De Ech tan hel Zei TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. w.s.c. ARN.A. C. VERWIEL No. 57. Woensdag 18 Juli '34. 57e Jg. Waalwijk, 18 Juli 1934. Examens. Bij de overgangs-examens aan het Gemeentelijk Gymnasium te 's Bosch slaagden o. m. van de 3e naar de 4e klas Ko van Gent en van de 4e naar de 5e klas Ad. Schaap, beiden alhier. Aan de R. H. B. S. te 's Bosch ging over van de le naar de 2e klas Dio Roxs alhier. Mej. R. van Tilburg alhier slaagde te Roermond aan 't instituut St. Ursula voor 't eindexamen H. B. S. 5 j. Kermis. Ook Zaterdag en Zondag, eerst wat dreigend, hebben ons mooi weer gebracht en daarmee een enorm druk bezoek. Zaterdagavond was het er al vol, maar zooals het Zondag was, hebben we 't nog nooit gezien. Niet alleen in de middaguren waren er duizen den en duizenden kermisbezoekers en heel veel vreemdelingen, maar dat bleef duren tot laat in den avond. Het kermisterrein was overvol en de café's niet mrnder en we zijn overtuigd dat allen dezen laatsten Zondag goede zaken gemaakt hebben. Over 't geheel genomen zal niemand ontevreden zijn. Er is goed en prettig kermis gehouden en alles heeft een uitstekend verloop gehad. Vooral het kermisterrein zooals het nu was gearrangeerd, bleek een ware attractie; hoe meer er staat, hoe meer belangstelling er ook van buiten is, dat is wel gebleken; de regeling op het raadhuisplein zal men met het oog op de caroussel en mixed paleis nog wel moeten herzien, maar dat is iets voor 't volgend jaar. T. 13. C. bestrijding. Zooals wij in ons nummer van 1,1. Zaterdag schreven, kan het DamesComité ter bestrijding der T. B. C. in onze gemeente, speciaal uitzending van kinderen, tevreden zijn, maar o. i. niet voldaan. Eenjzuiver overschot van plm. f800 is een mooi bedrag, maar is dat nu 'n voldoende opbrengst voor 8 dagen, in een tijd dat iedereen geld heeft en opmaakt en dan voor zulk een doel Is dat bedrag, vragen wij ons af genoeg om de dames voldoening te geven voor 't vele werk wat zij hebben verricht? Zij hebben dat met groote liefde gedaan, met opoffering van veel kermispret of kermisrust eiken dag in touw tot des nachts 12 uur, niet alleen met regeling en controle, maar ook met den verkoop der lotenl We moeten eerlijk bekennen dat wij een hooger bedrag hadden ver wacht. We hoeven daarvoor de oorzaken nu niet te gaan opzoeken of signaleeren, wij constateeren alleen 't feit, want men moet er rekening meehouden dat in dit bedrag ook zitten verschillende vrij- loonen laat werken, deze willekeurig bepaalt enz. In de vorige week »kregen de arbeiders 3 dagen vacan- tie«. Toen Zaterdag het loon ontvan gen werd, bleek, dat de arbeiders die vacantie zelf moesten bekostigen het loon werd niet doorbetaald. Het loon, waarmee huisvaders na die vacantie werden heengezonden, be droeg in vele gevallen 6 a 7 gld. Er dreigt thans een arbeidsconflict, nu een 12-tal ontevredenen zijn ont slagen. Wij kunnen de juistheid van 't bovenstaande niet geheel contro leeren, maar zouden toch arbeiders uit plaats en streek willen advisee- ren voorzichtig te zijn, voor men zich naar Best begeeft en zeker voor men met z'n gezin verhuist I Eenige dagen geleden zijn een aantal werkeloozen uit onze plaats met reisgeld door de gemeente ver strekt, derwaarts vertrokken en met den kous op den kop terug gekomen. Wij geloven dat voorzichtigheid èn voor de arbeidsbemiddeling èn voor de betrokken arbeiders dubbel geboden is. En ten slotte is 't nog de vraag of het op onzen weg ligt Bata van goed geschoold Waalwijksch of Lang straatsch personeel te voorzien? Sluiting Cursussen Hijksuakschool. Wij herinneren eraan dat morgen, voormiddag om kwart voor elf, de sluiting zal plaats hebben van den cursus 1933—'34 der Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Na de sluitingsplechtigheid is er gelegenheid tot het bezichtigen van het werk, 's middags van 25 uur en bovendien Vrijdags en Zaterdags van 912 en van 2-5 uur. Belang stellenden zijn daar van harte welkom Wij hopen dat vele schoen- en lederfabrikanten er eens een kijkje zullen gaan nemen om te zien op welk een hoog peil het onderwijs aan het instituut staat. Jubileum Pastoor van Erp. Het zal Vrijdag 27 dezer 12'/a jaar geleden zijn dat de Z.Eerw. Heer Adr. v. Erp, benoemd werd tot pastoor der St. Clemensparochie alhier. Zooals wij destijds reeds meldden heeft een comité uit de parochianen zich beijverd om gelden bijeen te zamelen om Zijn Eerwaarde bij die gelegenheid een geschenk voor zijn kerk aan te bieden waarvan ook de parochianen veel profijt zouden hebben nl. een centrale verwarmings installatie. Wij vernemen dat de opbrengst der gehouden collecte alleszins be vredigend is geweest en dat op Zondag 29 dezer, tijdens de receptie het geschenk der parochianen dooi den voorzitter van het comité, de heer C. Puilens, zal worden aan geboden. Op den herdenkingsdag, Vrijdag 27 Juli, zal het jubileum alleen kerkelijk o. a. met eenV pontificale H. Mis herdacht worden. Wij komen op een en ander nader terug. Collecte Wit-Gele Kruis. De op den laatsten kermisdag gehou den bloempjesverkoop ten bate van het Wit-Gele Kruis heeft opgebracht de som van 70.43. Ook deze assurantie's kunnen door ons ondergebracht worden. willige bijdragen voor dit goede doel Uitslag verloting harmonie St. Crispijn. Trekking Zaterdag 14 Mei. le prijs no. 156, 2e 4688, 3e 4980, 4e 2548, 5e 3389, 6e 2086, 7e 2043, 8e 673, 9e 592, 10e 3551, 11e 3868, 12e 1365, 13e 3724, 14e 1375, 15e 1632, 16e 2134, 17e 1542, 18e 4248, 19e 3845, 20e 2724, 21e 757, 22e 966, 23e 209, 24e 4957, 25e 3253, 26e 4698, 27e 1475, 28e 2174, 29e 1517, 30e 961, 31e 1506, 32e 139, 33e 1620, 34e 431, 35e 2323, 36e 4782, 37e 3288, 38e 1497, 39e 4623, 40e 2657, 41e 310, 42e 3161, 43e 2066, 44e 3746, 45e 419, 46e 2818, 47e 2030, 48e 415, 49e 3121, 50e 1657, 51e 4614. le prijs. Rijwiel, werd gewonnen door den heer Schouten, St. Crispijn- straat. Wandelsport. Een viertal tippelaars uit onze ge meente n.l. de heeren Duquesnoy, van Kamp, v. Zeist en Gruppelaar, hebben met succes deelgenomen aan de Zon dag te Tilburg gehouden wandeltocht, georganiseerd door het Tentoonstel- lings-comité in samenwerking met den Zuid-Noord-Brab. Wandelsportbond. Duquesnoy toonde zich de snelste van alle deelnemers door 35 minuten vroeger aan het eindpunt der 40 K.M. te arriveeren dan de tweede aankomen de, terwijl van Kamp een loffelijk getui genis van de jury mocht incasseeren omdat hij mede den besten stijl demon streerde bij het marcheeren. De vereeniging W.S.C. zal a.s. vooraf geschonken. Intusschen stelt het Dames-comité zeer zeker op prijs dat zoovelen haar moeizaam werk gesteund hebben. Onzerzijds mogen wij zeker namens de Waalwijksche ingezetenen die svmphatiseeren met het mooie doel de T. B. C. bestrijding, en wie doet dat niet, openlijk dank brengen aan het Dames-Comité voor de groote moeite en opoffering zich tevoren en tijdens de kermis gegeven speciaal die dames, die gedurende de geheele week eiken avond in touw zijn geweest. Zij hebben reuzen werk verricht in 't algemeen belang en den dank van eenieder dubbel verdiend. Men heeft ons dringend verzocht geen namen te noemen, daarom moeten wij het hierbij laten. Maar gaarne voegen wij hieraan toe een woord van lof en dank aan die dames en heeren die meegewerkt hebben aan den verkoop van loten in 't kort aan 't slagen dezer onder neming Hulde, driewerf hulde aan die allen, die werkten en zwoegden voor zulk mooi en onbaatzuchtig doel, juist in een tijd van pret en plezier voor anderen 1 Arbeidsconflict bij de Bat'a. Een arbeidsconflict dreigt nu ook in de nieuwe schoenfabriek van Bat'a te Best. Van zekere zijde is de ves tiging van deze Tsecho-Slowakijsche industrie in ons land toegejuicht, want onze Nederlandsche schoen industrie heette achterlijk in haar technische organisatie. Bat'a kon tegen onze industrie concurreeren, heette het, door doelmatige bedrijfs organisatie en tóch nog betere loonen en arbeidsvoorwaarden aanbieden. Daarvan is niet veel gebleken. Van dezelfde zijde als bovenbedoeld, wordt thans geklaagd, dat Bat'a zich niet aan de collectieve overeen komsten houdt, voor schandelijke Wij sluiten alle soorten verzeke ringen, uitsluitend bij de beste Maatschappijen en op de b e s t e conditie's. Deskundige behandeling. Assurantie-, Hypotheek, en Reisbureau Raadhuisplein 255 WAALWIJK. slaagde Hollandsche geluidsfilm, waarop op een eminente wijze alle plechtigheden zijn vastgelegd, in het R.D.B.-Theater alhier zal worden vertoond. Voor haar groote activiteit dient de directie van dit theater zeker hulde te worden gebracht. Wandeltocht Chr. Gymn. Vereen. Kracht en Vlugheid. De 2e wandeltocht van boven genoemde gymnastiekvereen. wordt gehouden a.s. Zaterdag 21 Juli. Vertrek om 3 uur precies vanaf de Chr. Bewaarschool aan de Besoijen- schestraat. De route loopt over Capelle, Waspik, Waspik-Boven, Heistraat, Vrijh.-Capelle, Sprang naar v.m. Besoijen. Uitreiking der herinneringsmedailles heeft plaats direct na aankomst der deelnemers. Hengelconcours. Het hengelconcours voor de schoolkinderen der leden van »Visscherslust», door het bestuur georganiseerd op Kermis-Zaterdag, is in 't water gevallen, wat wel zeer jammer is. Toen Zaterdag j.l. de kleine hengelaars en hengelaarsters in bonte rij, getooid met de attri buten van de hengelsport, voor het clublokaal stonden opgesteld om den propaganda-optocht door de gemeente te houden, voorafgegaan door vaandeldrager en trommel slagers, scheen Pluvius daarover zoo verstoord, dat hij zijn toorn luchtte door een stortvloed over de jeugdige betoogers uit te gieten. Gelukkig was de stemming toen reeds van dien aard, dat die niet dooreen regenbui weg te spoelen was. Met een paar onderbrekingen werd de tocht door de gemeente volbracht, maar van visschen aan 't Sluiske kon niets komen. Alles was doornat en 't bestuur der vereeniging durfde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. In vrachtauto's, welwillend beschikbaar gesteld door de heeren A. van Es en Jos Slaats, ging het vanaf de Putsteeg terug naar het clublokaal, waar den kleinen propa gandisten 'n ware verrassing wachtte. Wat in den vorm van koekjes, suikerstelen, Kwatta's enz., geassis teerd door Limonade's, door het keelgat werd gespoeld was werkelijk verbluffend. Na deze volledige trac- tatie wachtte hen een tombola zonder nieten met schitterende prijzen, o.a. echte Engelsche matchbal, olifant, witte poedel, bal in net, kegeldoos, groote pop, lluit, nagelgarnituur, schrijfetui's, lleschjes Eau de Cologne enz. De meeste dezer prijzen waren door goedgeefsche winkeliers en kermis-vakgenooten welwillend be schikbaar gesteld. Hoe de stemming was na afloop der tractatie en de tombola zal ieder begrijpen. Namens het bestuur der vereeniging »Vis- scherslust» en vooral namens de kinderen hartelijk dank aan de gulle kindervrienden voor hunne prach tige cadeau's. Het ligt in de bedoeling in de vacantiemaand nogmaals een der gelijk kinderconcours te organisee- ren, in de hoop dat dan het weer gunstiger zal zijn. Het bestuur van de Visschers vereeniging »Visscherslust» verzoek om opname van het volgende: Ter voorkoming van misverstand blijkt het noodzakelijk hier even te melden, dat de prijsdanserij in café L. Keetels op Kermis-Vrijdag niets met de vereeniging »Visscherslust» heeft uit te staan. Genoemde Ver eeniging heeft niet het initiatief tot deze prijsdanserij genomen. De Sterrit naar Tilburg. Niet minder dan 200 deelnemers van de internationale sterrit naar Tilburg, zijn Zondag in de tentoon- stellingsstad aangekomen. De prijs voor de verstkomende automobilist werd gewonnen door den heer P. Kessels uit Tilburg, die maar even van Boedapest was komen rijden. Maandag hare jaarvergadering hou- Zyn i^ldePasSrpsrswKaprse"l? den, waarop de jaarlijksche verkie zingen van bestuur en elftal-com missie zullen plaats hebben. De begrafenie van Z. K. H. Prins Hendrik. De plechtige uitvaart van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden is door Polygoon geheel op een geluids film vastgelegd. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat reeds de volgende week deze schitterend ge en Mevr. 0. Donkers-Kessels alhier. Mevr. Donkers kreeg den prijs voor de verstkomende automobiliste. De verstkomende motorrijder, de heer P. Hazel te Tilburg, lid der M. C. W. O. was in Leipzig gestart. De Waalwijksche motorclub nam voorts met 7 renners aan de sterrit deel. De heeren Jac. Bergmans en J. Greve startten in Freiburg (Zwitser land), de heer G. Danckaertin Pir- masens. De M. C. W. O. kreeg een prijs voor het grootste aantal deel nemers. Onder de winnaars van een der speciale prijzen was voorts de heer Th. Elshout uit Drunen, diedeoudste vrachtwagen, een Nagard uit 1909 reed. In- en Uitvoer van schoenen. De invoer van schoenen bedroeg vol gens het Maandschrift voor de Statis tiek. in Juni 1934 26.145 paren en in Jan. Juni 272.385 paren. In 1933 wa ren deze cijfers voor genoemde tijd vakken resp. 46.638 en 358.350 paren. Rubberschoenen werden ingevoerd in Juni 120.099 paren en in Jan.Juni 885.795 paren (vorig jaar resp. 242.474 en 1.590.119 paren). De uitvoer beliep in Juni nog slechts 3733 paren en in Jan.—Juni 17.465 pa ren (vorig jaar resp. 4.740 en 32.467 paren). Onpleizierig Kermisslot. De heer C. v. O. alhier maakte Zon dag een onprettig einde aan zijn ker- mis-vermaak. Hij waagde zich in de stoomcarroussel der Gebrs. v. Bergen wat al te vrijmoedig tusschen de houten paarden, met het gevolg dat hij een flinke tik in de zijde kreeg. Aanvanke lijk dacht de jongeman dat het niet zoo ernstig was, maar in de Stationsstraat werd hij plotseling zoo onwel, dat hij in de lunchroom van den heer Pulles- Aarts moest worden binnengebracht. De ontboden geneesheer, Dr. Kolster, constateerde daar dat v. O. een rib gebroken had. Per auto moest hij naar huis ge bracht worden. Fietser aangereden. De kermiswagen van den heer Gers- sen reed Maandag de fietser P. tegen de vlakte. P. zelf kwam er zonder let sel af, doch het achterstuk van zijn rij wiel werd geheel in elkaar gereden. Aanrijding. Op de brug over het kanaal te v.m. Baardwijk kwam gisteren de luxe auto van den heer Verhulst alhier in botsing met een H.B.—bus. Beide wagens liepen schade op, ter wijl een gedeelte der brugleuning het begaf. De politie onderzoekt de schuld vraag. Ongeval. Gisterenmorgen reed een woon wagen getrokken daor een automo biel door de smalle Poststraat, tegenover de Mr. v. Coothstraat. Toen de wagen voor een fiets moest uitwijken kwam hij in botsing met de dakrand van het huis van den heer Verstijnen. Een gedeelte dei- goot en een aantal pannen werden eraf gerukt. De eigenaar van den woonwagen heeft de aangerichte schade vergoed. Het had enkele uurtjes in voor het transport uit het smalle straatje ge laveerd was zonder verdere onge lukken te veroorzaken. Collectief reizen naar België. Het Belgisch Consulaat te 's Bosch meldt ons dat vereenigingen of groepen van personen, welke naar België wenschen te reizen, bij het overschrijden van de grens kunnen volstaan met een collectief bewijs, opgemaakt door den voorzitter der vereeniging of leider van de groep, bevestigd door den burgemeester van hun woonplaats en voorzien van een visum door het Belgisch Consulaat van hun ressort. Tilburg 125 jaar stad. Tilburg heeft Zaterdag zijn 125- jarig bestaan als stad gevierd. Onder leiding van «Tilburg Voor. uit» defileerden des middags een groot aantal vereenigingen voor het gemeentehuis op de pui waarvan 't dag bestuur der gemeente met den burgemeester mr. dr. F. Vonk de Both aan het hoofd stond opgesteld. Jammer was het dat eenige fikse regenbuien tijdens dit défilé als spel brekers kwamen optreden. De be langstelling van de zijde van het publiek was voornamelijk, van wege het minder gunstige weer slechts be trekkelijk gering. Na het défilé trok de stoet van vereenigingen door de straten van de binnenstad naar het terrein van de tentoonstelling »Stad Tilburg.» Via de luidsprekers voerde daar allereerst het woord de voorzitter van «Tilburg Vooruit» de heer H. van Beurden, waarna de burgemees ter in een korte rede het heuglijk feit herdacht, dat Tilburg voor 125 jaar tot stad werd verheven. Ondanks het ongunstige weer, dat een groot deel van den namiddag bleef voortduren was het bezoek op de tentoonstelling druk en heerschte er een prettige stemming. Omstreeks 6 uur werd van het sportterrein van de tentoonstelling een groote ballon opgelaten. De gemeentelijke gasfabriek had door middel van een speciale buisinstal latie de vulling van den ballon ver richt. Klokslag 6 uur steeg de bal lonvaarder J. Devogelaer uit Brus sel, vergezeld van den Tilburger Joep Bruyelle op, onder luid hoera der talrijke aanwezigen. De aangekondigde ballonnenjacht voor auto's motoren en fietsen kon wegens omstandigheden niet door gaan. Op het tentoonetellingsterrein en met name op Venetië duurde de pret lot laat in den avond voort. Zondag was er festival voor har monie— gezelschappen. Tentoonstelling stad Tilburg. Naar de Prov. Crt. uil betrouwbare bron verneemt zal de tentoonstel ling Stad Tilburg 1934 met 14 dagen worden verlengd. Schoenfabriek te Rijen afgebrand. Nadat de werkzaamheden beëindigd waren is Dinsdagavond brand ontdekt in de schoenfabriek van J. Francois te Rijen onder de gemeente Gilze-Rijen. In een minimum van tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie, zoodat de brandweer van Rijen, die spoedig ter plaatse verscheen, weinig tegen de vuurzee kon uitrichten. Men spande al le krachten in de belendende perceelen, huizen en een leerfabriek, door nat hou den van daken en muren, te sparen, hetgeen ten slotte mocht gelukken. Van de fabriek van de firma Fran cois is niets overgebleven. Door dezen brand zijn 30 arbeiders zonder werk gekomen. De firma was wel tegen brand, maar niet tegen bedrijfsschade verzekerd. De geheele voorraad schoe nen en alle machines zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De salarisherziening in Noord-Brabant. De voorstellen van Ged. Staten, tot herziening van de salarissen van het provinciaal personeel, van den griffier der Staten en van de leden van Ged. Staten, hebben in de afdeelingen der Provinciale Staten een ongunstig ont haal gevonden. Vrijwel unaniem gaven de leden als hun meening te kennen, dat tegen de voorstellen zeer ernstige be zwaren bestaan. Een behoorlijke sala- rieering achtte men ook in het belang der provincie. Te meer waren vele le den der Staten over de voorstellen ver baasd, omdat zij steeds den indruk heb ben gekregen, dat de financieele toe stand der provincie niet ongunstig is en deze dus allerminst een reden mag zijn om tot een zoo sterke verlaging over te gaan. De commissie van rapporteurs ver zoekt Ged. Staten dringend, om hun voorstellen terug te nemen en in de na jaarsvergadering nieuwe voorstellen aanhangig te maken. Inmiddels zou de commissie geen bezwaar hebben om, in afwachting van deze nadere voorstel len, tijdelijk op de loonen en salarissen van 1500 per jaar en hooger, 5 pet. en op die, welke lager zijn dan 1500, 3 pet. te korten. Mochten overwegende bezwaren zich tegen de inwilliging van dit verzoek verzetten, dan zou de com missie het voorstel, dat Ged. Staten aanvankelijk aan de regeering hadden doen toekomen en waarbij de nieuwe nominale wedden op 95 pet. der thans geldende minima en maxima werden gesteld, willen aanbevelen. Zij steunt daarbij de ontworpen overgangsbepa ling, waardoor althans de ambtenaren, die het zwaarst worden getroffen, eenigszins worden geholpen. SPRANG-CAPELLE (Vm. Sprang). Ds. J. C. Hagen, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk te Nieu werAmstelNoord bedankt. Het was voor de gemeente, die de laatste dagen in spanning leefde, een verblijdend bericht zulks te mogen vernemen. In de j.l. Zondag morgen—godsdienstoefening werd Z.Eerw. in hartelijke bewoordingen toegesproken door ouderling Wij- nands, die namens Iverkeraaü en gemeente de blijdschap uitsprak die leeft in aller hart bij het vernemen van deze voor de gemeente zoo be langrijke beslissing en daarbij de hoop uitsprak dat Ds. Hagen nog vele jaren aan den Geref. Kerk van Sprang verbonden mag blijven. Br. Wijnands wees daarbij de ge meente op haar roeping haar dominé bovenal in het gebed te gedenken en verzocht te zingen Ps. 95 versl. Op het door de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond «Pa trimonium» aan H. M. de Koningin verzonden telegram van rouwbeklag, werd onderstaand antwoord ont vangen «Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de Afd. Sprang van het Nederlandsch Werkliedenver bond «Patrimonium», mede namens H. K. H. de Prinses, Haar dank over te brengen voor de betuiging van deelneming, aangeboden na het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg. Hare Majesteit heeft deze deel neming ten zeerste op prijs gesteld. De afd. Particuliere Secretaris van H. M. Koningin.» De Kriüg 's Gravemoer en Omstreken van den Bond van Meis- jesvereenigingen op G. G. hield j.l. Maandagavond in het Geref. Kerk gebouw eene vergadering, die flink bezocht was. De vergadering stond onder leiding van de presidente mej. J. Verhagen van 's-Gravemoer, die op gebruikelijke wijze opende, en de aanwezigen, waaronder enkele t

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5