rrTr^n TWEEDE BLAD. UIT HET VERSLAG VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. BINNENLAND. No. 60. Zaterdag 28 Juli '34. 57e Jrg. DOLLFUSS. Wij leven in een tijdperk waarin tal van historische gebeurtenissen elkaar opvolgen. Maar bet is een sombere historie, die uit de samenvoeging van deze feiten tevoorschijn treedt. De gruwelijke - moord op den Oostenrijkschen bondskanselier Dr. Dolltuss is heel wal meer dan een politiek incident, is ook meer dan een internationale gebeurtenis, die tot heden nog onafzienbaar is in haar gevolgen. Wij zien dien mooid op de eerste plaats als een nieuwen aanslag op de christelijke cultuur van Europa. Dollfuss was een door en door christelijk staatsman. Hij liet zich in zijn politiek leven steeds leiden doorzijn ka holiekeprincipes en zijn hoogste doel was die eeuwige begin selen voor zijn land te verdedigen. In de redevoeringen van den kanse lier trad dit dan ook sterk naar voren. De strijd die Dollfuss daarvoor te voren had was bijna onmenschelijk zwaar. Want hij wist dat het voor naamste gevaar kwam van de zijde der nationaal socialisten. Aan den geest, die Hitler in Duitschland gebracht heeft, had hij een voorbeeld dat niet kon bedriegen. Hij wist het: wilde hij voor zijn land de christelijke cultuur behouden dan moest hij met alle middelen den Duitschen geest uitbannen. Moedig heeft hij dien strijd gestreden en op de eerste plaats heeft hij ervoor gewaakt dat die strijd zoo lang mogelijk vreedzaam zou blijven. Hij was, als goed katholiek, afkeerig van alle geweld. Nu is hij in zijn strijd ten slotte met eere gevallen, als slachtoffer van de macht van het brute geweld. Deze moord is het jongste en overtuigende bewijs van degruwelijke driestheid waarmede het nationaal- socialisme zijn weg gaat. Het is nu geen wandaad van een of ander politiek dwaas, het is erger, het is de uitbarsting van een strijd tusschen twee cultuurvormen. Eenerzijdsde christelijke geest van Godsvertrou wen, anderzijds de heidensche geest, die in 'het brute geweld zijn grondslag vindt. Dollfuss is gevallen door het ge weld, dat hij zelf verafschuwde tot in zijiL laatste oogenblikken toen hij verzocht niet om zijnentwil bloed te vergieten. Maar staatsmannen als Dollfuss zijn er maar enkele, en de wereld kan hen niet missen om bloed vergieten te voorkomen. D. Rijksproefstation en Voorlichtings dienst ten bate der leder- en schoen industrie, gevestigd te Waalwijk. De invloed van de crisis doet zich, wat de inzending van monsters en het vragen van advies betreft, ook langza merhand meer en meer gevoelen, of schoon men over het aantal ingezonden monsters tevreden kan zijn. In 33 wer- denden toch altijd nog 948 monsters onderzocht. Ook de inzending vanwege het Ledercontrolestation, waaruit dui delijk blijkt dat in ons land vooral door de hand-schoenmakerij en het repara tie-bedrijf vrijwel uitsluitend Neder- landsch zooileder verwerkt wordt, is zeer goed. Een aansluiting van de Ned. Schoenfabrikanten aan het Leder Con trole-station zou echter het gebruik van Nederlandsch leder nog kunnen bevor deren. Zooals de toestand thans is, laat de schoenfabricage zijn zoolleder maar sporadisch onderzoeken welk leder dan meestal verzwaard of overladen blijkt te zijn. Toenemend is het gebruik,.dat van officieele en semi-officieele zijde van t Rijksinstituut wordt gemaakt. Dit zou nog belangrijk uitgebreid kunnen wor den door centralisatie van het onder zoek van leder, looistofhoudende ma terialen en chemicaliën, voor zoover dit in verband staat met de leder schoenfabrieken, waaraan deskundigen op verschillende terreinen verbonden zijn, hetgeen de andere inrichtingen, die zich op dit gebied bewegen, missen. Voor het uitbrengen van adviezen wordt door den Rijksvoorlichtings dienst geregeld een beroep gedaan op de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers, die wederkeerig gebruik maakt van de ervaring van het Rijks proefstation. Behalve voor de gewone onderzoe kingen en adviezen, werd nog veelvul dig een beroep op het instituut gedaan zoo o.a. door: een schoen- en lederfabrikant, die 'n rapport verlangde over de levensvat baarheid van een gecombineerde leder en schoenfabriek ten behoeve van B. en W. der gemeente, waar het bedrijf ge vestigd was: de Ned. Spoorwegen bij het keuren van geleverd leder, vachetten, zoolleer, riemenleder, pompleder, enz.; den directeur der Gemeentewaterlei ding te Haarlem betreffende leder voor afsluitventielen voor brandkranen; den secretaris van de Commissie voor Werkverruiming van schoenmakers te Arnhem, in verband met het repareeren van schoeisel voor het crisis comité: de directie van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen te Zaandam, om trent kema-leder; den directeur van de Gemeentewer ken te Eindhoven in verband met gas- dicht-maken van gasmeters: den Gem. Geneesk. en Gezondheids dienst te Rotterdam voor keuringen van leer en adviezen ter plaatse omtrent orthopaedische gevallen. Met dezen dienst heeft zich een geregelde samen werking ontwikkeld; het Haagsche Crisiscomité omtrent prijswaardigheid van leder en goede crouponneering: den Rijksrubberdienst over het ge bruik van latex in de schoenindustrie: de Directie der werkverschaffing aan Invalide Mijnwerkers der Staatsmijnen voor grondige reorganisatie en moder nisatie der schoenfabriek: den Centralen dienst van Levensmid delenvoorziening, afd. Kleeding en schoeisel, te Amsterdam over gelijk waardigheid, prijswaardigheid en kwa liteit van schoenen. Verder werden nog - verschillende onderzoekingen en looiproeven gedaan, waarvan wij vermelden: Basiciteitsbepaling in chroomvoch- ten; Onderzoekingen in internationaal verband ter verbetering en bevestiging van de internationale looistofbepaling: van het kwalitatief looistofonderzoek; van het onderzoek van vetten en oliën (gesulfoneerde oliën), enz.: Vergelijkende chroomlooiproeven; Waterdoorlaatbaarheidsproeven van zooileder, voor en na opdrogen van het leder bij gewone temperatuur van de lucht en dan in combinatie met: verge lijkende slijtproeven, die voortgezet werden en waarbij nog voortdurend ge werkt wordt aan stabiliseering en ver betering van het slijtapparaat, hetgeen een moeilijk probleem blijkt te zijn: De vergelijkende bepalingen van het huidstofgehalte in leder naar de me thode van prof. ter Meulen, de Kjel- dahl- en Micro-Kjeldahl-methoden. Over de verkregen resultaten hield de scheikundige een voordracht op het in September te Amsterdam gehouden Internationale Congres van looierij- scheikundigen; een kwalitatieve en kwantitatieve bepaling van het gehalte aan sulfietcel- lulose-extracten in looistofextracten, waarnTede een aanvang is gemaakt. Door den directeur werden op 20 en 27 Mei lezingen gehouden over de leer- fabricage voor de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam en op 8 Novem ber voor de Utrechtsche Chemische Kring over ..Theorie en practijk van 't looien". De leeraar der hand- en maatschoen makerij hield voor plaatselijke vereeni- gingen van schoenmakerspatroons en schoenwinkeliers 12 lezingen over ver schillende onderwerpen, in alle deelen des lands. In samenwerking met de be treffende Kamers van Koophandel hield hij 7 zitdagen. Het aantal in 1933 onderzochte mon sters bedroeg 947 tegen 1169 in 1932 en 1314 in 1931. Zooals te verwachten was heeft zich de dalende lijn voortge zet. Van de 947 monsters werden inge- De oude Egyptenaren gebruik ten reeds op primitieve wijze de opwekkende bestanddeelen der pepermuntplant. Gij als mo dern mensch vindt in deorigi- neele KING-pepermunt ditzelfde middel ter verkwikking in ver fijnde en versterkte vorm terug. zonden door (de tusschen haakjes ge plaatste cijfers wijzen de aantallen voor 1932 aan): a. Lederfabrikanten 284 b. Handelaren 44 c. Schoenfabrikanten en Schoenmakers 9 d. Extractfabrikanten 82 e. Vereeniging Leder Controlestation 469 f. van Rijks- en Gemeentewege 31 27) g. Diverse inzenders 19 27) h. Buitenlandsche inzenders 9 7) 356) 61) 6) 118) 567) 947 (1169) De monsters kunnen naar hun aard onderverdeeld worden: 1Looimaterialen 2. Leder en huiden 3. Chroomvochten 4. Vetstoffen 5. Chemicaliën 6. Water 7. Diversen 344 551 12 6 30 4 - 443) 687) 12) 18) 11) 8) 17) 947 (1169) la. Vaste looimaterialen. Hiervan werden in totaal 15 monsters onder zocht tegen 18 in het vorig jaar. lb. Looistofextracten enz. Onder zocht werden 329 looistofextracten en looivochten tegenover 425 in het vorig jaar, hetgeen een belangrijke verminde ring beteekent. Uitgebracht werden 80 adviezen, waarvan 42 op looierij- en 38 op schoenmakerijgebied. Onder de advie zen waren 4 ter plaatse en 28 voor Rijk en Gemeenten. Als controlestation voor het meten van vellen trad de Dienst 18 maal op. Onder deze adviezen en inlichtingen zijn niet begrepen de adviezen en in lichtingen, verstrekt bij de onderzochte monsters, noch die, gegeven op de les sen vanwege de Rijksschool aan schoenmakerspatroons of die op de zit dagen. Zonder schrifteujke toestemming is eeni ;e overname uit deze rubriek verbod n. De reddende zonsverduis tering. «Jongen», zei Oom Marius op een avond tegen mij, nadat hij zijn zak- kalendertje geraadpleegd had, om te zien op welken dag mijn verjaardag viel, »weet je, dat een dergelijk kalendertje me eens het leven heeft gered »Toe, vertel Oom». »Nu dan, het was een jaar of vijftig geleden ik was jong en vol ondernemingslust. Mijn ouders had den me als leerling—stuurman op de »Maria» laten aannemen. We waren van Valparaiso vertrokken en voeren in den Stillen Oceaan, toen er een verschrikkelijke storm op stak, die de «Maria» op een klip gooide. Alleen een andere stuurmans leerling en ik wisten zwemmend een eilandje te bereiken, waar we liefderijk door de inboorlingen wer den opgenomen en verzorgd. Ze dansten zelfs vreugdedansen om ons. Toen brachten ze ons in een hut en lieten ons door Dididolo een iong inboorling, vleesch en heerlijke vruchten sturen. Jan Cornelisz was verrukt; ik minder. Ik wantrouwde die buiten gewone vriendelijkheid een beetje en heelemaal toen ik een gesprek met Dididolo gevoerd had, die een paar woorden Engelsch kende, die hij geleerd had van een schipbreu keling, die het voorgaande jaar op de kust was geworpen. «Goed, goed», zei hij en wreef met zijn hand over zijn maag en rolde met zijn oogen, dat alleen het wit te zien was. Er was geen twijfel aan de ongelukige was opgegeten. En wij zouden, als we dik genoeg waren, hetzelfde lot ondergaan. De tijd ging voorbij, ik vergat mijn angst een weinig, tot ik op een ochtend een reusachtige inboorling lange stokken zag punten. »Waarom dat?» vroeg ik aan Dididolo. »Om te eten jou», antwoordde deze in allen ernst. Me aan het spit laten roosteren Dat nooit! Welken dag was het eigenlijk? Ik zocht in mijn zak het kalendertje, dat ik daar bewaardebladerde het door... en »we zijn gered!» riep ik opgewonden tegen Jan Cornelisz, die dacht, dat ik gek was geworden. Ik riep Dididolo. »Zcg tegen het opperhoofd, als hij ons opeetik zeggen zal tegen maan de zon te eten en jullie sterven van kou en honger.» Bij het hooren van deze bedreiging, schrokken de inboorlin gen geweldig en wierpen zich aan mijn voeten. «Kijk of ik de waarheid spreek,» zei ik, mijn wenkbrauwen fronsend, «maan heeft al een stukje van zon gegeten.» Mijn kalendertje had me er aan herinnerd, dat er een zonsverduis tering plaats zou hebben. De wind stak op, de dieren werden angstig en onrustig. Ik bleef onbe weeglijk. De mannen kusten mijn voeten, ik trok me waardig in mijn hut terug in gezelschap van Jan Cornelisz, die zich geen raad wist van den lach. Toen de zon bijna geheel verdwe nen was, opende ik de deur op nieuw. Het opperhoofd kroop voor mijn voeten en smeekte me de zon terug te geven. »Jij ons niet opeten,» zei ik. »Jij ons gehoorzamen. Wij koningen zijn Hij beloofde alles. Toen hief ik mijn stokje op... een stukje zon ver scheen om dan langzamerhand weer geheel zichtbaar te worden. De inboorlingen begonnen te dan sen van vreugde en wij werden als koningen beschouwd. »Dat was ook een goed idee van U, oom Marius.» »Wel nee, jongen, toeval, dat er juist een zonsverduistering was, toen ik zoo iets noodig had.» »En hoe bent U er af gekomen »Net als Robinson Crusoe; er kwam een boot voorbij, wij hebben seinen gegeven en toen zijn we aan Overschrijving van Wegen belaslingkaarlen. De B. B. N., Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, deelt mede Artikel 11 van de Wegenbelas tingwet Iaat toe, dat voor een mo torrijtuig, hetwelk dient ter ver vanging van een, waarop een boord gehaald.» »En Uw koninkrijk?» «Dat wacht nog altijd op me. Het staat jou vrij om een of anderen dag de rechten van koning te gaan opeischen, vent.» LEELIJKE SNOEPERS. Polly had een worst gestolen, zoo maar van de toonbank af. En geen wonder, dat de slager hem een leelijk standje gaf. »'k Zal je leeren hier te stelen,» riep de man, geweldig kwaad. En hij holde met een knuppel rooa van woede langs ce straat. Maar natuurlijk was het hondje ook al aan den haal gegaan, 't Worstje had hij opgepeuzeld, dat was in een wip gedaan. Hijgend, blazend liep de slager eindelijk naar huis terug. 't Hondje kon hij toch niet krijgen, Polly was hem veel te vlug. Maar wat zag het arme baasje, toen hij in zijn winkel kwam? Al het vleesch was opgegeten, want het hek was van den dam Zeven kolossale honden hadden nu het rijk alleen, En zoo kwam het, dat de voorraad in een oogenblik verdween. »'t Is om uit je vel te springen,» rier de arme man ontdaan. »Worsten. spek en carbonaadjes, alles is nu naar de maan Maar de honden allen zeven, blaften samen oveiluid: »'t Zal geen tweede maal gebeuren, als jij maar je winkel sluit.» GREETJE VAN FOOLE. wegenbelastingkaart is afgegeven, een nieuwe kaart wordt algegeven tegen intrekking van de oude. Tot nog toe werd dit zoo verstaan, dat de vervanging blijvend moest zijn, d.w.z. dat hel motorrijtuig, waarop oorspronkelijk een wegenbelasting- kaart liep, afgeschaft werd en een ander er definitief voor in de plaats kwam. Over die interpretatie bestond tusschen den fiscus en de bedrijfs autohouders vaak verschil van in zicht. Op een desbetreffend verzoek van den B. B. N. heelt de Minister van Financiën nu aangegeven, hoe de strekking van art. 11 opgevat dient te worden. Hoewel de practijk heeft uitge wezen, dat vóór een eventueele overschrijving nauwkeurig moet worden nagegaan, of het eene mo torrijtuig inderdaad wel het andere vervangt, is de Minister van oordeel, dat de interpretatie toch te ver gaat, indien daarbij alleen gedacht wordt aan definitieve vervanging. De Minister heeft daarom bepaald, dat indien overschrijving wordt verzocht voor een motorrijtuig ter vervanging van een ander, hetzij definitief, hetzij tijdelijk, daartegen geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. Indien b.v. een motorrijtuig defect geworden is en een aangifte wordt aangeboden ter overschrijving van de wegenbelastingkaart voor een ander motorrijtuig, dat tijdelijk de plaats inneemt van het defecte, kan die overschrijving zonder be zwaar plaats vinden. De veiligheid van het Verkeer. Zaterdag hebben wij medegedeeld dat de nieuwe Motor- en Rijwielwet zware straffen oplegt aan hen, die het verkeer onveilig maken door grove onvoorzichtigheid, dronken schap of schuld.Wij laten hier eeni- ge der voornaamste strafbepalingen volgen Degene aan wiens schuld, bij ge legenheid van een botsing, aan- of overrijding met een door hem be stuurd motorrijtuig de dood van een ander te wijten is, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar. In geval van zwaar lichamelijk letsel is de straf gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste negen maanden. Indien de schuldige tijdens het ongeval onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhouden de drank verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het mo torrijtuig naar behooren te besturen, wordt hij gestraft, bij een doodelijk ongeval metgevangenisstraf van ten hoogste drie jaren en bij zwaar li chamelijk letsel met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Degene, die opzettelijk wederrech telijk een aan een ander toebehoo- rend motorrijtuig op een weg of rij wielpad gebruikt (z.g.) »leenen») 2. 3. 4. D ooi- Do uro ark o Baas, gaas, vaas, dwaas. Buenos Aires. Sarren, beer, nar, Rus, boer, ros haas, kaas, Maas, x x Oplossingen. 1. Beer, tijger, wolf Raadsels. 1 Mijn geheel 122445675458773 is een bekend punt van ZuidAfrika. 3 2 vader 4 5 5 6 worden visschen mee ge vangen 4 7 1 waar de schepen gerepareerd worden 8 7 3 plant 3 7 3 speelgoed van meisjes 2 medeklinker paard meisjesnaam afreis xxxxxxxxx Japansche roos x meervoud van maand x leeft in het water x niet »iaak» x klinker 3 De volgende lettergrepen, goed ge rangschikt, geven vijf Europeesche steden a, blin, brin, des, di, du, fors, ge, hel, nu, o, sa, si, sing. 4 Verborgen bloemnamen a. »Papa, vertrekt U vanmiddag b. Beschuit is erg broos. c. »Ik heb het kraagie van je roode jurk getornd d. »Last? Erger nog; overlast hadden we van die menschen 5 Een paar roofdieren en de mond van een dier, vormen samen een bloem. X X

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5