RECHTZAKEN. SPORT. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. BRANDSTICHTING, VALSCH- HEID IN GESCHRIFTE, BE- DRIEGELIJKE BANKBREUK EN OPLICHTING. Voor de Bossche Rechtbank werd de opzienbarende strafzaak behandeld te gen de drie verdachten de firmanten S. uit Kaatsheuvel en hun zaak waarne mer M. uit Rotterdam, allen gedeti neerd, verdacht van den fabrieksbrand te Kaatsheuvel op 7 Juni 1933 te heb ben gesticht en in verband hiermede valschheid in geschrifte, bedriegelijke bankbreuk en oplichting opzettelijk te hebben gepleegd. De dagvaarding. Aan den zoon, F. G. S., 20 j., gedet., wordt ten laste gelegd dat hij in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 te Kaats heuvel opzettelijk de schoenfabriek van de firma S. de V. heeft in brand ge stoken. J. M. S., 52 jaar, schoenfabrikant, thans gedetineerd, wordt ten laste gelegd, dat hij in 1933 te Kaats heuvel opzettelijk zijn schoon moeder een valsche schuldbekentenis deed teekenen, door in strijd met de waarheid tegen haar te zeggen, dat zij die schuldbekentenis moest teekenen, waarop hij 5000.— zou krijgen; dat hij in 1933 te 's-Hertogenbosch terwijl hij in staat van faillissement was aan de curatrice opzettelijk verzuimd heeft al zijn bezittingen op te geven; dat hij in 1933 te Loon op Zand A. Meijeren behulpzaam is geweest bij het indienen van een valsche en gefingeer de vordering bij de curatrice. A. M., 33 jaar, koopman te Rotter dam, gedetineerd, is gedagvaard ter zake: dat hij in 1933 te Kaatsheuvel opzet telijk gebruik heeft gemaakt van die valsche schuldbekentenis van 5000. Voorts dat hij een valsche schuldbe kentenis heeft opgemaakt van 5070 om die als echt en onvervalscht te ge bruiken en deze heeft ingediend bij de curatrice. Verder het behulpzaam zijn bij de brandstichting. Uit Kaatsheuvel en omgeving en ook op de publieke tribune was voor deze strafzaak bijzondere belangstelling. Het eerst werd voorgeleid de zoon F. G. S., thans te Rotterdam. Hij bekende de brandstichting volle dig, doch meende niet dat er voor be lendende panden gevaar was, ook geen gevaar voor menschenlevens. Groot moeder was feitelijk de eenige firmante. (De jongen sprak zeer zacht en moest telkens worden vermaand duidelijker te spreken). Uitvoerig verhaalde hij dat hij beïnvloed is geworden door den zaakwaarnemer, de firma van vroege re zaken bekend. De president vermaande verdachte met allen nadruk de waarheid te zeg gen. Als verdachte kan hij wel zeggen wat hij wil, maar straks zal hij als ge tuige onder eede worden gehoord. Verdachte bleef er bij dat M. alles had voorbereid en de plaats en de mid delen voor den brand had aangewezen, die boven moest worden gesticht. Ver dachte veronderstelde, dat de woning der familie wel zou gespaard blijven. Alles was gehuurd, de familie had geen eigendom. Na het verhoor van getuigen J. van Helsland, insp. v. politie te Kaatsheu vel, en wed. v. d. Heijden-Moonen, nam de Officier zijn requistoir. Mr. Vermeulen verklaarde verdachte schul dig aan de opzettelijke brandstichting, hier vooral een zwaar misdrijf ook om alles wat er het doel van was. Verdachte verdient volgens spr. geen clementie om de wijze waarop hij zijn misdrijf heeft voltooid. De eisch luidde 8 jaar gevangenis straf met aftrek voor voorarrest. (Beweging in de rechtszaal). Verdachte begint benauwd te schrei en en verontschuldigt zich dat hij het deed om zijn familie te redden en dat hij door den zaakwaarnemer is aan gezet tot zijn misdrijf. De president wees nog eens op de zwaarte van het misdrijf, waarna de verdediger aan het woord kwam. Pleidooi Mr. Swane Jr. De verdediger pleitte een veel milde re uitspraak dan door het O.M. ge- ëischt. Verdachte is nog zoo jong, staat nog voor een toekomst, die er zoo treu rig uitziet, en verdient, volgens pl. de clementie der rechtbank, omdat hij zelf geen belang had bij zijn misdrijf en al leen gedreven werd door bezorgdheid voor de toekomst der familie. Verhoor van J. M. S. Hierna volgt de behandeling der strafzaak tegen den vader. De Officier leest de uitvoerige dagvaarding. Verdachte bekent dat zijn schoon moeder niets wist. Ze werd maar als instrument gebruikt om de valschheid in geschrifte te dekken. Ze was in feite het hoofd der zaak. M. was volgens verdachte de schul dige. Hij had al eerder verdachte be drogen bij een levensverzekering. „Je wilt de zaak vertroebelen en van de baan praten, maar mij praat je maar zoo niet van de stukken, reken er op!" waarschuwde de president. Verdachte hield vol dat M .alleen zijn eigen voordeel zocht en verdachte er zoowat ingeloopen was. Hij heeft niets opzettelijk bedreven. De terugge houden goederen waren bedoeld als ruilhandel en verdachte had er niet aan gedacht aan de curatrice in het faillis sement, de goederen, leder en fournitu ren, op te geven. Hij heeft niet bedoeld zijn crediteu ren te benadeelen. Hij kon er zelf geen wijs meer uit worden, geloofde wat de zaakwaarnemer hem voorspiegelde en deed alles wat deze hem adviseerde. 'fis me wat, hoor! aldus de president. Mijnheer Meijeren zal het moeten kun nen. Met zéér véél moeite kon de presi dent tenslotte verdachte overtuigen dat hij, verdachte, moést geweten hebben, dat zijn schoonmoeder geen 5000 schuldig was als waarvoor hij haar liet teekenen. Getuige de weduwe Van der Heij den verklaarde dat zij niet weet welk stuk zij geteekend heeft. Zij geloofde wat haar door haar schoonzoon werd gezegd, handelde tegoedertrouw en verwachtte ook voor zich geen geld, na die schuldbekentenis te hebben getee kend. Ze had voor zich persoonlijk eerlijk het belang van de zaak op het oog, waarvan alles aan haar schoonzoon en kleinkind was overgelaten. (De zaak wordt nu even geschorst om die van den zaakwaarnemer voor te brengen). Verhoor verdachte A. J. M. Verdachte M. bekent de valsche schuldbekentenis aan den fabrikant te hebben gegeven, om die door zijn schoonmoeder te doen teekenen. De be doeling was een accoord aan te bieden aan de schuldeischers Maar alles was toch valsch, niet waar? En die acte moest als echt ge bruikt wofden? vraagt de president. Neen, alleen maar om dat accoord aan te bieden. Bovendien, ik persoon lijk zou er maar een vierde deel van genieten, antwoordt verdachte. Ik heb ook geen vordering ingediend bij de curatrice, zegt verdachte. Ik nam ge noegen met 25 die S. zou krijgen en de andere 75 zou den crediteuren ten goede komen. Waarvan? En er was toch geen geld? vraagt rechter Mr. Poerink. Van de assurantiepenningen na den brand, zou dan volgens de ingewikkel de redeneering van verdachte 75 meer zijn geweest voor de crediteuren dan verwacht kon worden. Verdachte zelf zou de vordering van 5000 doen op de assurantiepennin gen. Getuige Mr. Emma Lion, Den Bosch, verklaart dat verdachte een vordering had overgenomen. Verd. verwachtte uitbetaling van zijn vordering van de assurantie-maatschappij, doch getuige vertrouwde de zaak niet en waar schuwde de maatschappij geen uitbeta ling te doen. Verdachte gehoord over het leer, be weert dat hij leder en fournituren voor verdachte in bewaring had. Het plan voor den brand is uitgegaan van den vader. De zoon heeft aan verdachte ge zegd, dat vader hem had opgedragen de fabriek tijdens zijn afwezigheid in brand te steken. Verdachte had dit ont raden, ook omdat brandstichting straf baar was. Liever had hij gezien, dat om de zaak te redden een vergadering zou zijn belegd van de crediteuren. Doch de zoon heeft de brandstichting willen doorzetten. Verdachte ontkent perti nent het plan tot brandstichting te heb ben ontworpen. (De rechtbank trekt zich terug in raadkamer) Als het verhoor wordt voortgezet gaat het over de schuldigheid van J. M. S. en wordt verdachte M. tegen hem gehoord onder eede. Getuige verklaart opnieuw op de hem door den president gestelde vraag dat er voor S. 25 van de 5000 uit moest komen, doch verdachte zou die in ontvangst nemen van de assurantie- gelden en er zou dan 75 overblijven voor de schuldeischers. De goederen zijn uit den boedel ge haald uit vrees voor beslag. Het moest heeten dat die goederen door verdach te M. van verdachte S. waren gekocht. Echter M. wist van de waarde der goe deren niets af. Feitelijk heeft getuige verdachte J. S. alleeen geholpen met de acte op te stellen. Getuige Mr. Emma Lion, Curatrice, is bij verdachte S. zelfs aan huis ge weest, om hem nadrukkelijk te zeggen, dat alles moest opgegeven worden. Requisitoir. De officier noemde de heele zaak bij warren er van is volgens het uit- warren er vane komt volgens het uit voerig betoog van het O.M. ten eerste bewezen de valschheid in geschrifte, voorts het onttrekken der goederen aan den faillieten boedel. Wegens voormelde twee feiten luidt de eisch 4 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het derde ten laste gelegde: behulp zaam zijn bij het indienen van een val sche en gefingeerde vordering bij de curatrice in zijn faillissement werd niet bewezen geacht. Hier eischte de officier dan ook vrij spraak. (Verdachte begint te schreien). Pleidooi Jhr. Mr. C. van Nis pen tot Sevenaer. De verdediger wijst er op dat zelfs voor de rechtbank het niet duidelijk is welk nadeel er zou zijn voortgevloeid uit die valsche acte of schuldbekentenis. Ook voor pleiter is de ingewikkelde zaak zeer duister. Deels op juridische gron den betoogt pleiter dat op de dagvaar ding noch op wat het verhoor opgele verd heeft, veroordeeling kan volgen en pleit ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Nog iets te zeggen? vraagt de presi dent aan verdachte. Verdachte schreit en vraagt voorw. veroordeeling. Hierna volgt de pauze. Bij hervatting der zitting werd de zaakwaarnemer M. verhoord. Getuige S. Sr. volhardt bij zijn als verdachte afgelegde verklaringen. De zoon, als getuige gehoord, houdt vol, dat M. hem tot brandstichting heeft aangezet. De Inspecteur van Politie te Kaats heuvel verklaart, dat de fabriek van S. Sr. reeds driemaal afgebrand is. Er be stonden reeds langen tijd vermoedens van brandstichting, doch men heeft dit nimmer kunnen bewijzen. Steeds bleek echter dat de verbrande perceelen hoog waren verzekerd. In zijn requisitoir zeide de Officier van de vier ten laste gelegde feiten er twee te zullen laten vervallen. Voor het behulpzaam zijn bij de brandstichting wilde hij vrijspraak vragen, daar hier het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd is. Wel meende hij, dat de valschheid in geschrifte wettig en over tuigend bewezen is en hij eischte daar voor een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Mr. Hengst uit 's-Hertogenbosch vroeg zich af, waarin deze valschheid in geschrifte bestond, daar er in het ge heel geen valsch stuk was opgemaakt. Pleiter vroeg ten slotte wegens ge brek aan bewijs vrijspraak. Uitspraak 28 Juni a.s. i Het Wereldkampioenschap een sportief fiasco. Een Romeinsch correspondent van de N.R.Crt. schrijft over de wereld kampioenschappen te Rome o.m.: „We hebben nooit voordien een Olympisch voetbaltournooi of een we reldkampioenschap meegemaakt waar zoo herhaaldelijk andere dan sportieve factoren hebben meegewerkt om een land tot den titel van wereldkampioen te brengen. Alleen de weg dien Italië door de diverse ronden gegaan is naar de finale is al genoeg om daarvan een idee te hebben. Het heele wereldkampioenschap stond in het teeken van Italië, welks eindoverwinning als het ware „plan- massig" was voorbereid en doorgezet. Twee elftallen hebben zich de sterke ren getoond van de Italianen, namelijk de Spanjaarden en de Tsjechoslowa- ken, zoodat een eindstrijd tusschen deze beide landen, ook nog na den gisteren te Rome gespeelden eindwedstrijd, den waren wereldkampioen zou te brengen hebben. Het is zeer moeilijk voor een bezoe kend land in Italië tegen de „azzuri" te winnen. Dezen hebben toch alles voor: het lawaaierigste en minst objektieve publiek dat wij kennen, de temperatuur die voor niet-Italianen te drukkend is vooral die te Rome terwijl ze ook nog het allergrootste voordeel van alles hadden in het feit dat al de scheids rechters die in de wedstrijden der Ita lianen opgetreden zijn we willen aannemen onbewust onder den in vloed van dat stormpubliek gekomen zijn. Hiermede is Italië dus wereldkampi oen, is de opdracht vervuld, die de Ita- liaansche leiders wel zullen gekregen hebben. Maar of de manier waarop die titel verworven is Italië eere brengen zal, dat zullen de echte sports-men, die hier uit alle hoeken der wereld verza meld waren, wel betwijfelen." Het Nederlandsch elftal. In het Ned. elftal, dat morgen op den Olympischen dag in het Stadion zal uit komen tegen het Italiaansche elftal Ro ma, is Weber verhinderd mede te spe len. Hij wordt vervangen door van Diepenbeek (Ajax). Het spelen van Bakhuys, waarom trent tot dusver geen zekerheid be stond, staat thans vast. Wat de invallers betreft, zijn van Male en Schoenmaker niet beschikbaar. In hun plaats zijn als invallers aange wezen Veenendaal (Naaldwijk) en Slot (D.W.S.) DE COMPETITIE. K.F.C. in het Zuiden. Wie wordt eerste klasser? Na de nederlaag die K.F.C. j.l. Zon dag geleden heeft, zien we met span ning den strijd der Zuidelijke kampioe nen tegen de eigenaardige Zaansche ploeg tegemoet. Theoretisch heeft Willem II nog een kleine kans op het landskampioen schap, maar als de wedstrijd van mor gen verloren wordt, is ook die laatste kans verdwenen. Het is lang niet on mogelijk dat de Tilburgers weer eens voor een verrassing zorgen. In Almelo ontmoeten Heracles en Velocitas elkaar en hier heeft de thuis club ongetwijfeld de beste papieren. In het Zuiden wordt thans de beslis sende ontmoeting tusschen Middelburg en Juliana gespeeld. Het krachtsver schil zal niet groot zijn, maar wellicht geeft het terreinvoordeel den doorslag. Het programa luidt: Kampioenschap van Nederland: Tilburg: Willem II-K.F.C. Afdeeling IV. Zuid. Middelburg: Middelburg Juliana. Promotie 2e klasse: Den Bosch: DevoZaltbommel. H.E.C. Zondag 17 Juni speelt HEC I tegen Kaatsh. Boys I te Kaatsheuvel. Beide vereenigingen zijn vreemd voor elkaar, zoodat we benieuwd zijn naar den uit slag. K.B. dat het volgend seizoen in den I.C.V.B. uitkomt, beschikt, blijkens de afgeloopen competitie, over een zeer goed elftal. Het zal dus voor HEC op passen worden. HEC'ers geeft u ge heel en houdt het spel open. Vertrek per fiets om kwart voor 2 vanaf de markt. R.K. W.V.B. De nieuwe R.K. Voetbalvereeniging die kort geleden te v.m. Besoijen is op gericht, heeft deze week vergaderd. Besloten werd de club W.V.B. te noemen welke letters beduiden „Waal- wijksche Voetbalvereen. „Besoijen". De vereeniging speelt voorloopig op het terrein bij café Kamp, waar reeds a.s. Zondag een elftal tegen Hercules 2 zal uitkomen. In de volgende competitie hoopt W.V.B. met 2 elftallen en een jeugd- elftal mede te spelen. De vereeniging telt thans reeds 35 leden en 20 aspirantleden. Het bestuur is thans definitief als volgt samengesteld: J. Gerlach, voorz.; Jac. v. Loon, vice-voorz.; J. Vesters, secretaris; H. Pullens, penningmeester; W. de Graaff Jr., F. Passier en W. Vesters, commissarissen. Wij wenschen de jonge vereeniging het beste succes. DUSSEN. R.K.V.V. Dussensche Boys. Zondag j.l. speelde onze R.K. Voet balvereeniging met 't eerste elftal tegen n Raptim-combinatie. Het warme weer was oorzaak dat beide ploegen zich niet geheel konden geven. Voor de rust gaf Raptim goed partij en golfde 't spel van doel tot doel. Donkersloot nam voor de Boys 't eerste doelpunt voor zijn rekening en toen de rust aan brak had Dussen 'n veilige 30 voor sprong door toedoen van haar links binnen. Na de thee domineerde voortdurend Rood-Wit en 't Raptim-doel had 'n ware belegering te doorstaan. De mid- voor en linksbinnen der Boys voeren geleidelijk den stand op tot 7—1, nadat de rood-wit rechtsback in eigen doel had getrapt. Het verzwakte 2de oftewel ver sterkte Junioren-elftal speelde vooraf tegen 't Junioren-elftal van Hercules uit Waalwijk. Beide ploegen hebben 'n aardig partijtje voetbal gespeeld. Her cules was technisch de sterkste en won welverdiend met 20. Zondag zal 't er wederom spannen in Dussen. Dan ontvangt Boys I het sterke eerste elftal van Raptim en Boys II het tweede elftal van Raptim. Voor deze wedstrijden zal zeker wel groote belangstelling bestaan. DRUNEN. Geslaagd. Bij het examen op de modevakschool E.N.S. A.I.D. alhier, gehouden op Woensdag 13 Juni, slaagden de daines; Bet je Pelders en Henriëtte Klerks uit Dru- nen, Anny Lommers uit Elshout en P. de Graaff uit Drongelen. Zij genoten hun opleiding bij Mej. L. Mjka, leid ster van bovengenoemde vakschool. Proficiat. Bestuursverkiezing. Bij de Eerw. Broeders van het St. Franciscus-Ge- slicht alhier zal op Dinsdag 19 Juni de periodieke bestuursverkiezing plaats hebben onder presidium van Mgr. F. N. J. Hendrikx, Vicaris-Gene raal van ons bisdom. SPRANG-CAPELLE (Vm. Sprang). Predikbeurten Zondag 17 Juni '34: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur lees- dienst en n.m. 2 uur Ds. van der Roest van 's-Gravemoer. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 5 u. Ds. J. C. Hagen. Candidaat W. Bousema te Hoog- cerk heeft het beroep naar de Ned. derv. Gemeente alhier aangenomen. WASPIK. Aan de bedevaart naar Brielle namen heden 11 pelgrims uit deze parochie deel. De collecte voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst bracht in deze gemeente 8.04 op. RAAMSDONKSVEER. Wegens on gesteldheid van Ds. Guittart zal Zon dagmorgen om half 10 in de Dorpsche Kerk optreden Dr. v. Dijk uit Breda. GEERTRUIDENBERG. Onze stad- genoote Mej. K. A. Nederlof slaagde voor het diploma onderwijzeres. Voor de Evangelisatie Eben Hae- zer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur voor te gaan dhr. v. d. Ent uit Aalst. DLTSSEN. Tot voorzitter van den R.K. Landarbeidersbond werd geko zen de heer Ant. Hofmans alhier. Naar we vernemen zal op Zon dag 24 Juni a.s. 't terrein der V.V. D.S.V. alhier officieel worden geo pend. Door de R.K. V.V. „Be Ready" alhier is 'n trainer aangeworven. De oefeningen hebben plaats des Donder dagsavonds. Naar we vernemen be staan in dien geest ook plannen bij de R.K. V.V. „Duss. Boys." Zondag j.l. hield de R.K. V.V. „Duss. Boys" in 't Vereenigingsgebouw hare jaarvergadering. Alle leden wa- ïen aanwezig. Uit het verslag van den secretris bleek dat 't ledental dalende is. In de competitie werd een Fehoor- li.ik figuur geslaan. 't Algemeen veree- Togingsleven is vooruitgaande. De penningmeester zorgde eveneens voor een keurig jaarverslag. Er bleek een batig saldo aanwezig te zijn. Tot nieuw bestuurslid werd geko zen de heer J. Ansems. Voorzitter de Wit werd als zoodanig herkozen. Se cretaris v. Dijk werd eveneens met groote meerderheid herkozen. De elftalcommissie werd samenge steld uit de volgende personen: P. Hakket, W. Leenhouts en C. Sacht. Na nog enkele besprekingen van meer internen aard sloot de Voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. GENDEREN. De heer Jac. Menke, zoon van den Eeny. heer Ds. Menke alhier promoveerde deze week tot doc tor in de medicijnen aan de Rijks- Universiteit te Utrecht. De heer Menke is sinds eenige maanden gevestigd als arts te coevorden. ANDEL. Bij Kon. Besl. van 13 Juni 1934 werd de heer A. A. van Eeten al hier met ingang van 1 Juli a.s. be noemd tot burgemeester van Nieuwer- kerk (Zeeland). De nieuwe burge meester werd 9 Juli 1904 te Andel ge boren en genoot 3 jaar gymnasiaal onderwijs te Leiden en bezocht daar na 't Marnix-gymn. te Rotterdam, ging daarna in de gemeente-administratie waar hij achtereenvolgens eerst ruim 'n jaar werkzaam was als volontair te Eethen, daarna bijna 4 jaar als ad junct-commies en daarna te Haarlem mermeer, vervolgens 1 jaar als vo lontair te Winschoten, in den laatsten ti d weer als zoodanig te Eethen. Hij werd eenige weken geleden be noemd tot Ontvanger der gemeente Benthuizen en Moercapelle en zou in die betrekking op 14 dezer zijn be- ëedigd. De heer van Eeten behoort tot de Anti-Revol. partij. De gemeente Nieuwerkerk telt on geveer 1900 zielen. Burgerwacht. In de bestuursvergadering der Bur gerwacht alhier werd besloten in de maand Juli deed te nemen aan de Kringwedstrijdeen die door den Kring Oisterwijk op de schietbanen te Uden- hout zullen worden georganiseerd. Jammer. Door de Burgerwacht Loonopzand, die een groote activiteit ten toon spreidt, is een poging gedaan om in onze gemeente op de schietbanen te Loonopzand-Kaatsheuvel een wissel bekerwedstrijd te organiseeren tus schen de plaatselijke weerbaarheids corpsen van Burgerwacht en Land storm. 't Mocht een poging genoemd worden om op een gemakkelijke wijze door 't opwekken van den onderlingen naijver de schietvaardigheid der leden te verhoogen. Jammer dat bij onze 3 afdeelingen B.V.L. weinig ambitie voor dit plan schijnt te bestaan, daar de initiatiefnemers tot heden nog alleen van de Burgerwacht Kaatsheuvel toe zegging van medewerking hebben ont vangen. Kinderschoolfeesten. Het kinderschoolfeest, dat de Eerw. Broeders telken jare op hunne scholen organiseeren, zal dit jaar gehouden worden op 18 Juni a.s. In den namid dag worden onderlinge schoolcompe- tities op 't voetbalveld uitgevochten. Na den middag hebben op de speel- Almelo: HeraclesVelocitas.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6