a-j»jss I BUITENLAND. GEMEENTERAAD. De Dieseltreinen. Een communiqué van de Nederland- sche Spoorwegen is verschenen over de opgetreden storingen aan de Diesel- electrische treinen. Men was zich be wust met de snelle invoering van de Diesel-electrische tractie een groot technisch risico te aanvaarden. De dienstregeling zal door het uit nemen der Dieseltreinen geen wijzi ging ondervinden. Japansche rijst van de markt? Naar wij vernemen zijn de Neder- landsche rijstpellers overeengekomen geen Japanrijst meer te verkoopen of daarin offertes te maken, zoolang zij met Italiaansche rijst aan de markt zijn. Dit besluit beteekent, dat de eerste zes maanden geen Japansche rijst aan de markt komt. Naar lagere prijzen. Terwijl men elders meende, dat de aanpassing aan de gewijzigde omstan digheden en zelfs een terugkeer tot een periode van nieuwe welvaart konden stakingsorder is uitgevaardigd, volgens welke het werk op Zaterdag 1 Septem ber om 23.30 uur zal worden neerge legd. Door de staking zullen meer dan dui zend spinnerijen worden getroffen. Men vreest, met name in het Zuiden, dat het tot gewelddadigheden en bloed vergieten zal komen. Aan de arbeiders in de zijde-, kunstzijde- en wol-indu strie is instructie gegeven op nadere orders te wachten. 600.000 arbeiders zijn in de staking betrokken. Schacht wil nieuw moratorium. In zijn heden op het congres voor agrarische wetenschappen gehouden rede bepleitte de minister van Econo mische Zaken en president der Duit- sche Rijksbank, dr. H. Schacht, voor Duitschland een meerjarig moratorium voor alle schulden aan het buitenland. Tegelijkertijd stelde hij voor dat gedu rende dit moratorium de buitenland- sche schulden tot zulk een peil zouden worden verkregen door verlaging van worden verlaagd, dat zij na afloop van voor 3. de waarde der munteenheid, heeft in ^et moratorium op den duur Nederland tot nu toe steeds het parool I Duitschland te dragen zouden zijn. gegolden, dat wegens de crisisomstan digheden loonen en prijzen moeten wor den verlaagd. Het is inderdaad gebleken, dat lang zaam maar zeker de groothandelsprij- zen dalen, maar daartegenover staat het feit, dat de kleinhandelsprijzen moeite hebben mee te komen. Dat behoeft geenszins te verwonde ren. De economische omstandigheden leggen een druk ook op den handels stand. En prijsverlaging beteekent een belangrijk verlies op aanwezige voor raden, een verlies, dat juist in deze tij den moeilijk te dragen valt. Dit is één oer redenen, waardoor slechts langza merhand de detailprijzen zich richten naar het verlaagde niveau der groot- handelsprijzen. Dat de aanpassing toch regelmatig vorderingen maakt, blijkt thans weder, nu de bekende Firma Draisma van Valkenburg den detail prijs harer levertraan belangrijk heeft veilaagd, waardoor de aankoop van dit artikel voor velen gemakkelijk of al thans gemakkelijker is geworden, wat vooral bij dit artikel, waarvan het ge bruik zoo algemeen is en daarbij in zoo vele gevallen voor het verkrijgen van herstel van gezondheid niet kan worden gemist, van groot belang moet worden geacht. Verloving van Prinses Juliana? Het Huisgezin verneemt, dat binnen enkele dagen de bekendmaking is te verwachten van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Carl Jr. van Zweden, Hertog Ostrogothië. Von Ribbentrop te Londen. De Daily Expres meldt, dat von Rib bentrop, de speciale vertegenwoordiger van Hitier, te Londen is aangekomen, teneinde te onderhandelen over de voedselvoorziening van Duitschland. den aanvoer van grondstoffen en het verleenen van nieuwe credieten. Weer een Russische tocht naar de stratosfeer. Een groep Russische geleerden treft voorbereidingen voor het maken van 'n nieuwen tratosfeer-tocht. De geleerden zijn een ballon aan het construeeren, waarmede zij de record hoogte van 25 K.M. hopen te kunnen bereiken. De gondel zal voorzien wor den van een onderdeur, teneinde het voor de inzittenden mogelijk te maken in geval van nood een landing per pa rachute te beproeven. De grootste hoogte die tot dusver door een stratosfeerballon bereikt werd is 22 K.M. eveneens door een Russi- schen ballon, waarvan, zooals men zich herinnert, de gondel gevallen is, waar bij de drie inzittenden verongelukten. Naar voorts gemeld wordt, doet de bekende wereldvlieger Willy Post thans proefnemingen ter voorbereiding van een vlucht met een speciaal vlieg tuig naar de stratosfeer. De Chineesche Oosterspoorweg. De Japansche militaire autoriteiten te Harbin hebben doen weten, dat zij van de door hen verschuldigde transport kosten 370.000 yen zullen afhouden als Prins Karei Gustaaf Oscar Frederik I ver9oedm9 van de do°r hen bij talrijke van Christiaan werd op 10 Januari 1911 te Stockholm geboren en is de zoon van Prins Karei van Zweden en Ingeborg. vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Hieronder zijn: Dankbetuiging van H. M. de Konin- gin voor het medeleven, betoond bij het overlijden van Prins Hendrik. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat in kas was 13348.42. Goedkeuring van Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten en van de begrooting 1934. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Politic-verordening. Voorstel tot wijziging der Alge- meene Plaatselijke Politieverorde ning, waarover in de vorige verga dering de stemmen hebben qe- staakt. De heer C. Dingemans meent goed te doen de bezwaren der landbouwers tegen de voorgestelde regeling inzake het ruimen van gierputten nogmaals toe te lichten, ofschoon dit in de vo rige vergadering door den lieer Maas reeds op afdoende wijze is geschied. B. en W. stellen voor 't ruimen, van gierputten te verlengen tot 9 uur en zoo noodig, bij regenachtig weer, heele dagen vergunning geven. Spr. somt de bezwaren, die deze regeling voor de boeren heeft, op en komt tot de con clusie, dat deze wijziging de landbou wers een nieuwe belasting van 10 12 gulden oplegt. Zooiets kan volgens spreker toch niet in de bedoeling lig gen. Spr. wenscht dat de boeren niet telkens vergunning moeten vragen, doch voor een geheel jaar vergunning kunnen krijgen om op regendagen de putten te ruimen. Bovendien zou spr. graag zien dat veldwachter v. d. Steen gemachtigd werd om deze vergunning gen voor de Loonopzandsche boeren te geven. De heer v. Nieuwstadt zegt dat hij tot zijn spijt ook thans niet" vóór het voorstel kan stemmen. Spr. meent dat de rechtspositie der sociëteiten niet afhankelijk kan worden gesteld van een wijziging der politieverordening. De Voorzitter gelooft dat de heer Dingemans de zaak nog niet juist heeft begrepen. De gemeenteraad heeft immers reeds in de notulen der vorige vergadering doen aanteekenen, dat er geen enkel bezwaar tegen was dat de boeren op regenachtige dagen den ge- heelen dag konden ruimen, zoodat daarvoor zelfs geen vergunning van den burgemeester noodig is. Die vergunning is alleen noodig wanneer liet geen regendag is en men toch na bel vastgestelde uur wil ruimen. Over de rechtspositie der sociëtei ten zou nog te discussieeren zijn, merkt spr. op. Hij Iaat den heer Nieuw stadt echter gaarne zijn meening en gelooft dat de rechtspositie der socie- feesten een batig saldo hebben opge leverd, aldus spr. Daar de harmonie in tinancieele beslommeringen zit, is spr. voor het toekennen van een sub sidie. De Voorzitter geeft toe dat het ba tig saldo voor B. en W. gewicht in de schaal heeft gelegd bij het doen van hun voorstel. Als een feestviering een batig saldo oplevert, is een der rede- ren, waarom subsidie gegeven zou v,"orden, vervallen. Maar, zooals in de vorige vergadering al gezegd is, dit is niet doorslaggevend geweest. Slechts de financieele toestand van de gemeen te heeft den doorslag gegeven. Dat men in de toekomst steeds nadeelige saldi zal becijferen, acht spr. minder erg. B. en W. kijken immeis niet al leen naar de cijfers, maar zij wagen zich ook af waarvoor deze besteed zijn. Spr. is er van overtuigd dat de festi viteiten voor vele inwoners van Loon- opzand extra inkomsten hebben gege ven. Spr. wijst er nog op dat hier niet zoozeer van een jubilé kan worden ge sproken, dan had de vereeniging z. i. beter tot haar 75-jarig bestaan kun nen wachten. Alles bijeen gelooft spr. niet dat do heer Nijkamp er in geslaagd is de meening van B. en W. te weerleggen. De heer Nijkamp meent dat de cul- tureele waarde van een muziekkorps voor de gemeente een verplichting schept. Ook menschcn in overheids dienst krijgen bij hun jubilea een gra tificatie, merkt spr. op. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Tegen stemden Snaphaan, Vrinten, Nijkamp en Snoeren. Bijverdiensten voor gemeente-arbeiders. 5. spoorweg-aanslagen geleden schade, on van dornmTnfpt6 ^e9er js in het bezit lecmsposiue der socie- en werkplaatsen. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan- hangig gemaakt een voorontwerp van een nieuw werktijdenbesluit voor fa brieken en werkplaatsen. De werkloosheid. Bij 1059 organen der openbare ar- Rusland's toetreding tot den Volkenbond. Officieel wordt door Londen beves tigd, dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië zich door middel van haar vertegenwoordigers in de ver schillende hoofdsteden op de hoogte beidsbemiddeling stonden l i ™n houding, die de regëe- tus 1934 in totaal 317.673 werkzoeken den ingeschreven, waaronder 300.691 Hiervan waren werkloos ^5.184 personen, waaronder 283.353 mannen. Op 28 Juli 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 318.084. Hiervan waren werkloos 295.091 personen waaronder 283.984 mannen. De „Almitento" geopend. Donderdagmiddag om 1 uur is in het K.A.I.-gebouw de algemeene midden standstentoonstelling geopend door den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll. Een groot aantal belangstellenden woonde deze plechtigheid bij. De brand te Campana. Volgens nadere berichten uit Cam pana zijn ten gevolge van den brand in de tanks der National Oil minstens huizen verbrand. De aangerichte schade wordt op 50.000.000 dollar qe- raamd. Aangezien de huizen te Campana ge deeltelijk uit hout opgetrokken waren kon de brand zich zeer snel uitbreiden. De oorzaak van den brand is ver moedelijk te zoeken in onvoorzichtig heid van een arbeider, die ondanks het bestaande verbod een sigaret heeft qe- rookt. 3 Reusachtige stakingen in de Ver. Staten. Het uitvoerend comité der federatie van textiel-arbeiders heeft op de heden gehouden conferentie de laatste details uitgewerkt voor de staking in de ka toen- en textielindustrie. De algemeene ringen aannemen tegënover de toetre ding van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond. De houding van Nederland. In de houding der Nederlandsche regeering ten opzichte van de erken ning der regeering van Sovjet-Rusland is geenerlei wijziging gekomen. Hieruit kan men echter geen conclusie trekken met betrekking tot de houding, welke Nederland ten opzichte van Ruslands toetreding tot den Volkenbond zal aan nemen. Het is voor het oogenblik niet mogelijk, zich hierover uit te laten. Met betrekking tot de berichten in de bui- tenlandsche pers volgens welke Neder land, evenals België en Zwitserland, zich bij de stemming over Ruslands toe lating zou onthouden, wordt er op ge- Het voorstel van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en aan genomen met 114 stemmen. Tegen stemden de heeren Snaphaan, Nieuwstadt, Vrinten en Nijkamp. Subsidie Sophia's Vereeniging. 4. Verzoek van het Feestcomité ter herdenking van het 70-jarig be staan der Kon. Erk. Harmonie So- phia's Vereeniging te Loon op Zand om subsidie. De heer Nijkamp ziet zich zeer te leurgesteld door het prae-advies. Eerst kreeg spr. den indruk, dat B. en W. het verzoek wilden afwijzen om dat de feesten een batig saldo hebben opgeleverd, maar uit het vervolg van het prae-advies blijkt dat er nog an dere motieven zijn. Toch kan spr. niet am den indruk ontkomen dat het ba tig saldo het voornaamste motief vormt. De conclusie, die spr. daaruit trekt is, dat in de toekomst elke ver eeniging, die festiviteiten organiseert, een balans met een nadeelig saldo zal overleggen. Spr. wijst op het vele werk dat be stuur en werkende leden voor de fas ten hebben gepresteerd, zonder eeuige wezen, dat deze drie landen de eeniqe £Te'delijke vergoeding, ja zelfs dikwijls ..,«11.» J- O- 9 I mei niet ctorinrra c- zijn, welke de Sovjet-regeering niet hebben erkend. LOON-OP-ZAND. De begrooting 1934 goedgekeurd. De wijziging der politie-verorde- ning aangenomen. Geen subsidie aan Sophia's Ver eeniging. Overdracht van grond aan de Kerk te Loon-op-Zand. Riool- en Biljartbelasting. met niet geringe persoonlijke financi eele offers. Men viert geen feest om het subsidie van de gemeente te krij gen, daarvoor zou men het groote ri sico niet willen loopen. Spr. vindt het gewenscht dat de ge meente een blijk van belangstelling geeft, want het werk dat de muziek gezelschappen op cultureel gebied doen, is van groote beteekenis. Daarbij komt dat het festival een grootcn toevloed van vreemdelingen naar Loon heeft gebracht, waarvan de neringdoende menschen ook weer hun profijt hebben gehad. Daarom stelt n sPr* voor aan Sophia's Vereeniging 'n vn ?te r,aa(J ^er gemeente Loon-op-Zand subsidie toe te kennen, zooals vroeger c „aderde Woensdagavond ten ge- aan jubileerende VörfieniVinfTPTl nrprrï Verzoek van D. A. Balvers, ge meente-arbeider te Kaatsheuvel om verhooging van zijn salaris, zulks in verband met de omstandigheid, dat het hem verboden is neven werkzaamheden te verrichten. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen. Het voorstel wordt aangenomen. 6. Aanbieding der gem.-rekening over het jaar 1933, met de daarbij be- hoorende rekeningen van het Gas bedrijf, het Electriciteitsbedrijf en de Exploitatie der Drainagevelden. 7. Benoeming van een Commissie tot onderzoek dezer rekening. Benoemd worden de heeren Nijkamp, M. Dingemans en C. Dingemans. 8. Voorstel tot wijziging der gemeen- te-begrooting voor het dienstjaar 1934. Wordt goedgekeurd. 9. Aanbieding der begrooting voor 't dienstjaar 1935, met de daartoe be trekkelijke bedrijfsbegrootingen. De Voorzitter merkt hierbij op, dat de begrooting zonder belastingverlioo- ging is sluitend gemaakt. 10. Verdeeling van de leden van den Gemeenteraad in 2 Commissiën tot onderzoek dezer begrooting. De Voorzitter acht het gewenscht dat alle leden van den raad aan het vooronderzoek deelnemen. Daartoe acht hij het gewenscht de raad in 2 afdeelingen te splitsen, die elk voor zich de begrooting ean een nauwgezet onderzoek onderwerpen. De raad gaat hiermede accoord. Door den Voorzitter worden beide afdeelingen als volgt geformeerd: 1. Nijkamp, Roestenberg, M. Din gemans, v. d. Hoven, Maas, Snaphaan ea de Kort. 2. Nieuwstadt, Beerens, Grootzwa gers, Vrinten, Snoeren en C. Dinge mans. De Voorzitter merkt nog op dat het in de bedoeling ligt de begrooting vóór 1 Jan. goedgekeurd te krijgen, zoodat de gemeente weer niet in onzekerheid het nieuwe jaar moet ingaan. 11. Voorstel tot extra aflossing van 8000.— op de geldleening van '28 a 4%% gesloten ten behoeve van de 2 middenstandswoningen, staande aan de Verl. Hoofdstraat te Kaatsheuvel. Wordt goedgekeurd. 12. Voorstel om de tijdelijke geldlee ning te continueeren, welke de ge meente met de Nederlandsche Bank heeft gesloten. De raad gaat daarmee accoord. 13. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Loon op Zand om aan de R.K. Kerk aldaar, in eigendom over te dragen het perceel, gelegen ten N.-W. van het R.K. Kerkhof, waar de vroegere onderwijzerswo ning heeft gestaan. Adressant verzoekt het terrein, zulks met het oog op den minder gunstigen financieelen toestand zoek van het Kerkbestuur ten vollP accoord. Het ligt z. i. niet op den weo der gemeente een dergelijk perceel te gaan bebouwen en daarom kan de grond volgens spr. ook geen 1000 waarde hebben. Als het niet als boiu7 grond gebruikt wordt, heeft het ter" ïein voor de gemeente ook geen waar de, integendeel, er komen zelfs n(.2' kosten op om het in orde te laten bren. gen, want zooals het perceel er nu bi! ligt, is het schandalig, aldus spr. Spr. wijst er op dat ook het Kerk bestuur in financieele moeilijkheden zit. B. en W. beweren dat het Kerkbe stuur de koopsom kan terughalen door bet heffen van begrafenisrechten maar spr. meent dit te moeten bet.v.j.' leien. Z. i. wegen die begrafenisrech- Rn nog niet eens op legen de kosten van de afrastering. Aangenomen dat er 300 graven kunnen liggen, kan hèt terrein nooit meer dan 450.— 0p- brengen. De afrastering is daarente' gen op (500.— begroot. Spr. stelt voor hel terrein gratis af te staan, i De heer Roestenberg acht de schat- ting van 1000.alleen van theo retische waarde. Het kan niet in (]e oedoeling liggen dit terrein te gaan bebouwen en spr. ziet ook geen reden om te profileeren van het feit dat het Kerkbestuur dit terrein beslist wil hebben. Wordt het terrein niet over- gegeven, dan zal de gemeente zelf een al rastering moeten maken, zoodat hef terrein dan nog geld kost. Ook de overweging -dat de grond nog eens als ruilobject zou kunnen dienst doen, acht spr. van geen prac- tische beteekenis. De financieele moei. 'ijkheden van het Kerkbestuur, die de heer Snoeren er bij haalt, spelen voor spr. in deze geen rol. De heer Nijkamp is het ten volle eens met de woorden van den heer Snoeren. Spr. zou echter een klein be- orag vragen omdat hij vreest dat Ged. Staten hun goedkeuring niet zullen verleenen aan een overdracht om niet De Voorzitter zegt dat het niet in de bedoeling ligt dat de gemeente het ter rein gaat bebouwen. Wel zou het per ceel echter verkocht kunnen worden en de kooper zou er wel op kunnen houwen. Daarom is spr. het niet eens met de bewering dat het terrein voor de gemeente geen waarde Reeft. De heer Snoeren zegt wel dat het Kerk- bcstuur niet kan betalen, maar daar slelt spr. tegenover dat de financieele toestand der gemeente misschien nog slechter is. Voor het Kerkbestuur is het min der moeilijk om te betalen, omdat de begrafenisrechten den last bedui dend verminderen. Het lijkt spr. dat de grond zich bedruipen kan, zooals dat ook in andere parochies het ge val is. 1 ge meentehuize te Kaatsheuvel. Voorzitter Burgemeester Maligns. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. Aan de orde: 1Vaststelling notulen der vorige vergadering. De notulen worden ongewijzigd van de Kerk, gratis te willen over dragen. r» o i De Voorzitter zegt dat het niet in Wel zou het eventueel dienst kunnen doen als ruilobject, opdat de gemeente er een ander perceel voor in de plaats krijgt. De heer Snoeren gaat met het ver- jubileerende vereenigingen werd gegeven. De he woorden ten volle. Het x heeft hem bevreemd. B. en W. zeggen dat het in de bedoeling ligt in de toe komst dergelijke subsidies niet te ge ven, maar dan hadden B. en W. ook niet behoeven te onderzoeken of de Het staat voor spr. nog heelemaal niet vast, dat de gemeente het terrein zou afrasteren als het niet verkocht werd. Het Kerkbestuur zal er eventu eel een afrastering aanbrengen, maai niet ter wille van de gemeente, maar alleen omdat een kerkhof afgerasterd moet zijn. Uit het voorstel van den heer Nij kamp om een klein bedrag te vragen, teneinde de goedkeuring van Ged. Staten te krijgen, blijkt voor spr. dat de heer N. vreest, dat Ged. Staten de motieven van den raad voor over dracht om niet, niet steekhoudend zullen achten. De heer Nijkamp meent dat Ged. Staten in principe geen schenkingen zullen goedkeuren. Zoo is b.v. de to ren in Loon indertijd voor 2.50 ver kocht. De Voorzitter zegt dat dit laatste een geheel anderei kwestie betrof. Hier moest de kerk n.l. uitdrukkelijk het eigendomsrecht van de gemeente op den toren erkennen. In het onderha vige geval is er echter geen twijfel over het eigendomsrecht. Het jvoorstel B. en W. wordt ver worpen met 132 stemmen. Voor stemden de heeren Nieuwstadt en v. d. Horst. Het voorstel Snoeren wordt aange nomen met 123 stemmen. Tegen slemden de heeren de Kort, Nieuw stadt en, v. d. Horst. 14. Voorstel tot vaststelling rekening van het Burgerlijk Armbestuur de zer gemeente over het jaar 1933. De rekening wordt vastgesteld. Looierijen en drainage. 15. Verzoek van de Fa. Baeten Michielsen, N. V. Lederfabriek ..Hollandia de Fa. C. F. Ver schuren en de Wed. P. Wage- makers, allen lederfabrikanten te Loonopzand, om vermindering van rioolbelasting. De heer Roestenberg zegt volkomen accoord te gaan met het prae-advies van B. en W. De heer Nijkamp vindt de argumen ten, die in het prae-advies worden op gesomd, niet steekhoudend. In het adres der looiers wordt er op gewezen dal de geheele plaats gebruik maakt van de rioleering. Nu zeggen B. en W. dat de inwoners voor het riool betalen in de straatbelasting. Op de exploita- 16. Wij 1 n?A aUb rinoen aannpmpn ti>nDr.«„nr

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6