Ingezetenen van SprangCapelle Leest ons uitvoerig Raadsverslag. Leest onze uitvoerige berichten uwer gemeente BINNENLAND. BUITENLAND. en besluit U te abonneeren op dit blad, HET blad voor Sprang-Capelle, dat slechts 10 cent per week kost. Dit bedrag kan worden verkregen bij de volgende regeling: Huur waarde 75 t/m 125 hoofdsom f 1050 en 160 opc. is f1680. Huurwaarde 126 t/m 175 hoofdsom f2200 en 180 opc. is f 3960. Huurwaarde 176 en meer hoofdsom f4875 en 200 opc. is f9750 totaal f15399. Nadere grondslagen brengen nog f1000 op zoodat de totale opbrengst f 16390 is. Bij deze regeling zijn van de hoogste heffing vrijgesteld alle perceelen met een huurwaarde beneden f176. In de klasse 75/125 is 160 opc. vallen 425 perceelen, in de klasse 126/175 is 180 opc. 300 perceelen en in de klasse boven 175 is 200 opc. 200 perceelen. B. en W. stellen den raad voor de verordening thans aldus vast te stellen. Het college meent dat hiermede het uiterste bereikt is dat bereikt kan worden. Mocht de be grooting voor 1935 'n gunstiger beeld geven dan kan bij de vaststelling weer een andere heffing worden ingevoerd. Weth. v. d. Willigenburg heeft aan de uiteenzetting van den Voor zitter weinig toe te voegen. Spreker heeft er op het departement op gewezen dat de opcentenheffing indertijd is vastgesteld in overleg met de regeering, waarop de be trokken ambtenaar heeft geantwoord dat de regeling die thans wordt geëischt verband houdt met het uit de begrooting gestooten bedrag. Spr. heeft ook betoogd dat in deze gemeente verschillende men- schen met lage inkomens hooge huren moeten betalen. De regeering bleek echter niet bereid van haar eischen af te wijken, slechts in hoogst enkele gevallen heeft zij dat tot dusverre gedaan. Spr. zelf vindt den eisch tot het heffen van 200 opcenten over de geheele linie alleen van theoretische beteekenis. Practisch zal er, naar zijn meening, van deze heffing toch niets terecht komen. B. en W. stellen er prijs op een practische begrooting samen te stellen en zij meenen dat 't onmoge lijk is 200 opcenten te heffen, daar dit bedrag toch niet zal binnen komen. Het gaat niet aan de belastingen maar steeds te blijven opschroeven, dan zullen groote bedragen als on inbaar moeten worden afgeschreven. Ook de rijksambtenaar heeft dit moeten toegeven en daarom heeft hij goedgevonden een flink bedrag te begrooten voor kwade posten. De betrokken ambtenaar is ten slotte bereid gevonden om een rege ling als thans wordt voorgesteld goed te keuren. De heer Michael vindt die toe zegging »heel aardig», maar bij nadere beschouwing blijkt hem dat de belastingen in deze gemeente kolossaal hoog zijn. Spr. meent dat bij 't departement niet naar voren is gebracht den levensstandaard die hier geldt, en evenmin het lage steunpeil. Goed koop vindt spr. het leven hier zeker niet. Goedkoop water en goedkoop licht is er in geen geval 1 De elec- triciteit kost zelfs 35 ct. per KWH, en het water is al even duur. Michael. Dat kunnen wij dan nog beter aanvaarden dan ditl Waar blijven wij als gemeenteraad als wij tweemaal een voorstel aannemen en men dat in den Bosch telkens niet goedkeurt Dat is een wan toestand, die niet door den beugel kan I Weth. v. d. Willigenburg. Als wij onszelf konden redden zou het nog iets anders zijn, dan waren wij vrij. Maar wij moeten van de regeering f 13.000 krijgen ter dekking van het begrootingstekort. Het is heel be grijpelijk dat het rijk daarom con dities stelt, en al zijn die voorwaar den onprettig, toch zal de gemeente raad ze moeten aannemen. Michael. Ik vind het zeer erg dat v. d. Willigenburg dat zegt. Maar op grond waarvan vertelt hij dat? Dat er geen aanslag komt is niet zoo erg, al kwamen er nooit meer aanslagen 1 Maar kan er dan niet een voorloopige aanslag geheven worden De regeering wil eenvoudig niet anders, en de gemeenteraad moet zich daar maar aan onder werpen. Berust onze berekening op onze eigen gegevens, of op gegevens uit 's Bosch Zitten wij hier dan als kwajongens en moeten we maar denken dat ze het in den Bosch beter weten Wij kennen de draag kracht en den levensstandaard van het platteland. In de stad kost de waterleiding 8 ct. per M3 en het electrisch licht 9 ct. per K.W.U., terwijl wij hier 35 ct. moeten be talen. In het begin van het jaar is gezegd dat in drie gemeenten de waterleidingstarieven omlaag zouden gaan, maar daar hoort men ook al niets meer van. Wij moeten maar genoegen nemen met wat ze ons in den Bosch voor leggen, dat raakt kant noch wal. De Voorzitter. We hebben daar toch niet zonder meer genoegen mee genomen. De heer Verheijden. Het verwon dert me niets dat de zaak zoo ge- loopen is, ik heb niets anders ver wacht. Ik wil geen oude koeien uit den sloot halen, maar acht jaren ge leden heb ik de heeren van Ged. Staten reeds gewaarschuwd. Toen hebben ze alle drie »de stomme van Portici» gespeeld. Ik heb niets anders zien aankomen als een groote debacle in onze gemeente. Ik ga mee met het voorstel van Michael. De waterleidingkwestie kan er buiten blijven. Die hebben we gewild en die moeten we betalen Maar ik ga niet accoord met een heffing van 200 opcenten en als de heeren in den Bosch dat toch wil len doorvoeren, dat ze dan maar hier in mijn plaats komen zitten I De Voorzitter. Daar is niets mee te bereiken. De heer Verheijden. Toch ga ik er niet mee accoord. Wie zullen er tenslotte de vruchten van plukken Niemand anders dan de heeren notarissen, want ik zie executie op executie komen De heer de Bas verklaart dat hij na ernstig beraad tegen het voorstel van B. en W. moet stemmen. Het is spr. bekend dat groote steden, die een naar evenredigheid veel grooter bedrag uit de begrooting gestooten hebben dan Sprang Capelle, toch een progressie in de opcentenheffing mogen in toepassing brengen. Men wil ons dwingen om 200 opcenten te heffen, maar als het gaat over de steun- basis dan deelt men ons graag bij de laagste klassen in, zegt spr. Ook ik vind het jammer dat de men- schen straks twee belastingbiljetten tegelijk zullen krijgen, maar daar van zijn wij de oorzaak niet Weth. v. d. Willigenburg. In mijn hait zeg ik ook: neen, maar ik laat ook mijn verstand spreken De heer Michael. Wij dus nietl Weth. v. d. Willigenburg. Ik zie geen uitkomst in deze zaak, en daarom meen ik, dat wij in het be- Daartegenover staat een zeer laag lang van den goeden gang van zaken steunpeil. Spr. moet toegeven dat de minder gesitueerde iets minder be taalt, maar per slot van rekening vallen allen toch weer onder deze verhoogde opcentenheffing. Wordt er in den Haag of in den Bosch wel rekening mee gehouden dat de levensstandaard hier veel duurder is als waar dan ook vraagt spr. Waarom moet het regeerings- voorstel om 200 opc. te heffen nu worden doorgevoerd en kan er geen middenweg gekozen worden Spr. verklaart zich tegen het voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt dat al deze bezwaren door Weth. v. d. Willigen burg zijn naar voren gebracht. Spr. vindt het echter heel begrijpelijk dat het rijk voor Sprang—Capelle geen uitzondering gaat maken op een algemeenen regel. Spr. vindt het onvoorzichtig dit voorstel niet aan te nemen. Het gevolg daarvan zal immers zijn dat de aanslag beduidend vertraagd wordt, en de menschen straks mis schien twee aanslagen tegelijk te betalen krijgen. Keurt de raad dit voorstel niet goed dan blijft de zaak weer hangen en zullen de inwoners daardoor in groote moeilijkheden komen. in de gemeente ook voor de be lastingbetalers dit voorstel moeten aannemen. Het zou mij zeer veel genoegen doen wanneer de heeren, die tegen het voorstel zijn, een anderen weg konden aangeven om uit de impasse te geraken. Met een voudig te zeggen Wij doen het niet, schieten we niets op. De heer de Bas. Ik ben het met U eens dat wij er toch niet aan zullen kunnen ontkomen, maar dat ze het ons dan maar opleggen. Er mijn goedkeuring aan geven wil ik niet. De heer Michaël. We hebben het uitgestooten bedrag al van f23000.- op f13000.- teruggebracht. Waarom moet Sprang—Capelle nog verder worden uitgeperst als tot nu toe reeds gedaan is? De regeering maakt op die manier van ons socialisten 1 Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat de woningen der bouwvereeni- ging reeds in huur verlaagd zijn, wat ook zijn invloed op de belasting heeft. De heer de Bas. Maar andere perceelen. Weth. v. d. Willigenburg. Geeft U dan eens een andere weg aan. De heer de Bas. Dat kunnen wij er zijn nog niet. maar de raad mag gerust eens een keer neen zeggen. De heer Kraak betoogt dat iemand die in een huis van f2.50 per week woon, zooals vele steuntrekkers, f32.50 aan Pers. Belasting zou moeten betalen. Waar moeten de menschen dat van daan halen vraagt spr. zich af. De secretaris merkt op dat dit niet juist is. Men mag de huur van een perceel niet zonder meer met de be lastbare huurwaarde vereenzelvigen De heer de Bas. Als er betaalc moet worden komt men naar het platteland, maar niet als het over uitkeeringen gaat. De heer Boer zegt met geen enkele belastingverhooging meer accoorc te zullen gaan voordat de salarissen verlaagd zijn. Dit acht spr. het eenige wat redding kan brengen in de maatschappij. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in omvraag gebracht en met 8—2 stemmen verworpen. Voorde beide wethouderstegen de heeren de Bas, Kraak, Timmermans, Vos, Verheijden, Boer, Dalmaijer en Michaël. Met enkele administratieve be— grootingswijzigingen, die door Ged. Staten verlangd worden gaat de raad accoord. De heer Michaël gelooft wel dat Weth. v. d. Willigenburg en de Secretaris hun standpunt in Den Haag goed verdedigd hebben. Spr. gelooft dat de Wethouders in hun hart anders over de zaak denken dan uithunvoorstel blijkt. Intusschen verheugt het spr. dat de raad het voorstel heeft verworpen. Rondvraag. De heer Verheijden vraagt of het stuk grond langs de Capelsche haven verhuurd is. De heer Michaël zegt dat deze grond gratis in bewerking is gegeven aan den heer J. Huijsman. In ruil voor het in orde brengen van den grond mag hij de opbrengst houden. De heer Boer meent dat de ge meente dezen grond niet gratis had behoeven te geven. Er zijn ver schillende landbouwers die er pacht voor hadden willen betalen. De heer Verheijden vraagt of er in den polder misschien iets te verdienen valt. Z.i. worden de bouwboeren al voldoende gesteund. Zoo zelfs dat ze in groote luxe auto's den steun op het Gemeentehuis komen halen. De kleine boeren zijn er volgens spr. erger aan toe. De heer Boer zegt dat de land bouwers het niet billijk vinden dat de grond aan een der best gesitu eerden uit de gemeente in bewerking is gegeven. De heer Michaël vindt de handel wijze van B. en W. zeer goed; zij hebben het perceel laten bewerken door iemand die er iets goeds van kan maken en die den grond niet in één jaar uitput. Weth. v. d. Willigenburg heeft er niets tegen een volgende maal den raad over zulk een kwestie te laten beslissen. Echter zou spr. graag zien dat bewezen werd dat de ge meente door de handelwijze van B. en W. schade geleden heeft. Was het voor de gemeente een voordeel, dan kan het zoo erg niet zijn. De heer Boer zegt dat het land reeds in goeden staat was voordat H. het in bewerking genomen had. Spr. acht het gewenscht dat de ge meente weet hoe deze zaak precies in elkaar zit. De heer Michaël. De bewerking zal H. geen voordeel, maar wel schade brengen. De heer Kraak. Hij is niet gek De heer Verheijden gelooft dat B. en W. in de fuik geloopen zijn en voorzichtiger hadden moeten zijn. De heer de Bas moet toegeven dat de beslissing in zulk ean zaak voor B. en W, moeilijk was. Spr. zou in de toekomst den raad over dergelijke kwesties laten beslissen. De heer Verheijden verzoekt B. en W. nog de mogelijkheid van conversie van geldleeningen onder het oog te zien. De Voorzitter zegt dit toe. Hierna wordt de vergadering ge sloten. H. M. de Koningin en de Prinses naar Noorwegen. H. M. de Koningin is voornemens Zaterdag 28 Juli a.s. met H K. H. prinses Juliana naar Ulvick in de Hardanger-Fjord (Noorwegen) te ver trekken, voor haar jaarlijksch verblijf in het buitenland. De reis daarheen zal geschieden met klein gevolg, aan boord van het motorschip „Tanimbar" van de Mij. Nederland. De koningin en de prinses znllen gedurende de buitenlandsche reis een streng incognito bewaren. R.K. Staatspariij. De partijraad der R.K. Staatspartij heeft te Breda vergaderd, en het nieuwe algemeene reglement aangenomen, nadat het bestuur schriftelijk een veertigtal amendementen aanvaard had. Met op vijf na algemeene stemmen is ook besloten de contributieafdracht aan de centrale partijkas te brengen van 5 op 10 cent per lid. De leider der R. K. Staatspartij, Prof. Mr. Aalberse, heeft op de bij eenkomst van de partijraad een rede gehouden, waarin hii zich keerde tegen devaluatie. Prof Aalberse meen- de het daarbij zeer gevaarlijk om in de huidige omstandigheden het kabi net ten val te brengen, terwijl men weet geen beter kabinet ervoor in de plaats te kunnen stellen. Prof. Aalberse sprak ook over de werkloosheid en de nieuwe steun regeling. Bij een bespreking over deze kwes tie zeide de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R K. Werklieden verbond, het steunpeil misdadig laag te achten. Nieuwe Philips Studio Naar wij vernemen is het zoo goed als zeker, dat voor Philips te Eind hoven een nieuwe film-studio ge bouwd zal worden. De in filmkringen heerschende meening, dat Philips zelf films zal gaan produceeren is onjuist. Wel hoopt men door het bouwen van de nieuwe studio de Nederland, sche filmindustrie een stimulans te geven, die ongetwijfeld tot haar bloei zal kunnen bijdragen. Uitvoer van steenkolen. Naar wij vernemen, zal Frankrijk met ingang van 1 Augustus a s. het contingent, waartoe de invoer van Nederlandsche kolen beperkt is, op nieuw verlagen en wel met 10 procent. Deze nieuwe verlaging beteekent een niet onbeduidende verslechtering van de positie onzer mijnen, vooral van de particuliere. Minister Deckers naar Kopenhagen. Een eskader watervliegtuigen, is Maandagmorgen vroeg van den Helder gestart met bestemming Kopenhagen. De Minister van Defensie, dr. L. H. Deckers, bevond zich aan boord van een der watervliegtuigen. Alles is goed op de plaats van bestemming gear riveerd. Sobotage op onze vloot Zaterdagmorgen rees het vermoeden dat men aan boord van Hr. Ms. Nautilus in Den Helder sabotage had gepleegd, om het vastgestelde reis programma om naar de Noordzee te vertrekken, teneinde toezicht uit te oefenen op de visscherij, te verhin deren door verontreiniging van de smeerolie en zoo de hoofdmachine onklaar te maken Het schip vertrok Zondagmorgen naar zee, doch moest na korten tijd terugkeeren Het is in de haven van Nieuwediep binnengesleept, waar men met de herstelling is begonnen. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Tragische brand te Borgerhout- Antwerpen. Zondagmiddag omstreeks twee uur, is een ernstige brand met tragische gevolgen uitgebroken in de Bougie fabriek der firma de Roubaix-Ouden- hoven, te Borgerhout Antwerpen. Reeds spoedig bleek, dat 't eigenlijke fabrieksgebouw niet meer te redden was en dat men zich moest bepalen tot het behouden van de naast de fabriek gelegen hangars. Bij dat werk geschiedde een onge- luk, dat aan twee brandweerlieden het leven kostte, en dat zes andere min of meer ernstig verwondde. Plotseling stortte de puntgevel van een hangar met donderend lawaai op straat, acht brandweerlieden bedelvend onder het puin en de brandende olie en vetmassa. De hulpverleening was echter moei lijk, omdat de vetten te fel branden, temidden van den chacs steen, balken en gloeiend ijzer. De brandweerman Gonissen uit Borgerhout werd met een schedelbreuk en zware brandwonden onder het puin vandaan gehaald. Hij stierf eenige minuten na zijn bevrijding De brandweerman Soville, uit Bor gerhout, werd dood onder het puin vandaan gehaald. Zes brandweerlieden, eveneens uit Borgerhout, werden ernstig gewond geborgen. Een hunner verkeert in levensgevaar. Belgische Kamer aanvaardt volmachtenwet. Na een beraadslaging van vier dagen heeft de Belgische Kamer met 89 tegen 77 stemmen en 7 ont houdingen het wetsontwerp aange nomen, waarbij aan de regeering voor den duur van zes maanden )lanco volmachten op economisch en financieel gebied worden gegeven. De hittegolf in de Ver. Staten. De hittegolf in de Vereenigde Staten, die nu al bijna drie weken aanhoudt, heeft tot nu toe reeds 700 slachtoffers geëischt. Het zwaarst is Missouri getroffen, waar iet aantal dooden 66 bedraagt, in llinois en Nebraska is dit cijfer 53, in Kansas 12, in Ohio 12 en in owa 11. Mussolini tegen Duitschland. Naar van toonaangevende zijde verlutdt, is Italië van plan, Duitsch- "and in de nabije toekomst aan zijn lot over te laten, wanneer de Duj sche regeering niet bereid is omc onmiddellijke staking van alle nati( naai—socialistische terroristisch plannen in Oostenrijk te garandeert Uit vertrouwbare regeeringskrit gen wordt vernomen, dat me eindelijk tegenover de inmengt van Duitschland in Ooster.riji welke niettegenstaande een vroeget afspraak met Italië voortduurt, zij geduld verloren heeft. Het is waarschijnlijk, dat eenigerlei vorm stappen door d Italiaansche regeering te Berlij worden gedaan. Warschau bedreigd. Het totaal aantal slachtoffers vai den watersnood in Polen bedraaj thans naar schatting reeds mee dan 600. In het geteisterde gebie nabij de hoofdstad staan niet mit der dan 160 dorpen onder water. De overstroomingen, waardoo Polen in de afgeloopen week is ge troffen en als gevolg waarvan reed duizenden H.A. land zijn verwoes' schijnt nog grooter omvang te nemer Thans is het woest bruisende wate van de Weichsel vele straten vai Warschau binnengedrongenver scheiden voorsteden staan gehee onder water. In koortsachtigen haas worden nooddammen opgeworpen doch telkens weer worden zij doo het water weggespoeld. Daar de be schikbare politie- en troepenmach niet voldoende is, om de situati meester te blijven, heeft heden d burgemeester van Warschau eei oproep tot de mannelijke bevolkin gericht, om zich vrijwillig hierbi aan te sluiten en te helpen he water te keeren. Licht- en gasvoorziening loopei gevaar. Dillinger dood. Van officieele zijde wordt than; de dood van den beruchten bandie John Dillinger bevestigd. Dillinger, die in een klein bios cooptheater van Chicago eer misdadigersfilm in oogenschouw har genomen, zag, toen hij het gebouv wilde verlaten, plotseling de revol vers van 15 bondspolitiemannen oj zich gericht, die alle gelijk afgingen zoodat hij letterlijk met kogels were doorzeefd. Een vrouw, die zich in de nabij heid bevond, werd eveneens getrof fen en zeeg zwaar gewond ineen. Dillinger was getroffen in hoofd en hart, zonder dat hij zelfs eer kreet kon uiten. Van zijn beide ge zellen werd de een getroffen ec licht gewond, maar zij konden in een auto ontsnappen. Het lijk van Dillinger moet doos de groote menigle van schoten, die hem troffen, zwaar zijn geschonden, om welke reden tot nog toe aan de vertegenwoordigers der pers gewei gerd werd, den doode te zien. Op de plaats, waar de gangstei John Dillinger, werd doodgeschoten stroomden binnen enkele minuten duizenden nieuwsgierigen samen. Stuitende tooneelen deden ziet voor in de lijkenzaal, waar souvenir jagers en nieuwsgierigen letterlijke gevechten voerden met de politie om toegelaten te worden. De politie stond echter niemand toe binnen te komen. De dood van den beruchten mis dadiger vormt de sensatie van hel geheele land, daar er gedurende de laatste maanden nauwelijks een staat was geweest, waar de mees! roekelooze aller bandieten niet was gezien. De Katholische Korrespondenz verboden De opperpresident van Westfalen heeft tot nader order de Katholische Korrespondenz verboden. Dit is een door den bekenden Jezuïten patei Muckermann verzorgde dienst, die honderden katholieke dagbladen van materiaal voorziet. DRUNEN. Op den len Zondag in Augustus zal op de kiosk bij de Eerw. Broeders een concert worden gegeven door het aldaar gevestigde muziekgezelschap der Jongens- congregatie. Onder leiding van den heer Brok zullen verschillende mooie muzieknummers, w.o. eerste prijs— nummers, worden uitgevoerd. Ook het R.K. Zangkoor zal zijn mede werking verleenen door enkele zang nummers ten beste te geven, zoodat ons een schitterend concert staat te wachten. De toegang tot het terrein is bij de Eerw. Broeders, alwaai gezorgd is voor goede zitplaatsen, en voor iedereen toegankelijk zoowel dames als heeren. Moge hel weer medewerken, dan zal het terrein te klein blijken. Zaterdagavond om 8 uur gal Circus Roberti haar openings voorstelling op het terrein bij de R.K. Kerk, en wij kunnen gerust zeggen dat het gezien de tijds omstandigheden zich in een druk bezoek heeft mogen verheugen. Het publiek heeft met belangstelling de verschillende verrichtingen gevolgd en wat wij te zien kregen behoeft niet onder te doen voor 't grootste circus. Alles werd keurig uitgevoerd Veel succes hadden de kunstwiel

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2