BINNENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. daar Dollfuss ook minister van oor log is geweest. Direct achter het affuit volgde de weduwe en de familieleden van Dollfuss, meestal eenvoudige boeren- menschcn in landelijke drachtDoll fuss was, zooals bekend, afkomstig uit een zeer eenvoudig Neder-Oosten- rijksch boerengeslacht. Na de fami lie kwamen de Bondspresident, de regeering, vertegenwoordigers van het buitenland, het geheele corps diplomatique, vertegenwoordigers van de verschillende ministeries, enz. De stoet stelde zich op voor het Raadhuis, waar eerst Miklas, daarna vice-kanselier Starhemberg, hierna de Weensche burgemeester Schmitz, later een vertegenwoordiger van de boerenpartij, de gouverneur van Neder-Oostenrijk, Reiter, redevoe ringen uitspraken. Van de redevoeringen is in het bijzonderdie van vice-kanselier Star- hemberg te vermelden. Hij legde namens zijn mede-ministers de ge lofte af, het werk van den gestorvene voort te zetten, want dit werk was zijn heilig testament. Tegelijkertijd herdacht hij allen, die in de laatste dagen in Oostenrijk in den strijd om de onafhankelijkheid en voor de toekomst hun leven hebben ge laten. Dollfuss doodsoffer heeft den slag gewonnen. De onafhankelijkheid en de vrijheid des vaderlands is verzekerd; hij heeft Oostenrijks vrij heid met zijn bloed gekocht, aldus Starhemberg. Daarna zette de stoet zich in be weging en trok door de binnenstad naar den Stephansdom, waar kardi naal-aartsbisschop Innitzerde groote pontificale mi? celebreerde. In zijn lijkrede liet kardinaal Innitzer uitkomen dat niet alleen Oostenrijk een groot zoon verloren had, maar eveneens de katholieke kerk, want het was Dollfus innigste wensch om van Oostenrijk weer een christelijk-Duitschen staat te maken in welke de beginselen van de encycliek Quadragesimo An no zouden nageleefd worden. Doll fuss laatste woorden waren geweest »ik wilde slechts den burgervrede; moge God de anderen vergeven» en daarna is hij, van vijanden omringd, en door ieder verlaten, gestorven. Zonder twijfel isop Dollfuss het bij belwoord van toepassing: »Wie on recht lijdt ter wille der gerechtigheid, is verzekerd van het eeuwige Leven. Moge zijn bloed de verzoening be werken die wij in ons geliefd Oos tenrijk zoo dringend noodig hebben. Het orgel begon weer te spelen en de baar werd langzaam uit den Stephans-dom gedragen. Vervolgens reed men naar het kerkhof van Hietsing, een der voor steden van Weenen, waar de famie- lie Dollfuss een familliegraf heeft, waarin reeds een dochtertje van Dollfuss is bijgezet. Hier sprak namens de bondsre- geering minister dr. Schuschnigg en voerden nog andere sprekers het woord. Verscheide sprekers waren zoo ontroerd, dat zij hun redevoeringen meermalen moesten onderbreken, daar zij dreigden in tranen uit te barsten. Terwijl de kist daalde, loste de artillerie 21 schoten. Boven den Stephansdom en de be graafplaats bewogen zich tijdens de plechtigheden tien vliegtuigen in rouwkleuren. Alle huizen hadden zwarte vlaggen uitgestoken. Des avonds, tusschen 8 en 9 uur brandden in de vensters van nage noeg alle huizen doodenkaarsen, met zwart floers omhuld. Oostenrijk heeft zijn grooten kanse lier een vorstelijke uitvaart bereid. De gebeurtenissen in Oostenrijk. Het oproer bedwongen. Eerst thans schijnt de rust in Oos tenrijk overal hersteld te zijn. Na de putsch-poging te Weenen, die de regeering spoedig meester was, was er op tal van plaatsen in de pro vincie een oproer uitgebroken. Vooral in Stiermarken is lang en heftig ge vochten en volgens het officieele be richt zijn hier niet minder dan 200 opstandelingen en 78 man der re— geeringstroepen als slachtoffers ge vallen. Overal hebben de opstandelingen echter thans de wijk moeten nemen. Een troep van 550 vluchtelingen zou de 'I seclio-Slowaaksche grens ge passeerd zijn, terwijl nog meerderen een goed heenkomen zoeken naar Zuid-Slavië. We gelooven wel dat de opstand op het oogenblik volkomen onder drukt genoemd kan worden en dat van een interventie van de Italiaan- sche troepenmacht, die aan de Oos tenrijksche grens geconcentreerd is, geen sprake meer behoeft te zijn. De nieuwe regeering. Schuschnigg kanselier. In den nacht van Zondag op Maandag is de nieuwe regeering vastgesteld. Dr. Schuschnigg, de minister van onderwijs, die reeds voorloopig als zoodanig optrad, is thans definitief benoemd tot bondskanselier. Prins Starhemberg blijft vice-kanselier. President Miklas heeft de lijst van ministers, die dr. Schuschnigg had opgesteld goedgekeurd. De regeering is thans als volgt samengesteld: bondskanselier: dr. Schuschnigg, die tevens minister van landsverde diging, van onderwijs en van justitie is; vice-kanselier: prins Starhemberg, die tevens belast is met de leiding van het geheele veiligheidswezen; minister van buitenlandsche zaken Berger-Waldenegg, tot dusver mi nister van justitie; binnenlandsche zakenFey, die staatscommissaris-generaal voor de veiligheid blijft, financiën: Buresch handel en verkeer: Stockinger; sociale zaken: NeustadterStürmer; land- en boschbouw: lig. Niemand is uit het kabinet ge treden en ook zijn geen nieuwe leden daarin opgenomen, doch wel zullen eenige nieuwe staatssecreta rissen benoemd worden. Aan het hoofd der regeering is geen Heim- wehr— man gekomen, doch een politicus en katholieke voorvechter, tevens een intieme vriend van Doll fuss. De nieuwe bondskanselier dr. Schuschnigg is nog jonger dan dr, Dollfuss en is nog niet ten volle 38 jaar oud. Hij komt uit een Tiroler officiers familie en is sinds ongeveer 10 jaar in de politiek. Schuschnigg was ook onder Dollfuss het idiolo- gische en conceptieve hoofd der re geering. De verhouding tot Duitschland. In ons vorig blad hebben wij nog kunnen berichten dat Hitler' Von Papen benoemd heeft als gezant met bijzondere opdracht te Weenen, een benoeming waaruit zou blijken dat Duitschland zijn politiek jegens Oostenrijk in andere richting wil sturen. Desondanks is deze benoeming te Weenen niet met onverdeelde in stemming ontvangen, daar hierover te voren, niet met de Oostenrijksche regeering onderhandeld is. Reeds Zondag werd gemeld dat de Oostenrijksche regeering de be noeming van Von Papen heeft aan vaard, doch later is dit bericht weer tegengesproken. Volgens niet bevestigde berichten heeft de Italiaansche gezant te Wee nen zijn regeering aangeraden Von Papen niet te accepteeren als Duitsch gezant te Weenen. In Italië neemt de verbitiering jegens Duitschland, ondanks de ver zoenende houding, waarvan Hitier blijk geeft, nog steeds toe. Naar United Press uit betrouw bare bron verneemt, hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Italië, Frankrijk en Engeland van gedachten gewisseld over het zenden van een nota aan rijkskanselier Hitier, waarin de onmiddellijke ont binding van het Oostenrijksche legioen in Duitschland zou worden geëischt. Achter de schermen schijnen thans besprekingen te worden gevoerd met betrekking tot de voorwaarden waar onder de nieuwe Oostenrijksche re geering bereid zou zijn, normale di plomatieke betrekkingen met Duitsch land te handhaven. De bondscommissaris voor pro paganda, Adam heeft een sensatio- neele radiorede gehouden, die daar om van groote internationaal belang is, daar zij alle hoop op een com promis tusschen Duitschland en Oostenrijk ijdel schijnt te maken. Adam besloot met te zeggen, dat aan de eerlijke wensch tot verzoe ning van Duitschland niet geloofd kan worden en daarom de kansen op een compromis niet meer als ernstig beschouwd kunnen worden. was, maar daf Dollfuss gestorven is door het feit van het uitblijven van geneeskundige hulp, waardoor hij inwendig verbloedde. De verdedi ging stelde voor, het proces op te schorten en te verdagen. Vast kwam te staan, dat zij onder commando stonden van de iands— leiding der nationaal-socialistische partij van Oostenrijk en München. Met dit commando was op de eerste plaats belast Habicht. Na de behandeling van het proces tegen Panetta en Holzweber zal onverwijld een aanvang worden ge maakt met de behandeling van het proces tegen de overige opstande lingen. In goedingelichte kringen verwacht men, dat van de 144 gearresteerde opstandelingen slechts diegenen ter dood veroordeeld zullen worden, die als rechtstreeksche moordenaars van dr. Dollfuss of als voornaamste aanvoerde rs der bewegingbeschouwd moeten worden. Men heeft den indruk, dal de regeering voornemens is, zooveel mogelijk verzachtende omstandigheden te'laten gelden. Dr. Rintelen. In den nacht van Zondag op Maandag is een poging gedaan, den voormaligen Oostenrijkschen gezant te Rome, dr. Rintelen, uit het ge vangenis-ziekenhuis te Weenen te bevrijden. Dublin door slaking bedreigd. De hoofdstad van den Ierschen vrijstaat wordt door een staking be dreigd. Afgezien van het staken der drukkers en zetters, die de hoofd stad zonder kranten laten zitten, heeft nu ook het personeel der trams en autobussen verklaaid, met ingang van 4 Augustus a.s. in staking te gaan. Ook het personeel der wasscherijen in Dublin is van plan het werk neer te leggen. Marie Dressier, f De beroemde filmkunstenaresse Marie Dressier is Zaterdag j 1. na een langdurige ziekte te Santa Bar bara overleden. De dood trad rustig in, terwijl zij buiten bewustzijn was. Zij heeft twee jaar lang geleden aan een kankeraandoening. Mislukte stratosfeertocht. De Amerikaansche ballon «Day- breaks, die Zaterdagmorgen te Rapid City (Zuid-Dakota) was opgestegen voor een tocht naar de stratosfeer, is Zaterdagavond om 23.45 uur bij een farm in de buurt van Holdrega (Nebraska) geland. Op een hoogte van ongeveer 235 meter viel de ballon in elkaar, zoo dat de inzittenden genoodzaakt wa ren, van hun valschermen gebruik te maken. Zij kwamen alle drie behouden op den grond. De ballon landde korten tijd daarop eveneens. De gondel, alsmede de zich daarin be vindende instrumenten waren ge heel onbeschadigd. De leider der expeditie, kapitein Kepner, verklaarde na de landing, dat het omhulsel van den ballon op een hoogte van ongeveer 2700 meter scheuren had opgeloopen. Een der inzittenden is toen op het omhulsel geklommen, om te trachten, het tot een reusachtig val scherm in te richten, om op deze wijze behouden te kunnen dalen. De ballon bereikte als grootste hoogte achttien kilometer. welke het rijk beschikbaar stelt a. 25 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting volgens de le klasse b. 10 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting c. 75 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting d. 40 pCt. van de hoofdsom der grondbelasting. De heffingen vangen aan met ingang van het belastingjaar 1935. De gemeentebesturen zullen er reke ning mede behooren te houden dat hun bevoegdheid tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der fonds belasting en van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting met ingang van hetzelfde belasting jaar zal worden gewijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 op centen op de hoofdsom der fonds belasting en van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Terzelfder tijd wordt het aandeel dat de gemeenten in de hoofdsom der grondbelasting ontvangen van 75 pCt. teruggebracht tot 35 pCt. Uit het fonds wordt een bijdrage verleend in de uitgaven wegens kosten, van steunuitkeeringen aan werkloozen en die van arbeidsloouen, betaald bij werkverschaffing aan werkloozen. Met arbeidsloonen, betaald bij werkverschaffing aan werkloozen, worden weer gelijkgesteld de dooi den minister van sociale zaken aan gewezen uitgaven. De beperking, welke tot dusverre gold, dat alleen de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit z.g. crisisvakken, voor bijdrage in aanmerking komen, vervalt. De bijdrage zal over het algemeen worden verleend volgens een vast gestelde schaal. Indien met deze bijdrage geen evenwicht in de begrooting kan worden verkregen, kan op de be grooting op een afzonderlijken post een extra-bijdrage worden geraamd. De totale bijdragen mogen echter niet hooger zijn dan 99 pCt. van de steunuitkeeringen en wirkverschaf- fingsloonen. R.K. Staatspartij en de jongeren. Het proces tegen de rebellen. Maandag is voor den bijzonderen Krijgsraad te Weenen het proces tegen de gearresteerde opstande lingen begonnen. De eerste verdachten zijn Panetta en Holzweber. De eerste heeft be kend, dat hij Dollfuss neergeschoten heeft. Als reden voor zijn daad voerde Planetta aan, uit wraak gehandeld te hebben over zijn ontslag uit het leger. Holzweber scheen de leiding te hebben gehad bij den overval der bondskanselarij. Sensatie verwekt de mededeeling van den deskundige dat geen van beide schoten op Dollfuss doodelijk Nieuwe verdeeling van de Werkloosheidslasten. De regeering heeft het plan een wetsontwerp in te dienen met be trekking tot de kosten van den werk- loozensteun. De regeering is tot het inzicht gekomen, dat deze kosten bezwaarlijk alleen kunnen blijven drukken op de bevolking in die ge meenten, waar de werkloosheid voor namelijk bestaat. De bedoeling van het wetsontwerp zal zijn de kosten der werkloosheidslasten gelijkmatig over het geheele Nederlandsche volk te verdeelen. De te nemen maatregel zou neer komen op het bestemmen van een gedeelte van het gemeentelijke be lastinggebied van alle gemeenten des Rijks voor de dekking van de meer genoemde lasten. In een circulaire aan de gemeente besturen doet de Min. van binnenl. zaken mededeeling van de regeling welke in overweging is. Deze regeling beoogt de instelling van een fonds, waarvan de inkomsten zullen worden aangewend ter tegemoetkoming aan de gemeenten in haar uitgaven terzake van de werkloosheid (Werk- loosheids-subsidie-fonds). Als inkomsten van het fonds zullen gelden behalve de f46 millioen, In het jongste nummer van het maandblad »De R.K. Staatspartij» geeft de voorzitter een uiteenzetting van de samenwerking met dejonge- ren. Hij schrijft: Hoe het niet moet? Van 'n alge- in eene staatkundige jeugdorganisatie, binnen het partijverband, in welken vorm dan ook, is afgezien. Steeds duidelijker teekent het zich af (de Hitler-jeugd in Duitschland; de rol en de positie van de jeugd in socia listische, fascistische en nationaal- socialistische groepen ten onzent indien men de jeugd voor een ideaal, voor een werk wil pakken, moet men de consequentie aandurven, dat dat werk de jeugd geheel pakt. Anders is het niet verantwoord de jeugd te mobiliseeren. Welnu, wij zijn overtuigd, dat het staatkundige onze Katholieke jeugd Goddank niet geheel zou pakken en, voor zoover dat wel het geval zou zijn, zouden wij zeker in die richting niet mogen meewerken. De politiek kan slechts een onderdeel zijn van een waarlijk grootsch levensideaal en een ware levenstaak. Ook wij, oude ren zullen daarop voortdurend be dacht moeten zijn. Maar bij den jongen mensch, zeker bij den Katho liek, behoort het staatkundige te staan in het kader van zijn geheele vorming. De vorming berust in handen van anderen, die tot taak en roeping hebben, verbrokkeling en versnippering te voorkomen, en het ideaal, in werkelijkheid en strijd, in zijn veelomvattende volheid aan de jeugd voor te houden en in te prenten, en door de jeugd te doen beleven. De staatkundige organisatie kan slechts de taak hebben om die anderen te helpen de gezonde leer en de gezonde gedachten, ook op staatkundig gebied, bij de jongeren ingang te doen vinden. Deze helpen de en dienende taak kan zij vervullen door en met de jeugdorganisaties, die de geheele vorming in handen moeten hebben. Daarom spraken wij van ons werk voor en met de jongeren. Deze gezonde grondslag bepaalt onze taak van hulp en voorlichting. Het doel van het voorlichtingswerk hebben wij in onderling overleg aldus samengevat Naast de godsdienstige en sociaal- economische voorlichting is zeker ook staatkundige ontwikkeling voor de Katholieke Jongeren van het allergrootste belang, willen zij zich doelbewust blijven oriënteeren te midden der hedendaagsche stroo mingen. Verre van de organisaties tot politieke instrumenten om te vormen, wordt beoogd het verschaf fen van staatkundig inzicht aan harp leden. Vraag De Katholieke Staatspartij wil haaralers diensten zooveel mogelijk daarvoore we beschikbaar stellen. Zoowel door hetler 11 bemiddelen van sprekers als hel1,1.1 o vervaardigen van populaire voor-, lichlingslectuur. *en 2 Zij acht deze voorlichting dringend!n li° noodzakelijk voor de bestendiging,e van den heilzamen invloed der 5 Katholiek-staatkundige beginselen1,11 van het Nederlandsche Volk. vant n i rr (emei De viering van den Koninginnedag.^^ De minister van binnenlandsche Me zaken heeft een nadere* circulaire aan de commissarissen der Koningin y,,..] gezonden inzake de viering van den geboortedag van de Koningin. Het is den minister gebleken, dat SPI ook na zijn rondschrijven van 4 Juni Zoe j.l. onzekerhe d bestaat, of de wijze,>nze waarop men zich de herdenkingieer van den geboortedag van de KoningiiAug- heeft voorgesteld, met HoogstderzeMmbt ver wenschen strookt. Deze zeker-^eed heid wordt nog vergroot, doordat >verl na bovengenoemd rondschrijven het)eno< Koninklijk Huis opnieuw in rouw*Prai is gedompeld door het verscheidenreree van den Prins der Nederlanden. >eno< De minister heeft gemeend deze>Prar onzekerheid te moeten wegnemen en deelt daarom mede, dat de Konin- 'erai1 gin wenscht, dat zij, die dit jaar !ich Haar geboortedag willen herdenken, nate daaraan op gepaste wijze uiting !eest zullen kunnen geven in de gebrui-:eer kelijke vormen. Om zich tot enkele vel 2 dezer vormen te bepalen, waarom- n trent in het bijzonder 's ministers ia meening is gevraagd, deelt deze ~ls mede, dat geen bezwaar bestaat, )nt*ei dat vuurwerk wordt afgestoken, loerr dat kinderspelen worden georgani- valei seerd en dat muziek— en zang- ;lectl uitvoeringen plaats hebben. Het graf van J P. Coen. De vondst van een oud geschrift LE.i4 schijnt de kans te hebben vermin- lij n derd, dat men het graf van J. P. -ust Coen zou hebben gevonden. Reis der Koningin naar Noorwegen. racar Naar wij vernemen zijn de Konin- rs. v nin en de Prinses na een goede reis ,Cap Zondagavond om 19 uur in de Noor- e B sche binnenwateren aangekomen. De :ot i I animbar» is langzaam opgestoomd ?olge door het Hardangerfjord. hecai In den loop van Maandagochtend aebbe zijn de Koningin en Prinses te Ulvik aangekomen. v j August Falise onderscheiden. belasi De paus heeft den beeldhouwer Roos' August Falise te Wageningen, die leeraar is aan de Koninklijke School :en.z te 's Hertogenbosch, de onderschei ding verleend van commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Groote. Falise is de maker van het beeld van kardinaal Van Rossum, dat onthuld is tijdens den jongsten Katholiekendag. C. J. P. Zaalberg. De heer C. J P. Zaalberg treedt niet meer op als voorzitter van het Werkfonds 1934. Hij is benoemd tot lid van den Oeconomischen Raad. s in landt Wint geme if en eerloi Da bleef dat spaar LC kwar Tilbi Buiten verantwoordelijkheid der Red. De havenkweslie. Mijnheer de Redacteur. Het is mij bekend dat uw blad zich zoo weinig mogelijk inlaat met gemeente politiek, want dat zet bij den een of ander al spoedig kwaad bloed. Dat neemt echter niet weg dat u uwe lezers de gewenschte mededeelingen niet onthoudt cn dat u waar noodig wijst op zaken die anders moesten en konden zijn en ook in deze rubriek gelegenheid geeft om gemeentezaken aangepaste kritiek te onderwerpen. Dat is nuttig, dat is noodig. Ik wil nog even terugkomen op de haven-kwestie, waarover u in uw nummer van 1.1. Woensdag een en ander heeft medegedeeld. En dan moet ik toch concludee- ren, dat de aannemer, behalve zijn aanneemsom, die volledig is uitbe taald, nog ongeveer f 1900.extra ontving omdat hij veel meer M3uit de haven heeft gebaggerd dan noodig was, terwijl ruim een half jaar na de oplevering blijkt dat de haven niet in orde is, en dat inplaats van te veel gebaggerde M3, er veel meer modder in zit dan er in mocht zitten. Een half jaar na oplevering moest de haven nog in denzelfden prima staat zijn als toen ze opgeleverd werd (als ze tenminste goed opge leverd is) laat nog staan dat de ge meente daarentegen een vijfjarig contract aanging voor stelselmatig onderhoud! Dat heeft de gemeente dus veel geld gekost en kost nog geld en wat zal het in de toekomst worden, zoo als U terecht in bedoeld bericht alhie De gewo genet Smal rij wii B'. Tilbi rij dei zaakl ST was paroi Octa; de o Loor dijk Reed stro o en h gang' van onde tot grool voori der 1 Patei hoek voor in de van K.J.1N heuv vaan toger jeugc ding uit o Op d eenie uit g niet de ve gebn trokl

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2