Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen.' n t FEUILLETON .HGDRDBPABAND doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en lust voor uw gezin EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Voor het behoud van een gaven gulden* 57e JAARGANG. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934. MER 62. reen. 934. voor. est. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Adrertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nor in ons bexit *iin. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bfj contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimam 1.50. Onder het opschrift »Een gevaar lijk pad lang de afgronden» vestigt het dagblad »De Standaard» het blad van min. pres. Colijn, in een hoofd artikel nog eens de aandacht op de nadeelige gevolgen, die een devalii- |[rl.„atiepolitiek voor onze economische uziek positie zou meebrengen. De voor standers van devaluatie ten onzent, aldus het blad, zien maar al te dik wijls de groote verschillen voorbij, die er zijn tusschen wereldrijken als de Vereenigue Staten, Engeland met zijn Dominions en 't kleine DfNederland. In veel sterkere mate vldan deze groote staten is ons land voor voedingsmiddelen en grond stoffen afhankelijk van den invoer bruikuit andere gebieden. Er is hier te riodelleilande ook een grootere verspreiding van het bezit in handen van een massa kleine spaarders, van sociale fjOPjfjilen philantropische instellingen, lot lUIIIUv(jusver js bijvoorbeeld in de Veree- Bjnigde Staten van een sociale verze keringswetgeving nog geen sprake. De fondsen kunnen dus ook niet voor een groot gedeelte wegsmelten. Devaluatie zou ten onzent een veel breeder catagorie op de allergevoe ligste wijze treffen. Men wil door toepassing van dit middel komen tot verlaging dei- productiekosten. De loonen zullen ook bij nominale stijging reeëel ver laagd worden. Eveneens zullen de vaste lasten gereduceeid worden. Men zal obligaties en hypotheken in minderwaardig gemaakte guldens kunnen aflossen. Dankzij de aldus verkregen reëele verlaging van de productiekosten zullen wij, naar men verwacht, op de wereldmarkt beter kunnen concurreeren. Maar als men het nu eens is over van „De Echo van het Zuiden". a s. nd te 139 de noodzakelijkheid eener verlaging van de productiekosten, waarom zouden wij dan toch niet zonder een monetair experiment tot die rieëele verlaging kunnen komen? Dan weten wij tenminste precies wat wij doen, met welk bedrag wij de loonen verlagen, hoeveel wij af schrijven op de in bedrijven gestoken kapitalen. Zelfs de meest enthou siaste voorstander van devaluatie zal toch moeten toestemmen, dat een dergelijk experiment vele on zekerheden zou scheppen. Het antwoord luidtbij het open lijke streven naar loonsverlaging, ook bij staat en gemeente, stuit ge op zooveel verzet, dat ge beter door vermindering van de geldswaarde het doel zult kunnen bereiken. Hierin zal wij willen het niet ontkennen stellig een element van waarheid schuilen. Een blinddoek kan soms nuttige diensten bewijzen. Devaluatie zal wel leiden tot loon- acties, maar de verwachting, dat de nominale verhooging. de reëele ver mindering niet zal compenseeren, steunt op goede gronden. De inflatie in Duitschland, België en elders in de Vereenigde Staten bevestigt het opnieuw. Elke nominale loonsverlaging neemt evenwel een deel van de bate de verlaging van-de pro ductiekosten w*eg. Men kan dit gevolg alléén voorkomen, wanneei men telkens weer met de munt manoeuvreert. Maar wie vindt dit geen hoogst gevaarlijke methode? De grondstoffen, die men uit het buitenland moet betrekken, /al men, in guldens uitgedrukt, evenals de voedingsmiddelen, duurder moeten betalen. Ook dit neemt weer een stuk van het voordeel van de exportbedrijven weg. Feitelijk is er alleen bate, voor zoover de reëele daling van loonen, ondersteuningen, pensioenen, grooter is dan de no minale verhooging, en de werkelijke verlaging der „vaste lasten' aan zienlijker is dan op dit oogenblik bereikt kan worden. Men stelt het wel eens voor, alsof er thans ten aanzien van die „vaste lasten" weinig of niets gebeurt, alsof de „kapitalisten" worden gespaard en de arbeiders alleen worden ge troffen. Maar die voorstelling is in strijd met de werkelijkheid. Voor zoover een onderneming het kapitaal dat zij noodig had, door de uitgifte van aandeelen heeft ver kregen, behoeft men 't middel van de devaluatie niet aan te prijzen, om de vaste lasten te verminderen. Gaat de onderneming slecht, dan wordt eenvoudig geen dividend uit gekeerd. Ziet men er heil in, om het kapitaal gedeeltelijk af te schrij ven, dan zal men het wel doen Devaluatie beteekent evenwel een nominale stijging van de waarde der aandeelen. Anders staat het met ondernemin gen, die ohligalies tegen vaste rente hebben uitgegeven, die hypotheken of credieten hebben opgenomen. Heeft hier evenwel in het geheel geen aanpassing plaats? Maar er zijn reeds verschillende gevallen, waarin ook aan de obligatiehouders geen of een gereduceerde rente wordt uitgekeerd. Ook afschrijvingen ko men hier meermalen voor. In deze lijn zal nog wel meer gedaan moeten worden. Maar zonder Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 41. Maar toen haar eerste radelooze woede, en de als reactie daarop gevolg de doffe wanhoop, geweken waren, kwam er iets van weldoende berusting over haar, het vaste geloof dat er red ding zou komen opdagen, werd steeds levendiger. Ten slotte was ze maar lut tele mijlen van Londen verwijderd en niet ergens in de ondoordringbare wil- 'ernisEn zoowel Rachel Craik als ,e ruwe Gieijfoot en de brutale bulle- >ak die voorgegeven had haar vader e zijn, bezaten voldoende menschen- Kennis om te begrijpen, dat de gelijk moedige kalmte, waarmee Winifred hen tegemoet trad, allerminst als een bewijs van onderwerping moest worden opgevat. Ik moet een middel bedenken dat dat gezanik eens en voorgoed uit is, nopperde Voles, toen hij in de bene- lenkamer roet Rachel alleen was. Het s een heele toer om die heks klein te rijgen Dc omgang met dien verdui dden baronet heeft een ander mensch an haar gemaakt. Hij liep met groote stappen het ver- k op en neer. Opeens bleef hij stil- n en liet een zware vuist neerkomen op een blad van het buffet, waarbij hij zich toevallig bevond. Verdraaid nog aan toe!, viel hij uit. Ik geloof dat ik het heb. Ik moet zien dat ik haar met Fowle laat trou wen. Dat is de eenige oplossing HOOFDSTUK XXV. Moeder en zoon. In een week moet ik haar hebben, hamerde het in Sir Reginald's hersenen, terwijl de express hem in bliksemende vaart wederom Zuidwaarts voerde. Enkele uren na zijn aankomst in Scotland had hem een telegram bereikt. Zijn eerste, hoopvolle gedachte was ge weest dat het nieuws omtrent Winifred bevatte, maar het bleek een antwoord van den Directeur der fabrieken in Yorkshire op zijn eigen brief. Deze, aan wien hij zijn diensten had aangeboden, hield hem aan zijn woord. Niet later dan den twintigsten, luidde het kort maar krachtig in het telegram. Sir Reginald had namelijk ge vraagd wat den laatsten datum was, waarop hij op kantoor werd verwacht. Het was nu Zaterdag den 1 len. Maan dag over een week moest hij zijn nieu we taak aanvaarden, wilde hij niet een moreele verplichting schenden die hij vrijwillig en uit eigen beweging op zich had genomen. Ik zal haar vinden, hield hij zich zelf nadrukkelijk voor Na overleg te hebben gepleegd met Mr. Marshall's plaatsvervanger, spon nen zijn gedachten verder, zou zijn eer ste werk zijn voor een speciale huwe- l'iksvergunning te zorgen. Geen macht ter wereld zou meer tusschen hem en Winifred komen, wanneer hij haar een maal gevonden had. Hij was zich be wust geweest van een diepe, warme ge- devaluatie kan men ook hier met open oogen handelen. Men kan den toestand van de onderneming objec tief bezien. Men kan hier meer, daar minder afschrijven. Men kan hier ook, bijv. bij hypotheken, eenige rekening houden met de algemeene positie van den schuldenaar. Het is niét zoo, dat alle schuld- eischers „arm" zijn. Wel kan men zeer in het algemeen zeggen, dat onder de bezitters van aandeelen, die meestal bij devaluatie eer gebaat dan geschaad worden, meer vermo gende lieden voorkomen dan onder de houders van hypotheken en obligaties. Pandbrieven en ob igaties zijn althans ten onzent ook voor een niet onbelangrijk deel in handen van spaarbanken, verzekerings maatschappijen, sociale fondsen, godsdienstige cullureele en philan tropische corporatiën. Herhaaldelijk komt het hier voor, dat de schulde naar in veel betere conditie verkeeit dan de schnldeischer. De laatste kan een betrekkelijk arme weduwe, de eerste een vermogend man, een bezitter van een aantal huizen zijn. Bij devaluatie nu, komt een ver lichting van lasten, waar zij niet noodig is, en een verzwaring van moeilijkheden, waar deze feitelijk niet gedragen kan worden. Op het moment, waarop de bezitter van huizen zijn eigendommen, in geld uitgedrukt, ziet stijgen, wordt hij tegelijkertijd in staat gesteld, om de hypotheek op een of ander pand in gedeprecieerde guldens af te lossen. Ook hier handelt men als met een blinddoek voor de oogen. Hier brengt men voordeel, daar nadeel, maar in volstrekte willekeur, zonder kennis van de gevarieerde werkelijk heid. Devaluatie mag voor sommigen winst beteekenen, voor velen zou het experiment een groot verlies beduiden. Dat de positie van de WAARHEEN?? Wanneer U verkeert In onzekerheid, moei lijkheden, ziekten, raadpleeg dan Wlnindo. Honderde en honderde dankbetuigingen ter inzage. Succes verzekerd. Villa „CAS A CARA", Lange Nieuwstraat 156, TILBURG. binnenlandsche markt daardoor reëel zou verbeteren, kan men geen oogenblik volhouden. Tenzij die verbetering intrad als gevolg van den verlevendiging van den export. Maar ook dat schijnt ons aan gerechten twijfel onderhevig. Wanneer Nederland onder de hui dige omstandigheden den gouden standaard losliet, zou de monetaire verwarring in de wereld toenemen. Dit reeds zou voor ons land, gezien de positie, die wij in de linancieele wereld innemen, bedenkelijke ge volgen hebben. Maar er is meer, zegt het blad. Een niet onbelangrijk gedeelte van onzen uitvoer gaat thans naar landen die met ons aan den gouden stan daard vast houden. Meent men werkelijk, dat onze handelspolitieke relaties met deze landen niet ge wijzigd zouden worden, indien wij door opzettelijke devaluatie onzen export zouden pogen te stimuleeren? Men kan het in dezen tijd van hooge invoerrechten, van conligenteeringen van afweermaatregelen tegen wat men valuta-dumping noemt, niet in ernst meenen. Het verwachte voor deel zou niet behaald worden. Een onmiddellijk nadeel van de devaluatie zou zijn een vermindering der waarde van onze vorderingen op het buitenland. Men schatte ook dit nadeel niet te gering! De weg der reëele aanpassing is ongetwijfeld een moeilijke. Maar het schijnbaar gemakkelijker pad leidt langs afgronden. Verliezen wij ons evenwicht, daarvoor is het gevaar groot! dan storten wij neer. negenheid voor het meisje, maar dat z n liefde zoo sterk was als hij van deze dagen van onrust en scheiding had ont dekt, dat had hij niet geweten. Hij hongerde letterlijk naar een glimp van haar gezicht, naar een enkele klank van haar prettige stem, naar een lach van haar zachte oogen. Het was niet vroeg meer, toen hij in Londen arriveerde, maar dat weerhield hem niet om vanaf het station recht streeks naar Scotland-Yard te gaan en de brief van Mr. Marshall, dien hij kon toonen, werkte als een „Sesam open U!" Anders zijn ze op de Yard niet zoo toeschietelijk voor late bezoe kers. De inspecteur, die den recherche commissaris verving, las met zorgvuldi ge aandacht de instructies van zijn chef raadpleegde vervolgens een agenda en zond daarna een ordonnans naar^de politie van de sectie waarin Fowle's ka mers gelegen waren, een tweeden agent naar de autoriteiten onder wie Henry Street ressorteerde en een derde naar Mr. Meiklejohn's kamers en het Lager huis om daar eens poolshoogte te ne men. Toen wendde hij zich tot den bezoe ker met de mededeeling dat de theater agent, wiens brief Sir Reginald in Wi nifred's pension in handen had gekre gen, dien middag uit Parijs was terug gekeerd en, vernemende dat de politie inlichtingen van hem wenschte, zich di rect met Scotland Yard in verbinding had gesteld. Hij had het schrijven van het meisje getoond, waarin ze hem be richtte niet op de afgesproken tijd in Uxbridge te zullen komen. De man Lad er aan toegevoegd, dat hij niet meer kon vertellen dan hij aan Miss Bartlett geschreven had, n.l. dat hij haar nim mer een voorstel had gedaan daar te komen en hij en de inspecteur waren het er over eens geweest, dat iemand van zijn naam misbruik moest hqbben gemaakt, om Winifred naar het een zaam gelegen plaatsje te lokken. Ik zou zeggen, concludeerde de inspecteur, dat Miss Bartlett zich op het laatste oogenblik bedacht heeft en toch naar Uxbridge is gegaan. Uit de inlichtingen van de hospita weten we dat ze in den vooravond overhaast het pension heeft verlatenhij greep n spoorboek en bladerde er in; dat zou erop wijzen dat ze den trein genomen heeft, die om 20.05 uur in Uxbridge aankomt. Ik geloof dat het spoor aller eerst daarheen wijst; we moeten er morgenochtend direct naar toe. Waarom vanavond niet meer? Alleen om er te slapen? Daar zou den we immers niets mee opschieten, Sir Reginald. Heusch, U moet nog even geduld oefenen tot morgenvroeg De jongeman moest toegeven dat de inspecteur gelijk had en ging naar de flat, die zijn moeder sinds enkele dagen in Kensington betrokken had. Ze was nog op en toen hij binnentrad vroeg ze: Waar ben je al dien tijd geweest? Naar Scotland. Nog altijd achter dat meisje aan? Ja moeder.' En heb je haar gevonden? Neen. Moeder. Reginald, klonk het toen en er was eensklaps een trilling in lady Cars- haw's stem. Heb je me heelemaal uit je hart gebannen, jongen. Maar moeder, hoe zou ik dat kun nen! En bovendien, Winifred is wel de laatste die dat zou wenschen, hoe har teloos U zich ook tegen haar gedragen hebt. Och Reginald, val me niet zoo hard. Ik heb het zonder dat al moeilijk genoeg. Het is geen kleinigheid voor een vrouw op mijn leeftijd, die altijd iets beteekend heeft in de wereld, om ineens in de uiterste duisternis te wor den geworpen. Wat een groote woorden, moe der. U moet niet zoo tragisch doen. Er is geen sprake van duisternis; integen deel, ik vind dat er veel eerder een licht voor U gaat schijnen. Als uw vrienden uw links laten liggen omdat u arm bent wat je dan arm noemt met vijfhonderd pond per jaar, duizend op de bank en het vooruitzicht er in enkele jaren er weer heelemaal boven op te zijn wat was hun vriendschap dan waard? Het besef daarvan moet het nieuwe licht zijn dat in uw leven is gekomen, En daarbij, als U Wini fred nader leert kennen, zult u zich ge lukkig gevoelen, dat kunt u gerust van mij aannemen. U zult warempel een ge waarwording hebben als Dante, toen hij uit de hel te voorschijn kwam, voeg de hij er lachend bij. Dus je besluit staat vast om met haar te trcuwen? Absoluut! En let op wat ik U zeg, moedeH als de wolken voorbijgetrok ken zijn en we weer in onze positie van vroeger verkeeren, dan zult U trotsch zijn op uw schoondochter. U zult eens zien hoe ~e zich weet te kleeden. En al de vrouwen uit dat lieve kringetje van zuhen zich letterlijk opeten van ja- iouzie op haar te;nt. Een flauw lachje trok over het gezicht van zijn moeder. Zij kende het „lieve kringetje'' en ze moest zich zelf bekennen dat hetgeen Reginald zoo even ever haar ontrouwe vrienden ge zegd had, de meening weergaf die de laatste dagen schuchter in haar hart was gerijpt maar die ze voor zich zelf nog niet onder woorden had durven brengen. - (Wordt vervolgd). ïas. Waalwtykscbe en Langstraatsclie Courant* lulden Klsdicnsti rie. 7. Dias ïcert wereld ling MAATSCHAPpy VAM VERZEKERING OP MET LEVEfl mo

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1