Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON .MGCJ3DIW3AMD go DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. 1 HerV.UMMER 59. ïel Va WOENSDAG 25 JULI 1934. 57e JAARGANG. t Batj enig aldu at uit veel I. rika i ioode n is Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en» franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25 Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regsl. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 11.50 t. olen rpen en 1( Nogmaals: de toenemende bewapening Zaterdag hebben wij in ons hoofd artikel de aandacht gevestigd op het gevaar voor den wereldvrede, ont- de led staan door de toenemende bewape- ag8uningen in schier alle landen. :ven Wij lezen thans onder »de Toe stand» in de N. R. Crt. het volgende jd tel ïeeft 'ergai word 'lnem t gelic 2RSH en ti dagv pjevo t be{ van temt komi mak :stuul JUR De aankondiging van minister Baldwin, Engeland's waarnemende premier, dat de regeering voornemens is de luchtmacht met 41 eskaders uit te breiden, waardoor men in het land zelf over 75 in plaats van 42 eskaders zal komen te beschikken, was geen verrassing. Het zal ook geen verrassing zijn als men straks ver neemt, dat de vloot een belangrijke uitbreiding zal moeten krijgen en dan zal er ten slotte aan het leger oqT; nog wel het een en ander gedaan moeten worden. Engeland staat hiermee niet alleen, wij hebben hier al eens gewezen op de Italiaansche, Fransche en Amerikaansche plannen, gewaagd van de ongerustheid in Turkije, van Japan's eischen tot pariteit in vlootmacht met Engeland en de Ver. Staten. Zoo zou men bijna door kunnen gaan schier geen land of het doet pogingen zijn weer macht of weermiddelen te versterken. Baldwin merkte bij de indiening van zijn plannen op, dat de diverse regeeringen, die Engeland sinds den oorlog bestuurd hebben, met kracht de politiek van internationale ont wapening hebben voorgestaan. In van „De Echo van het Zuiden". i. oio. Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 38) De theater-agent was nog in Parijs. Op zijn kantoor was bericht ontvangen dat zijn zaken in de „ville lumiere" hem langer ophielden dan hij had gedacht en dat het nog wel een of twee dagen kon duren eer hij zou terugkeeren. Het personeel was niet in staat Sir Reginald een inlichting te geven waar hij iets aan had. Rusteloos dwaalde hij rond, langs Meiklejohn's woning, door Henri Street in de vaage hoop iemand van Wini fred's belagers te zien. Maar zonder •succes natuurlijk. Een telegram van juf frouw Goodman bracht de stereotype, ^reiterendc mededeeling: Geen nieuws. Maar even later kwam een tweede lepêche en daar had hij méér aan. Ze Tas afkomstig uit Inverness en luidde: „Kom mij hier opzoeken." „Marshall." Door ervaring op zijn hoede, verge wiste de jongeman zich eerst of 't tele gram geen valstrik was. Maar Mr. Mars-hall's plaatsvervanger stelde hem gerust: de chef was in Inverness en hij had hem onmiddellijk op de hoogte gesteld van Sir Reginald's mededeelin- gen. Hijzelf had ook bericht ontvangen onze pogingen tot bevordering van deze politiek door zelf het vooi beeld te geven, hebben wij onze wapening verlaagd tot een gevaarlijk laag peil in de hoop, dat anderen ons voor beeld zouden volgen, aldus de waar nemende premier. Wie geregeld onze beschouwingen over de ontwape ningsconferentie en haar voorberei ding gelezen heeft, weet, dat naar onze meening aan Engeland even goed een deel van de verantwoor delijkheid der mislukking toekomt als aan andere landen, maar dat neemt niet weg, dat Baldwin gelijk heeft met te zeggen, dat Engeland, in tegenstelling met andere landen, zijn weermacht aanzienlijk heeft beperkt. Wij zullen niet nagaan in hoeverre financieele nooden hier gebiedende eischen stelden en even min in hoeverre Engeland door zijn speciale positie eerder tot een derge lijke beperking kon overgaan dan enkele andere groote mogendheden. Stellig mag men echter zeggen, dat het zijn politiek van beperking van wapening niet zou gevoerd hebben indien het zich niet betrekkelijk veilig had gevoeld. Dat het thans met een zekere overhaasting beginnen gaat het verzuimde in te halen, is pen kwaad teeken. Hel beteekent dat in de oogen der Engelsche politici en militaire deskundigen de periode der betrekkelijke veiligheid voorbij geacht wordt. Het is nu ruim acht jaar geleden dat de voorbereidingscommissie voor de voorbereidende ontwapeningscon ferentie bijeenkwam. De conferentie zelf' is al sinds 2 Februari 1922 bijeen. Het resultaat van al dit praten is een schier algemeene verhooging van wapening. Natuurlijk zijn al deze wapenen verdedigingsmiddelen. Geen land koestert oorlogsplannen, maar het algemeene wantrouwen is zoo van dit bezoek aan den baronet om naar het Noorden te komen. Sir Reginald gaf juffrouw Goodman instructies waar ze hem bereiken kon en vertrok met de nachttrein van Euston Station. In de avondbladen, die hij in zijn coupé las, zag hij de aankondiging van den ver koop van het meubilair der woning in Harley Street. Dank zij de bemiddeling van Mr. Sidgwick, was hij zoo gelukkig geweest, direct een huurder voor het huis te vinden; Lady Grashaw zou met enkele dagen een flat in Kensington be trekken. HOOFDSTUK XXIII. Mr. Marshall doet onthullingen. Den volgenden dag werd Reginald Garshaw allerhartelijkst door den com missaris in diens hotel in Inverness be groet. Ik moest er eens een paar dagen uit, verklaarde hij opgewekt; op hoog bevel van mijn dokter, weet je want anders hadden ze me, om zoo te zeggen, niet van mijn stoel in de Yard gekregen. Neen, er mankeert me niets zoo gezond als een visch, maar op mijn leeftijd moet je zorgen dat je fit blijft, en de boog kan nu eenmaal niet altijd gespannen zijn. Ik voelde eigenlijk wel dat mijn oude lijfarts gelijk had. Maar dat neemt niet weg, dat ik in structies heb achtergelaten om alles betreffende Winifred direct hierheen te seinen. Ik mag dat kind. Ik heb zelf een klein meisje gehad, dat, als ik haar had mogen houden, nu ongeveer net zoo oud zou zijn geweest... De geharde politie man zweeg even en Sir Reginald eerbiedigde dat zwij gen, tot Mr. Marshall met een joviale uitnoodiging om te gaan zitten en het groot, dat men voor elke beperking terugschrikt, uit vrees dat men zich zelf daarmee in het nadeel zal bren gen tegenover zijn buurman. Dit zelfde wantrouwen brengt het huidige streven naar versterking der weer machten in de wereld, dat reeds aardig bezig is te gaan gelijken op den wedloop in wapening, die tot de ramp van 1914 heeft geleid. Een groot verschil is er echter met toen in het begin dezer eeuw verkeerde men in een periode van oeconomi- schen bloei, de ramp van 1914 heeft deze vernietigd, nu gaal men in een tijd vairoeconomische depressie, van armoe en ellende allerwegen opnieuw de improductieve uitgaven van wa pening ten top voeren. Met open oogen stuurt men op een nieuwe botsing aan. Men heeft niets geleerd, alles vergeten. Het bedenkelijke bij deze nieuwe uitbreiding der oorlogsmiddelen in zich gemakkelijk te maken, blijk gaf de droevige herinnering van zich te heb ben afgezet. Ik heb Miss Barlett gevraagd mijn vrouw te worden, deelde de jongeman plompverloren mede. Drommel-nog-aan-toe! Enfin, om eerlijk te zijn, ik had iets van dien aard wel zien aankomen. Ik heb te lang ge zien wat er in de wereld te koop is, om de kracht van romantische gevoelens te ontkennen. Tusschen haakjes; U hebt zeker al in den trein geluncht? Ja? Mooi! Steek dan een sigaar op en vertel me alles. Sir Reginald voldeed aan het ver zoek en zijn gastheer luisterde zonder hem een enkele maal in de rede te val len. Toen het nauwkeurige relaas ten einde was, zei Mr. Marshall: De tijd is gekomen, dat ik U op de hoogte breng van bepaalde feiten, die tot nu toe alleen aan de politie bekend zijn. Ik ben onafgebroken bezig geweest met het inwinnen van inlichtingen en ziehier het resultaat van onze nasporin gen met betrekking tot Meiklejohn en de andere personen die in deze geschie denis een rol spelen. Ongeveer dertig jaar geleden erfden William Meikle john en zijn broer Ralph Vane Meikle john van hun vader een oude, goedge- fundeerde en uitstekend bekend-staand bankiershuis in Loamshire, voor welk district William nu nog in het parle ment zit. Ralph was geen overmatig gunstig type, niet bepaald slecht, maar nogal lichtzinnig, zooals men aannam, maar William werd door de plaatselijke opinie beschouwd als een solied, be trouwbaar, serieus man, die ongetwij feld de onkreukbare familietradities zou hooghouden. Tien jaar nadat ze aan het hoofd van de zaak waren ge komen, viel er niets ernstigs op een van de verschillende landen is de stem ming der bevolking. Zij, die indertijd gezworen hebben te zullen waken tegen een herhaling van de ramp van 1914, leggen zich voor het meerendeel met berusting bij den loop der zaken neer. Slechts hier en daar gaan waarschuwende stemmen op tegen het betreden van een weg, welke, gelijk de Manchester Guardian het uitdrukt, op het einde onzer beschaving moet uitloopen. Te laat om tot inkeer te komen is het nog niet. De ontwapenings conferentie duurt nog voort, de be sprekingen over de nieuwe vloot- conferentie mogen opgeschort zijn, zij zullen nog worden voortgezet. De pogingen om Duitschland terug te brengen in den kring van Genève zijn niet gestaakt. Het streven naar de vorming van regionale verdragen blijft bestaan. Kortom, het ontbreekt niet aan welwillende pogingen om de dreigende gevaren te beperken. Hoe scherper die gevaren den staats lieden voor oogen staan, hoe grooter wellicht de kans dat uit deze pogingen nog iets goeds zal voortvloeien. Een openlijke wedloop in wapening moge zeer ernstige gevaren met zich slee pen, hij moet tevens de oogen voor die gevaren openen. Dat Engeland uit zijn rust van zooveel jaren op schrikt, is in dit opzicht zoowel een kwaad als een goed teeken. Struisvogelpolitiek brengt toch geen baat. SPRaNG-CAPELLE. Personeele belasting Het voorstel van B. en W. verworpen en daar door niet aan 't verlan gen van Ged. Slattn beide broers aan te merken; zelfs op Ralph niet, al nam men algemeen aan dat deze nog wel eens naar Londen ging om de bloemetjes buiten te zetten. Maar toen, William was al candidaat voor het lagerhuis, werd Ralph in een schandaal gewikkeld, dat toentertijd veel stof deed opwaaien in de kleine provinciestad. Met hem was er een gouvernante bij. een van de aanzienlijke families in Loamshire in betrokken en de naam van die gouvernante was.... Barlett. Sir Reginald wierp den spreker een blik toe, die verried dat hij zich door deze mededeeling niet erg op zijn ge mak voelde. Hij huiverde bij de ge dachte, dat zelfs een schaduw zou kun nen vallen op den naam van het meisje dat hij liefhad. Mr. Marshall, ofschoon hij even ophield, deed alsof hij niets merkte van wat er in zijn bezoeker omging. Ik heb geen vaststaand bewijs, ging de commissaris voort, ofschoon ik er anderzijds geen moment aan twijfel, dat de vrouw inkwestie ons nu bekend is als Rachel Craik. Ze kwam toen in Ralph Meiklejohn's macht en is daar sindsdien in gebleven. Twee jaar later werd Loamshire door een nog veel grooter sensatie opgeschrikt. Een heer, jong, van goeden stand, —March- banks heette hijwerd doodgevon- den in een steengroeve, niet ver van het huis der Meiklejohn's. Hij was erin ge vallen of erin gegooid. Mevrouw Marchbanks over wie de overleden oude heer Meiklejohn voogd was ge weest, stierf in het kraambed, tenge volge van de schok die de tijding van haar mans dood haar gaf en al spoedig bleek dat haar geheele vermogen ver bruikt was in leeningen aan haar echt genoot, welk geld had gediend voor voldaan. De rond vraag. De raad der gemeente Sprang Ca elle vergaderde Vrijdagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van Wethouder Middelkoop. Afwezig de heer Kerst. Als eenige punt stond op de agendaWijziging heffing van op centen op de Personeele Belasting. De Voorzitter zegt dat van Ged. Staten wederom is terug ontvangen de begrooting 1934. Behalve eenige administratieve bemerkingen bevat de nota handhaving van den eisch tot opvoering van de opcenten personeele belasting tot 200 voor alle aanslagen. Ged. Staten beroepen zich daarbij op de voorschriften daartoe door den Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven. Burg. en Weth kennende het standpunt van den Baad, hebben zich bereids in verbinding gesteld met het Departement van Binnen landsche Zaken teneinde te trachten alsnog gedaan te krijgen dat met de bestaande heffing genoegen wordt genomen. Bij de gehouden bespreking is intusschen gebleken dat de regeering niet dan in zeer bijzondere gevallen iets van de gestelden eisch laat vallen, zoodat niet bereikt is wat bedoeld was. De betrokken ambte naar gevoelde echter wel de be zwaren voor deze gemeente aan de gevorderde heffing verbonden en verklaarde zich bereid den Minister in overweging te geven goedkeuring eener heffing die als opbrengst zou geven 2 x de hoofdsom verminderd met de verwachte kwade posten bij een heffing van 200 opcenten op alle aanslagen. Een dusdanige heffing zou moeien opbrengen 2 x de hoofdsom ad f8600 is f17200 verminderd met f1200 is f16000. riskante effecten-speculaties. Mrs. Marchbanks was voor haar trouwen een gevierde society-schoonheid ge weest en haar vermogen werd op min stens tachtig duizend pond geschat. Het was des te onbegrijpelijker dat haar man een dergelijk fortuin verspeeld zou hebben met dolzinnig gespeculeer, om dat hij een kalm, rustig vriendelijk man was geweest, het type van een deftigen, gegoeden, degelijken, gentleman uit de provincie; iemand opwien letterlijk niets te zeggen viel. die zijn jonge, mooie vrouw op de handen had gedragen en van wien geen andere liefhebberij be kend was als het kweeken van zeldza me orchedeeën. En daarbij, hoe was het te verklaren dat Mrs. Marchbank's bankiers, notabene de zoons van haar overleden voogd, hadden toegelaten dat zij op deze niets-ontziende wijze geruïneerd was? Toen Mr. Marshall weer even zweeg, vroeg Sir Reginald, wien het steeds moeilijker was gevallen geduldig te luisteren: U hebt me toch waarschijnlijk niet uit Londen heelemaal niet uit In- verness laten komen om een lang-ver- geten schandaal-geschiedenis voor mij op te rakelen? Dat heb ik inderdaad wel gedaan! Hoor maar verder, dan zult U het be grijpen. Ralph Vane Meiklejohn verliet Loamshire niet lang daarna. Twaalf jaar geleden werd een zekere Ralph Voles tot vijf jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens oplichting. Het kind van Mevrouw Marchbanks was in le ven gebleven; het was een meisje dat de naam Winifred gekregen had. Wil liam Meiklejohn nam uit menschlie- vendheid de zorg voor het kind op zich en vertrouwde het toe aan de hoede van Miss Bartlett, de ex-gouvernante. (Wordt vervolgd). IVaalwUbsclie en Langstraatsclie Courant' MAAMCHAlvy VAM VERZEKER] N5 OP MET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1