rTTTin 5CH0EnnyVERHEIQ OVERLEERVERBRUIK ZOOLLEER; ERBRUIK EriEn- 12000 10000 EIÏER6IEVERBR MACMIMEVERM06EN 1921 '22 '25 24 '25 '26 27'26 '29'50'3I '32 "35'J4 I935 Verbetering van den water staatkundigen toestand. De door de Kamer ingestelde Com missie tot bestudeering van de verbete ring van den waterstaatkundigen toe stand in het grootste deel van het dis trict der Kamer, werd op 19 April 1933 door den Voorzitter der Kamer geïn stalleerd. In de bij die installatie gehou den rede omschreef de Voorzitter der Kamer de taak der Commissie als volgt: „Eenerzijds zal moeten worden onder zocht, welke de nadeelen zijn van de wilde inunditiën, waardoor uitgestrekte polders bij stormvloeden worden ge troffen, o.a. of en inhoeverre landbouw, tuinbouw en veeteelt daarvan schade ondervinden, in welke mate het verkeer wordt belemmerd, hoe hoog de jaarlijk- sche kosten zijn, die voor onderhoud van waterkeeringen worden uitgege ven, of en in hoeverre opslibbing der havens kan worden voorkomen. Ander zijds heeft de Commissie na te gaan, welke voordeelen voor de ontwikkeling van land- en tuinbouwcultures van een afsluiting van de monden van Oude Maasje en Donge te verwachten zijn en tevens welke nadeelige gevolgen deze afsluiting voor anderen zal hebben, o.a. in den vorm van hoogere waterstanden en moeilijker waterloozing, en in hoe verre deze nadeelen kunnen worden ondervangen. Naast de buitengewone beteekenis, die de aldus verzamelde en gegroepeerde gegevens zullen hebben voor de opstelling der plannen tot ver betering van den waterstaatkundigen toestand, zullen deze gegevens tevens ruimschoots gelegenheid bieden onder ling strijdige belangen aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen en zoo den weg te vinden, die belangheb benden tot elkander kan brengen". De heer drs. G. J. de Vries, Voor zitter der ingestelde Commissie, beant woordde de installatierede met een uit voerige uiteenzetting van de groote be teekenis, welke het werk der Commis sie voor de economisch-geografische belangen van het district der Kamer ongetwijfeld hebben zal. Hierbij merkte de heer de Vries o.a. op, dat het be trokken gebied er rekening mede zal moeten houden, dat haar bevolking van pl.m. 80.000 menschen door geboorte overschot elke 10 jaar met ongeveer 12.000 toeneemt en dat er niet op ge rekend kan worden, dat dit geboorte overschot door een vertrek-surplus blij vend zal worden verminderd. In alle landen zoekt men de oplossing van het bevolkingsprobleem in een „retour au pays" en wenscht men daarom het plat teland meer bewoonbaar te maken. Het ligt dan ook geheel in de lijn, als een groot gedeelte van het gebied der Ka mer van Koophandel voor de Lang straat, dat nu door waterstaatkundige toestanden bijna onbewoonbaar is, tot woonruimte in den letterlijken zin wordt gemaakt. Na de installatie heeft de Commissie onmiddellijk met kracht haar zeer uit gebreide taak aangevangen en, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, kan weldra een uitvoerig goed gedocu menteerd rapport worden tegemoet ge zien. Zonder tchrifleijke toestemming is eeni „'e overname uit deze rubriek verbod n HOE ZIJ VAN HAAR ONDEUGD mee. GENEZEN WERD. De Tooverbrief. Koningin Laura en Koning Stanzel van het rijk Zonderzorghe waren be droefd. En dat was ook geen wonder; de oorzaak van hun verdriet was hun dochtertje Marinia. Niet dat Marinia geen aardig, lief prinsesje was, inte gendeel; maar ze had een heel groote leelijke ondeugdze was nieuwsgierig. Wat koning Stazel en koningin Lau ra ook gedaan hadden om Marinia van haar ondeugd te genezen, het had niets geholpen. Marinia was en bleef nieuws gierig! Nu moet je niet denken dat Marinia nooit haar best deed om eens wat blin der nieuwsgierig te zijn; dat deed ze wel; maar na vijf minuten was ze haar heele goede voornemens vergeten en keek ze weer ijverig rond, of ze niets zag, wat ze kon onderzoeken. Zuchtend stond de koningin op, pak te haar sleep bij elkaar en daalde de trappen van den troon af. Ze ging maar een beetje wandelen in het park; mis schien zou ze dan weer een nieuw idee krijgen om haar dochtertje, van haar ondeugd af te helpen. Het hondje Miklaus ging met haar In het- park was het heel stil; roer loos stonden de hoornen; de rozen geurden. Booze stemmen weerklonken. Hoor de koningin Laura goed? Dat was ook Marinia's stem. De koningin liep wat vlugger. Het was zooals ze gedacht had. Marinia en haar gouvernante. Marinia zat in een boom en de gouvernante stond er onder en riep, dat Marinia naar beneden moest komen. 1 oen ze haar moeder zag, schrok ze. „Kom oogenblikkelijk naar beneden, prinses Marinia! zei Koningin Laura slieng. Even later stond het prinsesje beschaamd voor haar. „Kun je dan niet afleeren nieuws gierig te zijn?" vroeg de koningin. „Nu zijn je prachtige kleeren gescheurd; je hebt den boom beschadigd en de vo gels aan het schrikken gemaakt. Ga direct naar het paleis om je te ver- kleeden en blijf daar tot ik terugkom! Zonder verder naar Marinia om te zien, liep de koningin door. „O", dacht ze, wist ik maar een goed middeltje om het prinsesje te genezen! Wat zou ik dan blij zijn!" Ongemerkt is de koningin bij den uitgang van het park gekomen; er is geen mensch op den weg te zien. Daar- ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG. GEKWELD DOOR RHEUMATIEK. Thans van alle pijn verlost Een vrouw schrijft ons »Ik werd gemarteld door pijnen, die me als een dolk in mijn rug staken. Van daar straalden de pijnen uit tot aan mijn schouders, zoodatik mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. Nu en dan dacht ik, dat ik me zeil nooit meer van deze kwellingen zou kunnen bevrijden. Weken lang liep ik 's nachts maar door de kamer zonder te kunnen slapen. Ik pro beerde allerlei soorten smeersels, maar kreeg niet de minste verlichting. I oen probeerde ik het met Kruschen Salts en daarmee begon onmiddellijk het wonderlijke resultaat, waarvan ik tegenwoordig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroeger werd ik bijna altijd benauwd door het eten. Het zal wel door een teveel aan maagzuur in mijn lichaam geweest zijn, maar ik kan met groote dankbaarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel succes met Kruschen Salts, dat ik nu regelmatig eiken morgen neem. Het heeft me nieuwe levenskracht gegeven«. Mevr. E. P. Kruschen Salts spoort de inwen dige organen aan tot krachtige werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opgehoopt, en de aanleiding uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledema ten worden weer normaal en U voelt zich weer gezond en lenig als voor heen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 1 0.90 en f 160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de llesch zoowel als op de buitenverpakking de naam R o w n t ree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 15 Juli Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst, n.m. 2 uur Ds. Louwe Kooijmans van Waalwijk. Gerei. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur Ds. J. C. Hagen. De Chr. Gem. Zangvereeniging «Excelsior» alhier maaktej.l. Maan dag een plezierreisje per autobus naar Arnhem. Alhoewel het begin van de reis niet "prettig was doordat men door een detect aan de bussen eerst ten ca. 10 uur kon vertrekken in plaats van ten 6 uur, heeft het gezelschap van deze reis werkelijk genoten. De vele bezienswaardig heden te Arnhem en omstreken die werden bezocht, zoowel als de mooie autotocht, maakten deze dag voor de vereeniging tot een recht gezellige. O.a. werden bezichtigd het Arnhem- om loopt de koningin het park uit. Opeens wordt haar aandacht getrok ken door een wit papier, dat op een boom geprikt is. Groot is haar ver wondering als ze op het papier ziet staan: „Wil koningin Laura vanmid dag in gewone kleeren op de markt komen? Dan zal ik liaar helpen om 't prinsesje te genezen!" Even blijft de koningin staan. Zou ze gaan? Zou er werkelijk een goede fee zijn, die haar wil helpen? Of zou hetEr is een duif op den tak vlak boven het briefje komen zitten. Met haar kleine glinsterende kraaloog jes kijkt ze de koningin aan: „Ga maar" hoort de koningin zachtjes maar dui delijk koeren. Dan vliegt de duif weg... en tegelijkertijd is het papier verdwe nen. „Kom Miklaus", zegt de koningin op gewonden. „We gaan naar het paleis!" Als de torenklok van het paleis 12 slagen heeft doen dreunen, gaat ze naar haar "vertrekken, zoekt de eenvoudig ste kleeren, die ze heeft, zet een groo- ten hoed op, hangt een boodschappen mand je aan haar arm en gaat zoo vlug ze kan,, het park door, den weg op naar de markt. Eindelijk is ze er. Maar er is geen mensch; de winkels hebben hun luiken gesloten tegen de felle zon. Langzaam loopt de koningin over het plein. Ze is al bijna aan den overkant en ze heeft nog niemand gezien. Ze wil al teleurgesteld verder loopen als ze plotseling tegenover een oude boerin staat. „Koningin Laura?" vraagt die zachtjes. Sprakeloos knikt de koningin. „Geef Uw dochtertje dezen brief! Het is een tooverbrief!" Nauwelijks heeft ze dit gezegd of de koningin staat weer alleen; de boerin is verdwenen.; maar in haar hand heeft ze den brief, die haar dochtertje gene zen moet van haar ondeugd. Eindelijk is de koningin weer in het paleis. Ze gaat dadelijk op zoek naar Marinia. In de keuken vindt haar moe der haar, waar ze bezig is de deksels sche gemeentepark Sonsbeek met zijn schitterende waterval en het landgoed Roosendaal met de bekende bedriegertjes, kettingbrug, enz. enz. Door de classicale vergadering der Geref. Kei ken in de Classees 's Bosch werd tot consulent bij de Geref. Kerk te 'sGravemoer benoemd Ds. J. C. Hagen alhier. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Ge meente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Cuperus. Des namiddags geen dienst. Een dezer dagen had aan de Kerksteeg een botsing plaats tusschen een uit de Kerksteeg en een uit de richting Waalwijk komende vracht auto plaats, met hel gevolg, dat beide wagens aanzienlijke schade opliepen. Gelukkig hadden geen persoonlijke on gevallen plaats. Door verschillende beoefenaars van de wielersport worden onze mooie wegen den laalsten tijd meerdere ma len gebruikt tot het houden van on derlinge ongereglementeerde wedstrij den. Aangezien voor dergelijke wed strijden de vereischte vergunning niet verleend is, zal de politie, die reeds enkele malen gewaarschuwd heeft, in het vervolg hiertegen strenger op gaan treden. -» De Postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart, hield j.l. Zondag met oude duiven een wed vlucht vanuit Orleans met den vol genden uitslag: W. Versteeg 1, 4, 8; E. Haverhals 2, 3, 9; A. Klootwijk 5; J. Versteeg 6, 11; P. Sterrenburg 7; C. Treffers 10; A. Blom 12; C. Verhagen 13 en W. Me ter 14. Aangetoonde duiven: W. Versteeg en A. Klootwijk. A.s. Zondag wordt een wedvlucht gehouden vanaf Pont St. Maxence, ter wijl Zaterdag met jonge duiven een oefenvluchl wordt gehouden van Wouw of Baarle Nassau, waarvoor de duiven Zaterdagmiddag 2 uur worden ingekorfd. He opening van de nieuwe mu ziektent, welke vorige week Zaterdag in verband met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik geen doorgang kon hebben, is nu vastgesteld op Za terdag 21 dezer des avonds 7 uur. oor de Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des nam. 2 uur op tet reden Ds. Cuperus. Des morgens half 10 leesdienst. U Bij het aan, het Stedelijk Gymna sium te Utrecht gehouden overgangs examen werd onze dorpsgenoote Mej. Willy Rijken bevorderd van de 5e naar de 6e klasse. Geslaagde en familie on ze gelukwenschen. Volgende week Donderdag zul len de leerlingen der hoogste klassen der O. L. School in de Kom onder lei ding van het onderwijzend personeel een uitstapje naar Marken maken. van de potten te nemen, om te zien, wat er dien middag gegeten wordt. „Marinia, een boerenvrouw gaf mij dezen brief voor je. Wil je hem eens lezen?" Met een sprong is Marinia bij haar. oor mij Wat voor een boeren vrouw V aar zag U die?" Alle vragen tegelijk. Maar dan heeft ze den brief openge scheurd en begint te lezen. De konin gin kijkt oplettend toe. Ze ziet het ge zichtje van haar dochtertje betrekken, groote tranen springen in de oogen van het prinsesje en dan begint ze hartver scheurend te huilen. Den brief laat ze uit haar handjes vallen. „Oh Moeder, het is een brief van de vogels uit den boom, waar ik vanmid dag in geklommen bén. Ze schrijven mij, dat de jonge vogels door mijn schuld gestorven zijn". Zoo ging het in het vervolg aldoor. Telkens als Marinia weer nieuwsgie rig geweest was, lag er altijd ergens een brief voor haar, waarin stond, hoeveel verdriet ze de menschen, dieren, bloe men en planten gedaan had met haar nieuwsgierigheid. En het prinsesje moest den brief lezen. Ze wilde wel eens net doen of ze geen brief zag; maai er was altijd iets, dat haar dwong tot lezen. En het kleine prinsesje ging zich heel erg schamen. Ze nam zich voor om minder nieuwsgierig to zijn en werkelijk, het ging. Toen werden de brieven geen klaagbrieven; neen, het waren brieven, waarin Marinia be dankt werd dat ze zoo vriendelijk was geweest een vogelnestje,, enz., met rust gelaten te hebben. Toen kreeg Marinia haar laatsten brief: „Je bent nu niet nieuwsgierig meer", stond er in. „Kom vanmiddag met je moeder in het park". Aan de hand van koningin Laura trippelde Marinia hel park in. Ze waren de eerste laan ingeloopen, toen de koningin zei„de boeren vrouw!" En werkelijk, voor hen stond de boerenvrouw, die haar op de markt WASPIK. Tot secretaris van de B K. Voetbalvereeniging „Hercules" is in de plaats van den heer H. de Bont benoemd de heer L. C. Verschuren. A.s. Zondag zal door de jongens van het patronaat een vliegerwedstrijd worden gehouden. RAAMSDONKSVEER. Als verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen met minderjarige nog schoolgaande kinderen, is door de Rijks- en gemeentepolitie aangehou den een persoon woonachtig in deze gemeente. De verdachte is ter beschik- king gesteld van den Officier van Jus titie te Breda. Vrijdagvoormiddag had een aan rijding plaats tusschen de tram, ko mende van de richting Oosterhout en een luxe auto van S. op het moment dat de auto de garage verliet. Behou dens enkele lichte ontvellingen had den geen persoonlijke ongevallen, plaats. De auto werd echter geheel vernield, evenals de heining naast de woning, waarmede de auto in aanra king kwam. Door de marechaussee's wordt een onderzoek ingesteld. I egen een tweetal werkloozcn is (kor de gemeentepolitie weer proces verbaal opgemaakt terzake van op lichting der gemeente van steunbedra gen, wegens verzwijgen van inkomsten. Het aantal werkloozen bedraagt in deze gemeente 281, gesplitst als volgt: geheel werkloos 277 en gedeel telijk 4. Het verbouwen van een woon huis tot twee woningen voor rekening van A. J. Konings aan de Julianalaan is opgedragen aan Adr. Molewijk al hier. Door de gemeentepolitie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een twee- lal jongens, die de aardigheid hadden gehad 18 ruiten en 70 dakpannen te vernielen van een werkplaats, staande aan het Steenpad alhier. I)e onvermengde margarine is in de volgende periode voor rechthebben den verkrijgbaar bij de volgende win keliers Hub. Broeders en A. H. Zijl- mans. Het programma van de Zondag 15 Juli a.s. alhier te houden demon stratie van de K.J.V. en de K.J.M. in het district Made is als volgt: 2.30 uur n.m. Opstellen van den stoet op het Heereplein. 3 uur plechtig Lof met predicatie. 4 uur groote demonstratie door de straten alhier. 5 uur Carré-vorming op het Heere plein. 6 uur groote feest vergadering, uit sluitend toegankelijk voor de deel neemsters, in het St. .Henricusgehouw. De volgorde van den stoet is: Dio cesane vlag, K.J.M. Raamsdonksveer, K.J.M. Waspik, K.J.M. Geertruiden- berg, K.J.M. Made, Gilde Made, K.J.V. Waspik, K.J.V. Raamsdonksveer, K.J. V. Geertruidenberg, K.J.V. Mariapol- den tooverbrief gegeven had. „Marinia, vond je het naar om niet nieuwsgierig te zijn?" vroeg ze. Marinia schudde heftig! „Dan geeft ik je nu het diamanten kroontje, dat de feeën voor je bestemd hebben De boerenvrouw was verdwenen en in haar plaats stond een prachtige fee. Ze lachte vriendelijk. „Ik ben het ge weest, die je genezen heeft van je on deugd, verkleed als boerenvrouw. We hadden zoo'n mjedelyden met je, om dat je en goed, lief prinsesje bent en daarom besloten we je te genezen". Onder 't uitspreken van die woor den zette ze het kroontje op Marinia's blonde krullen. „Als je weer nieuws gierig bent, verliezen de diamanten hun glans en dan kan iedereen zien, dat je nieuwsgierig was. Denk daar altijd aan!" RITA VAN B. OPLOSSINGEN. I. Bloeimaand; moe, mal, laan, maan blind, bloed. II. Bern een r a n III. Wol ga oord lip Go a IV. Verbogen boomnamen. a. „Wie plakt de plaatsjes in het album?" (Iep). b. „Laat Nol maar gaan!" (Olm). c. „Tine, schaaf jij eens even die komkommer voor mij!", zei Moeder. (Esch). C les balen Celsius brief Rus s XMI LLIOEfl VOET2 XMILLIOEN K .6. PROQUCTIE. X MILLIOEn PAAR. X lOOOTOn KOLEn X IOOO PK. C.B.5. '.32

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6