De Etlio ?an hel Zniflcn TWEEDE BLAD. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. taal geruïneerd. De menschen bezitten absoluut niets meer. Op verzoek van den burgemeester heeft zich ter plaatse nu een comité van actie gevormd, dat steun voor deze menschen wil inzamelen. Er zijn gezinnen bij met zes en acht kinderen en de menschen hebben totaal niets. Daarom meende men een beroep te mogen doen op de landgenooten om te helpen in dezen directen nood. Vannacht waren de slachtoffers over geheel het dorp ondergebracht bij an dere inwoners en in leegstaande huizen. Dit kan echter niet blijven. Het comité vertrouwt dan ook dat van allen kant en onverwijld hulp zal worden gebo den. Pastoor Th. Lamers, die in het comi té zitting heeft, hoopt op vele stortin gen op zijn giro-rekening 48669. Spoorwegarbeider te Venlo gedood. Te Venlo is de 38-jarige spoorweg arbeider J. v. d. Riet, op het stations emplacement tijdens het rangeeren tus- schen een ijzeren laadbrug en een goe derenwagen bekneld geraakt. Waar schijnlijk verkeerden de rangeerders in de meening, dat de laadbrug reeds ver wijderd was. Dit bleek echter niet het geval te zijn, want toen de wagon door de rangeermachine werd voortgeduwd, kwam de laadbrug in beweging en ge raakte de arbeider tusschen de brug en den stilstaanden wagon bekneld. Het slachtoffer kwam met zijn hals tusschen de brug en den wagon, waardoor hij een halswervelfractuur opliep. Enkele minuten na het ongeval is de ongelukkige aan de bekomen verwon dingen overleden. De verslagene was gehuwd en vader van vier kinderen. Een bliksem-avontuur van 22 kinderen. In verscheidene deelen van Noord- Italië heeft het sterk geonweerd. Het onweer heeft groote verwoestingen aan den oogst veroorzaakt. In een boerde rij heeft de bliksem op wonderlijke wij ze huisgehouden. Daar sloeg hij in den schoorsteen van een kamer, waarin 22 kinderen aan den maaltijd zaten. In de kamer vernielde de bliksem alles wat op tafel stond en wierp stoelewen ban ken omver. Alle 22 kinderen werden tegen den grond geslagen en dik met roet bedekt. De op het gehuil der kin deren toegesnelde boeren zagen 22 jon ge negertjes, die zich angstig trachtten te verbergen. De bliksem nam zijn weg door het raam naar buiten zonder ver dere schade te veroorzaken. Geen en kel kind is gekwetst. Man door een auto gegrepen. Woensdagmiddag te 12 uur kwam een personenauto uit de richting Noord Scharwoude en passeerde den Midden weg te Heer Hugowaard juist toen de 50-jarige P. Weel zijn erf afliep. De man werd door de auto gegrepen en was op slag dood. Ongeval met doodelijken afloop. Gisterenavond heeft te Goor 'n aan rijding plaats gehad, waarbij de manu facturer I. Rosendaal het leven liet. Toen de heer R. een stilstaande auto per rijwiel wilde passeeren, deed de chauffeur K. uit Lichtenvoorde, 't por tier gedeeltelyk open. De heer R. ge raakte met zijn kleeren achter het por tier vast, waardoor hij kwam te val len. Juist op dit moment kwam uit de richting Markelo een auto uit Twello. „HOOFDPIJNEN VERDWENEN" Toen zij het Juiste middel vond Hier volgt weer een schrijven van een dame, waaruit blijkt, dat voor allen, voor wie beweging en frissche lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onontbeerlijk is. »lk wil U even schrijven om te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had ondraaglijke hoofd pijnen en voelde me dikwijls ellendig. Ik probeerde alle soorten verschil lende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingenomen, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heelt. Ik zou nooit meer mijn llacon Kruschen willen missen, want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit«. Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander ver- doovend middel, dat de pijn stilt en verbeeldt u zich dan, dat u genezen bent? Dergelijke lapmiddeltjes ver- dooven slechts de zenuwen en zijn dikwijls gevaarlijk voor het hart. Maar de oorzaak der hoofdpijnen kunnen deze verdoovende middelen niet bereiken. De oorzaak bestaat meestal in een gestoorde spijsver tering of gedeeltelijke constipatie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, die een zittend leven lijden. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oorzaak weg. De zouten in Kruschen neutraliseeren ophoo ping van schadelijke zuren in het lichaam en voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lastige constipatie, om dat ze de afvoerorganen zachtjes aansporen tot geregelde werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Begin morgenocntend met »de kleine dagelijksche dosis« Kruschen. Dan zult U spoedig hebben afgere kend met hoofdpijnen, duizeligheid en vele andere kwaaltjes, die Uw dagelijksch leven bemoeilijken. U zult zich opmerkelijk fit voelen, geladen met die voortdurende energie en opgewektheid, die het gevolg is van goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten voor f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Deze reed den heer Rosendaal aan en kwam vervolgens in een droge sloot terecht. De heer R. werd zwaar gewond. On middellijk toegeschoten hulp mocht niet meer baten, want enkele oogenblikken later kon dr. Lindeboom uit Goor slechts den dood constateeren. De auto uit Twello, waarin twee per sonen waren gezeten, werd licht be schadigd, terwijl de inzittenden het er goed afbrachten. De heer R. was gehuwd en vader van drie kinderen. No. 49. Zaterdag 16 Juni 1934. 57e Jrg. Burgemeestersbenoeming. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester van Nieuwerkerk A. A. v. Eeten. De nieuw benoemde burgemeester werd 9 Juli 1904 te Andel geboren. De heer v. Eeten is thans volontair ter gemeente-secretarie van Eethen. 'lot waarnemend burgemeester van Herpt is benoemd de edelachtb. heer W. H. N. Wijs, benoemd burgemeester van Heusden. Minister Verschuur's opvolger. Naar de Maasbode verneemt is thans stellig de volgende week de benoeming te verwachten van mr. M. P. L. Steenberghe, voorzitter der algemeene U.K. Werkgeversvereeni- ging, tot minister van Economische Zaken. De heer Steenberghe vertoeft op 't oogenblik, tot 20 Juni, in Frankrijk. Subsidieering Kinder uitzending in Noordbrubunt. Teneinde meer eenheid te brengen in de voorwaarden, waaronder dooi de verschillende overheidslichamen geldelijken steun wordt verleend aan de uitzending van kinderen, heeft de Regeering sinds enkele jaren getracht provincies en gemeenten te bewegen zich bij de rijkssubsi- dieering aan te sluiten. Op grond van een briefwisseling met 't U.K. Huisvesting—Comité hebben Ged. Staten van Noord- Brabant haar bezwaren laten varen en stellen zij voor, dat de subsidiee ring der kinderuitzending in de provincie voortaan op den voet der rijksregeling zal plaats hebben. Volgens liet ontwerpbesluit zal iedere vereeniging, welke aantoont, dat voor NoordBrabantsche kin deren, die in het afgeioopen jaar in haar koloniehuizen zijn verpleegd of die zij voor gezinsverpleging heeft uitgezonden, het rijkssubsidie voor kinderuitzending is verleend, voor diezelfde kinderen aanspraak hebben op een provinciaal subsidie over iederen door het Rijk gesubsidieer den verpleegdag. Het bedrag van het provinciaal subsidie hebben Ged. Staten op f 0.25 gehandhaafd met deze be perking evenwel, dat de bijdrage der Provincie die van het Rijk nimmer zal overtreffen. De Ned. Bunk in 1933. In het verslag der Ned. Bank over 1933 houdt de president, mr. C. J. A. Trip een krachtig pleidooi voor de handhaving van den gouden Standaard, die een onbreekbaar ge heel vormt met het geheele regee ringsbeleid. Mr. Trip meende te mogen con stateeren dat het laagste punt van den wereldhandel bereikt is en dat een langzame uitbreiding van het Baron van Muachhausen aan het woord. De begeerige beer. De geschiedenis, die ik nu ga ver tellen, speelde zich af tijdens mijn verblijf aan het hof van den Turk- schen sultan. De sultan had in den tuin van zijn paleis vele korven met bijen, want hij was dol op honing. Het was mijn taak te letten op deze bijenkorven. Dat zou van zelf een heel gemakkelijk baantje geweest zijn, als.... er geen beer in de nabijheid van het paleis geleefd had, die het mij eig zuur maakte. Iederen ochtend als ik de korven inspecteerde, had de booswicht er 's nachts een bezoek gebracht, eenige korven omgesmeten en den honing opgelikt. Alle pogingen die ik deed om te probeeren hem te vangen, internationale verkeer kan worden tegemoet gezien. Naar zijn oordeel vormt daarbij hel handhaven van een kern van Gouden-Standaard- landen de belangrijkste voorwaarde voor geleidelijke verbetering. Wat Nederland betreft meent mr. Trip dat de conjunctuur zich hier consolideert op een depressie-niveau dat eenigszins uitsteekt boven het laagste punt van begin 1933. De Overheidsfinanciën moeten echter het laatste deel van den weg naar het evenwicht nog afleggen. Een werkelijk en duurzaam herstel van het Nederlandsche bedrijfsleven acht mr. Trip niet door monetaire maatregelen te bereiken. Het vertrouwen in den gulden won veld, mede dank zij de groote liquiditeit der particuliere banken De bedrijfsuitkomsten der Ned. Bank wijzen blijkens het verslag een verbetering aan, o.a. in verband met extra winsten op grondtrans- acties. De netto wist steeg van f 1.004.202.- tot f 2.669.408.-. Reglement op de wegen in Noordbrabant. Ged. Staten bieden aan de Pro vinciale Staten ter vaststelling aan een ontwerp-reglement op de wegen in Noordbrabant. Door de in wer king getreden Wegenwetis herziening van de provinciale reglementen noodig. Bij de voorbereiding daarvan heeft men gestreefd naar samen werking met andere provincies, ten einde aldus te geraken tot .een re geling, welke gewestelijk eenstem migheid in de verkeersbepalingen en waar mogelijk eenvormigheid in de overige bepalingen zou brengen. Tramwegen in Noordbrabant. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de wetsontwerpen bevordering van samenwerking van de tramwegen in de provincie Noordbrabant en wijziging en verhooging van het negendehoofdstuk derrijksbegrooting (Waterstaat) voor 1933. Leening aan ue N.V. Brabantsche Buurtspoorwe gen en autodiensten (B.B.A.) te 's Hertogenbosch. Er wordt aan ontleend dat de Kamers van Koophandel in Noord- brabanl inderdaad de bedoeling van de voorgestelde regeling hebben misverstaan; betere regeling van hel verkeer en met het behoud van tramwegen staat op den voorgrond. Omtrent de benoeming van een commissaris door Gedep. Staten van Noorubrabant is de minister van waterstaat met dit college in ovei leg getreden. Het verheugt hem te kun nen mededeelen dat dit overleg tot overeenstemming heeft geleid en ook de reeds aangewezen persoon zich er mede vereenigd heelt, dat hij niet als vertegenwoordiger van het per soneel in den raad van commissa rissen zal zitting nemen, zoodat aan zijn zitting nemen in dien raad niets meer in den weg staat. Drastische maatregelen. In de Dongebode, het Geerlruiden- bergsche Weekblad, lezen wij het volgende, dat blijkbaar op initiatief van het gemeentebestuur is geplaatst: »A1 eerder jeukten ons de vingers mislukten. Bruintje Beer liet zich niet pakken. Maar tenslotte gingen zijn roofpartijen mij dusdanig ver velen, dat ik besloot krasser maat regelen te nemen. Bovendien had de sultan al een paar keer leelijk gekeken, toen hij vernam, dat er iederen ochtend van zijn honing ge snoept was. Dat kon ik, de beroemde Baron van Münchhaussen toch niet op mij laten zitten en ik besloot een list te baat te nemen. Vlak bij de bijenkorven zette ik een kar neer, zooals de boeren op het land gebruiken. Een der boomen smeerde ik nu dik in met honing. Toen ver borg ik me in de boschjes en wachtte af. Weldra kwam de beer, aangelokt door de honinglucht, naderbij. Ik keek met spanning toe vanuit mijn schuilplaats en zie... wat ik gehoopt om de groeiende schaamteloosheid te brandmerken, die iedere wande ling in Gods vrije natuur onmogelijk maakt. We hebben ons ingehouden, want een krant komt in al!e soorten van handen. We wachtten, of niet misschien van hooger hand kon ingegrepen worden. We hoopten op beter inzicht, bezinning, zedeverbetering. Maar de schande van onze buiten wegen duurt, ën duurt voort en 't eenige, wat we kunnen constateeren is, verergering. Alleeerbaarneid schijnt afgestompt en met grove driestheid verpest men wandelingen, paden en dijken. Ieder fatsoenlijk mensch klaagt er over, alle weidenkenden zijn het er over eens, daar moet een einde aan komen. Onze krant wil een poging doen, een poging, waartoe wij besloten na rijp beraad, en voor alles om onze kinderen voor die afschuwelijke publieke onzedelijkheid te bescher men. Het gemeentebestuur van Geer- truidenberg zal diegenen, die in verregaande aanstootelijke houding op openbare wegen worden aan getroffen, met vollen naam in ons blad publiceeren. Tot dit paardenmiddel dwingt een zeker publiek, dat blijkbaar voor geen enkele overweging van eerbaar heid tot redelijkheid te brengen is. Een ding hopen wij, dat deze waarschuwing en dit dreigement voldoende zal zijn om bezinning te brengen. Voor de publicatie van boven staande is ons verzocht en wij willen onze medewerking aan 't gemeente bestuur niet onthouden.» Groote brand te Velddriel. Te Velddriel onder de gemeente Kerkdriel is Dinsdagmiddag 'n hevige brand uitgebroken, tengevolge waarvan 11 arbeiderswoningen een prooi der vlammen zijn geworden. De brandweer uit beide plaatsen bestreed het vuur. De brand is ontstaan door hooi- broei en heeft een complex van 15 huizen aangetast, waarvan 11 woningen met de bijbehoorende schuren in de asch zijn gelegd. De 4 andere wo ningen konden door gezamenlijke pogingen van de brandweer behouden blijven. Getracht zal worden de daklooze families in houten noodwoningen onder te brengen. De vernielde woningen waren slechts laag tegen brand verzekerd. Het vuur, dat tegen 12 uur was ontstaan was tegen 1 uur vrijwel geheel bedwongen. Steun voor Velddriel. Men heeft gelezen, dat Velddriel (niet Kerkdriel gelijk abusievelijk ge meld) is geteisterd door een zwaren brand. Elf arbeiderswoningen met bij behoorende schuren werden een prooi der vlammen. En elf gezinnen, die in totaal 72 personen tellen, zijn daardoor niet alleen dakloos geworden, doch to- liad, gebeurde. De beer begon be- geerig aan den met honing besmeer den boom te likken. Zoo gulzig was hij, dat hij den beelen boom naar binnen likte, tot deze er tenslotte van achteren weer uitkwam. Nu was het mijn beurt om handelend op te treden. Ik kwam te voorschijn uit mijn schuilplaats en sloeg fluks een grooten spijker door het achtereind van den boom, zoodat de beer er niet meer af kon. Toen ging ik den sultan halen, die verschrikkelijk moest lachen om deze grap. Hij be- loonde|inij met een zak goudstukken. In dienzelfden tijd beleefde ik nog een ander avontuur met een beer. Op een dag wandelde ik door het bosch, toen ik plotseling tegenover een reusachtig exemplaar stond. Meteen schoot het mij door de ge dachten, dat ik geen enkel wapen bij me had, alleen twee vuursteenen. Toen het monster nu met wijd ge- openden muil op mij afkwam, wist ik niets anders te doen, dan met alle kracht een der vuursteenen in den open bek te gooien. Verbluft ging de beer een paar stappen ach teruit en van dat oogenblik maakte ik gebruik om ook den anderen steen naar binnen te slingeren. Het ging prachtig, want door de enorme kracht waarmee ik gegooid had, kwamen de steenen op elkaar, gaven vuur, en de beer sprong met een knal uit elkaar. Van het vleesch hebben we 's middags in het paleis heerlijk gesmuld. En van de huid heeft de sultan een vloerkleed laten maken voor zijn dochter. Raadsels. 1 x medeklinker x arreslede x ontkenning x hemellichaam x smalle gracht xxxxxx provincie van Nederland Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. 2 Mijn geheel is een afdeeling sol daten 12345627283 3 4 7 mak, getemd 6 4 7 gedeelte van een varken 7 4 8 geen vrouw 1 2 2 8 bewoner van Denemarken 7 4 3 vloerbedekking 3 4 8l heb je in je mond 3 2 8 3 huisje van zeil. 3 De volgende lettergrepen, goed ge rangschikt, geven een paar bekende personen uit de geschiedenis. Ba, bar, bei, co, den, de, e, ger, ban, ja, jo, lem, ne, ol, ren, van, van, veldt, wil, zwij. 4 x medeklinker xgetal xxxxx rivier in Frankrijk xmeisjesnaam x klinker Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord. 5 Ik ben een Nederlandsch eiland met j ben ik een kleedingstuk met k een stof, die op water drijft met t een bewoner van een Euro- peesch en Aziatisch land. GRAPJES. »Ben je er zeker van, dat er geen krokodillen in deze rivier zijn?» vroeg de toerist, die een bad nam, aan den inboorling, die aan den kant zat. »Ja zeker, mijnheer, de krokodil len zijn veel te bang voor de neus hoorns en de nijlpaarden. Een oude heer zag een kleine jongen huilen. »Wat is er, ventje?» vroeg hij vriendelijk. »Ik ben vanmiddag niet naar school gegaan 1» snikte het jongetje. »En heb je daar nu spijt van »Nee, maar ik had vergeten, dat het Woensdag is en dat we dus toch een vrijen middag hadden». BLOEMEN PLUKKEN. »Ik breng U hier, Mamaatje bloemen, kijk eens hoeveel 1 Voor U en ook voor Paatje dan krijgt U elk een deel. Ik plukte in het weiland de boterbloemen geel. En ik vond aan den wegkant dotters met langen steel. Die bond ik met een strootje te zamen tot een bos. Ja, dat was noodig, Moesje anders gingen ze los 1» B. v. B. Zonder schrifteiake toestemming is eem 'r overname uit deze rubriek verboden.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5