rn iirnri TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. No. 58. Zaterdag 21 Juli '34. 57e Jrg. DRUNEN. De raad der gemeente Drunen vergaderde Dinsdagavond ten ge meentehuize onder voorzitterschap van burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De notulen der beide voorgaande vergaderingen worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken, w.o. a. Besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads besluit d.d. 24 Mei 1934 tot wijziging der begrooting 1933 van t G.E.B. b. Besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads besluit d.d. 24 Mei 1934 tot wijziging der begrooting 1934 van 't G.E.B. c. Besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads besluit d.d. 24 Mei 1934 tot wijziging der geinéentebegrooting 1933. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling raadsbesluit tot continueering der verordening tot heffing van schoolgeld voor het Lager Onderwijs. Aangezien de verordening tot hef fing van schoolgeld in deze gemeente slechts is goedgekeurd lot 1 Sept. a.s., is het noodig die verordening opnieuw te doen goedkeuren. Naar de meening van B. en W. behoeven geen wijzigingen in de betreffende verordening te worden aangebracht, zoodat deze voor de volgende jaren ongetwijfeld kan worden gehandhaafd. Daartoe wordt besloten. 3. Wijziging verordening op den Vleeschkeuringsdienst. Ter uitvoering der bepalingen van het contract met den N.C B. inzake destructie van afgekeurd vee en vleesch, is het noodig op bepaalde punten bewaarplaatsen in te richten, waa in dat vee en vleesch, alsmede vleeschafval wordt bewaard, tot het voor destructie wordt afgehaald, üm te voorkomen, dat elke gemeente een zoodanige bewaarplaats moet bouwen wat natuurlijk bedui dende kosten veroorzaakt is door den Vleeschkeuringsdienst Kring Waalwijk, waartoe ook deze ge meente behoort, besloten te Waal wijk een zgn. kadaverhuisje te doen bouwen en een ophaaldienst voor den betrokken kring te organiseeren. In verband hiermede is 'l nood zakelijk de bestaande verordening op de keuring van vee en vleesch te wijzigen, waarvoor B. en W. een concept ter vaststelling aanbieden. In deze wijziging wordt bepaald dat de boeren de cadavers tot aan aen harden weg moeten brengen, indien de centrale ophaaldienst ze anders niet zou kunnen bereiken, en dat de slagers en landbouwers ten raadhuize aangifte moeten doen wanneer er bij hen cadavers of vleeschafval gehaald moet worden. De heer W. v. d. Wiel vraagt of deze regeling voor de gemeente ook kosten meebrengt. De heer v. Drunen wil weten of de boeren voor het ophalen zullen moeten betalen. De Voorzitter antwoordt op beide vragen ontkennend, en zegt dat de kosien door den Vleeschkeurings dienst gedragen worden. Het zal den boeren zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Intrekking wijziging reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad, d.d. 12 Dec. Ih33. Naar aanleiding van het ingezon den raadsbesluit van 12 Dec. 1933 tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad, werd van Ged. Stalen bericht ontvangen, dat de Minister van Binn. Zaken van oordeel is, dat de bij bovengenoemd raadsbesluit vastge stelde wijziging tengevolge van de wijziging der gemeentewet feitelijk overbodig is geworden. Hetzellde geldt voor het vroegere 4e en 5e lid van het gewijzigde art. 14. B. en W. stellen daarom voor te besluiten, eerstens tot intrekking van het besluit d.d. 12 Dec. 1933 tot wijziging van het betreffende regle ment van orde, en tweedens tot intrekking van het 4e en 5e lid van het reglement van orde. De heer W. v. d. Wiel vraagt wat er nu zal gebeuren als een raadslid zich onbehoorlijk gedraagt. De Voorzitter zegt dat de practijk precies hetzelfde biijlt. Feitelijk had de raad de laatste wijziging niet behoeven aan te brengen daar de zaak reeds in de wet geregeld is. Het voorstel van B. en NV. wordt aangenomen met 7 4 stemmen. Tegen de heeren v. Drunen, W. v.d. Wiel, G.Verhoeven en de Wijs. 5. Verpachting jacht op den Pes- saert en in de Maaijen. Aangezien de termijnen van ver pachting van het jachtrecht in de Maaijen en op de Pessaert met ingang van 1 Juli 1.1. waren ver streken moet opnieuw tot verpach ting woiden overgegaan. De vroegere pachters t.w. Dr. A. W. A. v. Seters voor de Maaijen en G. Dröge en P. v. Schijndel voor de Pessaert, hebben verklaard, de jacht ter plaatse wederom voor denzelfden prijs en onder dezelfde voorwaarden voor den tijd van vier jaren te willen pachten. Die pachtsom be draagt voor de Maaijen f30 en voor de Passaert f80. Aangezien deze prijzen alleszins billijk moeten wor den geacht en het zeer te betwijfelen is of bij openbare verpachting meer zou worden ontvangen, stellen B. en W. voor het jachtrecht wederom voor den tijd van vier jaren aan de vroegere pachters te verpachten. De heer van Drunen acht het Zonder sehrifteiuke toestemming Is eeni a'e overname uit deze rubriek verbod' n. KAMPEEREN! De uitrusting. Het samenstellen van de uitrusting is wel het belangrijkste onderdeel van het kampeeren Keuze is er vol doende, men moet ze fs oppassen niet te veel te kiezen. Als rugzak kan men het beste een Bergan nemen, die van een draagstel voor zien is, waardoor men geen last er van heeft, dat de rugzak op den rhg rust, want hij steunt op heupen en schouders. Men kan de Bergans in verschillende maten krijgen, met 2 5 3 groote zakken aan den bui tenkant. Een militaire ransel is ook practi-ch, maar heeft het nadeel zwaar op den rug te rustenin het begin is het niet bepaald prettig er mee te loopen. Neemt men een gewonen rugzakzonder draagstel dan zorge men er bij het pakken wel voor, dat aan den kant, die op den rug komt, geen harde dingen zijn, maar linnengoed. In dekens bestaat een geweldige keuze; de ge wone paardedeken is voldoende. Aanbeveling verdient het bij het slapen gaan over de reeds in de dekens gewikkelde voeten een broek te trekken, waardoor men een voet- zak vormt, een probaat middel tegen koude voeten. Beter en minder plaats innemend in de donzen slaap zak, maar ook duurder. De verscheidenheid in tenten is enorm. Men lette er steeds op, dat er een grondzeil bij de tent is de kleine enkeldakstenten hebben een ingenaaid grondzeil want een kurkdrogen grond vindt men niet overal. Als kooktoestel is de primus het meest aan te bevelen, hij neemt weinig plaats in, kookt vlug en brandt zuinig. Een spirituskoker met »blokjes» gestookt, is in verbruik duurder en alles duurt ontzettend niet wenschelijk de Pessaert op nieuw te verpachten. Al jaren is dat terrein een broeinest van wild, zegt spr. De gemeente heeft ondervonden wat de som van f 80,per jaar opbrengt. De mast wordt geheel vernietigd. En nog steeds wordt de wildplaag erger. Spr. gelooft niet dat het elders in Noord-Brabant is voorgekomen dat gemeente-eigen dommen moeten worden afgerasterd omdat er te veel wild is. Naar spr. gehoord heeft moet de heer van Schijndel zelf gezegd hebben dat hij van de Pessaert een broeinest van konijnen zou maken. Zoodoende geeft de gemeente veel meer toe dan ze voor het jachtrecht krijgt, aldus spr. Blijft de wildplaag aanhouden dan zal er van de mast nooit iets terecht kernen en ligt de grond a. h. w. renteloos. De heer De Wijs wil laten onder zoeken of de heer van Schijndel inderdaad iets dergelijks gezegd heeft. De Voorzitter kan zich dat moei lijk voorstellen. Spr. gelooft in elk geval niet dat de Pessaert inderdaad een broeinest van konijnen is. De schade wordt in hoofdzaak aange richt door de konijnen die van de Westzijde komen. De gemeente- opzichter zelf ruimt jaarlijks hon derden konijnen op. Bovendien vraagt spr. zich af wat de gemeente met de jacht moet doen als deze niet verpacht wordt. Het is toch ook niet in het belang der gemeente om er maar iedereen op te laten jagen. In het Loonsch Hoekje is wel gebleken dat dit geheel verkeerd is, omdat de vele jagers dan meer schade aan de bosschen toebrengen dan de ko nijnen zelf. Spr. vreest dat het terrein bij publieke verpachting niet zooveel zal opbrengen als thans. Gaarne wil spr. onderzoeken wat de heer van Schijndel gezegd heeft, al doet dit feitelijk niets ter zake. De feiten toonen immers aan dat in werkelijkheid niet van een broei nest gesproken kan worden. De heer A v. d. Wiel heeft ge hoord dat de mast zelf niet eens f80,waard is. Daarom meent hij dat de gemeente er nooit schade bij kan leggen. De heer W. v. d. Wiel gelooft dat het jachtterrein bij publieke verpachting meer zal opbrengen als f80,Volgens - r. heeft de heer van Schijndel niet voldoende gejaagd, waarom de gemeente de afrastering heeft moeten aanbrengen. Spr. kan zich daarom niet indenken waarom B. en W. thans weer opnieuw voor stellen de jacht weer aan dezen zelfden persoon te geven. Spr. wil het terrein telken jare opnieuw publiek verpachten. De Voorzitter zegt nogmaals dat het wild in hoofdzaak van de Westelijke terreinen komt. De ge meente kan toch niet eischen dat daar de konijnen worden uitge roeid. Bij publieke verpachting zal het terrein volgens spr. zeker geen f 80, opbrengen. De normale prijs is slechts 00 5 70 ct. per H.A. en Di unen slaat met een gemiddelde van 11,al zeer hoog en voor den Pessaert wordt zelfs f J ,25f 1,50 per H.A. betaald. Bovendien profi teert de gemeente thans van het toezicht van den jachtopziener, waardoor het brandgevaar zeer verminderd is. De heer W. v. d. Wiel meent te weten dat er zeer vele liefhebbers voor deze jacht zijn en daarom verwacht hij dat de gemeente er nog meer voor zou kunnen krijgen. De heer van Drunen merkt op, dat de woorden van den Voorzitter de uitlating van den heer van Schijndel bevestigen. Als de op zichter jaarlijks honderden konijnen schiet, is dat voor spr. een bewijs, dat het wel degelijk een broeinest genoemd kan worden. Overigens meent spr., dat het terrein bij publieke verpachting minstens 2 maal zooveel zou opbrengen als thans. De Voorzitter raadt den heer van Drunen aan eens natuurkunde les te nemen. Als men de vrucht baarheid van konijnen kent behoeft men er niet over verwonderd te staan dat in een bosch van GO H.A. jaarlijks een paar honderd stuks worden opgeruimd. De heer Verhoeven gelooft dat er sterk overdreven wordt. Spreker komt dagelijks in de Pessaert maar hij kan er zelden een beestje schieten. De bewaking der bosschen door den opzichter acht spr. al meer waard dan f80,en daarom zou hij de pacht eer lager dan hooger willen stellen. Met algemeene stemmen wordt besloten de Maaijen weer aan Dr. van Seters te verpachten. Met 9—2 stemmen wordt besloten de Pessaert te verpachten aan de heeren van Schijndel en Dröge; tegen de heeren van Drunen en W. v. d. Wiel. 6. Verleenen van vergunning aan jachtaktehouders tot het bejagen der gemeentegronden op de lvuik- sche Heide en Wolfshoek voor een recognitie van f2. De raad gaat daarmee accoord. 7. Onderhandsche verhuring der voormalige O. L. School met woning te Wolfshoek. B. en W. stellen voor het huis en den tuin voor 3 jaren te ver huren aan den heer N. Verhoeven te Wolfshoek voor de som van f3,per week. De school zelf blijft ter beschikking der gemeente als berglokaal. De heer W. v. d. Wiel zou den huurtermijn liever op 1 jaar stellen opdat de gemeente het huis kan verkoopen als zich daartoe een gelegenheid voordoet. De Voorzitter acht het zoowel voor den huurder als voor de ge meente van belang den termijn langer te nemen. De huurprijs vindt spreker heel goed. Wethouder Muskens zegt dat de huurder prijs stelt op een langen huurtermijn omdat de tuin in lang ermee. Bord, lepel en vork kunnen het best van alluminium zijn, de beker daarentegen niet, alluminium heeft de gewoonte goed te geleiden, zoo dat men een heeten kop thee niet kan drinken, zonder vingers en mond te verbranden. Een eenvou dige emaille kroes is uitstekend. Twee messen zou ik aanraden: één om brood te snijden en te smeren, het tweede voor de vuile werkjes aardappels schillen, groente schoonmaken enz. Boterdoos en eierenbeschermers zijn eveneens onmisbaar. Een broodzak is buitengewoon gemakkelijk om dingen in te stoppen, die men ieder oogenblik noodig kan hebben, allereerst dus brood, boter en fruit eet vooral veel fruit -onderweg 1 en handdoeken zwempak. Een ieder begrijpt, dat de kleeding ook belangrijk is: allereerst prac- tisch, dan pas mooi. Een korle broek is zoowel voor meisjes als jongens aan te radenvrij in be weging en luchtig. De schoenen moeten breed zijn, zoodat men heel dikke wollen sokken dragen kan, waardoor het wondloopen van voe ten voorkomen wordt (de voeten geregeld met kamferspiritus verzor gen, geeft een hardere huid), san dalen zijn alleen voor heel sterke voeten geschikt. Khaki hemd is uiterst aan te bevelen en twee borst zakken er op gestikt zijn nuttig Neem vooral veel sokken mee iederen avond de voeten poederen), dubbel stel ondergoed, 3 5 4 hand doeken en 'n stapel zakdoeken. Wanneer men in de gelegenheid is desolaten toestand verkeert en deze opgeknapt moet worden. De heer Verhoeven raadt aan in het contract vast te leggen dat de gemeente bij verkoop van het huis altijd het recht heelt de huur met een half jaar op te zeggen. De Voorzitter wil daarover gaarne met den huurder overleggen. Het voorstel wordt aangenomen. 8. Verzoek tot het aanbrengen van een lichtpunt in de Stationsstr. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen enkel motief vinden om aan dit verzoek te voldoen. Er zijn in deze rechte straat reeds 3 lantaarns en dat vindt spr. voldoende. De heeren W. v. d. Wiel en van Drunen zeggen dat deze lantaarns bijna geheel achter de hoornen ver scholen zijn en daarom weinig effect sorteeren. De Voorzitter zegt toe te zullen onderzoeken of daarin verbetering te brengen is door het snoeien der hoornen of het lager hangen der lantaarns. üp het verzoek wordt afwijzend beschikt. Alleen de heer W. v. d. Wiel stemt voor. Een verzoek om in de Torenstraat nog een lichtpunt aan te brengen wordt eveneens afgewezen. 9. Verzoek van F. v. d. Westen om de haver staande op een van de gemeente gepacht perceel bouw land te mogen verpachten. De Voorzitter zegt dat het hier een hijzonder geval betreft waarom hij voorstelt van de algemeene regeling af te wijken en het verzoek in te willigen. Tevens stelt de Voorzitter voor aan R. Pullens, op zijn verzoek, toestemming te verleenen om twee paarden van een ander op zijn weide te laten grazen. De raad gaat met een en ander accoord. 10. Onttrekking van een gedeelte weg aan het openbaar verkeer. De Voorzitter zegt dat bedoeld is de weg die parallel loopt met den weg langs de remise naar Heusden. Alleen het voorste stuk van dien weg is nog in gebruik en de rest is geheel begroeid. In ver band met de afgravingen stellen B. en W. voor deze weg aan het openbaar verkeer te onttrekken en te trachten een grond aan de eigenaar der belendende perccelen te verkoopen. De raad gaat daarmee accoord. 11. Aanbieding rekening 1933 en benoeming commissie van onder zoek. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd de heeren G. Verhoeven, Brok en A. v. d. Wiel. Rondvraag. De heer de Wijs vraagt of de snelhlusschers op Giersbergen al zijn bijgevuld. De Voorzitter heeft daartoe op dracht gegeven. De heer de Wijs merkt op dat in »de Echo» geklaagd is over den slechten toestand der Torenstraat. Spr. vraagt of de slechtste plaatsen veel langer dan 14 dagen op trek te gaan, dan zou ik aanraden de vuile wasch, bijv. na de helft van den trektijd, naar huis te sturen en schoon goed naar een vastgesteld adres na te laten zenden. Pyama, zeep, tandborstel, kam en zwempak mogen natuurlijk ook niet thuis gelaten worden. Een warme trui is niet overbodig, want wanneer men niet naar zeer Zuidelijke landen trekt, zal men wel eens onaange naam kille dagen meemaken. In ons land is een regenjas ook on misbaar. Een loden jas is'szomers te zwaar en te warm, ook een gummi- jas is te benauwd, daarentegen zijn de zoogenaamden »windjacken» zeer goed en het nieuwe sooit lange regenjas uit tentdoek vervaardigd, is ook zeer practisch. Ik geloof nu wel. de voornaamste dingen besproken te hebben. Er zijn nog van die diverse kleinigheden, die ik niet naar voren heb kunnen brengen. Zoo heb ik bijv. niet over zonnebril, creme tegen zonnebrand, 2 zwempakken enz., enz.geschreven. Dit zijn echter alles ingrediënten, die niet absoluut onmisbaar zijn. Wel wil ik er nog even op wijzen, dat het aanbeveling verdient een verbanddoosje mee te nemen. Watten verbandgaas, jodium en pleisters komen altijd te pas. Naald en garen, veiligheidsspelden en touw moeten ook steeds meege nomen worden. Pantoffels of beter nog gymnastiekschoentjes, moet men liefst ook meenemenna een ver- moeienden marsch is lichtere voet- bekleeding zeer aangenaam. En nugoeie trek E. W. WAAROM DE BLADEREN DER BOB U LI EREN ALÏIJD BE WEGEN. Een Indiaansch sprookje. »Grootmoeder, waarom kunnen de bladeren van de populieren nooit eens een oogenblik stil zijn vroeg een van de kleine Indianenkinder- tjes aan de oude mandenvlechtster. »Ik heb er vaak naar gekeken en altijd hebben ze iets te fluisteren met elkaar.» »Je hebt gelijk, kind. De popu lierenblaadjes trillen altijd, al is er geen zuchtje wind te bespeuren.» »Weet U, hoe dat komt, Groot moeder?» vroeg het kleine meisje. «Zeker», zei de oude vrouw; ze zette de mand op haar knie ging verder met haar vlechtwerk en begon te vertellen Lange, lange jaren geleden woonde er in deze streken een jonge kiijger, die trouwen wilde om een eigen wigmam te stichten. Onder de meisjes van zijn stam waren twee zusters, die beiden zoo bescheiden vriendelijk en goed leken, dat hij niet wist welke van de twee hij kiezen moest. Als hij verscheen in de wigwam van hun vader werd hij door beiden hartelijk welkom ge- heetenze babbelden met hem, glimlachten en onthaalden hem op spijzen en dranken. Bovendien kon den zij goed mandenvlechten en allerlei andere mooie en nuttige zaken maken. Telkens weer bezocht de jonge krijger de beide zusters en hij wist maar niet, welk hij tot zijn vrouw zou nemen. Eindelijk zei hij tot zich zelf ik zal het met tooverij probeeren. En ik zal den medicijnman vragen mij te iï j 1.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5