SHkflMer. BUITENLAND. BINNENLAND. SPORT. GEMENGD NIEUWS. CENTRALE H.L.S. BURGERLIJKE STAND. AGENDA. kingen over het ontwerp heeft te ma ken, wordt de verordening met alge- meene stemmen goedgekeurd. Hierna gaat de Raad over in besloten vergadering. Na heropening der vergadering be sluit de raad het restant van de 4J/£% leening van 333.000, gesloten bij de Kol. Pensioenfondsen, groot 274.000. te converteeren in een 4%-leening. Omzetbelasting bedrijven. De Voorzitter doet nog de mededee- ling dat thans bericht is ontvangen over de toepassing der Omzetbelasting op de gemeentebedrijven. De omslag die van gas en electriciteit geheven wordt valt tegen en bedraagt resp. ƒ2800.-— en 2500. De minister heeft echter goedgevonden dat voor 1934 slechts 2/3 van deze bedragen wordt in reke ning gebracht. Daarom zal in de perio de 1 Aug.31 Dec. op de rekeningen der bedrijven 6% worden geheven voor omzetbelasting en administratiekosten. Een definitieve regeling voor het jaar 1935 wordt bij de begrooting voorge steld. Het water is vrij van omzetbelasting. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD ABONNEEREN ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Deken Van Hiel. Naar wij met belangstelling ver nemen zal de HoogEerw. heer deken .van a S- Maandag 3 September in zijne parochie terugkeeren Zooals men weet heeft Zijn Hoog Eerw. eenige maanden tot het herstel van gezondheid in een rustoord te 's Gravenhage vertoefd. Met groote blijdschap zullen de parochianen van St Jan zeer zeker bovenstaand be richt vernemen en een vurig gebed stortèn voor een voortdurend en blij. vend herstel. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van een dubbel woonhuis voor rekening van mej. Wed. C. Pullens. Architect de heer A. v. Huiten Jr. alhier. L. Fitters en de Grauw, Waspik f3814 A. P. Kramer, B'broek f3853 A. de Grauw, Waspik f3870 Mahieu en v. Hilst, Waalwijk f3957 M. Kleijngeld, f3943 Gebr. Willigenburg, Sprang f3988 A. Hereijgers, Drunen f4034 H. Maas, Waalwijk f4060 H. de Wit, Drunen f4100 H. Boot, Waalwijk f 4100 P. Kramer, Genderen f 4145 L. v. Campen, Waalwijk f4165 J. v. d. Aa, f4200 A. Vermeer, f4247 J. Schalken, f4535 Gegund aan de laagste inschrijvers. Een molorgrasbaan in Waalwijk Naar wij vernemen bestaan erbij de Motorclub Waalwijk en Omstre ken plannen tot de aanleg van een Motorgrasbaan in onze gemeente. I11 velschillende bladen is berichtj dat daaromtrent reeds onderhan delingen worden gevoerd met de kind. van Huiten tot den aankoop van een weide nabij den Meerdijk, doch dit bericht is geheel onjuist. De vereeniging heeft echter ver schillende andere terreinen op het oog. Het laat zich echter begrijpen dat aankoop en aanleg van een goede motorbaan groote financieele offers van de vereeniging vraagt. Waar een motorrenbaan echter van groot belang zal zijn voor de bevordering van het vreemdelingen verkeer in onze plaats, vertrouwen wij dat de Motorclub er in zal slagen met de hulp van ingezetenen de financieele zijde van de zaak naar wensch te regelen. Met belangstelling vernemen wij nog dat verschillende zeer bekende buitenlandsche rijders hebben toege zegd eventueel op de Waalwijksche baan te zullen komen rijden. Als de baan er dus werkelijk komt, mogen we ook races van prima gehalte ver- wachten. Er zijn in ons land nog slechts zeer weinige en zeker zeer weinige goede grasbanen voor motoren Wij wenschen de M C W O. bij haar ijvervolle pogingen om Waalwijk weer eens iets geheel nieuws te brengen het beste succes. Concert Roestelberg. De heer P. van Eeuwijk zorgt in »Berg en Dab; voor afwisseling en amusement. Morgenmiddag zal onze harmonie »St. Crispijn een concert geven, op de terreinen van »Berg en Dal» aan den voet van den Roestelberg en natuurlijk zullen velen weer opgaan naar dit mooie zitje om te genieten van goede muziek en schitterende omgeving, vooral waar het mooie seizoen ten einde loopt. De tragedie van leven en dood. Etckerlyc Kerkpleinspelen te 's Herloyenbosch. De vertooningen te Den Bosch op de Parade zullen gehouden worden op Woensdag 5 en Donderdag 6 Sept. des avonds te 8 30 precies. De organiseerende vereeniging zorgt voor een twee duizendtal zitplaatsen terwijl ook staanplaatsen verkrijgbaar zijn De toegangsprijzen zijn zoo ge. sield dat ieder van deze buitengewone gebeurtenis kan genieten. De speelplek is voor de kerk in den hoek bij hei Sint Jaus.iransept. Hier wordt het groote kermis-fecst van Elckerlyc en zijn vrienden gehouden Deze teestelijktieid wordi gevierd met muziek en zang, dansen vroolijhheid Circa 125 personen werken aan deze vertooningen mede waaronder een drietal vooraanstaande Bossche dilet tanten. Anton Verheyen heeft de algeheele leiding en wordt hierin door een bekenden Bosschen leider bijgestaan. De kerk wordt verlicht. In het kerk portaal wordt het koor Arti et Charitate bestaande uit circa 30 dames opgesteld dat onder leiding van den heer J. Goossen o.a. ten gehoore zal brengen Gloria en Miserere De muziek oud-Vlaamsche liedjes en dansjes is van den heer Theo van Overvetd, De costumes zijn vervaardigd te Berlijn bij Leopold Verch. Coiffures van Toon Coini uit Amsterdam. De vereeniging „Roomsch Tooneel", benevens de tooneelvereeniging der Barbara parochie en een groot getal leden der Jeugdorganisatie verleenen hun medewerking als figuranten. Anton Verheyen speelt zelf de hoofdrol, die hij meer dan 600 maal gespeeld heeft. Ernstige aanrijding. Gistermorgen is de schilder K. uit Kaatsheuvel, die per fiets op weg was naar Tilburg, door een passeerende auto aangereden. Hij kreeg een zeer ernstige hoofdwonde en is naar het Ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De Katholieke Illustratie. 68e Jaargang No. 48 Een opvallend groote ruimte is in dit nummer afgestaan aan een kort verhaal, dat „De Geschiedenis van een Hond" geeft, maar tegelijk heel fijntjes de verhouding tusschen men- schen en dieren en deze laatste onder ling teekent. De oorspronkelijk Fran- sche vertelling van Marcel Aymé is door Herman Moerkerk met een vijftal voortreffelijke prentjes verlucht Het gerucht van opleving in de houthavens heeft een redacteur en een fotograaf naar Zaandam gelokt - iedere reportage van bedrijvigheid in ons land maakt blij. De H. Mis boven de wol. ken op den Beierschen Zugspitze is een interessant onderwerp, evenals, hoezeer ook van anderen aard, een luinfeest teTokio Verschillende andere thema s zien we nog in woord en beeld uitgewerkt, zoodat ook deze aflevering weer veel belangwekkends te kijken en te lezen biedt. In de Witte Raaf hebben weer tal rijke schrijvers, teekenaars en rijme laars gelegenheid gevonden, hun goede invallen te luchten. De verloving van Prins George. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, heeft de aankondiging van de verloving van prins George met prinses Manna van Griekenland buitengewone belangstelling gewekt. Zij zijn gisteren uit Salzburg, waar zij de Festspiele bezocht hebben, vertrokken met prins en prinses Paul van ZuidSlavië, wier gasten aan het ineer van Bied zij ook verder zullen zijn. Prins George reed zelf den auto, waarin hij met prinses Marina gezeten was. De prins en de prinses worden overstroomd met gelukwenschen en ook de koning en de koningen, die op Balmoral Castle vertoeven, hebben vele geluk wenschen ontvangen. De datum van het huwelijk is nog niet aangekon digd, maar de bladen verwachten, dat het laat in het najaar te Londen voltrokken zal worden, vermoedelijk in de abdij van Westminster. De formeele toestemming tot het huwelijk zal worden gegeven bij Koninklijk besluit, waarop de graaf van Norfolk als graafmaarschalk de regeling voor het huwelijk zal treffen. Men verwacht, dat prins George over een dag of tien te Londen zal terugkeeren en dat dan prinses Marina een kort bezoek aan Londen zal brengen als gast van den koning en de koningin. Uit de Steen-industrie. Naar wij vernemen is Mr B. J M v, Spaendonk te Tilburg, door de Re geering benoemd tot contact com missaris voor de steenindustrie. Hij heeft reeds met fabrikanten in ver schillende deelen des lands bespre kingen geopend. Het »zuivelpotje». Naar wij vernemen, heeft de mi nister van Enonomische Zaken thans een beslissing genomen in zake de besteding van de heffingen op melk en zuivelproducten krachtens de Crisisuitvoerwet, welke een bedrag van ongeveer 12 millioen gulden uitmaken. Besloten is dit bedrag ter beschikking te houden, om een ver laging van den zuivelsteun, die het volgend jaar vermoedelijk noodza kelijk zal zijn, te compenseeren, en de gesteunden, indien mogelijk, het zelfde bedrag te doen behouden. (Tel.) Transferregeling met Duitschland tot stand gekomen. Deze geldt van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935. Als rente wordt 4'/a pet. getransfereerd, de rest desgewenscht als aflossing, üp aandeelen tot 4'/2 pet. volledig, het eventueel restee- rende dividend voor de helft. Huren en pachten worden getransfereerd R. W. B. Beslissingswedstrijd. Morgen zal dan de beslissings wedstrijd worden gespeeld R.W.B. Kaatsh. Boys. Had de Bond aanvankelijk de keus aan beide verg. gelaten op welk terrein deze wedstrijd zou worden gespeeld, de Kaatsh. sportvrienden hebben deze kans verbruid door niet op Zondag, wegens de'filburg- sche Kermis, te willen spelen. Nu heeft de Bond gelast dat deze wed strijd moet gespeeld worden op Zondag2 Sept. namiddag 2 uur op het terrein te Capelle. Leider is alweer de Heer A. H. Braspenning. Vele R. W. B. supporters zullen onze jongens vergezellen 0111 hun aan te moedigen en zoo mogelijk de eerste plaats te bezetten en hier mede de bondsmedaille te verdienen. R. W. B.'ers veel succes. Ernstig ongeluk ie Gorinchem. Gistermiddag is te Gorinchem op het terrein buiten de Waterpoort een betreurenswaardig ongeluk ge beurd tijdens het opstellen van een toestel voor de op 31 Augustus te houden kinderspelen. Daarbij werd gebruik gemaakt van een bok. Deze schoot uit en de 40-jarige werkman U. A. de Zeeuw wern door het val lende gevaarte zoodanig op hoofd en schouder getroffen, dat hij ter stond is overleden. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Inbraak te Oss. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn onbekend gebleven persoonen door verbreking van een ruit de boerderij binnengedrongen van den landbouwer L. in de Us- senschestraat te Oss. De vrouw des huizes werd omstreeks middernacht door gerucht wakker. Zij ontdekte dat een man haar slaapkamer was binnengedrongen, die de linnenkast doorzocht. Toen de inbreker zich ontdekt zag, nam hij ijlings de vlucht, gevolgd door een tweeden persoon, die zich eveneens in de woning be vond. De mannen hebben geen kans gezien iets mee te nemen. Wij lezen in „De Schoen", officieel orgaan van den Nederl. Bond van Schoenmakers Patroons en Schoenwin keliers-Vereenigingen: MARKTBERICHT Waalwijk, 30 Aug. 1934. Varkens f7 f 11. Eieren 4 cent. WAALWIJK. 24—31 Aug. 1934. Geboren: Gertruida C. dv A. van Oorschot-v. Vlierlo. Petrus J. H. M. zv M. J. 3erkelmans-Pors. Antoinetta J. dv L. C. Vermeer-Kemperman. Mari- nus A. zv M. H. C. Kolster-Jünger. Adriana M. dv H. L. v. Loon-v. Kuijk. Johannes A. zv P. F. Klerkx-Bee- rens. Hubertus A. zv A. P. Brok-v. Baardwijk. Antonius A. zv A. P. Brok-van Baardwijk. Overleden: M. de Gouw, echtg. van Wa. van Schijndel, 76 jaar. Huwelijks-aangiften: Geene. Gehuwd: C. L. de Jong, 32 jaar en Ma. v. d. Water, 26 jaar, beiden alhier. Ingekomen: Wa. J. C. Laurijssen van Tilburg. J. H. L. Koch van Zevenaar. G. H. Aversteeg van Bergen op Zoom. Ja. M. Steffens van Bergen op Zoom. Ma. Schouten van Bergen op Zoom. Ca. Wooning van Hoogeloon c.a. Ca. H. M. van Pruijssen van Tilburg. Pa. N. v. d. Berk van Tilburg. Vertrokken: Th. J. Verharen naar Zevenaar. Ja. Ydema naar 's-Bosch. H. C. Meu- lenbroek naar Woensdrecht. Va. Zupancie naar Engelen. Ca. van der Krabben naar Oudheusden. W. Ma. Nijholt naar Rotterdam. J. Klijnen en echtg. naar Loon op Zand. Ga. van der Schans naar 's-Bosch. Zaterdagen Zondag, R.D.B.-'lheater, Rakoczy Marsch. Zaterdag en Zondag, Luxor Bioscoop, Kano Duivels. Zaterdag GEEN repetitie Lieder tafel «Oefening en Vermaak». Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel »Oefening en Vermaak». Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Mag ik dezen keer eens de tolk zijn van Üw aller ineening? Ik kan er zoo inkomen, dat het lezen van het verslag der Algemeene Bestuursvergadering der Centrale H. L. S. een gevoel van onvoldaanheid, 0111 niet te zeggen ontevredenheid heeft gewekt onder de leden. Hoe komt dit? Meer dan een jaar lang werken wij allen, in meerdere of mindere mate, mede tot het oprichten en afbouwen der Centrale. Wij houden vergaderingen, nemen be sluiten, verklaren ze bindend door uitspra ken uit te lokken van alle instanties en mee- nen door al deze werkzaamheden een goed eind gevorderd te zijn op den weg tot sa neering van onze bedrijven. Met instemming vernemen wij de benoe ming van een Regeeringscontactcommissa- ns. j Nu denken wij op den goeden weg te zijn. Daarop volgt liet ontwerp van wet op de verbindendverklaring van ondernemersover eenkomsten. j Dit geeft een desillusie door den naar on ze meening slappen inhoud. Dat was lang niet wat wij er van verwacht hadden na de herhaalde verklaring, dat de Regeering met belangstelling onze saneeringspogingen beschouwde. Dat lijkt veel op de belangstelling, die de massa kijkers toont, wanneer er iemand op bet punt staat te verdrinken, zonder dat een vinger wordt uitgestoken iom hem te redden. De hearings op het Ministerie van Econo mische Zaken hebben toch wel duidelijk be wezen, dat de groote meerderheid van de bedrijven achter onze aclie staat. Neen, ik mag wel zeggen, dat alle bedrijven onze actie steunen op uitzondering .van enkele saboteurs, die liever in troebel water vis- eclien, dan met hun collega's op te trekken lot verbetering van den toestand. Wanneet meer dan zestien duizend men- schen georganiseerd zijn en men geeft hun de gelegenheid, zonder eenig voorbehoud voor een neutraal persoon hun meening uit te spreken en er komen dan zoo weinig klachten los, dan blijkt toch wel duidelijk, dat de massa de Centrale wenscht en van haar verbetering verwacht. Principieele bestrijding vond niet plaats. De geuite klachten betroffen alle interne aangelegenheden der Centrale, welke men veel beier en doeltreffender naar voren had kunnen brengen op de groeps- of commis sievergaderingen. Men kan 't nu eenmaal niet iedereen naar den zin maken. Zooals in alle vereenigingen zal de minderheid zich hebben te schikken naar de meerderheid, terwijl in onze Cen trale de minderheid volkomen gelegenheid heeft zich uit te spreken en van hare mee- ning blijk te geven. Teleurstelling verwekt natuurlijk de me- dedeeling, dat het wetsontwerp op de ver bindende kracht van ondernemersovereen komsten eerst in het laatste kwartaal van dit jaar van kracht zal worden. Gezien de instanties, welke hel nog moet passeeren, kunnen wij dus veilig zeggen, niet voor 1 Jan. 1935. Het is dus heel begrijpelijk, dat de woord voerders van de schoenmakers hun teleur stelling niet onder stoelen of banken sta ken, maar duidelijk blijk gaven van hun ontstemming. Er wordt veel te veel naar de oogen geke ken van de prijsbedervers en de knoeiers. Dat zijn juist de oorzaken van den slech ten toestand, omdat zij de omstandigheden uitbuiten ten koste van het geheel. Het algemeene geroep 0111 goedkoop en nog eens .goedkoop goed doet uit het oog verliezen, dat de prijs alleen niet den door- slag geeft bij de beoordeeling of een artikel niet in het minst in het belang Va koopend publiek inderdaad ziin 5 waard is. De kwaliteit spreekt hierin ook woordje mee, hetgeen duidelijk uitU toen een der sprekers de fabrikanten de rommelartikelen uitmaakte voor i makers". Het is misschien een l woord, maar het heeft dit voordeel, J meening tenminste goed werd begrep, Hoewel dus de toestand voor ons er zoo fraai uitziet als wij wel zouden schen, was de vergadering unaniem meening, dat de saneeringspogingen ®0 worden voortgezet. Dit is een zeer juiste houding, \Var schrik slaat iemand om 't hart, men bedenkt wat er zou gebeuren, jj het Bestuur der Centrale, door gebrel medewerking van de Regeering, pe. zaakt zou zijn de opdracht, welke aa initiatiefnemers gegeven is, te retourne met de opmerking: „De heeren wordet bedankt, doch onder deze omstandioU zien wij geen mogelijkheid Uwe vereer, opdracht uit te voeren." Dan blijft er maar één ding over- chaos in onze bedrijven. En wat vragen wij nu eigenlijk var Regeering. Alleen wat steun. Wij komen niet met ei schen, zooak andere takken van handel en indusb welke jiiillioenen kosten, die ten slotte weer uit de zakken der belastingbet' zullen moeten komen. Neen, wij vragen alleen inoreelen }t om ons in staat te stellen den strijd goed gevolg te voeren tegen de knoeiers onze branche over de geheele linie dre te vernietigen. Die is ons toegezegd en met mindert nen wij geen genoegen nemen. Wanneer die steun uitblijft, zullen tijds bloeiende industriebedrijven ten de gaan en de werklieden naar de Cri comité's gedreven worden. In dit verband doet 't vreemd aan, een fabriek als Bat'a toestemming k; om in ons land een fabriek te bom waarmee ze de moordende concurrenti nog grootere schaal kan gaan voeren. Nu mag men di L van zekere zijde uit ding van werkgelegenheid noemen en weren, dat Bal'a zulke goede loonen laait, iedereen, die geen vreemde is in xuzalem, weet en kent de fraaie bedrijf; derscontracten, waardoor de menschen handen en voelen worden gebonden. neer men de bedrijfsleiders zoo behani waarom zou men de arbeiders dan b behandelen? Een vreemde geschiedenis is het feit Ic Bunschoten en Spakenburg pantoffe brieken zijn of worden opgericht met geerings- en Gemeentesteun. Men vraagt zich met verwondering wie in deze zaken dan toch wel de advis. van de Regeering is geweest. 1 evens vewrondert men zich er over, in een dergelijke aangelegenheid, waar fiasco duimen dik boven op ligt, geen vies is gevraagd van een zoo bij uitstek voegd lichaam als de centrale. De belangstelling die de Regeering tuigt voor de schoenindustrie, uit zich op ëen zeer bijzondere wijze, die eet door de bestaande fabrikanten maar mi gewaardeerd zal worden. Mijn lezers zien dus, dat de toestand het oogenblik er niet erg rooskleurig uitz Maar daarom mag men niet moedel worden. ij beschikken thans over een goed paraat, dat alles in het werk zal stellen de Regeering te overtuigen, dat het steu. onzer saneeringspogingen noodzakelijk tenzij men de geheele Huiden-, Schoen Lederindustrie ten gronde wil laten ga En dat kan ik vooralsnog niet aannem ADVERTENTIëN. Op een der groote schoen fabrieken alhier, waar uit sluitend Goodyear heeren en luxe dameswerk gemaakt wordt, is boven staande betrekking vacant. Alleen eerste krachten met langjarige ervaring die de geheele stikkerij en deszelfs machines volko men beheerschen gelieven te reflecteeren met opgave van verlangd salaris onder No. der advertentie ah. bur. v. d. blad. 52570 WAALWIJK. Modelleur-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 12