TWEEDE BLAD. BINNENLAND. BUITENLAND. SPRUTOL X" No. 56. Zaterdag 14 Juli 1934. 57e Jrg. Relletjes in ons land. Men mag zeggen, dat door een krachtig militair vertoon in de hoofd stad geen twijfel is gelaten over de vraag, of de overheid de situatie, ont staan door het Jordaan-oproer tegen de steunverlagingen, al dan niet heeft be- heerscht. De overheid heeft zich op af doende wijze laten gelden, maar daar naast moet worden geconstateerd dat in het begin dezer week de oproerige qeest nog geenszins was bedwongen en dat de onrust toen niet alleen voort duurde in Amsterdam, maar ook naar vele andere plaatsen des lands was overgeslagen. De communisten hebben dit verzet met een accuratesse, een be tere zaak waardig, georganiseerd, maar zeker is, dat deze partij daarmee ook t vonnis over haar bestaansmogelijkheid in ons land heeft geveld. Na een conferentie in de hoofdstad van de ministers Colijn en Deckers met het gemeentebestuur, is het communisti sche dagblad De Tribune in beslag ge nomen en is de verdere mogelijkheid tot verschijnen ontnomen door demon tage van de rotatiepers. De overheid zal geen vervangend orgaan dulden, want op Maandag werden in verschil lende plaatsen des lands gestencilde, il legaal verspreide blaadjes, welke het communistische orgaan moeten vervan gen, door de politie achterhaald en meegenomen. Verschillende versprei ders werden in arrest gesteld. Waar het oproer zich naar andere gemeenten heeft overgeplant, treedt de overheid eveneens zeer gestreng op. In Rotterdam leidde dat tot heftige schiet partijen. In deze stad werd het com plete Federatie-bestuur van de O.S.P. gearresteerd wegens de verspreiding van opruiende lectuur. Vier van de tien aangehoudenen zijn in arrest gehouden. Men mag verwachten, dat de regee ring in de eerstkomende dagen strenge maatregelen tegen de revolutionnaire organisaties zal treffen. Ons dunkt, dat de communistische partij, de rev. soc. partij en de O.S.P. spoedig tot onwet tige vereenigingen moeten worden ver klaard, welke daarmee ook hun ver tegenwoordigers in Kamer en gemeen teraden zullen moeten missen. Ook de regeering voorziet, naar het schijnt, dat de oproerige geest nog niet is bedwongen; de verschillende garni zoenen zijn in de kazernes geconsig neerd en de verloven der militairen zijn ingetrokken. De oproerstemming, welke zich in onderscheidene gemeenten des lands had geopenbaard, is thans geheel ge- luwd en dat danken we aan het snelle en doeltreffende machtsvertoon. Helaas zijn er meerdere slachtoffers moeten vallen, eer het gestelde doel werd be reikt, maar hoeveel bloed zou er heb ben gevloeid, als de overheid minder krachtdadig zoude zijn opgetreden? Helaas behooren de meeste gevalle nen weer tot de lieden, die geen direc te schuld hadden aan de relletjes. Mee- rendeels waren de getroffenen nieuws gierigen en in enkele gevallen zelfs ab solute buitenstaanders. Zoo gaat het al tijd. De échte relletjesmakers hebben als zoodanig routine. Ze zijn degenen, die tarten en hitsen om geweld uit te lokken, maar ze weten uit ervaring pre cies, wanneer dat geweld gaat komen en ze dekken zich in een laffe vlucht. Anders staan nieuwsgierigen en toeval lige passanten tegenover het geval, zij weten in hun schrik vaak niet, wat ze beginnen moeten en doen dan als regel het verkeerde. In de Rotterdamsche stadswijk Croos- wijk is de rust pas hersteld kunnen worden, nadat de staat van beleg was afgekondigd, waarbij zonder waar schuwing geschoten werd op ieder, die zich zonder noodzaak of zonder politio neel dan wel militair geleide op straat bevond. Op de hoeken van straten stonden zelfs militaire wachtposten op de daken opgesteld. Een dezer posten doodde een oude vrouw van 70 jaar, die uit nieuwsgierigheid aan den ingang van het door haar bewoonde slop was gaan staan. Ofschoon er in Crooswijk honderden schoten zijn afgevuurd, is deze vrouw daar het eenige slachtoffer geworden. Natuurlijk werd niet aan stonds op de menschen zelve gemikt en aangenomen moet worden, dat ook de getroffen vrouw tenslotte slechts het slachtoffer is geworden van een reco- chetschot, dat is van een kogel, welke schuins neerkomende op b.v. een hard stuk steen of metaal, plots van richting verandert. Zooals gezegd, de rust is nu overal hersteld en ook de wilde stakingen, welke hier en daar in de beide haven steden' waren uitgebroken, zijn beëin- Wat U bijna volbracht, wat U bijna gelukte, dat is waardeloos. Om U w werksteedsgeheel te vol tooien, om Uw energie zoo voor- deelig mogelijk te kunnen be nutten, moet U altijd »fit>.> zijn. U bereikt dit door het geregeld gebruik van KING-pepermunt. tend gebruikt bij de namen van manne lijke personen en bij de namen van mannelijke dieren in de gevallen, dat voor de aanduiding van het dier een af zonderlijk woord wordt gebruikt. Bij de voornaamwoordelijke aandui ding van de zelfstandige naamwoorden richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik. nen, waarom zijn secretaris moest wor den terechtgesteld en het heet, dat von Hindenburg hem steunt bij het stellen van dien eisch. Vooral onder de Duitsche katholie ken is de ontstemming tegen de regee ring groeiende. Kardinaal Faulhaber heeft te Bamberg te kennen gegeven, dat hij niet bereid is om verdere con cessies aan de regeering te doen. digd. Thans kan volle aandacht wor den gewijd aan datgene, wat aanleiding tot de onrust heeft gegeven. Ongetwij feld zal ernstig worden onderzocht, wat nog voor de werkloozen kan worden gedaan. Daarnaast zullen eveneens maatregelen worden beraamd tegen de politieke hitsers, die de ellende des volks uitbuiten voor hun revolution naire doelstrevingen. Mr. S. de Jong, de communistische advocaat, die een poging ondernam om van het gerecht de vrijstelling te beko men van het in beslag genomen Tribu ne-materiaal, is in deze poging niet ge slaagd. We zien De Tribune voorloo- pig niet weerkeeren. Woensdag zijn vier der Amsterdam- sche slachtoffers van de relletjes onder groote belangstelling begraven. Dien zelfden dag stonden zes personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het gooien van steenen naar de politie of het plunderen van winkels, voor den politierechter terecht. Ze werden allen bij directe uitspraak tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Toen huilden de helden. Maar hun schuld is het misschien, dat de politie werd ge' noopt tot het schieten, waarvan de Woensdag begravenen de slachtoffers zijn geworden. Dat wekt hun tranen niet. De begrafenis van Prins Hendrik. De plechtige uitvaart van het stoffe lijk overschot van den overleden Prins der Nederlanden heeft duidelijk uitge wezen, dat Z. K. H. Prins Hendrik voor de Nederlanders een zeer geziene fi guur is geweest, een sympathieke per soonlijkheid, die veel goed deed in en voor ons land. In totaal hebben circa 25.000 men schen gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid om langs de baar te defi- leeren en ook op den dag der plechtige uitvaart is de belangstelling overweldi gend geweest, grootscher dan iemand schijnt te hebben voorzien. Wel maakte het mooie zomerweer het verleidelijker om een tocht naar Delft of Den Haag te ondernemen, dan eenige maanden terug bij de plechtige bijzetting van het stof felijk overschot van wijlen Koningin Emma hoewel het weer ook toen buitengewoon gunstig was maar toch hadden we zoo'n massale deelne ming van het volk aan de uitvaart plechtigheden niet verwacht. De witte rouw had door het voor hier ongebruikelijke karakter een fasci- neerende werking. Men vond het over het algemeen mooi, zonder dat het af breuk deed aan de bij een uitvaart dienst vereischte stemming. Voor H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana is het een zware gang geweest deze tweede tocht binnen enkele maanden tijds naar Delft... De twee eenige leden van ons Oranje-Huis hebben een fiere plaats in de wereld, maar ze staan vereenzaamd... Moge de geschiedenis een schooner verschiet in haar schoot omsloten hebben! Het Spellingsvraagstuk. De komende wijzigingen. In de heden gehouden vergadering van den Raad van Ministers heeft het spellingsvraagstuk weder een onder werp van bespreking uitgemaakt. Naar wij vernemen is het resultaat, dat be vorderd zal worden wijziging van alge- meene maatregelen van bestuur waarbij met ingang van 1 Sept. een nieuwe schrijfwijze wordt voorgeschreven voor het examen onderwijzer en eind examens, benevens in het programma van Middelbaar onderwijs en Voorbe reidend Hooger Onderwijs. De wijzigingen zullen dan als volgt luiden: De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord alsmede in afleidingen en samenstellingen van woorden op ee. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft echter voor ch in goo chelen, goochem, loochenen. Sch wordt alleen daar geschreven waar de ch gesproken wordt. Echter behoud het achtervoegsel isch de thans gangbare spelling. De verbuigings-uitgangen e en e n van een en geen en van de bezittelijke voornaamwoorden mijn, Uw zijn, hun, haar, worden weggelaten. De naamvalsuitgang n bij lidwoor den, voornaamwoorden bijvoegelijke naamwoorden of daarmede gelijkstaan de verbuigbare woorden wordt uitslui- De toestand in Duitschland. Het zal wel zijn om de publieke aan dacht af te leiden van de gebeurtenis- van den 30-sten Juni, dat Hitier tegen Vrijdagavond van deze week de Rijksdag heeft bijeengeroepen. De Rijksdag is niet meër dan het parade paard van Hitier, hetwelk van stal wordt gehaald om luister bij te zetten aan een of andere manifestatie. Het volk mort over de rechtelooze onder drukking van een z.g. revolte en het volk heeft ook hongerEr is veel werkloosheid en er zijn te weinig aard appelen. Aardappelen beteekenen voor den Duitscher meer dan brood. Het volk moet worden afgeleid en vandaar de vertooning op Vrijdag. Vermoed wordt dat Hitier een rechtvaardiging zal geven van zijn optreden op het ein de van Juni en zelfs verluidt, dat de rijkskanselier Duitschland s pariteits- recht mede plechtig zal afhondigen. Dat dan beteekenen, dat Duitschland zich, ongeacht de vredesverdragen, gaat herbewapenen, zooals het dat noo- dig acht. De concordaatsonderhandelingen met de katholieke kerk schijnen eindelijk een bevredigend verloop te hebben ge kregen en Hitier zal daarover het zijn allemaal slechts onderstellingen zijn vreugde te kennen geven. Daar naast zou hij tevens in het openbaar het streven verloochenen naar een nieuw Germaansch heidendom, waarvan Ro senberg de geestelijke vader wilde zijn. De rijkspropagandaminister Goebbels heeft ernstig getoornd tegen de leugen methoden van de buitenlandsche pers. Hij kondigde de uitzetting van een aan tal buitenlandsche correspondenten te Berlijn aan. die niets anders zouden doen, dan de volkeren opzetten tegen Duitschland. Dat heeft niets uit te staan met meeningsvrijheid, zegt Goebbels. Het Zwitsersche dagblad Der Bund acht de opwinding en moreele veront waardiging van den heer Goebbels hier niet op haar plaats. ..Zij is theater en bluf zegt het blad zooals de mo reele verontwaardiging ten aanzien van den ontmaskerden'' stafchef Röhm en consorten, met wie men jarenlang het zelfde hemd droeg, voordat men be merkte, hoe smerig het er onder uit zag Alle berichten uit Duitschland wijzen er voorts op, dat het Duitsche volk op ongedacht scherpe wijze heeft gerea geerd op het rechteloos optreden tegen z.g. muiters en dat daardoor de positie van de regeering en de persoonlijkheid van den Führer, wat het aanzien be treft, zeer hebben geleden. Ze zijn van een hoog voetstuk neergetuimeld. Het is de massa ook duidelijk geworden, dat het regime van Hitier niet zoo onaan tastbaar is gefundeerd als men meende. Golven van critiek, zij het geen open bare, zijn daardoor losgebroken gewor den. De S. A., de macht, waarop het Na zi-regime steunde, heeft geen aanzien meer; minstens 75 °/o der leden zal trou wens nimmer meer in de S. A.-gelede ren terugkeeren. De regeering van Hit- Ier bevindt zich volkomen in de macht van de Rijksweer en daarmee kon de Führer zich voorloopig misschien veilig wanen, voor zoover de rijksweer ver persoonlijkt kan worden geacht in von Blomberg, den Rijksweer-minister. Maar deze heeft veler sympathie ver speelt door zijn belangrijk aandeel in de moord-terreur van den lsten en 2den Juli j.l. De Rijksweerofficieren ne men het hem zeer kwalijk, dat hij bij zijn bescherming van den Führer geen oude kameraden, wier schuld boven dien geenszins vaststond, heeft ontzien. We denken hierbij b.v. aan den moord op generaal Schleicher en diens echtge- noote. Het wordt met den dag meer en meer de vraag, of Hitier wel op de Rijksweer zal kunnen rekenen, gelijk hij dat op den Rijksweer-minister heeft kunnen doen. Nog steeds is de lijst van geëxecu teerden niet gepubliceerd geworden en voor de aarzeling daartoe zijn blijkbaar klemmende redenen aanwezig. Reeds heeft de regeering moeten toegeven, dat ook personen zijn gevonnist, die geen schuld hadden. Zoo heeft de re geering aan Mgr. Bares, bisschop van Berlijn, haar verontschuldiging aange boden voor het laten dooden van Dr. Klausener, leider van de Duitsche ka tholieke actie. Het aan hem voltrokken vonnis heet op eenmisverstand te hebben berust. Von Papen blijft weigerachtig om het gebeurde te vergeven en te vergeten. Hij eischt een onderzoek naar de rede- Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen is verschenen het Jaar verslag over 1933. In dit verslag bevindt zich een uit stekend geteekend en dito uitgevoerd kaartje weergevende het bodemge- bruik in het ressort der Kamer. Door de regeering was aan de Ka mers van Koophandel in ons land het verzoek gericht om dergelijke kaartjes voor hun verslagen te doen ontwerpen en deze daaraan als een belangrijk do cument toe te voegen. Met voldoening mogen we consta- teeren dat de Kamer van Koophandel voor de Langstraat de eerste in den lande is die hieraan heeft voldaan, dank zij de activiteit van den secretaris en z'n medewerkers ten deze, de heeren Vries en Willem Verhoeven, kaartje ontwierpen en teeken- drs. de die dit den. Wij zullen aan dit belangrijke, over zichtelijke en goed gedocumenteerde jaar-rapport verschillende gedeelten ontleenen die voor Handel en Industrie dezer streek van 't grootste belang zijn: A. Schoenindustrie. In het verslag van het jaar 1933 kon over de schoenindustrie worden mede gedeeld, dat er een kentering ten goede was waar te nemen. Het is verheugend, thans te kunnen zeggen, dat de ople ving in deze voor het district onzer Ka mer zoo belangrijke industrie zich niet tot 1932 heeft beperkt. De doorwerking van de contingenteering van den in voer van schoenen heeft hierin onge twijfeld een beduidend aandeel. Daar naast is de gang van zaken nog beïn vloed door de prijsdaling der grond stoffen, tengevolge waarvan hier en daar ook een iets betere winstmarge kon worden gecalculeerd. Tenslotte heeft nog de omstandigheid, dat de om zetbelasting per 1 Januari 1934 in wer king zou treden, de werkgelegenheid in de laatste maanden van 1933 bevor derd. Voorzoover echter de opleving te danken is aan deze laatste omstandig heid, mag er natuurlijk niet gesproken worden van een werkelijke verbetering, daar hiertegenover in de eerste maan den van 1934 een inzinking te verwach ten is. Intusschen mag deze opleving niet leiden tot de conclusie dat de bedrijven thans wederom, zooals voorheen, be hoorlijk loonend hebben kunnen wer ken. De groote concurrentie toch, die zich in de schoenenbranche steeds meer toespitst, doet haar terugslag voelen in de prijzen, die de fabrikant voor zijn ar tikel kan bedingen. Het voor 1933 meer gunstige algemeene beeld wordt dan ook nagenoeg uitsluitend gevormd door de groote werkgelegenheid, die de be drijven in het afgeloopen jaar geboden hebben. De stand der werkloosheid op 31 December 1933 geeft echter voor een beoordeeling ten deze geen juist beeld. Het afzetgebied van onze schoennij verheid beperkt zich thans bijna geheel tot de binnenlandsche markt. De uit voer toch, die reeds in 1932 tot een-mi nimum was teruggeloopen, is in 1933 wederom afgenomen en bedroeg voor post 675 der Statistiek (schoenen enz. geheel of voor het grootste deel van leder vervaardigd) 68.551 paar. Dit be- teekent tegenover den uitvoer van 1932 nog een vermindering met ruim 10 Tegenover deze vermindering van uitvoer van het lederen schoeisel geeft het eenige voldoening, dat ook de in voer is afgenomen en wel tegenover 1932 met 38.6 De invoer van schoe nen. bedoeld in post 675 der Statistiek, bedroeg immers in 1933 650.728 paar tegen in 1932 1.060.053 paar. Ook de invoer van andere schoensoorten, voor het district onzer Kamer echter van minder direct belang, liep beduidend terug, zoo o.a. ten aanzien van rubber schoeisel (post 3675 der Statistiek) liep de invoer terug van 3.370.076 paar in 1932 tot 2.384.208 paar in 1933, een vermindering dus van ruim 29 Ondanks deze import-beperking zijn de schoenenprijzen gedaald. De beperking van den import van schoenen in alle soorten, ook al geven bovenstaande verhoudingscijfers een beduidende afname van den import te zien, is echter nog onvoldoende. Dit blijkt voor lederen schoenen (post 675 der Statistiek) zeer sterk uit een verge lijking van export en import. Bedroeg het aantal paren lederen schoenen, dat in 1933 werd uitgevoerd, slechts 68.551 de import bereikte, ondanks den terug gang tegenover 1932, toch nog het cij fer 650.728 paar, een cijfer dat nog steeds hooger ligt dan onze export van lederen schoenen in 1929. Onderstaande cijfers, ontleend aan de Statistiek van den In-, Uit- en Door voer, geven een beeld van het verloop van in- en uitvoer van lederen schoe nen (post 675 der Statistiek) gedurende de laatste vijf jaren. De invoer bedroeg in aantal paren: 1929: 1.169.485; 1930: 1.270.149; 1931: 1.943.591; 1932: 1.060.053; 1933: 650.728. De uitvoer bedroeg in aantal paren: 1929: 549.013; 1930: 449.062; 1931: 354.717; 1932: 76.428; 1933: 68.551. Hoewel een oppervlakkige beschou wing van deze cijfers bevrediging kan geven ten aanzien van de vermindering van den invoer van lederen schoenen immers deze verminderde in 1933 te genover 1929 met 518.757 paar toch houdt die vermindering geen gelijken tred met de vermindering van den uit voer van dezelfde schoensoort. Immers de invoer in 1933 bedroeg nog 56 van dien in 1929, terwijl het uitvoer- cijfer van 1929 daalde tot 12J^ in het jaar 1933. Daarnaast is de geweldige toename van den invoer van rubberschoeisel (post 3675 der Statistiek) indirect een ernstig gevaar voor de Nederlandsche schoenfabrieken. Het rubberschoeisel toch verdringt het lederen schoeisel, niettegenstaande het rubberschoeisel niet met den lederen schoen kan wed ijveren. Dit vindt zijn oorzaak in de lage prijzen, waartegen dit product aan de markt wordt gebracht. Zoo was de gemiddelde prijs van het rubberschoei sel per ingevoerd paar in 1932 0.50 en in 1933 0.52, terwijl deze prijzen voor het Japansche rubberschoeisel, waarvan er ingevoerd, respectievelijk beliepen 0.38 en 0.46. De uitvoer van rubberschoeisel is bij deze invoercijfers van geen beteekenis. Onderstaande cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek geven een overzicht van in- en uitvoer van rubberschoeisel gedurende de laatste jaren: Invoer in aantal paren: 1929: 1.789.987; 1930: 1.998.637; 1931: 2.033.742; 1932: 3.370.076; 1933: 2.384.208. Uitvoer in aantal paren: 1929: 45.022; 1930: 44.930; 1931: 175.746; 1932: 125.101; 1933: 26.096. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat onder de huidige economische verhou dingen een verdere beperking van den invoer van rubberschoeisel alleszins ge rechtvaardigd is niet alleen, maar ook noodzakelijk. De invoer toch nam van 1929 tot 1933 toe met 33 de uitvoer van rubberschoeisel daarentegen nam af met 42 c/c. Ook de beperking van de andere niet nader aangeduide schoensoorten ver dient alle aandacht, wat blijkt uit de voor deze schoenen beschikbare cijfers (Post 5675 der Statistiek) over de laat ste jaren: Invoer in aantal paren: 1929: 1.949.336; 1930: 1.930.149; 1931: 1.844.639; 1932: 1.419.258: 1933: 807.683. Uitvoer in aantal paren: 1929: 15.786; 1930: 13.477: 1931: 12.197; 1932: 2.424; 1933: 3.732. Hier liep de invoer in 1933 tegenover 1929 terug met ruim 58 terwijl van den uitvoer van 1929 nauwelijks 24 overbleef. De schoenindustrie ging zich meer en meer toeleggen, en wel met succes, op de vervaardiging van speciale schoen soorten, als opanken, sandalen, sanda- lettes e.a. en dezer onderdeelen. Vroe- ger werden deze schoensoorten uit het buitenland betrokken, waarin door de contingenteering echter allengs wijzi ging is gebracht. Kon in het vorige jaarverslag gewe zen worden op het verblijdend ver schijnsel van de ontwikkeling binnen het district onzer Kamer van een nieu we industrie, n.l. de fabricage van le derwaren (andere dan schoenen), in het afgeloopen jaar is deze industrie wederom uitgebreid. De industrie op het gebied van four nituren en onderdeelen voor de schoen industrie onderging ook eenige uitbrei ding, al werden groote nadeelen onder vonden van de fnuikende Duitsche con currentie. Hieronder volgt een verzamelgrafiek (Centraal Bureau voor de Statistiek) betreffende het verbruik van overleer in millioenen vierkanten voet en van zoolleer in millioenen K.G., verder over schoenenproductie in millioenen paar, personeelbezetting, energieverbruik in 1000 ton kolen en over machinevermo gen in 1000 P.K.:

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5