au mensgh en techniek. lEMTrNfERAiDT TWEEDE BLAD. BUITENLAND. No 76. Zaterdag 22 Sept. '34. 57e Jg. II. Wij dienen dan op de eerste plaats n blik te slaan op de geweldige en ^dicale revolutie, die ons leven sedert Middeleeuwen, en vooral dan sedert jC vlucht der machinale productie, ?Lft doorgemaakt. Treffend heeft prof. Huizinga dit in zijn „Herfsttij der Middeleeuwen" geschilderd. Vergelijken we het karakter van den arbeid in de Middeleeuwen met dat in onze dagen. Vroegere geslachten bezaten in de hun toegemeten levensruimte voor zoo- ver deze met arbeid gevuld werd. een rekere speling, zekere mogelijkheden gis spontane, creatieve menschen te le ven en het geheel te dienen, en ook bezaten zij plaatselijk zichzelven bestu rende instellingen, waarin mensch met mensch, als makker met makker recht streeks verkeerde. Het bewustzijn eener algemeene saamhoorigheid werd ge voed door den individueelen levens-in houd van allen", zegt mevr. Roland- Holst. „Ook de verhouding van heer schappij en dienstbaarheid werd vaak door echte saamhoorigheid, door be wuste en onderbewuste verbondenheid verzacht". En denken wij aan de persoonlijke bevrediging van den individueelen ar beid van den ambachtsman, die hem kracht gaf om zijn werk met liefde, ja, met zekeren hartstocht aan te pakken, omdat straks het klare werkstuk zijn rechtmatigen trots zou streelen. ,,In het groot-kapitalisme en den ge- centraliseerden staat is van dit alles geen flauwe schemering overgebleven. Zijn reuzenbedrijven, zijn Naamlooze Vennootschappen, kartels en trusts aan den eenen kant, zijn ver doorgevoerde arbeidssplitsing en haast volstrekte anonymiteit der leiding aan den ande ren kant, maken eiken menschelijken band tusschen patroon en arbeider, elke patriarchale verhouding tusschen wer kende massa en chefs onmogelijk. Het spreekt vanzelf dat dit zich moest wreken. Elke bedrijfswijze en el- ken bedrijfsvorm, die het menschelijke in den mensch met geweld wil onder drukken, komen bedrogen uit. De aard van het groote industrieele kapitalisme stompt de arbeiders af, en doodt, zoo niet bij allen, dan toch bij velen de vreugde in den arbeid. De in het groot-bedrijf heerschende saamhoo righeid voorkomt niet, dat de vonk van spontane scheppingskracht in millioe- nen menschelijke wezens wordt ge doofd, den adem van het bewust naar hooger streven verstikt. De mechanisa tie van den arbeid maakt deze millioe- nen ondanks het feit dat zij hun be tere levensvoorwaarden, meer vrijen tijd, grooter mogelijkheden tot ontwik keling verschaft, dan hun vaderen be zaten tot vollediger objecten der ge schiedenis dan deze waren". Het karakter van den arbeid die de gemechaniseerde productie heeft aan genomen, is weergaloos scherp getee- kend door een Feiler, de schrijver van een der beste commentaren over het Bolsjewisme. Als hij in een groote cho coladefabriek te Moskou honderden ar beidsters zij aan zij ziet werken, schrijft hij: „Duizelingwekkend snel, onver poosd werken haar vlugge vingers. Waarin bestaat de arbeid? Zij wikke len bonbons in kleine, vooruit klaarge maakte vloeipapiertjes. Acht uren per dag doen zij dat, en 300 werkdagen per jaar. Ook dat is dus een levenstaak: bonbons inpakken, levensvervulling voor honderde menschen Hier wordt de mensch verlengstuk der machine, de mensch met fantasie gaat er onherroepelijk ten gronde. Feiler verzucht dan ook: „Het pro bleem van den mensch in het industrieel grootbedrijf: onopgelost, onoplosbaar". En zoo zien we deze vervlakking des levens niet alleen in den arbeid, doch evengoed in de ontspanning, in gezel schap, kortom in alle levensomstandig heden. En nu meene men niet, dat dit alles in hoofdzaak op het uiterlijke slaat. Het tegendeel is waar. In laatste instantie is het een proces van God-vervreemding. Het is waar dat dit proces reeds voor de machine-eeuw begonnen was. In dezen zin was het dan ook voorwaarde voor de mechanische ontwikkeling. De vervreemding van God, die zich uitte o.a. in de verabsoluteering der weten schap, die haar doel in zichzelf ging stellen en zich buiten den dienst der menschen stelde, deze vervreemding leidde zelfs tot de ontwikkeling der na tuurwetenschappen en der techniek. En anderzijds is het proces dier vervreem ding juist door de geweldige macht der machine tot zijn volle ontwikkeling ge komen. Zoo vloeien hier oorzaak en gevolg ineen. En hoe staat de mensch, die dit pro ces heeft doorgemaakt tot het leven? „Het menschelijk-maatschappelijk le ven, losgemaakt van de hoogste wet matigheden, zwalkt stuurloos op de wa teren der onleschbare begeerte", zegt mevr. R. H. Wij kunnen het in eenvou diger woorden zeggen: de mensch, die zich niet voortdurend met God verbon den voelt, mist ook de zuivere instelling tegenover zijn leven en .zijn levensom standigheden. Hij mist de toetssteen, die hij feitelijk bij elke handeling die hij stelt, gebruiken moest. Vandaar ook het verschijnsel dat veel kwaad, dat er thans in de wereld bedreven wordt, door velen heelemaal niet meer als kwaad gekend wordt. Waar de persoonlijkheid in verval is, waar de mensch zijn richting gevende beginselen verloren heeft, daar verdoe zelen de grenzen tusschen goed en kwaad. Opmerkelijk is dan ook het woord van een Amerikaansch senator: „Als iemand een stuk rail steelt, gaat hij naar de gevangenis, maar steelt iemand een heele spoorweg, dan zeggen wij dat hij een financier is". Uit het gemis aan persoonlijkheid is ook veel te verklaren wat we den laat- sten tijd om ons'heen hebben zien ge beuren. De ontwortelde mensch voelt onbewust een afgrond tusschen zichzelf en zijn hoogere doeleinden. Die af grond wil hij vullen door bescheidener waarden te vergoddelijken. Vandaar den afgodendienst van staat en natie en ras. Vandaar ook de hunkering naar onbeperkt gezag en naar een voorwerp van onbegrensde vereering, dictator en Führer. Vandaar dat zoovelen zich met graagte overgeven aan de leidende macht van fascistische of communisti sche partij, die de levenshouding harer leden decreteeren, omdat die leden zelf niet bij machte zijn hun levensrichting te bepalen. Dit alles zijn verschijnselen, die zich uiten bij den mensch, die zijn persoon lijkheid verloren heeft, zijn persoonlijk heid, dat is: zijn vermogen om zelf zijn levenshouding te bepalen, zijn persoon lijkheid, dat is in laatste instantie zijn verbondenheid met zijn Schepper. H. Roland Holst: „De Crisis der Westersche Cultuur". DUSSEN. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Dussen onder voorzitter schap van burgemeester Snijders. Afwezig de heer v. Dijk. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn: van Ged. Staten goed keuring der Warenkeuringsverorde- ning. Van den Minister van Binnenland- sche Zaken schrijven waarin wordt aangedrongen op verlaging van het sa laris van den gemeente-veldwachter. Een norm-salaris van 1300—1700 acht de minister voldoende. De Voorzitter zegt dat in de volgen de vergadering een voorstel van B. en W. in deze ter tafel zal komen. Subsidie-verzoeken zijn ingekomen van de Vroedvrouwenschool te Heer len, de Blindenzorgver. St. Antonius, het Consultatiebureau te Almkerk en de landbouwschool te Andel. Deze ver zoeken worden tot de begrooting aan gehouden. Ingekomen is het rapport over den toestand der scholen van de Commissie van Toezicht op het L.O. Alle scholen zijn in behoorlijke orde bevonden: bijzondere opmerkingen worden niet gemaakt. In totaal tellen de lagere scholen 571 leerlingen, waarvan de R.K. Bijzondere Meisjesschool te Hank 140, de R.K. Bijz. Jongensschool te Hank 145, de R.K. Bijz. Meisjesschool te Dussen 88, de R.K. Bijz. Jongensschool te Dussen 78, de Chr. School te Dussen 66 en de Openbare L. S. te Hank 59. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding gemeente-rekening 1933. De rekening, die sluit met een nadee- lig slot van 3244.43 in den gewonen en van ƒ44.95 in den kapitaaldienst, wordt tot onderzoek m handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren van Rijswijk, v. Dalen en Leeg- gangers. 3. Verkoop gemeente-woning met school in wijk A. De Voorzitter zegt, dat de school met woning onderhands verkocht kan wor den voor 3400. Er is ook een aan vraag om alleen de woning met tuin voor 4.per week te huren. B. en W. stellen voor de eigendom men onderhands te verkoopen voor den geboden prijs. De heer v. Dalen zou graag zien, dat dit punt nog werd aangehouden, opdat de raad de zaak eerst kan overwegen. 20 JAAR JONGER. Mijn man zigt, dat Ik er beter uitzie" Rheumathiek en constipatie verdwenen. Sederi 2 jaar gebruik ik Kruschen Salts. Ik had altijd veel last van rheumathiek, constipatie en pijn in den rug en ik was bang om de deur uit te gaan. Nu voel ik mij veel flin ker en kan ik weer uit werken gaan. Sinds ik Kruschen Salts gebruik zegt zelfs mijn man, dat ik er veel beter uitzie en niet ouder lijk dan 20 jaar. Hieruit kunt U opmaken hoe ik veranderd ben, want ik ben 41.» Mevr. H.L. te B. Kruschen Salts zorgt, dat Uw li chaam dagelijks den belangrijksten plicht volbrengt. De zacht-purgee rende werking verzekert het goed funclioneeren der afvoerorganen, waardoor U inwendig van alle scha delijke afvalstoffen gezuiverd wordt. Zoodoende zorgt Kruschen Salts voor een zuiveren bloedstroom, en verhoogt Uw levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apo hekers en dro gisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handelsmaatschap pij Amsterdam voorkomt. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, daar er toch spoedig weer een vergadering is. Wordt aangehouden. 4. Verstrekking voorschotten inge volge de landarbeiderswet. Aanvragen zijn ingekomen van Mar. Schalken om 2320. adressant heeft zelf den grond voor de woning: en van S. Verhoeven om 2200. De heer van Rijswijk juicht het zeer toe dat er nieuwe woningen gebouwd worden, daar er in de gemeente beslist een tekort aanwoningen is. De gevraagde voorschotten worden verleend. 5. Vaststelling vergoedingen inge volge artikel 101 der L.O.-wet. Deze vergoeding wordt nog alleen vastgesteld voor de R.K. Jongensschool in wijk B op basis van 8.48 per leer ling. 6. Winkelsluiting. De Voorzitter zegt, dat de mogelijk heid geschapen is om den verkooptijd op Zondag te verruimen. Daar echter nog geen overleg gepleegd is met de belanghebbenden, wordt het punt aan gehouden. 7. Reclames Hondenbelasting. Op hun verzoek wordt een half jaar ontheffing verleend aan J. van Dord- mond, J. Verhoeven en H. van Geffen, en 1 jaar aan A. Simonis. 8. Vaststelling vergoedingen art, B der L.O.-wet. Deze vergoedingen voor de kosten van het schoolgaan van kinderen wor den als volgt vastgesteld. A. v. Drunen 55.25: Versluis ƒ25: W. Groen ƒ138. Kistemakers 69; W. v. Drunen 276.-: P. Smits 144; J. Klop 213.—; J. van Sta 138. A. Bouman 6.Kistemakers 69. v. Zuilekom 34.43. Van de Rondvraag maakte geen der leden gebruik, waarna de vergadering gesloten wordt. Zonder «ehriftedjke toestemming »j> eeni Je overname uit deze rubriek verbod- n. DE BRIEF VAN ELS. Boschoord, Sept. 1934. Lieve Mams en Paps, Cor, Hans en Robbie. Ik heb zoo ongeveer uitgerekend dat jullie deze brief met de avond post zullen krijgen. Dan zal kleine Robertje wel slapen. (Wil Mams hem morgen een kus van me geven?) Maar jullie allemaal zitten om de tafel thee te drinken. Ik wil wedden, dat Hans aan vader vraagt, of mijn brief voor gelezen mag worden. Heb ik het goed gedacht? Dat doet vader natuurlijk. Maar nu zal ik maar echt beginnendit is een babbeltje vooraf, dat er dus eigenlijk niet bij hoort 11 Lieve Mams en Paps, Cor, Hans en Robbie. Hoe maken jullie het allemaal? Nog net zoo goed, als toen ik ver leden week wegging? Ik ben al een heeleboel beter. Wordt door Riny's grootouders verwend, dat het meer dan erg is. En tante Miek (dat mag ik ook zeggen 1) is een schat. Zoo dom als ik, om meteen na de zomervacantie ziek te worden, is ook niemand. Wie weet, was het nog niet eens zoo dom want het is hier heerlijk En als ik het puntje van 'n neus van jullie zou zien, was het volmaakt. Riny's Oma heeft al gezegd, dat mama maar eens gauw moest komen kijken, hoe ik vooruit ga. Alleen ben ik bang, wanneer ik weer terug ben, dat ik verschrikke lijk lui zal zijn. Om half negen pas komt tante Miek me roepen 's och tends; dan kleed ik me aan en ga naar beneden om te ontbijten. Na het ontbijt ga ik, als het mooi weer is in den tuin en anders in de serre op een ruststoel liggen. En weet je wat naar is? Dat ik dan vaak in slaap val. Om half twee drinken we koffie en na het koffiedrinken gaan tante Miek en ik wat wandelen in den tuin. Om half vier moet ik weer op mijn ruststoel liggen en dan komen de oude mevrouw en mijnheer en tante Miek bij me zitten en Toon, de huisknecht, brengt de thee. Om kwart over zeven eten wedan mag ik nog een uurtje of zoo opblijven en dan beveelt tante Miek (dal kan ze zoo leuk): »Een, twee, drie. marsch, naar bed. Zieke kinderen spoken niet zoo laaf over de grond.» En of ik al protesteer, dat ik niet meer ziek ben, er helpt niets aan ik ga naar de logeerkamer. Als ik in bed lig, kom tante Miek meestal nog even bij me zitten en dan ve - telt ze me van vroeger, toen Riny's moeder en zij nog jong waren en wat voor kattekwaad ze toen alle maal uitgehaald hebben. Meestal merk ik niet eens, wanneer tante Miek weggaat, want ondertusschen ben ik in slaap gevallen. Net als kleine Robdie valt ook in slaap als je hem sprookjes vertelt, voor het slapen gaan. Oh, nu vergeet ik nog te vertellen, dat verleden Zondag Riny hier ge weest is. Met haar vader en moeder in de auto. Maar de oude mevrouw ten Heuvel zei later, dat Riny de eerste weken niet meer mocht komen, omdat het nog veel te druk was voor mij. Ik vond het heelemaal niet, juist fijn Riny vertelde me alles van schoolwe hebben een paar nieuwe meisjes in de klas ge kregen. Vader, denk je, dat ik erg achter zal raken op school Dat zou vervelend zijn I Oh, mams, Riny zei, dat ze deze week bij U zou komenis ze al geweest Als ik terug kom, breng ik voor Hans wat moois meeeen avon turenboek, dat aan de broer van de oude mevrouw behoord heeft. Dat mocht ik meenemen voor hem. Die broer was zeekapitein maar zijn schip is met man en muis vergaan. En voor Corrie ben ik iets aan het makenik verklap alleen nog niet wat 11 Blijf maar een beetje nieuwsgierig, Zus!! Vraagt Robbie wel eens naar zijn Elsje? Ik verlang Ontbinding van de arbeidsgemeen schap van Katholieke Duitschers. De rijkspartijleiding deelt mede, dat het in verband met de wet op staat en kerk en in het belang va neen nauwere samenvoeging van den arbeid noodza kelijk is om de arbeidsgemeenschap van katholieke Duitschers te ontbinden. Het kerkconflict in Duitschland. Het conflict tusschen de Evangeli sche kerken en de Duitsche rijkskerk spitst zich steeds meer toe. Naar ver luidt zal Hitier binnenkort persoonlijk in het conflict ingrijpen. Hitier zal de eerstvolgende dagen een aantal promi nente persoonlijkheden van de Evange lische kerk voor een conferentie te Ber lijn bijeenroepen en op deze conferentie een poging doen om het schisma in de Evangelische kerk af te wenden, dat na het mislukken van de kerkelijke onder handelingen van den bisschop van Hannover thans meer dan ooit dreigt. Duitschlands buitenlandsche politiek. Minister v. Neurath heeft te Mün- chen over Duitschlands buitenland sche politiek o.m. het volgende gezegd: De Duitsche regeering wil haar macht in het binnenland niet verzeke ren door politieke successen in het bui tenland. De kunst is, het volk uit een sfeer van angst in een sfeer van rust te brengen. Om dit te bereiken moet ech ter een systeem van veiligheid worden verkregen en dit wordt belet door het verdrag van Versailles. De rijksregeering wenscht niet, dat Duitschland geïsoleerd van het buiten land staat. Op het program van onze buitenlandsche politiek komen twee punten voor, omtrent welke wij positie ve eischen aan de andere regeeringen hebben gesteld: in zake de bewapening willen wij behandeld worden als een land met gelijke rechten en de aanstaan de regeling van de Saarkwestie moet geschieden volgens de bestaande bepa lingen van het verdrag. Italië voert 40-uren-week in. Als gevolg van een vergadering waaraan vertegenwoordigers van de arbeiders, employé's en werkgevers in Italië hebben deelgenomen, is een ac- coord bereikt, waardoor het aantal werkloozen met minstens 200.000 zal verminderen. De maatregelen, welke tot dit resultaat hebben geleid, bestaan uit een vermindering van den wekelijk- schen werktijd tot 40 uur en een alge heel verbod van overwerk. Vreemd commando op de Morro Castle". Tripp, een 18-jarige leerling-machi nist van de „Morro Castle", legde he den voor de commissie van onderzoek een verklaring af, volgens welke het laatste bevel, dat van de commando brug naar de machinekamer werd door gegeven was: „Stuurboordmachine vol le kracht vooruit en bakboordmachine volle kracht achteruit". Dit commando zou het brandende schip als dol in het rond hebben doen draaien. Het bevel werd, aldus Tripp, niet uitgevoerd, in verband met de hitte en den ondrage- lijken rook. Hevige gevechten met stakers. De ongeregeldheden in verband met de staking in de textielindustrie in de Ver. Staten hebben wederom grooteren omvang aangenomen. In tal van di stricten is het tot botsingen gekomen soms verschrikkelijk naar die kleine peuter. Hij is ook zoo liefl Vooral als ik 's morgens wakker word, denk ik vaak, wat jullie nu wel allemaal zouden doen. En dan stel ik me dat alles precies voor. Maar lieverts, nu ga ik ophouden. Tante Miek zegt, dat ik al veel te veel geschreven heb. Krijg ik een dikke brief lerug en komt U gauw, paps en mams? Een dikke zoen voor jullie allemaal. En denk nog eens aan ELSJE. RIT A VAN B. Raadsels. 1. Mijn geheel: 1 2 3 4567289 10 33 is een staat in Zuid—Afrika. 2 8 9 10 is het hoofdvoedsel der Inlanders. 5 3 bevestiging. 7 6 2 niet dichtbij. 9 10 2 3 3 10 weg met aan beide zijden huizen. 4 vat, kuip. 10 1 2. x x x medeklinker worden visschen mee gevangen marterachtig roofdier dat van visch leeft gebruiken we in den winter op het ijs zuidelijkst gedeelte van Zuid- Amerika meervoud van school hebben paarden en leeuwen niet wraak» klinker Op de kruisjeslijnen komt het zelfde woord te staan. 3. De volgende lettergrepen, goed gerangschikt, geven de namen van 6 groote rivieren a, dal. dus, eu, gan, ger, ges, gu, in, le, phraat, na, phraat, na, qui, ti, vier. 4. xxxxxxx groote havenstad in Duitschland x.. talent, geschiktheid x meisjesnaam x... verscheurend dier x 60 minuten x dwarshout aan de mast x medeklinker Op de kruisjeslijnen komt het zelfde woord te staan. 5. Met b ben ik een boom met k een bedehuis met m eenherkenningsteeken met p een bloemperk met st niet zwak met w ben ik arbeid met z een grafsteen Wie ben ik Oplossingen. 1 Oslo, Parijs, -- Rome. 2 Margaretha van Parma. Philips de Schoone. Marnix van Sint Allegonde. 3 O as Ada raak Osaka 4 Wat was het? De directeur zag plotseling, dat de jongeman een gekeerd pak droeg. Het borstzakje, dat bij heeren aan de linkerkant zit, zat bij hem aan de rechter kant. En ook de knoopen waren verkeerd aangezet. Als de jonge man werkelijk de zoon was van'n rijken buitenlander, zou hij niet noodig gehad hebben, een gekeerd pak te dragen. Bij informatie bleek dan ook, dat de jonge man een oplichter was. TANTE TIN. X XXXXXXXXX X X X X

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5