Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON 1.1. Middelbare Haidelsavoidcursus V'tïaÏAi" JWS i RUMMER 70. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. WAALWIJK. Gewoonte-misdadigers. belastingvrij. Prima en Billijk. Aim -- ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 57e JAARGANG. Dit blad verschil nt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE; Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en», franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25 Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uor in ons bezit xjjn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 'iO cent per regel; minimum 1.50 V KONINGINNEDAG. De belangstelling in 't wel en wee van ons Vorstenhuis is er zeker dit jaar niet minder op geworden. We voelen het allen thans zoo goed aan, hoeveel die beiden Koningin en Prinses in dit jaar moeten hebben geleden, toen ze achtereen volgens de twee meest verwante familieleden voor de eeuwigheid moesten afstaan. We woelen beider vereenzaming en juist in de ver schenen maanden, waarin onze ge dachten zoo vaak bij haar verwijl den, zijn we het zoo diep gaan beseffen, dat toch ook het leven van koningen en vorstinnen niet zoo be nijdenswaard mag worden geacht, als de glans en schittering, waarmee de dragers en draagsters van een kroon zijn omgeven, bij een opper vlakkige beoordeeling vaak doen vermoeden. Naarmate de positie onzer beide vorstinnen zich vereenzaamde,drong het volk intuïtief begrijpend dichter rond den troon de band tusschen Oranje en Nederland werd hechter dan ooit te voren. We betoonen ons hierbij niet geheel zonder egoïsme. Ook velen, die om hun principieele staatkun dige overtuiging niet veel belang stelling toonden voor het Huis van Oranje, zijn in den laatsten tijd groo- ler waardeering gaan gevoelen voor de Koningin en onze troonopvolgster. We voelen het thans bijna allen, hoe Oranje er is en hopelijk ook in de toekomst zal kunnen zijn, om van „De Echo van het Zuiden". wille, ten bate van het Nederland- sche volk. Het bestuur van ons land door het Huis van Oranje is de waarborg voor het behoud van traditie, van onzen volksaard, van onze geestelijke en staatkundige vrijheid. Wanneer het Huis van Oranje aan land en volk zou komen te ontvallen, dan zal hier pas voor goed de strijd ont branden om een andere staatkundige leiding en beloopen we een groote kans, dat we goederen zullen ver liezen, welke in den loop der historie tot een gewaardeerd en kostelijk volksbezit zijn gegroeid. De massa voelt dat alles en daarom mede, volgt ze met zooveel interesse en genegenheid het wel en wee der beide vorstinnen, tot wie, als telgen van het Huis van Oranje, reeds een aangeboren genegenheid uitgaat. De banden tusschen volk en Oranje, welke inniger zijn geworden dan ooit, maken dezen verjaardag van de Koningin tot een feest, ondanks de rouwstemming, welke nog zoo zwaar over volk en Vorstin hangt. Met stille maar diepe ontroering heeft het volk dezer dagen kennis genomen van den minder goeden gezondheidstoestand van H. M. de Koningin en er was ware blijdschap en vreugde, toen het de zekerheid bekwam, dat de koninklijke patiënte de lichamelijke inzinking weder te boven was gekomen, welke onge twijfeld het gevolg is geweest van het zieleleed, welke dit jaar haar deel is geworden. Menig stil gebed zal oprijzen uit trouwe borst; dat we onze Koningin nog vele jaren in goede gezondheid behouden mogen voor land en volk. Behouden ook omwille van haar Dochter, die op zoo treffende wijze reeds de volle sympathie en genegen heid van alle goede vaderlanders heeft mogen verwerven. Moge de Voorzienigheid haar lot zóó bestieren dat Oranje ook in verre toekomst aan Nederland verbonden blijve, om te hoeden tegen al wat niet naar en van onzen volksaard is. Leve de Koningin 1 Met afgrijzen en ontzetting heeft elk weldenkend mensch kennis ge nomen van den gruwelijken lust moord, gepleegd op een achtjarig A. B C. De drie-jarige cursus aansluitend bij 2-jarige vervolgcursussen voor cursus omvat: de 7e klas der lagere school opleiding practijk diploma's Boekhouden en moderne talen Cursussen voor machine-schrijven en stenografie Aanmelding van nieuwe leerlingen JONGENS: Dinsdag 4 September 7.30-8.30 uur, MEISJES: Dinsdag 4 September 6.30-7.30 uur De lessen worden hervat op Donderdag 6 Sept. 6.30 n.m. De Directeur J. SIEMER. Amsterdamsch meisje. En velen zul len zich hebben afgevraagd, of er toch niet iets méér te doen zou zijn tegen het ontzettende gevaar, dat vrouwen en. kinderen bedreigt van de zijde der zedelijk ontaarden, welke een onuitroeibaar onderdeel dermaatschaDpij schijnen te vormen. We weten' niet, welke type mis dadigers de Amsterdamsche moor denaar vertegenwoordigt. De man, die de misdaad heeft begaan en thans bekend heeft, is nog zeer jong; hij heeft nochtans reeds eerder een langdurige gevan genisstraf voor een zedendelict ondergaan. Vast staat in elk geval, dat zedelijk gedegenereerden heel moeilijk hun normaliteit schijnen VELO WASCHMACHINE MAATSCHAPPIJ N.V. Moor dan 100 filialen in Nederland. Naar het Engelsch van LOUIS TfcACY. Nadruk verbóden. 41?. Bah, die misselijke kwal. Het kan me geen steek schelen, of dat \ooze zoodje gestraft wordt, het is me er om te doen Miss Barlett terug te vinden. Zou het niet veel verstandiger zijn ze op vrije voeten te laten en ze goed in 't oog te houden? Ik heb met een rustkuur van een paar dagen altijd veel succes bij mijn patiënten gehad, wierp de inspecteur tegen. Ja, bij een gewoon misdrijf mis schien, meende Carshaw. Maar neem nu eens een type als Rachel Craik, die liever een eindeloos martelaarschap zou riskeeren dan haar mond open doen en een vent zooals Fowle, niets anders als een blind werktuig, die niets anders weet als wat ze nuttig en noodig gevonden hebben hem te ver tellen. En ten slotte die sinjeur Grey- l'oot, die precies doet wat zijn baas hem zegt. Ik voor mij geloof, dat, als ze op vrije voeten blijven, ze ons op een spoor kunnen brengen, doordat ze zullen trachten zich met Voles in ver binding te stellen. Daar zit iets in, stemde de in specteur op nadenkenden toon toe. Maar dan moeten we zien ze angst aan te jagen. Zorg dat u uw gezicht en uw tong in bedwang houdt, ik wil eens kijken hoever ik met een krijgslist kom. Ze gingen het huis weer binnen, waar Jim in de hal als schildwacht dienst deed. De gevangenen zaten in somber zwijgen voor zich uit te kijken, alleen liet Greyfoot nu en dan een pijnlijk gekreun hooren, het gevecht had zijn gewonden arm niet bepaald goed gedaan. Eerst werd Jim naar de deur ge roepen en kreeg de gefluisterde op dracht naar het politiebureau van Ux- bridge te gaan en daar te vragen het signalement van de auto en haar pas sagiers naar alle posten op den weg naar Londen en naar de autoriteiten in de hoofdstad zelf te telefoneeren. Daarop wendde Mr. Winter zich tot het drietal en begon de handboeien, die hij Rachel en Fowle had aangedaan los te maken. Er was een minachten den klank in zijn stem, toen hij hen toesprak. We zullen jullie niet verder las tig vallen. Dat zult u natuurlijk wel, viel Miss Graik hem schel en brutaal in de rede. Na uw schandelijk en onwet tig optreden. Winter liet haar thans niet uitspre ken. Die hooge toon kunt u beter be waren voor menschen, die daar mis schien onder den indruk van komen. Op mij heeft die geen uitwerking, u bent er eerlijk gezegd, een beetje te laat mee, nu Miss Winifred March- banks veilig en wel bij vrienden is en Voles op weg naar de gevangenis. Wat mij persoonlijk betreft, Miss Rachel Barlett, vindt ik het niet noodzakelijk u voor deze zaak vast te houden, maar het is niet buitengesloten, dat 't open baar ministerie om andere redenen nog eens een woordje met it te praten heeft. De oogen van de oudere vrouw glommen een moment als die van een in het nauw gedreven kat. Dat de in specteur kalmweg Winifred's naam gebruikte en ook haar zelf aansprak met den naam dien ze sinds vele jaren verloochend had, schokte haar zelf vertrouwen in hooge mate. Ook Fowle voelde zich niet zeer op zijn gemak. Winter zei er niets van dat hij niet in arrest hoefde te blij ven. Nu Voles er niet meer was om hem met zijn autoritairen wil te sug- gereeren, zonk zijn toch al niet groote moed hem in de schoenen. Maar Rachel Craik mocht dan al onthutst zijn, was van ander hout ge sneden dan de ex-warenhuischef. Ze dwong zich tot kalmte en antwoordde scherp Als u^ het over mijn nichtje hebt, bent u misleid door dat lieve kind en haar aanbidder daar. Bij deze laatste woorden moest Carshaw een giftigen blik incasseeren. Mr. Voles is haar va der. Ik kan mijn woorden positief be wijzen en dat kunt u de uwe niet. Mr. Winter knipoogde tegen Fowle en lachte. U zult volop gelegenheid krijgen om ons in de getuigenbank er alles van te vertellen, Miss Barlett. Waar haalt u de brutaliteit van daan om me zoo te noemen? Ik kan niet inzien dat dit een brutaliteit is. Het is immers u wer-. kelijken naam! Uw moeder heette te kunnen herwinnenmenschen, die zich aan tegennatuurlijke hande lingen bezondigen en deswege met den strafrechter in aanraking komen, worden regelmatig weerkeerende figuren in rechtszaal en gevangenis. Ze zijn onverbeterlijke gewoonte misdadigers, onverbeterlijke!- en ge vaarlijker dan beroepsuitbrekers. We kiezen nu maar het normaliter ge bruikte woord «misdadigers» voor degenen die zedendelicten begaan, maar betwijfelen, of velen hunner niet eerder zelve slachtoffers zijn van hun geestelijke minderwaardig heid of hun geestelijke krankheid. We hebben er vroeger al eens op gewezen, hoe absurd het is, dat deze lieden worden opgepakt, wanneer ze zijn betrapt, een poosje opgesloten, dan weer opgepakt, veroordeeld, vrijgelaten enz. De moordenaar van Marietje Oss in Botterdam had reeds zes vei oordeelingen achter den rug wegens het aanranden van meisjes, Craik. En als vriend Voles zich niet vergalloppeerd had, of u zelfs maar behoorlijk had behandeld, zou u nu Mevrouw Meiklejohn zijn, nietwaar? Hij speelde met haar als een kat met een weerlooze muis. Fowle raakte steeds meer van zijn stuk. De manier waarop de inspec teur hem volkomen negeerde, stond hem heelemaal niet aan dat kon niets goeds voorspellen. Maar Winter's laatste schot had ook Miss Rachel's uitdagend verzet gebroken. Ze wrong de handen; deze stroeve, wilskrachtige vrouw gcheen cp het punt in tranen uit te barsten. Al het vooze gecomplotteer en ge- intrigeer van jaren, een gebouw van bedrog dat een halven menschenleef- tijd standgehouden had, bleek opeens nutteloos geweest te zijn, verspilde moeite, het najagen van een hersen schim. Die bedaarde politieman, met zijn onbewogen gelaatstrekken, had haar haar geheim en haar schande in het gezicht geslingerd. Op dat oogen- blik was er in haar hart een onuitspre kelijke bitterheid tegen Voles. De inspecteur, met zijn jarenlange training in het gebruik van dergelijke geestelijke duimschroeven, wist pre- sies wat er in den geest van Rachel Craik en Fowle omging. Verlangen naar wTaak bij de een, verlangen om er zonder kleerscheuren af te komen bij den ander, deden snel hun werk en de crisis was op komst. Maar uitbreken deed zij niet,of be ter gezegd, zij deed het in een andere richting dan de inspecteur verwacht had. Jim was van zijn boodschap te ruggekeerd en op den achtergrond een op gedempten toon gevoerd gesprek met Polly begonnen. En opeens hoor den ze zijn stem uitschieten: Dat nu warempel die verwensch- te Petch op het tooneel moest ver schijnen. Jij hebt natuurlijk allerlei lieve smoesjes tegen hem gemaakt en blij als hij was een wit voetje bij je te kunnen krijgen, ging hij achter de auto aan. Net iets voor Dick Petch Wees toch geen idioot, Jim, pro testeerde Polly verontwaardigd, het was toch een reuzen buitenkansje dat er net iemand op den motor aankwam. Ik moet je zeker nog dankbaar zijn, dat je niet op de duo met hem bent meegegaan, viel Jim in scham pere woede uit; je hebt altijd 'n zwak voor dien aap gehad. Ga dan met hem als je hem liever hebt dan mij. Winter haastte zich om door bemid delingspogingen een einde aan den verliefdentwist te maken, maar Jim's onbillijke jaloezie had het meisje bui len zichzelf gebracht en ze beet hem nijdig toe: Je kunt van Dick zeggen wat je wilt, want een flinke kerel is hij. Hij zit nu achter ze aan en hij zal ze niet door zijn handen laten glippen zooals jij doet. Dit laatste verwijt was zeker niet verdiend, maar de menschen zeggen nu eenmaal in drift dingen, die ze niet verantwoorden kunnen. En 't wondde Jim des te dieper, omdat Petch een oude medeminnaar was, dien hij niet zonder veel inspanning de loef afge stoken had. Voor de orde en rust in Uxbridge was het maar beter, indien de heeren elkaar de eerstvolgende da gen niet tegen het lijf zouden loopen. Het was nu inspecteur Winter's beurt om zijn ontstemming te uiten. (Wordt vervolgd). Waalwükscbe en Langstraatsche Coorant* VILO T&FELBILJARTS

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1