BUITENLAND. BINNENLAND. SPORT. De heer v. d. Loo is van meening dat dhr. Timmermans zijn bezwaren beter aan de regenten had kunnen ken baar maken. De heer Timmermans meent daaren tegen dat het niet op zijn weg ligt om bij dit college aan te kloppen. Weth. de Kroon vindt het overbodig de aanbeveling terug te zenden. De raad kan immers buiten de aanbeveling om iemand benoemen. De heer Timmermans zegt, dat het hier niet eenvoudig geldt het benoemen van een persoon buiten de aanbeveling maar een kardinale kwestie n.l. de ver houding van het aantal zetels in het college. Daarom acht spr. het beter de Godshuizen in de gelegenheid te stellen een nieuwe aanbeveling te maken. Spr. vindt dit ook een eisch van beleefdheid tegenover de regenten. Weth. de Kroon wijst erop hoe moei lijk dit voor de regenten zal zijn daar de niet-katholieken in tal van kleine groepen zijn onderverdeeld. Weth. Sassen verzucht: Die Gods huizen, die Godshuizen! Toen spr. in 1907 in de gemeente kwam, verschenen er reeds smerige pamfletten over de Godshuizen. Spr. is geen bewonderaar van het instituut. Het voorstel-Timmer- mans lijkt spr. aannemelijk. De Raad heeft nog tijd om zich te beraden en kan zich dus op de hoogte stellen van de juistheid der door den heer Timmer mans genoemde cijfers. Spr. is genegen om het voorstel te steunen. De heer Dirven; Het komt mij voor, dat dat voorstel niet voortkomt uit be zorgdheid voor de Godshuizen, maar dat er een politieke kant aan is. Het is alleen maar vechten tegen den Voor zitter van het C. v. R. De heer Jansen heeft vroeger al gezegd dat de voorzit ter niet te veel macht mocht hebben. Daarom ben ik tegen het voorstel en ik had liever gezien dat de benoeming van den zevenden regent nog aangehouden was. De heer Jansen: Is het politiek als men zegt dat de voorzitter te veel macht heeft? Of is dat wijzen op iets dat we moeten voorkomen? In de woor den van den heer Sassen zit opgesloten, dat de Godshuizen al jarenlang politiek voeren en daarom ben ik vóór 't voor- stel-Timmermans. De heer Dirven: Timmermans brengt wel mooie cijfers naar voren, maar als hij bij de laatste verkiezing niet den steun had gehad van andere partijen, dan had hij nu niet in den raad gezeten! Weth. de Kroon acht het onnoodig het voorstel-Timmermans aan te ne men, daar de Regenten geen voordracht doch een aanbeveling hebben inge diend. Spr. gelooft niet dat de regenten er voor te vinden zullen zijn een aan beveling op te maken zooals door den heer Timmermans bedoeld. Het voorstel-Timmermans wordt daarna in stemming gebracht. Voor stemmen dhr. Timmermans, Sassen en Jansen, tegen dhr. de Kroon, Dirven en Staal, terwijl dhr. v. d. Loo buiten stemming blijft. Het voorstel zal nu in de volgende vergadering opnieuw in stemming ko men. De heer Timmermans is van meening dat er nu geen sprake kan zijn van een voortgezette behandeling van het agen dapunt. De Voorzitter is het daarmee eens. De benoeming wordt aangehouden. 8. Straatnamen. De Voorzitter stelt voor aan de verbinding VeenestraatBolwerk den naam Kloosterstraat te geven. De raad gaat daarmee accoord. 9. Ingekomen stukken. Subsidie-verzoeken van de Blinden- vereeniging St. Antonius en van de Vroedvrouwenschool te Heerlen. Aan St. Antonius wordt, als elk jaar, een bedrag van 5.— gegeven, terwijl het tweede verzoek wordt afgewezen. Van het College van Regenten der Godshuizen verzoek om aan den Secr.- Pennm. en aan de dienstbode van dat instituut een zoodanige salarisverhoo- ging toe te staan, dat daardoor het met 10% verhoogde pensioenverhaal ge- ëquivaleerd wordt. Op voorstel van B. en W. wordt dit verzoek ingewilligd. Van den hoofding. van den Rijks waterstaat mededeeling, dat de vergun ning aan de Wit tot het hebben vari 'n loopbrug naast de brug is ingetrokken.' De heer Jansen klaagt over de wei nige ligplaats die de loswal biedt. Juist daarom acht spr. het gewenscht dat de vischlegger verdwijnt. De loswal moet, volgens spr., zoo productief mogelijk gemaakt worden, niet alleen in het be lang van de scheepvaart en de gemeen tekas, maar evenzeer in het belang van den handeldrijvenden middenstand. Van Ant. Zandbergen verzoek om de pachtvermindering voor zijn perceel te herzien. Hem is 50% reductie gege ven, doch hij meent, dat een reductie van 75% billijk is, daar de grienden waardeloos zijn. De heer Staal wijst erop, dat adres sant regeeringssteun krijgt, zoodra het hout hakbaar is. De heer Dirven zou zoo noodig een volgend jaar een hoogere reductie ge- Omzetbelasting op electriciteit. De Voorzitter zegt, dat de tarieven van het G.E.B. in verband met het in werking treden der omzetbelasting ge wijzigd zullen moeten worden. Deze belasting moet n.l. door het distributie bedrijf geheven worden. Zij geldt al leen voor de lichttarieven, krachtver bruikers kunnen ontheffing krijgen. B. en W. stellen voor op de gewone lichttarieven de belasting voor rekening van het bedrijf te nemen, wat neer komt op een tariefsverlaging van lJ/£ cent per K.W.h. Voor het max.-tarief kan het bedrijf de belasting niet voor zijn rekening ne men, daar zij dan op deze verbruikers zou verliezen. De Minister heeft ech ter goed gevonden dat voor dit jaar nog slechts 22/3% geheven wordt, in- plaats van 4%. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten. De Raad gaat daarmede accoord. Tegen Ged. Staten. De heer Timmermans wil bij de Rondvraag een en ander zeggen aan gaande de gestes van Ged. Staten ten aanzien der salarisvermindering. Ged. Staten hebben voorgesteld hun eigen salaris met 5J^% te verlagen en dat van de lagere ambtenaren met 10%. Spr. had gemeend dat het hoogste col lege in de provincie zelf het voorbeeld had moeten geven. Met Ged. Staten is dat echter niet het geval, zegt spr., die strijken liever zelf het geld op en laten hun ondergeschikten betalen. Ook de mededeeling van Ged. Staten dat eventueele individueele onbillijkhe den in de salarieering door vluggere promotie en meerdere verhoogingen zullen worden weggenomen, acht spr. niet juist. Aan de verhooging van het salaris der gemeente-ambtenaren met 10% ter compenseering van de verhoogde pen sioensbijdrage, hebben Ged. Staten nog steeds niet hunne goedkeuring ge hecht. In het weekblad van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren is toch door den Minister medegedeeld, dat het de bedoeling was de verhoogde pensioensbijdrage door een salarisver- hooging te compenseeren. Spr. vraagt zich daarom af, waarom Ged. Staten nog talmen met het geven van hun goedkeuring aan dit raadsbesluit. Een andere onbillijkheid vindt spr. dat de voorgenomen salarisverminde ring van Ged. Staten pas 1 Oct. ingaat, terwijl de korting van 10% op de ge meente-ambtenaren reeds nu is inge gaan. In de oudheid gold: „Het meten met twee maten is den Heere een gruwel ik meen dat dit woord ook nu nog van kracht is, aldus spr. Spr. stelt voor Ged. Staten te ver zoeken ten spoedigste hunne goedkeu ring te geven aan het genoemde raads besluit. Daartoe wordt besloten. De heer Dirven vraagt het oude en het nieuwe contract met den N.C.B.- destructor ter inzage. Spr. vreest dat de gemeente later voor moeilijke con sequenties zal komen als zij blijft wei geren het nieuwe contract aan te ne men. De Voorzitter maakt zich daarover in het geheel niet ongerust. De heer Jansen vraagt den Voorzit ter, in verband met de actie voor mili taire versterking in het Zuiden, pogin gen aan te wenden om weer garnizoen in Geertruidenberg te krijgen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. daarover reeds gesproken hebben. De actie, die gevoerd wordt, is echter niet officieel. De vergadering wordt hierna sloten. ge- Na het feest in Neurenberg. De »Baseler National Zeitung» weet een en ander mede te deelen, over de kosten van den Neurenber- ger partijdag. Als het ongetwijfeld juist is, dat een dergelijke massa demonstratie in Duitschland no« niet gehouden is, dan is het no« meer waar, dat kostbaarder demon stratie nog niet is voorgekomen. Nagenoeg alle deelnemers kwamen en verbleven er buiten bezwaar hun ner eigen beurs. Het blad noemt als kosten een bedrag van 10 millioen mark. Alleen de kosten van het grandioze vuurwerk bedroegen 3000.000 mark. Het Zwitschersche blad meent, dat deze millioenen beter waren besteed als aflossing voor Duitsche schulden. Menige buitenlandsche spaarder, die geen aflossing of rente meer ontvangt zal er althans zoo over denken. ven. De heer Timmermans zou eerst des kundige inlichtingen inwinnen alvorens een besluit te nemen. De heer Staal raadt den Voorzitter aan ook eens te informeeren wat ande ren voor dit perceel willen geven. Het verzoek wordt aangehouden. De zelfmoord verheerlijkt! De chauffeur van Duitschland's felste anti-semiet Julius Streicher, die zich den laatsten tijd voortdurend in de onmiddellijke nabijheid van Adolf Hitler ophoudt, heeft zich ge- zelfmoord en om die moedige daad is hij met zeer veel eerbetoon be graven. Een advertentie melde hieromtrent dat hij uit het leven is gescheiden, »uit plicht- en eergevoel.». De begrafenis vond plaats onder enormen toeloop der bruine bonzen, groote troepen S.S. en S.A. Streicher sprak de menigte toe. Deze chauf- Een CHRONISCHE HOOFDPIJNEN kwelling van 20 jaar geëindigd. De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderduizen den hebben geleden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voor beeld wilden volgen. «Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoor dig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Saltser gaat geen morgen voorbij, dat ik zeniet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere »kteine, dagelijksche dosis» Kruischen Salts is een combinatie van 0 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, inwendige organen spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de ilesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. feur was volgens hem de trouwste mensch, die hij uit duizenden had uitgezocht. Hans Kleinlein zou zijn leven voor hem hebben opgeofferd en was steeds bereid geweest voor hem, Streicher, te sterven. Streicher gaf als zijn overtuiging, dat Kleinlein het gedaan had, zooals een soldaat betaamt 11 Voor alle aanwezigen klaagde Streicher dan de vrouw van den zelfmoordenaar aan, die aan den vrij willigen dood van haar man schuld zou zijn. En de spreker riep uit; »Ik heb deze vrouw verboden aan dit graf te komen.» Het kind van Kleinlein stond bij zijn grootouders aan het graf, toen Streicher zijn moeder aan de alge- meene verachting prijs gaf. De Rijksbisschop had hem ge vraagd of er toch een predikant te vinden zou zijn, die dezen zelfmoor denaar den kerkelijken zegen zou willen geven. Want indien er geen te vinden zou zijn, dan zou de Rijksbisschop zelf deze laatste eer aan den doode hebben willen be wijzen 1 Na Streicher sprak minister Wa- gener, de burgemeester en ten slot de groepleider Von Obernitz woor delijk: »Niet aarde, niet bloemen werp ik je toe in je graf. Hij krijgt den dolk, dien ik gedragen heb, als groet van de geheele S.A. uit Fran kenland». Bij deze woorden maakte de groepsleider zijn dolk los en wierp hem den doode toe in het graf. Mndg. Wapenvondst te Madrid. In het socialistisch volkshuis te Madrid is, een huiszoeking gedaan, waarbij een vrij aanzienlijke voor raad wapenen aan het licht is ge komen. Behalve de wapenvoorraden, be staande uit geweren, dynamiet patronen en onderdeelen voor het vervaardigen van bommen, vond de politie in een naburige kamer nog verschillende kisten, waarin zich waarschijnlijk eveneens wapens bevinden. In verband met de wapenvondsten worden verdere onderzoekingen ingesteld naar complotplannen. De mijnstaking in België gaat niet door. Op aandringen der regeering hebben de mijneigenaars besloten, de voor genomen loonsverlaging van 5 pCt. nog niet toe te passen. De staking is dus voorloopig afgewend De regeering heeft in ruil voor de tijdelijke tege. moetkomingen aan de patroons toe gezegd, om den toestand in de kolennijverheid te helpen herstellen. Deze overeenkomst geldt tot einde 1934. De Kerkstrijd in Duitschland. In een uitvoerig schrijven aan den Würtenbergschen minister president Mergenthaler geeft de Wurtembergsche bisschop Wurms een uiteenzetting van de redenen, waarom het hem onverantwoorde lijk lijkt, vertrouwen te stellen in de huidige kerkelijke regeering. United Press verneemt, dat in dit schrijven niet minder dan negen gevallen van woordbreuk en mis bruik van vertrouwen worden op gesomd, alle van principieele be- teekenis. Scherpe beschuldigingen tegen de wapenindustrie. Senator Nye, de voorzitter der Senaatscommissie van onderzoek naar de gedragingen der bewape- ningsindusirie heeft de resultaten, welke de commissie tot dusver bij haar onderzoek heeft bereikt, in de volgende punten samengevat 1. De particuliere wapenfabrikan ten trachten wantrouwen te zaaien tusschen bevriende volken en de ontwapeningsbesprekingen te doen mislukken. 2. Leger en marine ondersteunen den verkoop van wapens en ander oorlogsmaterieel aan het buitenland. 3. De Amerikaansche wapenfabri kanten werken nauw samen met de Europeesche bewapeningsindustrie. 4. Enorme bedragen worden be steed voor corruptie. 5. De winsten der bewapenings industrie zijn zeer groot. Naar verluidt zullen nog de vol gende feiten worden aangetoond Dat Duitschland in strijd met de bepalingen van Versailles een sterke luchtmacht heeft gevormd, waarvoor het materieel door Engeland en de Vereenigde Staten is geleverd. Dat enorme hoeveelheden wapens uit Italië aan Oostenrijk en Hongarije zijn geleverd. Dat 60 bombardementsvliegtuigen met een volledige lading gifgasbom men door Italië aan Hongarije zijn afgeleverd. Dat groote hoeveelheden gifgas per spoor van Italië uit naar Oos tenrijk zijn gezonden. Rusland tot den Volkenbond toegelaten. Nadat de permanente raadszetel aan Rusland was toegewezen en nog eenige uitnoodigingsformaliteiten waren verricht, heeft de Volken, bondsvergadering de kwestie van Rusland's toelating naar de zesde «(politieke) commissie verwezen. Maandag heeft deze commissie met 38 tegen 3 stemmen en 7 ont houdingen tot toelating van Sowjet- Rusland besloten. De besprekingen zijn met groote waardigheid, zoowel van de zijde der voorstanders als die der tegen standers gevoerd, waarbij zich geen enkel incident heeft voorgedaan. Als voornaamste tegenstander was de Zwitsersche minister van buiten landsche zaken, Motta, aan het woord, wiens rede voornamelijk een bestrijding van het communisme was, waarvan Motta in overtuigende woorden de antigodsdienstige strekking en het voortdurend streven naar wereldrevolutie schilderde. Uit redenen van moraal acht de Zwit sersche regeering zich verplicht tegen te stemmen. Zij kon in dit geval ook met het oog op het krachtig verzet van de Zwitsersche openbare meening tegen de toela ting van Sowjet—Rusland zich niet met het opportumistisch standpunt der groote mogendheden vereenigen. Als andere tegenstanders spraken de ministers van buitenlandsche zaken van Portugal en van Neder land. Minister de Graeff was uiterst kort. Hij verklaarde dat hij alleen het woord voerde, omdat de Ne- derlandsche delegatie geen twijfel wilde laten bestaan omtrent haai redenen. De Nederlandsche delegatie achtte zich verplicht tegen het toe treden van Rusland te stemmen. Minister de Graeff wilde niet treden in een toelichting van zijn standpunt. Hij kon hiervoor naar de uitstekende argumenten van minister Motta verwijzen. De tegenstemmers waren Neder land, Portugal en Zwitserland. Van stemming onthielden zichArgen tinië, België, Cuba, Luxemburg. Nicaragua, Paragua en Peru. Vijf regeeringen, die wel op de Volken- bondsvergadering tegenwoordig zijn, namen deel, zonder uitdrukkelijk stemonthouding te verklaren, n.l. Bolivië, Finland, Panama, Uruguay en Venezuela. Het officieele toelatingsbesluit zou heden door de Volkenbondsverga dering genomen worden. Links wint in Zweden. De verkiezingen voor de Provin ciale Staten in Zweden hebben een belangrijke verschuiving naar links opgeleverd, Otto van Habsburg. Aartshertog Otto van Habsburg is van zijn buitenlandsche reis in België teruggekeerd. De nieuwe burgemeester van Groningen. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd tot burge meester der gemeente Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, algemeen secretaris van 't Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Rijksmiddelen De Rijksmiddelen, zonder de directe belastingen, hebben in Aug f30 905 900 opgeleverd, tegen f27 827,500 verleden jaar, toen daaronder evenwel nog niet omzetbelasting en couponbelasting (die nu tezamen f5.830.000 opbrachten) begepen waren. De K. L. M. Naar wij van de K.L.M. vernemen is besloten, dat alleen de Douglas D. G. 2 voor de K L.M. aan de luchtrace Londen Melbourne zal deelnemen en wel in den snelheids- en in den handicap-wedstrijd. De K.L.M. zal een proefvlucht naa. West-Indië doen. Deze vlucht is J Kerstvlucht bedoeld en zal dus j December gemaakt worden. De te volgen route is naar de Kaan Verdische Eilanden, vandaar recht streeks op Paramaribo en van Para' maribo op Curacao. De KLM zal op 7 October haar 15 jarig bestaan vieren. De universiteiten in het afgelooptn studiejaar. Rectoraatsoverdrachten Maandag heeft aan alle Nederland sche Universiteiten en Hoogescholen behalve aan de Vrije Universiteit té Amsterdam de rectoraatsoverdracht plaats gehad. Aan de R.K. Universiteit droej prof. mr. E. v. d. Heijden het rectoraat over aan prof. Kors. Het aantal studenten dezer school blijft stijgen, Dit jaar waren 557 (v.j, 531) studenten ingeschreven van wie 149 (124) voor de eerste maal. Ue ingeschrevenen zijn als volgt te ver. deelen 431 manntlijke, 126 vrouwe, lijke 80 geestelijken, 477 leeken. De rector magnificus van de Handelshoogeschool te Tilburg, pro(' H. A. Kaag, heeft het rectoraat over gedragen aan mgr. prof. dr. Th, Goossens met een rede, waaraan hei volgende is ontleend Deze hoogeschool heeft zich gedu. rende de jaren van haar bestaan ont. wikkeld tot een ware gemeenschap van docenten en studeerenden en het is die gemeenschapsgedachte, welke ge. durende het afgeloopen jaar wel sterk naar voren is getreden. Achtendertig nieuwe studenten kwa. men dit jaar onze rijen aanvullen, waardoor het totaal volledig-ingeschre! venen steeg tot 162. Hiervan waren afkomstig uit Noord-Brabant 100, uil Limburg 24, uit Gelderland 15, uil Noord.Holland 5, uit Utrecht 5, uil Overijsel, Zeeland en uit Zuid-Holland ieder 3, uit Groningen 1, terwijl Nederl.-lndië een contingent van 3 leverde Het aantal vrouwelijke stu. denten bedroeg 6. In het bijzonder mag ik hier memoreeren, dat hei aantal priesterstudenten weer met 1 steeg en het zich thans laat aanzien, dat voor het nieuwe studiejaar zich io totaal 7 priesterstudenten zullen laten inschrijven. De examens hadden gedurende hei afgeloopen jaar een bevredigend beloop, Aan het doctoraal examen onderwier pen zich 6 candidaten, welke alle 6 slaagden. Aan het einde van dit studiejaar den toestand van de hoogeschool be ziende, caracteriseerde spr. haar ah een groeiende, bloeiende gemeenschap, als een essentieel en steeds meer gewaardeerd deel van hei katholiek bijzonder hooger onderwijs, als een gemeenschap bovendien, welke zich haar grootste, maatschappelijke en nationale taak ten volle bewust is. Te Leiden droeg prof. mr. D. v, Blom het rectoraat over aan prof dr, W. v. d. Woude, Aan deze school is dit jaar de toeneming van het aantal studenten tot staan gekomen tegenover het totaal-cijfer 2778 van verleden jaar, waaronder 692 vrouwelijke studenten, staat thans het getal 2771, waarvan 664 vrouwen dat der voor de eerste maal ingeschrevenen was 647, is 645, Te Utrecht houdt de groei van hei studentental nog steeds aan. Van 1818 studenten in 1923 kwam de Utrecht- sche Universiteit in 1933—'34 op 3095 Prof. dr. C. W. Star Busmann droeg hier de rectoraatswaardigheid over aan prof. dr. H. Bolkestein. In Groningen droeg prof. dr. Bor- dewijk het rectoraat over aan prof. dr, G. v. d. Leeuw. Aan deze universiteit waren 1196 studenten ingeschreven, Te Amsteidam steeg het aantal studenten tot 2825. Prof. dr. Stomps ontving hier de rectorale waardigheid van zijn voorganger prof. dr. v. Bakel, De Technische Hoogeskhool te Delft telde 1959 studenten, dus iets minder als vorig jaar. De nieuwe rector- magnificus is hier prof. dr. W. Reinders, Aan de Wageningsche Landbouw hoogeschool waren 470 studenten in. geschreven, tegen vorig jaar 509. Hier i9 prof. dr. Bakker in het nieuwe studiejaar rector-magnificus. DE VOETBALCOMPETITIE. Een goed begin van N.A.C. en Longa. Willem 11 behaalt 'n magere overwinning. P.S.V. speelt gelijk. W.S.C. en Picus slikken een flinke nederlaag. - Successen voor V.V.V. 'en li oer mond. R.W.B. slaat Baardwijk. W.S.C. 2 en TOP deelen. Het spel is begonnen en fde eerste' com- petitiedag heeft al enkele gezichtspunten geopend, al moeten we vooral niet zeer op ide resultaten der eerste wedstrijden afgaan. Maar een overwinning als die van NAC op MVV is toch wel teekenend. Het zou ons yuiet verwonderen als de verjongde Bredasche ploeg dit jaar weer eens een duchtig woordje ging meespre ken, althans zeker een beter figuur slaan dan in het vorige seizoen. Longa sloeg de debutante Juliana ffnet gedecideerde cijfers, ofschoon de nieu we le klasser niet slecht /voldeed. De Tilburgers schijnen dus ook nu weer groote plannen te hebben. Willem II behaalde een bescheiden overwinning op BW, een overwinning, die echter zwaar telt als we bedenken, dat de Tilburgers in BW steeds een hunner lastigste tegenstanders vinden gen gen- DJ jj

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2