President von Hindenburg overleden. f ECHO lil HET ZUIDEN TWEEDE BLAD. gemeenteraad! UIT HET VERSLAG VANDÊ" KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. No. 62. Zaterdag 4 Aug. '34. 57e Jrg. NIEUWKUIJK. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond 8 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester v. d. Ven. Afwezig de heer H. v. Engelen. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van den Minister inzake regeling werkverschaffing in uitvoering Heide Mij. In de regeling wordt o.m. vast gelegd dat alleen hoofden van ge zinnen en kostwinners in de werk verschaffing kunnen worden opge nomen, dat het uurloon 21 ct. per uur is en dat een kindertoeslag wordt uitgekeerd van 50 ct. per week per kind onder de 14 jaar, te be ginnen bij het derde kind. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Goedkeu ri ngderge meen lerekening dienstjaar 1933. Voor den gewonen dienst bedragen de ontvangsten f33658 91, uitgaven f30314,05, voordeelig saldo f3344.86. Kapitaaldienst ontvangsten f7849.94, uitgaven f6810.64, saldo f 1025.31. Met het onderzoek en nazien van een en ander worden belast dhr. de Goeij en v. d. Besselaar. Aan den heer v. Loon wordt in verband met een te bouwen sère afwijking verleend van de rooilijn. Bij de rondvraag wordt nog ge sproken over den aanleg van electr. licht op 't Hoog. De Voorzitter zegt hierover een telefonisch onderhond te hebben gehad met de P.N.E.M. Wanneer Vlijmen en Nieuwkuijk vereenigd worden zal door de P.N.E.M. waar schijnlijk een z.g. ringlijn worden aangelegd, waardoor dan de bewo ners van 't Hoog ook in het genot van licht zouden kunnen komen. Worden beide gemeenten echter niet vereenigd, dan zal voor aanleg weinig kans bestaan. De heer v. d. Besselaar is van meening dat men deze aangelegen heid beter nu kan behandelen met het oog op de bijdrage der gemeente. De Voorzitter vindt zulks een weinig gevaarlijk, daar andere par ticulieren ook om aanleg zullen vragen. De heer Wilgers is dezelfde mee ning toegedaan als v. d. Besselaar. De heeren v. d. Besselaar en Wil gers zeggen dat het hun bedoeling is om slechts in de aanlegkosten te gemoet te komen. De Voorzitter zegt toe in dien geest met de P.N.E.M. te zullen onder handelen. Hierna sluiting. Chemische industrie. De toestand in de chemische indu strie biedt over 1933 geen ander beeld dan over 1932. De omzet in deze industrie kon zich, wat betreft het gebied onzer Kamer, vrijwel handhaven al was er tengevolge van de groote concurrentie van een be- hoorlijke winstmarge geen sprake. Mandenindustrie. Voor de mandenindustrie was de toestand in 1933 wederom uiterst slecht. Een samenwerking tusschen de belanghebbei de industrieën, welke tot stand gekomen is, doet eenige verbetering verwachten. Meubel fabricage. De meubelindustrie had een bij zonder moeilijk jaar. Een der bedrijven failleerde, doch vermoedelijk zal de fabriek door een nieuwe combinatie worden voortgezet. Papierindustrie. Hoewel deze industrie hare perso- neelbezetting ongewijzigd kon hand haven, was het afgeloopen jaar verre van gunstig. Tengevolge van verhoogde tarieven, contingenteeringen, deviezen bepalingen e.d. gingen verschillende afzetgebieden verloren. Slechts door een meer intensieve bewerking van nog behouden gebleven afzetgebied kon worden voorkomen, dat de totale afzet op de exportmarkt terugliep. Scheepsbouwindustrie. Was het verslag betreffende deze industrie over het kalenderjaar 1932 reeds in mineur gesteld, de bednjis- resultaten over 1933 zijn nog slechter geweest dan de meest pessimistische verwachtingen in den aanvang van het jaar. De algemeene toestand in de scheepvaart, voorzoover de scheeps bouw industrie in ons district daarbij belang heeft, is in het afgeloopen jaar nog steeds teruggeloopen. De in September j 1. in werking getreden .Wet op de evenredige vrachtver- deeling in de binnenvaart" heeft door prijsverhooging van de vrachten hier en daar voor de schippers wel ver betering gebracht in hun bestaans mogelijkheid, doch, aangezien het kwantum te vervoeren goederen eer af dan toegenomen is, heeft de scheepsbouwindustrie van die regeling in de binnenvaart nog geen voor deden ondervonden. De werkgelegen, heid was ook in het afgeloopen jaar nog zeer gering en bedroeg ongeveer 20 pCt. van de werkgelegenheid in normale economische omstandigheden. De werkgelegenheid in 1933 biedt een iets gunstiger beeld tegenover 1932, de bedrijfsresultaten zijn echter veel ongunstiger. Suikerindustrie. Waar de suikerindustrie nog steeds onder de gevolgen der wereldcrisis gebukt ging, bleef de binnen het district onzer Kamer gevestigde suikerfabriek nog buiten bedrijf. Mocht Rijkssteun voor de suikerbietenteelt niet meer of in beduidend mindere mate beschikbaar worden gesteld, dan is van een inbedrijfstelling dezer fabriek binnen afzienbaren tijd zeer zeker geen sprake meer. Jank fabricage. De algemeene gang van zaken in 1933 was ook voor de tankfabricage verre van gunstig, al hebben de laatste maanden een kleine opleving gebracht. De groote concurrentie, op de binnen, landsche markt, ondervonden van Duitsche importeurs, maakte 't vrijwel onmogelijk behoorlijke prijzen te maken. Export was geheel uilgesloten. Desondanks kon de werkgelegenheid in deze industrie ongewijzigd gehand haafd blijven. Vleeschlijmindusirie. Deze industrie, die geleidelijk haar exportgebieden ziet verdwijnen, onder vond daarenboven op de binnen landsche markt een zware concur rentie van uit 't buitenland ingevoerde artikelen. Met krachtsinspanning intusschen kon men zich handhaven. Zuivelindustrie. De boterhandel gaf, wat den export betreft, in 1933 nog geen teekenen van herstelde verhoudingen op de internationale botermarkt bleven bij voortduring slecht. Wel was het uit gevoerde kwantum belangrijk hooger dan in 1932, maar de gemiddelde exportwaarde liep beduidend terug. Was deze in 1932 f 0.88 per K.G., volgens de Leeuwarder Commissie noteering beliep de gemiddelde prijs per K G. in 1933 in het eerste kwartaal f0,60 in het tweede f0,53, in het derde f 0.61 en in het vierde f0 64. Door een regeeringsheffing varieerend van f 0,85 tot fl,op de boter voor binnenlandsch verbruik, bleef de binnenlandsche noteering tusschen f 1,50 f 1.75 gehandhaafd. Uit deze heffing werd op de tot boter ver- werkte melk een toeslag gegeven van f 1,60 per 100 K G melk in Juli verhoogd tot f 1,92 en einde Augustus verhoogd en tot het einde des jaars gehandhaafd op 2,24 per 100 K G. melk. Het mengpercentage voor de margarine werd per 3 April verhoogd van 25 tot 40 pCtdoch per 3 Juli wederom teruggebracht op 25 pCt. De melkopbrengst was in 't district der Kamer, over het geheel genomen, wat minder dan in 1932, zulks mede tengevolge van het in hevige mate heerschen van het mond en klauw, zeer. Een zeer groot percentage van het vee werd door deze ziekte aan getast en vele runderen hebben er erg onder geleden. Door bet afslachten van een deel van het rundvee trachtte de regeering voorts de melkproductre te ver - minderen, ten einde op deze wijze mede in de richting te sturen van een loonenden melkprijs voor den veehouder. Of de vernietiging van een deel van het productie apparaat voor de boeren inderdaad een voordeel zal zijn, valt te betwijfelen. De prijzen der melkproducten bewogen zich in de eerste maanden op een laag niveau. De contingenteering van den invoer in Engeland per 1 Juni veroorzaakte een vlugge handel rret oploopende noteering Toen daarna de prijzen dreigden af te brokkelen, stelde het Crisis Zuivelbureau minimum prijzen vast. Mede hierdoor ontwikkelde zich het prijsverloop gunstig, de prijzen stegen geleidelijk zoodat de financieele resultaten over het tweede halfjaar goed waren. De prijzen van melkpoeder waren langen tijd zeer teleurstellend en daalden tot een ongekend laag peil 22 ets per K.G. voor volle-, 11 ets. per K.G. voor magere poeder. In September liepen de prijzen op tot resp. 38 en 18 ets. per K.G,, welke noteeringen tot het einde des jaars slechts weinig verlaging ondergingen De bedrijfsuilkomsten van ver Zonder ichrifteuike toestemming is eent *e overname uit deze rubriek verbod n. OE WEDSTRIJD. Paul de Waerd bekijkt met af gunst de lange beenen van zijn vriend Arie Pol. «Als ik jouw stelten had, wist ik wel, wat ik deed 1» »\Vat dan »I)an zou ik meedoen aan den hardloopwedstrijd over vijfhonderd meter, volgende week Zondag tus schen onze school en de Engelsche kostschool.» »Dank je feestelijk. Dat je den volgenden dag niet meer loopen kunt van de spierpijn. Daar moet je voor getraind zijn, Paultje.» »Nou, dan train je maar!» »De moeite niet waard.» »La, la jongeman, ik wist niet, dat jij zoo rijk was. De winnaar krijgt n.l. honderdvijftig gulden. Maar ja, jij ziet nu eenmaal liever loopen, dan dat je er zelf aan meedoet». Paul de Waerd loopt verontwaar digd weg. «Neehoor, niets voor mij» mom pelt Arie in zichzelf. »'t Is natuurlijk wel aardig zoo veel geld te winnen maar ik geef er niets om.» Terwijl hij zoo loopt te brommen, hotst hij plotseling tegen iemand op, die van den fegenovergestelden kant komt. »Oh, neemt U me niet kwalijk...» en dan den ander herkennend »Hè, baas Tuinders. Wat loopt U te siouwen. U bezwijkt haast onder Uw last konijnenvellen. Waarom gebruikt U Uw karre je niet meer «Praat me niet van mijn karretje, mijnheer Arie. Dit ""jaar was zoo slecht, dat, toen ik mijn huur moest betalen, ik het niet had. En weet U, wat de eigenaar toen zei: »Geefme dan je kar of anders er uit! Ik kan op mijn leeftijd toch niet op straat slapen.... toen heb ik hem mijn kar gegeven.» »En hoeveel bedraagt Uw schuld »Oh een heeleboelhonderd gul den. Er zal heel wat water onder de brug doorgestroomd zijn, voor ik dat bedrag verdiend heb. Mis schien ben ik wel dood voor dien schillende fabrieken in ons gebied werden ongunstig beïnvloed door de maatregelen der Crisis-Zuivel-Centrale t o. van de levering van melk naar Zuid Holland Aan deze fabrieken, die in voorgaande jaren belangrijke kwantums melk voor de consumptie naar Rotterdam e a. plaatsen leverden, werd de verdere levering van con sumptie-melk verboden of althans onmogelijk gemaakt, toen in die gebieden een consumptie melkprijs werd vastgesteld, belangrijk hooger liggende dan de zuivelwaarde. Het is tot heden nog niet mogen gelukken in deze behandeling verbetering te brengen. Wat het voeder voor het vee betreft, kan worden gezegd, dat het met den grasgroei en het groenvoer in den herfst over het algemeen best ging. Eenige voederprijzen werden door contingenteering van den invoer, speciaal van Amerikaansche lijnkoeken iets duurder, terwijl de eiwitrijke voeders nogal billijk aan de markt kwamen. Alles tesamen genomen was 1933 voor den zuivelboer evenmin als 1932 gunstig. Er zal nog veel ver andering moeten komen, vooraleer het bedrijf weer loonend zal zijn. De grijze 87-jarige president van het Duitsche rijk is overleden. Al maandenlang moet het aan in gewijden bekend zijn geweest, dat maarschalk von Hindenburg niet lang meer leven kon. De volkomen versletenheid van zijn hart baarde voi rtdurend zorg. En toen dan ook Dinsdag de eerste berichten kwamen omtrent zijn instorting, was 't voor ieder duidelijk dat liet leven van Duitschlands president ten einde spoedde. Donderdagmorgen 9 uur is von Hindenburg overleden. Het zijn zware beproevingen, die het Duitsche volk de laatste maan den te doorstaan krijgt. Daar waren eerst de schokkende gebeurtenissen in het binnenland. Daar was het Oostenrijksche avontuur, met de ontdekking dat het nazi-beleid de geheele wereld met afkeer jegens Duitschland heeft bezield. Daar is nu de zware slag van het heengaan van den Rijkspresident. Het is op dit oogenblik nog niet uit te maken waartoe deze histori sche gebeurtenissen voeren zullen, maar wat wij thans wel weten is dat het Duitsche volk zijn president, waaraan het zoo diep gehecht was, verloren heeft op een moment dat hel hem 't minst kon missen. Want bij alles wat het buitenland tegen het huidige Duitschland heeft, wist het tot nu toe dat de hoogste waardigheid in het rijk bekleed werd door iemand op wie te rekenen viel en voor wie ook buiten de grenzen een warme sympathie bestond. Het heengaan van von Hindenburg kan de isolatie van Duitschland nog slechts verergeren. Voor het Duitsche volk was von Hindenburg een heroïsche figuur, de held van den slag bij Tannenberg. Zijn naam boezemde den Duitscher een diep ontzag in. Daarom ook is hij de eenige gebleven wiens positie in »den nieuwen staat» ongerept gebleven was. In den onstuimigen drang naar een onzekere toekomst was von Hindenburg de eenige die het land nog aan zijn verleden bond. Het Duitsche volk leeft onder een droevige beklemming nu het meer en meer de harde werkelijkheid gaat zien die achter de Hitler-praal is verscholen. Het zal den macht hebbers op den duur onmogelijk zijn het niet tot in alle lagen van het volk te doen doordringen dat tijd. Want dat sjouwen kan ik toch niet lang volhouden.» Arie probeert den ouden man te troostendraagt een van de zware zakken een eind voor hem en gaat dan verder, bedroefd, dat hij niets anders kan doen om te helpen. »Als ik zoo rijk was, als Paul zei, zou ik den armen man het geld meteen geven. Maar ik heb maar één gulden weekgeld en nu mijn laatste rapport niet al te mooi was, zal ik wel geen verhooging krijgen ook. Die hon derd vijftig gulden van den hard loopwedstrijd.... Maar laat ik er niet aan denken.» Hij denkt er ook werkelijk niet meer over tot hij in zijn bed ligt. Dan droomt hij n.l. van den wed strijd en baas Tuinders. Hij loopt ook mee en wint. Het gejuich van z'n schoolmakkers doet hem wakker worden. Wat mankeert me toch met dien wedstrijd. Ik houd niet van hardloopen.» Hetgeen niet wegneemt, dat hij na schooltijd zich in den tuin gaat trainen. »Hè Arie, wat beteekent dat?» vraagt zijn vader, die hem bezig ziet. »Ik ben aan het trainen voor.... »Ja, ja, ja, ga maar liever je alge bra nakijken. Daar had je onvol doende voor.» Eén oogenblik is Aiie erg ont moedigd, nu wil hij nog wel een goede daad verrichten. Maar den volgenden dag staat hij vier uur in den morgen op en wijdt zich weer vol ijver aan zijn training. Eindelijk is de bewuste Zondag aangebroken. Er staan rijen men- schen langs den weg waar de wed strijd plaats zal hebben. De mede dingers staan al langs de startlijn. De jongens stooten elkaar aan «Daar heb je Arie Pol ook.» Maar hoe ze hem ook uitlachen. het land volkomen geïsoleerd staat tegenover een vertoornd Europa, en dat het toch de hulpvaardigheid van het buitenland niet zal kunnen missen. Het is tragisch dat juist in deze omstandigheden het staatshoofd, het eenige waar het buitenland nog met respect tegenop ziet, verscheiden moet. Er rust een zware beproeving op het Duitsche volk. Hitier thans Reichsfuehrer. De kwestie der opvolging, waar over zoo'n groote onzekerheid en bezorgdheid bestond, was reeds geregeld den avond voor Hinden burg stierf. Toen is het kabinet bijeen gekomen en heeft naar men zegt in een zitting waar door generaal von Blomberg heftige woorden zijn geuit men de vol gende wet aangenomen Paragraaf 1. De functie van rijks president wordt vereenigd met die van rijkskanselier. Dientengevolge gaan de tot dusver door den rijkspresident uitgeoefende functies over op den leider en rijks kanselier Adolf Hitler. Deze bepaalt zijn plaatsvervanger. Paragraaf 2. Deze wet wordt van kracht vanaf het oogenblik van het overlijden van rijkspresident von Hindenburg. Daarmede is Hitier dus automa tisch gepromoveerd tot de hoogst denkbare macht in den staat alleenheerscher, die aan niemand verantwoording schuldig is. Naar nader gepubliceerd is zal op 19 Augustus a.s. een volksstemming worden gehouden, teneinde het volk gelegenheid te geven zijn goedkeu ring aan het decreet te hechten. Want het volk zelf kiest toch zijn president Dit referendum geschiedt op uit drukkelijk verlangen van Hitier persoonlijk. De dictator heeft bepaald dat hij niet met den titel «president» mag worden aangesproken, daar deze titel onverbreekelijk met den naam van v. Hindenburg verbonden blijft, maar met den titel »Fuehrer». In sommige kringen meent men te welen dat Hitier zich voor zijn leven in de hoogste functie zal laten benoemen. Arie blijft rustig staan. Dan klinkt het pistoolschot en als een pijl uit den boog schieten de jongens voor uit. Arie is de laatste, maar zijn lange beenen bewegen zich regel- ma ig. Daar passeert hij er al één, twee, dan vijf. Hij is de eerste der Hollandsche jongens en voor hem loopen alleen nog twee Engelschen, die er voor bekend staan in alle sporten uit te blinken. »Ik moet winnen Deze woorden, die Arie in gedach- (en uitspreekt geven hem nieuwe kracht. Zijn beenen gaan automa tisch en dan verkondigt een luid gejoel en geschreeuw hem, dat hij als eerste over de finish ging. Maar niemand begreep iets van hem, want toen men hem feliciteerde zei hij aldoorGelukkig baas Tuinders huur.... karretje.» E. W. KONIJNTJES. De konijnen behooren tot de orde der knaagdieren, en houden gaarne verblijf in holen onder den grond, zoodat zij bij voorkeur zandige streken, zooals de duinen bewonen. Wegens het ondermijnen van den bodem, zoowel in de bosschen als aan de kusten, worden de konijnen erg vervolgd en zelfs min of meer uitgeroeid. Zelfs op onze kusteilanden, waar men vijftig jaar geleden wel eens zestig en meer diertjes van de duinen naar het weiland zag trekken om te grazen, worden ze langzamerhand zeldzaam. Men heeft konijnen tam gemaakt en vele tamme konijnen hebben de oorspronkelijke grijze kleur verwis seld voor een zwarte, witte of bonte kleur. Daarbij zijn rassen ontstaan, die zich zoowel door hun bijzondere zwaarte, als door hun bijzondere lengte der ooren onderscheiden. Vooral in Frankrijk en Italië worden ze om hun vleesch gemest. Ook als sport beteekent de konij nenfokkerij tegenwoordig heel veel dat ziet men aan de inzendingen op pluimveetentoonstellingen. Angorakonijnen hebben een lang harige pels. Sommige haren zijn meer dan 25 cM. lang. De witte angora konijnen hebben roode oogjes, maar ze kunnen ook effen, blauw-zwart, geel en zwart van vel zijn, en dan hebben ze donkere oogen. OOM KEES. Oplossingen. Kaap de Goede Hoop pa, deeg, dok, hop, pop. h ros Marie vertrek hortensia maanden visch mis 3 Odessa, Helsingors, Brindist, Dublin, Genua. 4 Leeuwen, bek; leeuwenbek. 5 Papaver, roos, anjer, aster.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5