Zaterdag 21 Juli begon onze Uitverkoop. Vergeet niet gebfuik te maken van de reductiebonnen a Meisje Te koop: Oyerjjsseisciie UUW'm Iniilvairliri-NiitHlipiiii de heer A. C. j. VAN HULTEN IREiS-PROGRAM Per Luxe Touring-Car Ardenne-Reis 2 dagen naar de Rijn Trouwkaarten of Trouwbrieven A. Mulders-Sars, Waalwijk. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Fa. A. Frederiks - Mag. „DE ZON11 KAATSHEUVEL DE BEVRACHTINGSCOMMISSIE Notaris Schreurs Grootestraat 239 te Waalwijk, naar Grotten van Han, Beauraing, Dinant. Per persoon f4.50. Dezelfde Ardenne-Reis. herderlijk schrijven van de Duilsche bisschoppen. Op 30 Juni j.l. seinde de K.P.W. aan de bladen dat tengevolge van den te verwachten gunstigen afloop der Concordaatsonderhandelingen de Bisschopsbrief van Fulda niet van den kansel zou worden voorge lezen. Intusschen is de toestand der ka tholieken in inenig opzicht verslech terd, men denke slechts aan de on rechtvaardige executies van dr. Klau- sener, Pfarrer Mueller en Probst. Tevens werd in het bisdom Minister de Bisschopsbrief, welke voor de geestelijkheid van ge ioemd diocees was gedrukt, op last van de Gestapo in beslag genomenAldus werd de tegemoetkoming van het Episco paat beantwoord! Na deze grove daad van onrecht- matigen machtswillekeur staal de weg voor publicatie open en geven we hier de voornaamste passages van deze zooindrukwekkende »Hir- ten brief» Gij begrijpt, geliefde diocesanen, hoe bitter pijnlijk wij bisschoppen getroffen zijn en hoe kwellend onze zorgen zijn dat juist in de laatste jaren in ons vaderland stroomingen en bewegingen zijn ontstaan die een sterken in vloed hebben gekregen en die rechtstreeks indruischen tegen de grootc levensdaden van Jezus Christus en tegen de grond waarheden van de katholieke Kerk en daarmee niet tevreden er naar streven om een nieuwen gods dienst te stichten en een Duische nationale kerk te vestigen, hetgeen zij willen motiveeren met een nieuw geloof, zooals zij beweren, met de mythe van het bloed. Dit nieuw geloof heeft niets meer uit te staan met bet voor vaste waarheid aan nemen van datgene wat de eeuwige goddelijke waarheid aan de menschen heeft geopenbaard en wat Christus heeft gewaarborgd. Dit nieuw ge loof is een menschelijke vinding, een product von den menschelijken ge. sthet is door geen enkele ze kerheid der waarheid gewaarborgd en daarom een willekeurig zich overgeven aan feilbare menschelijke wijsheid. liet is in opstand komen te^en Christus, den Heiland der wereld, als de moderne heidenen, een an dere kerk, een Duilsche nationale kerk eischen, met natuurlijk een eigen geloofs en zedeleer, en in plaats van de II Liturgie van de eene algemeene kerk de toekomstige wedergeboorte van van volksaard en volksgebruiken willen invoeren. Ze ker de katholieke Kerk heeft eerbied en hoogachting voor de eigenaar- dighed n en de bijzondere verdien sten van de afzonderlijke volkenen rassen, en juist ons volk de lande lijke en particuliere zeden en ge bruiken, gezuiverd van het bijgeloof in di. nst der christelijke waarheid gesteld. Daardoor heeft zij de waar devolle volksgebruiken veredeld en lot dienstbaarheid van de bovenna tuurlijke bestemming van den mensch verheven. Maar hetzou een rampzalige achteruitgang zijn en een verloochening van de heiligste tra dities van ons Duitsche volk, wan neer men thans vande verheven mys teries van het Christendom min achtend, met miskenning van de zegeningen der christelijke cultuur zou terugkeeren tot een heidensehe natuurvergoding tot een afgoderij der natuurkrachten,zooals dat thans door de vertegenwoordigers van die modern-heidensche ideëen verlangd wordt. Wij Bisschoppen, de door God aangestelde leeraren en herders der katholieke Christenen in de Duitsche landen, verheffen plechtig en eens gezind onze stem tegen de prediking van die modern heidensehe dwaal leer in ons vaderland,, wij protestee ren tegen alle aavallen en onrecht matigheden welke door haar aan hangers tegen God, tegen Christus, en Zijn Kerk bijna iederen dag in woord en geschrift verspreid wórden. .Wanneer dergelijke groote ge varen voor geloof en zeden ons volk bedreigen, dan kunnen wij bisschoppen niet langer zwijgen. De Kerk en hare dienaren worden openlijk aangevallen, belasterd en beschimt in dagbladen, brochures en tijdschriften; Christus, onze Heer wordt bespot, en de Oneindige Ma jesteit Gods wordt in woord en beeld beleedigd. Wij mogen niet zwijgen wanneer een boek door ver minkte teksten en woordverdraaiin gen den Christelijken Godsdienst beproeft te ondermijnen; wanneer dergelijke boeken op de scholen' op de opleidingscursussen voor S.A. »Führer» en in de arbeidskampen worden ingevoerd, als de grondslag van een nieuwe wereldbeschouwing en van een nieuwe zedenleer. Wan neer dergelijke geschriften in het openbaar worden aanbevolen, wan neer men ze met geweld aandege- loovigen wil opdringen, dan is hel onze plicht de katholieken te waar schuwt 11, dat zij een groote zonde bedrijven, wanneer zij boeken ver spreiden of lezen, die het Christen dom bestrijden, of de grondslagen van het geloof of de zedenleer on dermijnen. Wij mogen niet zwijgen, wanneer niet alleen particulieren, maar ook olficieele personen propaganda voe ren voor hel moderne heidendom, of hiervoor hun invloed of geldmid delen ter beschikking stellen. Terwijl het nieuwe Heidendom steeds grooter omvang aanneemt heeft onze Katholieke pers niet meer de vrijheid, om de groote problee- men van den dag in het licht van de katholieke geloofs- en zedenleer te behandelen en de aanvallen op het Christendom af fe weren. De Zondag, de dag des Ileeren en van het Gezin wordt vaak zoo zeer door feesten en marschen van organisa ties, door den staat erkend, in be slag genomen, dat er geen tijd meer overblijft, om de godsdienstoefenin gen aandachtig bij te wonen en den dag in het gezin door te brengen. Onze organisaties en vereenigingen worden bij haar arbeid in dienst van Kerk en Vaderl ind ernstig be- moeilij kt. Op vele plaatsen wordt onze Ka tholieke Jeugd vervolgd, ook wan neer zij slechts haar plicüt doet door openlijk haar geloof ip Chris tus te belijden en trouw te blijven aan de organisaties, die door de Kerk worden beschermd en dooi den staat plechtig zijn erkend. Wij kunnen als verantwoordelijke herders van de kudde van Christus niet langer zwijgen wanneer wij zien dat invloedrijke personen de bepa lingen der Rijksregeering met voeten 'reden en het christelijke geloof, het christelijke leven in ons volk willen verdrukken en vernietigen. Wij vervullen slechts onze plicht, wanneer wij openlijk waarschuwen voor de verleiders en de dwaalleer, die het welzijn van de ons toever trouwde zielen en het ware geluk van het volk dreigen te vernietigen». Gij allen hebt wel eens gelezen of hooren beweren: »Wie een uni form heeft aangetrokken houdt op Katholiek of Protestant te zijn.» Maar wij, Bisschoppen zeggen wie der soldaat is verplicht de bevelen van zijn meerderen te volbrengen, maar de godsdienst isgeen costuum dat wordt afgelegd, wanneer men een uniform moet aantrekken.» De Bisschoppen besluiten het Her derlijk schrijven met de woorden: »Als bewakers van het Godsdienstig Erfdeel onzer Vaderen en als Duit- scher vervullen wij onzen plicht wanneer wij verklaren: Het Geloof is de grondslag van alle gezag en de Christelijke zedenleer is de meest zekere waarborg voor een gelukkig nationaal en sociaal leven. Ongelukken bij het zwemmen. Zaterdagavond is in de zwemgele- genheid in den plas Elfhoeven te Rceuwijk een tragisch ongeluk gebeurd. Bij het duiken kwam de 27-jarige werk- looze J. den Edel, wonende in de Tuin straat te Gouda, met zijn hoofd terecht op een anderen zwemmer. De duiker verdween in de diepte en kwam niet meer boven. Een vriend van hem, Signer, dook hem na en slaagde er in den man boven water en aan den kant te brengen. Het medisch onderzoek wees uit, dat den Edel een nekwervel had gebroken. Per auto van den G.G.D. is hij naar het Van Iterson Ziekenhuis vervoerd, waar hij Zondagmorgen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. - De heer M. Diepgrond, de 35-ja- rige musicusuit Amsterdam, die vorige week in de zweminrichting te Haren bij een duiksprong in ondiep water zeer ernstige verwondingen aan de halswer vels opliep, is in het academisch zieken huis overleden. - De 26-jarige W. H. Stienstra, te Rotterdam, is bij het baden in de Waal haven aldaar verdronken. - Gistermiddag is in den Rijn nabij Arnhem, tegenover de stadswaarden bij het zwemmen' verdronken, de 14- jarige J. H. Jansen, die de zwemkunst niet machtig was. Zondagmiddag is de negen-jarige F. Schoenmakers, wonende in de Groenstraat te Rheden bij het zwem men in den IJssel verdronken. Zaterdagmiddag is bij het baden iu de Waal onder Loenen verdronken de heer J. van Bruggen ambtenaar ter secretarie van Valburg. Beide kinderen van den ongelukkige waren getuige Zie hiervoor onze Uitverkoops-Couranten. LI zult zien dat deze uitverkoop onder den crisisdruk een abnormaal aspect biedt. welke in de Uitverkoops-courant voorkomen. IN ELKE AFDEEUNG IDIOTE KOOPJES. van het verdrinken van hun vader. Duitsch toeristenschip aan den grond. Het Duitsche mailschip Monte Rosa met toeristen aan boord, dat uit Thors- havn of de Far-oër was vertrokken, is in de buurt van Glyvursnes op een on- derzeeschen rots geloopen. Het schip is inmiddels weer vlot ge komen. Ernstige vechtpartij te Halsteren. Ten huize van P. in de gemeente Halsteren is gistermiddag een ernstige vechtpartij geschied, tusschen den heer des huizes en zijn aanstaanden schoon zoon, den 20-jarigen van V., die even eens te Halsteren woonachtig is. De vechtpartij ontstond naar aanlei ding van een verkeering tusschen van V. en de dochter van P. De ruzie liep zoo hoog, dat de vader van het meisje v. V. met een broodmes op straat te lijf ging en hem verschillende diepe steken in hoofd, handen en armen toebracht. De getroffene zag kans met zijn rijwiel te ontvluchten en reed naar dr. Potter te Bergen op Zoom. Voor de deur van den geneesheer zakte hij tengevolge van het vele bloedverlies, in elkaar. Nadat dr. Potter de eerste genees kundige hulp had verleend, werd van V. naar t Gasthuis overgebracht, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is ernstig, doch hij ver keert niet in levensgevaar. De marechaussee stelt een onderzoek in. Jongeman steekt zijn vriend neer. Zondagavond was te Ruinerwold tusschen de beide landbouwerszoons, den 29-jarigen P. Stollink en zijn vriend oen 27-jarigen P. Kooiker, 'n woorden- visseling ontstaan naar aanleiding van een oude rechtszaak, waarin beiden als getuigen waren opgetreden. Plotseling greep S. een mes en bracht daarmede K. een diepe wonde in de hartstreek toe. K. liep nog enkele meters verder en viel (oen voorover m het gras. Toen na enkele oogenblikken de politie ver scheen leefde hij nog. Onmiddellijk daarop is hij overleden. De dader heeft zich zelf bij de politie aangemeld. Hij is naar het politiebureau te Meppel over gebracht en aldaar ingesloten. ADVERTENTlèW. TE BREDA brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ingevolge een arrest van den Hoogen Baad der Nederlanden, nr. 37069, ook het vervoer een gemeente dient te zijn gedekt door een door de Bevrachtings- com missie afgegeven rechts geldig bewijs. 52401 Vanaf VRIJDAG a.s. de gekleurde diepzee film: HET GEHEIM DER DUIKBOOT en een uitgebreide Hol- landsche Geluidsfilm van de witte uitvaart van Z.K H. Prins Hendrik. 52405 Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. MEVROUW HARE MA K E R vraagt een net voor de morgenuren. 52402 Aan le melden des avonds 7—8 uur Burgemeester Smeele- laan 10. TUINMEUBELEN SINGER NAAIMACHINE HEER ENFIETS SPIEGEL - TAFEL. Te bevragen Julianastraat 5. te Drunen, bericht dat de on roerende goederen van de Erven MARTs. VAN BALEN-VAN HULTEN te Elshout zij n ingezet als volgt: 52384 Koop 1 op 1500.koop 2 op t 900 koop 3 (massa 1 en 2) op I 2 000 koop 4 op I '200. koop 5 op f 200. koop (5 (massa 4 en 5) op 1 525 koop 7 op 1575.— De toeslag blijft bepaald op Dinsdag 31 Juli 1934, des nam. 7 uur precies ter herberge van H. v. Hoorn te Elshout. Opgericht in 1809 en gevestigd te Zwolle. De Directie van bovengenoemde Maatschappij bericht hiermede, dat als opvolger van den heer J. W. J. VERWIEL, tot vertegenwoordiger voor WAALWIJK pn Omstreken is benoemd bij vvien alle inlichtingen omtrent genoemde Maat- schappii en hare billijke tarieven zijn te bekomen. Zwolle, Juli 1934. De Directie, Mr. G. R. VAN VOORST TOT VOORST. Zondag 29 Juli Donderdag 2 Augustus Zaterdag en Zondag 11—12 Augustus: door Ahrdal en Eifel met schitterende boottocht. 1e klas Hotels. Alles inbegrepen f 17.00 VRAAGT PROGRAMM A'S. HEDEN ONTVANGEN Prima kwaliteit MORELLEN voor den Inmaak (Als pruimen zoo groot) 30 ets. per kilo, per 5 K G. h 27'/a ets. le soort BANANEN 33 ets. per kilo TOMATEN 15 ets. per kilo 3 pond 20 ets. DRUIVEN 25, 30 en 40 ets. per pond Fijne HANDPEREN [sappig en zoet] 5 ets. per stuk Heerlijke PERZIKEN 7 stuks voor 1 kwartje Prima SINAASAPPELEN [vol sap, honingzoet] 7, 6 of 5 stuks voor 1 kwartje. Beleefd aanbevelend, HK L E IJ N-T IMMERS, Grootestr. 198 naast R. D. B.-Theater Telefoon 225, RUIMiOOZAKEN DOQRGEHIEl NEDERLAND

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 4