1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON i MaM& i I DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD?™ GEMEENTERAAD. NUMMER 63. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enx. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 28 cent per regel; minimum 1.50. GEERTRUIDENBERG. De Godshuizen. Een vierde ambtenaar. De Biljart- belasting verlaagd. De raad der gemeente Geertrui- denberg vergaderde Vrijdagmiddag ten gemeentehuize, onder voorzitter schap van burgemeester Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Aanbieding der gemeentereke ning dienst 1933 en de daarbij be- hoorende bedrijfsrekeningen. De rekening wordt aangeboden. 2. Vaststelling eener commissie, belast met het onderzoek der reke ning dienst 1933, welke commissie tevens belast zal worden met het onderzoek der begrooting 1935. Tot voorzitter der commissie wordt benoemd Weth. de Kroon en tot leden de heeren Timmermans en Jansen. 3. Voorstel tot aankoop van ge deelten straatweg, eigendom van den Staat en gelegen voor de Markt- kazerne en Affuitloods. Het rijk is bereid beide strooken grond, die resp. 375 M2 en 54 M2 groot zijn, over te geven voor een vergoeding van f25. Deze vergoeding wordt gevraagd omdat op de be doelde perceelen enkele hoornen staan. De erfdienstbaarheden, die op den grond rusten vormen geen be zwaar. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Goedkeuring begrootingswijzi- ging der Sted. Godshuizen dienst 1933. De raad keurt de lijst van af— en overschrijvingen goed. 5. Ingekomen stukken. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 42. Even bWf het stil in de kamer: lady Carshaw scheen verdiept in gedachten. Plotseling, tot groote verbazing van haar zoon, vroeg ze: Hoe komt ze eigenlijk Bartlett te heeten? En toen Reginald haar met groote oogen aankeek, vervolgde ze: Ik vraag dat niet zonder reden. Is dat haar werkelijke naam? Verdraaid, riep de jongeman op gewonden, u hebt toch niets van uw oude gewiekstheid verloren! Zie je wel, dan heb ik het toch bij het rechte eind. Het ontbreken van n sociale verplichtingen schijnt je geest rust te geven en daardoor te verhelde ren! Moet je luisteren. Gisteravond kon ik niet in slaap komen, ik tobde er voortdurend over waar je wel kon zitten en vanzelf dwaalden mijn ge dachten naar het meisje. Toen ik Wi nifred zag, kwam haar gezicht me di rect bekend voor, maar ik kon het met geen mogelijkheid thuis brengen. Maar toen ik zoo lang te peinzen en te piekeren, schoot er ineens iets los in mijn herinnering. Twintig jaar ge leden, toen jij nog een kleine jongen Hieronder zijn van Ged. Staten goedkeuringen van verschillende raadsbesluiten. Van de R.K. Militaire Vereeniging te Breda verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen. De heer Jansen vindt dat de stad Breda, die zelf de vruchten van het garnizoen plukt, zelf maar subsidie moet geven, en dat men niet alles van het platteland moet zien te krijgen. Het verzoek wordt afgewezen. Van A. Sandbergen verzoek om pachtvermindering voor het door iiem gehuurde perceel griendhout aan het Noorderpad. De Voorzitter zegt dat Sandbergen dit perceel voor 20 jaren gepacht heeft voor f90 per jaar. Vorig jaar heeft hij een pachtreductie van f35 gehad, maar daar de griendcultuur thans zeer slechte resultaten oplevert, stellen B. en W. voor om voor 1934 50 pet. reductie te geven, dus f45. De heer Jansen verklaart zich tegen dit voorstel. Spr. constateert dat men altijd direct bereid is de landbouwers tegemoet te komen, terwijl de caféhouders op hun herhaald verzoek nog geen ver laging van lasten hebben gekregen. De Voorzitter zegt dat een en ander niet zonder meer met elkaar vergeleken kan worden. De kwestie der verlaging der rechten voor muziekvergunningen ging niet om het bedrag, maar om het feit dat de verordening niet zonder meer buiten werking gesteld kan worden. Weth. Sassen moet dhr. Jansen met zijn klacht gelijk geven. Spr. vindt dit echter geen reden om dit verzoek niet in te willigen en hij merkt op dat nog gesproken kan worden over vermindering der personeele belasting voor de café houders. De heer Jansen vindt dat hard noodig, want de personeele belasting kan z.i. niet door den beugel. De minister zelf heeft er de onbillijk heid van ingezien. Reeds thans is in gemeenten, die er financieel slechter voor staan als Geertruiden berg, de biljartbelasting aanmerke- zekere vrouw Marchbanks. Ze kon al lerliefst zingen. Jouw Winifred zingt immers ook, nietwaar? Sir Reginald trok zijn stoel dicht bij dien van zijn moeder en legde ver trouwelijk den arm om haar schou ders. Vooral dat „jouw Winifred" vertee derde hem, maar heel de toon waar op zijn moeder nu sprak, verried dat er een mysterieuze ommekeer in haar moest hebben plaats gehad en het hem niet al te moeilijk zou vallen een bond- genoote van haar te maken. Zou, hetgeen ze zeggen ging, een be vestiging zijn van Mr. Marshall's ont hullingen, vroeg hij zich in span ning af. Ja, beantwoordde hij haar laat ste vraag. Reginald, fluisterde lady Cars- huw met neergeslagen oogen, kun je me vergeven? Moeder, het is aam mij om u ver giffenis te vragen voor de harde din gen die ik gezegd heb. Er viel een nieuwe stilte, langer dan straks. Toen hief ze het gezicht cp. Haar oogen waren vochtig, maar er lichtte een glimlach in. Die Mevrouw Marchbanks, ver telde ze daarop verder, had precies hetzelfde gezicht als Winifred. Ze was lijk en in elk opzicht een dame, £en buitengewoon charmant vrouwtje. Haar echtgenoot was ook op en top een gentleman. De vader van William Meiklejohn, het tegenwoordige parle mentslid, was haar voogd geweest. Ik kan het mij niet allemaal meer zoo goed te binnen brengen, maar er was een of ander schandaal in Loamshire, waar ze woonden. Reginald knikte. De herinneringen van zijn moeder klopten dus werke lijk verminderd. Spr. meent dat, als eene groep van inwoners verminde ring krijgt een andere groep daarop eveneens recht heeft. De Voorzitter zegt dat verminde ring der biljartbelasting bij de rond vraag kan worden besproken. Een besluit daartoe zou vóór 1 Sept. genomen moeten worden. De heer Dirven vindt een pacht vermindering van 50 pCt. billijk, op grond van het feit dat de griend- cultuur bijna niets opbrengt. Het voorstel wordt aangenomen. Nieuwe steunregeling. Ingekomen is een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, houdende de bepalingen der nieuwe steunregeling. De vroegere steunnorm voor uitgetrokken werk- loozen was f9.plus een kinder toeslag van 50 ct. per kind, tot een maximum van f 12. Thans wordt het grondbedrag tot f 8,— teruggebracht, de kindertoeslag wordt daarentegen verhoogd tot 75 cent en het maximum tot f 14, Het maximum wordt bepaald als pCt. van het loon in den bedrijfstak waarin den werklooze is werkzaam geweest. Ook deze percentages zijn verhoogd. had. Ik weet het, moeder. Daarvoor ben ik aar Schotland geweest. Mr. Marshall van Scotland Yard, die zich buitengewoon voor deze zaak interes seert, is daar met verlof en hij heeft me laten komen om mij op de hoogte te brengen van al deze bijzonderheden die de politie weer had opgediept. En nu, moeder, eindigde hij, ter wijl zijn hand over haar grijzende ha ren streelde, mag ik zeker wel aanne men, dat u voortaan mijn partij zult kiezen en u niet meer bij Winifred's en mijn vijanden zult voegen, niet waar? Ja, daar kun je op aan, jongen. Er klonk oprechte ontroering in haar stem, toen ze het beloofde. De ommekeer, die Reginald zooeven al gevoeld had, had zich inderdaad vol trokken. Zonder dat zij zelf zich daar klaar van bewust was, hadden allerlei factoren daartoe samengewerkt. De plotselinge verandering in haar finan- cieele omstandigheden, hadden aan haar helder verstand de uiterlijkheid, om niet te zeggen de voosheid, der op pervlakkige society-vriendschap; voor al wat Reginald daarover vanavond in het midden had gebracht, had indruk op haar gemaakt en haar eigen ver stolen gevoelens zich voor haar geest zien afteekenen. Dan was haar moe der-instinct wakker geworden; demo gelijkheid haar zoon te kunnen verlie zen had, vooral toen hij zonder af scheid naar een onbekende bestem ming vertrokken was, haar beklemd en angst aangejaagd en haar als van zelf naar zijn kant gedreven. En ten slotte, de ontdekking dat Winifred zoo goed als zeker een meisje van goe de familie was en niet een of ander obscuur achterbuurtkind, had haar In doorsnee zijn de steunbedragen iets verbeterd, vooral voor de groote gezinnen. De raad gaat met de nieuwe regeling accoord. De Godshuizen. Van het College van Regenten der Sted. Godshuizen is antwoord ontvangen op het verzoek van den raad om een voordracht op te maken voor de benoeming van een zevenden regent. Het heeft 't college bevreemd, dat de raad thans, in afwijking van het vroeger genomen besluit, toch een zevenden regent wil benoemen. Het vermoedt dan ook dat deze afwijking het gevolg is van bijzondere gebeurtenissen. Mochten deze bijzondere gebeurte nissen niet zijn voorgekomen, dan wenscht het college het vroegere besluit te zien gehandhaafd, daal de bestaande toestand nog geen bezwaren heeft opgeleverd. De heer Timmermans zegt een dergelijk antwoord te hebben ver wacht. Spr. is echter van meening dat de moeilijkheden, die er thans nog niet geweest zijn, zich in de toekomst zullen kunnen voordoen. Een gelijk aantal stemmen in een bestuurscollege vindt spr. altijd een euvel. Spr. wil ondanks het ant woord der regenten toch tot de benoeming overgaan. Weth. de Kroon merkt op dat dezelfde bezwaren, die dhr. Tim mermans thans aanvoert, ook reeds bestonden toen de zesde regent benoemd is. De heer Staal is ook voor uit breiding van het college, in de hoop dat daardoor de verzoeken om pachtvermindering over één kam geschoren zullen worden. De Voorzitter zegt dat het zeer moeilijk is om bij het geven van pachtvermindering één lijn te trekken. De heer Staal merkt op dat de boeren van de Godshuizen slechts 35 pet. reductie krijgen. Wenden zij zich echter tot de Crisis—pachtwet dan krijgen zij 50 pet. Echter durven diegenen, die bij de Godshuizen uitstel van betaling vragen, niet naar nienschelijke ijdelheid laat zich nooit geheel het zwijgen opleggen. Als u me dan helpen wilt, moe-» der, hernam Sir Reginald, begint u dan de vriendschap, om het nu zoo maar te nemen, met lady Helen Tower aan te houden. U behoeft er niet als de beklagenswaardige geruïneerde lady Carshaw naar toe te gaan; neemt u maar een eerste klas maand-auto met een chauffeur in livrei. Daar is nog wel geld voor. Het is voor het goede doel, vergeet dat niet. Ga haar een bezoek brengen en tracht uit te vinden of ze Meiklejohn in een of an der opzicht in haar macht heeft. Want natuurlijk bestaat er een of andere duistere relatie tusschen die twee. Enfin, u kent onze waarde Helen net zoo goed als ik en bent voor dit kar weitje duizendmaal geschikter dan 'n dozijn prima detectives. Zie er in de eerste plaats achter te komen, waar Meiklejohn uithangt. Die houdt zich achterbaks op het oogenblik. Je moet me alles precies vertel len, Reginald, als je niet wilt dat ik den boel niet bederf. Hij voldeed aan haar verzoek en toen hij eindelijk zweeg, waren er weer tranen in lady Carshaw's oogen, maar nu van medelijden met Wini fred. Den volgenden morgen bracht een blinkende limousine lady Carshaw naar de woning van de Towers. Lady Helen was thuis. Wat een verschrikkelijke dingen worden er toch verteld, lady Carshaw beklaagde ze haar bezoekster. Wat is er eigenlijk aan de hand? Waarom bent u zoo plotseling uit uw huis in Harley Street vertrokken? Je hoort van allerlei, maar niemand schijnt het de Crisis—pachtwet te gaan. Weth. de Kroon. Maar daar kun nen de Godshuizen toch geen reke ning mee houden. Trouwens voor sommige perceelen kan 50 pet. nog een te kleine reductie zijn, in ver gelijking met 25 pet. voor andere perceelen. De heer Dirven zou graag zien dat de raad vasthield aan 't vroeger genomen besluit, daar zich in het College van Regenten tot dusverre geen moeilijkheden hebben voor gedaan. De heer Jansen steunt 't voorstel van dhr. Timmermans daar hij het niet wenschelijk acht dat de voor zitter in belangrijke zaken alleen te beslissen heeft. Met 4 tegen 3 stemmen wordt nogmaals besloten het College uit te breiden en daartoe een voor dracht te vragen. Tegen stemmen de heeren Dirven, v. d. Loo en de Kroon. De Voorzitter stelt voor de veld wachtersverordening te wijzigen in verband met de salarisvermindering, waartoe in de vorige vergadering besloten is. De raad gaat daarmede accoord. Nieuwe ambtenaar. Van P. J. Vermeer, volontair ter secretarie, verzoek om hem aan te stellen tot ambtenaar. De Voorzitter zegt dal de gemeente Vermeer onmogelijk een volwaardige bezoldiging zal kunnen geven. Echter is ook een klein salaris voor hem van beteekenis, daar daardoor reeds thans zijn pensioenjaren gaan tellen. Thans krijgt V. jaarlijks een grati ficatie van f250. B. en W. stellen voor hem thans aan te stellen tot ambtenaar op een salaris van f450, zoodat dit de gemeente f200 meer zal kosten. Weth. de Kroon kan niet met dit voorstel meegaan, al vindt hij dat V. een zeer actief volontair is. De financieele toestand der gemeente is echter allesbehalve goed en daarom kan spr. geen vrijheid vinden een vierde ambtenaar te benoemen. Er zijn reeds 3 volwaardige ambtenaren ter secretarie, en dat acht spr. vol- Och, een gril van Reginald, ant woordde lady Carshaw, die heel goed begreep dat Helen zich van den dom me hield en precies wist uit welken hoek de wind waaide, met een vaag handgebaar. Hij is nog altijd razend op dat meisje. De jongen is eenvoudig zichzelf niet. Ze moet haar kaarten handig hebben uitgespeeld, meende de gast vrouw. Ja, zeldzaam handig. Je zou zoo veel raffinement niet uit iemand van dien stand zoeken. En ze heeft mij zoo schandelijk bedrogen. Ik heb haar opgezocht en ze beloofde Reginald met rust te zullen laten. Maar nu is ze op eens spoorloos verdwenen, natuurlijk om buiten schot te blijven, en Regi nald wil me niet vertellen waar ze is. Weet jij het misschien? ïk? Ik heb niets uitstaande met dat schepsel. Natuurlijk niet. Dat ze jou niet interesseert, is begrijpelijk, maar met mij is het anders. Ik ben Reginald's moeder. Je hebt er geen idee van, He len, hoe ik onder die geschiedenis lijd. Arme lady Carshaw. Het is ook wel heel erg. Het zou nooit zijn gebeurd als zijn vader geleefd had. Om iets derge lijks met kracht en energie tegen te gaan, is geen werk voor een vrouw, daar is een man voor noodig. Ik wil er eens met Mr. Meiklejohn over pra ten. Hij is indiscreet en iemand met ondervinding. Maar hij is niet in de stad. Wat vreeselijk jammer. Waar zou ik hem kunnen vinden? Ik heb reden om aan te nemen dat Reginald niet bijster op zijn in menging gesteld zal zijn. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwjjtsclie en Langslraatsche Conrant*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1