Brieven. Men nn Enuefopcen Dames-corresDondenlie. NIEUWS UIT HEUSDEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. ABONNEERT U OP DIT BLAD. n volle I en weg fceel tj an de 1000, i bouw. iet ter. 1 waar. Ifs nog n bren. nu bij pr. Kerk. kheden ^erkbe- ïn door echten, bet .vij isrech. kosten en dat an het °P- irente. It voor tierekening der drainage-velden heeft spr. dat echter nog nooit gezien. Z. i. js dit niet juist en dienen alle inkom sten van de rioleering te strekken tot vermindering van het nadeelig saldo der drainage-velden. Al waren er in Loon geen looierijen, dan toch zou er een riool moeten zijn. Daarom meent spr. dat een deel der straatbelasting ten gunste van de drainagevelden moet komen. Bij de besprekingen, die indertijd door den burgemeester met de leerfa- brikanten gevoerd zijn, is verlaging der belasting in uitzicht gesteld. Die ver jaging is volgens spr. nooit afhankelijk gesteld van de exploitatie-uitkomsten der drainagevelden, hetgeen wel blijkt uit het feit dat in 1929 20 vermin dering is gegeven. Spr. toont aan dat in andere plaat gen waar looierijen gevestigd zijn, in bet geheel geen of veel minder riool- beiasting geheven wordt dan hier. Re- ze belasting drukt zeer zwaar op de bedrijven, die toch moeten kunnen zorgen „konkurrenzfahig" te zijn. Tegenover de opmerking van B. en \V., dat de zorgelijke toestand der ge meente geen verlaging toelaat, stelt spr. het feit, dat de leerindustrie nog geen werkloozen ten laste van de ge meente gebracht heeft. Het is toch ook voor de gemeente van belang dat de arbeiders aan het werk kunnen blij ven. Spr. verzoekt den raad tensiolte het verzoek in te willigen, temeer waar daarin niet gevraagd wordt algeheele opheffing, maar slechts vermindering. De Voorzitter zegt dat de heer Nij- kamp één feit omzeilt, n.l. dat alleen om wille van de leerfabrieken de drai nagevelden zijn aangelegd. Tegen den afvoer van het gewone rioolwater maakten de aangrenzende gemeenten geen bezwaar, echter wel tegen den af voer van looierijwater. Zoo jang ais dc drainage een zoo groot bedrag vor dert van een gemeente, die op de grens van noodlijdendheid staat, meenen B. en W. geen voorstel tot verlaging der rioolbelasting te mogen doen. De andere gemeenten, die de heer Nijkamp noemt, verkeeren niet in de zelfde omstandigheden. Spr. geeft tenslotte de verzekering dat ook B. en W. niets liever zouden doen dan het bedrijfsleven steunen. Op het Gtgenblik bun de gemeente echter geen voorbeeld nemen aan andere plaatsen. De heer Roestenberg meent dat de heer (Nijkamp niet voldoende op de hoogte is van het ontslaan van dezen toestand. Indertijd is door de looiers nooit bezwaar gemaakt tegen het he ialen dezer belasting, integendeel, zij waren blij dat de klachten der bewo ners van Loon over het looierijwater zouden ophouden. De heer Nijkamp vraagt zich af waarom dan in 1929 een verminde ring gegeven is. Daaruit maakt spr. op dat de raad van oordeel was dat, af gezien van de resultaten der drainage velden, verlaging der belasting moest plaats hebben. Spr. merkt voorts op (kt de looiers toch al extra zwaar in de straatbelasting zijn aangeslagen. De Voorzitter meent dat de looiers dubbele reden tot tevredenheid hebben sis zij in 1929 verlaging hebben gekre gen. De straatbelasting moet natuur lijk ook van de looierijen worden ge heven, privileges zijn in belastingen niet mogelijk. De heer Nijkamp zegt dat de looierij en voor de straatbelasting hooger wor den aangeslagen dan andere perceelen. Gebruikt men voor looierijen een ver- menigvuldigingscijfer van 9, voor an dere perceelen is dit cijfer slechts 4. De Voorzitter zegt toe dit te zullen onderzoeken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen stemden de hee- ren Nijkamp en Snoeren. Biljartbelasting. 16. Voorstel om den grondslag „bil jarten" voor de heffing van de per- soneele belasting in dier voege te wijzigen, dat deze, op 3/4 van het huidige niveau komt te liggen. De Voorzitter zegt dat dit voorstel wordt gedaan omdat het vorige college van B. en W. schijnbaar eenige toe zegging aan de kasteleins gedaan lieeft. Zoodra de tijdsomstandigheden beter zijn, zullen B. en W. een nader voor stel doen. De raad gaat met het voorstel ac- coord. De vergadering wordt daarna ge sloten. Wij voeren prachtige voor eigen gebruik Bijzondere chique modellen voor DRUNEN. Woensdagavond 8 uur werd door de leden der R.K. Werklie- denyereeniging eene vergadering ge houden in de Meisjes-Congregatie. Deze vergadering was belegd ter be spreking van 5% actie op de broodprij zen voor de leden der R.K.W.V. Hier voor was aanwezig de heer Hoogers uit 's-Bosch. Na de opening door den Voorzitter nam deze het woord om een uiteenzet ting te geven van wat de bedoeling was. Hij memoreerde vooreerst, hoe men op deze gedachte is gekomen, en verder dat het bestuur met de bakkers een vergadering heeft gehouden in Nieuwkuik, met de omliggende ge meenten. Op die vergadering waren 2 bakkers terstond bereid 5% te geven, vervolgens werd in Drunen met de bak kers een vergadering belegd, om ook hier de 5% voor den arbeider te krij gen, doch nog steeds is dit niet mogen gelukken. De bakkers beweerden dit niet te kunnen, terwijl dit elders we kan. Nu is de vraag, wat de leden wen- schen? Met algemeene stemmen werd beslo ten een schrijven te richten tot de bak kers om hen te vragen of ze bereid zijn de 5% te geven, daar anders andere maatregelen zullen getroffen worden. Vervolgens hield de spreker een rede over de meeting te Made. Hij wenschte dat ook van hier een groot aantal zou deelnemen, om ook hierdoor bij te dra gen tot welslagen. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn belangrijke woorden. Vervolgens sprak de Voorzitter een welkomstwoord tot den Geestelijk Ad viseur, die pas is benoemd, en hoopte dat hij de vereeniging zooveel mogelijk in alles zal bijstaan. De Geestelijk Adviseur zeide, met vreugde deze benoeming te aanvaarden omreden hij gaarne bereid is voor een schoone en bloeiende vereeniging te werken. Hij zal zijn beste krachten schenken, doch vroeg de volle mede werking van bestuur en leden. Wij willen nog melden, dat de reis naar Made per autobus geschiedt en dat er zich reeds 35 deelnemers hebben aangemeld. Door een 30-tal inwoners werd per autobus van de H.B. een bedevaart gehouden naar het genade-oord van Kevelaar. Het weer was gunstig en in elk opzicht heeft men een aangename reis gehad. Door de harmonie „De Volhar ding zal a.s. Zondag op de prachtige kiosk in den tuin bij den heer Th. Els- hout een concert worden gegeven ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, welke zoowel voor dames als heeren toegankelijk is. Wij laten hier het prachtige programma vol gen. opdat de muziekliefhebbers weten, wat hen te wachten staat. Wilhelmus. Vieux Camerades, Teicke. Anticone, Rousseau. Lucie die Lammermour, Donizetti. Valse interrompue, Montagne. Dichter Und Bauer, Suppé. La Traviata, Verdi. Cavalleria Rusticana, Mascagni, arr. M. H. J. Kessels. Daar komen ze aan, Marche-potpourri, Maas. Waar er vorig jaar reeds sprake was alhier 'n Radio-distributie-centrale te stichten en zulks nog steeds niet uit gevoerd was, meenden vele inwoners, dat er niets van. zou komen. Thans kunnen wij met zekerheid melden, dat men reeds druk aan het werk is aan de installatie der Centrale. Deze zal wor den gevestigd bij den heer C. Klerks- Verhoeven, rijwielhandelaar alhier. Binnen zeer korten tijd zal het ge reed zijn voor aansluiting. Wij verwachten dan ook, dat vele personen, welke nog geen radio hebben zich zullen aanmelden. Aan dit centraal punt kunnen ook aansluiten: Nieuwkuik, Elshout, Haar steeg, enz. Voorwaar voor Drunen een mooie verbetering. Vanaf Zondagavond werd alhier in het Patronaat een triduum gehouden voor de Jongens der Congregatie waar bij de Z.Eerw. Heer Pastoor de oefe ningen leidde. Bijna alle leden hebben hieraan deelgenomen. Donderdagmor gen werd deze met een algemeene H. Communie gesloten. De herijk van maten en gewich ten zal alhier plaats hebben op Maan dag 3 en Dinsdag 4 September in het Jongenspatronaat. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Cuperus. J.1, Donderdagavond werd een kind van den landbouwer K. aan den Winterdijk, toen het vanachter een hooikar kwam, gegrepen door een passeerende auto en tegen den grond gesmakt. Met een ernstige hoofdwonde en ontvellingen aan het gezicht werd de kleine opge nomen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar we ver nemen treft den chauffeur geen schuld. De postduivenvere niging »de Luchtvaart» houdt a.s. Zondag haar eerste wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Lier. ■*- Het muziekgezelschap »Sirena» uit Vrijhoeve—Capelle maakte j.l. Dinsdagavond een muzikale wan deling dooreen deel dezer gemeente, hetgeen doodde bewoners der wijken ten zeerste op prijs werd gesteld. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Cuperus. 's Morgens half tien leesdienst. WASPIK. De Waspiksche kermis behoort weder tot het verleden De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, kan worden gezegd, dat er goed kermis is gehouden. Vooral Zondag was het kermisterrein druk bezocht ook door vele vreemdelingen. De schouwburg van Piet Vink en het bioscooptheater van Riozzi waren eiken avond druk bezet. De harmonie .Volksvlijt en Volks vermaak' gaf volgens gewoonte op Maandagmorgen haar matinée in de concertzaal van den Heer H van lersel, met medewerking van de too neelvereeniging „Entre Nous*. De aanwezigen hebben van het zeer varieerende programma werkelijk ge noten. Het maiinée in de concertzaal van den heer Chr. Montens gegeven door het duo Krijnen was ook zeer druk bezocht. In verschillende café's bestond ge legenheid tot dansen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De orde was steeds zeer rustig Het zoontje van den heer Y. had het ongeluk onder een motorrij wiel te geraken. Het ongeval liep betrekkelijk goed af Met eenige ont vellingen en den schrik kwam de kleine er af. De motorrijder bekwam geen letsel. RAAMSDONKSVEER. De ver jaardag van H. M. de Koningin zal alhier Maandag 3 September a s. op luisterrijke wijze gevierd worden. Het OranjeComité heeft evenals andere jaren weer een schitterend programma vastgesteld. Om 9'/2 uur zullen de ouden van dagen een autorit maken naar het Liesbosch. Het aantal auio's zal dat van het vorig jaar weer overtreffen, leder die in het bezit is van een auto wordt verzocht, zijn wagen voor dit mooie doel beschikbaar testellen. De file auto's worden terugverwacht omstreeks een uur namiddag. Om 3 uur namiddag beginnen de kinderspelen, die worden gehouden op het Heereplein. Van 51 /a 61 /2 uur concert door de Chr. Gem. Zangvereeniging .Excel sior" van het Veer Van 6*/a 71 /2 uur concert door de Kon. Erk Harmonie .de Eendracht' van het Veer. Van 7'/a 8'/2 uur Fakkeloptocht door het Veer, opgeluisterd door de Kon. Erk Harmonie .de Eendracht*. Van 87aH uur groot avond concert door de Koninklijke Harmo nie .Cecilia" uit Princenhage, die alhier wel bekend is, en wel voor een uitstekend verzorgd programma zal zorg dragen. Tot slot volgt evenals andere jaren een schitterend vuurwerk. Tal van vreemdelingen zullen weer naar het Veer komen, om de feeste lijkheden bij te wonen. Het Natuurhistorisch Tentoon stellingsschip .Klein Artis", hetwelk is ingericht door de Kon. Erk. Ver eeniging „Natura Artis* te Rotterdam, zal vanaf Vrijdag 31 Augustus tot en met Maandag 1 September a s te bezichtigen zijn in de haven alhier, telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 9 uur. Hiervan zal zeker door velen worden gebruik gemaakt, vooral voor de schoolkin. deren is het heel leerzaam. GEERTRUIDENBERG. Tot en met 6 September a.s. liggen ter ge meente—secretarie lijsten ter teeke— ning door winkeliers, behoorende tot de na te noemen bedrijven, voor vermelding of zij vóór of tegen de regeling betreffende de verkoop- gelegenheid zijn op Zondag, als bedoeld in art. 4 tot wijziging der winkelsluitingswet. De lijsten betreffen de volgende bedrijven Visch winkels, fruitwinkels, winkels waar brood, banket, suikerwerk en chocolade, al dan niet te zamen met consumptie ijs in voorraad is; winkels waar in hoofdzaak tabaks artikelen in voorraad zijn en winkels waarvoor een volledige vergunning jeldt als bedoeld in de drankwet. jTot en met 9 September a.s. is vleesch in blik voor de daarvoor in aanmerking komende personen verkrijgbaar bij den slager F. A. iuijtenberg. De Stationsarbeider J. Grens, is overgeplaatst van Venlo naar deze gemeente. Predikbeurten op Zondag 2 September a.s. Ned. Ilerv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. Evangelisatie Immanuel des n.m half zes Ds. de Bruin uil Hooge Zwaluwe. Heusden, 30 Aug. 1934 Door de V.V. »P. S. V.» worden a.s. Zondag 2 Sept. groote serie- wedstrijden gehouden waaraan deel nemen Combinatie Heusden, Comb. Wijk, Comb. Haarsteeg en Olympia Vlijmen. De Heer Harry Poll alhier spreekt a.s. Zaterdagavond om 9.30 voor de K. R. O. en zal laten hooren de vertelling: »De ontmoeting.» De heer Christ te Capelle is benoemd tot directeur van de Gem. Chr. Zangvereeniging »Cresendo» tot opvolger van den heer Ermatinger uit Nederhemert die wegens vertrek ontslag nam. De R.K. Fanfare is voornemens a.s. Zondag een concert aan te bieden op de Vischmarkt, waarmee de reeks zomerconcerten wordt gesloten. De processie ter eere van St. Cornelius naar Bokhoven zal dit jaar plaats hebben op Maandag 24 September e.k. Bij het graven werd hier Woensdag een geraamte, of liever een gedeelte daarvan gevonden, voorzien van ijzeren handboeien. Kaatsheuvel, 30 Aug. 1934. Marionetten-theater. Op Zondag 9 Sept. zal het bekende Marionetten-theater van Bert. Brugman een uitvoering geven in het Patronaat alhier. Te oordeelen naar de aanbeve lingen van het marionettenspel en den lof die de kranten er over spreken, mo gen we verwachten in Kaatsheuvel iets bijzonder kunstzinnigs te zien te krij gen. 's Middags wordt een kinder-mati- née gegeven en 's avonds een avond voorstelling. Vliegerwedstrijden. Woensdagmiddag werden voor de kinderen van de St. Jans- en de St. Bernardusschool vliegerwedstrijden ge houden, die de kinderen een bijzonder prettigen middag bezorgd hebben. Bij de St. Jansschool waren 60 deel nemers, bij de St. Bernardusschool 40. Het was een prachtig gezicht al deze vliegers in de lucht te zien. Jammer dat een regenbui de pret kwam bederven en daardoor sommige vliegers noodlan dingen moesten maken. De prijswinnaars waren bij de St. Jansschool: 1 H. van der Horst, 2 Chr. Brekelmans; 3 J. Verhiel, 4 J. van Deu- tekom, 5 H. Musters, 6 J. van Best, 7 G. van der Linden, 8 C. Muiselaar, 9 L. Klis, 10 Sj. Heeffer. En bij de St. Bernardusschool: 1 T. van der Heijden, 2 K. v. Woen- sel; 3. J. van Heijst, 4 W. van Oostrum, 5 L. Spapens, 6. G. van Wezenbeek, 7 J. Bakkers, 8 T. v. d. Hoven, 9 J. van den Hoek. T rainingsfonds-verloting. De trekking van de verloting ten bate van het trainingsfonds van de R.K.V.V. D.E.S., zal Zaterdag 1 Sept. om 6 uur nam. plaats hebben in de zaal van café Joh. Smit. T.B.C.-Vlucht. De organisatie van de T.B.C.-vlucht is, naar wij vernemen, uitsluitend in handen van het Bestuur der T.B.C.— vereeniging, bijgestaan door een com missie van duivenliefhebbers. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de St. Maria-school te Alkmaar is benoemd mej. M. Krabbendam alhier. Spoedeischende vergadering van den U.K. Fabrieksarbeiders(siers)bond St. Willibrordus» te Kaatsheuvel. Dinsdagavond kwam alhier de groep schoenmakers van den R.K. Fahrieksarbeidersbond in spoedei- schende vergadering bijeen; zulks naar aanleiding van de Federatie van Nederlandsche Schoenfabri kanten ingekomen voorstellen tot verslechtering der arbeidsvoorwaar den. Nadat de vergadering, waarop on geveer 'n 400 tal leden aanwezig waren, door den Voorzitter op ge bruikelijke wijze was geopend, en deze met een enkel woord het eenige punt der agenda had ingeleid, ver kreeg de Heer C. Roestenberg het woord. Vooraf wijdde spreker een be— schouwing aan de geschiedenis, die aan deze voorstellen tot verslechte ring der arbeidsvoorwaarden, is voorafgegaan. Verwacht had mogen worden, aldus spr., dat na de veie loonsverlagingen, die reeds hebben plaats gevonden oilicieele en nog meer officieuze, bij welke laatste vaak werd en wordt gespeculeerd op den nood, waarin de betrokken arbeider verkeert en gezien de zeer slechte omstandig, heden, waaronder de arbeiders reeds nu moeten leven;-o.a. tengevolge van de groote en langdurige geheele of gedeeltelijk werkeloosheid—van werkgeverszijde wel weer niet met versiechteringsvoorstellen een aan slag zou gepleegd zijn geworden op het toch ai zoo schamele bestaan van de groote massa der schoenfa- brieksarheiders. Te minder werd hier nog op ge rekend, nu de werkgevers zelve zoo uitermate actief bezig zijn middels de Centrale H.L.S. tot prijsregeling en —stabiliseering te komen, en in het algemeen tot beter geordende toestanden op industrieel gebied. In weerwil van dit alles is de Federatie van Ned. Schoenfabrikan ten toch—op instigatie van de Ver eeniging van Waalwijksche Schoen fabrikanten—met zeer diep ingrij pende voorstellen tot verslechtering der arbeidsvoorwaarden gekomen. Zoo wat betreft de verlaging der loonen, die men de arbeiders onder 'n 4 5 tal verschillende vormen wil doen ondergaan. Immers bij de algemeene verlaging moet ook nog in het oog worden gevat de voor gestelde wijziging in de klasse-indee ling n.l. om verschillende arbei ders een klasse terug te brengen, waardoor deze dubbel worden ge troffen. Verder: verhooging van de leeftijdsgrens vooraleer de volwas sen klassen kunnen worden bereikt, waarvan in sommige gevallen ver lagingen van f 6.20 per week of te wel 27°/0 het gevolg zouden zijn. Weer andere vormen van verslech teringen zijn het uitschakelen in de regeling van de 55- tot 60-jarigen (hoeveel verlaging zouden dezen dan wel niet moeten ondergaan en de vrijwel algemeene, meestal zeer be duidende, verlagingen der jeugdloo- nen. Hierbij komt dan o.m. ook nog het vervallen van de z.g. wachtgeld regeling; n.l. 50°/0 garantie van het minimum-loon bij gedeeltelijke wer keloosheid. De vrijmoedigheid (om geen an der woord te gebruiken) van de werkgevers, vooral in den laatsten tijd, om zoo veelvuldig en diep-in- grijpende aanslagen te plegen op het levens- en bestaanspeil van de ar beiders is ook wel voor een deel toe te schrijven aan de slappe houding van sommige arbeiders, al moet hier direct aan toegevoegd worden, dat er verschillende om standigheden zouden zijn aan te wij zen, die dit begrijpelijk maken, waarmede het feit als zoodanig echter allerminst is goed te praten. Laten de arbeiders daar zelf nu eens spoedig een einde aan maken. De leiding der organisatie staat op het standpunt dat deze voorstellen onmogelijk kunnen worden geaccep teerd, doch daar moeten de arbei ders dan ook voor de volle 100°/e achter gaan staan. Echte en hechte solidariteit is thans derhalve meer dan ooit ge boden. De groepsvergadering heeft zich over deze voorstellen eveneens reeds uitgesproken, en wel in dezen zin, dat ze absoluut onacceptabel zijn; zoo zelfs dat er niet eens over ge confereerd kan worden. Thans komt achtereenvolgens het woord aan de diverse afdeelingen, alwaar men volkomen bekend is met de groote willekeur, waaraan men in het algemeen als arbeider in de schoenindustrie is bloodgestelt. Zou den nu deze voorstellen worden aanvaard, dan behoeft men zich al lerminst illusie's te maken, dat het met de vele afwijkingen, die zich ook in het verleden al in groote mate voordeden, gedaan zal zijn. Bovendien heeft men te bedenken, dat aanvaarding verstrekkendegevol- gen kan hebben; o.a. ook ten aan zien van de normen der steunrege ling en de loonen in de werkver schaffing. Hoe zeer men met het gesprokene instemde, bewees wel het algemeene en langdurige applaus, wat op spre kers rede volgde. Een voorstel vanuit de vergade ring om zich spontaan aan te sluiten bij het standpunt van het hoofdbe stuur en van de groepsvergadering werd dan ook met krachtige bijvals betuigingen geaccepteerd. De Voorzitter concludeerde hier uit vervolgens—en zeer terecht—dat de voorstellen met algemeene stem-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7