immkkeI NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, .gibber a.s. in deze gemeente een bloempjesdag houden. Met den verkoop zal reeds Zaterdagavond worden aangevangen. Zondagmorgen zal er in de Dorpsche kerk leesdienst worden oehouden, terwijl des namiddags op 't Veer hoopt op te treden Ds. Cu perus. De verkoop van het Ver— pleegtondsbloempje ten bate van de T.B.C. bestrijding bracht ruim 38 gld. op. \J Dhr. Elsman hoofd der Dorp- sche Chr. school werd gekozen tot lid van het bestuur van het Protest. Vereenigingsgebouw. GEEHTRÜIDENBERG. Naar wij vernemen vorderen de werkzaam heden aan de Geertruidenbergsche rolbrug zoo goed, dat hoogstwaar schijnlijk de brug Zaterdag a.s. wederom voor het scheepvaartver keer zal kunnen worden openge steld. Hierdoor zal het groote on gerief voor de schippers weer geheel zijn weggenomen. Bij hoog water ligt het geheele scheepvaartverkeer stil, terwijl niet al te groote schepen met halftij onder de brug door- kunnen. Bij de familie V. alhier, d^pd zich een geval van vergiftiging voor, na het eten van spinazie. Het ge heele gezin werd onwel, zoodat de hulp van dokter Knaap moest wor den ingeroepen. Naar wij thans vernemen hebben zich echter na de geneeskundige behandeling geen nadeelige gevolgen meer voorge daan. De leverantie van 100.000 rijks getrokken straatklinkers voor reke ning dezer gemeente, is opgedragen aan de steenfabriek »De Koebon- gerd« te Wageningen. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9,30 en des n.m. '2 uur voor te gaan de heer v. d. Ent uit Aalst. o De alleen wonende weduwe A. Pauwels—Fens werd hedenmor gen door de buren dood in haar woning aangetroffen. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse hoopt Ds. Cuperus a.s. Zondag, in verband met een vacaturebeurt te Raams donksveer, des morgens half tien op te treden. Verschillende leden der plaatse lijke tuinbouwvereeniging maakten 11. Dinsdag een gezelschapsreis naar Amsterdam, waar o.m. een bezoek gebracht werd aan de »Amato», de groote tentoonstelling van fruit, groenten, bloemen, e.a. welke expo sitie met de meeste belangstelling bewonderd werd. Het eerste elftal der voetbal vereniging «Capelle» speelt a.s Zon dagmiddag te Kaatsheuvel voor de 3e klasse K.N.V.B. tegen Kaatsheu- velsche Boys». Onder leiding van het onder wijzend personeel maakten een aantal leerlingen der Chr. school a. d. Loonschendijk j.l. Dinsdag een uit stapje naar den Haag en Schevenin- gen. Des morgens werd een bezoek gebracht aan het panorama Mesdagh, terwijl op het Binnenhof het schit terend schouwspel van de opening derStaten-Generaal werd bijgewoond. Na den middag werd Scheveningen opgezocht. Hoogstvoldaan keerden de kleinen met den laatsten trein huiswaarts. LOON-OP-ZAND. Dinsdag j.l. werd met flinke belangstelling de jaar- lijksche bedevaart gehouden ter eere van den H. Cornelius naar Bokhoven. Men woonde aldaar een plechtige H. Mis bij en des namiddags de middag- dienst en vertrok daarna wederom huis waarts. J.l. Woensdag werd om 8 uur in de zaal bij den heer P. Beunis eene al- gemeene vergadering gehouden van de Loon op Zandsche Burgerwacht. Na opening werden de leden in ken nis gesteld met den uitslag van den ge houden schietwedstrijd. Vervolgens werd de deelname be sproken aan de a.s. Zondag te houden wisselprijswedstrijden. Deelgenomen zal worden met 3 vijftallen. Na bespreking omtrent eene wijzi ging in de orde der te houden vergade ringen werd gesloten. Maandagmiddag werd de heer A. Duister, aardappelkoopman uit Veen, bij zijn rondgang langs de huizen alhier plotseling onwel. Hij was blijkbaar door een lichte beroerte getroffen. Nadat hij door de omwonenden was verzorgd, heeft men hem per auto naar huis ver voerd. Paard en wagen zijn door een familielid naar de plaats van bestem ming geleid. Dinsdagavond had in de zaal bij den heer Stalpers om half 8 een alge- meene ledenvergadering plaats van de Maria-Vereeniging alhier. Als spreker trad op de Eerw. Pater Capucijn Patriciërs, met het onderwerp ..Is drankbestrijding voor onzen tijd? Wat te denken van.de toekomst". Deze rede werd door de vele aanwe zigen met aandacht aanhoord en ver schillenden is het wezen en streven en de noodzakelijkheid van drankbestrij ding recht duidelijk geworden. De tooneelvereeniging „St. Josef" gaf een dramatische schets „Zalig Nieuw jaar" welke de aanwezigen zeer boeide. De vergadering was gratis toeganke lijk ook voor dames niet-leden boven 16 jaar. De Burgerwacht alhier hield j.l. Zaterdag en Zondag op de banen aan den Moerschen weg eene onderlinge prijsverschieting. De behaalde resultaten waren als volgt: 1. Jos Vera 97 pnt. 2. C. Michielsen 95 pnt. 3. Jos. de Kort Azn. 83 pnt. 4. G. v. d. Wildenberg 78 pnt. 5. M. van Opstal 77 pnt. 6. G. de Jong 75 pnt. 7. M. v. Nieuwenhuizen 74 pnt. 8. C. Teurlings 67 pnt. 9. Th. Dankers 65 pnt. 10. J. Moonen 62 pnt. 11. W. v. d. Lee 61 pnt. 12. C. v. Laarhoven 60 pnt. 13. J. Aarts 58 pnt. 14. A. van Opstal 57 pnt. 15. A. v. Dongen 52 pnt. 16. L. van Laarhoven 52 pnt. 17. G. v. d. Louw 48 pnt. 18. H. Mols 47 pnt. 19. A. van Rooy Sr. 43 pnt. 20. P. van Beers 40 pnt. 21. Jos. van Hest 39 pnt. 22. P. van Berkel 39 pnt. - 23. P. de Beer 38 pnt. 24. C. van der Sanden 35 pnt. 25. C. Brands 34 pnt. 26. Jos. Wouters 34 pnt. 27. A. Leermakers 31 pnt. 28. M. Dankers 26 pnt. 29. J. de Kort 20 pnt. 30. P. van Veldhoven 14 pnt. Maandagmiddag had op t werk terrein voor de uitbreiding der schoen fabriek „Neerlandia" alhier een ernstig ongeluk plaats. Voor deze uitbreiding wordt voor zekere versteviging gebruik gemaakt van zware ijzeren balken. Bij het opstellen van een dezer schoot deze aan een zijde los met het gevolg dat de aannemer van het werk, de heer Ver- camipen uit Udenhout het gevaarte op zijn |chaam kreeg. De getroffene moest in ernstigen toestand onder den balk vandaan worden gehaald. Met spoed werd geneeskundige hulp ingeroepen, terwijl eveneens de pastoor alhier werd gewaarschuwd. Zr. Johanna, verpleeg ster uit het Liefdegesticht alhier, ver leende de eerste hulp, terwijl ook de ZeerEerw. heer Pastoor spoedig ter plaatse was. Door toevallige omstandigheden was Dr. Smals niet in Loon op Zand waar om naar Kaatsheuvel om hulp werd ge telefoneerd, vanwaar spoedig Dr. Vercauteren arriveerde. Na de noodi- ge voorzieningen werd het slachtoffer in zeer ernstigen toestand overgebracht naar het Gasthuis alhier. De burgemeester en inspecteur Van Helsland waren eveneens op het verne men van het ongeluk ter plaatse ver schenen en stelden een eerste onder zoek in. Bij informatie op heden bleek ons, dat de toestand van het slachtoffer vrij goed was de omstandigheden in aan merking genomen. Vervoer is evenwel nog niet toegestaan. J.l. Zondag hield de postduiven vereniging „De Albatros" alhier een wedvlucht uit Neufvilles, met den vol genden uitslag: H. Leermakers 1; C. v. Broekhoven 2, 7; L. v. d. Sanden 3; P. v. d. Sanden 4: M. Maas 5, 8: M. Coomans 6: C. v. Dongen 9. Kaatsheuvel, 20 Sept. 1934. Handelsavondschool. Het groote succes, dat de Handels- avondwintercursus op initiatief van de R.K. Middenstandsvereeniging vorig jaar gehad heeft, is oorzaak geweest, dat ook dezen winter wederom een avondcursus in Handelsonderwijs met de aanverwante vakken zal gegeven worden. Alle leerlingen, op één na, heb ben het vorig jaar den aangevangen cursus beëindigd; een bewijs, dat het onderwijs in een groote behoefte voor zag, en dat het door de gegadigden ge waardeerd werd. Hierin ligt voor het Bestuur van de R.K. Middenstandsvereeniging een re den om op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarom zal ook dit jaar we derom gelegenheid gegeven worden op den ingeslagen weg voort te gaan. Voor leerlingen van het vorig jaar zal gelegenheid gegeven worden een vervolgcursus te volgen, terwijl het in de bedoeling ligt tevens een nieuwen cursus voor eerstbeginnenden aan te vangen. De commissie met het toezicht en de regeling belast zal voor de orga nisatie van den komenden winter avondcursussen op Donderdag 27 Sep tember in Euphonia een zitting houden. Prijsvlucht. De Kaatsheuvelsche Concoursbond besloot tot het houden van een plaatse lijke prijsvlucht op Zondag 23 Septem ber, om tegemoet te komen aan de on kosten die de leden van den bond ge had hebben bij dewoorvluchten ter trai ning voor de verwachte T.B.C.-vlucht op Zondag a.s. Nieuw Gasthuis. Naar wij uit goede bron vernemen, is binnen zeer korten tijd de aanbeste ding te verwachten van een nieuw gast huis dat zal verrijzen op het terrein, gelegen tusschen het gasthuis der Eerw. Zusters en de St. Theresia-school. De heeren Gebr. Oomen uit Ooster hout hebben als architecten opdracht tot het ontwerpen van plannen gekre gen. Benoeming Deken. Naar wij vernemen heeft Z.H. Exc. benoemd tot Deken van het dekenaat Waalwijk, den Z.Eerw. Heer Pastoor A. J. van den Brekel te Kaatsheuvel. Tot pasoor van de nieuwe op te rich ten parochie St. Jozef in Kaatsheuvel (Telefoonstraat) de Weleerw. Heer F. J. C. de Klijn, kapelaan van St. Jan aldaar. Zoowel den HoogEerw. Heer Deken als den nieuwen Pastoor bieden wij on ze gelukwenschen aan. Als grenzen van de nieuwe parochie zullen gelden: de Julianastraat, die nog geheel bij de parochie St. Jan blijft; de Gasthuisstraat ten Oosten van de Ju lianastraat en alles wat verder Oost waarts gelegen is, komt onder 't pasto raat van Pastoor de Klijn. Eveneens het Oostelijk gedeelte der Mgr. Völker- straat vanaf de Julianastraat. De Verlengde Hoofdstraat met Vaartstraat tot waar de Telefoonstraat bij de Vaartstraat uitkomt, blijft bij de Parochie St. Jan, behalve de hiertus- schen gelegen woningen op Sprangsch grondgebied. De z.g. 2e Sprangsche- straat met wat daarvan verder Oost waarts in de Gem. Sprang-Capelle ligt, valt onder de nieuwe parochie. De Zeer Eerw. Heer F. J. C. de Klijn eerste pastoor der nieuwe parochie, blijft voorloopig nog kapelaan van St. Jan. Tot kerkmeesters zijn benoemd de heeren M. Didden, A. de Kort, J. Maas en H. van Woensel. Combinatie Kegelclub. Tusschen de Kegelclubs Houdt de Plank en N. O. P„ beide gevestigd bij Hotel A. A. Snoeren van Heesch is overeengekomen beide clubs onder den naam van N. O. P. te vereenigen. Als clubavond is vastgesteld de Maandag avond. Valsche rijksdaalders. Thans zijn ook in onze gemeente val sche rijksdaalders in circulatie. Door de Fa. H. P. D. v. d. VI. alhier is er een in ontvangst genomen, zonder dat men weet van wie. Oogenschijnlijk is de rijksdaalder niet van den echte te on derscheiden. Bij een nauwkeurig onder zoek blijkt echter het beeld minder scherp, terwijl de klank geheel afwijkt, van die van ons zilverstuk. Het publiek zij dus op zijn hoede. Dansen. Er was zeer veel belangstelling voor het eerste Bal dat Zondag j.l. in de zaal van den heer Jan van Dun gegeven werd. Reeds om 7 uur was de zaal uit verkocht, een bewij^ dat er meer dan genoeg liefhebberij voor Therpsichores kunst in onze plaats bestaat. Honderden moesten wegens plaats gebrek geweigerd worden. In de zaal werden de door den Burgemeester voor deze gelegenheid gegeven voorschrif ten stipt nageleefd. De „The Music Friends" Band uit Oosterhout voldeed uitstekend, zelfs zoo, dat hij voor den komenden Zondag 23 September ook op het Euphonia-Bal geëngageerd is. In het belang van de betrokkenen zouden wij er op willen wijzen, dat streng de hand zal gehouden worden aan den eisch „geen toegang onder de 18 jaren". Personen, die meenen de wet in deze te kunnen ontduiken, zul len spoedig ondervinden, dat zij zich alsdan aan jiet gevaar bloot stellen een proces-verbaal op te loopen en uit de zaal te worden verwijderd. Het tweede openbaar Bal volgt Zondag in de zaal van Euphonia van 6 tot 10 uur. Aangehouden. Als verdacht van overtreding van art. 247 van het Wetboek van Straf recht is deze week op zijn werk door de Kon. Marechaussee met den gem.- veldwachter uit Sprang-Capelle aange houden een zekere S„ oud 52 jaar. Hij is op transport naar Breda ge steld. Tribune Sportpark. Dat het in de bedoeling ligt ons R.K. Sportpark in alle opzichten zoo goed als mogelijk is te verzorgen, moge blij ken uit het feit, dat door het Bestuur is besloten tot het bouwen van een tri bune van niet minder dan 400 zitplaat sen. Reeds binnen zeer korten tijd zal de tribune gesteld worden. R.K.V.V. D.E.S. Voor de 3e klasse I.V.B. zal Zondag a.s. onze R.K.V.V. D.E.S. 1 op eigen terrein uitkomen tegen K.J.W. 1 uit Oisterwijk. Geeft D.E.S. het spel van vorigen Zondag te zien, dan blijven de winnende puntjes zeker in Kaatsheuvel. D.E.S. 2 komt te Tilburg uit tegen Sarto 2 voor de 2e klasse R.K.V.B. D.E.S. 3 gaat Berkel 1 bezoeken voor de 2e klasse B. R.K.V.B., terwijl D.E.S. 4 Sarto 4 uit Tilburg op bezoek krijgt. D.E.S. 5 gaat te Waalwijk H.E.C. 3 bekampen. Kaatsheuvelsche Boys. De Kaatsheuvelsche Boys spelen hun tweeden competitiewedstrijd, eerste thuiswedstrijd, tegen Capelle 1 Ook hier mogen we op een succes voor onze jongens rekenen. Burgerlijke Stand. 1 t.m. 15 September 1934. Geboren: Virgine C. M. dv Wilhelmus Bee- rens en C. J. Hollants. Reinier zv Johannes Mieris en Johanna Pomper. Theresia C. M. dv Petrus P. Steen bergen en Maria G. Jansen. Marius H. zv Adrianus Valk en Martina Ko gels. Johannes H. zv Johannes van Dongen en Johanna Lips. Johanna H. M. dv Hendrikus Schoenmakers en C. van Riel. Marinus W. M. zv Pe trus Klijn en Maria Brabers. Corne lia J. dv Franciscus Damen en Jos. Voogd. Lambertus W. zv Adrianus Dingemans en W. Schoenmakers. Cornelis P. M. zv Christianus Robben en Gerarda Kemmeren. Gehuwd: Antonie van Delft, 33 jaar en Maria E. Dieltjens, 34 jaar. Cornelis H. Beerens, 28 jaar en Maria Hamers, 24 jaar. Adrianus Dingemans, 27 jaar en Johanna Damen, 25 jaar. Johan nes H. J. de Kort, 29 jaar en Gijsb. Brok, 24 jaar. Cornelis Brands, 29 jaar en Cornelia van Iersel, 25 jaar. Overleden: Cornelis M. Pijnenburg, echtg. van Wilhelmina Biemans, 45 jaar. Vir gine C. M. Beerens, 6 d. Adriaan de Vries, wed. van Johanna v. Asten, 70 jaar. Laurens Damen wed. van Antonia Netten 72 jaar. Albertus Koks, 79 jaar. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Nu het bestuur der Patroonsvereeni- ging van Schoenfabrikanten te Waal wijk klaarblijkelijk heeft gemeend van wege gebrek aan solide argumenten op ons slechts eenmaal in de locale pers gegeven overzicht ten aanzien van het volledige verloop der loonsverlagings- voorstellen een persoonlijken aanval te moeten doen in Uw blad van 15 dezer tegen ondergeteekende, zoo is wel on vermijdelijk hoewel ongaarne -in mijn antwoord „persoonlijk" te zijn. Echter zullen wij dat doen in te genstelling met den schrijver namens de patroons terzake; en passend, zooals dat behoort. Voorop een vraag. Waren wij niet strikt juist en zake lijk en in het algemeen in ons aan de pers gegeven overzicht over de loons- verlagingsvoorstellen? Wij gaven tevens daarbij toch in alle onderdeelen zoowel van de jeugdige als volwassen arbeidskrachten de voorstellen weer, zooals wij die letter lijk ontvingen van de betrokken werk gevers. Ook de voorgeschiedenis ervan. Welnu, met een zijdelingsche en on ware greep in de verte over de waarde der loonsverlaging, zooals dat de schrij ver namens het patroonsbestuur deed in Uw blad, komt men er nooit, omre den de absolute onwaarheid van wat men er over schrijft door den lezer zelf kan worden gecontroleerd en vastge steld aan de hand der loonsverlagings- voorstellen, afgedrukt in meer genoemd overzicht. Zoodoende kan men ook vaststellen, dat wij nergens hebben beweerd, dat al de volwassen arbeiders in hun loon zul len worden verlaagd met ±27% doch wel, dat de volwassen arbeiders van 2160 jaar tot heden in drie klassen naar bekwaamheid ingedeeld tegen een loon van resp. III klasse: 18. II klasse: 20.50. I klasse: 23. nu volgens de voorstellen van de werk gevers zouden worden verlaagd als volgt: Volwassen mannelijke arbeiders van 21 tot 55 jaar: Oud Nieuw Veria- In loon: loon: ging: Klasse III: 18.-16.80 1.20 6.66% Klasse II: (21 jaar) 20.50 16.80 3.70 18.04% (22 jaar) ƒ20.50 18.72 1.78 8.68% Klasse I: (21 jaar) ƒ23.-16.80 ƒ6.20 26.95% (22 jaar) 23.— 18.72 ƒ4.28 18.60% (23 jaar) 23.— 20.64 2.36 10.26% en ouder. Uit bovenstaande loontabel blijkt overvloedig het bewijs van de mate der loonsverlagingsvoorstellen. Zoo men ziet worden zelfs de arbeiders, die vol gens de werkgevers pas op 23-jarigen leeftijd als geschoolden worden be schouwd; le klasse nu 23.—, dan op 20.64 gebracht. Alzoo toch nog een loonsverlaging van ƒ2,36 per week of ruim 10%. De verlaging van de 22- en 21-jarige 1ste klasser is beduidend meer (zie bovenstaande overzichtje). En waar er 'n noemenswaardig aan tal arbeiders in de schoenindustrie wordt aangetroffen in de volwassen klassen beneden de 23 jaar, en als volle krachten in heel veel gevallen aan de spits staan van het productie-proces, zoo zijn de werknemers en ieder ander belangstellende in het wel en wee der arbeiders zelf het best in staat te beoor- deelen wie er heeft zitten uit te „knobe len' over de loonsverlaging, n.l.: „on dergeteekende of de werkgevers". Reken er op, heeren werkgevers, de oogen van de arbeiders zijn om dat al les te zien voldoende open. Ook weten de arbeiders wat dat alles practisch be- teekent in de schoenindustrie, ook al werken er velen op stukloon. Wat nu aangaat het „argument?" van het patroonsbestuur te Waalwijk, n.l. dat men in andere centra er toe is overgegaan schandelijk lage loonen te betalen, evenmin kindertoeslag, garan tie-loon, vacantie, e.d. emolumenten, is een bewering zonder zich rekenschap te willen geven van wat men zegt. Im mers, de heeren te Waalwijk weteii zeer goed, dat Kaatsheuvel, Loon op Zand, Tilburg, Dongen, Den Bosch, Gilze en meer andere plaatsen even goed kindertoeslag en vacantie geven (althans voor zoover het leden der pa troonsfederatie betreft) als te Waal wijk bij slechts enkele patroons het ge val is. Terwijl sommige werkgevers tot het garantieloon aanvullen, wat ner gens noemenswaardige* bedragen zijn; weer anderen laten slechts precies 70 of 50% van de werkweek werken, zoo dat men in die gevallen als patroon niets weggeeft. Met dat alles staat het ook zoo te Waalwijk. Dat er schandelijk lage loonen be taald worden, slaat in verhouding het aantal werkgevers ter plaatse niet min der op het centra Waalwijk. Als de Heeren daar lust toe hebben, kan men dat controleeren op ons kantoor te Waalwijk, Kerkstraat 127. Het is het patroonsbestuur te Waal wijk evengoed als ons bekend, dat men daar, naast het kleine aantal leden hun- der op het centrum Waalwijk. Als de vérs-schoenfabrikanten aantreft; laat staan het aantal kleinere bedrijfjes. Bij de ruim 20 bovengenoemden zijn de toestanden voor de werknemers even ongunstig als in de andere centra der schoenindustrie. Ook wel bij grootere te Waalwijk is het nog lang niet in orde. Dat er te Waalwijk slechts enkele werkgevers zijn, waar betere toestan den bestaan, valt niet te ontkennen, en is door ons nooit ontkend. Doch dat is niets buitengewoons. Het patroonsbe stuur weet toch, dat men die ook in andere centra aantreft; ook nog wel „in de naaste omgeving van ondergetee kende Dat de loonen bij die enkelen te Waalwijk zeker niet beter zijn dan bij die enkele in andere centra, weet ook het patroonsbestuur. Wij merken hierbij op, dat die enke len te Waalwijk, evenals die enkelen in andere centra, minstens 30% meer eischen van hunne arbeiders dan waar ook in de schoenindustrie. Vandaar dat die enkelen te Waalwijk en elders gezien ook hun zoo veel gunstiger posi tie als fabrikant -hunne productie stukken goedkooper gemaakt hebben, dan het zooveel malen grooter aantak werkgevers, die in evenveel ongunsti ger positie zijn. De Heeren weten dat alles, temeer omdat indertijd die om standigheid werd aangegeven om de minimum-loonen zóó laag te stellen. Bovendien, niet het eindbedrag wat men aan de arbeiders uitbetaalt, be paalt het al of niet duurdere per paar aan maakloon, doch wel wat men van den arbeider eischt voor zijn tijdloon. Dat is de waardemeter voor den kost prijs qua loon aan den werkman. En dan herhalen wij, dat de productie bij die enkele grootere werkgevers heel wat goedkooper is dan bij de andere bedrijven bovenbedoeld. Vandaar dat de schrijver namens het patroonsbestuur zulk een ongelukkig slecht motief gezocht heeft om z.g. te nopen tot loonsverlaging. Hij zegt im mers, dat sedert de daling der grond stoffen-prijzen het loon de hoofdfactor bij den kostprijs is geworden, en daar om de loonconcurrentie voor Waalwijk niet vol te houden is. Als deze stelling van den schrijver juist was (althans het loon, wat men aan de arbeiders uitbetaalt) en daar gaat het hier om dan is naar onze vaste overtuiging de kostprijs per paar zoo laag, dat er ondanks een prijsdaling bij den verkoop voor den fabrikant nog aardig wat aanzit. Als het zóó stond dan moesten wij den drang in onze afdeelingen naar loonsverhooging absoluut steunen. Zóó gunstig zien wij den algemeenen toe stand echter toch niet. Vandaar dan ook ons standpunt; handhaving van de bestaande minimum-voorwaarden. Dat zit er nog behoorlijk aan. Bovendien ook de werknemers hebben recht op be staan. In ieder geval mag het patroonsbe stuur gerust zijn en is er allerminst re den voor vrees, dat de bedrijven van wege het arbeidsloon zullen verloopen. Intusschen zijn de arbeiders in de schoenindustrie niet van plan, om steeds aldoor getroffen te worden door andermaal nog meer verslechtering hunner arbeidsvoorwaarden, gepaard met opvoering van vaak onredelijke eischen van prestatie. Laten de werkgevers in een andere richting zoeken en dan goed toezien. Het motief tot loonsverlaging tengevol ge van loonconcurrentie ook niet uit andere centra heeft voor Waalwijk geen enkelen grond. Integendeel; er is stof te over om het tegendeel aan te toonen. als er gesproken zou worden over concurrentie. B.v. o.m. juist ook van Waalwijk gaat de groote concur rentie niet in het minst uit, n.l. door het zijn van schoenfabrikant en tevens groot-winkelier. Dat is „de" concurren tie, uitgegroeid tot een mistoestand in de Noordbrabantsche schoenindustrie en in den Hollandschen winkelstand. En ondanks dat vindt men hieronder de werkgevers, die mede bevorderen de loonsverlagingsvoorstellen. Zij, die om meer dan een reden bij wijze van spre ken het dubbele aan hun arbeiders kun nen betalen in plaats van 70%. Thans nog een enkel woord over de loonstatistiek over 1933, welke men er

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7