UIT HET LEVEN VAN PRESIDENT VON HINDENBURG. BUITENLAND. BINNENLAND. De indruk in het buitenland. Het overlijden van von Hinden burg heeft in alle landen diepen indruk gemaakt. Hindenburg was als het ware het prestige van Duitschland. Over het algemeen achten de buitenlandsche bladen den toestand thans onzeker. In Engeland verwacht men dat het Duitsche Rijk een zwaren winter tegemoet gaat. In Frankrijk is men zeer bezorgd en verwacht men een scherpe tegenstelling tusschen Hitier en de ontevreden elementen in zijn partij. In Weenen acht men den toestand door Hitler's benoeming nog meer gecompliceerd. In Italië vreest men een nieuwe periode van onrust en agitatie in Europa. Men houdt reeds rekening met de moge lijkheid om de Italiaansche troepen voorloopig aan de grens te laten. Uit de heele wereld komen bewij zen van deelneming met Hinden- burg's overlijden binnen. Z. H. de Paus heeft zijn bezorgdheid uitge sproken in verband met Hinden- burg's dood. Uitvaart te Tannenberg. De uitvaartplechtigheden voor rijkspresident von Hindenburg zul len op 7 dezer plaats vinden, en wel vermoedelijk te Tannenberg, terwijl de teraardebestelling op 9 Augustus te Neudeck zal geschieden. ,,In den Sielen", in het zeel van den arbeid te sterven, het lot dat Bismarck zich had gewenscht, is Hindenburg ten deel gevallen. Hij is, na op zijn 84ste jaar voor de tweede maal tot president van het Du:'tsche rijk te zijn gekozen, als drager van het hoogste staatsambt overleden. Deze man van onkreukbare tr ww en vurige liefde voor zijn vader land heeft tot op zijn sterfbed zijn krachten in dienst ge-'.teld van het volk en het land die hem boven alles d er- baar waren. Wanneer wij de loopbaan van Hin denburg nagaan, treffen ons de verras sende en onverwachte stijgingen daar in. Niet in zijn „gewone" militaire car rière, die in 1911, toen hij als generaal gepensioneerd werd, eindigde. Zij was geheel binnen de hiërarchie van het le ger uit den keizertijd gebleven en ver moedelijk zou men weinig of niets meer van den gepensioneerden generaal heb ben gehoord, als in 1914 de wereldoor log niet was uitgebroken. Na de Duitsche oorlogsverklaring aan Rusland stelde Hindenburg zich onmiddellijk ter beschikking van het le gerbestuur, dat na aanvankelijke aarzeling door den inval der Russen in Oost-Pruisen bewogen werd den 67- jarige tot bevelhebber van het achtste leger te benoemen. Zijn groote daden in het Oosten (Tannenberg, Masurische meren) leidden tot zijn bevordering tot generaal-veldmaarschrlk en opperbe velhebber aan het Oostelijk front en ruim een jaar later, ïr, Augustus 1916, tot chef van den generalen staf der ie- gers te velde. In die functie was hij fei telijk de opperste leider van de militaire operaties der centrale mogendheden Het is hem en zijn voornaamsten me dewerker, generaal Ludendorf niet ge lukt, den strijd tot een voor Duitsch land goed einde te brengen. Trots vele groote overwinningen, trots de ineen storting van Rusland, moesten in het laatst van 1918 de uitgeputte centrale legers den strijd opgeven en wapenstil stand vragen. Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije hadden den Duit- schen bondgenoot toen reeds in den steek gelaten en alleen kon deze de worsteling tegen de overmacht niet voortzetten. De inmiddels uitgebroken revolutie had dit trouwens ten eenen male onmogelijk gemaakt. In die noodlottige dagen is Hinden burg de trouwe Eckart van zijn volk geweest. Door den aftocht van het le ger naar de Heimat te leiden, heeft hij zijn land de groote gevaren van een te- rugstroomen van ordelooze troepen be spaard. Eerst nadat het Verdrag van Versailles was geteekend is hij 26 Juni 1919 afgetreden en heeft hij zich als ambteloos burger te Hannover terugge trokken. Nogmaals leek het ambtelijk leven van Hindenburg afgeloopen. Wel deden vooral de Duitsch-nationalen pogingen om hem in de politiek te be trekken en zijn populariteit aan hun partij dienstbaar te maken, doch de veldheer heeft dat zes jaar lang afge wimpeld. Hij deed dat met een beroep op zijn hoogen leeftijd, maar stellig niet in de laatste plaats, omdat hij geen par tij, doch alleen het geheele volk wilde dienen. Hij heeft zich steeds boven de partijen geplaatst, ook toen hij in 1928 eindelijk zwichtte voor den aandrang van rechts om zich bij de tweede stem ming voor het rijks-presidentschap can- didaat te laten stellen. Metterdaad heeft hij met kabinetten van uiteenloopende schakeering (cen trum, socialisten) samengewerkt in zóó volkomen harmonie, dat de partijen van rechts hem voor een afvallige waren gaan houden en hem bij de presidents verkiezing van 1932 ten sterkste heb ben bestreden Hun critiek kon echter aan de popu lariteit van Hindenburg geen afbreuk doen. Ruim vijf jaar later, in het begin van 1933, heeft Hindenburg, in arren moede over de innerlijke verscheurdheid en het volslagen gemis aan eensgezindheid bij het Duitsche volk, gemeend het te moeten zoeken bij de nationaal-socialis- ten, wier leuzen van volks- en rijkseen heid den grijzen president wel sterk moeten hebben aangetrokken. Hij heeft intusschen rijkelijk gelegen heid gehad te ontwaren, dat hun metho den om tot die eenheid te geraken, niet de zijne waren. Hindenburg heeft door zijn geheele leven toch getracht zijn landgenooten het innerlijke besef van saamhoorigheid in te prenten. Op zijn 80sten verjaardag heeft hij dat aldus onder woorden gebracht: „Ondanks al le verscheidenheid in politiek, maat schappelijk en economisch leven kan 't niet moeilijk zijn eensgezind te blijven, indien iedereen vervuld is van de over tuiging dat het vaderland de band is die ons bindt aan onzen stam en aan on:.e vulksgenooten in t gemeenschap pelijke lot, cat allen vereenigt in geluk en tegenspoed' Na de Putsch te Weenen. Het onderzoek. Bij het onderzoek naar de gebeur tenissen van 25 Juli is vrijwel komen vaststaan dat al geruinien tijd een plan bestond om de regeering Dollfuss ten val te brengen, waarbij ook hooggeplaatste ambtenaren betrok ken waren en dat ten doel had een nationaal-socialistische of althans een den nationaal-socialisten welge zinde nieuwe regeering te vormen. Naar wij dienaangaande van bijzon dere zijde te Weenen vernemen, moeten er te Weenen zelf betrekkelijk weinig ambtenaren, althans weinig hoofdambtenaren gecompromitteerd zijn althans voor zoover het onderzoek aan hetlichtheeftgebracht doch in Stiermarken, Karinthië en ten deele ook in Salzburg moet het heel erg zijn geweest. In Stier marken heeft men aanwijzingen gevonden, dat een groot aantal openbare onderwijzers of leeraren rechtstreeks of middellijk aan de plannen tot opstand heeft deelge nomen. Deze lieden zijn onmiddellijk uit hun ambt ontzet en hun bezol. diging is ingetrokken. Een dergelijke actie geschiedt ook in andere bonds- landen en ook in bijzondere inrich tingen van onderwijs. Men heeft verklaard dat ditmaal de zuivering ook voor de hoogste posten niet zal blijven staan, wat trouwens al ge bleken is door de reeks verrichte aanhoudingen van hooggeplaatste lieden. Zij van wie vaststaat, dat zij in betrekking hebben gestaan tot vijanden van den staat, al kan hun medeplichtigheid niet worden aan. getoond, worden op slag uit den staatsdienst verwijderd, in den regel met verlies van salaris en recht op pensioen. Men is bezig een stelsel uit te werken om voor dergelijke gevallen een beperkte uitkeering aan onschuldige familieleden van de aldus gestraften mogelijk te maken. Tegelijk met een ingrijpende zui vering van de staatsinstellingen heeft men een zuivering ondernomen van de groote particuliere ondernemin gen, de voornaamste aandacht is hierbij gericht op de Alpine Montan Gesellschaft, de grootste Oostenrijk sche industrieele onderneming. De plaatsen waar de grootste fabrieken en mijnen van de Alpine Montan gevestigd zijn waren voorname burch. ten van het nationaal socialisme. Ook hier vermoedt men verbindingen met Rintelen, die in den tijd dat hij gouverneur van Stiermarken was,in nauw contact stond met de Alpine Montan. Apold, de directeur generaal van de Alpine Montan bevindt zich reeds in hechtenis. Bij de Weensche politie hebben zich sensationeele veranderingen voorgedaan. Zij, die met het onderzoek belast zijn, maken streng onderscheid tus schen lieden, wier verband met de omwentelingspoging reeds is aan getoond, en degenen, van wie alleen vermoed wordt, dat zij gecompro mitteerd zijn, zonder dat zulks nog bewezen is. Het onderzoek zal ver moedelijk heel wat versneld kunnen worden, wanneer men kan beschik ken over duidelijke verklaringen van Rintelen, die buiten levensgevaar schijnt te zijn en reeds een keer verhoord is. De regeering heeft al het besluit genomen, dat alle lieden die iets met den opstand te maken hebben, blootstaan aan volledige confiscatie van hun vermogen en dat zij, voor zoover zij niet gerechtelijk worden veroordeeld, zullen worden overgebracht naar concentratie kampen. Bij het politie-onderzoek in ver band met de arrestatie van Rintelen ingesteld, is een hoeveelheid buiten gewoon bezwarend materiaal gevon den, waaronder een volledige lijst, die 25 Juli opgemaakt is en volgens welke o. m. de volgende lieden verschillende ministerposten zouden bezetten Rintelen, Habicht, prof. Hugel mann, Wagner, Bardolff, Brandl, Frauenfeld, dr. Apold, dr. Neubacher. De meesten dezer lieden zijn gearresteerd, enkelen zijn gevlucht. Behalve de beide terechtgestelden zijn bij het onderzoek nog 20 andere aanvoerders van den aanslag op de bondskanselarij aan het licht geko men. Bij den krijgsraad te Wels zijn 200 verdachten van deelneming aan den opstand aangebracht, te Graz zijn 1400 vervolgingen ingesteld. Wurnig, de nationaal-socialist, die te Innsbruck voor den krijgsraad terecht heeft gestaan wegens den moord op Hickl, den hoofdcommis saris van politie te Innsbruck, is aan dezen moord schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Nayer, ook een nazi, die medeplichtig is bevonden, werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Wurnig is Woensdagavond om acht uur gehangen. Scliuschnigg en Starhemberg naar Rome? Dr. Schuschnigg zal zich binnen kort naar Rome begeven voor een bezoek aan Mussolini. Starhemberg, de vice-kanselier, zou den bonds— kancelier vergezellen. De Italiaansche troepen. In verband met de verbetering van den toestand in Oostenrijk zullen, naar verluidt, de Italiaanschetroepen, welke aan de grenzen zijn samen getrokken, dezer dagen worden teruggetrokken. De manoeuvres in Noord-Italië zullen doorgaan. Moskou stookt in Amerika. De centrale executieve van den Komintern heeft besloten meer kracht bij te zetten aan de communistische actie in de Vereenigde Staten, waarbij vooral propaganda zal worden ge- voerd onder de farmers en negers die thans door de buitengewone droogte in een moeilijke positie zijn komen te verkeeren. Verklaard wordt, dat terwijl de Amerikaansche afdeeling in 1933 19000 actieve leden had, dit aantal thans is gestegen tot 24000 met 338 cellen en dat vele leden zijn gewon nen sedert de Vereenigde Staten de sovjet-regeering hebben erkend. Vliegtuig zonder vleugels. Een Finsch uitvinder heeft een nieuw model vliegtuig gebouwd, dat, naar hij beweert, een revolutie teweeg zal brengen in de luchtvaart. Het heeft den vorm van een sigaar en draagt geen vleugels of propeller. Er worden reeds proefvluchten mee ge- daan. Het is geen helicoptere, maar kan wel verticaal opstijgen en dalen. In horizontale richting kan het een snelheid ontwikkelen van 400 K.M. per uur. De machine behoeft niet op een bijzonder sterken motor te vlie gen en kan zooveel benzine innemen, dat zij langer in de lucht blijven kan dan eenig ander vliegtuig van het gewone model. Eerste Pauselijke vacantie sedert 1870. De paus is in Castel Gandolfoaan. gekomen om eenigen tijd met vacantie in zijn villa door te brengen. Dit is de eerste keer sedert 1870, dat een paus het Vaticaan verlaat om zomér- vacantie te nemen. Nagenoeg de ge heele bevolking van het plaatsje was samengestroomd en in de nabijheid van de zomerresidentie van den paus stonden de menschen rijen dik. De paus zal de weduwe van den vermoorden bondskanselier Dollfuss en haar kinderen in audiëntie ont vangen. Groote oogstschade in Polen. Niet minder dan 200 000 personen in Polen, meerendeels boeren, zullen tot den volgenden oogst financieele hulp moeten ontvangen, daar de oogst van dit jaar door de overstroomingen is verwoest. Volgens een officieele mededeeling zal het twee tot drie jaar duren, voordat de schade, die door de overstroomin- gen is aangericht, hersteld zal zijn. Ministerwijziging in Duischland. Dr. Schacht is voorloopig voor zes maanden benoemd tot minister van financiën, in de plaats van Dr. Schmidt, die ziek is. Men verwacht dat deze benoeming slechts weinig invloed zal uitoefenen op de financieele relaties tusschen Nederland en Duitschland. Rusland en Litauen Aan een gemeenschappelijk diner hebben Litwinoff, de Russische com missaris van buitenlandsche zaken en Lozoraitis, zijn Litausche collega, zeer vriendschappelijke verklaringen afgelegd. Nationale begrafenis van Lyautey. In Nancy heeft Donderdag de nationale begrafenis plaats gehad van maarschalk Lyauty. Socialistenleiders in Weenen in vrijheid gesteld. De socialistische oud-burgemeester van Weenen dr. Seitz en de overige socialistische leiders, die na de bloe- dige onlusten van Februari jl. ge vangen werden genomen, zijn op vrije voeten gesteld. Hudl, de aanvoerder van de op; standelingen in de bondskanselarij te Weenen, is tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Schuschnigg, de nieuwe Oosten rijksche bondskanselier, heeft de buitenlandsche journaliste n een over zicht gegeven van de jongste ge beurtenissen en nog eens gezegd, dat men met eenalgemeen omwentelings plan te doen heeft gehad. Mussolini en de oorlog. Mussolini heeft herhaaldelijk zijn standpunt ten opzichte van de kwestie van oorlog uiteengezet. In de Enciclopedia Italiana onder het hoofdstuk, dat de leer van het fas cisme behandelt heeft hij gesproken van den oorlog als de opwekker van de grootste spanning van de menschelijke wilskracht en betee kenis, en ook in zijn groote rede in de kamer sprak hij van deprin- cipieele deugden van den man, die alleen in den oorlog ten volle aan het licht treden. Van denzelfden geest spreekt een artikel in de Popoio d' Italia, dat tot titel draagt Levenstralen en zich richt tegen de vervalsching van het karakter van den oorlog als een strijd van de wezelijke waarden door techniek en wetenschap. Nicolaas Tisla. de groote uitvinder, aldus het artikel, komt voor den dag met een nieuwe uitvinding, de z.g. doodstralen, wier macht zoo groot is dat zij een oorlog kunnen beletten. «Volken stelt u gerust», al dus het blad, «Tisla, zal zijn uit vinding indienen bij de ontwape ningsconferentie, en men zal zien hoe de doodstralen een reeds over wonnen illusie nieuw leven zullen inblazen. De naties zouden zich met een goidel van stralen omgeven en de wetenschap zou aldus den oorlog dooden. Als men den moed had dit toe te geven, dan zouden deze stra len de macht bezitten den status quo van Versailles tot in het on eindige te verlengen. Aan den an deren kant echter zouden de naties, die met het oog op de kosten niet in staat zouden zijn zich met zulke stralen te omgeven, atuomatisch in handen van de rijkeren vallen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de voornitgang de oplossing van het vredesvraagstuk uit den weg ging, door het ware karakter van den vrede te vervalschen. Men moet nu maar eens zeggen, dat de mecha nische en de chemische oorlog slechts bereiken, dat de ware held haftigheid ter zijde wordt gesteld. Alleen een radicale ontwapening zou weer een heerschappij van deze heldhaftige waarde teweeg brengen, die het respect en de vrees van den waarachtig goede en llinkste verze kert. Een veel verder gaande ont wapening is noodzakelijk, n.l. die van den vooruitgang, welke den oorlog niet langer tot een meting van de waarachtige flinkheid maakt, maar hem vervalscht tot een strijd, waarin de rijkste hulpmiddelen ze gevieren. Zestien jaar na den oorlog spreekt men van niets dan van oorlog, een afschuwelijke bevestiging, dat der gelijke overwinningen geen over tuigende kracht hebben. Pas als de dag zal aanbreken, waarop de strijd weer gaat tusschen man en man, tusschen volk en volk, zal de strijd ontketend worden, die leven betee- kent, de levensstraal.» Volgens den Weenschen cor respondent van de Daily Express» verwacht men in politieke kringen tegen Sept. een nieuwen opstand in Oostenrijk. In Heimwehrkringen schijnt groote ontevredenheid te bestaan over de samenstelling der nieuwe regeering. De Duitsche rijksminister Goebbels zou den 25en Juli reeds twee uur tevoren van den nazi- putsch in Weenen op de hoogte geweest zijn. Burgemeester van Arnhem. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 September beno£md tot bur gemeester van Arnhem de heer H. P. J. Bloemers, thans burgemeester van Groningen. Herdenking van de mobilisatie. Op den Scheveningschen boule vard heeft Woensdagmiddag bij het leger- en vlootmonument een korte plechtigheid plaats gehad ter her denking van het feit, dat twintig jaar geleden leger en vloot werden ge mobiliseerd. De personeele belasting in het koffie h u isbedrijf. De Nederlandsche bond van kof fiehuis-, restauranthouders en slijters heeft er in een adres aan den mi nister van financien zijn vrees over uitgesproken, dat het voornemen der regeering, om te komen tot de andere verdeeling van de lasten der werk loosheid over de gemeenten tot ge volg zal hebben een opdrijving van het aantal opcenten op de perso neele belasting. In verband hiermede heeft de bond nog eens uitvoerig gewaagd van de buitengewoon on billijke en onrechtvaardige werking van deze belasting ten aanzien van de koffiehuizen restaurants en derge lijke zaken, welke door deze bedrip ven een vermomde bedrijfsbelasting beteekem en den minister verzocht van deze gelegenheid gebruik te maken om de pers. belasting voor genoemde bedrijven op te heffen, althans ze niet hooger te doen zijn dan voor den handeldrijvenden middenstander in het algemeen. Groeiend verkeer per K. L. M. Bij een vergelijking der vervoer- cijfers der KLM in Europa en op de Indielijn over het eerste half jaar van 1933 met die van 1934, komt men tot de volgende resultaten. Gedurende de eerste 6 maanden van 1933 werden 13978 passagiers vervoerd legen 33101 in dit jaar, hetgeen neerkomt op een vooruit, gang van 137 pet. De post vermeerderde van 85847 in 1933 tot 107490 K.G. over het eerste halfjaar van 1935, een stijging van 26 pet. Het goederenvervoer leed ook dit jaar onder den algemeenen toestand en verminderde van 667896 K,G. gedurende de eerste 6 maanden van 1933 tot 531251 K.G. in 1934. Het totaal aantal passagiers over 1933 bedroeg 41701, reeds in de 3e week van Juli 1934 is dit aantal overtroffen en werd de 41702de pas sagier geboekt, De maand Juli bracht tevens de 200.000 passagier der KLM sinds den 17en Mei 1920, toen de eerste vlucht gemaakt werd. Ook op de Indielijn vertoonde het vervoer een stijging over de geheele linie. Nederlands sectie op de wereld tentoonstelling te Brussel. Oud minister Verschuur, die zoo als men weet optreedt als commis saris—generaal voor de Nederland sche Sectie op de Wereldtentoon stelling van 1935 te Brussel, heeft besprekingen gevoerd met verschil lende Belgische commissarissen. Het Nederlandsche paviljoen zal een oppervlakte hebben van 5—6000 vierkante meter. Er zal een prijsvraag worden uit geschreven voor Nederlandsche architecten voor een ontwerp van het Nederlandsche paviljoen. Nederland en België als neutrale zone. De Engelsche minister Baldwin heeft in het Lagerhuis een rede ge houden, waarin hij o.m. zeide dat de grens van Engeland aan den Rijn ligt. In Washington heeft men deze uitlating in verband gebracht met vroegere besprekingen tot het in- stellen van neutrale zone in Neder land en Belgie, ter voorkoming van luchtaanvallen op Engeland. De Telegraaf heeft daaromtrent in den Haag te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Hier werd medegedeeld, dat »wie ook maar eenigszins vertrouwd is met de Ne derlandsche regeeringspolitiek, reeds de onmogelijkheid moet begrijpen van de veronderstelling, dat over Nederlandsch grondgebied beschikt kan worden voor de verdediging van een anderen staat.» De Nederlandsche Reisweek. Goedkoop reizenlogeerejx en uitgaan in Nederland. Gedurende de Nederlandsche Reis week van 20 t/m 27 Augustus 1934 worden overal in Nederland belang rijke reducties gegeven op reizen, logeeren en uitgaan. Onderstaand willen wij de moge lijkheden, welke de reducties bieden nog even nader uiteenzetten. In de eerste plaats de reducties door de Ned. Spoorwegen verleend. Vacantiekaarten. Met een va- cantiekaart kan men vanaf het station van vertrek reizen naar een wille keurig ander in Nederland gelegen station. De prijs van zulk een vacan- tiekaart 3e klasse bedraagt f4. Iemand kan dus b.v. van Vlissingen naar Groningen reizen voor f 4. Wanneer men nu een legitimatie bewijs aanvraagt, dan kan men héénreizend gedurende de reisweek, voor de terugreis een vacantiekaart koopen tegen gereduceerden prijs en wel voor f2.Deze terugreis moet uiterlijk plaats vinden op 3 September. Heenen terugreis mogen niet op denzelfden dag wor den afgelegd. 8-daagsche abonnementen. Ge durende de reisweek zijn verkrijg baar 8-daagsche abonnementen op alle lijnen der Ned. Spoorwegen tegen den verlaagden prijs van f21.50 le Klasse, f 16.50 2e Klasse, f 11.50 3e Klasse. Men kan dus voor f 11.50 overal heen reizen zooveel en zoo vaak als men wil. Deze buitengewoon goedkoope abonnementen worden eiken dag van de reisweek afgegeven en zijn 8 dagen geldig. Wie dus den laatsten dag van de reisweek zulk een gereduceerd abonnement koopt, kan er tot en met 3 September op reizen. Hotels. De meeste hotels geven gedurende de reisweek een reductie van 515 pCt. Een lijst van de aangesloten hotels wordt tegelijk met

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6