Onflerfrouw brieven en -kaarten Ëooii Heien. Jan Verhoeven Het Fruithuis Naast Jos. de Folter Kermis-Reclame Druiven Vanaf 30 ct p» pond Prusmen Vanaf 18 ct p. pond DRUKWERK Mwiikscne suiMMi Mitoon lieien Het BESTE adres LAATSTE BERICHTEN. Heftig verzet in de Jordaan krachtdadig bedwongen. Eenige dooden, tientallen gewonden. OP ELK GEBIED voor GEMENGD NIEUWS. Per Touringcar Zondag 8 Juli, Wi ele rbaan geven wij deze revue, welke tal van geestige momenten bezit, een aanbeve ling voor volwassenen mede. Nieuwe Rotterdamsche Courant: Het is alles bijeen de beste revue, die hier sinds jaren is vertoondmen amuseert zich aan een stuk door. De teksten van het parlando en van de liedjes zijn steeds werkelijk grappig. De muziek klinkt ons voortdurend prettig in de ooren. De finales zijn zeer kost baar. Dagblad van Rotterdam: Het dient onmiddellijk gezegd, dat deze revue alleraardigst isEr be staat in de zaal kans voor een lach spier-verrekking" Rest ons nog mede te deelen, dat de revue alhier precies in dezelfde bezet ting zal worden opgevoerd als in de groote steden en dat er inderdaad 40 medewerkenden zullen zijn. Wij kunnen dus een bezoek aan de revue ,,Dat doet de deur dicht" in de Groote Schouwburgloge Dassi, op Donderdag 12, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Juli, 8 uur, warm aanbevelen. Zaterdag om 2 uur Matinée, speciale kinderrevue, die een groot vermaak voor de kinderen zal blijken. Het 7o0-jarig bestaan der Stad 's-Hcrtogen bosch Voor de herdenking van het 750-ja rig bestaan der stad 's-Hertogenbosch heeft men thans de medewerking ver zocht en verkregen van een oud-Bos schenaar, den heer Herman van den Eerenbeemt te Amsterdam. Deze heeft uit de vele plannen, welke al gerezen warén, een en ander uitgekozen en samengevat tot één geheel. Op een ten sladhuize onder leiding van burge meester mr. F. J. van Lanschot gehou den vergadering van velen, die zich interesseeren voor de herdenking in 1935, heeft hij nu nadere toelichtingen verstrekt. De bedoeling is iets te scheppen van grooten stijl en van krachtige allure, passend in de stad, iets, dat cultureel, artistiek en intel lectueel te verantwoorden is. Rond de beroemde St.Janskathetfraal zijn de plannen opgebouwd. Het bouwwerk zelf wil men bij avond in floodlight zetten; den bekenden jaarlijkschen Maria-omgang, thans reeds een pro cessie, welke door duizendenen dui zenden bezocht wordt, vil men uit bouwen, in de breedte en in de diepte. Voorts ligt het in het voornemen in de Kathedraal de Missa in Die Festo van Alph. Diepenbroek te doen uit voeren. In het Plantsoen is geprojecteerd een Oud-'s Hertogenbosch, in logisch verband met grootsche uitvoeringen van Beatrijs, waaraan eenige honder den Bosschenaren hun medewerking zullen verleenen. Deze uitvoeringen worden gegeven in de tot dit doel te verbouwen manege. De daar beschik bare ruimte zal het mogelijk maken heele ridderstoeten e.d., komende door de stralen van Oud-'s Hertogenbosch, langs de toeschouwers te leiden. De Parade, het ruime plein aan den voet van de Kathedraal, zal worden herschapen in een bloementuin, waar in een fantastische omgeving voor de kinderen sprookjes /Vertoond zullen worden. De heer v. d. Eerenbeemt heeft zich voor de artistieke leiding de mede werking verzekerd van Hans v. Meer- ten van het Groot-Nederlandsch Too- neel. Buiten het hier geschetste zullen tal van andere attracties nader worden bezien, als sterritten, concours hippi- cjues e.d. Aan de versiering der stad zelve zal uiteraard de noodige zorg worden besteed. De herdenkingsplechtigheden zul len plaats hebben van 15 tot 30 Juli 1935. Landslormschietdag te Tilburg. De Plaatselijke leider van den Bijz. Vrijw. Landstorm deelde ons mede, dat de Landstormschietdag te Tilburg gehouden zal worden op 22 of 29 September a.s. Hoewel de toestand in Amsterdam er in den vooravond weinig roos kleurig uitzag door de voortdurende ongeregeldheden in verschillende deelen der stad, is de politie in samenwerking met de militairen en de marechaussee daarna zoo krachtig opgetreden dat om elf uur het hoofd bureau kon mededeelen den toestand volkomen meester te zijn. Het verzet in de Jordaan dat in den vooravond nog een onheilspei lenden omvang had aangenomen, werd, zij het met de meest krasse maatregelen, volken onderdrukt en om half elf heerschte er in dit stadsgedeelte 'n bijna onheilspellende stilte. In totaal zijn volgens de voorloopige opgave 25 gewonden naar de gasthuizen overgebracht. Enkelen dezer verkeeren in levens gevaar, terwijl 1 gewonde inmiddels is overleden. Er werden gisterenmiddag formeele baricades opgeworpen van steenen en balken van een in aanbouw zijnd huis. Er is op de politie geschoten met brow nings. Wat voor den avond gevreesd werd, is inderdaad gebeurd. Terwijl de ma rechaussees patrouilleerden, namen de ongeregeldheden plotseling weer zeer ernstige vormen aan. Links en rechts stormde het publiek naderbij. Het was vooral in den Driehoek waar het verzet gepleegd werd. De Driehoek, die met barricades was omringd. De marechaussées kwamen op de Palmgracht aangereden. Zij werden met een hagel van steenen oritvangen. Onmiddellijk trokken zij hun revolvers en schoten en een algemeene vlucht volgde. Doch één man bleef bloedende liggen. Hij was door een kogel in het hoofd getroffen en er zeer ernstig aan toe. De Geneeskundige Dienst heeft zich later over hem ontfermd. Zijn toe stand wordt uiterst bedenkelijk geacht. Daarmede was het voor een tijdje in den Driehoek weer rustig. Doch het duurde niet lang. Vanavond om acht uur is men weer druk bezig in de Jor daan barricades op te richten. In de eerste Boomdwarsstraat ligt een groote versperring van hout, waarop 'n roode vlag wappert. Menschen stroomen uit alle hoeken tezamen. Het gefluit en ge sis is niet van de lucht. Hier en daar knalt een schot. Veel erger is het nog in de Eland straat—Lauriergracht. Sinds vier uur houden hier agenten met de revolver in de vuist de wacht. Zij schieten voort durend. Ook op hen zijn nog verschil lende kogels afgeschoten. Drommen menschen verdringen zich in de zijstraten en turen naar de rich ting, waar de uniformen zijn te zien. Patrouilles rijden heen en weer, krui sen over de Rozengracht en gaan weer naar de Jordaan. Wie zoo al die uni formen ziet, denkt aan een staat van beleg. Aan alle zijden van de Rozen gracht gaat het roerig toe. En zoo wachten wij tot het donker valt. Wat gevreesd werd is gebeurd: het oproer in de Jordaan en de omliggende buurt heeft een dergelijken vorm aan genomen, dat verschillende dooden en gewonden zijn gevallen. Op het oogen- blik is het getal van de slachtoffers in de verste verte niet te bepalen. Tegen zonsopgang is de politie, versterkt door de marechaussée en de militaire politie, bezig te schieten. De lucht is vol van de knallen der schoten en he laas hebben vele doel getroffen. De Ge neeskundige dienst kan zijn taak ter nauwernood meer aan; hij komt wagens te kort. Reeds de vooravond deed vermoeden dat de duisternis, die zou volgen, een tragischen afloop van den tweeden dag zou brengen. Aan alle kanten trokken de politiemannen de Jordaan en de buurt van de Lauriergracht binnen. „Ramen dicht!" werd gecomman deerd en gaf men er niet onmiddellijk gevolg aan, dan viel het schot. Doch dit was geenszins in staat het verzet ook maar in het minst te doen luwen. Integendeel, het nam voortdurend ernstiger vormen aan. Welk een triest beeld leverde de Jordaan tegen acht uur op. Over de opgebroken straten klet terden de paardenhoeven. De dieren sprongen over de barricades. Nauwe lijks waren de ruiters verdwenen, of de barricades werden weer bemand. In de Palmdwarsstraat bevestigde men eeen roode vlag er aan en hield men van de hoopen straatsteenen toespraken. Alles wees er op dat het naar een tragischen afloop zou gaan. Het begon in de Laurierstraat. Den geheelen namiddag had de politie hier reeds met de revolver in de vuist de wacht gehouden. Voortdurend werd evenwel naar de agenten gegooid. Uit de huizen werden schoten gelost. Om acht uur knetterden salvo's uit de dienstrevolvers door de buurt. Aan alle kanten stoof het publiek weg. Een man was getroffen en bleef als een donkere vlek op de Laurierstraat lig gen. Weer nieuwe salvo's. Andermaal troffen zij doel. Aan den overkant van de gracht stond een jongen argeloos te kijken. Een schot viel. Ineens bracht hij de handen naar zijn hoofd en tui melde voorover. Een kogel had hem geraakt. De salvo's hielden niet op. Het ge knetter van de revolvers was niet van de lucht. De politie had inmiddels be speurd dat het meubilair van een oud, tijdelijk onbewoond huis als projectielen dienst deed. Zij besloot toen de verzet- plegers voor te zijn. Agenten namen de woning in met het wapen in de vuist. In tien minuten tijd hadden zij het ge- heele meubilair op straat gedeponeerd. Van de Lauriergracht naar de Ro zengracht. Ook hier, in deze verkeers ader, is het verre van rustig. Veel op geschoten jongens met fietsen versper ren den weg. Charge op charge heeft de politie er uitgevoerd, waarbij ook van de vuurwapenen gebruik is ge maakt. Dit alles was evenwel nog slechts het sombere voorspel van het eigenlijke drama, dat in de Jordaan zou gebeuren. De politie had nu eenmaal gewaar schuwd, dat deze buurt 's avonds niet weer in de handen van de oproerige elementen zou vallen. Omstreeks 11 uur vernamen wij aan het Binnengasthuis, dat sinds 5 uur des middags achttien personen, bij de on lusten getroffen, zijn binnengebracht. Eén hunner bleek bij aankomst reeds bezweken te zijn en twee zijn zeer ern- stig gewond. Een aantal chirurgen was den geheelen avond bezig met het ver wijderen van kogels. De toestand wordt veel ernstiger ge acht dan bij den bekenden paling op roer en de aardappelen-relletjes. Versterking. Naar uit Amersfoort gemeld wordt, is gisteravond een compagnie infanterie in een drietal autoverhuiswagens met eenige mitrailleurs onder leiding van vijf officieren naar Amsterdam vertrok ken, ten einde behulpzaam te zijn bij het onderdrukken van de ongeregeld heden. Men houdt zich gereed, om nog meer militairen naar de hoofdstad te zenden. Uit Roermond is een detachement marechaussée te paard per trein naar Amsterdam vertrokken. In Den Bosch is dit detachement nog aangevuld met eenige afdeelingen marechaussée uit de Zuidelijke deelen. Bij elkaar vormen de marechaussée uit het Zuiden een troep van 300 man. Voorts vernemen wij dat op verzoek van den burgemeester ook de burger wacht geconsigneerd is. Zij doet geen dienst op straat, doch beschermt met de politie een aantal vitale punten van de hoofdstad, zooals waterleiding, tele fooncentrale, gasfabrieken, electrische centrale enz. Het juiste getal dooden en gewon den is niet te zeggen, men schat het cp 11 dooden en 50 gewonden, waar van velen ernstig; verschillenden heb ben zich niet laten verbinden. Er zijn nieuwe versterkingen aan gekomen met mitrailleurs, zoeklich ten, stormwagens, enz. Men is den toestand meester. In Den Haag, Zaandam, Schiedam en andere plaatsen hebben communis ten gepoogd relletjes te verwekken. Minister Slotemaker heeft gewei gerd de communistische afgevaardig den Wijnkoop en Visser te ontvangen zoolang de relletjes te Amsterdam du ren, die vooral te wijten zijn aan het gestook van de Tribune. Men begrijpt niet dat dit blad niet verboden wordt. Aanbesteding. Bij de gisterenavond in Café P. v. Cromvoirt gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met schoenfabriek voor rekening van den heer J. Schilders aan het Hoog- einde alhier (architect de heer A. N. J. Snijers Raamsdonksveer) werd in geschreven als volgt: A. H. Willeins, Capelle 7617. Pv. Alfen, Geertruidenberg 7035. C. W. Nieuwenhuijzen, Sprang-Capelle 6987. P. A. Kramer, Genderen 6973.-^ J. v. d. Aa, Waalwijk 6890. H. Maas, Waalwijk 6883. A. Smits, Heusden 6798. C. Timmermans, Sprang-Capelle 6732.— A. Vermeer, Waalwijk 6573. H. Blom, Aalst 6425. M. Klijngeld, Waalwijk 6300. De Graauw en Fitters, Waspik 6294.— Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. Een landbouwer gedood. Woensdag is onder Vught nabij „Sparrendaal" de landbouwer J. Maas uit Udenhout, toen hij onverwacht met zijn rijwiel den weg overstak, door een autobus gegrepen. De man werd met een ernstige hersenschudding en inwendige kneuzingen opgenomen en door dr. v. Oorschot uit Helvoirt geholpen. Per ziekenauto is hij naar het gasihuis in den Bosch vervoerd, waar hij Woensdagmiddag aan de bekomen verwondingen is bezweken. Brand in het station te Nijmegen. In het stationsgebouw van de Ned. Spoorwegen te Nijmegen heeft Don- derdagnacht een felle uitslaande brand gewoed, die vooral in het rechte |ge- deelte, waarin o.m. het poslkantoor en 't bestelgoederenkantoor gevestigd zijn, groote schade heeft aangericht. Onafhankelijkheidsdag in de Ver. Staten. Vóór het vallen van den avond bedroeg het aantal dooden tijdens de viering van den Onafhankelijk heidsdag reeds 28. Veertig menschen vergiftigd. Te Avranches werden veertig per. sonen na het gebruik van worst ziek en toonden ernstige symptomen van vergiftiging Een 70 jarige vrouw is reeds in het ziekenhuis overleden. De behandelende geneesheer heeft geweigerd de acte van overlijden te teekenen, teneinde een diepgaand onderzoek van de justitie uit te lokken. Veertig personen zijn naar 't zieken huis overgebracht Eenigen hunner verkeeren in levensgevaar. Koopt In Wttaiwijk. Stront de Wa«lwt|ksche handeJl en Industrie. W. B. MORGEN NAAR DE TE GINNEKEN. PER PERSOON fl.- A. Matders-Sars, Stationsstraat 95, W a a 1 w ij k. Tel. 141. P i a n i s tOrganistD i r i g e n t Wm. Buytewechstraat 149a, ROTTERDAM. Antoniusstraat 18, W A A L W IJ K. MIET-KATHOLiEKEM kunnen, inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diocesaan In ichtingen-Bureau Gasthuisstraat 22 TE TILBURG. Lectuur wordt gratis toegezonden Dat wij hierin iets presteeren, getuigen de vele schitterende recensies uit vakbladen en particuliere brieven welke wij tot nu toe ontvingen. Laat dit een aansporing voor U zijn om voortaan Uw drukwerk bij ons te laten vervaardigen. U is dan verzekerd, dat Uw drukwerk den toets der critiek kan doorstaan. De Drukkers voor het betere werk.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 14