Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. )0 m FEUILLETON h AS DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN, w DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. belastingvrij. Prima en Billijk. BUITENLAND. RUMMER 78. ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934. 57c JAARGANG. Dit blad verschijnt Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. ln ons bezit *i]n. Bij contract flink rabat. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2Ö. Telefoon No. 38. Reclames 40 cent per reg*l. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 'JO cent per regel; minimum 1.&0 .LOOP ets H.Bi 5% sdaj caféi L en 80 café' tsheu uur tuis E 3 ren a weg ,oon- 34,gr[ remm 7 Me 1» g" rein n n koop vterre 1. e B koop >uwli i dijk ,oon- n. chani Cerstc We zt|n armer geworden. Dat staat als een paal boven water en we zijn het er dan ook zoo goed als allen over eens, vooral nu we het tijdstip zien naderen dat we den overvloed der vette jaren hebben opgeteerd. Maar als men in de verschillende bladen de jeremiades leest over de Troonrede en over de Millioenennota dan schijnt het dat men in vele kringen nog niet geneigd is de con sequenties van deze verarming te trekken. Het is vooral de arbeiderspers, niet alleen de'soc. democratische, maar ook de katholieke, die op de bezuinigingsmanie van de regeering afgeeft. Wekennen het liedje al voldoende: er is nog genoeg te halen bij de «rijken», daarom voor hen de be lasting nog maar wat opgeschroefd, zoodat de bezuinigingspil weer wat kleiner en dus gemakkelijker te slikken wordt. Wij kunnen het mei een dergelijke kortzichtige theorie niet eens worden. Eigenlijk verwonderen wij ons er eerder over dat men in de arbeiders kringen zoo naïef over de econo mische ontwikkeling der laatste jaren kan denken, en dat men daar maar blijft vasthouden aan wat in een periode van hoogconjunctuur be reikt is. Nu het meer en meer duidelijk wordt, dat de economische toestand zich stabiliseert op het niveau waar toe wij zijn afgeduikeld, nu wij eigenlijk niet meer van een «crisis» spreken kunnen, in dezen zin dat het»verschijnsel» vandaag of morgen wel weer uit de wereld zal zijn, zou een middel als het aanboren van nieuwe geldbronnen in een zeer verarmde samenleving hoogstens een lapmiddeltje kunnen zijn, en geenszins een afdoende verbetering van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch. HOOFDSTUK I. Het was een feestavond in Ricasole. De lange officierstafel schitterde van zilver en kristal. Op het sneeuwwit da mast prijkten de polobekers en tro cheeën, die het regiment in Indië, Egypte en Ceylon had gewonnen. De militaire kapel speelde in de open lucht onder de veranda. De hofmees ters en de Malthezer bedienden liepen ^vlug en geruischloos af en aan. De officieren van het East-Mercia- hegiment hadden het gastmaal aange boden aan de officieren van de Au- 1 berge de Cistille, die op het punt ston den Malta te verlaten, om naar Indië 'e gaan. Ze waren nu al anderhalf jaar goede kameraden geweest, hadden sa- 'uen polo gespeeld en allerlei sport bedreven, zoodat het hun van weers kanten speet, dat ze nu scheiden moesten. Kolonel Lang, de commandant van het regiment, dat ontving, was druk •nnrtvli11 8esPrek met den majoor van de ins is atterLi~artillerie, die wegtrok. Met ts en r°°te ^langstelling spraken ze over ijzen r11'20®11611 in Indië. De East-Mercia's ht te ac^en daar ten tijd gediend, maar i teert 2 van voor voor de komende jaren waarborgen. Onze internationale economische verhoudingen, die eertijds zooveel geld in ons land hebben gebracht, zijn grootendeels verbroken en we moeten zij het dan met tegenzin weer zien dat we hier in Neder land ons eigen potje koken. Dat zal op den duur wel lukken waarom zouden we pessimistisch zijn? als we maar allemaal willen meewerken, en vooral als we maar willen bedenken dat het potje wel wat magerder zal zijn als in vroegere jaren. Het is in de regeering te prijzen dat zij dit tijdig heeft ingezien en dat zij het onomwonden durft zeg gen, ook al doet het vanzelf minder prettig aan. Maar als we de dingen zien zooals ze zijn, hebben we ten minste al één waarborg dat we op den goeden weg zijn, want het juist constateeren der feiten is noodzake lijk voor we uit deze feiten onze conclusies gaan trekken. Nu kan men daartegenover het nut van meer radicale economische omwentelingen aanpreken, wij nemen maar liever het zekere voor het onzekere, ook als dat aanpreken geschiedt onder het motto we hebben toch niets meer te verliezen. Economische ontwikkeling kan men nu eenmaal niet forceeren, die gaat haar eigen vasten weg, die leidt over hoogten en laagten, over rozen soms maar heel dikwijls over doornen. Na de verstokking is het economische leven wat al te snel vooruitgeschoten, de ontwikkeling was te snel en daarom moeten we noodwendig een eind terug, al is dat dan ook niel prettig. We mogen blij zijn een regeenng te hebben die dit met nuchter ver stand inziet. Daarmede zal men een gezondere basis scheppen als met bluf, praal en ijdel vertoon, waar achter men elders tracht de ellende van het volk te verdoezelen. NIEUWKUIJK. Dinsdagavond 7 uur kwam de raad dezer gemeente in Openbare Verga dering bijeen, onder Voorzitterschap van Burgemeester G. van der Ven. Afwezig waren de heeren Wilgers en van Engelen. 1 Aanbieding gemeente begrooting 1935 De Voorzitter deelt mede, dat men' het hier heeft klaar weten te spelen een kleine belasting.verlaging voor te stellen. Had men verleden jaar nog een nadeelig saldo "an f 1200 —.thans is er een batig slot van 1 2600 een verschil dus van f3800. Tot Commissieleden worden aan* gewezen de heeren: A Mostermans, Th. van den Besselaar en M. van der Ven. 2. Voorstel van B. en W. tot het afleggen der verklaring ex art. 5, sub. 1, 2 en 3 der wet tot wijziging der winkelsluitings wet (Verruiming der Verkoopgelegenheid op Zondag van 4 tot 6 uur.) Hiervoor zijn de noodige circulaire's aan de betrokkenen toegezonden, en hebben de lijsten ter teekening op het secretarie gelegen. Van de 23 aange schrevenen zijn er echter maar 9 ter secretarie geweest om te teekenen. De Voorzitter spreekt er zijn ver. bazing over uit, dat de belangheb benden er hier zoo onverschillig tegenover staan. Z i. mogen echter de winkeliers die wel geteekend hebben, niet de dupen worden. De openstellings-uren zullen nader worden vastgesteld in overleg met de gemeenten Vlijmen en Haarsteeg. Zonder discussie wordt deze ver klaring door den Raad afgelegd. 3. Voorstel van B. en W. tot heffing van de volgende belastingen: 1 opcenten personeele belasting 100 (vroeger 200) 2 opcenten gemeentefonds belasting 75 (vroeger 100); 3. opcenten vermogens belasting 40 (vroeger 50). Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd 4. Onbewoonbaar.verklaring van de houten woning van A. van Baardwijk De Voorzitter zegt dat het hier be treft het houten tentje van Van Baard wijk langs den spoorweg. De Voorzitter zegt dat 't gebouwtje absoluut onbewoonbaar is. Het tentje is destijds daar geplaatst zonder bouw vergunning De heeren van den Besselaar en Mostermans verklaren zich tegen onbewoonbaar verklaring. De Voorzitter zegt dat als de raad niet besluit tot onbewoonbaar ver klaring, de man zal moeten worden aangezegd de woning in bewoonbaren staat te brengen. In stemming gebracht wordt met 4 tegen 1 besloten de woning niet onbewoonbaar te verklaren. Tegen stemde de heer de Goeij. 5 Mededeeling omtrent de ver lichting van het deel der gemeente genaamd .Het Hoog". De Voorzitter doet voorlezing van het schrijven ontvangen van He VEL0 WASCHMACHINE MAATSCHAPPIJ N,V. Meer dan 100 filialen in Nederland. zouden nu weldra naar Engeland te- rngkeeren. Aan de lange tafel werd opgewekt gepraat en gelachen. 't Is een goede winter geweest voor Malta, zei Gale, zich nog eens te goed doende aan geconfijte vruchten. Hij was de jongste tweede-luitenant, maar sprak tusschenbeide met een waardigheid, of hij al heel wat erva ring had. Mij lijkt het anders een erbarme lijk saaie plaats! Vanavond kunnen wij ons nog genoeg amuseeren, meende Gale. Er wordt baccarat gespeeld, maar ik weet niet of ik wel mee doe. Sommi gen van jullie spelen zoo hoog. De kolonel en de majoor waren ook in de rookkamer en als gastheer kon kolonel Lang moeilijk het spel ver bieden, ofschoon hij het anders zeker zou gedaan hebben. Het ging er veel te opgewonden toe, vond de kolonel. Hij zou er den vol genden dag zijn eigen officieren dan ook op wijzen. Het was misschien maar beter dat de Batterij op het punt van vertrekken stonder was nooit zoo grof gespeeld op Malta, als sinds zij er was. Hij begreep niet hoe Raw- son het toeliet; het was heel slecht voor de jonge officieren, die naar In dië gingen. Het East-Mercia-regiment was niet rijk, dus paste het den jon gelui in het geheel niet. Terwijl beide commandanten het spel stonden gade te slaan, merkten ze ineens eenige opschudding. Een van ile jongelui vloog op van zijn stoel, ter wijl hij met kracht met de hand op la- fel tloeg, waardoor hij een bepaalde baart overdekt hield. Ik was er wel zeker van, riep hij opgewonden. Ik heb het met eigen oogen gezien. Er was een gemerkte kaart bij; daar wil ik aller attentie op vestigen. Er is iemand hier, die, valsch speelt. Ineens werd het spel gestaakt; som migen vlogen eveneens van hun stoe len op, anderen keken of ze meenden dat het een ongepaste grap was. In ie der geval dachten ze geen van allen, dat hij het ernstig meende. Marvin was niet populair, hij ging algemeen door voor een „opsnijer". De majoor trad ijlings aan de tafel en trachtte den jongen officier tot be daren te brengen. Zwijg Marvin! Verkoop niet zulk een onzin! Want, evenals vele anderen aan la- fel, beschouwde majoor Rawson het ook als een slecht gekozen grap. Zulk een beschuldiging was een beleediging voor de gastheeren. Maar Marvin her haalde zijn verklaring met kracht. Ik kan 't niet helpen, mijnheer. U kunt het twel niet zoo aangenaam vinden, dat ik het zeg, maar het is nu eenmaal de waarheid. Iemand hier aan tafel heeft gemerkte kaarten. Ik weiger met spelen voort te gaan tot het geval voldoende verklaard is. Het heele gezelschap hield de oogen op den kolonel gevestigd. Als ze onder zich waren geweest en iets dergelijks was .gebeurd, dan zou hij hun geboden hebben te zwijgen en later in privé de zaak hebben onderzocht. Maar nu wa ren de gasten er bij en een van hen had de beschuldiging uitgesproken. Hij keek den jongen man aan, met strenge uitdrukking op het gelaat. Dit is een zeer ernstige verkla ring, die u daar uitspreekt, mijnheer Marvin. Laat tmij de kaart eens zien, P.N.E M. hierover. Hieruit blijkt dat bedoeld nel door de P.N.E M. zal worden aangelegd voor de som van f 1315,— Door de betrokkenen moet bovendien een verbruik van 800 KWU per kalenderjaar worden gegarandeerd. De Voorzitter gelooft niet dat de menschen hierop zullen ingaan, daar aanlegkosten en stroom veel te duur zijn. 6 Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur. Voor het onderzoek wordt dezelfde commissie belast als met gemeente- begrooiing. Alleen meubelen KËMfi. die u voor gemerkt houdt. Marvin hield eerst de kaart omhoog waar hij in het eerst de hand op had gelegd, toen hij sprak. Daar is ze, mijnheer. Als u het niet gelooven kunt, houdt u ze dan even tegen het licht, dan zult u heel duidelijk het merk zien. Juist bij den rand is er een soort tandje in. Dat is al een oude truc, waarvan ik al meer gehoord heb. Ik durf er om te wedden dat het aas is, als u ze omkeert. Er heerschte een ademlooze stilte, toen de kolonel dit langzaam deed. Ja, 't was het aas; een hoogst on aangenaam incident was dit. Wie heeft de kaart gegeven? De stem van den kolonel klonk als door een luidspreker in de doodsche stilte. Degene, die ze gegeven had, nog met 't pak in de hand, stond op en werd doodsbleek, toen hij de angstig vorschende uitdrukking zag op' het gelaat van allen, die hem aanstaarden. --Ik gaf, mijnheer. Wat beteekent dat? Wat denken jullie allen? U heeft de kaart gegeven? Is het een nieuw spel? Een verschrikte stein antwoordde: Ja". Alle spellen waren nieuw. Niemand sprak verder i\ n woord. Ze wachtten slechts op hetgeen volgen zt u. U heeft de kaart gegeven? Wat heelt u hierbij te voegen? Een oogenblik keek de tweede lui-, tenant den kring rond steeds hield hij de kaarten in de hand; toen wend de hij zich, blakende van verontwaar diging, tot den kolonel. Hoe kijkt u mij zoo aan mijnheer, en doet mij zulk een vraag? riep hij woedend. Ik heb er niets verder an De ramp in Japan De berichten over de ruineuze gevolgen van den lyphoon op Hondo luiden steeds somberder. Reeds is het doodental tot 2499 gestegen, dat der gewonden tot 8399. Morro Castle Volgen9 getuigen verklaring bij het Morro Ca9ile onderzoek zou zich aan boord van het schip een bom be vonden hebben, welker explosie de ramp aanrichtte. De kwestie Japan.Rusland Het verkoop accoord inzake China's Oosterspoorweg wordt van Rusissche zijde tegengesproken anderzijds heet het, dat de verkoop midden—Oct. te wachten is. De Italiaansche Prinses Ter gelegenheid van de geboorte der koninklijke prinses heeft de voorzitter van den senaat aan den secretaris der fascistenpartij een bedrag van 500 000 lires ter hand gesteld, als bijdrage van den senaat voor de door de fascistische partij ingestelde steunfondsen. Een industrieel te Milaan, die zijn naam geheim wil houden, heeft den duce een millioen geboden voor werken van liefdadigheid. Trotsky in Zuid—Spanje? Het gerucht gaat, dat Trotsky zich ik wist er net zoomin iets van als ten van u allen! Had hij dien toon aangeslagen in ieder ander .geval, dan zou de kolonel hem tot de orde geroepen hebben. Maar op zulk een oogenblik was op gewondenheid verschoonbaar. Ik vraag het u, omdat u er 't eerst aan toe is, om te antwoorden, zei kolonel Lang streng. Er heeft zich hier aan tafel iets voorgedaan, dat grondig onderzocht dient te worden. De reputatie van ons regiment staal op het spel. Majoor Rawson legde de kolonel de hand op den arm, maar haast onge duldig schudde Lang die af. Ja zeker, Rawson, zoo is het. Er zit hied een man aan tafel, die zich de uniform van Zijne Majesteit on waardig heeft betoond, en dit is geen geval om beleefdheidshalve door de vingers te zien. Het moet grondig on derzocht worden. De ydjudant van de East-Mercia's, een zeer correcte, kleine man, zat naast den luitenant, die de kaarten had ge geven. Hij keek op met kalmen blik en hield voor den kolonel de kaarten uit die de luitenant zichzelven gegeven had. Hij spreidde ze waaiervormig op de tafel en wees met den vinger naar een in het midden. Toen de kolonel die ook tegen hel licht hield en de bewuste waarop Marvin attent had gemaakt, zag hij, dat ze beide hetzelfde merk- teekentje droegen. Zijn dit (1e kaarten, die de gever zichzelven gegeven heeft? De adjudant knikte bevestigend. Zonder een woord te zeggen, hield kolonel Lang den tweeden luitenant schoppen aas voor, met het merk tee kentje aan den achterkant. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwgksche en Langstraatscbe Courant, i. 1 Wij MO TAFELBILJARTS

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1