WfsiÖ&SK Ons weekpraatje. M°f\ BINNENLAND. Als 'I winter wordt Het leesstizoen begint! Neen, we willen onze lezers niet ontmoedigen met er op te wijzen, dat we den winter weer tegemoet gaan. We kunnen misschien nog met een schitterenden nazomer wor den bedeeld, maar tóch als de vacanties eenmaal zijn afgeloopen en de Koningin is jarig geweest, wanneer de milioenennota kan wor den tegemoet gezien en de eerste berichten in de bladen verschijnen over nieuwe belastingplannen van de regeering, dan kan ons nu en dan een koelte bevangen en verstaan we de aanmaning om ons flanelletje weer maar aan te trekken en voor kachelhoutjes te gaan zorgen. In den zomerdag kunnen we verschrikkelijk opzien tegen den winter, maar hoe meer deze nadert hoe gemakkelijker het valt om ons te verzoenen met het lot, hetwelk we toch niet vermogen te ontgaan. De winter kan óók aantrekkelijk wezen; na al de onrust van reizen en trekken, van uit visschen gaan en ünders luieren, van fietsen en loopen, van kampeeren of een dolce far niënte op een mierennest in het bosch, we zeggen; na al deze zo mersche geneugten is het vooruit zicht van huiselijke gezelligheid in den komenden winter toch ook wel weer aangenaam. Een dezer dagen kregen we er een voorproefje van. Het was toen kil en klam in de huizen; de ther mometer bleef beneden de tiO graden. Het was te zacht om tegaanschaat senrijden en te koud om een ijsco te nuttigen. In het kolenhok lag nog een restje van het vorige wintersei zoen en we besloten om een gedeelte van dat restje gloeiend te maken in, de kachel. Wat werd het toen aangenaam in huis! We zetten het radiotoestel aan en genoten van de zacht vloeiende Strauss-walsen. We pakten een krant en een tijdschrift, nóg een kranten weer een ander tijdschrift. We lezen dingen die voor kinderen waren ge schreven, idles interesseerde ons. We namen z lfs »Het Rijk der Vrouw» in handen en verdiepten ons in de advertenties, welke dit weekblad bevat. Interessant, buiten gewoon interessant! We vonden te koop aangeboden: een Cleveland motorrijwiel, kl. gebrek aan de car burator, dat v. kl. kosten hersteld kan worden v. den pr. van f10. of in ruil v. 5 jonge kippen meteen haan. Denkt niet, dat we spotten, waarde lezers. Bedoelde advertentie is te vinden in nummer 11 van het ge noemde blad, jaargang 1934. Zulke ontdekkingen doet men in winter sfeer, wanneer het buiten naar en koud is en de kachel thuis gezellig snort. Dan is het leesseizoen, dan interesseert de mensch zich voor alles en nog wat, dan komt de stempelaar tot het doorwrochten van de beursrubrfek en dan leest de bankier de lotgevallen van Bul letje en Boonestaak. Advertenties worden gespeld en bestudeerd. Dien bewusten dag, waarover we spreken, kregen we ook een plaat selijke krant in handen: de Nieuwe Dockumer Crt., en ofschoon Dockum ons vreemd is, waren we dadelijk geïnteresseerd, voor de rubriek «Ingezonden Stukken». »Niet het dunne, maar het dikke I» stond als titel boven een lezers-ont boezeming. onderteekening luidde: »De putjesscheppers der ge meente Dockum.» Hel bleek ons bij lezing, dat in de jongste raadsver gadering der gemeente Dockum een voorstel aan de orde was geweest om over te gaan tot aanschaffing van een modderwagen van het rei nigings bed rijf. Het raadslid Brouwer had zich vóór die aanschaffing verklaard. Volgens het raadsverslag had hij gezegd: »Het putjescheppen bevalt niet op den duur. Het »dunne» wordt er wel aardig uitgehaald, maar als men aan het «dikke» toe is, houdt men met scheppen op.» De gezamenlijke putjesscheppers der gemeente Dockum hebben zich door deze insinuatie in hun eer en goeden naam aangetast gevoeld en zijn deswege den heer Brouwer per in gezonden stuk te lijf gegaan. Ze hebben verklaard, dat ze ook het »dikke» niet onberoerd laten en aan den heer Brouwer hebben ze on deskundigheid verweten. Het is immers «technisch» onmogelijk, zoo verklaarden ze, om het dunne te scheppen en het dikke te laten zitten, het dikke leent er zich het gemak kelijkst voor om naar boven te worden gehaald. We willen ons noch in de tech nische noch in de overige mérites van het geval mengen, maar we kunnen ons voorstellen, dat deze aangelegenheid den menschen in Dockum geweldige belangstelling inboezemt en dat ze met lust den strijd over het dikke en het dunne van de Dockumer putjesschepperij volgen. De groote dagbladen kunnen doen wat ze willen ze kunnen hun aantal pagina's vergrooten, nieuwe rubrie ken openen, wedstrijden organisee- ren, puzzle's met prijzen aan de lezers voorzetten, nooit zullen ze het plaatselijk blad verdringen, om dat het juist al die kleine voorval letjes en dinsigheidjes uit een plaatselijke gemeenschap zijn, welke van een gezellige belangwekkendheid zijn voor de leden dier gemeen schap. Al wie een groot dagblad leest, is gewoon om heele pagina's over te slaan, welker inhoud niet interesseert, maar de plaatselijke krant wordt door menschen van allerlei rang en stand, door heel-, half en schijngeleerden gelezen en gespeld, vanaf het hoofdartikel tot de ingezonden stukken en vanaf den Burgerlijken Stand tot de ongeluk ken. Advertenties worden gelezenen herlezen, vergeleken en becriliseerd. Dat alles kan slechts in den zomer dag wat verslappen, maar als het winter wordt...., dan kunnen we niet meer buiten onze plaatselijke krant. Dan kijken we uit naar den looper en dan verdeelen we de bla den of pagina's onder elkaar. Onbegrijpelijk is het, dat er soms nog zaken menschen zijn, die niet inzien van welke groote reclame— beteekenis die verhoogde lecszin van het publjpk is, wanneer het najaar haar intrede heeft gedaan. d Scheveningen had een slecht seizoen. De badplaats Scheveningen heeft een slecht seizoen achter den rug, slechter dan het de laatste jaren heeft meegemaakt. De hotels en pensions hebben het ^ver het geheel genomen zeer on bevredigend gehad. Minister van Schaik voor den K.R.O. Op Zondag 9 Sep ember van 1.00— 1.30 spreekt Z. Excellentie minister J. B. M. van Schaik voor den K.B.O. met als onderwerp«Vrijheid Becht in Nederland.» en De titel van architect wordt beschermd. «Het Volk» verneemt, dat een wetsontwerp, strekkende tot wette lijke bescherming van den titel van architect, in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Na af sluiting van het interne overleg, dat nog niet geheel geëindigd is, kan indiening worden tegemoet gezien. De Troonrede. Op 18 dezer, den 3den Dinsdag van Sept., zal zoo meldt de Badio-Bode, de Troonrede wederom door de A.V.B.O worden uitgezonden, nadat vóór de komst van H.M. voor de Bidderzaal, de heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalisten Kring en hoofd redacteur van de Avondpost, een verslag zal hebben gegeven van de gebeurtenissen op het Binnenhof. Het verslag van den heer D. Hans zal door de Phohi worden verbreid naar o.a. Oost— en West—Indië. De Rijkstelegraafdienst zal voor de «techniek» zorgen. Deze dienst zal microfoons en versterkers ter be schikking stellen van »de» omroep- vereenigingen, zoodat ook thans de K.B.O. een verslag zal uitzenden, dat door de zenders van Kootwijk naar Overzeesche gewesten zal wor den verbreid. Verbetering van de tertiaire wegen. De vereeniging «HetNederlandsche Wegencongres» besloot in December 1932 een commissie te benoemen ter bestudeering van de financiering der verbetering van tertiaire wegen. Deze commissie, waarvan ir. J. J. Stieltjes, voorzitter van het Nederl. Wegencongres, voorzitter, er, de heer H. W. O. de Bruyn, directeur van den A.N.W.B., secretaris was, heeft thans rapport uitgebracht. De commissie heeft bij haar onder zoek voorop gesteld, dat de tertiaire wegen ook na de verbetering het karakter van een »tertiairen weg» moeten behouden. Zij heeft zich een eenvoudige verbetering gedacht en aangenomen, dat deze wegen een vernardingsbreedte zouden krijgen van 3.50 M. tot 5 M. in het eerste geval met uitwijkplaatsen. Zij is voor elke provincie gekomen tot uiteenloopende kosten, afhanke lijk van de grondgesteldheid en andere omstandigheden. In totaal berekende de Commissie de kosten der verbetering op f72.000.000, het geen neerkomt op een gemiddelde van f12.000 per kilometer. Een remplacant naar de gevangenis. Een veroordeelde, die te Scheve ningen een maand moest zitten, kocht een vriend om om dat zaakje op te knappen. Door een toeval heeft men het bedrog na een maand tijd ontdekt. Zijn wij goed ingelicht, zegt de Telegraaf, dan zal Ter B. thans f60 kostgeld wegens onrechtmatig gebruik van kost en inwoning in een Rijksgevangenis, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, moeten betalen, zoodat hij van de 65 gulden die hij van v A. ontving, slecht 5 gulden heeft overgehouden. En dan denken we nog maar niet aan de straf die hem misschien zal worden opgelegd wegens zijn bedrog. Of zou hem die worden kwijtge scholden? Een maand celstraf voor vijf gulden 't Is een matig prijsje 1 Jaarvergadering Christelijke Boerenbond in N.-Brabant. De Noord Brabantsche Christelijke Boerenbond hield te Tilburg zijn al- gemeene jaarvergadering Aan het uitvoerige jaarverslag over 19,33/1934 ontleenen we, dat op 1 Jan 1934 de organisatie be9tond uit 282 afdeelingen met 40718 leden, verder 226 plaatselijke bonden van jonge boeren met 6855 leden. De boerin, nenbond telde 84 afdeelingen met ruim 7300 leden De onderlinge brandverzekering bezat een verzekerd kapitaal van f 212.937 365, nieuwe verzekeringen werden gesloten tot een bedrag van f 5 216 143. terwijl t 12 696 957 werd afgeschreven, waar. uit moet worden geconcludeerd dai de boerenstand meer en meer ver armt Aan schade werd uitgekeerd f 609 763 12 tegen f 626 859.05 over het jaar te voren. De rekening 9loot met een verlies van f 87 148 13. waardoor de reserve daalde op f 276 476 95 De onderafdeeling .Bond van Pluimveehouders" telde 223 afdeelin- gen met 19 309 leden. De bestuursleden de heeren J van Beek, uit Deurne, M. van Halder, Drunen, J. v d. Heuvel, Berghem, G. van Lieshout, Veghel en H. Wel len, Neerbosch werden als zoodanig herkozen. DBUNEN. Zondag 9 September wordt door de harmonie derjeugd- congregatie het tweede zomercon eert gegeven op de kiosk, toegan kelijk voor dames en heeren. Aan vang 7 uur. In café Vissers werd een aanbesteding gehouden voor de werkzaamheden tot plaatsing van een electrische maalderij, onder ar- chitecteur van den heer F. J.Ver— vert uit Eindhoven. Ingeschreven werd als volgt: H. Verhoeven Drunen f 1570. VanJerselMerks f 1550. M. Schapendonk f 1471.50 L. v. Oers f 1267.35 Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. Bij het agentschap der Ar beidsbemiddeling alhier stonden op den laatsten Zaterdag van Augustus nog ingeschreven 34 georganiseerde werkloozen, waarvan 11 geheel en 23 als gedeeltelijk werkloos. De schietwedstrijden van den Bijz. Vrijw. Landstorm zijn thans geëindigd. De uitsla-; is als volgt le prijs M. Brok, 2e pr. L. De Wit, 3e pr. M. de Wit, 4e pr. P. Willemse, 5e pr. J. Knippels, 6e pr. A. Klerks, 7e pr. C. Brok. 8e pr. H. v. Huiten, 9e pr. A. v. Drunen, 10e pr. A. v. Spijk, 11 pr. J. v. d. Bosch. 12 pr. C. Cales. De geluksprijzen werden behaald door A. Rekers, D. Elshout en F. v. Delft. De scherpschutter M. Brok pro moveerde tot Koningschutter, met 191 punten in 20 schoten. De titel van scherpschutter werd behaald door J. Knippels, A. v. Drunen. A. Klerks en M. de Wit. Met de werkzaamheden aan de waterleiding schiet men hier al aardig op. In de Torenstraat, sta tionstraat, Stuivenzand en Achter ompad, zijn de hoofdkanalen reeds gelegd. Thans is men druk bezig in de buitenwijken Wolfshoek en Schei ding. Daarna komt de Groote straat aan de beurt. SPRANG-CAPELLE (Vm. Sprang). Predikbeurten Zondag 9 Septem ber 1934: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur Ds. J. C. Hagen. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Augustus 1934 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 3567.96 en terugbetaald f 2839.08. Vergadering der afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Ver bond «Patrimonium» op Zaterdag Dit blad geeft U de ADVERTENTIES waar gij belang in stelt en belang bij hebt. 8 Sept. des avonds half acht in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde: Opening, Notulen, Mededeelingen, Ingekomen stukken, Benoeming afgevaardigden Gewes telijke Organisatie Zuid Holland, Verkiezing bestuurslid Chr. Volks bond in de vacature J. Ophorst, Rondvraag sluiting. CAPELLE. Volgende week Woens dag 12 en Donderdag 13 Sept. zal in het Gymnastieklokaal der O.L. School in de Kom de eerste Floralia-tentoon- stelling worden gehouden van de dit voorjaar aan de leerlingen dezer school verstrekte en door hen gekweekte plan ten en bloemen. De versiering en in richting van de tentoonstellingszaal zal verzorgd worden door een vooraan staand bloemist uit deze omgeving, zoo dat we er niet aan twijfelen ,of deze tentoonstelling belooft, gezien ook het aantal inzendingen, een succes te wor den. We kunnen een ieder een bezoek aan deze bloemententoonstelling, welke bei de avonden geopend is vanaf 7 uur, ten zeerste aanraden. Eenige muzikanten van ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zullen voor de noodige afwis seling zorgdragen, terwijl voor eenige attracties, zooals grabbelton e.d. zal ge zorgd worden. De toegangsprijs be draagt slechts 10 cent. Gedurende de maand Augustus 1934 werden ter gemeentesecretarie in gevolge den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 27 runderen en 74 varkens. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid maakte j.l. Maandagavond 'n muzikale wandeling door de Nieuw- straat en een gedeelte van den Loon- schendijk, waar onder overgroote be langstelling bij het werkend lid der ver eeniging, den heer W. van Zeist, in verband met zijn a.s. huwelijk, een sere nade werd gebracht. Namens het mu ziekgezelschap werden bruid en bruide gom door den voorzitter, den heer J. Michaël, gelukgewenscht. Aan de Chr. School a.d. Loon- schendijk is als volontair benoemd de heer Jac. v. Beek Wzn., dezen zomer geslaagd als onderwijzer. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des voormiddags half 10 en des nam. half 3 op te treden de Eerw. heer Tjalma. Voor de le ronde van de wed strijden om den Ned. Voetbalbeker van den K.N.V.B. zal a.s. Zondagmiddag op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart het le elftal der voetbalver- eeniging Capelle spelen tegen L.S.V. uit Leerdam. We twijfelen niet of vele sportliefhebbers uit deze omgeving zul len dezen wedstrijd willen bijwonen, te meer daar L.S.V. voor deze plaats een onbekende is. Velen zijn dan ook nieuwsgierig naar de verrichtingen van Capelle tegen dezen Westelijken 3e kl. A.s. Zondag des namiddags 2 uu/ hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. v. d. Roest uit 's-Gravemoer. 's Morgens half 10 leesdienst. RAAMSDONKSVEER. Gedurende Augustus passeerde 1791 vaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 219949 ton de Rolbrugover de Donge alhier. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp- postkantoren werd ingelegd gedu rende Augustus f 36264,51 en terugbetaald f 22241,29. Zaterdag zal de Werkmans bond zijn ledenvergadering houden, waarin o m. verslag van de jaar vergadering. Zondag om half tien zal Ds. Louwe Kooymans optreden in de Veersche Kerk en om 2 uur in die op 't Dorp. RAAMSDONKSVEER. De levering van brood voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het tijdvak van September tot en met December a s., is opgedragen aan den brood, bakker J M. Wiercx De volgende voorwerpen zijn alhier dezer dagen gevonden: twee 'ijwielplaatjes, terug te bekomen bij de Marechaussees en de Rijksveldwacht Vervolgens een portemonnaie met inhoud, welke is terug te bekomen bij de gemeentepolitie. De onvermengde margarine is in het volgend tijdvak voor recht hebbenden verkrijgbaar bij de win keliers A Th. W. van Hulst, C. J Peters en F. M. A Rooijackers, Op Zaterdag 15 September a.s. zal in deze gemeente het Verpleeg fond9-bIoempje verkocht worden, waar- van de opbrengst komt ten bate der T.B C -bestrijding. Op Woensdag 12 September a.s.. des namiddags om half drie, zal ten Gemeentehuize alhier, ingang politie bureau, gelegenheid zijn tot kostelooze inenting of herinenting. Door de politie is alhier wederom een persoon aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld, wegens het plegen van verschillende diefstallen. Dezer dagen is hij naar Breda over- gebracht. Het aantal werkloozen bedraagt in deze gemeente 283, gesplitst al, volgt: 278 geheel werkloos en 5 deeltelijk GEERTRUI DEN BERG, Benoem tot leeraar in machineteekenen aan de Geertruidenbergsche Teeken^ school is met ingang van 1 October a.s. de heer D. Vlot uit Dordrecht Door den gemeente-veldwaok ter werd tegen B. M. proces-verbaal opgemaakt wegens het niet opgeVen van kostgangers die zijn gezin had. den verlaten en het niet opgeven van een kostganger die bij hem was komen wonen. Donderdagmorgen had op dei) hoek Gasthuisstraat-Brandestraat een aanrijding plaats tusschen de vracht- wagen van de J. uit Waspik en een wagen van K. uit Sleeuwijk. De burrie van den wagen, alsmede de cabine van den auto werden be schadigd. Proces-verbaal werd op. gemaakt. Dinsdag en Woensdag brachtde drijvende tentoonstelling »Klein Ar- tis» dat is ingericht door de K. K Vereeniging »Natura Artis» uil Rot terdnm een bezoek aan deze ge meente. Een volledige opsomming te geven van al het bezienswaardige in Klein Artis is niet doenlijk want meer dan 2000 dieren en voorwer pen zijn in dit schip aanwezig. Wij willen dan ook volstaan met te zeg- gen. dal zij, die aan dit schip geen bezoek hebben gebracht, veel gemist hebben. Door de schoolkinderen were onder leiding van hun onderwijzers de tentoonstelling ook bezocht, waarbij vooi hen als bijzondere attractie gold het voederen der die- ren dat door hen zelf mocht schieden. De gehouden bloempjesdag ten bate van het Nationaal Crisis Comité bracht in deze gemeente ruim f 90 op. Onze stadgenoot de heer P. Krols is met ingang van 1 October a.s benoemd tot onderwijzer voor het voortgezet onderwijs aan de Geertruidenbergsche Teekenschool. Predikbeurten op Zondag9Sep tember. Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg alhier. Evangelisatie Imanuel der n.m. half zes Ds. Tasseron uil F^ethen. DUSSEN. Nog slechts enkele uren en ook in Dussen doet Kermis 1934 zijn intrede. Wat zal dit jaar de Kermis ons weder brengen? Wij hopen dat er volop wordt genoten van de attracties en dat ook op een matige manier de inwendige mensch niet wordt vergeten. Laat nu ook dit kermisfestijn evenals zoovele vorigen niet ontaarden in brasserijen, opstootjes en vechtpartijen, maar maak vreugde onder en met elkaar, dan zult ge na afloop met genoegen aan een drietal prettige dagen terug denken. Als van ouds geeft de fanfare »Wilhelmina» op Kermis Maandag in Hotel Leemans haar jaarlijksch matinée. Ditmaal is hel alom ge vierde duo Smink uit Den Haag geëngageerd, 'n onbekende dus nog in Dussen 1 Gezien op andere plaatsen, zal dit tweetal de Dussensche matinée— bezoekers wel amuseeren. Ook treedt op dit matinée voor het eerst de jeugdige groep muzikanten der fan fare op, maar ook de oude garde zal aanrukken en gezamenlijk zullen zij het muzikale met het vroolijke afwisselen, om dit matinée naar aller wenschen te doen slagen. Maandag en Dinsdag bestaat overal gelegenheid tot dansen, zoodat ook de dansliefhebbers zich kunnen ver. gasten. Rest nog het Kermisterrein zelve, alwaar ook diverse »spullen» zijn opgeslagen, dan twijfelen we niet of ook Kermis 1934 zal voor eenieder, ondanks malaise en crisis, een ge- noegelijke ontspanning worden. De uitslagen der laatst gehouden schietoefeningen der Burgerwacht luiden Aantal schoten 5. Te behalen punten 50. 1 J. Ausems 47 p. 2 A. van Dijk 47 p. 3 G. Ramakers 47 p. 4 Lou de Bodt 46 p. 5 Am. van Gennip 45 p. 6 W. de Wit 45 p. 7 L. Dorneni 43 p. 8 A. Snijders 43 p. 9 G. v. d. Pluijm 43 p. 10 Seb. v Yelthoven 43 p, 11 L. van Gennip 43 p. Terwijl bruid en bruidegom met de wederzijdsche families zich naar kerk eu stadhuis begaven tot voltrekking der plechtigheden hebben tot op heden onbekend gebleven personen, zich toegang lot de woning van N., alwaar later het feest zou worden gevierd, verschaft, en zich tegoed gedaan aan gebak, wijn etc. Het overgeblevene werd mede genomen 1 Dit werd hen vergemak kelijkt doordat niemand thuis was achtergebleven. Zij zijn langs het varkenshok binnengekomen. Tot op heden heeft men nog geen spoor van de daders ontdekt. Zondag j.l. werd in Hotel »De Zwaan» een vergadering belegd, op initiatief van den heer Heessels om '19 ^Lcrer-, V over*0* da* Dock arxi.a mei ORANJEBAND en BAYERKRUIS Rcrili Uw nttilerx gebruikten het.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6