l DERDE BLAD. BRIEF UIT WASPIK. H. de Bont-v. Huiten PROVINCIAAL NIEUWS. IrJ%erTee""en *d bijzonder acht dienen te nemen. Vflr«eTermaaenVittgg. 0e hedec&wdsche Jmdfiasta 62. Zaterdag 4 Aug. '34. 57e Jrg, Waspik, 2 Augustus 1934. I Geachte Lezer, 7jen we in de dorpen onzer omge. reeds overal de uien-campagne 'top aan den gang, hier in Waspik ,;eD we daarvan tot heden nog ab- 'tuut niets, en de reeds zoo vaak .„opperde vrees, dat er heelemaal leen .i"in* zou koraen' sch'int be '.aarheid te worden. We vragen ons ,f wat toch wel de oorzaak mag we. L dat onze gemeente bij de be rende Fa. Sp.-Br. te Geertruidenberg ,oo ia ongenade is gevallen. Reeds neerdalen hoorden wij gedurende rorige campagnes dingen vertellen, „elke niet door den beugel konden ,n 't schijnt wel dat de Directie van [enoetnde firma evengoed van deze 1 toestanden op de hoogte is geweest. (Vaarom immers, zou juist Waspik ,an deze campagne worden uitgeslo an, terwijl in omliggende plaatsen, iol'gens de kranten, overvloedige ^tanvoer bestaat? Nu kan het natuur ijs ook gebeuren dat sommige ge- neentebesturen zoo actief zijn, dat lij om toch maar werkgelegenheid in junne plaats te krijgen, reeds tevoren lij genoemde firma gaan aankloppen, Iin met alle mogelijk bestaande en liet-bestaande argumenten de directie e bewegen, toch zeker niet hunne owoners te vergeten. Dan zouden te moeten zeggen, dat ons gemeen- ebestuur niet actief genoeg geweest 8i We kunnen ons dit echter maar inper indenken, maar zou het waar lijn, dat de ambitie van ons Dage. jjks'ch bestuur niet zoo overmatig is, Jan is dit zeker weer voor een groot jedeelte te danken aan de socialisti- che pers. Als men hoort, (het raads- jd Br. heeft er in de vergaderingen neermalen op gewezen) welken om- ,ang het geklets.in de linksche bladen leeft aangenomen, in casu hoe het leleid van onzen Burgemeester daar erd gehekeld, dan zou men toch al ier lankmoedig moeten zijn, om er den brui van te geven, lntusschen het wel erg jammer, wie ot wat er a ook de oorzaak van moge zijn, at het de goeden ook weer voor de waden mee moeten betalen. Wij ebben wel eens gehoord, dat tijdens campagnes in Waspik tot vier a ijfduizend gulden werd verloond, at in dezen malaisetijd toch zeker el dubbel meetelt, terwijl het voor elen nog een aardig spaarpotje vorm tegen de kermis. Om nog niet te spreken over den middenstand, aar dit geld dan natuurlijk ook weer het grootste gedeelte in de win- ellade terecht zou komen. Laten we open dat te eeniger tijd hierin nog ens verandering moge komen. Onze voetbalvereeniging .Hercules" eeft eindelijk gekregen, waar men zoo lang naar verlangd had, en at o.i. voor de ontwikkeling en fooruitgang dezer club zoo noodza- lelijk was, n.l een intense training lader leiding van een zeer deskundig leroepstrainer. Reeds hebben we een baar avonden deze training kunnen [ijwonen, en wij gelooven wel. als leden de zaak ernstig willen op- lemen, dat dan succes verzekerd is louden we het dan nog eens kunnen «leven, dat Hercules ons eens spel zien gaf, waar we onze oogen op kijken? Tot heden hebben we og steeds gezien dat eenige spelers idividueel goed werk verrichten, aar een goed opgezet plan, tot in flesses uitgevoerd, hebben we nog et vaak geconstateerd. En juist dat hopen we na afloop der trai- iogscursus te kunnen bewonderen, e kosten, welke aan zulk een cursus jn verbonden tracht 't bestuur op te «sen, door hel houden eener groote irloting. En al kunnen we ook van das Guten zu viel" krijgen, toch uilen de liefhebbers der sport deze Kerij nog maar op den koop toe oeten nemen. We hopen dat ze loge slagen! .Hercules", veel succes er mee! ADEPT. In vergelijking met den stand der werkloosheid op 5 Juli is vooral de groep gedeeltelijk werkloozen be duidend grooter geworden, op dien datum bedroeg dat aantal nog slechts 84. Het aantal volledig werkloozen is sindsdien vrijwel stationnair ge gebleven. In vergelijking met 1 Aug. van het vorig jaar is de stijging zeer groot. Toen stonden 273 werkloozen ingeschreven waarvan 92 gedeeltelijk. Dienstvak Dir. Belastingen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de Ontvanger K. H. Over verplaatst van de Inspectie Waalwijk naar de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Dor drecht en is mr. J. J. Schokking te Leiden benoemd tot adj. inspecteur in tijdelijken dienst, ter inspectie Waalwijk directe belastingen. Kapelaan de Bree. Z. H. Exc. de Bisschop van Den Bosch benoemde den weleerw. heer P. J. de Bree, kapelaan en Rector Cantus der Kathedrale Basiliek te 's Bosch tot kapelaan van de O. L. Vrouw van Lourdes parochie te Nijmegen. »Het Huisgezin» schrijft naar aanleiding van het vertrek van kapelaan de Bree: Kapelaan de Bree werd na zijn leeraarschap aan 't Klein Seminarie in Aug. 1929 benoemd tot kapelaan van Sint Jan en was de eerste die tot rector cantus der basiliek werd aangesteld. In de vijf jaren van zijn werkzaamheid alhier, heeft hij veel voor den kerkzang gedaan, vooral in de basiliek. Men denkt daarbij aan zijn leiding van den Kerk— korenbond en van de Schola Can torum van Sint Jan, die hij tot een goed gedisciplineerd en muzikaal koor maakte. Rector Cantus de Bree bevorderde den Gregoriaanschen zang. Bij gelegenheden toonde hij zich een bekwamen organist en maakte zich ook zeer verdienstelijk voor den volkszang in de kerk, de liturgische deelname van het volk aan den lofzang. Den Bosch lijdt zeer zeker door zijn vertrek verlies aan een be gaafden priester en een voortref felijken musicus. W.S.C. De voetbalvereeniging »W.S.C.» houdt a.s. Maandag wederom een vergadering, ter voortzetting der jaarvergadering van Maandag 20 Augustus, Communie uitgereikt. Voorts i9 op 't terrein nog een Maria-kapel gebouwd, waarvoor s avonds gebeden wordt. De dag wordt dan verder doorgebracht met allerlei verkenners.spelen, het verkennen der omgeving, de dagelijk sche zwempartij, en s avonds met kampvuren oefeningen enz. Vooral die avondoefeningen zijn bijzonder attrac tief. Zoo ensceneert men bijv. een vliegtuigongeval op eenigen afstand van het kamp. Door lichtseinen wor den de verkenners gewaarschuwd en zij spoeden zich dan naar de „plaats des onheils", waarde gewonden worden verzorgd, lichtseinen worden doorge geven enz. Dikwijls ook krijgen de jongens een denkbeeldigen heidebrand te blusschen. Als de jongelui dan zooeenheelen dag in de weer zijn geweest trekken zij zich in hun teuten terug, stipt te elf uur gaan de kaarslantaarns uit, en vijf minuten later is alles in diepe rust. Dit is in het kort samengevat de dagindeeling, die intusschen veel ge varieerder is als uit deze beknopte opsomming blijkt. Wij nebben deze weinige regelen geschreven, omdat we weten dat er ook in Waalwijk belangstelling voor de verkenners bestaat. Deze.sport is in onze plaats nog te weinig bekend en daarom hopen wij van harte, dat de pogingen die in het werk worden ge. steld tot oprichting van een Waalwijk, sche groep, spoedig succes zullen hebben. Onze jeugd zal daarmee ten zeerste gediend zijn, vooral daar de katholieke verkenners niet alleen een mooie ontspanning brengt, maar daar naast ook vormend werkt. De voor een tweetal dier producten eerder gegeven toestemming is in getrokken. Het toezicht op de inrichting van en de zindelijkheid in de bakkerijen vond regelmatig plaats. Meermalen is gewaarschuwd voor het niet of onvoldoende merken van melkbrood (waarvoor tegen 3 bakkers proces verbaal werd opgemaakt) en voor het ongedekt vervoeren van brood. Het aantal inspecties van ijsbe- reidplaatsen, waarbij in vele geval len watermonsters moesten worden genomen, bedroeg 471. De tijd, aan deze inspecties gegeven, bleek nuttig te zijn besteed. In 't geheel werden 67 waarschu wingen verzonden en werd tegen 3 verkoopers procesverbaal opge maakt wegens den verkoop van on deugdelijk ijs. Het melk—onderzoek. In het laboratorium werden on derzocht 7394 melkmonsters, waar- Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING "W^^wiik, 3 Aug. 1934. boeken Van toestand van de ^Lj0raenteel deken van Riel, die Rerufl te keeren en zi zich Stijqende werkloosheid. qe vrerklooshddscyiers_onzer ge Ie onze gemeeUe 368 werkloozen, ■airvan '228 gelnel en UOgedeel Itelik. Onder Verkenners. Op een fietstocht door het mooie, in de Langstraat zelf nog veel te weinig gewaardeerde, heidelandschap achter Waalwijk en Drunen, zijn we deze week verzeild geraakt in een pad vinderskamp, waar een twintigtal Haarlemsche jongelui legerde. Het was een groep, de St. Christoforus groep, der katholieke verkenners, die voor acht dagen haar tenten in deze om geving had opgeslagen. Dank zij de gastvrijheid van den hopman, hebben we enkele uurtjes in het kamp kunnen verblijven, en het kampleven van nabij kunnen gade- slaan. Wij troffen juist een der bedrijvigste uren van den dag, want alles was in de weer om voor een goed en stevig middagmaal te zorgen. Hier zaten de jongelui patatten te schillen, daar werden lange rabarberstelen ontvild. Weer elders beijverde men zich om ballen gehakt, waar een flink huisgezin een week van zou kunnen eten, te fatsoeneeren. En een der knapen, die met voldoening zijn koks diploma toont, verzorgt de fijne keuken, want ook de toespijs is in het menu niet vergeten. En intusschen worden elders de vuren aangewakkerd en de pannen in gereedheid gebracht. Tot onze spijt hebben we den maal- tijd zelf niet mee kunnen maken, maar te oordeelen naar den ijver waarmede de jongelui hun potje kookten mogen we veronderstellerdat ze ook aan den disch zelf zich niet onbetuigd hebben gelaten Een der jongens ver klaarde tenminste dat het eten in het kamp evengoed is als thuis, maar dat het altijd met nog meer eetlust naar binnen gaat. En dat gelooven we graag als we welen dat die gezonde, bruin gebrande jongens den heelen dag in de vrije natuur hebben rond gesprongen Hoe worden de dagen in het kamp doorgebracht? Ja, het dagprogramma ,i9 buitengewoon veelzijdig. Het is, keurig getypt, aangegeven op hetoffi- cfieele mededeelingenbord. Bij het doorlezen van de dag- in dexing bleek ons wel, dat de gods- dienstige vorming der jeugd de eerste plaats inneemt, 's Morgens na het opstaan is er gezamenlijk gebed en wordt door den kamp-aalmoezenier de H. Mis opgedragen in de kamp- kapelt oor i°n£ens ze.lf ge bouwd is door Tevens wordt dan de H, Het Marktspel »Elckerlyc» te Waalwijk Gisteravond zijn op uitnoodiging van den burgemeester verschillende verenigingsbesturen uit onze plaats bijeengekomen in hotel »de Twee Kolommen». deze vergadering is een plan ter tafel gebracht om ook in Waalwijk een opvoering te doen plaats hebben van het bekende Marktspel »Elckerlyc». J.l. Maandag is dit spel met groot succes opge voerd te Roosendaal onder leiding van dén bekenden tooneelspeler Anton Verheijen en met medewer king van circa 140 Roosendaalsche dillettanten. Aan de verschillende verenigingen, een 10-tal was vertegenwoordigd, werd verzocht gezamenlijk een garantie te stellen van f300.ten einde een eventueel tekort van de opvoering te dekken. Sommige ver- eenigingen gaven aanstonds hun toezegging, doch anderen konden om iinancieele redenen niet deel nemen. Het zou in de bedoeling liggen het spel reeds op Zondag 12 Aug. op te voeren. Waalwijksche Zwemvereeniging Aantal bezoekers 642. Temperatuur 20'/2°. Processie Kevelaar. De jaarlijksche processie naar Kevelaar zal dit jaar, in verband met den toestand in Duitschland, niet gehouden worden. Athletiek. Aan de morgen te Vught te houden Athletiek—wedstrijden vanwege den R. K. Gymnastiekbond in het bisdom den Bosch, zullen ook 'n paar leden dér Patron. Sportvereniging »Kunst en Kracht» alhier deelnemen n.l. de heeren A. Schapendonk en H. Lombarts. Wij hebben speciaal van eerstgenoemde athleet, na zijn succes van j.l. Zondag de beste verwach tingen. Uitstapje. De leden der sociëteit »Ons Ge noegen», gevestigd bij den heer W. van Helvoirt, gaan Zondag 12 Aug. a.s. een uitstapje maken per touring car van den heer Mulders—Sars naar Brussel. Hek omgereden. De heer J. v. B. uit 's Bosch reed met zijn auto een gedeelte van het hek rond het plantsoen aan den Parallelweg in elkaar. De politie maakte verbaal op en de ongelukkige automobilist zal de schade hebben te vergoeden. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Portemonnaie met inhoud, no titieboekje. Keuringsdienst voor Waren. Aan het verslag over 1933 van den Keuringsdienst van Waren te 's Bosch, ontleenen wij de volgende bijzonderheden Er werden 1963 inspecties gedaan in broodbakkerijen, brood-opslag plaatsen en broodwagens, waarbij 17755 brooden werden onderzocht. Eenige monsters krentenbrood bleken met geel gekleurd meel te zijn bereid. Bij de laatste wijziging van het Besluit op vaste melkproducten moeten broodcrêmes, waarin melk poeder is verwerkt, worden aange duid met een naam, waarvoor toe stemming van de Kroon is verleend. van bemonsterd bij melkverkoopers (op straat en aan huis) 5470. bemonsterd bij aflevering aan z uivelfabrieken, slij ters, bakkers 1649. Het percentage met water ver- valschte melk inden straat-en huis verkoop heeft dit jaar wel een minimum bereiktdit jaar voor het eerst behoefde geen enkel pro cesverbaal te worden opgemaakt. Terzake van het verkoopen van melk met te laag vetgehalte werden 6 processen-verbaal opgemaakt. Het aantal strafvervolgingen, in gesteld tegen verkoopers, die melk verkochten, waarin stalvuil aanwe zig was, bedroeg 18, terwijl 6,7 der genomen monsters bij filtratie door watten meer dan geringe sporen vuil achterlieten. Dit punt hangt ten nauwste samen met het vraagstuk der zindelijke melkwinning, waar omtrent kortheidshalve naar vorige jaarverslagen moge worden verwe zen. De door vele zuivelfabrieken enkele jaren geleden ingevoerde, meer of minder uitgebreide, con trole van de door de veehouders geleverde melk bleef op enkele uit zonderingen na gehandhaafd. Meer succes zou met deze maatregelen te bereiken zijn, indien daarnaast een uitbetalingsstelsel naar kwaliteit zou worden ingevoerd, gepaard gaande met stalcontröle en voorlichting der boeren. Een coöperatie zuivelfabriek ini dit gebied heeft hiermede wel buitengewoon goede resultaten be reikt. üok vereenigingen van parti culiere slijters zouden op dit voor hen nog vrijwel braakliggend terrein nog veel kunnen bereikeu. Van alle monsters werd het sedi ment microscopisch onderzocht op dé aanwezigheid van veel bacteriën en van streptococcen. Deze laatste werden aangetroffen in 55 monsters of 1 pet. van het totaal aarital monsters genomen bij melkverkoo pers. Bij aflevering aan zuivelfabrieken, slijters en bakkers werden totaal genomen 1649 monsters. Hiervan waren 20 of 1,2 pet. ver- valscht met water, 19 of 1,15 pet. hadden een te laag vetgehalte in de droge stof, 58 monsters of 3,5 pet. waren zeer vuil en 666 of 40,4 pet. waren vuil. Ook dit jaar werd in een groot aantal monsters consumptiemelk en industriemelk de reductaseproef ge daan. Daaruit blijkt wel, dat er nog een groot verschil is tuschen con sumptiemelk en industriemelk, èn wat de reinheidstoestand, èn wat de bacteriologische toestand betreft. In gemeenten, waar art. 29 van het Melkbesiuit van toepassing is verklaard, en dus de melkverkoop gebonden is aan een vergunning, werden 38 nieuwe vergunningen uitgereikt, terwijl aan 17 melkver koopers wegens verhuizing of wij ziging van hun bedrijf, een nieuwe vergunning moest worden verstrekt. Het gemeentebestuur van Waalwijk besloot tot intrekking van zijn be sluit tot noodig—verklaring van het bepaalde in art. 32. In deze ge meente van 10274 inwoners waren op 31 December 99 ingeschreven melkverkoopers gevestigd 1 (in's-Her- togenbosch 78). In totaal hadden 974 inspecties plaats van melklokalen. In verschil lende bedrijven werd het bedrijfs- water chemisch en bacteriologisch onderzocht en werden, zoo noodig, adviezen gegeven om tot verbetering daarvan te geraken. De op vele boerderijen voorkomende open put ten leveren over 't algemeen zeer slecht water. Deze putten worden veelal tevens gebruikt voor het koelen van de melk. Geadviseerd werd de put met een betondeksel af te sluiten en voor het koelen der melk een doelmatig ingerichte koel bak met automatisch werkende overloop te bouwen. Het is gebleken, dat in het Land van Heusden en Altena eenige der vele daar gevestigde boterbewerkers en ook eenige melkverkoopers hun bedrijf uitoefenen met Maaswater. Ook verschillende welputten aldaar leveren slecht water op. De groeps waterleiding in deze streek is thans in aanleg, maar de bovengenoemde bedrijven zijn juist gevestigd in ge- 1 DOOS 20 CT.- TUBE 40 en 60 CT. 1 meenten, die niet tot de gemeen schappelijke regeling zijn toegetreden en zullen dus op andere wijze tot een behoorlijk middel van water voorziening moeten komen. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. vBOEFJESn Het R. D. B. - Theater vraagt deze week de publieke belangstelling voor het bekende filmwerk „Boefjes*,een sterk gespeelde Amerikaansche sen satie-speelfilm der Warner Bros. Deze film is een felle aanklacht tegen het huidige onsociale tuchthuis, wezen in Amerika. Naast de bekend ste filmsterren als: James Cagney, Arthur Byron en Madge Evans, spe len in deze rolprent tevens nog 500 kinderen mede, aan het hoofd waar van Frankie Darro staat. Het gegeven van deze rolprent i9 zeer realistisch. Jimmy Smith en zijn kornuiten worden wegens roof naar een tuchtschool gezonden In die inrichting worden ze niet alleen streng en onmenschelijk behandeld door den directeur Thompson, doch ook totaal verkeerd opgevoed. Op zekeren dag komt er bezoek van Patsy Gargan (James Cagney), die als inspecteur een onderzoek komt instellen naar het beheer der school. Bij dit onderzoek maakt Patsy kennis met Dorothy, de verpleegster aan deze instelling. Al spoedig merkt hij, dat zij anders i9 dan de meeste meisjes en dat zij haar taak zeer serieus opvat. Hij besluit haar hierin te helpen. Patsy weet het beheer der school in handen te krijgen, doordat hij de directeur een maand vacantie geeft, teneinde een reorganisatie tot stand te brengen. Met Dorothy (Madge Evans) voert hij een systeem in, dat hierin bestaat, dat de jongens het zelfbestuur in handen krijgen onder zijn toezicht. Tevens krijgen zij beter voedsel en een menschwaardiger behandeling. Bij zijn terugkeer, vindt Thompson de situatie geheel veranderd, hetgeen natuurlijk sterk tegen zijn opvatting isi Hij tracht één der jongens tot oproer over te halen, doch dit gelukt hem niet Intusschen wordt Patsy's tegenwoordigheid vereischt in de stad. Eén heftige woordenstrijd ontaarde ini een vuistgevecht en tot zelfbehoud verwondt Patsy zijn tegenpartij ern stig, waardoor hij zich schuil moet houden Op de tuchtschool heeft de directeur, die het met de nieuwe opvattingen van Patsy niet eens was, weer het oude regime ingevoerd en hij ontslaat Dorothy. De jongens denken, dat zij en Patsy hun in de steek laten en gaan aan het oproer maken. Slechts één man kon hun tegenhouden, en die moest zich ^verbergen voor de wet. Op het juiste oogenblik echter arri veert Patsy met Dorothy. De autori teiten erkennen Patsy's opvoedsysteem al9 het ware en hij wordt aan het hoofd van de school geplaatst, tot groot genoegen van de jongens. Patsy neemt Dorothy in zijn armen en beiden arbeiden zij in het belang van de aan hun zorgen toevertrouwde jongens, om hen als goede burgers aan de gemeenschap terug te geven. Bij het zien van deze film, kan men begrijpen, waarom zij overal zoo'n succes was. Het is een aangrijpend geheel, met vroolijke momenten vol diepe menscbelijkheid en sensationeele handelingen op meesterlijke wijze vertolkt. Ook het bijprogramma, dat van de bekende, goede, samenstelling is, valt zeer in den smaak. Alles bij elkaar is het een pro gramma, dat geen enkele bioscoop liefhebber zal willen verzuimen. recht hartelijk mee kan lachen en leiding.11 ul,stekende Inuzikale bege- Wij kunnen dan ook eenieder aanraden deze vroolijke film ndI Luxor te gaan zien. De larie/wijziging en de schoenen- industrie. De federatie va„ Nederlandsche Schoenfabrikanten te Tilbu.g heef, aan de Tweede Kamer een adres te zonden betreffende het ontwerp ,'t wijziging van de tariefwet. waarin de vrees wordt ""gesproken, dat ondanks de verhoog,ng van het invoerrecht op het gewone schoeisel met 2 pet het nieuwe tarief een verslechlinè beteekent voor de Nederlandsche schoenindustrie, daar aij in de ver- hooging van 2 pet geen voldoende compensatie vindt voor het nieuwe invoerrecht van 3 pet. op leder cn van 6 pet. op machines. Verder wijst adressant erop, dat sinds^ de totstandkoming van de tarief- wet v_.olijn de invoerwaarde van schoenen, laarzen en pantoffels hier te lande steeds verder achteruit is gegaan, waardoor de betcekenis van het bestaande invoerrecht zoowel voor den fiscus als voor de industrie steeds is verminderd. Mede gelet op de ta riefwetgeving, die in het buitenland bestaat, wil het de federatie voorko men, dat er alle aanleiding bestaat om bij handhaving van het voorge stelde waarderecht van 12 pc., daar naast minimum invoerrechten per jaar in de nieuwe tariefwet vast te leggen. Met den meesten klem verzoekt de federatie de Kamer aan het algemeen waarderecht van 12 pc een minimum, specifiek recht te verbinden, of zoo dit niet mogelijk mocht zijn in elk geval het invoerrecht voorschoenen, in: verband met het nieuwe invoer recht op de grondstoffen en machines tot 15 pet. te verhoogen. ï)Ben je verliefd of niet?» Luxor Bioscoop. »Ben je verliefd of niet?» Wie intresseert nu eigenlijk een dergelijke vraag niet? Het komt maar al te dikwijls voor dat we het antwoord op deze vraag schuldig moeten blijven, en in dit geval verkeert ook de held in deze film. Dat is de be roemde bariton Willi Domgraf— Fassbaender, die in deze film de rol speelt van den musicus Schroeck, die slechts leeft voor de muziek en onervaren is op bet pad der liefde. Door een filmisch toeval is hij echter zoo «gelukkig» in kennis te komen met een mooie Erika, die hij echter spoedig weer ontvlucht daar zij te goed in haar duiten zit. Via veel sensaties brengt SchToeck het dan tot landlooper, maar ook dat duurt niet lang, en per slot van rekening komt hij voor de zooveelste maal ongewild bij zijn Erika terecht. En dan schikt hij zich maar in het onvermijdelijke lot, dat hem intus schen toch wel schijnt te vallen. Domgraf en onze Hollandsche artiste Ery Bos hebben deze film tot een groot succes gemaakt, een vlotte amusementsfilm, waar men Burgemeester Brokx. Naar „De Grondwet, te Roosen daal uit bevoegde bron verneemt, zal de heer Brokx, burgemeester van Zundert, die tot lid van den Volks, raad is benoemd verklaard, deze be. noeming niet aannemen en derhalve burgemees ar van Zundert blijven. Kanarie teelt. Men schrijft ons uit Loonopzand: Dezen zomer lazen wij, dat het in Duitschland gelukt was, den Rooden Kanarie (Naturel) te cultiveeren. Dit werd terecht als 'n top-presiatie ge- quaiificeerd. Echter, onze vroegere dorpsgenoot, de Heer Willem Boom, (thans te Rrussel woonachtig), heeft deze merkwaardige prestatie reeds in 1931 volbracht.en ook dit jaar wederom hetzelfde succes mogen boeken. Deze Roode Kanaries zijn verder .zuiver in rood" teelbaar In Duitschland heeft dit buitengewone experiment 17 jaar gevergd, terwijl heer B deze bijzonder lastige en ingewikkelde kar. wei in 4 jaar tot stand bracht Te Londen is vorig jaar in Crystal Palace 1 kanarie voor 100 Engelsche Ponden verkocht. Een compliment is dit „grandiooze succes" dan ook zeker waard, te meer in Duitschland, de bakermat van de kleur kanaries,ontel bare geroutineerde kweekers zijn.*) Terloos zij hier opgemerkt, dat heer B. ook nog van iets anders de primeur had voor onze gemeente, n.l, de be kende 5 Mercurius - Actes, indertijd zonder falen enkel en alleen door „zelfstudie" behaald Wij wenschen dezen „Streber" met deze tweevoudige primeur van harte geluk, en verder voor de toekomst 't gehoopte succes. Deze roode kanarie biedt een ongekend perspectief voor weer andere interessant kleurenrood zwart, violet, oranje, rood-wit blauw etc. etc., en zal ongetwijfeld een revolutie ontketenen in de kleur-kanarie-wereld. Achtste eeuwfeest Abdij van Berne te Heeswijk. Met grooten kerkdijken luister werd heden, Vrijdag 3 Aug., het achtste eeuwfeest gevierd van het bestaan der Norbertijner Abdij van Berne te Heeswijk. De eerste Norbertijner witheeren van de Orde van Premonstreit ves tigden zich in ons land in de elfde eeuw in Middelburg. In 1134 kwamen uit het klooster Mariënwaard de witte monniken naar het kasteel van Berne bij Heusden, van waaruit de Norber- tijnen de zielzorg waarnamen in den verren omtrek: Vlijmen, Heusden, Bokhoven, Haar steeg, Oud-Heusden, Engelen, Elshout, waar ook thans nog de parochiën onder leiding staan der Abdijheeren van Berne. Het hoogtepunt der feestviering van de jubileerende Norberhinermon- niken was wel gelegen inudf cale H. Mis van dankbaarheid, heden in de Abdijkerk te Heeswijk opge dragen door den Prelaat van Berne Hoogwaardig Heer H Stocker me pontificale assistentie van L. H. axc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop 's-Hertogenbosch. Het koor der monniken zong de liturgische zangen. Na den middag vond een zeer druk bezochte receptie plaats. Noord-Brabantsche Vereeniging tot bestrijding der t. b. c. De N. Brabantsche Vereeniging

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9