Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hel uierh der Begeving. FBUILLETON .hgoödbpaband ft DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Een nieuwe weg naar Ontwapening - en de oorlogsfakkel EEN NATIONAAL-SOCIALISTISCHE PUTSCH IN OOSTENRIJK. Summer 6o. ZATERDAG 28 JULI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en* franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25 Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ona bexit «iJn. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. De Regeering werkt naar een vast plan, dal laat zich duidelijk onder kennen. Zij houdt vast aan den gou den standaard, aan de goud- waarde van den gulden. De voor deden van dit systeem zijn opnieuw duidelijk uiteengezet door Prof. Aalberse, op den partijraad te Breda en ook hebben we daaromtrent den laatsten tijd waardevolle artikelen in de groote pers kunnen lezen. Maar wat moet nu gedaan worden om toch op de wereldmarkt te kunnen concurreeren en 't produc tieve vermogen op peil te houden'? Daarvoor tracht men sinds jaren door onderling overleg lusschen werkgever en werknemer te komen ról loonsverlaging en de regeering heeft de salarissen geleidelijk aan verlaagd, nu reeds ongeveer met ruim 2()°/0. Daarbij komt dan verder de ver laging der kapitaals-rente, dat is wel niet zoo gemakkelijk gegaan, maar ze is er nu toch ook. De regeering heeft door voorzichtige maatregelen de koers naar deze verlaging gegeven, als 't ware ertoe gedrongen.Dan volgt dealgemeene verlaging der levenswijze en'dnarbij is een voorname factor: de vermindering der huishuren. Of dit ook in onderling overleg zal gaan weten we niet, maar we vreezen dat ook hier de regeering zal moeten van ..De Echo van het Zuiden". Nanr het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 39. Goede hemel! Dat kind moet onze Winifred zijn, riep Sir Reginald ont hutst. Juist: nu zijn we waar we wezen moeten. Ze is het evenbeeld van haar moeder, zooals Voles verklaarde en ik voor mij houdt dien mijnheer Voles voor niemand anders dan Ralph Meik- lejohn. Ze moet uit het land verdwijnen nietwaar? Waarom? Waarom vertrok Ralph met de Noorderzon uit Loams- hire direct na den dood van haar va der, tengevolge van een ongeluk? Waarom laat de schatrijke en algemeen geachte afgevaardigde voor Loamshire zich met het complot tegen haar in, waarbij hij hand- en spandiensten re- quireert van uw moeder en van Lady Tower? Dit zijn vragen waarop een antwoord zal moeten worden gegeven, maar niet nu. Eerst moet U zien uw Winifred terug te krijgen, Sir Reginald en te zorgen dat U. als U haar hebt, ook goed vasthoudt Maar hoe? Hoe moet ik haar in 's hemelsnaam vinden. Kunt U me dat vertellen? Zeker, was het kalme bescheid. Ik zal U nauwkeurige instructies voor ingrijpen. Nu de rente-verlaging voor aan bouwvereenigingen voorgeschoten kapitalen er is, komt men ook hier op den goeden weg en zal het par ticulier initiatief wel moeten volgen, wil men geen regeeringsmaatregelen uitlokken. Zoo alles bijeen gaat het den goeden weg op. Eld rs in dit blad kan men lezen dat in landbouwkringen tevredenheid wordt uitgesproken over de regee- rings-maatregelen, vooral door de besprekingen met andere landen, waardoor de uitvoer weer en beter mogelijk wordt. Men meende zelfs een hoopvoller verschiet te be speuren. Moge dat ook spoedig, met hulp en steun der regeering, ook van de industrie, niet 't minst voor de Langstraatsche gezegd moge worden. Lord Londonderry, de Engelsche minister van Luchtvaart, heeft de nieuwe weg tot daadwerkelijke ont wapening gevonden. Het lijkt een contradictio in ter minis dat hij aanbeveelt daartoe de Engelsche luchtvloot met een flink aantal eskaders uit te breiden, het geen den staat op 20 millioen pond zal komen. Dat is echter maar schijn, want wie de zaak beter beziet moet lot de conclusie komen dat daarmede het groote ideeële doel: beperking der bewapening gediend wordt. Wie het verband niet snapt luistere slechts naar het betoog van den Engelschen minister Bijna alle landen zijn bezig met de uitvoering van' belangrijke pro gramma's betreffende de luchtmacht. En speciaal de Vereen. Staten, Italië, Frankrijk, Rusland, Japan, Zweden, Zwitserland, België, Zuidslavië en Turkije hebben daartoe groote cre- dieten beschikbaar gesteld. Ik zeg niets over de ontwikkeling in Duitsch- land. Ik ben overtuigd dat onze be slissing onzen invloed in het belang van den vrede zal versterken en er toe zal medewerken een wapenings wedloop te bezweren en ik hoop dat daardoor de totstandkoming van een overeenkomst tot beperking van de wapening in de lucht en de andere wapeningen bespoedigd zal worden. Heeft Londonderry gelijk dan zal Europa spoedig ontwapend zijn, want men doet overal zijn best om de weermachten uil te breiden. Wij vreezen echter dat London- MAAJSCHAPpy VAM VERZEKER!MG OP HET LEVEfl mijn bureau mee naar Londen geven en daar zullen ze U verder helpen. Ik twij fel geen oogenblik of de politie zal er in slagen Miss Winifred op.te sporen. Als ze haar gevonden hebben, kunt LI, als haar aanstaand echtgenoot, haar onder uw hoede nemen. En ik ben overtuigd dat we daarna spoedig over voldoende bewijsmateriaal zullen be schikken om de nobele heeren Meikle- john een pijp te laten rooken, die hun niet bepaald zal smaken. Sir Reginald haalde zijn spoorboekje uit zijn zak. Ik moet met den eerstvolgenden express naar Londen terug, zei hij. HOOFDSTUK XXIV. In de val. Uxbridge, klein nest in de nabijheid van Londen, scheen een eindelooze af stand, toen een tam stadstreintje Wini fred naar de plaats van samenkomst boemelde. Waarom was ze op deze af gelegen plek besteld en niet in een kan toor in Londen, zooals ze had mogen verwachten? Telkens weer doemde de vraag in haar bewustzijn op, tot ze ein delijk een plausibele verklaring meende te hebben gevonden. Wellicht had een of andere machtige impressario, van wien een simpele hoofdbeweging suc ces of mislukking voor de aspiranten naar de tooneel-Olympus beteekende, in het eenzaam Moore House zijn ten ten opgeslagen, om niet door Jan en Alleman lastig gevallen te worden met aanvragen voor een betrekking. Dat moest het wezen. De brief had duidelijke inlichtingen gegeven omtrent de route die ze had te volgen. Als U uit het station komt, moet U rechts afslaan. Er is daar maar één weg, dus een vergissing is uitge- 1 'M2> derry een fase in het ontwikkelings proces heeft over het hoofd gezien de botsing tusschen deze geweldige legermachten. Het is niet onmogelijk dat die botsing Europa voorgoed zal ontwapenenen ontvolken. En de tijden en toestanden wor den ernstig, men zie thans weer naar Oostenrijk Dolfuss vermoord l Hoe zal Italië daarop reageeren SerajewoWeenen Er is zoo weinig noodig voor den oorlogsfakkel. De tijden zijn wel zeer benauwend 1 Bondskanselier Dollfuss doodgeschoten De Regeering was spoedig den toestand meester. Weenen heeft weer angstige dagen beleefd, die deden terugdenken aan de woelige Februari-onlusten. Uit de berichten, die ons Woensdag middag bereikten viel nog slechts moeilijk op te maken wat er feitelijk ge beurd was. Doch 's avonds was de toe stand helder: de nationaal-socialisten hadden een putsch-poging op touw ge zet en daarbij de bondskanselarij en 't radio-zendstation Ravac bezet. En het ernstigst van al was de schokkende mededeeling, dat Bondskanselier dr. Dollfuss als slachtoffer van de terroris ten gevallen is. Dit feit maakt de ge beurtenissen tot meer dan een binnen- landsch politiek incident. De berichten uit de verschillende hoofdsteden laten duidelijk blijken dat deze laffe moord met ontzetting is vernomen. Men spreekt dan ook reeds van een sloten. Ga rechtuit, tot U, ongeveer tien minuten loopen aan Uw linkerhand een groot, groen geschilderd ijzeren hek ziet met .Moore House" in gouden let ters erop. Ga dat binnen. Het huis zelf ligt verscholen tusschen boomen, in een uitgestrekt terrein. Als LI deze aanwij zingen volgt, behoeft U niet den weg te vragen. Blijkbaar was het een groot, aanzien lijk buitenhuis en dat had iets gerust stellends voor Winifred. Een vage hoop rees in haar hart, dat het ten slot te nog een goede bestiering was ge weest, dat ze niet met een baantje in een warenhuis geslaagd was. Hoe eenvoudig en ongekunsteld haar aard ook was, Winifred zou geen vrouw zijn geweest, als ze niet gaarne had dat ze er gedecideerd en aantrek kelijk uitzag. En haar stem, hoewel niet die van een „ster" van de eerste groot te, behoorde lang niet tot de minsten, bovendien was ze muzikaal beter ge schoold dan de meeste meisjes, die zich op de planken waagden. Het tooneel opende de mogelijkheid van een car rière, terwijl het werk in een warenhuis hoogstens voldoende zou opleveren om den mond open te houden. De gebeurtenissen der laatste weken hadden een trek van geestkracht en energie in haar zacht gelaat gegrift en miss Goddman, een vrouw van veel handigheid en smaak, had haar in de lange dagen van gedwongen nietsdoen in het pension, ijverig geholpen met het maken van nieuwe kleeren. Dus was het een goed gekleede, ja elegante Wi nifred Bartlett, die zich, vele minuten na den afgesproken tijd, langs den in den brief aangeduiden weg haastte en de frissche avondlucht tooverde een verrukkelijken blos op haar mooi ge zichtje. En ze mocht dan al besef heb ben van haar charme, het drong niet gemeenschappelijken stap der groote mogendheden te Berlijn, waar als eisch gesteld zou worden dat de onafhanke lijkheid van Oostenrijk zal blijven ge garandeerd. Natuurlijk zal Duitschland weer alle verantwoordelijkheid voor het gebeur de afwijzen, maar het is maar al te dui delijk, dat de heeren in Berlijn tot he den zich niet gestoord hebben aan alle waarschuwingen, die tot hen in ver band met de actie in Oostenrijk zijn ge richt. Is nog niet verleden week een wapenzending vanuit Duitschland via Zwitserland naar Oostenrijk ontdekt? Bondskanselier Dolfuss doodgeschoten, te Berlijn maakten, verraadde duidelijk sijmpathie, en het is dan ook volkomen duidelijk dat de machthebbers in Duitschland, zeker indirect, schuldig zijn aan het onmenschelijke schandaal dat Woensdag te Weenen heeft plaats gehad. De moord op dr. Dollfuss, de held haftige Katholieke staatsman, moet toch wel voorgoed de oogen openen van hen die tot nog toe sympathiek tegenover het nationaal-socialisme stonden. Steeds driester toont het nat.-soc. zijn onmenschelijke trekken. De omstandig heden waarin de moord op Dollfuss plaats had, bewijzen voldoende welk 'n gruwelijke mentaliteit er onder de Na zi's heerscht. Met recht mocht de N. R. Crt. dan ook schrijven dat de naam van het nat.- socialisme steeds zekerder een gruwel in de wereld gaat worden, zooals dat ook het bolsjewisme geworden is. Dc internationale strekking. De internationale strekking van het gebeurde wordt zeer ernstig ingezien. Ter kenschetsing ontleenen wij het vol gende aan de N. R. Crt.: ..Ernstige woorden liggen ons op het hart, wat de internationale strekking van het gebeurde betreft. Wij willen tot haar door hoe groot deze op dat moment was. Zouden ze haar vragen om te zingen? vroeg ze zich af. Ze had geen muziek meegenomen. Maar die hadden ze eventueel daar wel en bo vendien, ze kende genoeg uit haar hoofd, zoowel in het ernstige als in het music-hall" genre...... In gedachten verdiept liep ze voort, tot ze plotseling uit haar gepeins op schrok om te ontdekken dat ze ter hoogte van Moore House was aange land. Het hek was niet gesloten. Even verbaasde ze zich dat een dergelijk bui ten, want de heele entourage wees er op, dat dit een groote behuizing moest zijn, geen portierswoning aan den in gang had. Maar ze dacht er niet lang over na, evenmin als over het feit dat het met onkruid overwoekerde grint van de oprijlaan versche sporen van autobanden vertoonde. Ze was laat en verkeerde in spanning en ze spoedde zich voort, tot ze, bij een bocht in de laan, een glimp kreeg van het half door geboomte verborgen huis. Het was een groot, somber, ouder- wetsch en eenigszins vervallen gebouw, met zwaar muurwerk dat maar betrek kelijk weinig vensters had. Inderdaad, een geknipte schuilplaats voor iemand die de woelige bedrijvigheid van zijn zaken in de groote stad wilde ontvluch ten. Het was al aardig donker en de stille tuin deed een gevoel van een zaamheid bij haar opkomen, maar het blinken van licht achter enkele van de ramen gaf de geruststellende gewaar wording dat zich daar iemand bevond die haar komst wachtte. Ze verbeeldde zich een geluid achter zich te hooren, het klikken van een knip of slot. Ze draaide het hoofd om, maar zag nie mand. Fowle, die zich verborgen had in het struikgewas, was met een wreeden glimlach op de lippen zoodra hij het meisje had zien passeeren, geluidloos naar het toegangshek gerend en had dit gegrendeld. Winifred stond thans bij de voordeur en trok schuchter aan de bel. Een man, met een sleependen gang, kwam uit een bloemenkas te voorschijn en slenterde om het huis. Het was een hooge, forsch-gebouwde gestalte en de enorme silhouet, die zich onscherp tegen de snel-toegenomen duisternis afteekende, had voor Wini fred plotseling iets ondefinieerbaar be klemmends. De deur ging open. Ik kombegon ze. Maar de woorden knapten af in na- melooze onsteltenis. De vrouw in de deuropening, die haar met een uitdruk king van dreigende voldoening aan staarde, was niemand anders dan Ra chel Craik! Dat zie ik, was het grimmige ant woord, kom maar gauw binnen. Wini fred. Waar heb je al dien tijd gezeten? Er moeter moet een misver stand zijn, stamelde het verbijsterde meisje. De agent schreef dat ik hier Zekerzeker. Maar maak een beetje voort, anders loop je hem nog mis, hoonde een nijdige stem achter haar, de stem van Voles. Ze werd ruw naar binnen geschoven en de deur sloot zich achter haar. Verdraaid nog aan toe, je kunt nooit weten wie voorbijkomt, snauwde Voles daarop tot Rachel. Als ze nog 'n halve minuut op de stoep had gestaan, zou ze om hulp hebben geschreeuwd. Het kostte Winifred thans geen moeite het duivelsche complot te door zien en alles in haar kwam in opstand tegen zooveel geslepenheid, maar tege lijk flitste het haar door den geest, dat dit wel eens de bekroning kon zijn van een geraffineerd-ineengezette, veel ge compliceerder samenzwering om haar en Reginald te scheiden. Waliyitsrlf en Langstraatscie Courant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1