Cor y, d. is PULLES-HEËSBEËN'S Gestoomd Roggebrood H. de Bont-v. Huiten DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. No. 49. Zaterdag 16 Juni 1934. 57e Jrg. Waalwijk, 15 Juni 1934. Eindexamen. Mej. B. Hoffmans alhier slaagde te Nijmegen voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool. Kamer van Koophandel en Fabr. Vergadering der Kamer van Koop handel en fabrieken voor de Lang straat, te houden te Waalwijk op Woensdag 20 Juni 1934. De agenda vermeldt o.m.: 1. Correspondentie van de Kamer met den Inspecteur der P.T.T. te 's Hertogenbosch inzake betere be diening van het publiek in het postkantoor te Dongen. 2. Aanbieding der Bekening en verantwoording over het dienstjaar 1933. 3. Aanbieding jaarverslag 1933. 4. a) Voorstel van het Bureau om met andere Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland een adres te onderteekenen aan den Minister van Economische Zaken a.i. inzake toepassing van art. 12 der Wet op de Kamers van Koophandel. b) Klachten over de wijziging van den treinenloop in de nieuwe dienst regeling der Nederlandsche Spoor wegen ten aanzien van de route 's Hertogenbosch Lage Zwaluwe in verband met de aansluiting op eenige buitenlandsche treinen. c) Voorstel van het Bureau tot wijziging van de Reglementen voor de bevrachtingscommissies K. en L. d) Schrijven van het Gemeente bestuur van Geertruidenberg inzake verbetering der Rolbrug in die ge meente. e) Documentatie industrieterreinen in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. f) Mededeeling van den Inspec teur van het Gymnasiaal en Mid delbaar Onderwijs in de Tweede Inspectie te 's Gravenhage inzake adviezen handelsonderwijs. g) Bevordering Luchtvaart in Noordbrabant. 5. a) Afschrift van een adres dei- Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda aan den Minister van Economische Zaken a.i. inzake den Economischen Voorlichtings dienst. b) Afschrift van een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Neder-Beluwe aan den Minister van Economische Zaken a.i. inzake overmatigen invoer van fruit in blik. c) Schrijven van den Provincialen Groninger Slagershond inzake con currentie, ondervonden van de baconfabrieken. d) Afschrift van een schrijven van de Apeldoornsche Winkeliers vereniging aan den Minister van Sociale Zaken inzake ouderdoms verzekering van den Middenstander. e) Afschrift van een adres van den Nederlandschen Bond van slijters in gedistilleeid aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal houdende ver zoek tot wijziging der winkelslui tingswet om ook voor winkeliers, houders eener Slijtersvergunning, mogelijk te maken op Zondag een bepaald aantal uren geopend te zijn. f) Schrijven van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland inzake verbod van vervoer van personen per vrachtauto, indien het motorrijtuig niet is goedgekeurd voor personenvervoer. T. B.C.-bestrijding. Reeds eerder hebben wij gemeld dat het Dames-Comité ter bestrijding der T.B.C. in onze gemeente een origineel plan had opgevat om voor dit mooie doel weer eens wat flinke baten bijeen te vergaren. Het Comité zal n.l. op de a.s. kermis met een tent verschijnen waarin een Rad van Avontuur. En dit Rad van Avontuur zal voor de liefhebbers een schat van prach tige prijzen brengen, die bestaan uit honderden en honderden mooie stukken op het terrein van huis houdelijke artikelen, galanterieën, zilverwerken enz. daarenboven zul len eiken avond prachtige premies worden uitgeloofd, n.l. een rijwiel, 2 theekasten, een hangklok, koffie— en theeservies, staande schemerlamp en een kapstok. Als extra—premie heeft »Mesco» een paar schoenen beschikbaar gesteld. Dit Rad van Avontuur zal draaien op beide Zondagen 's middags en 's avonds en voorts iederen avond der week. De prachtige prijzen zijn alle in Waalwijk aangekocht en de opbrengst van de loterij komt geheel ten bate der T.B.C.bestrijding in onze ge meente, speciaal ten behoeve der kinderuitzending. Wie zou voor dit goede doel niet telken dage aan deze loterij willen deelnemen, temeer waar zoo vele en prachtige prijzen beschikbaar zijn gesteld. De premies worden geëtaleerd in de vitrine van den heer J. van Mil (fa. Gez. van der Sanden). De lijst der kermis-attracties in ons vorig nummer, moet dus worden aangevuld metRad van Avontuur ten bate der T. B. C. bestrijding. dames: DE A S. KERMIS, f 10— f 7.50 t 5.- gegarandeerd. TIJDIG VOOR Eugène Durafon Wells Alles ten volle Gediplomeerd Permanenteur, Naast 't Postkantoor. Telef. 8. Timlur—Schoenfabriek. Wij exposeeren in onze vitrine een schitterende K.L.M.opname der TimturSchoenfabriek alhier met omgeving. Ky nologen—vereenig ing. De Ivynologen—vereen. Waalwijk en Omstreken houdt a.s. Maandag in »de Twee Kolommen» een alge- meene vergadering, waarin rapport zal worden uitgebracht omtrent de laatst gehouden tentoonstelling. Daarna hoopt men in gezellig samenzijn nog eenigen tijd bijeen te blijven. Het bestuur vertrouwt dat alle leden present zullen zijn. Dokters fonds R.K. Werkliedenvereen. Spoedeischende huishoudelijke algemeene vergadering op Maandag 18 dezer, des avonds ten 8 uur, in de groote zaal van den Gildenbond. Agenda 1. Opening. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Overzicht financieele afwikkeling 1932 en 1933 en mededeelingen over den stand van de onder handelingen betreffende het con tract met de huisartsen. 4. Voorstel tot verhooging der con tributie ingaande 7 Juli a.s. 5. Mededeelingen. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Ned. Herv. Gemeente Besoijen. Zondag 17 Juni, 's morgens 10 en 's middags half drie uur hoopt de heer C. v. d. Linden, godsdienst - onderwijzer te Oud—Bijerland. voor te gaan in den Dienst des Woords. Biljarten. Zaterdagavond zal in het café van den heer Th. Lommers een biljart demonstratie gegeven worden dooi den bekenden biljartmeester den heer Hasselman uit Breda. Er zal gespeeld worden een partij van 500 caramboles cadre met een voorgift van 300. De heer Hasselman speelde vorige week met een gemiddelde van 27 cadre. K.J.V. Door de Iv.J.V. alhier is opgericht een korfbalclub, om gedurende de zomermaanden de meisjes een ge schikte ontspanning te geven naast de vormende clubs en andere vrije clubs, zooals reidansen en zangclub. Smakelijk, Voedzaam en Gezond. NEEMT PROEF. Tel. 99. Visscherslusl. 1 Juni 1934 bestond de vereeni- ging »Visscherslust» 15 jaar. Zater dag 9 Juni j.l. werd dit derde lustrum door de vereeniging feeste lijk herdacht. Het bestuur had voor de leden en hunne dames een ware feesttafel aan laten richten in den vorm van broodjes met kaa£ worste broodjes, gebakjes enz. Tevens zorgde een volledige jasz voor de feestmuziek. In de beste harmonie zonder een enkele wan klank, ook zonder dat er iets ge beurde wat 't daglicht niet mocht zien ging de tijd te snel voorbij. Van verschillende vereenigingen waren gelukwenschen in den vorm van kaartjes binnen gekomen en van de zuster-vereeniging »HetPuiloog» een speciale gelukwensch met een schitterend bloembouquet. Dat be stuur en leden deze vriendschappe lijke houding ten zeerste appreciee- ren behoeft geen betoog en langs dezen weg brengen wij nog openlijk dank aan de vereeniging »Het Pudoog». Toen het klokje van gehoorzaam heid naar huis riep, had »Visschers- lust» waardig haar derde lustrum herdacht en op een wijze zooals Visscherslust dat alleen kan. De bovengenoemde vereeniging behaalde den 14en corpsprijs op het concours te Tilburg, bij de Vereeni ging »Petrus en Paulus», benevens den 2en Vaandelprijs. Nekkramp. Bij het negenjarig dochtertje van den heer N. aan den Sprangschen weg alhier is nekkramp geconsta teerd. Het meisje is van de laatste H. Sacramenten voorzien. Been gebroken. Mej. de H. aan het Hoogeinde te v.m. Baardwijk had deze week het ongeluk van een opkamertrapje te vallen, waarbij zij zoo ongelukkig neerkwam dat zij haar been brak. Dr. Langemeijer verleende genees kundige hulp. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen Zilveren vulpotlood, 2 rijwiel belastingmerken, portemonnaie. Maréchaussée. Naar wij vernemen wordt de maréchaussée v. Gestel van de brigade Waalwijk met ingang van 16 Juni overgeplaatst naar de bri gade Zundert. Concert Harmonie St. Jan. De harmonie St. Jan zal Maandag avond te half negen op de Muzieknis in de Min. Loetfstraat een concert geven. Uitbreiding Politiecorps Neen lezer, U behoeft niet te schrikken van dezen titel. Het is ditmaal een uitbreiding builen be zwaar der gemeentekas. Wij wilden maar even de aandacht op een zeer toevallige gebeurtenis vestigen deze week werden namelijk niet minder dan drie agenten van ons gemeente lijk politiecorps vei blijdj met de ge boorte van een gézonde baby. Als de politiemannen het nu de eerst volgende dagen maar niet al te druk hebben met het afleggen van kraamvisites 1 Kwajongens. Het echtpaar v. Z., wonende aan het Oosteind nabij de grensscheiding Sprang-Capelle—Waalwijk, wordt al sinds eenigen tijd voorai 's Zondags door opgeschoten lummels lastig gevallen, 's Middags als de laffe kerels vanuit Waalwijk naar Sprang terug komen en 's avonds als zij vanaf den Roestelberg komen werpen zij met steenen op het huisje en op de beide oudjes, die dan gewoonlijk achter hun woning zitten. Wat deze kwajongens met hun flauwe streken voor hebben is een raadsel, v. Z. en zijn vrouw hebben nooit iemand overlast aangedaan. Waarschijnlijk vinden de jongens het vermakelijk de 81jarige man in drift te zien ontsteken. Het is wel laf zoo op te treden tegen oude menschen, die zich onmogelijk verweren kunnen. Ouderavond School met den Bijbel. Woensdagavond hield de School met den Bijbel zijn ouderavond. De zaal met een bloempje versierd was goed bezet. De voorzitter de heer J. v. Zeist opende de vergadering met gebed, nadat gezongen was Ps. 25 2? en gelezen Eféze 6. Hartelijk heette hij allen welkom, de hoop uitsprekende dat allen die opgekomen waren een goeden avond mogen hebben. Van den heer Burgemeester alsook van Ds. Mühlnickel, consulent der N.H. Gemeente te v.m. Besoijen, was een schrijven ingekomen hou dende mededeeling van verhindering, waaraan de beste wenschen voor 't onderwijs waren toegevoegd. Hierna was het woord aan het hoofd der school de heer J. Wilzing, die het onderwerp inleidde »De taak van een christelijk onderwijzer». Spr. vond het prettig dat hij dezen avond in de gelegenheid gesteld werd eens nader kennis te maken met de ouders van zijn nieuwe standplaats en hij hoopte dat het niet bij een eerste kennismaking zou blijven. Wat de toekomst brengen zal, aldus spr., weten we niet. We staan nog vreemd tegenover elkaar. Elkaar nader te leeren kennen is het doel van dezen avond. Zal er van vruchtdragend onderwijs sprake zijn, dan is een eerste veieischte dat er contact is tusschen huis en school, dat ouders en onderwijzer één lijn trekken. Spr. hoopte dat de samenwerking niets te wenschen zal overlaten. We hebben op het z.g. neutrale onderwijs een groote voorsprong doordat er een godsdienstige band is die ons bindt. Laten we zorgen dat we dit voordeel behouden, dat die band zelfs steeds nauwer worde aangehaald. Laten we zooveel we kunnen er naar streven het gebod van onzen Heiland op te volgen »Ik wil dat zij allen één zijn». Het is de taak van den onderwijzer practische kennis aan te brengen. Maar dit is niet voldoende. Hij moet ook de zedelijke opvoeding verzorgen, de opleiding tot deugd. Daarvoor is een eerste vereischte dat hij het karakter van zijn leerlingen kent. En dit is alleen mogelijk wanneer er contact, voortdurend contact is tusschen school en huis. Met nadruk wees spr. erop dat ouders die komen om over hunne kinderen te spreken, bij hem altijd van hartewelkom zullen zijn. Ouders die hem bezoeken in het belang van de kinderen komen nooit te vaak. 't Is niet voldoende alleen maar kennis aan te brengen. Ook christe lijke deugden moeten worden aan gekweekt. We bereiken dit doel niet uitsluitend op de Bijbelles. Heel ons onderwijs, ook het onderwijs in de andere leervakken, moet doortrok ken zijn van den christelijken geest. We moeten telkens de hand van onzen Schepper naar voren laten komen. Daarvoor is ruimschoots gelegenheid. Men zou de vraag kunnen stellenDoet dit alles geen schade aan het onderwijs in de leervakken Is het geen tijdverlies De vooruitgang van ons christel. onderwijs ten koste van 't neutrale onderwijs op zeer veel plaatsen in ons land bewijst dat ons christel. onderwijs er mag zijn. Laten we, aldus spr., zooveel we kunnen onder eenparige afsmeeking van Gods zegen samenwerken tot heil van ons opgroeiend geslacht, en tot bloei van onze Ghr. School. Hiermede eindigde spr., na nog dank gebracht te hebben ook mede namens zijn vrouw voor't prachtige bloemstuk dal hun bij hun komst te Waalwijk door een commissie namens de ouders werd aangeboden. Hierna werd gepauzeerd en een kop thee aangeboden. Van de ge boden gelegenheid om het werk der schoolkinderen te bezichtigen werd druk gebruikgemaakt. Juffrouw van Bekkum las een stukje voor uit «Vrucht die blijft» van J. de Liefde, dat met stille aandacht van begin tot eind werd gevolgd. De heer Wachtels v. d Bergh zorgde voor een waardig slot met zijn onderwerp »0ns aller Moeder», geheel gewijd aan het rijke leven van de zoo pas ontslapen Koningin Moeder. Met opzet, aldus spr., heb ik dit onderwerp gekozen omdat de tijden waarin wij leven het meer dan ooit noodig is bij de kinderen en ook bij de ouders liefde en gehecht heid voor ons Vorstenhuis aan te kweeken. Aan het einde van dit referaat zong de vergadering spontaan twee coupletten van 't Wilhelmus. Hel was intusschen half elf geworden, en werd deze goed geslaagde ouder avond met't zingen van Psalm 68 10 door den heer Wilzing met dank gebed gesloten. Hondendressenrvereeniging y>De Irouwe Honda. Bij den heer Kamp-Leemans, Win terdijk Capelle, werd een Honden ver. opgericht onder bovengenoemden naam. Aanvankelijk met vier leden is dit Ihans uitgebreid tot 18. Het bestuur bestaat uil de heeren M. J. van Engelen, Voorzitter; B. Kamp, Penningmeester; J. IJpelaar, algemeen leiderterwijl het secreta riaat is gevestigd bij den heer H. J. Gouda, Grooteslraat 165a, Waalwijk. Er wordt reeds druk geoefend met de honden op het terrein achter den heer Kamp en er beslaat groote belangstelling. Zij die nog lid worden of donateur kunnen zich tot een van bovenstaande bestuursleden wenden. Aanrijding. In de Grootestraat nabij de Haven had Woensdagmiddag een auto botsing plaats. De groote vracht wagen der Reederij Thor botste bij het terugzetten tegen de luxe wagen van den heer de Graaff uit Meeuwen. Het geval verwekte een vrij ernstige verkeersstagnatie, maar de beschadi gingen waren gelukkig niet van ernstigen aard. Waarschuwing. Naar ons ter oore komt zijn deze week de kinderen op school ge waarschuwd zeer voorzichtig te zijn op buitenwegen en in de bosschen. Het is namelijk gebleken dat er in de omgeving van Waalwijk ver schillende ongure individuen met minder goede bedoelingen rond loopen. Al verschillende malen zijn kinderen, die alleen op stap waren, aangerand. Wij hooi en dat door de politie reeds verschillende verdachte personen zijn aangehouden, die dan echter niet door de aangerande kinderen werden herkend. Wij achten het gewenscht er de ouders nog eens voor te waar schuwen hun kinderen niet alleen langs stille buitenwegen te sturen. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING »\Iaar Geduld Hebben.» De vischclub «Maar Geduld Hebben» te v.m. Baardwijk heeft deze weelfc haar jaarlijksch onder ling concours gehouden. De volgende bekroningen werden behaald le prijs met wisselbeker v, Esch, 2e pr. P. Verhoeven, 3e pr. P. Ver meulen, 4e pr. H. Verstegen, 5e pr. J. Bergmans, 6e pr. J. Versides, 7e pr. J. Wilhelm, 8e pr. H. Nieuw koop. In café v. Cromvoirt werd een feestelijke bijeenkomst gehouden. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. Spionnen aan het Werk Spionnage is altijd het geliefkoosd onderwerp geweest van lictieschrij vers en scenariodichters. En zoo hebben wij vooral na den oorlog talloozespionnagelilmsgezien, waaronder «Spionnen aan het werk«, een Ciné-Allianz product, dat deze week in het R. D .B. Theater loopt, en dat onder regie van Gerhardt Lamprecht en onder deskundige voorlichting van Oosterijksche Staf officieren tot stand is gekomen, een zéér bijzondere plaats inneemt, van wege de groote spanning, die tot het laatste moment volgehouden is en de voortreffelijke arlislen, die er aan medewerken. Carl Ludwig Diehl is de Ooste rijksche stafofficier, die door een »frame up« in de verdenking komt zijn vaderland verraden te hebben zwijgend verlaten zijn collega's zijn kamer en laten een revolver achterom een schandaal te vermijden Doch de jongeman verkiest een anderen weg hij verdwijnt om eerst weer tijdens de oorlog als frontsoldaat op te dui ken hij wil zich rehabiliteeren en slaagt er in een gevaarlijke op dracht te verkrijgen, die hem binnen de Italiaansche linies brengt. Het is Brigitte Helm die de rol vervult van Italiaansche spionne, die eenmaal de carrière van den Oosterijker afbrak en hem nu hier ontdekt in de vermomming van Italiaansch onderofficier. Zij is een wonderbaarlijk fascinecrende film- gestalte met haar als uit marmer gehouden masker gaat zij door de scène en speelt minder dan zij doet vermoeden het conflict tusschen genegenheid en trouw aan haar land. Dat alles tegen een bonten achtergrond van intrigue en verraad, in stafbureaux, in luxueuze hotels en paleizen, achter het front, een schaakspel met den dood, waarbij iedere verkeerde zet het ongeluk van duizenden kan zijn. Ge ziet in deze boeiende film Theodoor Loos als den handelaar in antiquiteiten, midden in het land van den vijand, een griezeligen verrader van Oskar Homolka, die verraadt naar alle kanten. Ge ziet Julius Falkenstein als een klokke- maker. Een reeks knappe spelers van het witte doek en allen voortreffelijk in dit spionnagespel, dat ons de zeld zaamste en zonderlingste spionnage- trucs onthult en in stijgende span ning de avonturen vertelt van een groep spionnen, die nog maar een klein deel van het onmetelijke oorlogsfront bedienen en genoeg schokkends beleven om er boek- deelen mede te vullen. »Spionnen aan het Werk« is een fijne beschaafde sensatie-speelfilm, die in alle opzichten de aandacht verdient. Bioscoopliefhebbers zullen deze film zeker niet gaarne missen. Luxor Bioscoop. Als ik een millioen had. Op het landgoed van den staal- koning John Glidden staan twee dozijn familieleden te wachten op de dood van den ouden man. Zij

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9