Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON li "eerste blad. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. GEMEENTERAAD. jjXIMMER 75. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eni. franco te zenden aan den Uitgever. \bonnementsprijs per 3 maanden 1.23. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit siJn. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ AN TO ON TIELEN. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 29 cent per regel; minimum l.fiO. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD ABONNEEREN ONTVANGEN DE tot DIEN DATUM verschij nende NUMMERS GRATIS. GEERTRUIDENBERG. Grondverkoop. De reke ningen. Alweer: de zeven de regent. De heer Tim mermans trekt van leer tegen Ged. Staten. De militaire actie. De Raad der gemeente Geertruiden- berg vergaderde Vrijdagmiddag ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van burgemeester Bianchi. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling proces-verbaal van kas-opname over het derde kwartaal van 1934. De Voorzitter zegt, dat boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn in orde bevonden. 2. Vaststelling 2e kohier Honden belasting dienst 1934. Het kohier wordt conform het ont werp vastgesteld. Bouwterreinen. 3. Aanvragen om bouwterrein. De Voorzitter zegt, dat van A. Rij- pert een verzoek is ingekomen tot ver koop van een perceel aan het einde der Koestraat naast de woningen die Lode- wikus bouwt. Spr. zegt, dat B. en W. zelfstandig een perceel grond aan Lo- dewikus verkocht hebben tegen den vastgestelden prijs van 3.50 per M2. Daar L. vóór den winter zijn woningen klaar wilde hebben, kon met den ver koop niet meer tot de raadsvergadering gewacht worden. Het voorstel van B. W. om aan Rijpert het gevraagde perceel van 26 X 23 M. te verkoopen tegen den prijs van 3.50 per M2, wordt aangenomen. Voorts is van C. Weterings ingeko men een verzoek om aankoop van 20 van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 54. Een der agenten van het bureau deel de op de vraag van Mr. Winter mee, dat hij tusschen tien uur den vorigen avond en twee uur dien morgen gesur veilleerd had in High Street en om streeks half 12 een auto met twee inzit tenden had gezien en dat de bewuste wagen als twee druppels water leek op die waarin de heeren gekomen waren. Hij had hem later niet meer opgemerkt; eenige opstandige en verre van nuch tere zeelui hadden zijn aandacht geheel 'Q beslag genomen. De commandeerende inspecteur van het bureau en een aantal mannen in burger zouden zich zoo onopvallend mogelijk bij den steiger van Smith ver zamelen. Voorts kreeg de rivierpolitie een telefoontje en zij beloofde voor een boot langszij de „Albatros" te zullen zorgen. En Mr. Winter voltooide zijn voorbereidingen voor den aanval door >ij een handelaar van scheepsbenoo- igdheden in de buurt, inlichtingen in winnen naar het schip, zijn lading^ Meter bouwgrond op den hoek Koe straatStationsweg. De Voorzitter zegt, dat dit perceel inmiddels reeds aan Lodewikus ver kocht is. Er resteert nu nog 12 M. tot aan de Vest, hetgeen voor Weterings te weinig is. Spr. meent, dat adressant nu in de Emmastraat of in de Prinse straat zal willen bouwen en stelt voor den grond daar ter plaatse eventueel voor 3.50 per M2 te verkoopen. De heer Jansen verzoekt dit punt in geheime vergadering te bespreken. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Van M. Schrauwers is een verzoek ontvangen om verkoop van 5 Meter bouwterrein naast den tuin van het Pa tronaatsgebouw. Besloten wordt deze grond voor 1 per M2 te verkoopen. 4. Wijziging Vleeschkeuringsver- ordening. De Voorzitter zegt dat, in verband met de inwerkingtreding van den de structor van den N.C.B., in de veror dening bepaald moet worden, waar de cadavers moeten worden heengebracht, om door den ophaaldienst te worden opgehaald. Voorgesteld wordt daar voor het cadaverhuisje aan te wijzen, dat reeds in aanbouw is. De Raad gaat daarmede accoord. De heer Jansen maakt de opmerking dat de keurloonen nog steeds veel te hoog zijn en 'n zwaren last voor de sla gers vormen. Spr. zou graag een rap port over de keurloonen hebben. De Voorzitter zegt, dat daaromtrent kort geleden nog geen rapport aan den raad is voorgelegd. Spr. wijst op het feit, dat de winst van den keurings dienst slechts zeer gering is en dat de keurloonen dus maar heel weinig om laag zouden kunnen, temeer waar de slachtcijfers op het oogenblik dalende zijn. 5. Verklaring ing. art. 5 der wet tot wijziging der Winkelsluitingswet. De Voorzitter zet de bedoeling dezer verklaring uiteen. De wijzigingswet schept de mogelijkheid door het afleg gen dezer verklaring den verkooptijd op Zondagen te verruimen. Daardoor zul len winkels in gebak, suikerwerk, enz., op Zondag voortaan 6 uren en sigaren winkels 4 uren geopend mogen zijn. Gezien den nood van den midden stand acht de voorzitter het gewenscht deze verruiming toe te passen. Op de lijst die ter teekening heeft gelegen, en zijn bestemming. De „Albatros" bleek inderdaad aan de steiger van Smith te liggen, wat dat betreft, had Greyfoot ze dus niet mis leid. En de verdere informaties van den handelaar wezen ook al in de richting van het complot tegen Winifred: het vaartuig, een kleine vrachtboot, was gecharterd door een Goudkust-syndi caat en nam voorraden voor West- Afrika in. Winter en Sir Reginald her kenden den naam van het syndicaat oogenblikkelijk; het was de combinatie waarin de financier Jacob en het parle mentslid William Meiklejohn de lei dende rollen speelden. Weet u misschien ook of er iemand aan boord is, die de belangen van het syndicaat behartigt?, vroeg Winter. Ja, die mijnheer is een paar maal hier geweest. Hij gaat mee naar Afrika als de directeur van de onderneming. Hij heet wacht eens even Voles?, vulde Winter aan. Neen dat was de naam niet. Vane nu heb ik het weer Vane. Een groote, forsch-gebouwde man? -Ja- Sir Reginald, die letterlijk trilde van ongeduld, gaf fluisterend te kennen dat hij niet inzag, waarvoor al dat heen-en- weer gepraat diende, maar de inspec teur legde hem op denzelfden korten toon van straks uit, dat hij met de grootste omzichtigheid te werk moest gaan, om niet te falen: hij had geen be vel tot inhechtenisneming en scheeps kapiteins waren in den regel lastige klanten als ze met de politie te maken hebben bijna alle winkeliers zich voor de verruiming uitgesproken, zoodat deze naar het oordeel van belangheb benden zeer wenschelijk schijnt. De raad keurt de door B. en W. op gestelde verklaring goed. Rekeningen. 6. Voorloopige vaststelling der ge- meerite-rekening en de daarbij behoo- rende rekeningen der bedrijven over 1933. De heer Timmermans brengt namens de commissie rapport uit over de reke ningen. Daaraan ontkenen wij het vol gende: De gemeente-rekening sluit in den gewonen dienst op een batig slot van 28.929.08 en in den kapitaaldienst op een batig slot van 5032.66. De rekening dienst 1933 vangt aan met een batig slot van het dienstjaar 1931, groot ƒ9278.61. In den loop van het jaar is dit aanvangssaldo verhoogd door het bijschrijven van 5000.van het batig saldo van den dienst 1932. Tegen alle verwachtingen der tijds omstandigheden in, sluit de rekening met een aanzienlijk batig saldo. De oor zaken daarvan zijn: 1. dat gestreefd is naar een uiterst zuinig beheer; 2. dat verschillende ontvangst-pos ten meer opbrachten dan geraamd was. Zoo brachten de belastingen een hoo- gere opbrengst van dl 75.11. 3. dat de bijdrage van het rijk in de kosten van steunverleening belangrijk grooter was, zoodat het nadeelig saldo kregen. En toen ze den steiger bereik ten, voegde hij er tot niet geringe te leurstelling van den jongeman het na drukkelijk verzoek bij, op den vasten wal te blijven, terwijl hij in gezelschap van andere politie-beambten aan boord zou gaan. U hebt maar één verlangen, Sir Reginald, verklaarde hij met een grim- migen humor, en dat is Voles te lijf te gaan. Dat kan ik me levendig voorstel len, maar uit wat we van dat heerschap gehoord hebben, is het duidelijk dat hij zich dat niet laat welgevallen en u zult wel inzien dat ik een kloppartij op le ven en dood niet kan toelaten! Boven dien, er wacht u een veel aangenamer taak als we aanstonds de jongedame bevrijd hebben. Om haar mag U uw armen net zoo stevig heenslaan als u zelf wilt! Weldra was de rivierpolitie op het oorlogsterrein verschenen en achtte Mr. Winter het oogenblik gekomen om met een stel pootige mannen-in-burger en de inspecteur van het districts-bu reau in uniform het gangboord van de „Albatros" te betreden. Een matroos hield ze aan en vroeg wat ze wilden. Ik moet den kapitein spreken, ant woordde Winter. Daar staat-ie, mijnheer; op de brug. Ze keken in de aangeduide richting en zagen den gezagvoerder, die met z'n rood, opgedrongen onbeschaamd ge zicht niet bepaald een aangenamen in druk maakte en het bezoek allesbehalve pleizierig scheen te vinden. Er zijn van die kleine vrachtschuiten, die hier of daar aan een buiten-af steiger voor van dit hoofdstuk 7246.62 minder was als geraamd. 4. dat het batig slot van het G.E.B. 1938.30 hooger en het nadeelig slot van het Grondbedrijf 500.83 lager was dan geraamd. Bovendien hebben het aandeel in het batig slot van den Vleeschkeurings- dienst en de opbrengst der marktgel- den, ruim 600.meer opgebracht dan geraamd was. Uitgaven voor straten en pleinen, werkverschaffing, subsidie werkloozenkassen en uitkeering van 't rijk van het aandeel in de kwade pos ten der directe belastingen vroegen 5982.minder dan geraamd was. De rekening van het G.E.B. vermeldt in ontvangsten en uitgaven een totaal van 27.449.94. Voor den kapitaal- dienst bedroegen de ontvangsten 5866.34 en de uitgaven 17103.21. De nog steeds aanhoudende depres sie in handel en industrie en de wer king der winkelsluitingswet zijn oor zaak, dat er minder stroom voor licht en kracht verbruikt werd dan voor heen. Toch gelooft de commissie dat 't diepste crisispunt voorbij is, aangezien in 1933 van een kleine opleving, uitge drukt in meerder verbruik dan over '32, sprake kon zijn, zoodat het afgeloopen exploitatie-jaar, zoowel wat de financi- eele als de technische cijfers betreft, niet onbevredigend genoemd mag wor den. De winst over 1933 aan de gemeen te uitgekeerd, bedroeg ƒ3134.81. Be halve de statutaire afschrijvingen had den extra afschrijvingen plaats tot een bedrag van 2048.82. De boekwaarde van het bedrijf bedraagt 52000.—, de schuld aan de gemeente op 31 Dec. 1.1. ƒ40.785.—. De ombouw van het bovengrondsch net in een ondergrondsch is in 1933 bijna geheel gereed gekomen. Het net verlies bedroeg 19.1%, tegenover in 1932 21.8%. Niet alleen is door de on- dergrondsche leiding het netverlies minder geworden, hetgeen een finan cieel voordeel heeft gebracht, maar daarnaast is het aanzien der gemeente erdoor verhoogd. De ombouw heeft 'n bedrag geëischt van 13.146.98. De rekening van het grondbedrijf sluit in den gewonen dienst op een to taal van 9389.02, in den kapitaal- dienst op 19.340.63 in inkomsten en ƒ9.152.99 in uitgaven. Buiten verwachting werd voor een groot bedrag aan gronden verkocht, West-Afrikaansche havens laden en waarvan de gezagvoerders liever geen officieele dwarskijkers in hun nabijheid hebben! En ook deze kapitein had met een gevoel van onbehagen en ergernis het struische contingent op het gang boord en de politieboot aan de rivier zijde van zijn schip zien verschijnen. „Wat voor denbegon hij brutaal, toen Winter en de inspecteur van het districts-bureau het ijzeren trapje van de brug beklommen hadden, maar een scherpe vermaning van den C.I.D.-man, die zich terstond legiti meerde, deed hem zwijgen. Hebt u hier iemand aan boord die Voles of Vane heet? Mr. Vane, ja. Heeft die gisteravond een jong meisje aan boord gebracht? Ik zie niet in Denkt u erom dat ik me niet met uitvluchten laat afschepen. De man naar wien ik vraag, wordt wegens ver schillende misdrijven door de politie gezocht. De kapitein besefte dat de inspecteur van Scotland Yard inderdaad niet van plan was zich met een kluitje in het riet te laten sturen. Als dat zoo is, klonk het norsch, laat de man dan voor zichzelf spreken. He jij, hij riep een man op het midden dek aan, zeg tegen Mr. Vane dat hij op de brug zal komen. De boodschapper verdween. Ik heb reden om aan te nemen dat er een jong meisje aan boord is, vervolgde Winter, is dat zoo of niet? Het is me gezegd dat ze er is, maar ik heb haar niet gezien. Maar als gezagvoerder behoort n.l. voor 15.619.86. De hierop ge maakte winst werd tot schulddelging aangewend. Niettegenstaande deze verkoopen heeft het bedrijf een verlies geleden van 4028.54. Dit verlies wordt gedekt door op den kapitaal- dienst te brengen waardeverhooging der terreinen tot een bedrag van ƒ3411.25, terwijl tot dekking van het verlies op den gewonen dienst door de gemeente is gestort ƒ617.29. Aan het slot van haar rapport merkt de commissie op dat de verschillende administraties uitstekend in orde ren. De Raad stelt de rekeningen vast. De zevende Regent. 7. Benoeming van een zevenden re gent der Stedelijke Godshuizen. De Voorzitter zegt, dat het College van Regenten de volgende aanbeveling heeft samengesteld: 1. G. S.'P. de Bar. 2. L. F. Herber. De Godshuizen schrijven nog, dat de benoeming van een nieuwen regent op dit oogenblik in overeenstemming ge bracht zal moeten worden met art. 4, dat zegt, dat de regenten voor 6 jaren zitting hebben. Spr. begrijpt niet, dat de Godshuizen zich over deze kwestie nog bezorgd maken, daarover is in den raad immers uitvoerig gesproken. Spr. ziet er geen bezwaar in dat de thans te benoemen regent op 31 Dec. 1936 tege lijk met den heer Zandbergen zal af treden. De heer Timmermans had gemeend, dat de Godshuizen met een andere aan beveling zouden zijn gekomen. Spreker meent dat het College van Regenten 'n afspiegeling moet zijn van de gezind heid der gemeentenaren, en dat daarin rekening gehouden dient te worden met het aantal niet-katholieken, dat de ge meente telt. Bij de stemming op 22 Juni 1931 werden 70.35% der stemmen op katholieken en 29.65% op niet-katho lieken uitgebracht. Bij de latere stem mingen resp. 22.5% en 24% op niet- katholieken. Spr. meent daarom, dat in een college van 7 regenten minstens 2 niet-katholieken behooren zitting te hebben. Spr. kan zich indenken dat dit punt aan de aandacht der regenten is ont snapt en stelt daarom voor de aanbe veling terug te zenden en om een nieu we te verzoeken. De heer Jansen vindt dit voorstel bil lijk en zal er zijn stem aan geven. u toch iedereen te kennen die recht heeft om zich op uw schip te bevinden? Wie zou daar eerder recht toe hebben daft de dochter van den man, die de schuit heeft gecharterd? Ik ge loof dat jullie bezig bent je leelijk in de vingers te snijden! Maar daar komt Mr. Vane zelf. Die zal jullie wel gauw uit den droom helpen. Terwijl hij naderde van den kant der hutten op het achterdek, waren zijn oogen op de brug gevestigd. De inspecteur in uniform was door het stuurhuis aan zijn blik onttrokken en hij staarde nieuwsgierig naar Winter. Juist toen hij zijn voet op de ladder zette, werd zijn oor getroffen door een plotselinge opschudding op den steiger. Hij draaide het hoofd om en zag Fowle, aschgrauw van angst, worstelend in den greep van Sir Reginald Carshaw. Dat deed Ralph Voles stilstaan. HOOFDSTUK XXXII. Een stormachtige Ontknooping en een „Happy End". Inspecteur Winter was geen vriend van dramatische scènes. Ook hij had Fowle's onverwachte en haastige ver- schijning-op-het-tooneel gadegeslagen en de prompte wijze waarop Sir Regi nald hem geënterd had. Hij had gehoopt, dat Voles zou in zien dat verder verzet nutteloos was en daarom rustig naar de brug door- loopen, maar de komst van den geagi- teerden Fowle maakte de situatie in eens heel wat gecompliceerder. (Wordt vervolgd), De Echo van het Zuiden, fulwijltsrlr en Ltigsirutsrle Courant* 01] id v wa

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1