16 ian DERDE BLAD. ÏE NIEUWE VERKEERSBRUG OVER DEN MOERDIJK. PROVINCIAAL NIEUWS. H. de Bont-v. Huiten Een andere Groote Wereld- Omwenteling Ni0i 72. Zaterdag 8 Sepf. '34. 57e Jrg. Nederland's bruggen zijn Neder- land's trots. Er is in ons waterland de laatste jaren op verkeersgebied veel verbeterd, doch hoe zou af doende verbetering kunnen worden verkregen, zonder de overbrugging van de machtige stroomen, die Noord— en Zuid—Nederland van elkaar gescheiden houden? Na Grave en Keizersveer is nu de Moerdijk aan de beurt gekomen, en binnen enkele jaren, begin 1937 moet de brug voltooid zijn, zullen o0k hier de beide oevers van de 1400 M. breede stroom verbonden zijn, waardoor een nieuwe schakel zal gelegd zijn in den keten die Noord en Zuid steeds nauwer samen brengt. Vanwege het Comité van Actie voor de overbrugging van het Hol- landsch Diep, bestaande uit de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's Gravenhage, 's Bosch, Middelburg, Botterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardingen en Waalwijk, is Donderdag vanuil Rotterdam een boottocht georganiseerd naar de brugwerken nabij Willemsdorp. Aan deze excursie is door een groot aantal autoriteiten deelgeno men, o.a. Minister Kalff, de com missarissen der Koningin in Zuid Holland en NoordBrabant, vele burgemeesters, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel en van vereenigingen op verkeersgebied en de pers. Dok wij gaven met ge noegen aan de uitnoodiging gevolg. Nadat in Dordrecht de Dordtsche Kamer de aardige attentie had gehad aan de Rotterdamsche zuster instelling een Oranjevlag aan te bieden ter herdenking van den aanvang der brugwerken, en deze vlag door minister Kalff geheschen was, voer de boot naar Willems— dorp. Daar heeft ir. Harmsen, hoofd van het bureau Bruggenbouw en leider van het werk, eenige tech nische bijzonderheden medegedeeld. De verkeersbrug over het Hol- landsch Diep zal ongeveer 600 meter beneden de bestaande spoorbrug ko men. Op den Zuidelijken oever, dus voor den Brabantschen wal, zal zij anderhalven kilometer ten Oosten van de gemeente Moerdijk uitkomen, waar zij zal aansluiten op een via duct, welke dwars door den Klaver polder naar den nieuwen weg zal leiden, welke in de richting van de Belgische grens is ontworpen, Op den Noordelijken oever komt de nieuwe verbindingsweg juist ten Oosten van de Veerhaven uit met een dam, die zich van Willemsdorp af een eindweegs in de rivier zal uitstrekken. Het Hollandsch Diep word n 1. op de plaats, waar de brug zal komen, versmald tot op ongeveer 1000 meter. Men krijgt hierdoor een belangrijke normalisatie van de rivier en tevens wordt het werk goedkooper, doordat er uiteraard een mindere breedte overbrugd zal moeten worden. De nieuwe brug zal uit tien bogen bestaan, elk van 100 meter lengte zoodat er twee landhoofden en negen stroompijlers gebouwd moeten wor den. De overspanningen worden gemaakt door een combinatie van Nederland- sche constructiewerkplaatsen. Op de werf van de firma Penn en Bauduin te Dordrecht worden de overspan, ningen in elkaar gezet. Vervolgens worden zij naar het Hollandsch Diep gevaren Men hoopt tegen het einde van het jaar de eerste overspanning de Zuidelijkste te kunnen invaren. Als alles meeloopt, zal men dan om de twee maanden een volgende over- spanning kunnen plaatsen. Daarna volgt nog het leggen van den rijvloer en de voltooiing van de aansluitende wegen. Indien men niet te veel tegen slag heeft, zal men de nieuwe ver keersbrug over den Moerdijk dus in bet begin 1937 in gebruik kunnen nemen. De kosten zullen 4 a 47a millioen gulden bedragen. De overspanningen worden tusschen de hoofdpijlers 12 meter breed. Dit is ruim voldoende voor het aanleggen van vier verkeersstrooken Buiten de hoofdliggers korren aan weerszijden fietspaden, elk van 2 50 M. breed, zoo dat de brug in totaal 17 meter breed zal worden. De brug zal niet zooals de spoor brug een beweegbaar gedeelte krijgen. De onderkant komt 8 30 M. boven A. Phetgeen beteekent 7 meter boven normaal hoog water, wat voor de binnenscheepvaart ruim voldoende wordt geacht. Intressant is de wijze waarop de pijlers gemaakt worden. Eerst worden in de rivier evenwij dig aan de stroominrichting twee dubbele rijen van palen drijvend in geheid. Op deze palen worden de rails ge legd, waarover de heimachines zich kunnen bewegen. Met deze machines wordt dan tusschen de rijen palen een ijzeren damwand geheid, welke de kuip waarbinnen verder gewerkt zal worden, moet omsluiten. Bin nen dezen damwand worden beton- nen palen geheid. Deze palen worden op een werkterrein onder Willems dorp vervaardigd en vervo'gens naar de damkuipen gevaren. Deze palen worden 21 meter lang en zij worden zóó ver ingeheid, dat de kop nog juist iets boven water uit steekt. Zijn de palen ingeheid, dan wordt binnen den damwand beton gestort, teneinde de kuip te dichten. Vervol gens wordt het water uitgepompt. waarna behalve van de middelste heipalen, de boven den vloer uitstekende einden worden gesloopt. Daarna wordt op den reeds gestorten vloer een werkvloer van gewapend beton gelegd. Hierop wordt het pij ler-lichaam opgetrokken Dit lichaam wordt geheel massief en bekleed met graniet, ter bescherming tegen het schuren van het water en eventueele aanvaringen. De pijlers komen tot op 4 meter boven A. P. Op deze pijlers worden dankolommen geplaatst, welke de brug zullen dragen. De damwanden worden later onderwater weggebrand. Het gezelschap is, na deze uiteen, zetting, aan land gegaan om den stand der werkzaamheden in oogen- schouw te nemen. Er wordt op het uitgestrekt opgespoten werkterrein aan den noordelijken oever hard gewerkt. De betonmolens der Amsterdamsche Ballast Mij. zijn onderbroken in werking en met honderdtallen liggen de geweldige betonnen heipalen, van een lengte van 21 M. en een gewicht van 7000 K G. reeds opgestapeld. Met de drie Zuidelijke gijlerkuipen is men reeds bezig. Daar klinken den ganschen dag de doffe, gelijkmatige slagen der heimachines. Het grondwerk echter voor het Zuidelijke landhoofd is reeds voor het grootste deel voltooid en het maken van den strekdam is in volle uitvoering. Dit laatste werk ge schiedt door de fa. Bos en Kalis te Slie- drecht. Op de terugreis werd aan boord van ,,De Nederlander" een lunch geser veerd, waaraan de heer v. d. Lugt, voorzitter van het comité van actie, een uitvoerige rede gehouden heeft. Hij wees daarbij op het eminente belang van de overbrugging der groote rivie ren uit nationaal oogpunt bezien. Doch ook van een economisch standpunt be schouwd, werd dit noodzakelijk. Ten Zuiden van Moerdijk bevindt zich een belangrijk industriegebied, dat zich steeds uitbreidt en het is duidelijk, dat dit niet, zonder schade van de nationale welvaart, van de dichtstbevolkte pro vincies van ons land en van het gebied waar zich de Nederlandsche in- en uit- voerhavens bevinden, kan gescheiden worden door een stroom, die het, zooal niet onmogelijk, dan toch uiterst be zwaarlijk maakt de beide deelen des lands in contact te brengen. Indien het vervoer, dat zich meer en meer baseert op de automobiel, op weg naar de Nederlandsche havens hinder palen ontmoet, die het niet zal ontmoe ten op weg naar andere havens, dan zal zulk een vervoer gaandeweg voor de Nederlandsche havens en dus voor ge heel Nederland verloren gaan. Zulks gevoelt de Nederlandsche in dustrie, de Nederlandsche handel, de Nederlandsche scheepvaart bovenmate en dit was dan ook de oorzaak dat de 12 Kamers van Koophandel, die hier mede het meeste te maken hebben, el kander gevonden hebben en nimmer was er meer eenstemmigheid dan op dit ééne punt: de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk is een dringende noodzakelijkheid. En thans zal deze wensch, dit vurig verlangen van het geheele bedrijfsleven van handel en nijverheid, van scheep vaart en landbouw, in vervulling gaan. Na regeering en Minister van Wa terstaat gedankt te hebben dat met het werk een aanvang is gemaakt, wees spr. er op dat dit werk niet volmaakt is. als ook de andere drie bruggen (Dordrecht, Rotterdam en Alblasser- dam) niet tot stand zijn gebracht. Want zijn deze bruggen niet ongeveer gelijk tijdig gereed, dan zal het toegenomen verkeer over de Moerdijkbrug vastloo- pen in Dordrecht, of in Rotterdam, of aan het veer van Papendrecht. Spr. vertrouwde daarom, dat Min. Kalff het werk, thans begonnen, ook volledig zal voltooien en dat de hei machines ook daar ter plaatse spoedig haar dreunenden slag zullen doen hoo- ren, opdat in 1937 niet één, maar vier bruggen gereed zullen zijn om het ver keer op te nemen. De Minister van Waterstaat, ir. Kalff zeide in zijn antwoord, dat de vrees, dat niet gelijktijdig de geheele verbinding Noord-Zuid gereed zal zijn, misschien niet ongerechtvaardigd zal blijken. Spr. wilde niet profeteeren, wanneer die verbinding geheel tot stand zal komen. Door de nieuwe Moerdijk-brug zal volgens den Minister, de scheiding „bo ven en beneden den Moerdijk" verdwij nen, zoodat een nieuwe schakel wordt gelegd ten bate van het geheele vader land. Voorts spraken nog Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek en Mr. Dr. van Rijckevor- sel, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland en Noord-Brabant, die er bei den op wezen, dat door dit grootsche werk van onze Nederlandsche inge nieurs Noord- en Zuid-Nederland hechter worden aaneengesmeed tot een sterke eenheid. Op voorstel van den heer v. d. Lugt werd besloten aan H.M. de Koningin een telegram te zenden, waarin de wensch wordt uitgesproken dat de nieuwe verbinding tusschen de twee deelen van het rijk tot zegen moge strekken voor de nationale welvaart. Via de oude Maas en den Nieuwen Waterweg is het gezelschap tenslotte weer naar Rotterdam terug gevaren, dwars door de levendige bedrijvigheid der havens, maar ook langs vele slacht offers van de sloopende crisismacht: de trotsche zeeschepen, die als werkloozen voor anker liggen. Waalwijk, 7 Sept. 1934. Liefdadigheids predicaiies. Zooals per advertentie gepubliceerd is, zullen Zondag 9 September in de parochie St. Jan en St. Antonius lief dadigheidspredicaties worden gehou den, waarna collecte met open schaal. De opbrengst komt ten bate van de armen der St. Vincentiusvereeniging. Iedereen zal begrijpen, dat in deze tijden de taak van den penningmeester dezer vereeniging zeer moeilijk is. Het aantal bedeelden neemt onrustbarend toe; de inkomsten worden minder. De toestand i9 op 't oogenblik zoo, dat de kas vrijwel leeg 'is, terwijl juist de komende wintermaanden het meeste geld vragen. Moet de St. Vincentiusver. haar uitkeeringen doen ophouden? Weet U wat dat zou beteekenen? Het weigeren van brood aan hongerigen, het weigeren van klee. ding aan hen, die reeds blij zijn met een tweede of derdehands-kleed, het doen verkleumen van kou van onder voede menschenl Geen mensch kan zoo iets zijn medemensch aandoen geen Christen zijn .Broeder'.'. Laat daarom Uw antwoord op de predicatie9 van de Paters Capucijnen getuigen van groote menschlievendheid van Christelijke naastenliefde. God zal 't U loonen. BESTUUR ST. VINC. VER. Gouden Klooster jubileum. Zondag a.s 9 September hoopt de Eerw. Zuster Nicodème, vroeger Overste te Drunen, haar gouden kloosterfeest te vieren in het Sint Theresiagesticht alhier. R.K. Middenstandsvereeniging. De gehouden vergadering van de R K. Middenstandsvereeniging in de achterzaal van Hotel Verwiel, was flink bezocht. De heer Chr. van Liempt opende met een kort welkomstwoord de ver gadering en stelde direct aan de orde de installatie van den geestelijk advi seur Hij wees er op dat, toen de WelEerw. heer Klaassen wegens zijn vertrek naar Tilburg aanstonds aan Zijne Hoogwaardige Excellentie den Bisschop verzocht is een plaatsver vanger te benoemen. Gevolg gevend aan het verzoek heeft de Bisschop aangewezen den WelEerw heer van Lierop De benoeming van een gee9- telijk adviseur i9, aldus spr. voor de vereeniging een feit van groote be- teekenis. Onmiddellijk dringt de vraag naar voren op welke wijze zal de nieuwe adviseur zijn taak opnemen? Zal hij uitsluitend toezien dat geen beslissingen worden genomen die in strijd zijn met de kerkelijke wetten, de regels der katholieke moraal op economisch terrein, de voorschriften en wenschen van den Bisschop, of zal hij geheel en al medeleven met de vereeniging en zijn beste krachten wijden aan de verdere ontwikkeling van de organisatie, waarvan men zegt, dat zij van groot nut kan zijn voor kerk en maatschappij Hij hoopte dat Sluit U aan bij het groote Tuxedo leger. Wordt een Tuxedoistl Nul Groote omwentelingen vonden plaats in vele landen, maar de wereldom vattende Tuxedo beweging zal grooter zijn dan alle voorgaande. Spreekt met Uw vrienden over deze be langrijke kwestie. Leve de Tuxedo sl Hoeral Hoeral Hoeral de nieuwe adviseur zijn taak breed zal opvatten en dat hii zal toestaan dat steeds een beroep op zijn hulp en steun zal mogen worden gedaan zoo dikwijls zulks in het belang van de vereeniging is en in dat van de leden. Hij voegde er nog aan toe dat op zijne spontane medewerking wordt gerekend. Hij heette hem welkom en hoopte gaarne dat door een voortdu rende en innige samenwerking ge voelens van waardeering en vriend schap zullen ontstaan.. De WelEerw. heer van Lierop dankte voor deze hartelijke welkomst woorden en gaf de verzekering dat hij alles zal doen wat in het belang van de vereeniging en hare leden is. Na eenige toelichting van den Voorzitter werd besloten om tijdens de St. Nicolaasweek wederom eene verloting te organiseeren waarvan de opbrengst zal worden besteed om aan de algemeene armen steenkolen uit te deelen. Aan het bestuur werd op gedragen een commissie van voor bereiding te benoemen. Vervolgens werd ter sprake gebracht de verbinding tusschen Waalwijk en het Land van Heusden en Altena Een bushouder is genegen met de Marktdagen een busdienst in het leven te roepen tusschen Waalwijk en het Land van Heusden en Altena mits de Middenstandsvereeniging deze zaak wil bevorderen. Eenige leden waren van meening dat vooraleer daartoe wordt overge- gaan de belanghebbenden eerst maar eens blijken van medeleven moeten geven en de vergaderingen moeten komen bezoeken Te velen in deze gemeente zijn er die parasiteeren op het werk van den Middenstand en daar wenschen deze leden in het vervolg voor te passen. Wil men iets bereiken, de vereeniging zal de eerste zijn om te helpen doch dan moeten belanghebbenden zeker toonen eenige belangstelling voor de zaken te heb ben. Weer andere leden waren van ge. voelen dat een busdienst tusschen het Land van Heusden en Altena op marktdagen en dagen voor de St. Nicolaasweek van groote beteekenis voor vele winkeliers zal zijn en mits. dien daarom alles in het werk moet worden gesteld deze verbinding tot stand te brengen. De grootste meerderheid der leden bleef de meening toegedaan dat eerst belanghebbenden maar eens blijken van mede leven moeten geven. Lang genoeg profiteeren nog veel te veel middenstanders van het werk der Middenstandsvereeniging. Besloten werd de verdere afdoe ning hiervan in handen van het bestuur te stellen. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat aan den Raad dezer ge meente een adres is gezonden waarin wordt gewezen op het feit dat onder v.m. Baardwijk alleen aan de Zuidzijde een trottoir is aange legd en de neringdoenden aan de Noordzijde daardoor ten zeerste worden achtergesteld, aangezien het publiek alleen aan de Zuidzijde passeert. Medewerking is gevraagd om daarom ook aan de Noordzijde een trottoir aan te leggen. Verder is het College van Burg en Weth. er op gewezen dat in de vergadering door eenige leden de aandacht is gevestigd, dat ter gele genheid van de afgeloopen Waal wijksche kermis op het marktveld de kermisbezoekers werden verlokt lot het koopen van waren door middel van loterij of althans door middelen die zeer zeker in strijd zijn met de geest der loterijwet Aan Burg. en Weth. is verzocht maatregelen te willen nemen dat in de toekomst een dergelijke min of meer onrechtvaardige concurrentie wordt voorkomen. Verder deelde de voorzitter mede. dat aan het college van Burg. en Weth. een verzoek was gericht om te willen bevorderen dat in de be stekken voor werken, die in deze gemeente worden uitgevoerd, de bepaling wordt opgenomen, dat zoo mogelijk Waalwijksche arbeids krachten worden aangenomen Naar aanleiding van dit verzoek hebben Burg. en Weth. geschreven dat ze geen aanleiding hebben kun nen vinden aan het verzoek te vol doen. Burg. en Weth. geven echter in overweging terzake contact te zoeken met de plaatselijke organi saties van bouwvakpatroons alsmede met de hier gevestigde architecten. Besloten werd het schrijven van Burg. en Weth. in handen van de afdeeling Bouwvak—patroons te stellen. De algemeene Bisschoppelijke bepalingen voor bouwkundige wer ken gaf stof tot breedvoerige dis cussies. Men verheugde er zich over dat door de organisatie derge lijke gunstige bepalingen zijn ver kregen. Algemeen werd de wensche- lijkheid te kennen gegeven dat deze voorschriften zich over de geheele lijn moeten uitstrekken en een slach ter, bakker of bouwvakpatroon niet eerder bij godsdienstige instellingen en pastories kunnen leveren vooral eer men lid van ae R.K. Midden stand is. Besloten werd bij de zeereerw. heeren pastoors, kloos ters en rekenplichtige instellingen aan te dringen om geen bestellin gen meer te doen of werkzaamheden op te dragen aan ongeorganiseerden. Na nog eenige zaken van huis- houdelijken aard te hebben bespro ken werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING Dit blad geeft U de UITVOERIGSTE BERICHTEN uit Uwe plaats en omgeving. Werkloosheid De werkeloosheid bedroeg 6 Sept. 259 geheel en 93 gedeeltelijk werke- loozen tegen 261 geheel en 88 ge deeltelijk op 6 Augustus 1.1. Toegenomen is de groep Bouwvak arbeiders, terwijl groep Lederbe- werkers iets is afgenomen. Volksconcert Morgen, Zondagavond, geeft de Harmonie ,St. Jan* met medewerking van de Liedertafel .Tot Bloei der Toonkunst" een volksconcert op de muzieknis te v.m. Baardwijk. Aanvang 8 uur. Programma Harmonie. 1 Roëll-marsch, P. van Overbeeke. 2 Elvira, ouverture, J. Werkman. 3 Freischütz fantaisie sur l'opera de Weber. 4 Oberto, ouverture de l'opera, G. Verdi. Liedertafel. 5 Zomeravond Olman. 6 Gothentrouw 7 Omhoog Heinze. 8 De Gravers Olman. Harmonie. 9 Sarie Mareis, marsch, C. J. N. Cori. 10 Voix Roumaines, valse de Concert, M. J. H. Kessels. 11 Cecilia-marsch, A. M. van Leest. K.R.O.—Bogs. Naar wij vernemen zal er deze winter wederom een uitvoering door de in onze plaats en omstreken reeds zeer bekende en populaire K.R.O.— Boys worden gegeven. We kunnen vast mededeelen dat de datum is vastgesteld op 6 Nov. a s. De organisatie van dezen avond is zooals steeds in handen gesteld van de R.K. Jonge Middenstandsvereeni- ging .De Kruisridders*. Op een en ander komen we nog nader terug. Benoemd. Z.H.Ex. den Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot geestelijk adviseur der R.K. V. V. H.E.C. de W.Eerw. heer kapelaan v. Lierop. Handelsavondschool. Naar wij vernemen hebben zich voorloopig22 nieuwe leerlingen voor de R. K. Handelsavondcursussen aangegeven. Waalwijksche Zwemvereeniging A.s. Zondag polo—wedstrijd tegen Oosterhout. Aantal bezoekers 2 laatste weken 2544. Temperatuur 19 Aardappelfi aude Door veldwachter Speelman werd te v.m Besoijen aangehouden de aardappelhandelaar J C. uit Wijk en Aalburg, die 50 K G. aardappelen vervoerde zonder vergunning en bovendien in een periode waarin hij geschorst was als kleinhandelaar. C. is nu met ingang van 1 Augustus

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9