BUITENLAND. BINNENLAND. te staven en daardoor menschen die toch werken voor het algemeen belang in een foutief daglicht te zetten. Aan alle menschenwerk kle ven fouten zeer zeker. Maar denkt «Practicus» nieuwe leiders, nieuwe mannen te kunnen vinden die met meer ijver, doorzicht, durf, meer energie voor den dag kunnen en zullen komen om te trachten rege ling te scheppen in den chaosdat hij dan voor den dag kome, dat eischt het belang dan van 't oogen- blik! Zoo niet, dan moet de industrie het loejuichen dat er mannen zijn, die gevoeld hebben den nood der tijden, die tijd, werkkracht en critick er voor over hebben om de belangen der industrie te dienen, en die hun voorstellen steeds met algemeene stemmen zagen aange nomen, maar die ook geen ijzer met handen vermogen te breken en die ook niet kunnen helpen dat ze de belofte van regeeringswege gedaan niet kunnen inlossen. Wij eindigen met de woorden, die we dezer dagen ergens lazen We zijn er van overtuigd dat we «zonder Centrale nog dieper in het «moeras zouden zitten. Juist hoe «vlotter zij kan werken, hoe meer «regelend zij kan optreden en des te «eerder zal ook verbetering voor «belanghebbenden te wachten zijn. «Men sla niet in een wanhopig oogen- «blik neer wat met zooveel moeite «en na zooveel strijd is tot stand «gebracht, maar zette met 't bestuur «de schouder onder het groote werk «en helpe het voltooien. Dat bereikt men zeker nooit met afbreken en verdacht maken, maar wel met steun en vertrouwen, ge zonde critiek en uitwisseling van goede gedachten Toetreding der SovjetUnie. Over de kwestie van Ruslands toetreding tot den Volkenbond is, naar uit goede bron verluidt, tus- schen de Sovjet—Unie en de groote mogendheden een overeenkomst tot stand gekomen, die alle voorname punten omvat. Onder leiding van Frankrijk, Italië en Engeland heb ben zich alle leden van den Vol kenbondsraad (met uitzondering uiteraard van de uitgetreden landen Duitschland en Japan) vóór Rus landstoetreding verklaard. Boven dien is men het er over eens ge worden, dat de Sovjet—Unie een permanenten zetel in den Volken bondsraad zal krijgen. Zwitserland is beslist tegen de toetreding van Rusland. De aanstaande toetreding van Rusland tot den Volkenbond, welke thans reeds als een vaststaand feit wordt aanvaard, zal hoogstwaar schijnlijk ten gevolge hebben dal Polen en Spanje een permanenten zetel in den Volkenbond zullen krijgen. Een wervelstorm in Zuid-Frankrijk. Het zuid—westen van Frankrijk is Zaterdag door een feilen wervel storm geteisterd. De telefoonverbin dingen met Parijs waren geruimen tijd verbroken. Lourdes, de bede vaartplaats was den geheelen dag van de buitenwereld afgesloten. Sedert dertig jaar is, volgens de herinnering der bevolking, niet zoo'n noodweer voorgekomen. Te Toulouse heeft de cycloon be langrijke schade aangericht. Twee menschen werden gedood en vele gewond. De Textielstaking in de Ver. Staten. De staking in de katoenindustrie en aanverwante bedrijven is begon nen en daardoor is een van de grootste arbeidsconflicten ontstaan, die de Vereenigde Staten ooit heb ben gekend. De leider van het sta kingscomité, Gorman, is van oor deel, dat een millioen arbeiders het stakingsparool zullen opvolgen, doch de werkgevers verwachtendat slechts vijftien procent der werklieden den arbeid za 1 neerleggen. De eischen van de staking zijn de volgende: le. Zes—urige werkdag en een werkweek van vijf dagen bij gelijke betaling voor alle districten 2e. Geen vermindering van de huidige weekloonen. 3. Het einde van de achterstel ling van de georganiseerde arbeiders door de werkgevers. 4e. Het einde van het gebruik om het aantal getouwen, dat een arbeider moet bedienen te vermeer deren, zonder het loon te verhoogen. 5e. Erkenning van den bond als vertegenwoordiger van de arbeiders bij onderhandelingen. 6e. Het instellen van een scheids gerecht. 7e. Een sterkere vertegenwoordi ger van het federaal bureau tot op heffing van de oeconomische crisis in de arbeids—bureaux van diverse plaatsen. De stakingsleiding deelt mede, dat een millioen arbeiders bevel tot staken hebben ontvangen. Men schat, dat de textiel-staking de nationale koopkracht met 7 millioen d Hars per week zal ver minderen. De vereeniging van textiel-arbei- ders rapporteert, dat ze een vermo gen heeft van 1 millioen dollars, doch dat ze het met die som niet lang zal kunnen volhouden. De vuurwapen-wet in Amerika. De Amerikaansche regeering heeft een drastische wijziging in de vuurwa pen-wet goedgekeurd, betreffende de levering en eigendom van vuurwape nen, welke wijziging ten doel heeft den vrijen verkoop van het wapen der gangsters, het machinegeweer te voor komen. Na 21 September zal iedereen, die zich een machine-geweer wenscht aan te schaffen of een type-writer", zooals de gangsters het noemen, een hooge be lasting moeten betalen. Zijn vingeraf drukken zullen opgenomen worden. Voor den aankoop zal speciale toestem ming der autoriteiten noodig zijn. De wet heeft ook betrekking op on derdeden van machinegeweren en op geluiddempers voor vuurwapenen. Importeurs, fabrikanten en hande laars in vuurwapenen moeten complete registers van hun transacties bijhouden, welke de regeering ten allen tijde ter inzage kan nemen. De brand te Campana gebluscht. De brand te Campana die de geheele stad verwoest heeft, is thans geheel ge bluscht. Directeur der Kruppfabrieken te Weenen gevangen genomen. De directeur-generaal van de Ham- burgsche afdeeling der Kruppfabrieken is te Weenen gevangen genomen. Men was tot de ontdekking gekomen dat hij met de nazis complotteerde, en hun groote hoeveelheden wapens leverde. Brand in het paleis 'van keizer Poeji. Reuter meldt uit Peking, dat er brand is uitgebroken in het paleis van keizer Poeji van Mantsjoerije. De particuliere vertrekken van den keizer en zijn fami lie waren nog niet aangetast, maar de brand woedde nog voort en men vrees de, dat het geheele gebouwencomplex een prooi der vlammen zou worden. De brand heeft in Japan groot opzien gebaard en de bladen aldaar gelooven aan brandstichting. Zij eischen een ge streng onderzoek. In Duitschland. Hitier, Duitschlands staatshoofd, zal 12 September a.s. het corps diploma tique gelegenheid geven, zijn opwach ting te maken en gelukwenschen aan te bieden. Verdere inperking der S.A.- enS.S.- forinaties wordt verwacht. Onrustig Spanje. In de Baskisehe provincies is tot een staking van 48 uur besloten, ten proteste tegen de regeeringsmaatrege- len. Rusland en Japan. Van Russische zijde zijn beschuldi gingen gepubliceerd over folteringen, een Russische vrouwelijke beambte door Japanners aangedaan. Rusland's toetreden tot den Volkenbond. De Zwitsersche bondsraad heeft éénstemmig besloten, dat de Zwitser sche volkenbondsdelegatie bij de stem ming ter volkenbondszitting over de opneming van de Sovjet-Unie in den Volkenbond, „neen" zal zeggen. Naar van officieele zijde wordt mee gedeeld, kan niet verwacht worden, dat Nederland vóór toelating van Sovjet- Rusland tot den Volkenbond zal stem men. De vraag, of Nederland zal tegen stemmen dan wel zich onthouden, moet voorshands nog open blijven. Het is waarschijnlijk, dat België zich van stemming zal onthouden. Nat.-soc. congres te Neurenberg. De Duitsche nat.-soc. partij houdt thans haar congres te Neurenberg in Beieren. Uit alle deelen van het land is de stad met Nazi's overstroomd. Voor het station is een groote tribune opgericht, waarlangs Vrijdagavond 150.000 politieke leiders langs Hitier zullen defileeren. De staking in de Ver. Staten. De berichten over den omvang der textiel-staking in de Ver. Staten spre ken van minstens 50 pet. deelneming op gisteren. Reeds zijn er eenige on lusten uitgebroken. Op den tweeden dag van de groote staking is overal een aanmerkelijke stij ging van het aantal stakers merkbaar. Uit New-England en de zuidelijke staten wordt gemeld, dat de stakings- posten overal een sterke bedrijvigheid aan den dag leggen; zij treden over het algemeen kalm op, maar op enkele plaatsen is het toch tot botsingen met de politie gekomen en ook met de bescher- mings-afdeelingen van de fabrieken. De overheid in tal van districten heeft, uit vrees voor bloedvergieten om vangrijke voorzorgsmaatregelen ge werd. H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses worden a.s. Maandag 10 September in den loop van den ochtend van haar reis naar Noor wegen te Amsterdam terugverwacht. De zender te Huizen. Naar het Hdbl. verneemt, zal van Januari af de langegolf-zender te Huizen buiten gebruik worden ge steld. Ook overdag zullen dan de uitzendingen via den rijkszender Kootwijk geschieden, tot t.z.t. de Nederlandsche zenderkwestie defini tief zal zijn opgelost. J. H. A. Schaper overleden. In den ouderdom van ruim zes en zestig jaar is te Voorburg plot seling overleden de heer J.H.A. Schaper, vice—voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer Schaper behoorde tot de oude garde der S.D.A.P. Steun mandenmakersbedrijf. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Weltkamp heeft Minister Steenberghe geantwoord, dat, naar zijn meening, als bekend mag wor den verondersteld, dat bij verschil lende steunbeschikkingen reeds aanzienlijke bedragen voor steun aan de griend- en rietcultuur be schikbaar zijn gesteld, terwijl meer speciaal voor de mandenmakers maatregelen getroffen zijn ten aan zien van hun export. Een onderzoek is nog aanhangig naar de vraag, of, met inachtneming van de beschik bare middelen meerdere steun maatregelen mogelijk zijn. DRUNEN. In de zaal der meisjes congregatie werd Vrijdag j.l. een druk bezochte vergadering gehouden voor de leden van den R.K. Fa brieksarbeidersbond. De waarne mende voorzitter opende de verga dering met Ghr. groet. Na voorle zing der notulen had de verkiezing plaats van een nieuwen voorzitter. Met meerderheid van stemmen werd gekozen de heer H. Maas alhier. De aftredende voorzitter werd dank gebracht en de nieuw gekozen verwelkomd. De heer Roestenberg uit Kaats heuvel hield vervolgens een zakelijke bespreking over den huidigen loon— standaard, die volgens spreker reeds veel te laag is, doch die denkelijk nog niet gehandhaafd zal blijven, dewijl een nieuwe verlaging reeds is aangekondigd door de Federatie. Hij spoorde de leden aan om zich met alle gepaste middelen te ver zetten leger, elke loonsverlaging. Het is toch duidelijk gebleken dat vroe gere loonsverlagingen geen verbe tering voor den fabrikant hebben gebracht, alleen de concurentie werd hierdoor verscherpt. De fabrikanten zoeken hun eigen positie te verbe teren door minimum eenheidsprijzen te verkrijgen, doch dan moeten zij tevens niet trachten om de positie van den werkman te verslechteren, door zijn karig loon nog verder te besnoeien. Spreker drong er bij de leden met kracht op aan, om zich een parig tegen verdere loonsverlaging te verzetten en te trachten om zooveel mogelijk nieuwe leden aan te werven. In de algemeene organi satie ligt de kracht. Om dit doel te bereiken zal binnen kort een propaganda vergadering worden gehouden waarbij ook alle buitenstaanders worden uitgenoo— digd. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd een druk gebruik gemaakt. Hierna sluiting. DRUNEN. De handboogschutterij koningspoule Viveen-v. Ravesteijn. Speciaal v. Ravesteijn-Viveen. Eerste prijsduif bereikte het hok om 9.20.42. Laatste prijsduif om 9.34 32. Afstand 75 K.M. Duiven los 8.30. A.s. Zondag zal het nieuwe terrein van de voelbalvereeniging der Jongenscongregatie officieel ge opend worden, waarbij verschillende vereenigingen zijn uitgenoodigt. Het concours-hippique der rij vereeniging »deEcho« vanDrunen- Elshout werd j.l. Zondag begunstigd door mooi weer. Het concours werd gegeven op de weide van C. Muskens. Er was een talrijk publiek aanwezig. De jury met aan het hoofd den heer v. <i. Heuvel uit Raamsdonk, had een zeer moeilijke taak te ver vullen. De harmonie uit Elshout luisterde dit feest met enkele mooie nummers op. De adviseur opende dit feest met eenige opwekkende woorden tot de ruiters, terwijl het défilé plaats had. Daarna begon het presenteeren der 8-tallen, waarbij de vereeniging »Juliana« Vught zonder moeite den eersten prijs wist te behalen. De uitslag van het geheel is »Juliana« Vught 159 p 1ste prijs, «de Echo« Drunen 117 p. 2e pr., Rij vereeniging Loonopzand 115 p. 3de pr. Luxe spannen Landbouwtuig paarden: 1ste prijs P. de Bont, Raamsdonk, Otto, 2de pr. J. Kluit mans Vught, Talma, 3de pr. W. Klijn Elshout, Trouvée, 4de pr. C. Klij'n, Elshout, Rijna,5de pr. M. v. Meerwijk Vught, Lies. Dan volgde het lachnummer worsthappen. Hierbij werd onbe daarlijk gelachen en geschreeuwd dat hel een lust was. De prijzen werden toegekend aan 1ste prijs P. Muskens die in 27 sec. de ronde had gemaakt, 2de pr. G. Knuppels, Drunen 29 sec. vos, 3de pr. C. Dan- kers, Loonopzand, Tinus 35 sec., 4de pr. M. v. Laarhoven, Loonop zand, Lies 35 sec. Dan volgde zakloopen met als uitslag: 1ste prijs A. v. Pinksteren Vught Liesje, 2de pr P. Muskens Drunen Cora, 3de pr. M. v. Laar hoven Loonopzand Dora, 4de pr. C. v. Gemert Vught Liesa, 5de pr. J. v. d. Steen Vught Vosje. Aan de harddraverij werd door 12 paarden deelgenomen over 2 ronden. H. de Brouwer behaalde den lsten prijs met 6 sec. voorsprong. De uitslag is H. de Brouwer Loon opzand Regeline 55 sec 2de pr. Th. Dankers Loonopzand Bles 61 sec., 3de pr. A. v. Genuchten Vught Piet 65 sec., 4de pr. M. v. Laarhoven Loonopzand Dora 65 sec. De uitslag van het springconcours met 8 hindernissen was lste prijs L. Klijn Drunen-Elshout Pietje f. 44 sec., 2de pr. P. Muskens Drunen-Elshout Cora 1 f. 42 sec., 3de pr. C. Klijn Elshout Rijna 2 f. 42 sec., 4de pr. J. v. d. Steen, Vught Vosje 4 f. 55 sec. De algemeene indruk was niet slecht te noemen. Ongeveer 6 uur was het concours geëindigd, dat bij velen een indruk heeft achtergelaten dat met veel oefenen nog wel iets te bereiken is. Het was een waardig feest van «de Echo«. NIEUWKUIJK. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijks postspaarbank ingelegd f 7185.45, terugbetaald f 6347.87. SPRANG-CAPELLE v.m. Sprang). In verband met zijne benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, bracht het fanfare-corps «Sirena» uit Vrijhoeve-Capelle j.l. Vrijdagavond een serenade bij den zen. Deze werden behaald als volgt: J. Klerks le prijs met 151 punten. J. Brok 2e 143 L. v. Huiten 3e 129 J. Vrijhoeven 4e113 L. Vissers 5e 101 J. v. Son 6e 92 J. Muskens 7e 86 W. Vissers 8e 81 A. v. d. Wiel 9e 67 troffen. Koningin en Prinses Maandag a.s. terugverwacht. De Koningin en de Prinses zijn geheel en familie de gast geweest van den Koning en de Koningin van Noorwegen voor het noenmaal, dat te Bygdoe bij Oslo gebruikt der jongenscongregatie hield Zondag Edelachtb. heer C. G. H. H.Meijer, j.l. eeji onderlinge wedstrijd om prij- out^burgemeester, alhier. Van de zijde van de ingezetenen was hiervoor zooals zich laat be grijpen, veel belangstelling. Zaterdagmiddag bracht het mu ziekgezelschap «Kunst na Arbeid» van Capelle een serenade, waarvoor de belangstelling niet minder grool was. Door de voorzitters der respec tievelijke vereenigingen werd Z.E. Achtb. gefeliciteerd met de Konink lijke onderscheiding. Dinsdagavond gaf de Gemengde Zangvereeniging »'t Rozenknopje» van Capelle blijk van belangstelling. Nadat enkele nummers ten gehoore gebracht waren, werd het woord gevoerd door den voorzitter der vereeniging. De EdelAchtb. heer Meijer dankte voor de attentie. Ook hierbij was weer groote belangstelling. Naar wij vernemen werden door de Chr. Gemengde Zangvereeniging .«Excelsior» alhier bloemen aange boden. Ds. W. Bousema, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, werd benoemd tot consulent bij de Ned. Herv. Kerk te Loonschendijk, welke benoeming door Z.Eerw. werd aan genomen. De speldjesverkoop ten bate der blinden, welke dezer dagen langs de huizen werd gehouden heeft f 41.20 opgebracht. A.s. Vrijdagavond zal dc A. R. J. A. «Mr. Heemskerk» in de zaal van den Chr. Volksbond in verga dering bijeenkomen. H. v. d. Krabben 10 pr. met 65 DRUNEN. Zondag na den middag werd ter gelegenheid van den ver jaardag van H.M. de Koningin in den tuin bij Th. Elshout op de schit terende versierde kiosk een concert gegeven door de Harmonie «de Volharding«. Het program werd geopend met het Wilhelmus, gevolgd door Vieux Camerades van Teicke, Lucie die Lammermoor, Valse Interrompue van Montagne. Ook de Graaf d'Oultremont, die beschermheer der Harmonieis.kwam een bezoek brengen, terwijl het Belgische volkslied werd gespeeld. De heer L. Sikkers sprakeen wel komstwoord en bracht nulde aan het Oranjehuis. Zondag hield de postduiven vereniging «de Postduif« een wed vlucht met jonge duiven van uit Lier. De uitslag is als volgt 135—611 Gebr. v. Ravesteijn, 247 Ravesteijn-Viveen, 8 A. v. d. Hoven, 9 P. Wiflems, 10 v. Dom melen Veldman, 12—13 M. Pulles, lste koningspoule P. Willems, 2e Aan de orde is een ondetx over «de N. S. B.» door den Korteweg. Belangstellenden zijn welkoD SPRANG-CAPELLE. Op \y dag 5 September 1934, des nam vergadering van den Raad, Burgemeester afscheid zal nemen CAPELLE. Aan de Bijz0. school in de Nieuwstraat alhier noemd tot volontaire Mej. H. p' kers Pd., pas geslaagd onderwjj. Het muziekgezelschap ti§j uit Vrijhoeve Capelle bracht j.| dagavond den Edelachtbaren Ht, G. H. H. Meijer te Sprang, in ve. met zijn benoeming tot Ridder Orde van Oranje Nassau een sere- terwijl het muziekgezelschap „Ku: Arbeid" uit deze gemeentee Zatei middag 1.1. onzen oud-burge^ huldigde. De voorzitters der ver. gingen complimenteerden Zijn J achtbare namens hun vereenig;- met de verleende onderscheiding.^ Op de muziektent over de Bl haven werd j.l. Zaterdagavond^ door het muziekgezelschap „Kun; Arbeid", onder leiding van den Alb. Christ een schitterend ges|: concert gegeven, dat door een tal menigte werd beluisterd, en waarl verschillende nummers zeer in smaak der belangstellenden vielen J.l. Zondagmiddag werd c; sportterrein der voetbalver. „Cap. voor den Brab. Voetbalbond eet slissingswedstrijd voor de na-comp; gespeeld tusschen R.W.B. uit Best en Kaatsheuvelsche Boys uit Kaat; vel. Deze wedstrijd eindigde i 14 0 overwinning voor R.W.B. De postduivenvereniging Luchtvaart", gevestigd in het café Mej. Wed. A. van der Haart aan Nieuwevaart, hield j.l. Zondag le wedvlucht met oude en jonge d vanaf Lier, met den volgenden uit P. Verhagen 1 12 35; A. Bakker; Adr. Klootwijk 3 8 9 17 18 32 4] Raayinakers4; J. Versteeg 5 14 21 M. de Jong 6 13 30; W. Versteeg 43; Adr. Versteeg 10 23 24 34; Jong 11 20 42; C. Rosenbrand 15 21 P. Bakkeren 16; Adr. Spierings Haverhals 25 26 40; W. Meter 33; A. Blom 36; en C. Verhagen De uitgeloofde extra prijs, een ko werd behaald door F. Raaymakers Aangetoonde duiven: J. Vers: W. Meter en C. Rosenbrand. Voor de a.s. Zondag met oude jonge duiven te houden wedvlucht af Vilvoorde, moeten de duiven Vrijdagavond in het clublokaal wor ingekorfd. De plaatselijke afdeeling van Bijz. Vrijw. Landstorm houdt a.s. terdag 8 Sept. des namiddags c schietbaan te Kaatsheuvel haar on lingen schietwedstrijd, waarvoor schillende mooie prijzen zijn uitgelo Geschoten wordt op 100 meter. In verschillende tuinen te d; plaatse staan de aardbeien voor de maal dit jaar in bloei, en worden weer rijpe vruchten geplukt. Zoowe tuinder A. D. als de landbouwer j plukten dezer dagen nog een si rijpe aardbeien, welke flink van waren. De leerlingen der 3 laagste k sen der O. L. school, maakten j.l. dagmiddag onder leiding van het derwijzend personeel, per autobus uitstapje naar den speeltuin aan Bredaschen weg onder Teterin: waar de kleinen volop genoten heb: GEERTRUIDENBERG. Vrijda Augustus j.l. is de verjaardag van de Koningin wederom in deze geme; op luisterrijke wijze gevierd. Dreic aanvankelijk de regenbuien den dat vergallen, dit is geenszins het geval weest, want de stemming bleef er geheelen dag goed in; het geheele gramma kon worden afgewerkt, tegen den avond kregen we zelfs pra tig weer waardoor een menschenme: te ontsctond, zooals wij nog nooit Koninginnedag hier gezien hebben, den geheelen omtrek was het pub gekomen, bij voorbaat wetend, dat viering van Koninginnedag te G; truidenberg op luisterrijke wijze pla| vindt. s Morgens om 7 uur had de reve plaats door onze harmonie Apollo, geen vele menschen uit de veeren te om reeds vroeg de morgenwandel mede te maken. Om 10 uur kregen een muzikale wandeling, weer d: onze harmonie, waarachter de sche kinderen met vlaggen, versierde fiets 'wagentjes, etc. Na afloop van de: rondgang werden de kinderen op diverse scholen onthaald. Ook de ouden van dagen had fl weer niet vergeten, want om 2 werd met hen een autorit gemaakt het Burgers' Dierenpark te Tilbu •vaar de oudjes tevens werden ontha en zich kostelijk hebben geamuseeri Omstreeks half 7 kwamen zij voldaan van de reis in onze gemee: terug. Om half 6 gaf de Kon. Erk. Symp- nie Cecilia een concert op het mar veld, opgevolgd door een concert v de Gemengde Zangvereeniging ..Gec truidenberg" welke concerten in d1 smaak vielen van het publiek en de welwillende medewerking van Oisterwijksche Radio Centrale sterkt werden uitgezonden, welke vens een aanvulling gaf door het

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2