I De „TlROLE -KAPELLE POPENT." flink werkmeisje. Elveks kkÉbmk STIKSTERS. iMiilMlÊralmiNG Aanbesteding. 99 „STAD TILBURG 1934". RAT noch MUIS kan ontsnappen Werkmeisje. Dienstbode. flinke Dienstbode. vraagt voor direct BEKWAME zal aanbesteden De begrafenis van Z.K.H. Prins Hendrik. We hebben in 't 2e blad be richt over de begrafenis van Z.K.H. Prins Hendrik. Uit de N.K.C. knip pen we nu dit stemmig stukje: De rouwdienst voor Prins Hendrik is geëindigd. Zooals zijn dochter, Prinses Juliana, Dinsdag-middag na haar bezoek aan de nieuwe kerk om de voorbereidingen te zien, dankbaar moet hebben gezegd: »'t is goed, volkomen goed« en zoo is deze uitvaart geweest. »Een stille harmonische, wijdsche plechtigheid«, strak van stemming, voornaam en ernstig. Het is een woord dat mogelijk een hier stellig niet bedoelde bijklank heeft, regie. Maar ook de piëteit in oprechte wijding geopenbaard, ver- eischt ordening, regeling,verbeelding, gekuischten smaak. En in niets is de voornaamheid van deze cere moniën tekort geschoten, 't Was een schoon schouwspel, dat de droefheid om 's Prinsen dood ver zinnelijkte, en voldeed aan de ge negenheid voor dezen menschelijken prins gemaal. Zijn wensch naar licht, naar wit, als hij zou worden begraven, naar dapper het verdriet te dragen, hoe wonderlijk teeder en stijlvol werd het gesymboliseerd in de ver schijning van de Koningin, door haar witten sluier omhuifd, van zijn dochter in een wit zijden ge waad van strengen plooien val. De kleurige bloemen die de kransen tooiden, gedragen door het gouden zomerlicht zij gaven de lieve innigheid buiten alle verstarde ge woonte van hel rouwen om. De verteederde innigheid bij het schei den van een mensch die onder ons volk honderden vrienden had ge wonnen, door zijn eenvoud en intimiteit. Zoo was de stemming in het koor van de Nieuwe Kerk, Mausoleum van de Oranje's zonder plechtsta tigheid, vrij van den dwang van het protocol. Dat hoog uit de zuilen opstrevende koor zooals hel alleen nieuw voltooid staat uit het karwei van de restauratie er omheen, die smalle, zinrijke rouwtunnel, stil en schemerdonker, die uit den zomer dag en de bonte volte langs alle wegen opeens al het roerige ieven afsloot en leidde naar de strenge omslotenheid binnen de kerkge welven, waaronder de koele rust is van den grafkelder. Daar waren zij allen samenge komen uit hof- en regeeringskringen, een menigte autoriteiten en men- schen met wie de Prins op zijn gemoedelijke wijze had verkeerd als in een grooten kring van vrienden. En samen wachtten zij nu op de baar maar zonder strakheid van stilte. Uit de kransen, die hoog in de zuilen waren ge hangen, hingen langs de zandsteen de lichtpaarse draperieën neer. Over de amphitheaters waren witte klee- den gespreid. Het zonlicht viel er binnen door de tintelingen van het glas in lood en in de verbeidende schare overheerschte het purper van de hooge kerkelijke prelaten, het rood van de riddermantels, het goud van uniformen, staatsierokken, eereteekens, tot een harmonie van kleurigheid. Het lange wachten was een stil gedenken. Daar buiten het geroes van een immense, menschenvolte, onder den ban van het klokgelui en dan was er het stil-verdroomend preludeeren van het orgel, en de kruidige geur van oneindig veel bloementot eindelijk de tunnel deuren langzaam zich openden en door de stille kaarsenschijn het verre poortje stond tegen den levensdag. Golven geroes uit de volte, vleugen kopermuziek sloegen binnen. Daar doorheen werd de baar binnenge dragen gevolgd door de witte ge stalten van Koningin en Prinses. En geleidelijk vervloeiend gingen aan de schare voorbij het votum, het zingen, de lezing, de toespraak, het gebed, de koorzang, de zegenbede. Maar opeens brak dit mediteerende toeschouwen en toeluisteren, toen 't witte kleed, toen onze vlag werd weg genomen van de baar en de naakte kist werd weggedragen, steeds weer gevolgd door 's Prinsen gade en zijn dochter, die hij zoo hartelijk liefhad. En in de diepe ontroering klonk uit de bazuinen een schallend Wilhelmus. Daar beneden ons, onder den zerken vloer, namen Koningin Wilhelmina en de Prinses eeuwig afscheid van hem. Het Onze Vader werd gebeden. Toen klonk van het orgel zoo troost rijk bevrijdend Valerius Gedenck-. klanckHeer, die daar Uw tent in de Hemelen spreidt. Gebogen schreden de Vorstin en haar dochter uit het kerkgebouw weg, en bij haar verschijning buiten onder die drommen van volkwas er stilte diep bewogen, die naar uiting zocht, niet juichen durfde, opeens wuifden vele duizenden handen haar tegen. De wachtende menigte buiten in de zon had uren lang een hitte van bij de honderd graden getrotseerd. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE Bet a.s. week' end belooft een Nationale attractlete worden! Tilburg viert op zijn grootsche Tentoonstelling het 125-jarig bestaan. GROOTE FEESTEN. Illuminatie en andere aan trekkelijkheden. De Tentoonstelling „Stad Tilburg 1934-, waarover in den lande bereids zulk een roep gegaan is en welke ook werkelijk een uitzonderlijke onder neming op het gebied van tentoon stellingen is, mocht zich reeds in de voorbije eerste veertien dagen in een zeer groote belangstelling verheugen. Tienduizenden, ja bijna honderd duizend bezoekers hebben tot dusver de gelegenheid aangegrepen om in de vooruitstrevende Zuidelijke industrie stad te komen zien naar de ontelbare fraaie instellingen van het Neder— landsch Fabrikaat. Uit alle windstreken van ons land en ook van daarbuiten kwam men naar Tilburg getogen om het voor dezen tijd wonderwerk van energie en wat daar rondom is opge. bouwd, te aanschouwen. Vooral de volledig in werking zijnde textielfabriek een origineele en nog nooit vertoonde expositie op 'zichzelf met al z'n moderne uitrustingen, trok tot dusver steeds de bijzondere belangstelling. En nadat men verder uren heeft kunnen doorbrengen, in de geweldige tentoonstellingshallen, waarboven de monumentale toren domineert, kan men zich zoo prettig verpoozen in een sfeer van echte gezelligheid op het reeds beroemd geworden attractieter. rein „Venetië', dat vooral bij avond door z'n nog nimmer in Europa toe gepaste verlichting, een sprookjesstad gelijk is. Vele genoeglijke avonden zijn hier reeds doorgebracht, en vele drukke dagen werden reeds op de uitgestrekte tentoonstellingsterreinen gepasseerd De Tilburgsche tentoonstelling was voor tientallen groote gezelschappen ook reeds het doel van een aangenaam en ook leerzaam uitstapje Uit alle oorden des lands rijden dagelijks de touringcars aan om heele groepen op de tentoonstelling los te laten! Vele attracties. Hoewel deze tentoonstelling op zichzelf reeds een groote attractie is, behooren daarbij toch nog bijna dagelijks weer nieuwe? aantrekkelijk, beden op velerlei gebied. De groote congreszaal bood reeds en za! volgens het programma nog bieden plaats aan verschillende vereenigingen en organisaties voor bijeenkomsten of jaarvergaderingen, waarna ter plaatse gelegenheid bestaat zich uitermate prettig te verpoozen. Op het aan de tentoonstelling grenzende sportterrein hadden reeds vele belangrijke sport- festijnen plaats, waarvan wij noemen het bijzonder geslaagde nationaal concours-hippique, windhondenrennen internationale luchtbukswedstrijden en een korfbaltournooi. Een veelbelovend week-end. herdenkt Tilburg ook officieel het feit, dat het eerste motief was tot het houden van de grootsche tentoonstel- ling, n 1 het 125 jarig bestaan ais STAD. Dit wordt een groot feest ter welker gelegenheid de geheele tentoonstelling des avonds grotesk geïllumineerd zal zijn. Men kan zich voorstellen, dat deze feestverlichting, nog slechis een klein onderdeel van het groote feest zelf, iets heel bijzonders belooft te worden, wanneer men weet, dat deze nog zal moeten uitschitteren boven de gewone, toch ook al bijzondere ver. lichting De officieele feestdag begint des middags om half drie met een groot défi langs het stadhuis van alle niet- politieke vereenigingen in Tilburg. De stoet trekt dan door het stadscentrum naar het tentoonstellingsterrein, waar de deelnemende zang en muziekge zelschappen uitvoeringen zullen geven. Des avonds hebben op het tentoon- stellings- en attractieterrein onder de feestelijke verlichting groote bals champê're plaats Denzelfden middag heeft een origi neel jacht op balonnen plaats voor wiel rijders, motoren en auto's. Zaterdag avond wordt ook het groote nationale kegelconcours geopend op de vijf nieuw aangelegde kegelbanen achter het groote restaurant in Venetië". De ze groote wedstrijd, waarvoor in spe ciale kringen van ver over de duizend deelnemers belangstelling bestaat, du ren tot 26 Juli eiken dag vanaf twee uur des middags. Een heel aparte attractie is ook de internationale sterrit naar de tentoon stelling, welke Zondag 15 Juli plaats heeft en georganiseerd is door de Ver. Motorverkeer, de bekende organisatri ce van de Brabant-grensritten. Hier voor bestaat een belangstelling bij hon derden automobilisten, ook velen van het buitenland. Alleen deze wedstrijd zal een toeloop van duizenden veroor zaken. Op denzelfden Zondag houdt de Til burgsche Wandelsportcentrale het zijn wel de twee uitersten! de z.g. tentoonstellingsmarschen, welke even eens een zeer grooiC belangstelling ge nieten en het hunne zullen bijdragen om op dezen Zondag een sfeer van ge zellige drukte te scheppen. En bij al deze sportfestijnen, welke een stroom van minstens driemaal tien duizend menschen zullen aanvoeren, komt dan nog op denzelfden Zondag een groot muziekfestival, georganiseerd door de populaire Tilburgsche politie muzikanten, waaraan tien harmonieën deelnemen. Op Zondag 22 Juli heeft het tweede deel van dit festival plaats. Op den voor Tilburg wel historisch wor denden Zondag van 15 Juli wordt ook de Indische propaganda-week ingezet, want men weet, dat ook Indië op de tentoonstelling rijkelijk vertegenwoor digd is. De uitreiking der prijzen voor de ver schillende wedstrijden heeft Zondag avond plaats op het attractieterrein „Venetië". De waardevolle hoofdprij zen werden alle beschikbaar gesteld door het hoofdcomité der tentoonstel ling. Daartoe behoort een hoofdprijs voor de internationale sterrit ter waar de van 1100 gulden. Zoo belooft het a.s. week-end rond de tentoonstelling „Stad Tilburg 1934" een nationale attractie te worden, wel ke. aller belangstelling waard en loo- nend zal zijn! Dus Zaterdag of Zondag bij de keu ze van een veelbelovend uitstapje: allen naar de tentoonstellingsstad Tilburg! 50 cents. Vertrek uit deze gemeente des morgens 7 uur. Vertrek uit Rot- I terdam des nam. half zes. Voor de Evangelisatie Eben Hae- zer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9.30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Snaijer uit Dord recht. j— Zaterdagmiddag is een tjalk schip in aanvaring gekomen met de voetbrug alhier, doordat de brug nog niet geheel open was, toen de schip per er door voer. De mast van het schip brak geheel af. Persoonlijke on. gelukken kwamen niet voor. Voor het eindexamen der Mid. delbare Technische School te 's-Her- togenbosch slaagde onze stadgenoot J. Merk. Het aantal steuntrekkers is de laatste dagen sterk achteruit gegaan. Op het oogenblik komen nog slechts 'n 35 personen voor den gemeentelijken steun in aanmerking. De overigen heb ben allen werk gevonden aan de sui kerfabriek Statendam en de scheeps timmerwerven, waar weer eenige op leving is waar te nemen. Door de redactie van 't H. Land, maandblad ter bevordering van de kennis van de H. Schrift, werd een prijsvraag uitgeschreven voor 't beste opstel over Paschen tusschen de leer. hngen van de R.K. Scholen van Ne derland. Deelgenomen mocht worden door alle leerlingen van de 5e, 6e en 7e klas en die van de Ulo scholen. Van iedere school mocht een opstel, na tuurlijk het beste, worden ingezonden. De leerling Ben Speetjens van onze jongensschool kreeg deze week van bovengenoemde redactie bericht, dat zijn opstel bekroond was. Nu hebben de overige leerlingen met personeel \rije toegang tot de H. Landstichting. Voor een vrije reis naar Nymegen echter zoekt het personeel nog een Maecenas. Alhier is met een cursus begon nen voor de opleiding van leidster der K.J.V., welke gegeven wordt door ka pelaan van der Waarden uit 's-Herto- genbosch. Ongeveer 40 K.J.V.'ers ne men aan deze lessen deel. De cursisten zijn afkomstig uit deze gemeente, Ze venbergen, Made, Waspik, Raams donksveer en Hank. De eerste les werd gehouden in het K.J.V.-huis, doch dit bleek al spoedig te klein om aldaar een cursus te geven. In het ver volg zal derhalve de cursus in het ~;.K. Parochiehuis gegeven worden. Maandag had de aanbesteding plaats van het verfwerk in twee per- ceelen voor de R.K. Jongensschool al hier. Architect de heer Fr. Renniers. Ingeschreven werd als volgt: le perc. 2e perc. A. Wiercx, G'berg ƒ720.ƒ836. G. den Reijer ƒ464.— 555.— J. Waalwijk ƒ430.— ƒ470.— M. Heesters ƒ336.ƒ403. Het werk werd gegund aan den la^gsten inschrijver. Het as weekend belooft echter de climax te vormen van al de attracties rond deze tentoonstelling Dan valt er voor iedereen van een bijzonder feest te genieten en dan is er zooveel te doen, dat elke bezoeker voor het een of ander de bijzondere belangstelling zal hebben De tentoonstellingsduur is dan op de helft gekomen en dit middelpunt zal ongetwijfeld het hoog tepunt worden. Op Zaterdag 14 Juli GEERTRUIDENBERG. Den laat- sten tijd werden alhier bij de land bouwers verschillende malen aardap pelen uit het land ontvreemd. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het de rijks- en gemeentepolitie mogen gelukken de daders aan te houden. Het waren een zekere S. en de B., bei den uit deze gemeente. Zij legden een volledige bekentenis af en bekenden ook meerdere malen aardappelen te hebben gestolen. De arrestatie van een derde persoon wordt nog verwacht. Zaterdag 14 Juli zal de gemeng de zangvereeniging „Geertruidenberg" deelnemen aan het groot nationaal muziek- en zangconcours te Jutphaas. De vereeniging zal uitkomen in de 2e afdeeling. Gedurende de maanden Juli en Augustus vertrekt iederen Donderdag vanuit deze gemeente een vacantieboot van de Mij. Thor naar Rotterdam. De prijzen zijn zeer laag gesteld en bedragen retour le klas 75 en 2e klas DUSSEN. In de gehouden vergade ring der fanfare Wilhelmina onder voorzitterschap van den heer Jong- bloets werd met algemeene stemmen aangenomen voortaan Zondags zoo veel mogelijk en 's Maandagsavonds allen naar de repetitie te komen. Ver der werden nog enkele punten van meer internen aard besproken. Bij het hooi rijden geraakte de landbouwer A. v. H. alhier met een hooiwagen te water. Het voertuig ge raakte zoo bekneld dat dit eerst den volgenden dag kon worden verwijderd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de gehouden vergadering der R.K. V.V. alhier werden wederom enkele nieuwe leden aangenomen. Be sloten werd aan een paar seriewed strijden deel te nemen. De terrein- kwestie werd lang en uitvoerig bespro ken. Zeer verheugend was het voor de aanwezige leden van 't bestuur te vernemen dat binnen afzienbaren tijd over een eerste klas speelveld beschikt kan worden. Toen mej. N. met een driejarig kind op den arm de trap vilde afko> men, schoot deze plotseling onder haar voeten uit. De vrouw kwam zoo ongelukkig te vallen, dat ze zich di rect onder geneeskundige hulp moest stellen. De kleine bekwam wonder boven wonder geen noemenswaardig letsel. De jaarlijksche bedevaart van Dussen-Hank naar Den Briel zal dit jaar plaats hebben op 25 Juli. a u V KHTENTIëN ONDERTROUWD: HENK VINK en DIEN DE GROOT Waalwijk, Huwelijksvoltrekking Woens. dag 1 Aug. in de Parochiekerk van St. Jan Baptist om half 10. GETROUWD ANTONIE VAN DONGEN en ADRIANA W. DE POORTER die mede namens wederzijdsche familie hun liarlelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. s-Grevelduin-Capelle12 Juli 193't. Wordt gevraagd voor direct een Brieven franco onder No. der advertentie Bureau van dit blad- 52360 Te Waalwijk wordt gevraagd in gezin met drie schoolgaande kinderen, een Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 52372 Waalwijk De Keuringsdienst van Vee en Vleesch, Kring Waalwijk, onder georganiseerde aannemers woonachtig in een der Gemeente bij dien kring aangesloten op Donderdag 19 Juli a.s. des v.m. 12 uur op 't raadhuis te Waalwijk HET BOUWEN VAN EEN CADAVERHUIS op het terrein van het open baar Slachthuis fe Waalvvl|k. Bestek en teekening f2. verkrijgbaar bij deCentr. Adm. aan de Gasfabriek. (Restitutie fl.—52377 ill ie Twee Kolommen" is van de Hermis. Stationsstraat 27 12 J UÜ 1934. Stationsstraat 29 C55 Rodent heeft een fatale aantrek* kingskrccht op Ratten en Muizen. Gulzig eten zij hef en sterven dan. Gewoonlijk is éénmaal Rodent neer leggen voldoende om van dit ziekte verspreidend ongedierte te worden verlost. Rodent is onmisbaar voor Kip- penhouders, Boeren en Winkelier*. Het faolt nooit en laat geen stonk no. 5 Oct. per doos. 9Oct. dubb. doos. Bij alle Drogisten. Imp.: Fa. B. MEINDERSMA Den Hoog.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2