ZWANEN BERG'S NIEUWS UIT HEUSDEN. INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. AROMA ADVERTEERT IN DIT BLAD. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. plaatsen kinderspelen plaats met op tochten, concerten, Jan Klaassen etc. 't Wordt weer een middag van danige kinderpret. K. G. V. Onze R.K. Gymnastiekver. K. G. V. neemt Zondag a.s. deel aan de groote interdiocesane gymnastiekwedstrijden door de R.K. Gymnastiekvereen. St. Joseph uit Breda uitgeschreven. K.G.V. neemt deel aan de vierkamp in eerste graad, derde graad en aspiranten. Doordat de Bossche diocesane wedstrij den ter elfder ure zijn versteld en nu juist op denzelfden datum vallen als de interdiocesane wedstrijden in Bre da, komt K.G.V. dit jaar niet in de Bossche Bondswedstrijden uit. Kermis. Ook dit jaar is het Bestuur der Zangvereeniging Bel Canto er in mo gen slagen om voor de komende ker mis de beroemde Band van Sjef de Winter voor concert en dans te enga- geeren. Zonder twijfel zullen allen dit besluit van B. C.'s bestuur toejuichen, want 't is voortaan voldoende bekend, dat geen beter strijkje denkbaar is dan Faveur's kapelmeester met zijn en semble: The Cocktail Orchestre. Volksconcert. De Harmonie „Apollo" geeft Za terdag 16 Juni des avonds om 8 uur een volksconcert op de K.B.-kiosk op de Markt. Directeur: De heer P. B. Bisselink. Programma 1. Hup Des, Marsch Bisselink. 2. La Gazze Ladra, Ouverture Rossini. 3. Au pays basque, Suite H. Fernand. •1. Ernani, Fantaisie de l'opera G. Verdi. Pauze. 5. Fierial, Marsch Bisselink. 6. Divertissement Espagnole, (in 5 deelen) Desormes. 7. Gold und Silber, Wals Lehar. 8. Finale. Geslaagd. Dinsdag 12 Juni slaagde Mej. Cobi Vloemans voor het eindexamen Mid delbaar Onderwijs aan het R.K. Pen sionaat Mariënbosch, Nijmegen. Emma-bloem ten bate der tuberculose bestrijding. Vandaag en morgen zal het Emma- bloempje, ten voordeele der tubercu losebestrijding worden verkocht en ij durven niet anders verhopen, dan dat het bloempje bij velen, beter nog bij allen, een gunstig onthaal zal vin den. Wijlen H.M. de Koningin-Moeder Emma gaf aan dit bloempje haar bij zonderen steun en hare groote bescher ming, diep doordrongen als zij was van de groote verwoestingen, welke deze zoo verraderlijke ziekte in zoo menig gezin aanricht. Er wordt slechts een dubbeltje van u gevraagd, al is het meerdere ons niet minder welkom. De geheele opbrengst komt ten goe de aan de tuberculosebestrijding van het Wit-Gele Kruis, voor plaatsing van lighallen, kosten van verpleging, ont smetting, enz. Collecte Tuberculosevereeniging. Evenals de vorige jaren, gaan we thans wederom onze collecte beginnen ten bate van de tuberculosebestrijding. Bij de talrijke gevallen, welke zich te dezer plaatse voordoen en de uitbrei ding, welke wij van deze ziekte helaas nog steeds moeten constateeren, kun nen wij het vele werk, dat voor de bestrijding daarvan gebeurt, niet ge noeg aanbevelen. Deze aanbeveling, zult u zeggen, kost ons weer geld. Zeker, dal is zoo, doch indien ge 't lijden van zoovele tuberculoselijders eens meemaakte, indien ge u eens in de huisgezinnen gingt overtuigen van den nood en de moeilijke omstandig heden, waarin deze gezinnen niet zel den verkeeren, dan, we houden er ons van verzekerd, zoudt ge zelfs met vol doening den penning offeren, welke wij van u komen vragen. Door alle eeuwen heen neemt de origineele pepermunt in de officieele geneeskunde een be langrijke plaats in. KING-pepermunt is bereid uit datzelfde edele natuurproduct. Gistermorgen om 4 uur vertrok ken van hier per stoomboot de pel grims naar den Briel. Na een zeer voorspoedige reis waren ze weer 's avonds circa 9 uur weer hier voor den wal, waar bussen en auto's hen opwachten voor de huisreis. y Dinsdag bracht de heer Wijs uit Oisterwijk, benoemd Burgemees ter alhier, een bezoek aan ons stadje, 't Gold een kennismaking met de heeren van de Secretarie en eenige vooraanstaande personen, o.a. de Wethouders, den Eerw. heer Predikant der Ned. Herv. Gemeente en de R. K. Geestelijken. A.s. Zaterdagavond geeft de Heusd. Fanfare haar 2e zomercon- cert op de tent op de Vischmarkt. Zondag a.s. zal het hier een buitengewone sportdag zijn. Alsdan komen de voetbalverenigingen Con cordia (Goch)en de Turnvereniging uit Waalwijk, op verzoek van de voetbalvereniging Juliana, de le om te spelen, de 2e voor een demon stratie. De beide verenigingen wor den officieel ten stadhuize ontvangen. In de vergadering in café Central alhier van het Waterschap De Hooge Maasdijk van het Boven land van Heusden, onder voorzit terschap van den heer Hub. Ver hoeven werd de rekening 1932/1933 goedgekeurd met een batig slot van f 1744.715. De begrooting 1934/1935 werd aan inkomsten en uitgaven en inkomsten vastgesteld op f2952.655. Voor de vacatures van Heemraad werden 2 voordrachten opgemaakt, de heeren A. M. Buijs (aftr.) Luttel- herpt en J. Buijs Thzn. enJoh. Geffen (beiden Hedikhuijzen) en J. Buijs Azn., (aftr.), Chr. van Herpt en P. de Wilt (allen te Herpt).V Het Waterschap aan de Bin nen Oude Maas vergaderde in Café Central alhier onder voorzitterschap van dhr. J. van Bokhoven. De reke ningen over 1932/1933 werden goed gekeurd voor afd. A. met een batig slot van f 227,565 en voor afd. B met een batig slot van f 169,645. De begroopngen voor A en B 1934 '35 werden bepaald resp. op f 675,285 en f 766,885. Het aftredend lid van het Dag. Bestuur de heer C. Muskens werd met alg. stemmen herbenoemd. Alhier is gevestigd bij den heer A. Baaijens, Botermarkt 88 een filiaal van de bekende fabrieken van C. Jamin. Zondag heeft hier het 2de Bondsconcours plaats van den Bond van Scherpschutters afd. de Lang straat. Het schieten heeft plaats op den wal nabij de Wijksche Poort. In hotel Concordia had Dins dagavond een algemeene ledenver gadering plaats van »Het Groene Kruis.» De notulen en jaarverslagen over 1932 en 1933 werden goedge keurd, tevens werd rekening en ver antwoording gedaan over het Groene Kruis en de Tuberculose-bestrijding. Herkozen in 't bestuur werden de heeren Hilwig en de Boon. Ten bate van «Herwonnen Levenskracht» werd hier een z,g. speldjesdag gehouden, die voor de t.b.c.bestrijding ruim f21 opbracht. De installatie van den E.Acfrfb. Heer W. Wijs, nieuwbenoemd bur gemeester alhier, zal plaats hebben in een openbare raadsvergadering op 23 Juni des nam. om half vier. Festiviteiten, zoo er gehouden wor den, zullen hoogstens op zeer be scheiden schaal plaats hebben. - Voor het fonds ter ondersteu ning van den Gew. Dienst werd heden een collecte gehouden. De opbrengst was slechts een goede f 9^ Builen verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur! Zou ik een klein plaatje mogen innemen in Uw veelgelezen blad Bij voorbaat hiervoor dank. Met belang stelling heb ik het ingezonden stuk .Postkantoor" gelezen in Uw blad van Woensdag 13 Juni 1.1. Zeer terecht wijst de geachte inzender op een, laat ik maar gerust zeggen, onhoudbaren toestand. Overdreven heeft hij zeker niet, want tien minuten wachten is hier schering en inslag En dan dat onhebbelijke kas overnemen. Zeker is, dat dit moet gebeuren, maar laat de Directie dit dan op een uur doen, beter daarvoor geschikt dan nu het geval is Laten we niet vergeten dat, trots den in-slechten toestand helaas ieders tijd in de meeste gevallen kostbaar is en ook iedereen niet even gaarne getuige is van gebruiken, die m i. op een kantoor der Posterijen zeker niet moesten bestaan. Vast ben ik er dan van overtuigd dat de Directie honder den .cliënten" aan zich zal verplichten door hierin spoedig verandering te brengen. Dankbaar zullen zij daarvoor zijn en ook een WAALWIJKER haven van Capelle, of wellicht hen langs de kanten turfjes laten op stapelen. Nu men door den economischen nood verplicht is, tot het zoeken naar werkverruiming, dient in de eerste plaats bij dit zoeken voorop te staan, de vraag, op welke wijze de besteede gelden het meest vrucht zullen dragen voor de toekomst. Wanneer men zich na oriëntatie afvraagt, is het belangrijkste werk, dat op dit gebied in de gemeente Capelle kan worden verricht het dempen van de binnenhaven, m a w. het wegnemen van het typische karakter van het dorp, dan zal elk objectief toeschouwer deze vraag met een volmondig neen beantwoorden en wijzen op het vele nuttige werk dat er gedaan kan wor den in den vorm van landverbetering Een mooi stuk werk is reeds op dit gebied verricht waarom gaat men niet op den ingeslagen weg voort Laat Capelle, in tegenstelling met vele andere gemeenten toonen, dat het de gemeente-autonomie waardig is en laat de vroede vaderen eens gezamelijk rondwandelen in de naaste omgeving, dan zullen zij zien, dat belangrijker werk te verrichten valt, dan het vernielen der karakteristieke schoonheid van het plaatsje. Echt, 13 Juni 1934. Ir. A. J. Rijken UITSPRAKEN KANTONGERECHT DEN BOSCH. G. K., Dussen. veiligheid verkeer, 5 boete of 5 d. h. C. de R., Waal wijk. auto zonder rijbewijs, 4 boete of 4 d. h. O. R., Dussen, auto zon der licht, 8 boete of 8 d. h. A. V., Heusden, rijwiel zonder bel, 3 boete of 3 d. h. M. R., Sprang-Capelle, rij wiel zonder reflector, 3 of 3 d. h. L. J. v. d. P., Dussen, leunen tegen ge bouw, 2 of 2 d. h. W. v. V., Vlij men, verboden weg berijden, ƒ3 of 3 d. h. D. A. J. K., Sprang, gespan on beheerd, 4 boete of 4 d. h. A. A. S., Waalwijk, niet uitwijken, vrijspraak B. M., Wijk, veiligheid verkeer, 5 boete of 5 d. h. B. C. J. B., Crom- voirt, idem, idem. M. T., Wijk en Aalburg, auto zonder licht, 6 boete of 6 d. h. G. v. G., Haarsteeg, gespan zonder spiegel, 3 boete of 3 d. h. C. M. v. E., Hedikhuizen, rijwiel zon der reflector, 3 boete of 3 d. h, - C. N. de H., Drongelen. rijwiel zonder licht 3 boete of 3 d. h. J. P. M., Wijk en Aalburg, idem, idem. B. S., Aalburg, rijwiel zonder bel, 3 boete of 3 d. h. P. M. V.. Vlijmen, venten zonder vergunning, 4 boete of 4 d. h. Wegens ongedekt vervoer van aard appelen hadden zich te verantwoorden: W. v. G. uit Drongelen, eisch 30, uitspraak over 8 dagen. L. D. v. Z. uit Wijk, eisch 20 boete of 20 d. h. J. M. B. uit Loon-op-Zand. uit spraak 45 boete of 45 d. h. met ver beurdverklaring der in beslag genomen aardappelen. J. v. d. V. uit Veen, 25 boete of 25 d. h. met verbeurd verklaring der aardappelen. J. v. B. uit Wijk 40 of 40 dagen. Mijnheer de Redacteur. Elke gemeente ziet uit naar objecten voor werkverschaffing, zoo ook de gemeente Capelle. Men wil de werkloozen met krui- wagentjes zand een moeizamen tocht laten ondernemen, om deze dan eindelijk uit te storten in de binnen- Duitschland kondigt een moratorium af. De Duitsche Rijksbank heeft een vollepig moratorium afgekondigd, waarbij o.a. ook de Dawes- en Young leeningen worden getroffen, alsmede de transfer van baar geld. Het moratorium zal zes maanden van kracht blijven en 1 Juli in wer king treden In de motiveering van het besluit wordt erop gewezen dat de buiten- landsche schulden in den omvang, waarin zij thans nog bestaan, uitslui tend het gevolg zijn van het feit, dat Duilschland tot herstelbetalingen werd gedwongen, welke het uit eigen kracht nooit kon opbrengen, maar die het met de opbrengst uit particuliere buitenlandsche leeningen heeft betaald. Het z g. Layton-rapport van de Internationale Bazelsche conferentie van Augustus 1931 constateert, dat uit de opbrengst van de buitenlandsche leeningen meer dandehelft.nl R M. 10 3 milliard direct tot betaling van reparaties zijn gebruikt. Dit geleende bedrag is dus reeds eenmaal getrans fereerd en moet nu plus de daarop rustende rente nog eenmaal getrans fereerd worden. Het Duitsche trans ferprobleem van heden is dus econo misch niets anders dan het herstel probleem van gisteren. In de verklaring van dr. Schacht wordt voorts om. gezegd; Wij spreken ons uit tegen de politiek van een waardeverlies van onzen muntstandaard, welke nog als deva luatie wordt aanbevolen. Er bestaat niet de minste reden toe, te vermoeden, dat Duitschland een door devaluatie geforceerde exportpolitiek kalm zou aanvaarden. Ook kunnen wij van een dergelijken geforceerden uitvoer geen verhooging van onze deviezen - ont- vangsten verwachten, waar wij tevens voor de grondstoffen, welke wij noodig hebben, in een gedeprecieerde munt soort veel meer zullen moeten op brengen dan zulks thans het geval is. De steeds weer in de buitenlandsche pers opduikende geruchten over inflatie of devalutatie in Duitschland zijn onverantwoordelijk gekletst Wij zullen de Duitsche Rijksmark stabiel houden en wij hebben hiertoe ook de noodige macht. De Ned.—Duitsche onder handelingen voortgezet. De Ned.-Duitsche transfer onder handelingen worden gewoon voortgezet Volgens mr. Trip den directeur der Ned. Bank, zal dit transfermoratorium beschouwd moeten worden als een maatregel van Duitschland om bij de onderhandelingen de handen vrij te hebben. Z i. zal het verloop der on derhandelingen zelf niet storen, daar deze waarschijnlijk gewoon door zullen gaan, waarbij Duitschland zal trachten met iederen crediteur een overeen, komst t,e treffen, om tegen uitbreiding van zijn exportmogelijkheden verlich ting van het moratorium te geven. Mussolini en Hitier. Hitler is Donderdag te Venetië aangekondigd. De Führer en de Duce hebben Donderdagmiddag 2'/a uur met elkaar geconfereerd. In den loop van dit onderhoud hebben beide staats lieden algemeene beschouwingen ge. houden over den huidigen politieken toestand in Europa. Bepaalde toe zeggingen van een van beide zijden zijn daarbij nog niet gedaan. De be sprekingen worden te Venetië voortgezet. In de kringen der Italiaansche, zoowel als die der Duitsche delegatie, legt men er echter een nadruk op, dat het doel dezer bijeenkomst niet zoo zeer is, vast omschreven overeen komsten of verdragen te sluiten, doch veeleer om beide staatslieden in de gelegenheid te stellen elkaar persoonlijk van hun inzichten op de hoogte te brengen, ten einde te trachten in de Toekomst dooreen gemeenschappelijke politiek verschillende der bestaande problemen tot oplossing te brengen. Beauraing. Onder de gebruikelijke reserve, door de voorzichtigheid geboden, zoo lang het betrokken kerkelijk gezag (dat, gelijk bekend, een onderzoekingscom missie inzake de gebeurtenissen van Beauraing heeft ingesteld) geen ver klaring omtrent de bevindingen dier commissie en het oordeel der bevoegde kerkelijke autoriteiten zelf heeft ge. publiceerd, meent de Msb. te mogen melding maken van het volgende: Volgens hier te lande ontvangen informaties, die den indruk wekken uit goede bron afkomstig te zijn, zou binnen een paar weken de beslissing te wachten zijn van de betrokken kerkelijke overheid waardoor Beauraing officieel zou toegelaten worden als bedevaartplaats. Volgens inlichtingen uit dezelfde bron zou een aangekondigde Neder- landsche bedevaart, overeenkomstig door den bisschop van Namen, Z.H Exc. Mgr. Heylen, gegeven verlof, met koorknapen en processiekruis mogen worden afgehaald en zou de priester, die de bedevaart vergezelt, bekleed met albe en stola, de processie mogen geleiden. Eventueel zou ook een priester van Beauraing in albe en stola de bede vaartgangers kunnen afhalen. Vroeger was dit nog niet toegestaan. We geven deze mededeelingen weer, zooals ze ons gewerden, zonder daar aan bepaalde conclusies te willen verbinden De eenige houding, welke in dit verband kan worden aangenomen, is die van: afwachten eener eventueele verklaring der kerkelijke overheid. Het nieuwe kabinet in België. Over het algemee is de nieuwe regeering de Broqueville weinig geest driftig om niet te zeggen zeer slecht ontvangen, niet alleen door de open bare opinie en door het Vlaamsche volk, maar ook door parlementsleden van de liberale en de katholieke partijen, uit wier midden deze Regee ringscombinatie gevormd is. Reeds heeft de Broqueville telegra fische en andere protesten ontvangen van katholieke kamerleden en sena toren, tegen de benoeming tot minister van openbaar onderwijs, van den heer Maistriau, die algemeen bekend staat om zijn geraffineerd sectarisme tegen alles wat katholiek is. Goebbels in Warschau. De Duitsche rijksminister voor propaganda dr. Goebbels. heeft gis teren te Warschau een rede gehoden over het onderwerp: Het nat.-soc Duitschland als factor voor den Europeeschen vrede. Het crediet voor werkverruiming. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het cre diet voor werkverruiming, is ook de regeering van oordeel, dat het aantal werkloozen, dat door het aangevraagde crediet kan worden geholpen, in ver houding tot het totaal niet bijzonder groot is, maar ook, dat de waarde van den maatregel voor een belangrijk ge deelte van moreele beteekenis is. Nogmaals verdedigt de regeering haar meening dat de geleidelijke weg naar een lager loonpeil verkieselijk is. De theorie als zou door dit lagere loonpeil de koopkracht verminderen, verwerpt de regeering met de opmer king dal een kunstmatig in stand ge houden koopkracht veel ernstiger ge volgen kan hebben. De Regeering is voornemens om de gemeenten zooveel mogelijk tegemoet te komen, door, voor zoover het de uitvoering van geeentewerken betreft, de daarvoor benoodigde kapitaalsuit gaven renteloos aan de gemeente voor te schieten. Anderzijds echter zal dè Regeering daarbij de voorwaarde moe ten stellen, dat ook de gemeente aan het doel, dat met het crediet wordt beoogd, medewerkt. Met name geldt (iit voor die gemeenten, welke met be trekking tot de noodzakelijke verso bering harer huishouding nog ten achter zijn gebleven. Naar een mijnstaking? Het ziet er naar uit dat in de mijn streek binnen korten tijd een loon conflict zal uitbreken. De gezamenlijke mijndirectie9 hebben een loonsverla ging van 10°/o voorgesteld, doch de mijnwerkersbonden hebben verklaard dat elke loonsverlaging voor de ar beider9 absoluut onaannemelijk zal zijn. Oud-Minister Verschuur Burgemeester van Arnhem? Naar de L K. verneemt, zou Mr. Verschuur, oud-minister van Econo mische Zaken bij spoedig herstel van gezondheid ernstig in aanmerking komen, om tot burgemeester van Arnhem te worden benoemd. Vorstelijke reizen. H.M. de Koningin stelt zich voor. 23 Juni a s voor enkele weken naar Zwitserland te gaan. H. K H. Prinses Juliana vertrok gisteravond per s.s. .Batavier V" naar Engeland. G. Krekelberg 70 jaar. Woensdag is Gerard Krekelberg, de bekende Limburgsche folklorist en de dichter van het volkslied .Waar in bronsgroen eikenhout" 70 jaar ge worden. De heer Krekelberg heeft veel ge publiceerd, in ons blad schreef hij kort geleden over de curiositeiten van het schoenmakersvak. WAALWIJK. 7—14 Juni. Geboren: Engelbertus A. z.v. P. L. van En- gelen-v. d. Wiel. Adam P. M. z.v. H. A. Buijs-Kuipers. Cornelis J. H. z.v. P. C. IJpelaar-Mutsaerts. Din- geman J. z.v. J. Klootwijk-Kuijten Johanna W. M. d.v. G. H. Driessen- Lenssen. Petrus Th. H. A. z.v. A. H. Hellings-v. Berkel. Wijnanda A. A. d.v. H. C. de Vries-v. Gelder. Pe- tronella M. d.v. P. H. v. d. Houdt-v. Hoof. Cornelis A. J. z.v. A. B. Kuijs- ten-v. Peer. Maria C. d.v. L. H. Leijtens-Loenen. Antonet J. S. M. d. v. H. F. M. v. Berkel-Verhoeven. Helena F. A. d.v. H. F. M. Hopstaken- v. d. Wildenberg. Overleden: Tha. M. Janssen wed. van A. Remie 76 jaar. L. de Louw echtg. v. Aa. C. v. Daelen 71 jaar. Huwelijksaangiften: G. J: Vlamings 27 jaar en Aa. J. Jan sen 32 jaar. beiden alhier. C. H. Lommers 25 jaar te Udenhout en Ma. A. D. Snels 26 jaar te Waalwijk. L. M. Hamers 26 jaar te Loon-op-Zand en Ja. C. M. Leijsten 26 jaar alhier. Huwelijken: Geene. Ingekomen: Aa. Grootenboer van Sprang-Ca pelle. P. J. M. v. Luxemburg en echtg. van Tilburg. Ch. H. J. Martin van Helmond. J. J. M. Nijman van Amsterdam. Aa. M. C. E. Koe- voets van Utrecht. A. H. Hens van Veghel. A. F. v. d. Dungen van s-Bosch. Ha. J. E. Fridt van Den Bosch. Pikant en krachtig, voor de soep en vleeschgerechten. Overtuig U door een proef van de superieure kwaliteit.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7