Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. (i ~TerstTblad~ FEUILLETON J1GDPDBRABAMD DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. IS DIT DE VOORNAAMSTE PIJLER VAN DE DICTATUUR? doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en lust voor uw gezin NUMMER 55. ZATERDAG 7 JULI 1934. 57c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nor Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. WAALWIJKSCHE In ons bezit zijn. franco te zenden aan den Uitgever. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Telefoon No. 38. Reclames 40 cent per regel. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 29 cent per regel; minimum 1.50. De Burgemeester van WAALWIJK brengt, op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken, ter openbare kennis, dat Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Gemaal van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, den 3en Juli, te ongeveer 2 uur namiddag, te 's-Gravenhage is overleden. Hij verzoekt den inwoners, door ingetogenheid deelneming te toonen in het smartelijk verlies, dat Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana door dit onverwacht over lijden heeft getroffen. Het gaat er niet om, dat we Hitier niet zouden stellen boven Röhm. Het gaat er ook niet om, of de zeden- schandalen, door de regeering Hitler- Goering blootgelegd, ons niet hebben doen huiveren van afschuw. Het gaat er evenmin om, of het Duit- sche regime zich nu niet van een aan trekkelijke zijde zal gaan openbaren, nu Hitier zich van een aantal zijner booze geesten heeft ontdaan. Het gaat om den moord, om de moorden, welke de regeering van vaD „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 33. Winifred sprong op, zette haastig haar hoed op, schoot haar mantel aan en rende de trap af de straat op. Weinige minuten later wipte ze aan King's Cross in een trein die aanslui ting gaf aar Paddington en Uxbridge. De portieren waren al gesloten; als ze tien seconden later was geweest, had ze hem niet gehaald. XX. DE VOGEL GEVLOGEN! Toen, den volgenden middag, Sir Reginald Carshaw, met luchtigen stap en in blij verwachten in het pension kwam om zijn gewone dagelijksche bezoeken bij Winifred te hervatten, ontving juffrouw Goodman hem met een ontsteld gezicht en een eenigszins verward bericht. Den heelen nacht niet thuis ge weest? U kunt me toch zeker wel een nadere verklaring geven van die ver bijsterende mededeeling, riep hij uit. De schok van het nieuws had de kleur van zijn wangen en den glans van vreugde uit zij oogen gedreven. O, Mijnheer, ik weet niet wat ik Duitschland blijkbaar behoeft om haar positie gefundeerd te houden. De moord is de onrecht-basis, waar op dwingelandij moet, ja slechts kan steunen. De doodschrik op de lijven der te genstanders en de kogels in de lijven van gevaarlijke medestanders, vervan gen onder dictatoriaal bestuur den ge- zagseerbied en het gevoelen van ge meenschapsplicht in den geordenden vrijheidsstaat. Wat is het tenslotte geweest, het welk zich op het einde der vorige week in Duitschland heeft afgespeeld? Hitler is aan de regeering gekomen zeggen moet. In elk geval valt mij niets te verwijten. Maar lieve mensch, wie verwijt u iets? Geef me een verklaring, een sleutel. Een bruikbare inlichting van uw kant spaart misschien uren van vergeefsch zoeken. Wat moet ik u vertellen? klonk het hulpeloos. Het arme schepsel huil de den heelen dag alsof haar hart bre ken zou, nadat mylady er geweest was. Mylady? Wat voor mylady? Uw moeder, mijnheer. Heeft ze er u niets van gezegd? Lady Carshaw was eergisteren hier en het kan niet veel pleizierigs geweest zijn, wat ze tegen Miss Winifred gezegd heeft, dat de stumperd zich zoo overstuur heeft gemaakt. U hebt geen idee, hoe ellen dig het was om aan te zien, hoe. Sir Reginald bezat de eigenaardige eigenschap, die vaak bij mannen met een levendig temperament voorkomt, dat hij op momenten van hevige ver rassing, gevaar of ernstige moeilijk heid plotseling een toonbeeld van koe le, beheerchte evenwichtigheid werd. De verbazingwekkende onthulling omtrent het bezoek van zijn moeder, gevoegd hij Winifred's on begrijpelijk gedrag van de laatste dagen, open baarde hem iets van wat zich achter zijn rug moest hebben afgespeeld en het was alsof zich over den vulkaan die in zijn ziel woedde, een dikke ijs laag vormde. Er was zelfs een vrien delijk lachje op zijn gezicht, toen hij juffrouw Goodman verzocht zich niet op te winden en er bij te gaan zitten. Laten we de zaak rustig bespre ken, stelde hij voor. Vertel me alles wat u weet, in de volgorde waarin de dingen gebeurd zijn, ook schijnbaar onbelangrijke kleinigheden. Doe uw best om niets door de macht van het S.A.-leger. Duitschland heeft behalve van de cri sis ook van de naweeën van den oorlog te lijden gehad. Een leger van 6 mil- lioen werkloozen liep tenslotte morrend en hongerend rond in lediggang, wan hopend, dat de omstandigheden een zoodanigen keer zouden nemen, dat ook de 6 millioen verworpenen weer te arbeiden en te eten zouden krijgen. De ze lieden werden door Hitier gemakke lijk gevangen in den ban zijner fasci- neerende leuze. Den hongerenden werd een heilstaat voorspeld, waarin ze een behoorlijk bestaan zouden genieten en bovendien een heldenrol kregen toege wezen. „Heil!'' riepen de armen en wanho- pigen tot dezen messias. Hitier en de S.A. kwamen aan de macht. Eenigen tijd kon het groote S.A. leger teren op de glorie van de over winning, maar tenslotte werd het jeu ken van de maag toch weer voelbaar en naarmate de bezinning kwam, groei de het verlangen, sterkte zich de eisch, dat de eens gegeveen beloften zouden worden ingelost. De beloofde welvaart moest eindelijk eens komen... In het machtige, millioenen-groote S.A.-leger werd gemord. De S.A.-lei- ders, vrienden en begunstigden van Hitier, konden de kwade geesten niet langer bezweren. Ze stonden voor de als u vermoedens in een of andere richting hebt, deel mij die dan vooral mede. Hopenlijk kunnen we op die manier de verwarde draden uit elkaar halen. Juffrouw Goodman, gerustgesteld en aangemoedigd door zijn kalmte, gaf daarop een getrou-w verslag van de gebeurtenissen der laatste acht-en- veertig uur, voor zoover die haar be kend waren. Sir Reginald behoefde geen verkla ring voor de aanwezigheid van zijn moeder in een deel van Londen, waar ze vroeger wellicht nooit te voren een \oet had gezet. Natuurlijk was ze er in de volle glo rie van haar aristocratische verschij ning heen getrokken, overwoog hij, om een eenvoudig, argeloos jong meis je, dat bedroefd weinig wereld- en menschenkennis bezat, te imponeeren en te overdonderen, om dit arme kind te suggereeren, dat haar mooie, on baatzuchtige liefde ten offer moest brengen aan de grandiose plannen die (Je moedertrots koesterde voor de toe komst van haar zoon. Van een „society"-standpunt gezien, was het misschien vergeeflijk, wat ze gedaan had, maar ze zou spoedig ge noeg tot de ontdekking komen dat de kwestie nog andere kanten had. Er flitste even iets uitdagends in Sir Re ginald's oogen en de lijnen om zijn nond verhardden, toen hij daaraan dacht. Hij hield van zijn moeder. Haar fouten waren die van haar millieu, haar deugden die van haar eigen per soon; ze had te lang in een broeikas geleefd om niet veel te verliezen van de eerlijke, zuivere vrouwelijkheid, die haar aangeboren was. Maar daar voor bestond een remedie hij al leen wist welke. De vraag wraarover keuze om den Fuehrer trouw te blijven en met de gebalde vuisten tegenover de S.A.-legers te gaan staan, of met deze laatsten te gaan conplotteeren. De S. A.-mannen waren ontevreden, omdat de nieuwe regeering het kapitalisme en de werkgevers niet aanpakte op de ma nier, zooals dat vroeger beloofd was. Er werd gemeesmuild, dat een voort zetting van de revolutie benoodigd was om deze te voleinden; het Vierde Rijk zou moeten worden gesticht, waar het nationaal-b o 1 s j e w i s m e den staats vorm zou bepalen. De S.A.-leiding deed de gemakkelijkste keuze voor zich; ze koos de massa en het lokkende per spectief van oppermacht. Het morrende S.A.-leger, dat steeds dreigender optrad en méér invloed ging laten gelden op het bedrijfsleven, wekte gelijkertijd ook een rechtsche reactie. Von Papen en Von Schleicher, de groot-industrieel en de adellijke rijks- weergeneraal, waren de verpersoonlij king dezer rechtsche reactie. De toestand werd dreigend voor Hit- Ier en zijn mede-bestuurders. Wilden ze zich handhaven, dan moesten ze de groeiende reactie van haar leiding be- rooven. Zorgvuldig werd de coup voorbereid. Röhm, stafchef van de S.A., werd duidelijk gemaakt, dat een maand ver lof goed voor hem zou zijn en eenzelfde maand verlof zou goed wezen voor de zoo zwaar overwerkte S.A. in het al gemeen. De maand Juli werd er voor aangewezen, voor die maand werd ook een uniformverbod afgekondigd. Aan den vooravond van de verlof- maand sloeg de regeering haar slag. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werden de voornaamste samen spannende S.A.-leiders gevangen geno men en zonder vorm van pro ces neergeschoten. Merkwaardig voor den „christelijken geest" van de Duitsche regeering is, dat men de gearresteerden uitgenoodigd schijnt te hebben om zelfmoord te ple gen; degenen, die daartoe niet wensch- ten over te gaan, zijn eenvoudig neer- gekogeld. Daarbij kwam ook 'n vrouw om 't leven, de echtgenoote n.l. van ge neraal Von Schleicher, die zich be schermend voor het lichaam van haar gemaal zou hebben geplaatst. Deze moordpartij is officieel door rijkskanselier Hitier geleid! Een „gezag", hetwelk zich op deze wijze handhaaft, moet wel een zeer im- moreele basis hebben en draagt het ver derf in zich, waaraan het eens zal ver gaan. We kunnen slechts verontwaardigd zijn om de wijze, waarop de S.A.-lei ders zijnberecht"! Maar medelijden kunnen we niet gevoelen. Ze zijn ge vallen door hetzelfde onrecht, waarmee ze zoovele hoogstaande landgenooten hebben bejegend, het onrecht ook, waarmee ze de wereld hebben getart. Wat thans van hun persoonlijk le ven werd bekend gemaakt, zal ieder weldenkend mensch met afkeer vervul len. Het kan niet anders dan goed we zen, dat deze zedelijk ontaarde wezens aan het gezag over en toezicht op duizenden maatschappelijk onzelfstan- digen zijn voltrokken. Al zal de rechtgeaarde mensch dan ook de verzuchting hebben geslaakt „Non tali auxilio", niet met zoo danige hulp, heb ik het herstel van het zedelijk volksbewustzijn gewild. Het was ook niet, omdat ze zedelijk zoo verdorven waren, dat deze S.A.- leiders werden gedood, doch alleen om dat ze tegen de huidige heerschers heb ben samengespannen. Of deze laatste beschuldiging boven dien wel opgaat voor alle vermoorden? Dat zal niet uit te maken wezen, om dat de verdachten gevonnist zijn zonder vorm van proces. Een daad van wreed heid, welke nooit of te nimmer, tegen over wie ook begaan, is goed te praten. Hoe de S.A. op al het gebeurde zal reageeren? Het is niet te voorzien. Het millioenen-leger van werkloozen, dat brak was, wie haar op de hoogte kon hebben, gebracht van zijn omgang met Winifred zoo goed als zeker met het vooropgezette doel om haar tot haar wreeden stap te bewegen en hen op deze wijze van elkaar te scheiden. Er moest een intrigeerende vijand achter de schermen aan 't werk ge weest zijn. Wat hij nu wist, maak te ook Winifred's houding duidelijker. Eerst het comediespel alsof ze niet meer van hem hield; toen, bij zijn on verwacht bezoek, de woorden: Je wilt weten of ik nog van je houd? Het ant woord is ja, ja en nog eens ja. Je moet zoolang blijven als je kunt vanmid dag en ik zal heel, heel lief zijn, op voorwaarde dat je me niet vraagt waarom ik je al dien onzin vertelde. En dan haar aankondiging aan de hospita: Ik ga morgen hier vandaan, voorgoed. Het was doorzichtig genoeg; ze wil de zich verbergen, begraven was mis- s- hien een beter woord, voor zijn lief de. En het offer brengen van haar ei gen liefde voor hem, omdat haar in hoofd was gepraat dat dit voor zijn bestwil was. Maar één punt was niet helder. Ze zei dat ze morgen zou weggaan nietwaar, wendde hij zich tot juf frouw Goodman, daarmee bedoelde ze dus vandaag? Dat zou ik denken, was het ant woord. Maar ik vind het raadselach tig dat ze gisteravond hals over kop de deur is uitgeloopen zonder 'n woord te zeggen en haar hebben en houden hier gelaten heeft. Alles is nog in haar slaapkamer, haar kleeren, een paar sieraden en andere kleinigheden. Wilt u ze zien? Een kort moment deed een gevoel van discretie hem aarzelen. Maar wat wegen, besliste hij spoedig. Wie weet vond hij een spoor. Hij antwoordde bevestigend en volgde juffrouw Good man, die hem in haar eigen huiskamer ontvangen had, naar Winifred's slaap vertrek. Ziet u maar zelf, zei de hospita, toen ze de deur geopend had, ze is er vannacht niet geweest. Sir Reginald voelde een brok in zijn keel er was iets ontroerends in de intimiteit van deze meisjeskamer, dat hem haast te machtig werd. Hij keek even vluchtig rond en zei toen: Dank u, juffrouw Goodman. Ik geloof niet dat we hier veel wijzer worden. Misschien dat de zitkamer meer resultaat oplevert. Ze gingen de zitkamer in. Op tafel, stond Winifred's kleine schrijfcasset te. Nood breekt wet, oordeelde hij weer, misschien bevond zich hierin 'n aanwijzing. Hij lichtte het deksel op en vond den brief waarin de waren huisdirectie, die haar zoo goed als aangenomen had, Winifred berichtte l ij nader inzien van haar diensten geen gebruik te kunnen maken. Dat was tenminste iets, al was het niet veel. Hij stak den brief in zijn zak hij voelde er zich in de huidige om standigheden volkomen toe gerechtigd en nam zich voor bij de firma in lichtingen in te winnen. Den gefingeerden brief, die Wini fred weggelokt had, vond hij jammer genoeg niet, die had ze meegenomen. Maar hij kreeg wel een ander epistel onder de oogen, dat misschien een spoor zou kunnen verschaffen. Want plotseling riep juffrouw Goodman: Gunst, dat zou ik in de opwin ding heeleinaal vergeten. Nu ik u met dien brief bezig zie, valt 't me opeens in. De post heeft nog wat voor Miss net Zuiden, Waalvijksrfee en Liigslraatsrlf Conrant^ MAAXSCNAPPy VAN VERZEKERING OP MET LEVEN VELÖ

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1