BUITENLAND. RECHTZAKEN. over de voorgestelde wijziging van de Wet tot regeling der staatsloterij vond men algemeen de toelichting tot dit wetsontwerp te sober. Verscheidene Tweede-Kamerleden achtten het allerminst vanzelfspre kend, dat het gebruik maken van den uitslag van de trekkingen der Staatsloterij voor particuliere onder nemingen als niet toelaatbaar moet worden aangemerkt; te minder, om dat in zoodanig gebruik een waar borg te meer kan zijn gelegen voor de betrouwbaarheid van door parti culieren georganiseerde loterijen. Hieronder zijn er, die het publiek steeds goed hebben bediend, en on der de particuliere ondernemingen is een aantal zonder twijfel soliede. Verscheidene andere leden achtten het zelfs nuttig, dat door bona fide ondernemingen aan de «kleine luy- den» de gelegenheid wordt geboden, ook een kans te wagen. Het gebruik maken van de trekkingen van de Staatsloterij verhoogt de aantrekke lijkheid en heeft het voordeel van gemakkelijke controle. Gezien het leit dat de collecteurs van de Staats loterij vrijwel altijd hun loten ge makkelijk verkoopen, werd de voor gestelde maatregel, in zooverre hij bedoeld mocht zijn ter bescherming van de Staatsloterij, overbodig ge acht. Door verscheidene andere leden werd dit wetsonderwerp met in stemming begroet. Verschillende leden vreesden even wel dat door het wet worden van dit oniwerp de geoorloofde gele genheid al te zeer zou worden be perkt, ten gevolge waarvan het pu bliek, dat nu eenmaal loten koopen wil, zich nog meer den thans van Sweepstake- en andere buitenland- sche loten zal voorzien. Dit gevaar zal echter door aanzienlijke uitbrei ding der Staatsloterij voorkomen kunnen worden. C.P.H.Tribune en onlusten. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Westerman, heeft minister Colijn geantwoord, dat het niet met zekerheid valt te zeggen, of er recht streeks verband bestaat tusschen de opruiende artikelen van de Tribune en de onlusten te Amsterdam op 4 en 5 Juli. Op een vraag, of een verbod van de C.P.H. in overweging zal worden genomen, zegt de minister, dat het gestelde blijkbaar betrekking heeft op een aanvulling van de wet van 1855, daar vereenigingen, strijdig met de openbare orde, als in die wet bedoeld, verboden zijn. Het vraagstuk, of het wenschelijk is die wet aan te vullen heeft de aandacht der regeering. Gebouw van «De Tribune vrijgegeven. Naar wij vernemen heeft de justi tie vanmorgen het gebouw Amstel 85, waarin »de Tribune» gedrukt wordt en waar, naar men weet ver schillende huiszoekingen hebben plaats gehad, vrijgegeven. Het blad verschijnt weer. Nieuw type electrische treinen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, om op het baanvak Rotterdam—Hoek van Holland, zoo dra dit is geëlectrificeerd, een geheel nieuw type electrische treinen te gaan gebruiken. De directie van de Neder landsche Spoorwegen onder handelt over den aankoop van treinstellen, die van het slroomlijn- type zullen zijn. Dit nieuwe mate riaal zal lichter zijn dan het elec- trisch materiaal, dat tot nu toe is gebruikt. De banken in deze wagens zullen met riet worden bekleed. De financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De minister van Binn. Zaken en Financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de wet inzake de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Het doel dezer wijziging is een nieuwe formule vast te stellen, volgens welke de uitkeering uit het gemeentefonds aan de gemeenten zal geschieden. De voornaamste wijziging is deze dat de vaststelling der uitkeeringen niet meer voor een tijdvak van vijf jaren geschiedt, doch telkens voor een jaar. Nieuwe voorschriften voor weggebruikers. Nu Maandag de nieuwe verkeers- voorschriften in werking zijn getreden, meenen wij, ten gerieve onzer lezers, hier in het kort even de belangrijkste wijzigingen en aanvullingen der thans geldende bepalingen van het Motor, en Rijwielreglement te moeten samen vatten. Verbod om andere dan oranje stop. lichten te gebruiken. Motorrijwielen mogen van achteren niet meer voorzien zijn van een reflector, maar moeten, evenals een motorrijtuig, een lantaarn voeren welke achterwaarts een rood licht uitstraalt Bestuurders van motorrijtuigen moeten zorg dragen, ten allen tijde een vrij zij uitzicht te hebben Motorrijtuigen moeten na zonds. ondergang, ook wanneer ze stilstaan onder een brandende straatlantaarn, 't voorgeschreven licht dragen. Verbod om van den hoorn of van de fietsbel gebruik te maken, anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Verbod om een portier van een motorrijtuig te openen of geopend te laten, indien daardoor gevaar ontstaat. In bochten in bebouwde kommen of in bochten daarbuiten, waar het uitzicht niet vrij is, is het elk-ar in- halen of voorbijrijden verboden. Het beruchte „snijden" is ook wanneer er geen ongelukken door ontstaan strafbaar. Wanneer op smalle wegen (bruggen inbegrepen) aan een bepaalde richting verkeersvoorrang gegeven wordt, is het voortaan strafbaar, wanneer men zich niet aan dien voorrang stoort. Hitler's Rijksdagrede. Van al hetgeen de pers omtrent den inhoud van Hitler's Rijksdag rede had voorspeld, is maar weinig uitgekomen. Ze hield geen aankon diging in van Duitschland's her bewapening, noch was ze een af zweren van het nieuwe Germaansche heidendom. Hitler's rede is enkel en alleen bedoeld geweest als een «afrekening» met de z.g. contra— revolutionnairen, een «rechtvaardi ging» van het optreden der regeering. Maar welk een rechtvaardiging? Hitier erkende het rondweg, dat de verdachten zonder vorm van proces zijn neergeschoten. Hun schuld stond vast, zei hij, en een procesvoering waren deze lieden niet waardig. Steunde het doodschieten dezer verraders op geen recht of wet? Geen bezwaar! «De wil van Hitier en de wet zijn één», verkondigde Goering. Zeven en zeventig slacht offers zijn gevallen. Men heeft ze overhoop geschoten, of ze een revol ver in de hand gedrukt om zich te zelfmoorden. Wie geestelijken bij stand vroegen, dien is deze gewei gerd I Ze waren zulken bijstand onwaardig Hitier heeft zichzelf als opperste rechter geproclameerd. Op zijn bevel zijn de verdachten neergeschoten op zijn bevel zullen nog meerdere personen vallen, als hij Hitier dat noodig meent. Ziedaar eigenlijk de verkorte in houd van de rede van den grooten Nazileider. De wereld is er over ontsteld, heet dezen geest een uiting van cultuur-bolsjewisme. De wereld veroordeelt in scherpe bewoordingen dezen gezagsterreur, welke erger is dan de grofste tsaristische willekeur. Algemeen wordt een dergelijke gezagsstelling een geweldige stap terug geheeten, tot de tijden van middeleeuwsch geweld. De Rijksdag-vertooning heeft ten doel gehad om Hitler's optreden achteraf te laten sanctioneeren en toen Goering, Rijkspresident, die sanctie vroeg, heeft niemand ze durven weigeren. Hitler heeft méér kogels te verschieten, dan hij op 30 Juni gebruikte 1 Zelfs Hugenberg stemde vóór, zij het met blijkbare gramschap op zijn gezicht. Von Papen, de vice-kanselier, was weggebleven. Hij heeft zich dus laten weerhouden om den moord opzijn trouwsten medewerker goed te keuren. Voedselnood in Duilschland ie wachten De benoeming van een «levens middelen-dictators, waartoe de Duit- sche regeering is overgegaan, doet vermoeden dat er gevaar bestaat voor de regelmatige voedselvoorziening. Aan een K. W. P. bericht over deze kwestie ontleenen wij het vol gende Dr. Schmidt heeft de meest uit gebreide volmachten gekregen, die denkbaar zijn. Zonder met de regee ring overleg te plegen kan hij alle maatregelen nemen, die hij noodig oordeelt. Tijdens den oorlog bezat ook dr. Rathenau dergelijke uitgebreide vol machten. Men is thans weer bezig om de methoden te bestudeeren, die destijds werden toegepast, toen een periode van langdurige droogte de voedselvoorziening voor mensch en dier in gevaar bracht. De grootste moeilijkheden zal men echter ondervinden door gebrek aan voldoende betalingsmiddelen want om graan aan te koopen heeft men buitenlandsche deviezen noodig. Want de inlandsche tarwe is niet in voldoende hoeveelheid voorradig, maai ook de kwaliteit is onvoldoende. Bovendien zal de opbrengst van den oogst 1934 ongeveer 30 pCt. minder bedragen dan het vorig jaar. Er is ook reeds thans gebrek aan slachtvee en tengevolge van de groole droogte loopt ook de voedselvoor ziening voor het vee groot gevaar. In sommige districten is er een tekort van 50 pCt. Voor de boeren is het fataal dat ze hun vee moeten afslachten, daar ze anders geen geld hebben om in den vreemde veevoeder te koopen. Dit heeft tot gevolg, dat er binnen kort op de binnenlandsche markt een overvloed van vleesch zal worden aangeboden, terwijl er van den winter een groot tekort zal heerschen. Het afslachten van het vee heeft ook tot gevolg gehad, dat er gebrek aan boter is ontstaan. Wat het gebrek aan aardappelen betreft: in Berlijn heeft men twee dagen geen aardappelen kunnen krijgensedert de verhooging van den invoer van aardappelen uit Holland, België en Italië is de toestand wel eenigszins verbeterd, maar toch zal rantsoeneering noodzake ijk zijn. De regeering is voornemens om rijst als volksvoedsel voor te schrijven, daar men nog groole hoeveelheden rijst in voorraad heeft. Men is ook van plan om Italiaansche macaroni in te voeren in ruil voor steenkolen. Iedereen is er hier van overtuigd, dat men, wat de voedselvoorziening betrelt er even ellendig aan toe is als tijdens den oorlog en men ver wacht dan ook algemeen, dat dezen winter weer broodkaarten en levens middelenbons zullen verstrekt wor den. De levensmiddelen zijn dan ook reeds belangrijk gestegen in prijs. Het is in ieder geval zeker, dat voor het nationaal-socialistisch be wind dezen winter een veel moeilijker toestand zal ontstaan dan door hel complot van 30 Juni. In de Duitsche staatscoura t wordt heden een decreet tot ordening van de graanmarkt gepubliceerd. Tot regeling van den afzet en verwerking van graan, graanproducten en brood, alsmede van de prijzen voor graan producten en voor brood worden de volgende bedrijven samengevoegd tot graanbedrijfsorganisaties lo. de bedrijven, die inlandsch graan produceeren 2o. de bedrijven, die graan verwerken3o. de bedrij ven, die graan of graanproducten distribueeren 4o. d$ bedrijven, die brood vervaardigen. Duitschland's handelsbalans. De Duitsche handelsbalans sluit over het eerste halfjaar met een invoersaldo van 216 millioen mark. De Duitsche deviezentoewijzing voor den importhandel is voor Augustus verlaagd van 10 tot 5 pCt. Engelsche officieren beschoten. Drie Engelsche zeeofficieren van den kruiser Devonshire zijn in de buurt van het eiland Samos door de Turksche kustwacht beschoten. Een van hen is gedood. Rampspoedige staking in San Fiancisco. Het brandt schier overal in de wereld. Thans richten wij ons weer naar de Ver. Staten, waar de broeiing weer eens tot openlijke opstand is geworden. In de havenstad San Francisco is Maandag een algemeene staking uitgebroken, waaraan aanvankelijk 150 000 arbeiders deelnamen. Ge leidelijk aan echter vergroot zich dit getal, door de sympathiestakin gen die overal worden uitgeroepen. Communistische agitatie schijnt de oorzaak van deze staking te zijn. De arbeidersbonden eischen het recht om zelfstandig over de arbeids voorwaarden te beschikken. In Moskou schijnt men volgens een V. D.bericht, met groote belang stelling den gang van zaken te volgen. De situatie in de stad is dreigend geworden. In de geheele stad heerschte Maandag een nare, angstwekkende stilte. Terwijl de autoriteiten maatrege len troffen om de orde tijdens de algemeene staking te handhaven, lag het zakenleven reeds volkomen stil. Het geheele tramverkeer was gestaakt. Alle inrichtingen van ver maak, schouwburgen en bioscopen bleven gesloten. Ook alle restaurants waren dicht met uitzondering van negentien, welke het comité der algemeene staking heeft aangewezen om de duizenden inwoners, die anders regelmatig in de ongeveer twee duizend restaurants van San Francisco hun maaltijden gebruiken, van voedsel te voorzien. Burgemeester Rossi heeft een uit vijf honderd persoonlijkheden be staande commissie benoemd, welke de taak heeft voor een rechtvaardige verdeeling der voorradige levens middelen te zorgen. De voorraden versche groenten en versch vleesch zijn reeds uitge put. De levensmiddelenwinkels moe ten na de paniekinkoopen van de afgeloopen week de nog resteerende voorraden rantsoeneeren. De groot handelaren schatten de waarde van de bij hen opgeslagen levensmidde- lenvoorraden op nog slechts tien millioen dollar. Het spreekt vanzelf, dat de verdeeling der voedselvoor raden door de verkeersstaking vrij wel onmogelijk gemaakt wordt, Het gebrek aan levensmiddelen strekt zich ook uit tot de omgeving der stad, waar een ijzeren keten van stakingsposten de met levens middelen beladen vrachtwagens en vrachtauto's tegenhoudt. Met ma chinegeweren gewapende politie— afdeelingen begonnen zich Maandag in karavanen van vrachtauto's een weg door de linies der stakings posten te banen. Ook te New York en Boston dreigen havenstakingenlangs de heele Westkust wordt sympathie met de stakers betuigd. Starhemberg naar Italië. Prins Starhemberg, vice—bonds kanselier in Oostenrijk, heeft zich naar Venetië begeven, waar hij met Mussolini zal confereeren. Rusland bestelt oorlogsmateriaal in Frankrijk. Blijkens een bericht uit Rome wordt uit betrouwbare bron gemeld dat sovjet—Rusland orders voor den bouw en de levering van zwaar geschut, pantser-auto's en vloot— materiaal in Frankrijk zou hebben geplaatst. Rusland en de Volkenbond. Volgens nog niet bevestigde ge- i uchten is sovjet—Rusland voor nemens zijn verzoek tot opneming in den volkenbond in te dienen. Zeker is, dat Litwinoff bij zijn laatste bezoek aan Genève met den secretaris—generaal reeds over deze aangelegenheid gesproken heeft. Ontwapeningsconferentie. De voorzitter van de ontwape ningsconferentie, Arthur Henderson, heeft den leden der conferentie de mededeeling doen toekomen, dat het presidium voor een plenaire zitting is bijeengeroepen op 1 Sep tember a.s. Mr. Jules Ren kin. f De gewezen ministerpresident van België mr. Jules Renkin, die reeds geruimen tijd ziek was, en sedert verscheidene maanden niet meer in het parlement was ver schenen, is Zondag in zijn woning te Brussel op 72-jaiigen leeftijd overleden. Mr. Renkin heeft sedert 1896 on afgebroken deel uitgemaakt van de Kamer van afgevaardigden. De vlootbesprekingen. Groot Brittannië, de Ver. Staten en Japan zouden overeengekomen zijn om de vlootbesprekingen tot October te verdagen. De speciale Japansche vlootcommissaris zou dan te Londen zijn aangekomen. Eenheidsfront van socialisten en communisten. Het congres der Fransche socia listische partij heeft een door Paul Faure ingediende motieaangenomen, welke zich uitspreekt voor samen werking met de communisten. Op deze motie werden 3471 stemmen uitgebracht, tegen slechts 366 op de motie Frossard, welke eveneens deze samenwerking aanvaardde, doch er talrijke voorwaarden aan verbond. Het congres heeft besloten, de communistische partij reeds thans het organiseeren van„ gemeenschap pelijke demonstraties ter gelegen heid van den twintigsten verjaardag der oorlogsverklaring voor te stellen. De Gepeoe opgeheven. Het Russische sovjettelegraaf agentschap meldt uit Moskou, dat het centrale uitvoerende comité van de sovjet unie besloten heeft tot instelling van een volkscommissa riaat van binnenlandsche zaken, waarin de Gepeoe wordt opgenomen. De Gepeoe wordt als rechtstreeks orgaan opgeheven. Hierdoor zou dus pructisch een einde gekomen zijn aan het almach tig optreden van dit machtsinstituut, dat zooveel gewelddaden op zijn ge weten heeft in naam van het zoo genaamde «bolsjewistische recht». De brandstichting ie Kaatsheuvel. De officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te'sHer- togenbosch, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van die Rechtbank van 28 Juni waarbij de 20-jarige F. G. S. wegens brand stichting te Kaatsheuvel werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden hechtenis met aftrek der preventieve hechtenis en diens vader den 51-jarigen schoen fabrikant J. M. S. wegens bedriege- lijke verkorting der rechten zijner schuldeischers werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek der preventieve hechtenis en waarbij ten slotte de 33—jarige koopman A. J. M. uit Rotterdam van de ten lastelegging van medeplichtig heid aan brandstichting, en van valschheid in geschriften werd vrij gesproken. De officier van Justitie had res pectievelijk 8 jaar, 4 jaar en 1 jaar en 6 mnd. gevangenisstraf geeischt. Ook de 51-jarige J. M. S. heeft hooger beroep aangeteekend. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Heer Redacteur. Mag ik bij dezen, door middel van Uw geacht blad mijn dank betuigen aan allen, die hebben medegewerkt om de zoo juist geëindigde T.B.C.- week te doen slagen. Zeker in de eerste plaats het Dames- Comité, dat zich op zoo schitterende wijze van de op zich genomen taak heeft gekweten. Geen moeite was te groot en met volle toewijding is ge werkt, die ieders bewondering zal hebben afgedwongen. Dan het Gemeente bestuur voor de verleende medewerking, de helpers bij de verkoop der loten, allen die bun bijdrage in zoo ruime mate hebben doen vloeien, en het Dames-Comité zijn behulpzaam geweest Namens de T.B.C. Commissie SCHAAP. HAARSTEEG. Naar wij vernemen, is niet 't oog op de a.s. samenvoeging van gemeenten, nu ook de Gemeente Vlijmen aan het onderhandelen is met (ie PNEM over overgave van hel al daar gevestigd gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf, door verschillende flinke afnemers van het Bedrijf te Hedik- htiizen aan den Gemeenteraad aldaar liet verzoek gericht om tegen hel a.s. winterseizoen van eenzelfde vastrecht tarief gebruik te kunnen maken, zoo als dit bijna overal in N.-B. door de PNEM beschikbaar gesteld wordt. Met hel oog op de tegenwoordig toch al zoo zware lasten, en de Straat- en Baatbelasting een nieuwigheid voor Haarsteeg die we eerstdaags te wachten hebben, is het te hopen, dat adressanten eenig succes zullen hebben. WASPIK. Vrijdag 1.1. ontvingen de Z.Eerw. Paters Carmelieten van de St. Theresiakerk te Waspik-Boven 'n bezoek van Zijne Hoogwaardige Ex cellentie Monseigneur Laurentius Pe- reira, Bisschop van Kottar in Travan- eore (Zuid Engelsch-Indië). Bij aankomst van den trein om 12 uur werd Z.H.E. aan het station ver welkomd door de Eerwaarde Paters Carmelieten, den Z.Eerw. Heer Pas toor Huijbers en den W.Eerw. Heer Kapelaan van Houtert. In den loop van den dag werd nog een bezoek ge bracht bij den Z.Eerw. Heer Pastoor, de Eerw. Zusters, den Edelachtbaren Heer Burgemeester en de familie G. van Son. Zaterdagmorgen droeg Z.H.E. om half 7 in de Paterskerk een stille H. Mis op, die door een groot aantal pa rochianen werd bijgewoond. Monseigneur Kottar ontving zijne opleiding bij de Eerwaarde Paters Carmelieten en is de eerste Bisschop die onder de Jacobieten heeft gewerkt. In de op 1.1. Zaterdag gehouden vergadering van de Heerensociëteit, gevestigd in het hotel van Iersel werd tot Voorzitter gekozen de heer A. P. Brokx, tot vice-voorzitter de heer P. Brokx, tot secretaris de heer B. van Schijndel en tot penningmeester de heer H. van Iersel. Aan de R.K. Voetbalvereeniging „Hercules" is door B. en W. vergun ning verleend tot het houden eener verloting. RAAMSDONKSVEER. Door de Kon. Erk. Harmonie .de Eendracht" zal in de maand October a.s. een verloting worden gehouden, waarvan de opbrengst komt ten bate van dit muziekkorps. Prachtige prijzen zullen beschikbaar worden gesteld. De datum waarop de verloting wordt gehouden zal nog nader worden bekend ge maakt Op grootsche wijze had alhier j.l. Zondag de demonstratie plaats van de KJV. en de K J M. uit het district Made, waaraan door pl m. 300 K J.V.'ers en K.J M 'ers werd deel. genomen. Zag het weer er op den middag niet te mooi uit, in den namiddag klaarde het echter op en toen de I ACTPPnrn>uuim,ii,» i—pmmmh—o—g-jwgoa—e

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2