w lil IN H ET 11 Fa. ANTON HOLTGREFE DERDE BLAD. BRIEF UIT WASPIK. ADVERTEERT IN DIT BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. IN DEN DAM Opruimingsetalage van incourant emaille tegen spotprijzen. v/h. Bierlaagh-van der Heijden Jjo. 70. Zaterdag 1 Sept. '34. 57e Jrg. aan dt berisp; ;en e(( dajct Vi' Waspik, 30 Aug. 1934 Geachte Lezer, Onze gewoonte getrouw, zullen we voor vandaag weer eenige opgedane indrukken der weer voorbije kermis poeien neerpennen. Over t algemeen kunnen we zeggen dat er tamelijk vlot kermis is gevierd en dat menig dubbel, ije vanuit de portemonaie naar het buffödaadje der calé s is overgeheveld. Ot de verschillende vermakelijkheden ook zoo over de ontvangsten tevreden zijn, moeten we beiwijtelen. Y\ e hebben hooren beweren van niet, maar het is voor een buitenstaander natuur lijk niet te beoordeelen, wanneer nu eigenlijk een exploitatie van schouw burg of bioscoop loonend is. 'tFeit echter, dat we hier telkens de zelfde ^spullen* en dezelfde kramen zien opbouwen zou ons echter doen zeggen, dat Waspik voor hen toch nog niet zóó slecht is. Toch wordt in Waspik de kermis niet „op straat' gevierd. Het zijn in hooldzaak de calé's, die hier het volk weten te trekken, een enkel door een rustig zitje, de meeste door lokkende muziek, die tot een dansje noodigt. En wij gelooven dan ook wel, dat tijdens de drie kermis, dagen meer getranspireerd wordt, dan tijdens een heele werkweek. De clou van de kermis waren natuurlijk weer de matinée's in de Harmoniezaal en in Hotel Montens. Het is natuurlijk ondoenbaar deze matinée's nog eens in den breede te gaan bespreken. Bovendien, waar het hier beroeps- artisten betreft, willen wij toch zeker geen critiek gaan uitoefenen op de verrichtingen bij Montens. Alleen vonden we dat het wel een beetje al te lang duurde. We kunnen ook „des Guten zu viel" krijgen. Over het matinée der Harmonie kunnen we gerust wat verder doorboomen We weten dat de werkende leden gaarne aan dit matinée zelf medewerken en dat is ook heel verklaarbaar; maar muziek op de kiosk en publiek in de zaal, lijkt ons toch niet „dat". O i. was het beter geweest, nu de too- neelbouw zulks niet toeliet, om deze muzikale opening achterwege te laten, daar thans het effect hiervan toch totaal verloren ging Dan zijn er nog wel andere gelegenheden; we denken aan Koninginnedag en aan het ge bruikelijke, steeds drukbezochte con cert op den Zondag vóór Kermis, welk concert reeds twee jaar niet meer is gegeven. Over het werk van „Entre-Nous" kunnen we dit jaar dubbel tevreden zijn, en was (de Revue daargelaten) heel wat hooger staand dan het vorige jaar. We heb ben bijv. nog maar zelden zoon goede klucht gezien als „Om de meid van den Pastoor*. Als 't doek open. gaat slaan we op de eerste plaats perplex over de schitterende tooneel aansleeding. Dat hebben we bij „Entre-Nous" wel eens minder gezien Hoe komt men toch in 's hemelsnaam aan zoo n buitengewoon iype tuin meubel? En hoe echt was toch het onnoozele vogelkooitje, tegen welks bewoner het zenuwachtige Sanderke zijn „pep, pep, pep, pep, sanskoewiet* stond uit lezingen! Het spel was .af-. Het geheel bestond uit zes „hoofdrol len-, en werd gespeeld door zes .hoofdrol-spelers". „Entre Nous" gaf hier zijn beste stuk door zijn beste spelers. We denken nog met genoegen aan de simpele stemming, uitgaande van den onnoozele, kousen-stoppenden Dorus en den verliefden Sander. Wat een echte Kempische typen, en wat een keurig spell Dan, het over- donderende optreden van Vicus, (jammer dat deze figuur nog niet een beetje beter gegrimeerd was) waarvan de beide oudjes zich evenwel niet zoo heel veel aantrekken. Daarna de list van den koster, die den dubbelrol van zijn zuster op unieke wijze weer gaf, en het zenuwachtig gedoe van den verontwaardigden burgervader, en bij dit alles nog den blauw oogigen sjampetter, die een wijf een wijf vindt, en er heel geen bezwaar in ziet dat hij de liefdesbrieven van Dorus en Sander aan het verkeerde adres bezorgt. De zang had iets beter gekund, en ging er nog wel eens «overheen". Al met al echter een klucht zooals we zelden zagen, en die mede door het zuiver Vlaamsche dialect, ons een uurtje van uitbundig en werkelijk beschaafd genot heeft verschaft en een aangename herin, nering achterlaat. Het sou ons te ver voeren, wan neer wij meerdere stukken zoo uit- voerig moesten gaan bespreken, en wij willen dan ook dezen brief thans gaan eindigen, met den wensch dat we 'n volgend jaar weder het matinée (waarom niet eigenlijk beide matinées door onze Waspiksche tooneelspelers verzorgd mogen zien. ADEPT. Waalwijk, 31 Aug. 1934. Een prachtig sociaal werk! Iedereen zal overtuigd zijn van de groote noodzakelijkheid, vooral in onze dagen, van de meest ernstige zorg voor de stoffelijke en zedelijke belangen van onze jongens en meis jes van 1421 jaar. En gelukkig dat men dat ook in onze gemeente heeft begrepen en in practische daden omgezet hoor de oprichting der K.J.V. en door de inrichting van een K.J. V.—huis. Zooals men in het laatste raads- verslag heeft kunnen lezen, heeft de gemeente aan de K.J.V. het dubbel woonhuis verhuurd hoek Mr. v. Coothstraat-Burg. v. d. Klokkenlaan. Dit huis zal worden het tehuis der K.J.V.'ers, voor club vergade ringen, voor 't geven van onderricht. Maar tevens zal 't bestemd worden enookditis'nbelangrijk sociaal werk, om aan meisjes van buiten, werk zaam bij de plaatselijke fabrie ken, zonder onderscheid van gods dienst, gedurende de schafttijden een behoorlijk verblijf, een gezellig tehuis te verschaffen. Een mooi werk, een goed werk, een noodzakelijk werk en wij kun nen begrijpen dat provincie, gemeen te, fabrikanten-vereeniging en fabri kanten persoonlijk daaraan gaarne steun verleenen. De meisjes des middags een be hoorlijk tehuis, een passend, gezellig, huiselijk, verblijf, aangename en gepaste conversatie, prettige om gang onder toezicht, met eenig comfort enz. inplaats van langs de straat 1 En wanneer iedereen met ons overtuigd is van dit goede doel, dit noodzakelijk werk voor onze ge meente en omgeving, dan zal ieder een gaarne bereid zijn dit sociale werk naar vermogen te steunen. Want geld is er noodig voor huur, aankleeding, onderhoud, verwar ming, enz. enz. En dat de opzet goed en degelijk bekeken is, dat alles goed beheerd zal worden moge blijken uit de oprichting voor dit doel van een stichting, »Maria-stichting» genaamd, die de plaatselijke K.J.V. met raad en daad zal bijstaan, speciaal voor het stichten en instandhouden van dit vereenigingsgebouw. Wij noemen de namen der bestuursleden dezer Maria-stichting Pastoor Verhagen, L. W. J. C. Christ, J. de Graaff, Deken van Riel, C. Pullens-v. Galen, F. Roxs, F. Smol ders en G. J. de Vries Welnu deze heeren zullen in een uitvoerige circulaire uw steun en hulp vragen, door donateur of be gunstiger te worden. En wanneer dan volgende week dames zich bij U vervoegen om deze mooie zaak te steunen, weiger dan niet, maar offert uw f2.50, uw fl.— of zoo U niet meer missen kunt, offert uw kwartje I Alles is welkom Wij willen de pogingen van dit bestuur en van de K.J.V. hier gaarne met alle kracht ondersteunen 1 Rijksvakschool. Op 't oogenblik is de stand der aangiften voor de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers als volgt Voor de afdeeling leerlooierij zijn ingeschreven 7 leerlingen, wat gezien de plaatsruimte en outillage dezer afdeeling een zeer goed cijfer is. Voor de afdeeling schoenmakerij zijn ingeschreven 20 nieuwe leer lingen, nl. 13 voor de bovenwerk en 7 voor de onderwerk—afdeeling. Met verschillende leerlingen wor den nog onderhandelingen gevoerd, zoodat gerekend mag worden op een 30 nieuwe leerlingen, een cijfer waarover men in deze tijden zeker tevreden mag zijn. Nogmaals voegen wij hieraan toe: fabrikanten in de leder- en schoen industrie begrijpt uw belang, zendt uw zoons en bedrijfsleiders naar deze school; uw belang en dat der industrie vorderen het. Jongelui die nog geen positie hebt, bezoekt deze school, het zal voor uw toekomst van 't grootste nut zijn. En ten slotte Waalwijksche fabri kanten, let op uw belang, let op uw saeck Veteranen Turnvereen. »Ons Huis». 5-jarig bestaan. In September begint het lustrum jaar dezer vereeniging. Dat dit niet onopgemerkt voorbij zal gaan, blijkt welk uit het genomen besluit om in October of November een Veteranen- Bal te organiseeren. Het in elkaar zetten van een gezellige avond is aan deze vereeniging wel toever trouwd. We herinneren b.v. aan de postavonden. Voor nadere gegevens kunnen belangstellenden zich wenden tot het bestuur en de leden. Benoeming. Bij besluit van Z. H. Ex. den Bisschop van 's Bosch, is benoemd tot geestelijk adviseur van de afd. Waalwijk van den Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel, dej WelEerw. heer A. P. J. J. van Lierop, kapelaan van St. Jan, alhier. Koninginnefeesten te v.m. Baardwijk. De vereeniging «Oranje Boven» te voormalig Baardwijk, heeft ter viering van Koninginnedag aldaar het volgende programma saam- gesteld 1.30 uur. Samenkomst van alle schoolkinderen. De jongens aan de R. K. Jongensschool in de Baardwijksche straat, de meisjes aan de school bij de Eerw. Zusters. Daarna vertrek naar de muzieknis. 2 uur. Afmarsch naar het speel terrein in de Baardwijksche straat, voorafgegaan door de Harmonie »St. Jan». Direct na aankomst op het terrein aanvang der kinderspelen, be staande uit blokjesrapen, hard— loopen, touwtrekken, kaatsballen, balkruien, zakkenloopen, ring steken, enz. enz. Na afloop der spelen uitreiking der prijzen en uitdeeling van ver snaperingen. Beperking postdienst bij viering verjaardag van H. M. de Koningin. Op 1 September is het kantoor open voor behandeling van alle geldzaken, maar sluit om 13 uur voor den postdienst. De avondbestelling, alsmede de laatste lichting der bijbussen vervalt. Van 19.30—20 uur bestaat gelegen heid tot kosteloos afhalen van de correspondentie. De openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst blijft normaal als op werkdagen. Een omslachtige reis Een brief in de kermisweek ge schreven te 's Bosch in 't Ziekenhuis en geadresseerd aan G. in de Stations straat te Waalwijk (Nederland), is via Semarang (N.O.I.) op 20 Aug. aan 't adres te Waalwijk aangekomen. Hoe de brief, met een duidelijk en uitvoerig adres, een reis moest maken van meer dan een maand om den afstand van 1 uur af te leggen, zal iedereen wel onverklaarbaar zijn van September in het R. D. B. Theater zal worden vertoond, het interessante Hollandsche Journaal van Polygoon, waarin de meest be langwekkende gebeurtenissen van de afgeloopen week, uit eigen land en omgeving, in beeld en toon zijn opgenomen. Het R. D. B.—Theater heeft voor het a.s. Winterseizoen een reeks schitterende films afgesloten, waarop wij nog nader zullen terugkomen. Wel kunnen wij nu reeds vermelden, dat al zeer binnenkort wordt ver wacht de groote Hollandsche succes film Bleeke Bet, waarvan laatst eenige fragmenten door de radio zijn uitgezonden en waarvan deze week in Amsterdam de première gaat. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen zilveren oorhanger met steen, bruine ceintuur, huissleutel, oud heerenrijwiel. Een verloren koe. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent een melkkoe, die losloopend is aange troffen en waarvan de eigenaar onbekend is. Centrale H. L. S. »De Schoen» van deze week bevat tal van artikelen over de «Centrale H. L. S.» speciaal het uitblijven van den regeeringssteun, die indertijd uitdrukkelijk is toegezegd. Er wordt in verschillende toon aarden, klemmende betoogen, een beroep gedaan op de regeering om de «Centrale» te steunen, hier niet WELLO wü zeggen: Door en door viekvrij, tot het totaal opgesloten Is na verloop van vele jaren. „DE IJZERHANDEL" WAALWIJK. TELEFOON 72. Hulpverleening. In ons nummer van 1.1. Woensdag komt een bericht voor betreffende het breken van een arm door P. H. Besoijensche straat. Door den heer Klaassen van de transportcolonne R.K. werd een noodverband gelegd bij H., die zijn linker-pols gekneusd en niet gebroken hadhet pols gewricht was gescheurd. Dit noodverband werd door den heer KI. gelegd omdat Dr. Veldhuis, assistent van Dr. Langemeijer, niet aanwezig was, terwijl deze nadien het verband legde. Wij willen hiermee onder de aan dacht van 't publiek brengen dat bij eventueele afwezigheid van heeren doctoren, men steeds de leden der transportcolonne bereid zal vinden de eerste hulp te verleenen. De adressen dezer leden zullen eerlang kenbaar worden gemaakt door plaatjes op de deur hunner woning, zoodat men aldan steeds verzekerd kan zijn van eerste hulp. R.D.B.-l heater. Het R. D. B.—Theater, dat er steeds naar streeft, het haar bezoe kers zoo aangenaam mogelijk te maken, heeft ten gerieve van hen eenige verbeteringen in haar theater aangebracht. De zaal, die tot dusver geheel gelijk liep, is nu naar achte ren oploopend gemaakt, waardoor het eenieder nu mogelijk is, zonder inspanning de handelingen op het witte doek te volgen. Vervolgens zijn de stoelen op de zijbalkons van kussens voorzien. Deze verbete ringen zullen door de bezoekers zeer zeker op prijs worden gesteld. Ongetwijfeld zal ook zeer geap precieerd worden, dat met ingang financieel, maar slechts moreel, opdat de schoen, en lederindustrie nog niet verder verzinken. Vooral ook in het kamp der schoenmakers en reparateurs klinken werkelijke noodkreten 1 Wat zal de regeering doen na hare toezeggingen De schoen- en lederindustrie en alles wat er belang bij heeft, leven in angstige afwachting. Het Dagelijksch Bestuur brengt bij deze aan alle leden der Centrale H.L.S. ter kennis dat ingevolge DE OPDRACHT van het algemeen Bestuur, aan de naleving van de bindende besluiten, met ingang van 21 Augustus, 1934, met bijzondere strengheid de hand zal worden ge- kouden, de controledienst uitgebreid en verscherpt wordt, terwijl aan de overtreders zeer zware straffen zullen worden opgelegd. Tevens ontving het Dagelijksch Bestuur DE OPDRACHT over te gaan tot publicatie van boeten, welke na 1 Sept. 1934 zouden worden op gelegd en waarvan de termijn om in beroep te gaan bij de Rechtspraak- Commissie zou zijn verstreken, of bij behandeling voor deze Commissie na diens uitspraak. De leden worden in hun eigen belang verzocht, scherp toe te zien of en op welke wijze overtredingen plaats vinden en deze dan terstond aan de Centrale H. L. S. ter kennis te brengen, waar de aangiften dan onverwijld worden onderzocht. Art. 62 van het Huishoudelijk Reglement legt te dien aanzien aan de leden de verplichting tot mede- deeling op en zou men zelfs door opzettelijke verzwijging van gecon stateerde overtredingen, zich aan een disciplinairen maatregel blootstellen. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. RAKOCZY MARSCH. Charly (Chaplin) als Romeo. Het R. D. B,Theater vertoont deze week, als première voor Noord- Brabant, de nieuwe Hongaarsche film Rakoczy Marsch. Deze rolprent werd vervaardigd te Boedapest in de ateliers van de Hunnia Film- labriek, die in de laatste jaren een sterke concurrent van de groote Duitsche en Amerikaansche Film industrie is geworden. De Hongaren hebben dit vóór, dat men in Hongarije, wat onder werp, muziek en amateursmateriaal betreft, een onuitputtelijke bron heeft. En vooral bij een film als deze, die doordrongen moet zijn van Hongaarsche romantiek, is het toch gemakkelijk de motieven in het land zelf te vinden. De film Rakoczy Marsch dankt haar scenario aan den populairen roman van Forenc Herczeg. Wij hebben vaak films gezien, die naar een roman van een of andere beroemdheid werden ver vaardigd en bijna altijd kon worden vastgesteld, dat het film—scenario en de films zelf een parodie, ja zelfs een mislukking werden. Bij de film Rakoczy Marsch kan men zulks heelemaal niet beweren. Hoewel een en ander in de film afwijkt van den roman, konden wij constateeren, dat de auteur met de verfilming van zijn boek zeer tevre den kan zijn. Rakoczy Marsch is de eerste film, waarover de hoofdrolspeler, de hekende Gustav Fröhlich de regie voerde en deze proef van bekwaam heid van Gustav Fröhlich als regi- seur is meer dan schitterend ge slaagd. Hij liet geen enkele moge lijkheid passeeren om het karakte ristiek Hongaarsche van het boek met de fijnheden van de moderne filmtechniek in een prachtige syn these te vereenigen. De rolprent is opgenomen in de meest schilder achtige streken van Hongarije, Boe dapest en Donau, met glorieuze gebouwen en bruggen. Zij is een juweel van natuuropname. De film heeft verder een uiterst boeiend ver haal. met vroolijke en ontroerende momenten, terwijl ook de vertolking waaraan Gustav Fröhlich, Tibor van Halmay en Camilla Horn, vooral groot aandeel hebben, schitterend is. Moet men daarbij nog bedenken dat de pittige muziek door den be kenden Paul Abraham gecompo neerd werd, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat men zéér veel mist, indien men deze harmonische en geslaagde film verzuimt te gaan zien. In het bijprogramma, dat als steeds bij het R. D. B.Theater van de bekende perfecte samenstelling is, zagen wij een goede, oude be kende, die wij langen tijd, slechts noode hebben gemist; Charly Chaplin in een van zijn nieuwste groote, in Frankrijk vervaardigde kluchtsCharly als Romeo. Deze hernieuwde kennismaking heeft ons goedgedaan. Het spreekwoord zegt, dat lachen gezond is. Nu bij het zien van Charly als Romeo kan men een geweldige hoeveelheid ge zondheid opdoen engezond heid is de grootste schat. Ook uit gezondheidsoverweging kan men dus deze week het R. D. B.Theater niet onbezocht laten Luxor- Bioscoop. Kano Duivels. Een bijzonder filmwerk dat onge twijfeld de grootste belangstelling van het publiek zal trekken, loopt deze week in de Luxor. Wij laten hieronder een korte inhoud volgen: Kurt Steffen heeft het plan in een kano 't Kanaal over te steken, maar geraakt in een vreeselijken storm. Heel alleen in zijn notedopje, wor stelt hij zich door de hooge golven heen. Zijn vriendin Inge zit in angsti ge spanning op de tijding te wach ten, dat Kurt den storm heeft kun nen trotseeren. Aan de ademlooze spanning komt een verlossend einde bij de geluk kige mededeeling van den omroeper in den loudspreker, dat Kurt de En- gelsche kust heeft bereikt. Het ha chelijke waagstuk is gelukt, en de kanoclub haalt den terugkeerenden Kurt, met gejuich, op echt studen- tiekoze wijze in. In 't dorpslogement is bal. Inge wordt in een heerlijke Weener Wals door Gustel meegevoerd en dreigend staat Kurt, die zich door de dans paren heen een weg gebaand heeft om een verklaring met den indrin ger Gustel uit te lokken, achter hen. Eensklaps hoort men een doordrin. STEUNT DE K.J.V Ziet onze speciale etalage van WellnerArtikelen siluello en duello hetioeuen mmmER gepoetst Soede artikelen zijn tegenwoordig niet door meer.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9