BINNENLAND. BUITENLAND." niet hersteld kunnen worden. De Voorzitter zegt dat hij al meerdere malen beloofd heeft dat de Torenstraat vernieuwd zal wor den zoodra de waterleidingbuizen er liggen. Vermoedelijk zal daar deze maand nog mee begonnen worden. Spr. heeft gevraagd eerst de Torenstraat op te breken, opdat zoo spoedig mogelijk met de ver nieuwing dier straat kan worden aangevangen. De heer A. v. d. Wiel acht het wenschelijk dat tenminste de ge vaarlijkste gaten gestopt worden. De Voorzitter zal dat overwegen. De heer de Wijs vraagt hoe het staat met de verbouwing van het huis van Timmermans. De Voorzitter zegt dat de gemeente hare bijdrage heeft toegezegd en de eigenaar de zaak nu verder met den inspecteur en den minister moet afwerken. De heer W. v. d. Wiel vraagt of niet een extra steun kan worden verleend aan het gezin van een werkiooze, die zelf ziek is en een gezin met 5 kinderen heeft. De man krijgt nu slechts fü steun, waarvan hij onmogelijk leven kan. De Voorzitter zegt dat de gemeente geen steunregeling heeft en dat de menschen die niet in de werkver schaffing zijn op het Armbestuur zijn aangewezen. Spr. heeft het be trokken gezin daarom naar het Armbestuur verwezen en er later niets meer van gehoord. W. v. d. Wiel. U hebt toch aan de vrouw gezegd dat ze maar naar »hoogere huizen» moest gaan I Voorzitter. Daar heb ik niets van gezegd, dat zijn zeker fantasieën van U. Ik heb de vrouw gezegd dat ze gerust terug kon komen ais ze door het Armbestuur niet voldoende ge holpen werd. De heer v. Drunen vraagt nog of de pachtvermindering niet voor Augustus aan de orde komt. De Voorzitter zegt dat B. en W. daarmede liever willen wachten tot het einde van het jaar, wanneer de resultaten van het boerenbedrijf beter te overzien zijn. De vergadering wordt daarna met d„n christelijken groet gesloten. Koninklijk bezoek aan Amsterdam afgelast. Naar wij vernemen is bij 't Gemeen- bestuur van Amsterdam bericht ingeko men, dat H.M. de Koningin, in ver band met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, heeft afgezien van het reeds aangekondigde bezoek aan Am sterdam in September a.s. Zeer tot haar leedwezen zal Hare Majesteit dan ook niet gevolg kunnen geven aan de uitnoodiging om de Land- en Tuin bouwtentoonstelling A.M.A.T.O. te openen. Voorzitter O.S.P. in arrest. Op last van den Officier van Justitie is de voorzitter van de O.S.P., de heer P. J. Schmidt, gearresteerd. Deze arres tatie houdt zeer vermoedelijk verband met de opruiende lectuur, die tijdens de ongeregeldheden te Amsterdam is ver spreid. Een origineele aanschouwelijke kaart van Nederland. Wij hebben hier voor ons liggen een aanschouwelijke toeristenkaart van Nederland, waarover wij gaarne iets willen vertellen, daar wij ervan overtuigd zijn, dat deze kaart voor ieder onzer abonné's een waardevol bezit zal beteekenen, beschikbaar gesteld door de Fa. Tonnema Cie. te Sneek, ter introductie eener nieuwe verpakking van King pepermunt, n.l. een elegant busje met een netto inhoud van 2'/a ons King-pepermunt. (Prijs f0.50) Vooral door onze Hollandsche jongens en meisjes, die nog op school gaan, zal deze kaart met gejuich worden begroet. Vanaf de eerste aardrijkskundige les toch hunkeren alle Hollandsche jongens en meisjes naar een kaart van Nederland, die zij aan den wand kunnen hangen en waarop zij nog eens kunnen nagaan het interes sante, dat zij leerden op school of op reis. Hoeveel temeer zullen zij aange naam verrast zijn, wanneer zij thans geheel gratis een kaart kunnen ontvangen, die nog veel meer geeft, dan waarvan zij ooit hadden ge droomd. Men is er in geslaagd op deze toeristenkaart bijna al het natuur schoon en de bezienswaardigheden van ons land en al datgene, hetwelk voor de toerist van belang kan zijn, op aantrekkelijke wijze aanschouwe lijk voor te stellen. Wilt U een indruk hebben van een bepaalde streek, dan is het voldoende om deze kaart te raad plegen. in één oogopslag ziet U wat deze streek U biedt en U vindt afgebeeld de voornaamste beziens waardigheden op toeristisch gebied en diverse vooraanstaande indu helpen. Hij zocht dus den medicijn man in zijn wigwam op en verliet dezen na eenigen tijd als een oude gebogen grijsaard, die op een stok moest leunen. Hij kon nauwelijks vooruit komen. Zijn kleeren beston den uit lompen, zijn haar was wit en zijn kin sidderde van ouderdom en zwakte. De oude man kwam bij de wig wam der meisjes en smeekte hen om een stuk brood. De jongste zuster noodigde hem uit binnen te treden en uit te rusten. Ze gaf hem te eten en ze bemerkte, dat zijn voeten me: oude stukken buffelhuid bekleed waren. Toen haastte zij zich de moccassins, waar ze juist aan bezig was, klaar te maken en ze gaf ze aan den ouden man, opdat hij zijn voeten niet meer wond zou loopen. De oudste zuster zag onwillig toe en maakte leelijke opmerkingen. Ze vroeg haar zuster, waarom ze zoo veel tijd verspilde aan zoo n ouden smerigen man, die haar moeite niet eens vergelden kon. Ze lachte om zijn voddige kleeren en bespotte hem om zijn trillende kin en zijn doorknikkende knieën. En tenslotte zei ze hem met een boozen stem weg te gaan, want dat ze haar brui degom verwachtte. De oude man bedankte de jongste zuster èn ging heen. Kort daarop verscheen de jonge krijger voor de wigman. Op zijn schouders droeg hij een hert, dat hij geschoten had. De beide zusters glimlachten hem toe en verzochten hem binnen te komen De oudste zuster liep hij voorbij, zonder haar één blik waardig te keuren en legde het hert voor de voeten der jongste. Toen de zusters nu naar het hert keken, zagen zij, dat hij de moc casins aan had, die de jongste zuster even te voren aan den ouden bede laar gegeven had. »Ik zoek een meisje, dat het licht van mijn hut moet worden,» sprak hij, »en met behulp van den me dicijnman heb ik haar gevonden. Ik was de oude man, die hier als bedelaar onderdak en voedsel kwam vragen en ik ben voor de bittere woorden van deze scherpe tong ge reed. Maar het toovermiddel van den medicijnman is nog niet heelemaal uitgewerkt. Ik wil niet, dat een ander het lot wacht, waaraan ik zoo gelukkig ontkomen ben.» Hij nam de jongste zuster bij de hand en leidde haar de wigwam uit. De oudste zuster volgde. Maar nauwelijks was ze buiten, of haar voeten werden wortels en opeen, was ze veranderd in een popeliers De jongste zuster werd het licht in de hut van den jongen krijger. De populier was wel mooi om naar te kijken, zooals de oudste zuster ook geweest was... maar vanaf dien dag zijn haar bladeren als booze tongen, die geen oogenblik stil kunnen zijn en altijd wat te fluisteren en te babbelen hebben. DINA VAN Z. strieën of andere bronnen van bestaan. Hoe langer men de kaart bekijkt, hoe meer bijzonderheden men ont dekt en U komt tot de slotsom dat aan deze kaart evenveel zorg is besteed als de fa. Tonnema Cie. gewoon is aan haar artikelen te wijden. Deze kaart maakt den indruk, dat hier iemand aan het werk is ge weest, die wist, hoe aan de jeugd op gemakkelijke wijze aardrijks kundige kennis kan worden bijge bracht. Geen leeren van namen zonder beteekenis, maar 't geheele land in beeld gebracht op de meest aanschouwelijke wijze. Wij zijn er dan ook van over tuigd, dat het niet lang zal duren, of evenals wij King—pepermunt overal zien gebruiken, ook deze toeristenkaart wel verschijnt op de leestafels, in de wachtkamers en last not least aan den wand van elk studeervertrek. Zeer velen zullen deze bijzondere kaart, gedrukt in vier kleuren op stevig papier van groot formaat, in hun bezit willen hebben. Een waardevol idee op fraaie wijze uitgevoerd, een schitterende reclame, leeizaamen onderhoudend voor de jeugd, interessant voor iedereen. Een goede greep. De Nederlandtch-Engelsche onderhandelingen. Naar gemeld woidi hebben de on. derhandelingen tusschen Nederland en Engeland over een nieuw haudels- verdiag niet tot het gewenschte resultaat geleid. Nader wordt echter medegedeeld dat de jongste besprekingen te Londen het vooruitzicht openen op een be- vredigende oplossing. In elk geval kan thans met zekerheid worden medegedeeld, dat het in geen geval tot een handelsoorlog tusschen Nederland en Engeland zal komen. De stand der werkloosheid. Bij 1063 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 30 Juni in totaal 312 576 werkzoekenden in geschreven, waaronder 296,893 man nen. Hiervan waren werkloos 290 675 personen, waaronder 280 126 mannen. Het aantal ingeschreven, werkzoe kenden is sedert 9 Juni gedaald met 2002, het aantal werkloozen met 1659. Bescherming der openbare orde. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp, houdende nadere voorzie ningen ter bescherming van de openbare orde, aangenomen met alleen de stemmen van de socialisten tegen. naure gefinancieerd. Verder verklaarde Tardieu dat de veel genoemde politie—inspecteur Bony op aandringen van Chautemps op de chèques vervalschingen heeft laten aanbrengen of deze zelf ver richt heeft. Deze mededeelingen gaven de commissie aanleiding te besluiten lot confrontatie van Tardieu en Chautemps. Het conflict tusschen Engeland en Turkije. Door Engeland was aan Turkije een eisch gesteld om gemeenschap pelijk onderzoek in te stellen naar naar het gebeurde aan de Turksche kust, waarbij een Engelsch officier gedood werd. De Turksche regee ring schijnt echter niet voornemens dezen eisch in te willigen. In de haven van Tigani op het eiland bamos zijn niet minder dan twaalf Britsche oorlogschepen bin- nengeloopen Von Tapen heeft Berlijn verlaten. Naar «United Press» verneemt, heeft vice-kanselier von Papen Ber lijn verlaten. Het doel van zijn reis is onbekend. De S.S.-wacht, die sedert de gebeurtenissen van 30 Juni voor zijn woning was opgesteld, is thans teruggetrokken. Watersnood in Polen steeds ernstiger. De overstrooiningsramp in Zuid- Polen neemt (aldus meldt United Press) steeds grooter afmetingen aan. Bij Krakau staat het water van de VVeichsel reeds zes meter boven het normaal peil. Sinds Woensdag valt de regen zonder onderbreking weer in stroomen neer, zoodat naar alle waarschijnlijkheid het hoogopge- stuwde water der rivier de geheele binnenstad van Krakau zal over- stroomen. De bevolking heeft in paniek de vlucht genomen. Hartroerende too- neelen speelden zich af bij de pogin gen der ongelukkige bewoners, nog wat van hun have en goed te redden. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn in het overstroomingsgebied reeds de lijken van 118 personen geborgen, die bij de ramp het leven hebben verloren. Bovendien worden ruim 400 personen vermist, onder wie tal van soldaten, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Het aantal dakloozen wordt tot dusver op 14.000 geschat. De be volking van het gebied, dat door de ramp is getroffen, bedraagt omstreeks 4.000.000 zielen. Raadsels. 1 Verborgen diernamen a. »Waar staat die tobbe ergens?» b »Is de partij gereed vroeg Jan gewild—grappig, c. In Australië heeft de wolfabri- cage zich sterk ontwikkeld. x medeklinker xxx gehoororgaan xxxxx Spaansche rivier xxx vaartuig van Noach x klinker Met b ben ik een directeur met g een verbandstof met h een knagend dier met k een zuivelproduct met m een rivier met v worden er bloemen in mij gezet met dw ben ik mal Mijn geheel is de hoofdstad van Argentinië 12 3 4 5 678936 6 7 9 9 3 4 erg plagen, treiteren 1 3 3 9 verscheurend dier 4 7 9 dwaas 9 2 6 bewoner van Rusland 1 5 3 9 landbouwer 9 5 6 paard Jaarvergadering van het R.K. Werkliedenverbond. Op de jaarvergadering van het R.K. Werkliedenverbond, is uitvoerig ge sproken over de nieuwe steunregeling en de ongeregeldheden te Amsterdam en elders. De verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, noemde de steunverlaging zedelijk onverantwoordelijk. Er zijn toestanden geschapen, dat de mensch er niet van leven kan. De mentaliteit van zeer velen, vooral van de werk loozen, is hoogst ernstig, waarbij we de katholieken niet uitsluiten. Volgens spreker is er wel meer uit de belastingen te halen. Niet alleen van de hoogere inkomens van 20, 30 lot 100 duizend gulden toe want ook die inkomens zijn er nog maar ook van ons, zegt de voorzitter, zooals we hier zitten. In de vergadering van het R.K. Werkliedenverbond zijn de bestuurs- leden de heeren Andriessen, De Bruijn, Kuiper en Angenent tot bestuursleden herkozen.Gekozen werd in de vacature- Van Hamersveld de heer A Boersma. De vergadering herkoos voorts bij acclamatie tot voorzitter, den heer A C. de Bruijn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Madrid en Barcelona verzoenen zich. Het sedert vijf weken tusschen de Spaansche regeering en de regeering van Catalonië bestaande conflict is thans eindelijk bijgelegd. Opzienbarende verklaring in de Sta wis kg—a ff a ire. Terwijl men van meening was dat de Commissie van onderzoek in de Stawisky-affaire vanzelf zou dood- bloeien, heeft een verklaring van minister Tardieu weer nu leven in de zaak gebracht. Veel opzien's gebaard door zijn mededeelingen over de kennis, die de vroegere minister-president Chau temps van de affaire Stawisky gehad moet hebben. Chautemps heeft de candidatuur van de bij het schandaal zeer gecompromit teerden afgevaardigde Bonnaure in het derde district van Parijs gesteund. Stawisky van zijn kant heeft de verkiezing van Bon- De Mersey-tunnel geopend. De koning van Engeland heeft de 3.4 K.M. lange tunnel onder de Mersey, die Liverpool en Bootle aan de eene zijde en Birkenhead en Wallasey aan de andere zijde met elkaar verbindt, plechtig geopend. Wanneer men nagaat, dat de vier bovengenoemde gemeenten een be volking van l'/4 millioen hebben en dat het geheele verkeer in ponten de rivier moest passeeren, is het te begrijpen, dat de nieuwe verbinding met vreugde wordt begroet. Op 16 December 1925 heeft de dochter van den koning, prinses Mary, het werk aangevangen door een kraantje open te maken, dat de samengeperste lucht doorliet naar de boren en sedert dien hebben 2000 werklieden, onder leiding van de drie construc teurs, een verwoeden strijd gevoerd tegen water en modder, die van alle kanten dreigden binnen te dringen. Van twee zijden tegelijk werd de aanleg ter hand genomen en zoo goed was de berekening, dat die twee halve tunnels precies bij elkaar aansloten, toen de laatste stukken rots werden weggehouwen. Dertig groote ventilatoren jagen 5 millioen kub. voet lucht per minuut door de tunnel. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, gratis verkeer toe te staan, doch de kosten (7 millioen pond sterling) zijn zoo hoog, dat besloten is gedurende veertig jaar de voer tuigen te laten betalen. De grootste diepte van de tunnel is ca. 50 meter beneden hoog water, de breedte is ca. 13 meter, bij een snelheid van 30 K.M. per uur kunnen de auto's in 6'/2 minuut door de tunnel rijden en per uur bedraagt de capaciteit 4150 voertuigen. NIEUWKUIK. Bij het perenplukken had de zoon van G. v. d. O. het onge luk uit den boom te vallen. Met een flinke wond aan den arm werd hij op genomen en naar den dokter gebracht, waar hem een verband werd gelegd, j De Eerw. Broeder Egilius, in de wereld Th. de Pinth, onze dorpsgenoot van de Orde der Minderbroeders Ca- pucijnen, die een jaar vacantie hier doorbracht, vertrok Donderdag jl. weer naar de Missie op Ned.-Borneo. De Eerw. Broeder mocht bij een af- scheidspredicatie in de parochiekerk al hier gehouden door den Z.E. Heer Pas toor onzer parochie, van zijn dorpsge- nooten een ruim bedrag aan geld in entvangst nemen. SPRANG-CAPELLE. Spoedeischen- de vergadering van den Raad dezer ge meente, te houden op Vrijdag 20 Juli 1934, des namiddags 4 uur. Agenda: Vaststelling wijziging verordening heffing opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 22 Juli '34: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. j Cuperus van Capelle, Bediening H. I Avondmaal; n.m. 2 uur Ds. Lekker- kerker van Oldenbroek. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur leesdienst. Candidaat W. Bousema van Hoogkerk, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is voornemens op Zondag 19 Augustus zijn intrede te doen, na te zijn bevestigd door Ds. J. R. Cuperus van Capelle. CAPELLE. Wegens vacaturebeurt te Sprang hoopt Ds. Cuperus a.s. Zon dag slechts eenmaal voor de Ned. Her vormde gemeente alhier op zal treden en wel des nam. half 3. - Aan de Rijks Hoogere Burger school te 's-Bosch werden o.m. bevor derd van de le naar de 2e klasse A. v. d. Hoek en S. Oerlemans en van de 4e naar de 5e klasse C. Addink. - Omtrent de opening van de nieu we muziektent op a.s. Zaterdagavond 7 uur kunnen we nader mededeelen, dat na de officieele opening door het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" en door de Gem. Zangver. ,,'t Rozeknop- je" op de tent zal worden geconcer-i teerd. KJ - De Postduivenver. „De Lucht vaart houdt a.s. Zondag met oude dui ven een wedvlucht vanaf Corbeil en met jonge duiven een wedvlucht vanC uit Lier. - Bij het aan het Gemeentelijk Gym nasium te s-Bosch gehouden over gangsexamen werden o.m. bevorderd van de le naar de 2e klasse Eva Kerst en van de 4e naar de 5e klasse WJ Heijmans. Voor de Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zon dag des voorm. half 10 op te treden Ds. Lekkerkerker uit Oldenbroek. Aan de Kweekschool voor Onder- wijzeressen te Utrecht werd bij de ge houden overgangsexamens van de 2e naar de 3e klasse bevorderd onze vroe gere dorpsgenoote Mej. To Treffers Pd. J WASPIK. A.s. Zondag 22 Juli, des avonds half 7 zal de W.Eerw. Heer Ds. Lekkerkerker van Oldenbroek in de Ned. Herv. Kerk een spreekbeurt houden. Door de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" zal op a.s. Zondag worden deelgenomen aan het festival op het tentoonstellingsterrein te Til burg. RAAMSDONK. De Rijvereen. Julia na zal op Dinsdag 24 Juli a.s. om 2 uur 's namiddags 'n verrichtingsproef hou den van N.S.Tg. Merriën uit de Pro vincie Noord-Brabant, waarvoor door de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Brabant is beschikbaar gesteld 550.-— aan prij zen. Van 27 tot en met 29 Juli a.s. zal op de Wielerbaan „Het Vliegend Wiel" te Raamsdonk(dorp) een drie- daagsche worden gehouden. Op Vrij dag en Zaterdag zal woiden gereden van 810 u ir namiddag en op Zondag van 36 uur namiddag. Verschillende prijzen zijn uitgeloofd, het is dus wel te voorzien, dat het een heele drukte zal worden. RAAMSDONKSVEER. Bij den keu ringsdienst van vee en vleesch in den kiing Raamsdonk zijn ter slachting e. ngegeven 146 runderen, 42 vette kal en 355 varkens. Het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein bedraagt in deze gemeente 27 en het aantal verloven 5. Zondagmorgen zal in de Veer- sche Kerk leesdienst worden gehouden en om 2 uur treedt in de Dorpsche kerk op Ds. Muhlnickel van Waalwijk. Onze dorpsgenoot, de heer W. v. Raamsdonk, slaagde dezer dagen aan de Rijks Universiteit te Utrecht voor't doctoraal examen Wis- en Natuurkun de, hoofdvak Wiskunde. Dinsdag en Woensdag deden 5 candidaten der Chr. MULO examen en slaagden alle vijf, te weten: L. Visser van Zwaluwe, A. Konings v. Raams- donkdorp, Ta. Ribbens, J. de Rooij en C. Verduijn van R'veer. Zaterdag treedt voor den Chr. Werkm.-bond op het Hoofdbestuurslid dhr. v. Veen uit Gramsbergen. MEEUWEN. De Fokpaardendag voor het landbouwtuigpaard, alhier op 13 Juli j.l. gehouden, is weer zeer goed geslaagd. Het was verleden Vrijdag gelukkig niet de warmste der vele warme dagen die pas achter ons liggen en bovendien bood de boomgaard van de familie van Buuren, waarin de keuringen gehouden

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6