Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. li UILLETON Int. Tentoonstelling te Tilburg. OIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. WAARHEEN? OP HET JUISTE OOGENBLIK. UMMER 58. ZATERDAG 21 JULI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAÜ Brieven, ingezonden stukken, gelden, en/. franco te zenden aan den Uitgever. \bonoeiuentsprus per 3 maanden i 1.25 franco p. post door 't geheeie rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens oo» uiterlijk 9 na- in ons bezit sijn. Bij contract ilinlr rabat. Reclames 4ü ceni per regst. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50 Wie geregeld de loop der groote in ternationale politiek van onze dagen volgt, moet zich wel met ontstelling af vragen: Waarheen stuwt dit alles? We durven het nog wel niet zoo openlijk zeggen, maar onbewust voelen we toch dat de historie weer snel gaat in de richting van een vreeselijke ont knooping. Er is schier geen plaatsje op den be woonden aardbol meer, waar het niet gist en kookt, waar felle spanningen zich niet eiken dag kunnen oplossen. Nemen we slechts de kaart van Eu ropa voor ons. Brandplaatsen zijn er overal, doch wel voornamelijk in de centraal gelegen landen. Duitschland leeft nog altijd onder hoogdruk. In Oos tenrijk neemt de reeks van aanslagen geen einde. Op den Balkan roert het zooals altijd, en ook Spanje gelijkt meer on een heksenketel dan een goed geordende republiek. Frankrijk heeft zijn spanningen in het linksche en het rechtsche extremisme, die te sterker zul len worden nu de socialisten zich tot een eenheidsfront met de Moskovieten hebben laten overhalen. Aan de Noord zee is het, als altijd, nog het rustigst, al heeft ook bij ons de groeiende ontevre denheid al tot explosies geleid. De stakingsgolf, die over de West kust van Amerika gekomen is, bewijst wel dat ook daar de verproletariseerde massa gromt. Waartoe dit alles voeren kan bij een conjunctuur die nog steeds niet in op gaande richting gaat? Wij weten het niet, maar het is onmogelijk dat die Et van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 37. spanningen nog langen tijd kunnen blij ven voortduren. De massa, die in droe vige toestanden verkeert, is maar al te bevattelijk voor extremistische propaganda-leuzen. Extremisme kan slechts voortwoekeren op een bodem van ellende. Zoolang die blijft bestaan zal het noodig zijn den oproerigen geest met geweld te onderdrukken. Tot heden is dat in de meeste landen mogelijk gebleken, maar zal het op den duur zoo blijven? Zullen de machts middelen van den Staat voldoende zijn om de algemeene en voortwoekerende broeiing te verhinderen tot ontvlam ming te komen? Zoo stormen tal van vragen op ons af, maar onheilspellender wordt het uit zicht nog als we het gevaarlijke terrein der internationale politiek overzien. Een Duitsch propaganda-redenaar zeide vorige week nog dat een of ande re gek met een revolver in de hand op het oogenblik in staat zou zijn om een wereldoorlog te doen ontbranden. Deze voorstelling van zaken moge misschien overdreven zijn, zij is in elk geval typeerend. Het valt inderdaad niet meer te ont kennen dat zoo goed als alle staten zich reeds openlijk en geheim voorbereiden op een volgenden oorlog. Hadden wij nauwkeurig aanteekening gehouden van de berichten, die het laatste jaar verschenen zijn omtrent uitbreiding van vloten en legers, dan zouden we een collectie hebben waarin schier geen en kel land zou ontbreken. Nog deze week lazen we van drastische uitbreidingen in Engeland en in Rusland. Door dat alles wordt de toestand steeds nerveuzer. Wie juist oordeelt zal moeten erkennen dat er in de interna tionale politiek geen tikje onderling vertrouwen meer bestaat. En de onder onsjes van groote staatslieden, waarop men voor enkele jaren nog zijn hoop baseerde, hebben hoogstens dat alge meene wantrouwen nog wat kunnen verergeren, vooral daar de groote mo gendheden, die den vrede willen be werkstelligen, zelf de eersten zijn om hun militaire machtsmiddelen .,op een voldoende niveau te brengen. Dat al het geconfereer in deze om standigheden genoodzaakt is op niets uit te loopen, is meer dan duidelijk en het is eigenlijk jammer dat wij dit al niet veel vroeger hebben ingezien. Het is nu eenmaal onmogelijk tot een duur zaam vergelijk te komen tusschen par- rtmscMAPpy van Verzekering o> tijen die elkaar geen duimbreed willen toetreden en die alleen maar uit wan trouwen schijnen te onderhandelen. Het geval met de ontwapeningsconferentie is wel typeerend: men durft ze niet voortzetten, men durft ze niet ophef fen, dus stelt men maar uit Wij gelooven dat het tijd wordt om minder waarde te gaan hechten aan de ze besprekingen, dan wel aan de bij zondere feiten die zich van dag tot dag voordoen. Daar is b.v. nu weer het con flict dat tusschen Turkije en Engeland gerezen is, en dat aanleiding heeft ge geven tot een Britsch machtsvertoon aan de Turksche kust. Niet minder dan twaalf Britsche oorlogsschepen zijn een haven op het eiland Samos binnenge- loopen. Klinkt daar reeds niet in de verte 't gekletter der wapenen. Het is alsof twee straatjongens in ge vechtshouding tegenover elkaar staan: deelt een van hen onverhoeds de eer ste tik uit, dan is de kloppartij begon nen. We willen natuurlijk niet beweren, dat dit jongste geschil zoo'n ernstige nasleep zal hebben al zijn er wel oor logen door nog geringere aanleiding ontbrand maar we noemen 't slechts een typeering van den algemeenen geest van wantrouwen, die toch tenslot te tot ernstige uitbarstingen zal moeten leiden. De oproerige beweging in Amster dam, hoe betreurenswaardig ook, heeft althans deze goede zijde gehad, dat zij nog eens overduidelijk het meer dan noodlottig effect aantoont van voort- DUBBEL ZUIGVERMOGEN - NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My. Het gesprek met den familie-adviseur had echter niet zoo'n bevredigend ver loop als ze zich had voorgesteld en ze kwam in tranen van de conferentie terug; Mr. Sidgwick verklaarde vol komen accoord te gaan met de plannen die haar zoon haar den vorigen avond had uiteengezet en ried haar met den meesten nadruk er zich bij neer te leggen. Het was werkelijk het eenige middel om erger te voorkomen. Sir Reginald blijkt van hetzelfde hout gesneden als zijn vader en ver stand en doortastendheid te bezitten, verklaarde de rechtsgeleerde. En troos tend voegde hij erbij: Over een poosje zult u zelf gaan inzien, dat hij juist handelt. Tegen dien tijd zal ik dood zijn, viel de gekwelde vrouw moedeloos uit. Mr. Sidgwick hief kwasi-smeekend de handen op. Maar mijn lieve lady Carshaw, u bent warempel tien jaar jonger dan ik! Het is wel niet beleefd om op den leeftijd van een dame te zinspelen, maar ik ben geëxcuseerd; ik weet het ambtshalve. En dacht u nu heusch dat u zich niet door die paar jaar van een eenvoudige levenspeil zoudt heenslaan? Geen sprake van ik zeg u nog eens: over een poosje zult u het besluit van uw zoon zegenen. Sir Reginald ging vervolgens een be zoek brengen aan Helen Tower. Ze was nerveus-opgewonden; in een briefje had hij haar om een tete-a-tet gevraagd. Maar zijn eerste woorden beteeken- den al een bittere ontgoocheling. Waar zit Meiklejohn?, vroeg hij bruusk. Bedoel je het parlementslid voor Loamshire. Ja, de man die met jou samen spande om mijn aanstaande vrouw te ontvoeren. Maar Reginald, hoe durf je. Ga alsjeblieft zitten, Helen en blaas niet zoo hoog van den toren. Of geef je er misschien de voorkeur aan, dat Lord Ronald bij dit onderhoud te genwoordig is? Wat een toon, Reginaldte gen mij Ze had een kleur als een pioenroos, van verbluftheid en verontwaardiging. Maar ze voldeed toch aan zijn verzoek het verzoek dat veel van een com mando had en zonk in een fauteuil. Dat is verstandig van je, Helen: het is inderdaad beter dat Tower hier niet bij is. Hij zou een onpleizieriger douche krijgen dan die plons in de Theems kan zijn geweest. Dus ik her haal: waar zit Meiklejohn? En waarom heeft hij met jou en mijn moeder gein- trigeerd om Winifred Bartlett te laten verdwijnen? Ik ik weet het niet. Hij negeerde haar ontkenning. Er moet natuurlijk een motief zijn geweest. Je spreekt in raadselen, Reginald. Door jou heb ik van het bestaan van het meisje gehoord; ik heb het kind nog nooit in mijn leven gezien. Als je moe der zich met het geval bemoeid heeft, was het voor jouw bestwil Een cynische glimlach speelde om zijn mond. De koude blik sneed Helen Tower door de ziel; haar vrouwelijke intuïtie zei haar dat hij niet alleen vol komen opging in een andere vrouw, maar dat zij het laatste restje van zijn sijmpathie had verspeeld. En in haar wuft hart was altyd een warm hoekje voor haar „eerste liefde" gebleven. Wat voor macht heeft Meiklejohn over je, dat hij je naar zijn hand kan zetten?, ging Sir Reginald onbarmhar tig voort. Je hebt het recht niet om op die manier tegen me te spreken, protesteer de ze met geveinsde snikken. Er bestaat een of andere duistere samenspanning, hield de jonge man op koelen toon vol, en ik zal ontdekken, wat hier voor gemeenheid achter steekt. Mijn moeder was alleen maar jullie werktuig. Wat jou betreft. Helen, van jou was het misschien alleen maar jalouzie, gekrenkte ijdelheid, maar Meiklejohn die uitgestreken brave Hen drik, voert iets anders in zijn schild. Wat? Dat is het punt waar het heele mysterie om draait. Er wordt beweerd, dat je man dien avond in het water ge trokken is, omdat ze hem voor Meikle john aanzagen. Zijn aanvaller is be kend als Voles. Voles was een relatie van Rachel Craik, Winifred's zooge naamde tante. Dat zijn de gegevens, waarvan ik moet uitgaan bij mijn on derzoek. Kun jij me er iets naders van Een stroom van bezoekers komt dagelijks naar de Zij is ook voor U belangrijk! durende zelfs min of meer bedekte op ruiing. Voor dat men er op verdacht is, zou een plaatselijke oproerige beweging on verhoeds, al ware het slechts voor een oogenblik, de overhand kunnen krijgen en naar andere deelen van het land overslaan. Regeeren is vooruit-zien. En vooruit-zorgen. De Amsterdamsche rebellie kwam wel op het juiste oogenblik. De Regeering heeft juist den laatsten tijd hare bijzondere aandacht gewijd aan die elementen, van wie de ophit sing tot verzet tegen de overheid ge woonlijk uitgaat. Zij heeft reeds eenige maatregelen genomen of in voorbereiding. De gebeurtenissen in Amsterdam hebben afdoende aangetoond, dat men vertellen? Geen syllabe. Dan zal ik een beroep moeten doen op Lord Ronald. Ga gerust je gang. Hij weet er even weinig van als ik. Sir Reginald dacht even na. Haar laatste woorden maakten een onmis- kenbaren indruk van oprechtheid. Ik wil aannemen dat je de waar heid spreekt, zei hij toen, kortaf. Vindt je het mannelijk om mij on der mijn eigen dak te komen beleedigen. Vind je het vrouwelijk om je hand te leenen voor dat laaghartige complot tegen een onschuldig jong meisje? Ik zal niemand ontzien. Helen laat ik je intijds waarschuwen. Dus als je me kunt helpen, doe het dan. Zonder afscheidsgroet liep hij de ka mer uit. Ladij Helen beet zich op de lippen en balde de vuistenze was woedend deze vijandigheid was wel het laat ste wat ze van haar ouden aanbidder verwacht had. Toen ze een beetje tot kalmte kwam, liep ze naar haar schrijf bureau, ontsloot een lade en haalde er een brief uit, dien ze nog eens aandach tig overlas. Hij was van Mr. William Meiklejohn en verzonden uit een hotel in Cremer. Het parlementslid schreef het volgende: „Waarde Lady Tower, De West-Afrika concessie is zoo goed als binnen. De onderteekening door het Departement van Koloniën kan thans iederen dag worden tege moet gezien. Maar geheimhouding is thans noodzakelijker dan ooit. Spreek er met niemand over dan met Jacob. De markt moet in onwetendheid ge laten worden, dan kan hij zijn opera- GIJ DIE WILT WETEN?? Raadpleegt den beroemde magnetiseur Wift/tNDO, geeft alle vertrouwde inlichtingen op elk gebied. Succes verzekerd. Te raadplegen van 2 tot 10 uur des avonds. Consult f 1.— of 1 1 50. Ook per brief. Vraagt hierover inlichtingen. W1NANDO Villa „Casa Cara* Lange Nieuwstraat 156. Tilburg. Telefoon 2323 ties rustig beginnen. In een week zouden de aandeelen op pari-koers kunnen staan en in een maand op 5 pond. Sein mij twee woorden: „In orde", wanneer Jacob zegt dat hij gereed is". En in een maand op vijf pond! Tien duizend van deze aandeelen had William Meiklejohn aan Lady To wer beloofd! Hun nominale waarde was een pond en op het oogenblik wa ren ze voor enkele shillings genoteerd. Vijftig duizend pond en meer zelfs! Wat een opluchting zou het zijn. Dreigende eigenaars van modehuizen, onbeschaamde agenten van bookma kers die afdoening van onbetaalde wed denschappen verlangden, schampere „huisvriendendie haar schuldbeken tenissen voor bridgeverliezen onder den neus duwden en zinspeelden op 'n verzoek aan haar echtgenoot om aan zuivering. Dit alles zou ze met één triumfantelijk gebaar aan kant schui ven en ze zou nog genoeg, ruim genoeg, overhouden, om een reeks van jaren er verder op los te leven zooals het haar behaagde. Was zoo'n kans niet de moeite waard om ervoor te vechten? En Meiklejohn? Met hem hoefde ze wa rempel geen medelijden te hebben. Als prijs voor zijn hulp om een te toegeeflijk en te weinig critisch regeeringsdeparte- ment een concessie te ontfutselen, kreeg hij vijf aandeelen tegen zij één. Waarom was hij bang voor dat meisje? Aan de ontdekking van de re den kon nog wel eens een zoet extra winstje blijken vast te zitten. Maar on der de huidige omstandigheden bracht haar eigen belang mee hem te waar schuwen. Haar op hol geslagen jeugd vriend kon gevaarlijk worden op een van het Zniden, IWaalwtjbsche en Lanptraatsche Courant, - vera/rvrcTjirvi riimmkub s* i31*Wftw* MO STOFZUIGER

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1