Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON I DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. BUITENLAND. SUMMER 77. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934. 57c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des inoigens om uiterlijk V uur in ons bezit ii)n Bij contract flink rabat. Heclames 40 cent per regel. Prijs der AdvertentiëD 26 cent per regel; minimum 1.50 ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD ABONNEEREN ONTVANGEN DE tot dien datum verschij nende NUMMERS GRATIS. WASPIK. Vrijdagavond vergaderde de raad der gemeente Waspik onder voor zitterschap van burgemeester P. Dekkers. Afwezig weth. Rubbens en dhr. Joh. Smits. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van O.M.O. in N.Br. dankbetuiging voor het toegezegde subsidie voor het jaar 19341935. De heer v. d. Rijken vraagt of over deze kwestie al informaties zijn ingewonnen bij de gemeente Made. De Voorzitter zegt dat dit nog zal gebeuren. Verslag Warenkeuringsdienst en een schrijven van Ged. Staten be treffende de vergoeding voor ambts woningen,worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Wijziging Winkelsluiting. De Voorzitter zegt dat de nieuwe wijzigingswet de mogelijkheid schept een regeling te treffen, waarbij de bestaande verkoopgelegenheid op Zondag voor fruit-, visch-, brood-, banket-, suikerwerk- en chocolade winkels wordt verruimd van 4 tot ten hoogste 6 achtereenvolgende uren, alsmede bedoelde verkoop gelegenheid wordt in het leven geroepen voor tabak- en sigaren winkels en voor slijterijen en loka liteiten, waarvoor een z.g. volledige vergunning geldt, voor ten hoogste 4 achtereenvolgende uren. Deze regeling kan echter slechts dan toepassing vinden, indien en voor zoover de gemeenteraad heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buitengewone om standigheden daartoe aanleiding geven. De belanghebbenden zelf zijn reeds gehoord en deze hebben zich voor het overgroote deel uitgesproken voor het toepassen der regeling. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. 54. Nadruk verboden. (Slot). men i. ïur St n Bra Spr. stelt dan ook voor dat de raad de bedoelde verklaring aflegt. De heer v. d. Rijken merkt op dat de raad er niets aan te vertellen heeft welke winkels langer geopend mogen zijn. Nu zullen b.v. sigaren winkels 4 uren open mogen zijn, maar winkels die sigaren als bij artikel hebben mogen in 't geheel niet verkoopen. Spr. vindt de regeling voor deze menschen dan ook onbillijk. De Secretaris merkt op dat de winkeliers zich toch met zoo goed als algemeene stemmen voor de verruiming hebben uitgesproken. De heer v. d. Rijken vraagt of ook wel de meening is gevraagd van winkeliers, die niet bij den Midden stand zijn aangesloten. De heer v. Dongen zegt dat alleen het oordeel is gevraagd van de georganiseerden, en dan nog slechts van hen, die bij de regeling belang hebben. De heer v. d. Rijken vindt dat de regeling niet in orde is en onbillijk heden inhoudt. Het voorstel wordt aangenomen met 7—2 stemmen tegen de heeren W. en J. Pruissers. 3. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeentebegroo- ting 1934. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten er aanmerking op gemaakt hebben, dat het voordeelig saldo van den dienst 1933 is overgeschreven naar den post subsidie Armbestuur. Het Armbestuur zal toch gelden moeten hebben en daarom stelt spr. voor den post van f2000 voor steun ver leening aan diegenen die buiten de officieele steunregeling vallen en welke post nog niet is aangesproken, over te brengen naar subsidie Arm bestuur. Spr. merkt op dat de gemeente op het oogenblik onder zeer strenge controle van Ged. Staten staat en zeer voorzichtig met haar financiën moet omgaan om de eindjes aan elkaar te kunnen knoopen. Ged. Staten wenschen dit jaar de begrooting van het Armbestuur ter inzage te krijgen, alvorens deze dooi den gemeenteraad wordt vastgesteld, zoodat zij er waarschijnlijk ernstige wijzigingen in zullen brengen. Spr. zegt nog dat B. en W. aan den Minister hebben medegedeeld dat de wensch van den raad is dat de gemeente in een hoogere klasse voor de steunverleening zal worden ingedeeld. Daarop is nog geen ant woord ingekomen, maar spr. kan al wel zeggen, dat, mocht de Minister dit verzoek inwilligen, nog dit be- grootingsjaar een nieuwe belasting Het meisje, dat het parlementslid nooit eerder gezien had, kon niets angstaanjagends ontdekken aan een vedmoeid en gejaagd uitziend heer van r middelbaren leeftijd, volkomen „gent- jHlt.leman" in kleeding en manieren, die L j^iet Reginald's moeder binnenkwam. mar des te meer was ze overstuur noor de ontmoeting met de vrouw des huizes, die in haar herinnering leefde als een koude, hoogmoedige, harteloo- *e „grande dame" met een uitgespro ken gave om iemand met haar geraffi- Vl f^erd-welgekozen woorden en vlijm- "berpe tong te martelen, rboeker- Maar de Lady Carshaw van nu uitgeverij* is onlangs' lap Engel-^ ler werd»j die mei en 1 dit it zijn we o| slaagde er oogenblikkelijk in om dien indruk uit te wisschen. Lieve kind, zei ze, met een stem die haast brak van tranen, het is ont zettend wat je allemaal hebt moeten doormaken. Kun je me ooit vergeven? Carshaw, die Meiklejohn glad ne geerde, fluisterde zijn moeder in, dat Winifred direct (naar bed moest. Ze was volkomen uitgeput. Een van de dienstmeisjes zou bij haar op de ka mer slapen voor het geval dat ze mid den in den nacht wakker zou worden en zich angstig voelen. Toen Reginald met William Meik lejohn alleen bleef, was hel zijn be doeling het parlementslid een moreele "sti ifiing toe te dienen die geen stuk aan hem heel zou laten. Maar ternau wernood begonnen, was hij al ontwa pend. Zijn toehoorder was een gebro ken man; hij bekende alles en deed zelfs geen moeite zijn gedrag te veront schuldigen. Een betere houding had hij tegen over Sir Reginald niet kunnen aanne men. Toen Lady Carshaw weer bin nenkwam ze had zich, uit vrees, dat de jongeman zich niet zou kunnen beheerschen, gehaast om terug te kee- ren zag ze haar zoon juist een brandy-and-soda inschenken voor den man, die Winifred zooveel leed be rokkend had. zou moeten worden geheven. De Secretaris merkt op dat er weinig kans is dat de Minister op iet verzoek zal ingaanook voor andere gemeenten is het afgewezen. De Voorzitter voegt daar nog aan toe dat plaatsing der gemeente in de achtste klasse nog geen verbete ring zal brengen. Daarvan zullen n.l. alleen die gezinnen met geen of weinig kinderen profiteeren, hetgeen niet de bedoeling is van den raad. Wordt de gemeente in deze klasse ingedeeld, dan kunnen de werkloozen toch niet meer dan f 10.60 trekken. De heer Brokx vindt het opmer kelijk dat men in Raamsdonk wel meer steun kan geven. Spr. vindt den steun voor groote gezinnen abso luut te laag en vraagt daarom of 't niet mogelijk is den post van f2000 aan te wenden om de uitkeeringen te verhoogen. De Voorzitter weet ook dat de steun te laag is. De gemeente moet echter oppassen dat hare financien niet vastloopen. Spr. acht het beter eerst het antwoord van den Minister af te wachten. De post van f2000 is beslist noodig voor't Armbestuur, dat ook geen gelden meer heeft. De heer v. Dongen zegt dat inder tijd door de meerderheid van den raad besloten is aan het Armbestuur f5100 te geven. N._ willen B. en W. maar f2000 geven. Spr. vindt dat die beide besluiten met elkaar in conflict komen. Voorzitter. De raad kan wel be dragen voteeren, maar we moeten toch ook de middelen aangeven. Als Ged. Staten de begrooting van het Armbestuur gezien hebben, zullen zewel met andere voorstellen komen. Er valt niet veel te vertellen. Geen der betroken partijen was gebaat hij een publiek schandaal, dat alle pennen en tongen wekenlang in beweging zou hebben gebracht en de politie werkte mee, daar de belang hebbenden niet op yervojging aan drongen, de geschiedenis op elegante wijze in de doofpot te stoppen. De schietpartij in Wapping werd voorgesteld als een tamelijk onbelang rijk feit, zooals [zich vaker bij een arrestatie voordoet. Fowles onver wachte komst jop het suprème mo ment werd verklaard door Rachel Craik, toen ze over den eersten hefti- gen schok, die het vernemen van Ralph Meiklejohn's dood haar gege ven had, heen was. Een eenigszins triomfantelijke op merking van Greyfoot, dat er 'nu ge noeg spul was geweest over die kwaje meid en dat hij daar nu eens defini tief een stokje voior gestoken had, had haar ongerust gemaakt en ze had Fowle haast-je, rep-je naar den stei ger in Wapping gestuurd om „Mr. Vane" te waarschuwen. Hij was daar juist op tijd gearriveerd om (Zijn moeite met een revolverkogel beloond te zien. Sir Reginald en Winifred trouwden in allen eenvoud en na een korte hu welijksreis aanvaardde hij zijn taak in de fabrieken. Met het bedrag van f2000 is het Armbestuur voorloopig weer ge holpen, en mocht dan de gemeente- begrooting een batig saldo opleveren, dan kan het subsidie verhoogd wor den. v. Dongen. Ik denk dat Ged. Staten zullen eischen dat f5100 beschikbaar wordt gesteld. Laten we daarom daartoe besluiten. Als de raad inder tijd dit bedrag heeft toegezegd dient hij toch ook de middelen aan te geven, desnoods door belastingver- hooging. Voorzitter. Maar dan moet de raad niet terugschrikken voor een belas- tingverhooging. Ged. Staten zullen wel inzien dat de gemeente niet alles kan blijven doen. v. Dongen. De raad zal toch moeten inzien dat het besluit om f5100 te geven niet deugt. Van de begrooting van het Armbestuur deugt niets. Verschure. U zegt wel dat de begrooting van het Armbestuur niet deugt, maar dat is dan een fout van den raad en niet van 't Armbestuur. Het voorstel wordt aangenomen tegen stemden de heeren v. Dongen, Verschure en v. d. Rijken. 4. Wijziging Vleeschkeuringsver- ordening. De Voorzitter zegt dat het nood zakelijk is, in verband met het inwerkingtreden van den N.C.B.- destructor, de bepaling in de ver ordening op te nemen dat de cada vers naar het te bouwen cadaver- huisje moeten worden gebracht. De heer v. Dongen vraagt of de gemeente niet te vroeg is geweest met aan te sluiten bij den destructor. Verschillende gemeenten hebben tot 1936 uitstel gehad. De Voorzitter zegt dat de gemeente indertijd gedwongen was toe te treden. Bij de rondvraag vraagt de heer Langerwerf of niet een schrijven is ingekomen van den Bond van Groote Gezinnen betreffende de afkeuring van een woning. De Voorzitter zegt dat B. en W. daarover reeds beraadslaagd hebben. Een besluit is echter nog niet ge nomen. De heer v. Dongen verzoekt het venten door personen van buiten de gemeente te beperken. De winkeliers lijden daar groote schade door. De Voorzitter zal de politie op dracht geven toe te zien dat er alleen op Woensdag gevent wordt. De heer v. d. Rijken gelooft dat de venters-verordening niet in orde is en verzoekt eens bij andere ge- Meiklejohn hield zijn beloften. Toen de West-Afrikaansche onderne ming haar ^hoogtepunt bereikte, ver kocht hij zijn aandeelen, bedankte als lid van het parlement en deponeerde bij de bankiers van Carshaw op Wini freds naam soliede fondsen tot een bedrag van vijf-en-tachtig duizend pond. Zoo kon zij haar man in staat stel len de hypotheken op Izijn bezit af te lossen, maar Reginald voelde er niets voor om zich uit zaken terug te trek ken. (Waarschijnlijk zal hij sterven als millionair, maar vóór het zoover is, hoopt hij nog een lange reeks van jaren als Winifred's gelukkige echt genoot te leven. Petch en Jim hadden een jfiksche kloppartij, door de genegenheid voor de schoone Polly geïnspireerd. Heel Uxbridge was er (vol van, maar Polly wispelturigheid uw naam is vrouw! liet ze allebei schieten en schonk kort daarop baar hart en hand definitief aan den welgestelden en meerdere jaren ouden eigenaar van een manufacturenzaak. Intus- schen, hel bovengenoemde drietal werd door Sir Reginald royaal be loond voor de bewezen diensten. De politiebeambten, die zich zoo veel moeite hadden gegeven om het mysterie tot klaarheid te brengen en Winifred te bevrijden, werden even meenten te informeeren hoe de regeling daar is. De Voorzitter zegt in besloten vergadering over deze kwestie nog mededeelingen te zullen doen. De heer Langerwerf vraagt het schoollokaal weer beschikbaar te stellen aan den N.C.B. voor den winteravondcursus. De Voorzitter zegt dat de N.C.B. vorig jaar f 1.per avond voorliet lokaal betaalde omdat de rijks accountant deze vergoeding geëischt had. Wil de N.C.B. het lokaal nu gratis hebben dan moet hij een verzoek aan het gemeentebestuur richten, dat dan op zijn beurt de goedkeuring van den Minister moet vragen. Weth. Vloemans zegt dat de huur- som van vorig jaar nog steeds niet betaald is. Langerwerf. Dat komt nog wel 1 De vergadering wordt hierna ge sloten. Overeenkomst tusschen Japan en de Sovjet. Naar verluidt zouden Japan en Sovjet Rusland tot een overeenstem ming zijn gekomen aangaande den prijs voor den Oost-Chineeschen Spoorweg. De Japansche minister van buiten- landsche zaken Hirota en de Sovjet- Russische gezant zouden den prijs op 170 millioen yen hebben vast gesteld bij een niet-formeel verdrag. De typhoon in Japan. De cijfers omtrent het aantal slachtoffers van den typhoonramp in Japan, melden 1926 dooden, 5553 gewonden en 180 vei misten. Daar het aantal slachtoffers met het uur schijnt te stijgen, verwacht men dat er nog meer slachtoffers zijn. Het onderzoek in de ruïnes naar mogelijke teekenen van leven of naar meer slachtoffers worden voortgezet. De typhoon had nu en dan een snelheid van 130 meter per seconde. Uit Osaka worden hulptreinen gezonden om de slachtoffers levens middelen en kleeding te verstrekken De Volkenbond wenscht uitbreiding. De president van den Raad van den Volkenhond, de Zweedsche minister Sandler, heeft Zaterdag een radiorede gehouden, waarin hij de Vereenigde Staten uitnoodigde toe te treden tot den Volkenbond. Dit is de eerste maal, dat de min vergeten. Mr. Marshall, een „ge weldige jager", kan elk jaar rekenen op een invitatie om eenige weken van het jachtseizoen op Sir Reginalds landgoed door te brengen. William Meiklejohn Jeeft zeer te ruggetrokken. De gebeurtenissen, die aan Winifreds huwelijk voorafgin gen, hebben werkelijk een ander mensch van hem gemaakt. Winifred gaf Rachel Craik een toe lage waarvan zij behoorlijk kan leven en Greyfoot, (wiens gewonde arm nooit meer geheel genas, fungeert thans als portier op het landgoed van Sir Regi nald Carshaw. Niet lang geleden, toen het jong gehuwde paar naar Waterloo-station reed, om vandaar een vacantie-uit- stapje te beginnen, liet Winifred haar blik dwalen over de breede Waterloo- Road. Daarginds, zei ze, is Henry street. Het meest sympathieke plekje van heel Londen, verklaarde Reginald jolig en hij gaf haar een kus, tot glimlachende verbazing van een voor bijganger, die toevallig net in de auto keek. EINDE. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Laigslraatsrkr Courant*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1