsch Museum te s-Her- togenbosch, welks conservator, de heer Karei Azijnman, zich met de leiding heeft belast. De twee afdeelingen, waaruit deze tentoonstelling zal bestaan, zijn; Afdeeling I: Werken van Nederlandsche meesters (olieverfschilderijen), die hun onder werp aan Noord - Brabant hebben ontleend. (Stads- en dorpsgezichten, landschappen, intérieurs, portretten van Noord-Brabanters, enz). Afdeeling II Werken (olieverfschilderijen), ver vaardigd door in Noord Brabant ge boren kunstenaars In het Eere-Comité hebben zitting: Voorzitters: Mr. Dr A van Rijckevorsel, Com missaris der Koningin in N. Brabant. Jhr. Mr. A. van Sasse van Ysselt. Leden Mevrouw J van Rijckevorsel jonk- vrouwe Serraris. Mevrouw M. van Lanschot-jonkvrouwe van Meeuwen. Mevrouw L. van Beuningen-Fentener van Vlissingen. Mevrouw M. van Lanschot-Lagasse de Locht. Mevrouw A. Philips.de Jongh. Mevrouw M. v. Rijckevorsel.baronesse de Bieberstein Rogalla Zawadska. F. Bobeldijk. Jan Bogaert9. Theo van Delft Mej Ant Lewin. Prof. Huib Luns. Herman Moerkerk Frans Oerder F. en P. Sla ger. Jan Sluijters. André Verhor9t. Albert Verschunren Antoon van Welie Vincent Cleerdin. Antoon Coolen Antoon van Duinkerken (W. Assel berg9). Herman van den Eerenbeemt. Gérard van Imbeeck. R K. Handelshoogeschool. Op de vergadering van den raad van toezicht der R.K. Handelshooge school heeft de voorzitter, mr. A. Baron van Wijnbergen, weer een woord gewijd aan de achterstelling der school in de rijkssuhsidieering. Terwijl bij alle andere onderwijs instellingen slechts een onderscheid gemaakt wordt tusschen openbaar onderwijs en bijzonder onderwijs, wordt bij het handelshoogeronder- wijs een onderscheid gemaakt tus schen het katholiek bijzonder han- delshoogeronderwijs, vertegenwoor digd door de R.K. Handelshooge school, eenerzijds en het bijzonder neutraal handels-hoogeronderwijs, vertegenwoordigd door de Neder landsche Handelshoogeschool, an derzijds. Hoewel beide handelshoo- gescholen instellingen zijn van het bijzonder onderwijs worden zij van rijkswege verschillend behandeld en wordt aan de katholieke instelling het subsidie onthouden, dat aan de neutrale instelling wordt verleend. Zeer noodzakelijk is het, dat aan deze ongelijke behandeling ten spoe digste een einde komt en de Staten- Generaal moeten blijk geven ten deze te willen medewerken, nu de regeering te kennen heeft gegeven, dat het toekennen van een subsidie aan de Tilburgsche hoogeschool bij haar niet op principiëcle bezwaren stuit. Baron van Wijnbergen sprak ook zijn teleurstelling uit over het feit dat de St. Radboudstichting nog steeds geen financieele steun aan het instituut wil verleenen. Voorts zeide de voorzitter dat de plaatsing der afgestudeerden der R.K. Handelshoogeschool tot nu toe niet tot moeilijkheden aanleiding heeff gegeven, integendeel mocht de medewerking, die ten deze van verschillende instellingen en onder nemingen werd ondervonden zeer bevredigend worden geacht. Schoen- en Lederindustrie in Tilburg en omstreken. Aan het jaarverslag der Tilburg sche Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1933 ontleenen wij het volgende In niet minder mate als dit met de wollenstofTenindustrie het ge val is, is de Nederlandsche schoen industrie aangewezen op de binnen- landsche markt, nu deels door pro hibitieve invoerrechten, deels door deviezenmaatregelen,de voornaamste exportmarkten, met name Duitsch land en Skandinavië zijn afgesloten. Bedroeg in 1928 de export van lederen schoenen nog 660 U00 paar ter waarde van f 3.864.000, in 1933 was deze uitvoer ingeschrompeld tot het luttele cijfer van 69.000 paar ter waarde van f 222.000. Waar de binnenlandsche markt derhalve voor de Nederlandsche schoenindustrie practisch vrijwel het eenige afzelgebied is, ligt het in de rede, dat voor deze industrie de contingenteering van den invoer van buitenlandsche schoenen van het allergrootste belang is. De contingenteering heeft niet na gelaten op de uitbreiding der werk gelegenheid in de Nederlandsche schoenindustrie een stimuleerenden invloed te hebben. Niet alleen, dat in de bestaande bedrijven een her leving der bedrijvigheid viel waar te nemen, ook jonger gestichte be drijven namen snel in beteekenis toe, terwijl een betrekkelijk groot aantal nieuwe ondernemingen zich vestigde. Niettegenstaande de toegenomen werkgelegenheid zijn de klachten over slechte bedrijfsuitkomsten nooit grooter geweest. De Lederindustrie heeft dit jaar wederom een moeilijk jaar meege maakt. Doordat de export naar een aan tal landen steeds moeilijker werd, waren de lederfabrikanten wel ge dwongen zich op de Nederlandsche markt te concentreeren, waardoor de concurrentie ondragelijk was. De prijsdaling die in 1932 begon nen was, zette zich in het begin van 1933 voort, zoodat in Maart de laagste prijzen genoteerd werden, die bij menschenheugenis bestaan bebben. Voor vachezoolleder zeker waren de prijzen hier te lande in doorsnee lager dan in de omringen de landen. Voor kuipzoolleder wer den eveneens veel lagere prijzen gemaakt. Voor de drijfriemenlederindustrie was de toestand eveneens beduidend minder gunstig dan in 1932. Er werd minder geproduceerd, de concur rentie was scherper en de contin genteering op basis 90 pet. kan deze industrie geen baat verschaffen. He! muziekconcours te Loonopzand. De eerste dagen van het Loonop- zandsche muziekfeest ter gelegenheid van het 70—jarig bestaan der Kon. Erk. Harmonie «Sophia's Vereeni ging zijn een groot succes geworden. Reeds Zaterdag was Loon in een feestkleed gestoken en de belang stelling van het geheele dorp richtte zich naar het prachtige lommerrijke feestterrein nabij het oude kasteel. De officieele opening van de fees ten vond Zaterdagmiddag plaats in de zaal van «Sophia's Vereeniging», waar de heer Chr. Maas, de voor zitter van het feestcomité, de talrijke aanwezigen van harte welkom heette. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot den eere voorzitter Jhr. mr. F. X. Verheijen. Namens het comité bracht hij zijn geluk- wenschen aan het kranige Loon- sche muziekcorps en zijn bestuur. Nadat Jhr. mr. Verheijen en de heer J. Verschuren, deze namens «Concordia», hadden gesproken en de voorzitter een dankwoord geuit had, werd naar het feestterrein ge marcheerd, waar de opening van het kermisterrein plaats had. Zes uur 's avonds hoorden we de eerste muzikale klanken. De Kon. Erk. Harmonie «Concordia» en de Liedertafel «Echo der Duinen» bo den dit openingsconcert aan. Daar mede waren de muziekfeesten ingezet. Zondag was de dag van het fede ratieve concours, dat s middags in het bijzijn van vele bestuursleden der federatie geopend werd. Ook nu werden weer vele hartelijke woor den gesproken. De heer Maas sprak als voorzitter van het feestcomité het eerst om hulde te brengen aan de stichters van «Sophia» en aan de leden die haar door gestage studie en opoffe ring tot zoo'n buitengewoon hoog peil hebben opgevoerd. Ook Burgemeester Mallens sprak een felicitatie woord, in het bijzonder tot den eere-voorziiter, den voor zitter, den heer J. D. E. v. d. Heuvel, en den directeur, den heer P. J. v. Abeele. De deelnemers aan liet con cours heette de burgemeester welkom in Loonopzand. Pastoor Schoenmakers en Jhr. mr. F. Verheijen. spraken hierna nog uitvoerig en de laatste bood het bestuur een portret aan van den eersten beschermheer der harmonie Jhr. Jan Verheijen. Korte gelukwenschen uitten nog de heeren de Vries en Dam, hoofd bestuursleden der federatie en de heer Vester van de harmonie St. Cecilia uit Gilze. Op voorstel van den heer J. D. E. v. d. Heuvel werd tenslotte besloten om aan Jhr. mr. v. d. Poll, voor zitter der federatie, een telegram van hulde te zenden. De officieele plechtigheid was hiermede voorbij en alles stroomde naar het feestterrein, dat keurig was ingericht en waar het recht gezellig was. Daar klonken weldra de tonen der musiceerende corpsen. De alge meene indruk was dat er zeer goede muziek gegeven werd, doch dat de eischen die aan de uitvoering ge steld werden buitengewoon zwaar, misschien te zwaar, waren. De heeren Ogier Sr., Hansse en Filipse vormden de jury. In den avond heerschte er op het kermisterrein een zeer gezellige drukte. We wachten nu Zondag het slot van dit mooie muziekfeest af. Hier volgt de uitslag van het concours MarschwedHrijd, derde afd. Har monie «Oefening baart kunst», Erp met «Gaso marsch» van Joh. Boers le prijs met 34 punten. Concert wedstrijd Tweede a fdeel i ng I Ia r m on ieFa n - lasie sur les motifs d'El» van Nic. Mehull, arr. G. Gadenne, «Asteiius» Oisterwijk le prijs met 51 punten, «Vlijt en Volksvermaak» Waspik 2e prijs met 44 p. Vierde afdeeling Fanfare «Fantasie Byau» O Than «E.M.O.S.» Borkel en Schaft, le prijs met51 p. Vierde afdeeling Harmonie «Sous la charmille» van Louis Ba jus «L'Union Fraternelle« Zeelst 2e pr. met 46 p. Derde afdeeling Harmonie: «Salo mon» van O. Filsfils, «St. Bavo» Raamsdonk(do'-p), 2e prijs met 41 punten, «Oefening baart kunst» Erp 3e prijs met 37 p. Tweede afdeeling Fanfare: «La Charmante» van Sam Vlessing «Kunst Adelt» Hapert le prijs met 50 punten. Eerste afdeeling Harmonie «Lille des fées» van F. Popyen «Hialmar» van Ch. Eustace »St. Cecilia» Gilze 2e prijs met 95 punten (51 en 54). Afdeeling uitmuntendheid Har monie: 5e Symphonie in het mineur B, adante con moto L. v. Beethoven arr. Jules Buisson en «Chants de la Vallée Noire» van M. Bernay. «Musis-Sacrum» Dongen 2e prijs met 86 punten (45 en 41). «Oefening en ontspanning» Goirle 2e prijs met 96 p. (50 en 46), «St. Crispijn» Waalwijk behaalde 57 punten (30 en 27) en bekwam derhalve geen prijs. Aanrijding. Toen de heer S. zijn auto in de Grootestraat achteruit reed om te draaien, kwam hij in botsing met een juist per fiets passeerende juf- Vt frouw. De wielrijdster werd tegen den grond gesmeten, doch kwam er met enkele minder ernstige schram men af. Haar fiets werd echter grondig in elkaar gereden. De auto bestuurder was zoo galant de schade voor zijn rekening te nemen. Het gouden priesterfeest van Mgr. Diepen. Zaterdagmiddag ontving Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Bosch, ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest, oudkweekelingen van de bisschoppelijke kweekschool voor onderwijzers in audiëntie. Dezen hadden door den Nijmeegschen schilder D. Arts een ten voeten uit geschilderd portret laten vervaardi gen dat zij nu hun oud leeraar hebben aangeboden, waardoor de jubilaris zeer getroffen werd. Zondagmorgen celebreerde de bisschop in de basiliek van St. Jan, welke luimte tot in de uiterste ïoeken gevuld was, een pontificale H. Mis, waarna hij den aanwezigen den pauselijken zegen gaf. Zoowel om als in de basiliek was de be langstelling zeer groot. DRUNEN. Mej. P. alhier werd Dinsdagmoggen op den Kerkweg door een fiets aangereden, waardoor zij kwam te vallen en een arm brak. Dr. Akkermans legde een voorloopig verband. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De A.R.J.A. Mr. Th. Heemskerk ergaderde Vrijdag 1.1. in den Christ, 'olkshond alhier. De Voorzitter opende de vergade ring, heette allen hartelijk welkom en gaf na het lezen der notulen het woord an dhr. v. d. Ham tot het houden van zijn inleiding: „De Schoolstrijd". Eerst stond inleider stil bij de schoolstichting van Karei de Groote, waarin tot uiting kwam, dat het on derwijs reeds toen een zaak van den Slaat was. Langs de school in den tijd van onze republiek kwam inleider nu tot de schoolwetgeving van de 19de eeuw. Inzonderheid stond spr. stil bij de wet van 1801, de felle aanval van minister Kappeijne van de Coppello^in 1878 op het bijzonder onderwijs en de bekende kwestie van het conflict tus schen G. Groen van Prinsterer en mi nister van der Brugghen. Groen, de strijder voor de facultatieve splitsing der Staatsschool en van der Brugghen, de strijder voor de bijzondere school naar zijn wil. Groen treedt uit de 2e Kamer als protest. Als Groen dan la ter gaat ijveren voor de bijzondere school, krijgt hij de hulp van Dr. A. Knijper. Na de wetgeving van Dr. Kuij- per van 1901-1905 en van het „oor logsministerie" besluit spreker dan met de behandeling van de schijnbare oplossing van den 80-jarigen school strijd met de wet van de Visser van 1920. In de drukke bespreking die volgde vroegen vooral de aandacht de maat regelen van Minister Marchant, of de schoolstrijd werkelijk geëindigd is of niet en wat onze taak nu is. Na rondvraag ging de secretaris, dhr. v. d. Ham, voor in dankgebed, als de Voorzitter eerst nogmaals aan allen, die aan de bespreking hadden deelge nomen, een woord van dank had ge richt. CAPELLE. Ter gemeentesecretarie van Sprang-Capelle werden gedurende de maand Mei 1934 ingevolge den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 25 runderen, 69 varkens en 2 schapen. Op het Neerlandia-terreTn speel de een Excelsior-elftal j.l. Zaterdag middag een wedstrijd tegen de voet- 'balvereeniging uit Aalst (Gld.), welke wedstrijd door Excelsior met 51 ge wonnen werd. j Behalve het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal ook onze ge mengde zangvereeniging ,,'t Roze- knopje" deelnemen aan het te Loon- op-Zand te houden festival voor zang en muziekvereenigingen. De postduivenvereen. „De Lucht vaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieu- wevaart, hield j.l. Zondag met oude duiven een wedvlucht vanuit Chateau- rcux, voor welke vlucht behalve de gewone prijzen een 5-tal extra prijzen, luxe voorwerpen, waren uitgeloofd. De uitslag luidt als volgt: M. de Jong 1, 9, 14; E. Haverhals 2, 4, 13; A. Blom 3, 15, 17; Adr. Kloot wijk 5, 7; G. Stam 6; C. Verhagen 8, 18; W. Mandemakers 10; J. Versteeg 11; G. Treffers 12; C. Rozenbrand 16 en A. Spierings 19. Eerste overduifA. Spierings. Aangetoonde duiven: E. Haverhals, G. Stam en W. Mandemakers. De extra prijzen werden behaald door M. de Jong, E. Haverhals, A. Blom, Adr. Klootwijk, G. Stam en C. Verhagen. Voor de a.s. Zondag te houden wedvlucht met oude duiven vanuit Rambouillet, worden de duiven a.s. Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur in het clublokaal ingekorfd, terwijl voor de wedvlucht vanaf St. Sebasti- aan de inkorving zal plaats hebben or Maandag 18 dezer des avonds van 7 tot 8 uur. Bij het aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch gehouden eindexamen slaagden o.m. Mej. H. Dekkers Pd. en de heer Jac. v. Beek Wz. Met de vernieuwing van het laat ste gedeelte van den Provincialen weg tusschen het Vaartje en de kom dezer gemeente is men thans weer druk be zig. Deze verbetering wordt door de diverse weggebruikers met genoegen^, tegemoet gezien. VRIJH.-CAPELLE. Gedurende de maand Mei werd op de rijkspostspaar- St. Antonius-feesten.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5