BINNENLAND. tusschen stakers en politie. De politie moest daarbij gebruik maken van haar gummistok en traangas. Tot dusver zijn bij de ongeregeldheden negen personen om het leven gekomen. Verscheidene stakers en politieagenten zijn gewond. Te Waterville in Maine zag de poli tie zich, na een ernstig handgemeen met stakers, genoodzaakt de hulp in te roe pen van de nationale garde. De stakers hadden bij een textielfabriek te dezer plaatse, met behulp van steenen, tal van ruiten vernield. De politie ondernam met gummiknuppels en traangasbom men een stormloop op de menigte en verrichtte enkele arrestaties. Vergeefs trachtten de stakers de arrestanten te bevrijden. Uitbreiding staking in de V. S.? De Voorzitter van het stakingsco mité der katoen-arbeiders, Gorman, heeft medegedeeld, dat de stakingslei ding besloten heeft 100.000 arbeiders in de aanverwante textielbedrijven te ver zoeken Maandag a.s. in staking te gaan. Marxisten-complot te Madrid. De Spaansche regeering heeft een verklaring gepubliceerd, over de ver ijdelde socialistische revolutiepoging, waaruit blijkt, dat de socialisten het voornemen koesterden de Spaansche hoofdstad te bezetten. Dit plan was zoo goed uitgewerkt, dat het geen twijfel lijdt, of officieren van het Spaansche leger hebben met den opzet meegehol pen. Het plan hield rekening met de mogelijkheid dat de regeering met tanks en vliegtuigen tegen de opstandelingen zou optreden en meende, dat op deze maatregelen ter onderdrukking van den opstand slechts kon worden geant woord door een concentratie van alle links-revolutionnaire krachten. Het plan voor den opstand betrof niet alleen Madrid, maar omvatte in voorbeeldige organisatie het geheele land, zoodat bij onvoldoende waak zaamheid der regeeringsorganen de kansen voor het omverwerpen der re geering en voor het uitroepen van den socialistischen staat niet gering zouden zijn geweest. Dat het zoo ver heeft kun nen komen, aldus de regeering, wijst er op, dat zij reeds lang met de uitwerking der putschplannen zijn bezig geweest. Onder meer hadden de socialisten in verschillende deelen van het land laboratoria ingericht voor de vervaar diging van ontvlambare stoffen en ont ploffingsmiddelen. moeten worden uitgesloten. Tevens sloot hij zich aan bij het protest der groote mogendheden in zake de beken de verklaringen van den Poolschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, betreffende de controle op de verdragen van 1919. De postvluchten over den Oceaan. De Duitsche Lufthansa verzorgt se dert 2 Februari op het traject Berlijn Sevilla Las Palmas Bathurst Natal (Zuid-Amerika) den luchtpost dienst over den Zuidelijken Atlanti- schen Oceaan. Na het in gebruik nemen van het motorschip Schwabenland be schikt zij op het 3050 K.M. lange tra ject over 2 „Flugzeugschleuderschiffe". Het 10.000 K.M. lange traject Berlijn Buenos Aires wordt nu geregeld met Duitsche vliegtuigen afgelegd. Met de 25 Oceaanvluchten, welke tot nog toe volbracht zijn hebben de Dornier-Wals van de Duitsche Lufthansa alleen al 76.250 K.M. over den Oceaan afge legd. Bij ongeveer 20.000 brieven per vlucht werden op het traject Duitsch- land—Zuid-Amerika tot nu toe reeds 500.000 brieven over den Oceaan ver zonden. Persstemmen over de Troonrede. Politie-schandaal te Rijssel. Een groote schandaal-affaire, waarin wederom politie-functionarissen een hoofdrol spelen, is in de streek van Rijssel losgebroken. Toen gisteravond de Parijsche snel trein te Rijssel binnenliep, werden acht personen bij het verlaten van het sta tion door met revolvers gewapende agenten opgewacht. Twee hunner na men bij het zien van de politie de bee- nen en zagen kans in de drukte te ont komen. De 6 overigen werden geboeid naar het hoofdbureau gebracht, waarin tegelijkertijd de hoofdinspecteur der Rijsselsche mobiele politie, Paul Ma- riani, zonder opgave van reden was ontboden. Op het bureau werd den zes treinzeizigers, evenals hoofdinspecteur Mariani medegedeeld, dat zij gearres teerd waren. Het pak, dat een hunner had trach ten weg te werpen, bleek voor 250.000 francs valsche belastingzegels te bevat ten, afkomstig van een Parijsche druk kerij en bestemd in omloop te worden gebracht in het gebied van Rijssel. De internationale wapenhandel. Duitschland kon niet zijn schulden, maar wel wapenleveranties betalen. Bij het onderzoek van de Senaats commissie te Washington is Dinsdag verklaard, dat de aankoopen van oorr logsmateriaal door Duitschland in de Vereenigde Staten contant zijn betaald. Deze mededeelingen hebben een on- gunstigen indruk gemaakt. In zaken- kringen is men van oordeel, dat, indien dit juist is, de bewering van Duitsch land, dat het geen buitenlandsche de viezen heeft om zijn schulden te betalen, elke waarde verliest. In de gisteren gehouden zitting ver klaarde de vertegenwoordiger voor Zuid-Amerika van de Federal Labora- taries Inc., Frank Jones, dat, wanneer alle handelingen der wapen- en muni tiefabrikanten zouden worden onthuld, dit den geheelen handel der Vereenigde Staten op Zuid-Amerika zou vernieti gen. De commissie liet zich door deze ca tegorische verklaring echter niet van haar stuk brengen, doch besloot op nieuw, het onderzoek zonder aanzien des persoons voort te zetten. De minderheden-bescherming. De politieke commissie der Volken bondsvergadering is begonnen met de behandeling van het Poolsche voorstel tot de bijeenroeping van een Volken bondsconferentie met het doel een con ventie tot algemeen-making der min derheden-bescherming te sluiten. Onder de vele gedelegeerden die aan de discussie deelnamen bevond zich ook de Nederlandsche gedelegeerde mr. J. A. N. Patijn, die de instemming der Nederlandsche regeering met het Pool sche voorstel uitsprak. Mr. Patijn heeft in het bijzonder be toogd, dat de koloniale gebieden van een eventueele generaliseering zouden Wij laten hieronder in het kort eeni- ge stemmen volgen die in de pers naar aanleiding der Troonrede zijn opge gaan. De Maasbode (r.-k.): Als de Troonrede gewaagt van ,,nog te verwachten zwaarderen druk'' door „verhoudingen in de landen waarmee wij economisch het nauwst verbonden zijn'' wie denkt dan niet aan wat de toekomst brengen zal in Duitschland? De financieel-economische toestand in Duitschland baart aan ieder naden kende zware zorgen en die toestand gaat Nederland zeer bijzonder aan. Minister Steenberghe trad eerst op 25 Juni in functie. Maar zijn invloed is duidelijk kenbaar in de passage, welke van de handelspolitiek gewaagt. De Tijd (r.-k.) De aanvankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging worden niet nageleefd. Ze heeten ach terhaald door de mislukte ontwape- nings-conferentie en den nieuwen wed loop naar het slagveld. De burgemees ters van het Zuiden en de marinedag van Den Haag begonnen een propa ganda, waarvan men den weerslag in deze Troonrede vindt. Of de democratie wordt geprikkeld door nieuw schatkistgeld voor de de fensie zal blijken, maar het rapport Idenburg is in elk geval van de baan. Sympathieker leest de passus, dien Minister Steenberghe wel in de Troon rede zal hebben geschreven over de handelsverdragen. Een ongeschreven critiek op het verleden, maar een dui delijk prijsgeven aan de toekomst van het idee, dat onze nationale markt am pel de moeite waard zou zijn en alleen de internationale handel het Neder landsche volk voeden kan. De Volkskrant (r.-k.): Bezuiniging beteekent echter volgens het blad vermeerdering van werkloos heid. Het blad vraagt of een iets zwaar dere heffing van de vermogenden, de gegoeden, de gelukkigen die nog wer ken mogen, uitgesloten moet worden geacht. Het Handelsblad (lib.): De Troonrede bevat goede en ge zonde gedachten en zij drukt deze voor zichtig uit: maar zij zegt enkele be langrijke dingen niet, of niet duidelijk genoeg, en de toon is matter dan wij gehoopt hadden op een oogenblik dat ons volk een hart onder den riem vraagt van zijn wettige leiders. De slot paragraaf van de Troonrede vraagt levensmoed voor ons volk. De Nieuwe Rott. Crt. (lib.): De Troonrede bevat zoo goed als niets positiefs meer. Werd de opening van de zitting vroeger gebruikt tot aan kondiging van wetsontwerpen, duide lijke uitstippeling van eene bepaalde re- geeringsstaatkunde, thans is daarvan in de Troonrede weinig of niets meer te vinden. De Troonrede heeft het karakter ge kregen van moderne kunst: geen duide lijke welgevormde beelden, geen scherp omlijnde gedachten, doch stemming, sfeer, weergeving van algemeene aan doeningen van het gemoed. En die stemming is somber, uiterst somber, zonder een straaltje van opti misme. De Troonrede is van het begin tot de peroratie in mineur gehouden. De Telegraaf (neutr.): Zooals de financieele politiek der re geering onder den druk der openbare meening staat, zoo is dat ook het geval met haar defensie-maatregelen. Wij zijn een door en door anti-militaristisch volk, maar juist in die kringen die vroe ger het luidste riepen om ontwapening, gevoelt men thans het meest dat ons land geen gemakkelijke prooi van oor logvoerende landen mag zijn. Wij ver langen een goed slot op onze deur. De Standaard (a.-r.): Een der ernstigste kenmerken van de werkelijkheid, die de Troonrede ons voor oogen stelt, is de onzekerheid, die heel het leven drukt. Deze onzekerheid stelt den eisch van behoedzaamheid, die de kracht niet be hoeft te schaden. En als de Regeering hierop wijst, keert zij zich tegen diegenen, die pleiten voor een vermetel ingrijpen der regee ring in het economisch leven. Daar is thans een dwaling bij velen, die gelooven doet, dat de Overheid het bedrijfsleven kan regelen ongeveer zoo als zij dat wil. Wie van deze stelling uitgaat, heeft gemakkelijk fantaseeren. De Nederlander (c.-h.): Eindelijk een kloeke uitspraak, dat tegen gezagsondermijning en het zaaien van wantrouwen in dezen tijd van eco- nomischen nood en geestelijke verwar ring gevaarlijker dan ooit, met beslist heid zal worden opgetreden, opdat de zedelijke volkskracht geen schade lijde. Het Volk (s.-d.): In de Troonrede wordt van „voor zichtige" aanpassing gesproken en in dezelfde zinsnede komt het woord „be hoedzaamheid" voor. Tot ons leedwe zen kunnen wij echter aan deze blijk baar eenigszins als geruststelling be oogde bewoordingen geen geloof hech ten. Tot dusver was in de aanpassing, gelijk door de regeering toegepast, gee nerlei voorzichtigheid of behoedzaam heid te bespeuren, maar werd de aan passing integendeel met straffe hanc en tegenover de plaatselijke besturen zelfs met veronachtzaming van de staatsrechtelijke constitutie doorge voerd. Persstemmen over de millioenennoia. Hieronder volgen eenige opmer kingen van verschillende bladen over de millioenennota. »üe Maasbode» (r.k.): Fraai is de begrooting niet. Al is de belofte, dat geen nieuwe belastin gen zouden worden geheven vrijwel vervuld, bet dekkingsplan bevat te veel boekhoudkundige kunstgrepen en slechts verdere intering van re serves. De minister van financiën, die verleden iaar al «eenige jaren» tijd vroeg om het begrootingseven- wicht te verzekeren, is zelf trouwens wel zoo eerlijk zijn dekkingsplan aan te duiden als «noodverband.» Dit beteekent dus, dat ook dit Crisis kabinet toegeeft, dat het tot dusver geen kans zag op reusachtige schaal te bezuinigen. »De Volkskrant» (r.k.): Na de Millioenennota is de laatste twijfel weggevaagd wil men hoop verdwenen er zal enkel worden bezuinigd. Het kabinet blijkt bereid, het werkwoord bezuinigen in alle tijden en wijzen te vervroegen. Het millioenentekort op de begrooting voor 1935 wordt door bezuinigingen weggewerkt: letterlijk alles moet er aan gelooven. Een volksgemeenschap als de onze moest zeggen en als ze het niet deed er toe genoopt worden wij dragen den last samen de ver mogenden staan van hun weelde af, de gegoeden van hun overvloed, de mindergegoeden deelen wat ze lebben. »Het Huisgezin» (r.k.): Wel niemand zal van den minister van Financiën, woordvoerder in dit geval van het kabinet, een opgewekte, zonnige millioenennota hebben ver wacht. Maar moest ze daarom zóó pessi mistisch zijn als ze thansis gehouden? Zóó allen moed benemend, in zoo hooge mate tot doffe moedeloosheid stemmend Er ontbreekt alleen aan, dat Zijn Excellentie verklaart, dat we on herroepelijk voor de haaien zijn of naar den kelder gaan. »De Standaard» (a.r.) Wij kunnen den indruk samen vatten in deze woordenhet in de nota ontwikkelde dekkingsplan be wijst den ernst van den toestand en het bijna bovenmenschelijke van de taak, waarvoor de regeering zich ziet geplaatst. Het plan bevat verschui ving van lasten naar de toekomst en »perspectief—bezuinigingen», waarvan het perspectief nog zeer problematisch is. Het brengt in geen geval een reëel sluitende begrooting in 1935. De »Nieuwe Rott. Crt.« (lib.) Eene van de ernstigste moeilijk heden schuilt zonder twijfel daarbij in de wijze, waarop de steun aan den landbouw is georganiseerd, en die tot gevolg heeft, dat tal van artikelen van dagelijksch gebruik kunstmatig in prijs worden opge dreven. Aan den eenen kant ver langt men een lager levensniveau aan den anderen kant maakt men het leven juist duurder dat strijdt met elkaar. Nu met name de prijzen der landbouwartikelen in stijgende richting gaan, wordt het vraagstuk urgent en zal naar een principieel juisteren vorm van steun, waar die noodig blijft, moeten worden om gezien. »Het Volk» (s.d.) De algemeene toelichting tot de rijksbegrooting bevestigt de uiterst donkere verwachtingen, door de zwarte troonrede gewekt. Het staats stuk levert een droevig beeld van de wanhopige worsteling om het tekort op de begrooting, dat voor het komende jaar werd berekend op bijna 93 millioen, weg te werken. De pogingen daartoe zijn slechts zeer ten deele geslaagd. De steller der nota schrijft de zeer slechte begrooting vooral toe aan »de verminderde koopkracht der volksmassa in vele landen.» De strekking der begrooting is, daarbij nu ook nog de opnieuw verminderde koopkracht in Nederland zelf als factor tot nog slechtere begrooling te voegen en zoo draaien wij in een kringetje rond, spiraalsgewijze al dieper in de put Tenzij de bezinning komt. Wegen verbeteringen in 1935. Rotterdam Dordrecht Moerdijk Princenhage Zundert (gedeelte RotterdamWillemsdorp) De aanleg van het deel IJsselmonde- Zwijndrecht volgens voorloopig profiel met één rijbaan, wordt in 1934 voltooid. Uitgetrokken is 5000 voor voorberei dingen voor den aanleg van den weg ten Noorden van de Nieuwe Maas en tusschen Dordrecht en Willemsdorp. Utrecht Vianen Zaltbommel Hedel -s-Hertogenbosch (gedeelte VianenWaardenburg). De grondaankoop voor dit wegdek wordt in 1934 voltooid. Voor voortzet ting van den aanleg wordt ƒ360.000.— gevraagd, waarmee een voorloopige verbinding tusschen Vianen en Waar denburg nagenoeg kan worden bereikt. Bouw van bruggen over groote rivieren. Met den bouw van de bruggen over den Neder-Rijn te Arnhem, de Waal te Nijmegen en de Lek te Vianen en met den bouw van de brug over het Hollandsch Diep te Moerdijk, waarvan in 1934 de uitvoering krachtig is ter hand genomen, zal worden voortge gaan. Verwacht wordt, dat de brug te Arnhem in de eerste maanden van 1935 in gebruik kan worden genomen, de bruggen te Nijmegen en Vianen in de eerste helft van 1936. Het ligt in het voornemen, nog in 1934 een aanvang te maken met den bouw van een brug over de Maas bij Hedel, die dan in den loop van 1936 voor het verkeer kan worden opengesteld. Met den bouw van 'n brug over de Maas te Dordrecht wordt eveneens in 1934 een begin ge maakt. Ook ligt het in het voornemen om in 1935 aan te vangen met den bouw van de bruggen over de Noord en beoosten Rotterdam. Geraamd wordt, dat in 1935 voor den bouw van de bruggen rond zes mil lioen noodig zal zijn. Op deze begroo ting is slechts 2millioen uitgetrokken in de verwachting, dat in bedoeld jaar een andere wijze van financiering voor bruggenbouw zal tot stand zijn geko men. Indien aan dit voornemen geen gevolg kan worden gegeven, zal het bruggenbouwprogramma belangrijk in gekrompen moeten worden. Minister Oud over den financieelen roestand. De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, zal Donderdag 27 dezer, van 20 tot 21 uur, een radio-rede houden over de millioenen-nota. Daarbij zal de minister levens den algemeenen financieelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naaste toekomst op een voor ^le luis teraars begrijpelijke, wijze behande len. De uitzending zal geschieden over beide zenders. Kan een leernar van een ambachts school lid van den Raad zijn In de Gemeentewet is bepaald, dat bet lidmaatschap van den gemeente raad onvereenigbaar is met de betrek king van onderwijzer van jhet lager of middelbaar onderwijs. In verband met een gemeenteraadsvacature te Assen heeft zich de vraag voorgedaan of on der deze uitsluiting ook valt een leer- aar van een ambachtsschool. Ged. Staten hebben deze vraag ont kennend beantwoord, zulks o.m. uit overweging, dat een wetsbepaling, welke het zitting nemen in vertegen woordigende overheidscolleges ver biedt, in beperkten zin moet worden uitgelegd. Nu het nijverheidsonderwijs aan de bestaande wettelijke regelingen van bet lager en middelbaar onderwijs is onttrokken, kan genoemde bepaling der Gemeentewet, welke alleen de on derwijzers bij lager en middelbaar on derwijs noemt, niet op de onderwij zers bij het nijverheidsonderwijs toe passelijk worden geacht, zoo redenee ren Ged. Staten. Het feit, dat bij de laatste herziening der Gemeentewet, niettegenstaande aanvankelijk van de zijde /der regeering het voorstel was gedaan om in art. 23 sub 1 dier wet naast lager en middelbaar onderwijs ook te vermelden nijverheids- en han delsonderwijs, de oude bepaling, be houdens een onbeduidende redactie wijziging, onveranderd is gebleven, pleit er volgens Ged. Staten mede voor, de uitsluiting van het raadslid maatschap van onderwijzers van het lager en middelbaar onderwijs niet uit te strekken tot hen, die bij liet nijver heidsonderwijs als leerkracht werk zaam zijn. DRUNEN. De gymnastiekver- eeniging »St. Herman Jozef» is voor nemens een onderlinge Atletiek wedstrijd te organiseeren op Zondag 30 Sept. a.s. Nadere bijzonderheden zullen nog worden bekend gemaakt, Naar wij vernemen gaat de directeur, tevens oprichter, van de mannenzangvereeniging »Zang en Vriendschap» onze gemeente ver laten, zoodat deze functie vacant komt. De kaartclub »Ons Gen„ maakte deze week per aut^' uitstapje naar «Huize Ruwend te St. MichielsGestel. De hartelijke ontvangst aldaarL nevens al het bezienswaardige 5 dien dag gemaakt tot een noeglijke, die voor allen een af gename berinnering achter laat NIEUWKU1JK. Donderdagmid/ heeft op het gevaarlijke punt bij St. Jorissteeg alhier een aanrijm plaats gehad tusschen een van h' richting Waalwijk komende aut0J een uit de richting 's Bosch komen,' fietsende dame. Doordat een am! uit de St. Jorissteeg kwam en i auto uit de richting Waalwijk door wat naar links hield \Ve.. mej. van Vucht uit Vlijmen do! eerstgenoemde auto aangerede- Wonder boven wonder bekwam; hoegenaamd geen letsel en wer alleen haar rijwiel zoo goed al vern eld. Zij werd bij de Eerw. Zusters W nengebracht en kon na van schrik te zijn bekomen naar De auto bekwam geen schade. SPRANG-CAPELLE (v.m. Spran* Predikbeurten Zondag 23 SeDtem ber 1934: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 Un Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur t nam. 5 uur Ds. J. C. Hagen. J.l. Woensdagmiddag had a hier een auto-aanrijding plaats doe een vrachtwagen van expedites v. en een luxe wagen uit Bred, Persoonlijke ongelukken kwamt niet voor. De wagens liepen beide eenige averij op. De Afdeeling Sprang-Capell* van de Bijzondere Vrijwillige Lan; storm kwam Donderdagavond j de zaal van den Chr. Volksbond i vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. J. Willigen burg, opende met een woor. van welkom aan de talrijk opgekt menen. Met een toepasselijk woor werden de prijzen uitgereikt va- de gehouden schietwedstrijd. Besloten werd deel te nemen aa: den op a.s. Zaterdag te houde; Landstormdag. Vervolgens werden besprekinge; gehouden om te komen tot hechte vereenigingsverband. Enkele voo; aanstaande personen uit de gemeent zullen worden aangezocht in eenlt vormen comité zitting te nemer, waarna in een te houden vergade ring een volledig bestuur zal worde; gekozen. Met een woord van dank voord; opkomst en opwekking om geregel aan de schietoefeningen deel li nemen, sloot de voorzitter de ver gadering. CAPELLE. Zooals algemeen be kend, bestaat dit jaar de Nederlani sche Christelijke Radiovereenigin 10 jaren. Een landelijk comité zi nu aan de N. C. R. V. trachten aa te bieden l'/2 ton voor een brooi noodige nieuwe studio, waardoo 21 November een offerdag zal wor den gehouden. In Vrijhoeve Capelle en's Greve duin-Capelle heeft zich voor dat doe een comité gevormd, bestaande ui de heeren: M. C. Rijken voorzitter J. v. d. Hoek, M. v. d. Hoven en Korteweg secretaris (D 72 's Greve duin-Capelle.) Het comité verwacht dat allen die de N.C.R.V. liefhebben, als een machtig middel tot komst van God; Koninkrijk in deze moeilijke, ver warde tijden, bereid zullen zijn to: het brengen van een offer. RAAMSDONKSVEER. De Kon Erk. Harmonie »de Eendracht» za! op Zondag 23 September a.s. de- namiddags circa 5 uur, een muzi kale wandeling maken door de ge meente. Op verschillende plaatsen in dt gemeente zullen marschen worden uitgevoerd Bij die gelegenheid zullen loten ten verkoop worden aangeboden, voor de binnenkort te houden verloting ten bate der Har monie, waarvan de dag nog nade, zal worden bekend gemaakt. Gezien de prachtige prijzen, welkt zijn te bezichtigen in de etalage van de Wed. Kooperberg aan den Kei- zersdijk, vertrouwen we dat ieder een of meer loten zal koopen, om de Harmonie die bij gelegenheden steeds klaar staat, te steunen. Op Maandag 1 October a.s. hoopt de heer J. W. Verhoeven, den dag te herdenken, waarop hij voo; 40 jaar in dienst trad als vertegen woordiger bij de firma C. J. de Klijn, graanhandel, alhier. Bij de firma staat dhr. Verhoeven gedurende dit aantal jaren, buiten gewoon goed aangeschreven, wegens zijn groote werklust en ijver en zijn onkreukbare eerlijkheid. Het zal den heer Verhoeven dien dag voorzeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Op de Woensdag j.l. ten gemeen tehuize gehouden aanbesteding voor het vervoeren en lossen van een groote partij straatklinkers was laag ste inschrijver J. Oome alhier. De drankbestrijdersvereeniging »Sobrietas» zal op Zondag 23 Sep-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6