Bijt en krast niet Rechtzaken. INGEZONDEN STUKKEN. ~~™1Te NÏfl~ BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. t ft: f| If/' Uitslag S. v. S. comp. op Zater dag 1 Sept. Noad (Wijk)Longa I (Heusden 11. Stormvogels (Woudrichem)— Longa Juniores (Heusden) 31. Zondag werd hier vanwege PSV een serie wedstrijd gespeeld. Uitslag DVO (Haarsteeg)HFC (Heusden)3—5. Wilhelmina (Wijk) Olympia (Vlijmen) 4—2. Winnaarsronde HFC-Wilhelmina 2—4. VerliezersrondeGewonnen door Olympia met strafschoppen. Zondagavond gaf de JR. K. Fanfare haar laatste zomerconcert op de Vischmarkt. Het bij uitstek mooi weer tegen de verwachtingen in, lokte vele luisteraars, die bepaald genoten hebben. Na afloop werd nog een kleine omgang door de stad gemaakt, waaraan zeer velen deel namen. Mej. Altena uit Gorkum is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school, ter ver vanging van mej. Benjaminse, die nog steeds ziekenverlof heeft. Door de voetbalvereeniging is een seriewedstrijd uitgeschreven tegen Zondag 9 Sept. en Zondag 23 Sept. De roof-overval te Den Haag. De Haagsche rechtbank veroordeel de de daders van den roofoverval op den koopman Blancke aan den Rijs- wijksche weg te Den Haag ieder tot 10 jaar gevangenisstraf. Krijgsraad. Ongehoorzaamheid. De verboden vereenigingen. L. A. J. v. M. 32 jaar, Den Bosch, reserve eerste luitenant der le Ti— railleurcompagnie van het Regiment Wielrijders te Den Bosch, die nog nimmer voor een strafbaar feit te recht stond, had zich te verantwoor den ter zake dat hij op drie Juli 1934 te Den Bosch als militair nadat zijn meerdere, de luitenant-kolonel Baron van Lawick, zijn regiments commandant, hem had gelast de verklaring te onderteekenen, dat hij had ontvangen de legerorders 1933 No. 59, 79 M. A. en 1934 No. 68, welke hem te voren volgens voor schrift waren toegezonden en door hem ontvangen heeft geweigerd aan dat dienstbevel te gehoorzamen en nadat dezelfde meerdere hem uit drukkelijk op zijn strafbaarheid had gewezen, opzettelijk in zijn onge hoorzaamheid heeft volhard. Beklaagde ondervraagd bekende en gaf als oorzaak van de weigering op, dat hij door de verklaring te onderteekenen de consequentie van den inhoud der betreffende leger orders aanvaardde en dat wenschte hij niet. (De legerorders betreffen het ver bod der regeering aan millitairen, lid te zijn van de in de stukken genoemde vereenigingen). Is U lid van een door de regeering verboden vereeniging? vroeg de president Mr. Baron van Hövell tot Wester- flier. Daar kan ik niet op antwoorden, zeide de Beklaagde. Dus daar wilt U niet op antwoor den? Maar dan weet ik het wel, merkt de president op. Een der leden van den Krijgsraad wees den beklaagde erop dat hij de zaak verkeerd zag. Immers als millitair is hij on voorwaardelijk verplicht te gehoor zamen. Beklaagde had ook niets anders te doen dan door ondertee. kening te bevestigen dat hij de leger orders ontvangen had. Was hij het met den inhoud niet eens dan is er een andere weg om dat bekend te maken. De onderteekening der verklaring heeft voor beklaagde geen andere consequenties, dan de mededeeling dat hij de legerorders ontvangen heeft. Beklaagde hield zich na voormelde toelichting aan zijn eigen oordeel; dat onderteekening een be wijs was dat hij het met den inhoud eens was. Als militair wordt hem door die orders onthouden wat aan den burger wel geoorloofd is. Beklaagde, gevraagd of hij ont slag uit den dienst heeft aangevraagd antwoordde bevestigend. Beklaagde heeft een aanwijzing gekregen, zijn ontslag te verzoeken, dat echter nog niet verleend is. De aud.mil. Mr. Aghina memo reerde dat een dergelijke dienstwei gering nog nimmer hierisvoorge komen. Vermits beklaagde een wenk heeft gekregen zijn ontslag maar te vragen, acht de aud.—mil. het niet noodig dat ontslag te eischen. Beklaagde heeft zijn eigen weg gevolgd en blijft volharden in zijn ontoelaatbare ongehoorzaamheid De eisch luidde 2 weken gevan genisstraf. De verdediger Mr. H. Brans, Amsterdam, concludeerde in een uitvoerig betoog tot vrijspraak. O.m. voerde pl. aan dat beklaagde de portee van zijn daad niet overzien heeft. Beklaagde is tegen zijn wil be vorderd tot reserve—luitenant. Te genover beklaagde zouden daar mede onbillijkheden zijn begaan. De aud.mil. repliceerde en gaf daarbij te kennen, dat door de onge hoorzaamheid die hier bedreven werd en de oneerbiedigheid welke be klaagde zich tegenover zijn com mandant permitteerde maar zoo te laten gaan, een middel in de hand zou gegeven worden, gemakkelijk van den dienst af te kunnen komen, De Krijgsraad beraadslaagde in de raadkamer en veroordeelde be klaagde tot 14 dagen gevangenisstra;' met ontslag uit den dienst. (Buiten verantwoordelijkheid der red.) De Loonregeling In de Schoenindustrie. Dat stuit tegen de borst. Zoo doende daagt men de meest brave en plichtvervullende arbeiders uit. Zulks te meer, omdat men zich aan werkgeverszijdein de schoenindustrie middels hunne Centrale H. L. S. allerwege inspant om tot verhooging en stabilisatie der schoenprijzen te komen en daarbij geheel over het hoofd ziet de belangen van hen de werknemers die het meest hard getroffen zijn vanwege den algemeen ongunstigen toestand. Op die wijze snijdt het mes van twee kanten voor de werknemers. Iedere ingewijde ontkomt niet aan den indruk, dat deze loop van zaken vrij klaar gericht is om voor zich te halen wat maar mogelijk is. Immers, eerst heeft men den minimum-verkoopprijs geregeld voor den winkelier. Hierin ligt stilzwijgend opgesloten het bevorderen en vast stellen van den minimum-prijs voor het schoeisel af fabriek. Op zich genomen hebben wij tegen beide maatregelen geen bezwaar, mits hierbij wordt rekening gehouden met het consumentenbelang. Wel maken wij ernstig bezwaar ertegen om daar tusschen door nogmaals andermaal uit te komen met loonsverlagingsvoorstellenin- plaats van maatregelen te treffen zoo niet tot verbetering, dan minstens lot stabilisatie van de thans bestaande loon- en andere arbeidsvoorwaarden. Dat was plicht I Dat mogen de arbeiders met recht verlangen en wel op de eerste plaats als er van sta- bilisaliemaatregelen sprake mag zijn. Intusschen hebben de werknemers in de schoenindustrie in ons orgaan de R. K. Fabrieksarbeider van de vorige week kennis genomen van de diep ingrijpende verslechtering der loonen en andere voorwaarden. Klaarblijkelijk betoogt men stabiel te houden de methode van aldoor verslechtering van de positie der werknemers in de schoenindustrie. Intusschen heeft ons nu van de Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten 't bericht bereikt, dat besloten is »de periodieke ver hoogingen, die op 1 Juli werden nagelaten, alsnog toe te passen.» Het kan toch niemand ontgaan zijn in Noord-Brabant, dat de laatste 2 5 3 jaren, in het bijzonder dit loopende jaar, ruim 80 a 90 pet. der werknemers, met behoud van het dienstverband, zoo niet de geheele, dan toch voor een zeer belangrijk deel der werkweek op straat worden gestuurd. Dit geschiedt per dag, ook per halve dag of per uur op de meest willekeurige wijze, alsof dit volgens de gevoelens in de kringen der schoenfabrikanten een burgerrecht is geworden. Zoodoende is het gezinsinkomen in het gunstigste geval op de helft, van vele op een derde teruggebracht. Laat staan het aantal gezinnen, dat geheel werkloos zijnde, is aangewe zen op den steun der overheids kassen of liefdadigheidsinstellingen. Naast de officieele loonsverlagingen zijn in erger mate de onoflicieele loonsverlagingen gelijk boven vermeld aan de orde van den dag door speculatie en machtsmisbruik op de werkzoekende werkloozen. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de bestaande basisloo. nen alles behalve worden nageleefd, en dat verhaal niet mogelijk is, daar de betrokken arbeidersgeen opdracht durven geven daartoe, uit vrees voor rancune, waardoor ze op de zwarte lijst geplaatst worden. Zoodoende is voor een groot aantal gezinnen geen bescheiden bestaansmogelijkheid, waar nog bij komt, dat de laatste twee jaren tal van eerste levens middelen danig in prijs zijn gestegen. Bovendien blijft de werkman niet buiten schot om belasting te betalen. Naast de directe, betaalt de werk nemer in verhouding tot zijn draag kracht het meeste aan indirecte be lastingen op tal van levensmiddelen, plus heel velen nog schoolgeld, benevens een hooge personeele be lasting, onder meer vanwege de op centen danig verhoogd. Overweegt men dat alles met een oprecht gevoel in het licht der feiten van den duren plicht, ook maat schappelijk, van mensch tot mensch, dan zal ieder hebben te erkennen, dat een aanval andermaal op de loonen in de schoenindustrie, niet in overeenstemming is met het rechtsgevoel en het geweten. Ook den werkgevers is dat niet onbekend. Zij zijn evenzeer overtuigd, dat, gezien de ervaring met dit middel, niet de minste verbetering wordt gebracht in den algemeenen toestand der industrie. Integendeel, ver slechtering. Ook niet al zou men het product gratis krijgen. De oorzaak zit niet in wat meer of minder loon. En nu moge het waar zijn, dat de grootere bedrijven in haar uitkomst een lager winstcijfer hebben, hun resultaten beschouwen wij altijd nog van dien aard, dat deze een beter voorbeeld behoorden te geven dan voorop te blijven gaan met loonsverlagings voorstellen. Het moge waar zijn, dat menig bedrijf te groot van omvang en daardoor te topzwaar ingesteld op den voet der toekomst tijdens en na de eerste jaren van den oorlog, thans, nu men reeds geruimen tijd op weg is naar meer normale om standigheden van meer evenredige verhouding tusschen lasten en baten, bedreigd wordt in zijn voortbestaan, doch dan zijn deze toch niet te redden door verderen loondruk. Deze bedrijven ontkomen toch niet aan de operatie, welke voor zich pijnlijk, doch in het algemeen belang onvermijdelijk moet plaats hebben. Dat zijn de gevolgen, die onver mijdelijk waren bij den overgang van den abnormalen naar den nor malen toestand. Deze ondergaat voorzeker iedereen in meer of mindere mate in on gunstigen zin. Bovendien staat het onomstootelijk vast, dat de factor arbeidsloon, wat men aan de werk nemers buiten leiding en directie uitbetaalt per paar schoenen nog nooit zoo laag is geweest als de laatste jaren, mede ook door de zeer hooge eischen van prestatie. Ook de werkgevers is het zeker niet op de laatste plaats bekend, dat de overgroote meerderheid der werk nemers in de schoenindustrie reeds lang te zwaar getroffen wordt, en ondanks dat alles komt men toch nog met een loonsverlaging. Ziehier de omvang der voorge stelde verlaging: Voor mannelijke werknemers van 15 t/m. 2OV2 jaar varieert de ver mindering van 10—3.33 pCt. Voor vrouwelijke werknemers boven 19 jaar worden geen verlagin gen voorgesteld. Voor volwassen mannelijke ar beiders van 21 tot 55 jaren loopen de verlagingen uiteen van 26.95 pCt. tot 6.66 pCt. 15 jaar oud loon f 4.80 nieuw f 4 32 20 jaar f 15.84 f 14.88 21 jaar kl. I oud f23.nieuw f 16.80 21 II f20.50 f 16.80 21 III» f 18.f 16.80 23 j. en ouder» f23.— f20.64 Deze cijfers gelden voor manne lijke arbeiders. Op deze wijze, wij zeiden het reeds, daagt men de meest brave en plichtvervullende werklieden uit tot verzet. Laten vooral de grootere werk gevers in de schoenindustrie wel bedenken, dat hun persoonlijk le vensonderhoud voor zich en de hunnen door den toestand der laatste paar jaren nog allerminst in het gedrang is en zij dus in alles toch nog een voorsprong hebben en gunstig afsteken in verhouding tot den toestand van haast ontelbare gezinnen der werknemers. Men be hoeft dat den werkgevers of wie dan ook niet te misgunnen, doch men wekke den weerzin onder de werknemers niet op door den toe stand van hen nog te verergeren door loonsverlaging. Op die wijze speelt men met vuur. Men houde zich verre van de gedachte, dat men vrijuit gaat met de rechten en belangen van de werknemers om te springen als de kat met de muis. Men make zich niet schuldig aan overmoedigheid. Intusschenbe denke men wel, dat op deze wijze de vooruitzichten voor meer orde en regelmaat in de schoenindustrie allerminst worden gediend. Het zal ook de regeering uiteraard verhinderen, zich te haasten om in het belang der bedrijfsordening bij te springen. De geest van kortzich tigheid en het eigen ik is ook en wel op de eerste plaats naar onze meening een sta-in-den-weg ten opzichte van het doel der Centrale H.L.S. Intus schen is de ontstemming onder de werknemers algemeen in de schoen industrie. In afwachting van den verderen loop dezer actie spreken wij de hoop uit, dat partijen elkaar zullen vinden, om zonder verslechtering der be staande minimum arbeidsvoorwaar. den de maatregelen te treffen ter naleving ervan en wel vastgesteld in een collectief contract, alzoo het paard niet achter maar voor den wagen gehouden, in het belang van het verdere werk wat ter regeling en orde zoo zeer gewenscht is in de schoenindustrie. Dat vraagt samenwerking tusschen partijen, die niet mogelijk is, indien men een ervan door loonsverlaging steeds meer gaat drukken. Namens het Hoofdbestuur van den R. K. Fabrieks arbeidersbond C. ROESTENBERG. VEE EN PAARDEN. Rotterdam, 4 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: totaal 4012 dieren; 221 paarden, 40 veulens, 1202 magere runderen, 733 vette runderen, 340 vette kalveren, 809 nuchtere kal veren, 375 graskalveren, 240 schapen of lammeren, 3 varkens, 15 biggen, 28 bokken of geiten. Prijzen per kg.vette koeien 0062, 5458, 4046 ct.; velte ossen 54-58, 4850, 4244 ct.; stieren 4852, 4446, 42 ct.; vette kalveren 7080, 6065, ,45 ct.; graskalveren 36, 32, 28 et.; schapen 37, 34, 31 ct.; lammeren 39, 35, 31 ct.; slacht nuchtere kalve ren 22, 20 ct.,; slachtpaarden 40, 35, 30 ct veulens 45, 42, 40 ct. Prijzen per stuk van mager vee: Nuchtere slacht kalveren 7, 5, 4; nuchtere fok kalveren 25, 17, 10; slachtpaarden 160, 120, 70; werk paarden 240, 160, 100; hitten 100, 80, 70; veulens 100, 80, f 50; stie ren 240, 180, 130; kalf koeien 230, 190, 125; melkkoeien 225, 185, 130; vaarzen 130, 100, 70; pinken 100, 80, 60; graskalveren 40, 25, 15; schapen 18, 15, 10; lammeren 13, 11, 7. WAALWIJK. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30—10 uur leden. Vrijdag 8 uur, R.D.B.—Theater, »De drijvende zwembroek». Vrijdag 8 uur, Luxor Bioscoop, »Ik ben geen engel». Zaterdag 8'/2 u. repetitie voor allen Liedertafel «Oefening en Vermaak». Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel ^Oefening en Vermaak». 25 jaar Commissaris der Koningin. In Leeuwarden had een huldiging plaats van mr. P. baron van Harinxma thoe Slooten, die 25 jaar Commissaris der Koningin is in de provincie Friesland. Schoolverzuim op groote schaal. In het dorp Tuyl aan de Waal gelegen werd de openbare school volgens ministerieel besluit tegen 1 Sept. opgeheven. De kinderen in aantal van bijna 50 moeten nu te Waardenburg school gaan. Op den eersten schooldag na de vacantie ver scheen er echter geen kind, evenmin als den volgenden dag, zoodat de schoolbanken die van het dorp Tuyl naar Waardenburg gebracht waren, leeg bleven. De burgemeester zal nu politioneele maatregelen moeteD nemen om de ouders der kinderen te dwingen de kinderen op school te Waardenburg te sturen. Werkloosheid te Eindhoven verminderd. Naar wij vernemen, bereiden B. en W. van Eindhoven een nieuwe salaris regeling voor voor het Gemeenteperso- neel, welke een bezuiniging zal ople veren van 55.000. Intusschen heeft de gemeente ook een zeer belangrijke meevaller, door dat de werkloosheid zoo belangrijk is verminderd. Naar wij vernemen, be dragen de wekèlijksche uitkeeringen voor werkloozensteun etc.. thans in totaal 19.000, tegen 33.000 vorig jaar. Een daling dus met meer' dan 40 procent. Crisisregeling bij Ziekenfondsent Hel was in de betrokken kringen reeds lang bekend, dat, tengevolge van de crisis, de werkloozen hoe langer hoe meer er toe overgaan voor het lidmaat schap van hun .ziekenfonds te bedan ken. Naar wij thans vernemen, worden tusschen het gemeentebestuur van Amsterdam, verschillende ziekenfond sen en artsenvereenigingen besprekin gen gevoerd 0111 als proef een crisisre geling in te voeren, welke ten doel zal hebben de gesteunde werkloozen het blijven in of het terugkeeren tot de fondsen mogelijk te maken. Daartoe zal de contributie aanzienlijk worden verminderd en zullen ook de honoraria v/orden gekort. (Tel.) Mijnongeluk. Gisteravond half zeven is in de Domaniale mijn te Kerkrade de ge huwde houwer J. Paffen uit Bleijer- heide onder steenkool bedolven. Maandagnacht om vier uur is het lijk geborgen. Man verdronken. Bij de scheepswerf de Schelde te Vlissingen is een zolderschuit waar op ijzerafval gestort werd, omge slagen en gezonken. De werW. Damen is daarbij verdronken. Door een motorfiets overreden en qedood Toen de heer v. O., per motorfiei, door de St. Janstraat te Bussun, reed, kwam plotseling de 5jari» G. de B. van achter een wagen t voorschijn. De motorrijder remd, nog, doch kon niet verhinderen dat hij het kind overreed. Het kinc kreeg een hersenschudding en j, overleden. Zichzelf hij ongeluk doodgeschoten Gistermorgen heeft te Wagenber» een tragisch ongeluk plaats gehad. De vijftienjarige zoon van den schil, der Melissen uit Lage Zwaluwe moe$| eenige werkzaamheden verrichten jj de slaapkamer ,van den landbouw^ de L. op diens boerderij. Plotseling hoordcn^le op de boerde, rij aanwezige personen een schot. Mej snelde toe en in de slaapkamer vond men het ontzielde lichaam van den jongen op den grond liggen. Hij bleek een schot hagel in de linkerborst te hebben gekregen. Wat de toedracht van het ongeluk betreft, vermoedt men dat de jongen het jachtgeweer, dat geladen in de slaapkamer hing, in de hand heeft 0. nomen om hel te bekijken. Daarbij moet de haan onverwacht zijn over' gegaan met het vermelde droeve ge. volg. ADVERTENTIëN. Heden overleed tol onze diepe droefheid in den leeftijd van 87 jaren, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der sterven den, onze geliefde Tante, Behuwd- en Oudtante Mej. MARTINA v. d. SANDEN. Gaarne bevelen wij de overledene in uwe god vruchtige gebeden. Familie v. d. SANDEN Familie v. MIL. De plechtige uitvaart en be grafenis zullen plaats hebben op Zaterdag a.s. te 9 uur in de parochiekerk van St. Jan Baplist. Neen, ik verkoop gaarne het heste en dan Nederlandsch Fabrikaa t. SÏ-SO koperpoets In bussen van 12' /2 en 25 cent. J. v. VEGGEL, Drunen. Koopt nü een „R. S. Stokvis" fiets Alleen-verkoop voor Waalwijk W. VAN DOMMELEN Stationsstraat 10 en 12. TEL. 196. REPARATIE-INRICHTING Alle Onderdeelen. LUXE AUTO-VERHURING EN WAALTAX. Zeer concurreerend. 53174 Eerste klas wagens NEDERLANDSCH FABRIKAAT Een mooie dag, een heerlijk zon netje, kilometer na kilometer glijdt U voort zonder een spoor van vermoeienis. Maar ook bij storm en regen kunt U op uw „R. S." vertrouwen: Een „R. S,* kan tegen een stootje. Wacht niet langer: koopt nu een „R. S.", de eenige goedkoop* fiets met echte Torpedonaaf, Dunlopbanden en Dunlopzadel, Degelijk Stokvij-fabrikoa». W *7? r? C Torpedonaaf *2 t 4.. ,Mkn

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6