ZWANEN ISEHG'S Os* SOIPEN Jfrft IN BLIK NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. meeningsverschil in de a.r.gelederen gebleken. In verscheidene gemeenten zijn groepen Herv. kiezers van orthodoxe richting, in wier midden ontevredenheid heerscht over het beleid der a.r.—partij en speciaal over de benoemingen der laatste jaren, waarbij volgens hen voor het overgroote deel leden der Geref. Kerken zijn voorgetrokken. De geschillen zijn niet plaatselijk gebleven. Uit allerlei gedeelten van ons land hebben ontevreden Her vormden voeling met elkaar gekre-j gen en in deze beweging spreek men thans over de conferenties in Zeist. Er worden n.l. voorbereidin gen getroffen om een algemeene vergadering te houden te Utrecht, teneinde de organisatie van de ortho doxe Hervormden in eens landelijk te doen slagen, op ongeveer den zelfden voet als dit geschiedde met den Bond van Herv. Mannenveree- nigingen. waarvan prof. dr. H. Visscher de geestelijke vader en thans nog bondsvoorzitter is. Be oogde deze bond met reeds duizen den leden in den lande de locale kerkelijke belangen te dienen, de te stichten Hervomd AntiRev. Partij beoogt reeds haar politieke belangen bij de a.s. Kamerverkiezingen te doen gelden en zal eigen candidaten stellen van Herv. huize. In de tweede helft dezer maand is de vergadering te Utrecht te wachten. Op deze vergadering zal voor de Huizer—groep, die thans pl.m. 1200 kiezers omvat, aanwezig zijn de uitgever van het »Geref. Weekblad», welk periodiek, zooal niet het orgaan der beweging wor dende. toch haar kolommen voor de Herv. Anti—Bev. Partij zal open stellen. Omtrent de leiding van de nieuwe partij doet het gerucht de ronde, dat daarin prof. Hugo Visscher en prof. Severijn een belangrijke plaats zullen innemen. Rij wielbelas ting m erken Bekeuring zonder waarschuwing. De Minister van Financiën vestigt er de aandacht van het publiek op, dat ingevolge de bestaande bepa lingen het rijwielbelastingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan het rijwiel moet zijn bevestigd. Een wielrijder, die het rijwielbelasting merk in den zak, in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeding bevestigd mededraagt of wiens rij wielbelastingmerk niet goed zicht baar aan het rijwiel is bevestigd, bevindt zich derhalve in overtreding van de wettelijke voorschriften. In zoodanige gevallen is tot dus verre in een aantal gemeenten volstaan met het geven van een waarschuwing. Aangezien het be zwaarlijk is gebleken na te gaan wie te voren reeds is gewaarschuwd, blijft in vele gevallen ook bij her haling het instellen van bekeuring achterwege, hetgeen tot uitbreiding van de gewoonte om het rijwiel belastingmerk op de boven vermelde wijze mede te voeren heeft geleid. Het belang van een eenvoudig en doeltreffend toezicht op de naleving van de rijwielbelastingwel noopt er toe, voortaan aan de betreffende voorschriften nauwkeurig de hand te houden. Van 1 November a.s. af zal dan ook in bovenomschreven gevallen, zonder voorafgaande waar schuwing, bekeuring worden inge steld. Het 750-jarig bestaan van Den Bosch. De algemeene leider der her denking van het 750-jarig bestaan van 's-Hertogenbosch, Herman van den Eerenbeemt, heeft een oproep tot de Bossche burgerij gericht om haar steun te vragen voor de voor genomen feesten. Uit dien oproep blijkt, dat acht commissies, waarin alle geledingen der burgerij ver tegenwoordigd zijn, onder leiding van de technische commissie zijn begonnen met de uitvoering der geprojecteerde plannen. Die plannen bestaan in een plechtig Te Deum van dankzegging in de kathedrale basiliek van St. Jan. De jaarlijksche plechtige omgang van de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch zal in overleg met de desbetreffende overheden worden verlevendigd met nieuwe praal en pracht, om te trek ken door de in feestdos getooide straten der stad. In de kathedrale basiliek zal Diepenbrock's Missa in die festo worden uitgevoerd. In bet Centraal Museum organiseert de conservator Karei Azijnman met zijn medewerkers een belangrijke tentoonstelling. De oude Parade wordt herschapen in een lusthof, waar de fonteinen zullen klateren en in een weelde van planten en bloemen in vollen zomerbloei de kinderen zullen dolen en dwalen in een sprookjes- en droomwereld. Op de ommuring der oude veste zal onder de speelsche en vinding rijke regie van Hans van Meerlen bij het schilderachtige Oud-'s Her— togenbossche marktplein, dat zal worden opgetrokken in grootsche allure, het spel worden vertoond van Zuster Beatrijs. Om het feërieke Oud-'s Hertogenbosch en op het aangrenzend feestterrein zullen in den voormaligen Casino-tuin avond vuren worden ontstoken. Voorts omvatten de plannen tentoonstel lingen, wedstrijden, gildedagen, ster- ritten, inhuldigingen, optochten, ommegangen, taptoes en andere festiviteiten, welke gedeeltelijk op het feestterrein, gedeeltelijk op de markten en pleinen in de geheele stad zullen plaats vinden. De eerste lijst van giften voor deze feestviering vermeldt reeds een bedrag van ruim f 11,000, zoodat de commissie met de f 14,000, die de stad beschikbaar stelde, reeds over meer dan f25,000 beschikt. Door een spaarsysteem van jubileumzegels hoopt men nog een belangrijk bedrag bijeen te brengen. Jeugdige krachten bij P.T.T. Een regeling is ontworpen inzake tewerkstelling van jeugdige intellec- lueele werkloozen bij het staatsbe drijf der P.T.T. DRUNEN. W. Kogels alhier was Donderdag met een doos in de hand per fiets op weg naar St. Joa chimsmoer. Onderweg raakte hij door het schommelen der doos het beheer over zijn stuur kwijt en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij niet meer op kon staan. Per auto werd hii naar huis gebracht. Dr. v. Seters legde een eerste verband aan de knie van het rechterbeen. De athletiekwedstrijden der Gymnastiekvereeniging „St. Herman Jozef" op Zondag 30 Sept. zullen gehouden worden op het nieuwe sportterrein in de Stationsstraat, aan vang 3,30 uur. Om 1 uur turnmarsch door het dorp. De Sporters I alhier spelen Zondag op eigen terrein voor de competitie tegen H B. S. uit St. Oedenrode. SPRANG CAPELLE. (v.m. Sprang), Predikbeurten Zondag 30 Sept. '34, Ned. Herv. Kerk voormiddags 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur Ds. J. C. Hagen. Ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité Sprang—Capelle, zal in de dagen van 3 10 October a.s. langs de huizen een collecte gehou den worden. We bevelen deze col lecte gaarne in de milddadigheid der ingezetenen aan, opdat het plaatselijk Crisis-comité in de ge legenheid worde gesteld in den a.s. winter veel nood bij de door den crisis getroffenen te lenigen. De lees. en ontspanningszaal van den Chr. Volksbond wordt op Maandag (3 October a. s. voor het publiek opengesteld. Als congierge is,wederom aangesteld de heer K. Spierings. We twijfelen er niet aan of van deze gelegenheid zal in den aanstaan den winter 'n druk gebruik gemaakt worden. Ds. J. C. Hagen, predikant bij de Geref. Kerk alhier, hoopt in den a.s. winter wederom een cursus voor belijdende leden te geven, te be ginnen op Donderdag 18 October des avonds 8.15. Met de behande ling van Paulus' brief aan de Ro meinen zal worden voortgegaan. WASPIK. De groote najaarsmarkt zal dit jaar worden gehouden op Maandag 22 October a.s. Op Zondag 7 October zal de ILK. Leesbibliotheek weder worden geopend. Eiken Zondag na de Hoog mis zullen de boeken verkrijgbaar worden gesteld. RAAMSDONKSVEER. Zondag morgen zal in de Veersche Kerk leesdienst worden gehoudendes middags om 2 uur treedt in de Dorpsche Kerk op Ds. v. d. Roest. Mej. M. V. had het ongeluk te vallen en daarbij een arm te breken. GEERTRUIDENBERG. Voor de Evangelisatie Eben Haezer teRaams- donksveer hoopt Zondag a. s. des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Snaijer uit Dordrecht. DUSSEN. Onze plaatselijke voet balclub D, V. C. welke eerst korte lings is opgericht is voor dit seizoen ingedeeld in afd. 5 in de 3e klas van den Brabantschen Voetbalbond. Dinsdagmiddag vermistte men in het gezin van J, de R., even buiten de grens dezer gemeente wonende, het ongeveer tweejarig zoontje. Geheel de buurt ging mee aan het zoeken, doch na een uur te hebben gezocht, had men den kleinen nog niet gevonden. Opeens bemerkte een der mede- zoekers t kind, bedolven onder modder en vuil, in den kant van 't riviertje »De Gantel» onder deze gemeente. De vader van den ongelukkigen kleine was spoedig ter plaatse en waadde naar het jongetje toe, dat inmiddels reeds overleden bleek. De landbouwerszoon L. v. d. P. had het ongeluk zich bij zijn werk zaamheden zoodanig te verwonden dat spoedige hulp van Dr. v. Vuuren noodzakelijk bleek. Het bouwen van een landbouw- schuur voor rekening der kinderen Meijers alhier is onderhands op gedragen aan v. d. Braek metselwerk en P. v. Mierloo timmerwerk. Voor het niet nakomen van de landbouwcrisiswet werd wederom een persoon alhier verbaliseerd tol f 10 boete, door den Crisis-Controle dienst. Het vernieuwen der glooiingen en 't uitbaggeren van de haven alhier, voor rekening van den Rijks Water, staat, is opgedragen aan de firma Visser en van den Heuvel uit Wer kendam. Door tot op heden nog onop gehelderde oorzaak, vermoed wordt door 't springen van 'n buis, spoof Woensdag j.l. op 'n drietal plaatsen tegelijk 't water uit de buizen der waterleiding Steenen werden wegge, worpen en hoog spoot 't water op Er ontstond 'n flink gat in den weg. Door den voorwerker werden de buizen afgesloten, waarna het euvel voorloopig werd hersteld. Uit den raad. HERTOGENBOSCH. Uit den Raad. Meer dan twee uren heeft de Bossche vroedschap geboomd over een kwestie, waarover al heel wat stof is opgewaaid. Het betreft het in eigen beheer uitvoeren van de «bemanteling» met baksteen en de inwendige herstelling van de 5e en 8e groep zeer onsoliede betonwo- ningen der gemeente. Het werk kost f lö5.000 en de aannemers die naai werk verlangen, wilden een beroep doen op het principe der overheid om de noodlijdende bedrijven zoo veel mogelijk te steunen. Doch er waren zoovele bezwaren, dat naai de meening van B. W. een bestek over de verbetering van die afgeta kelde, in verval zijnde woningblok ken door de aannemers in het vrije bedrijf niet zou te maken zijn 1 Dan kan men ze beter afbreken eu op de fundamenten nieuwe wo ningen bouwen, werd opgemerkt. De kosten zouden dan per woning f 16U0 bedragen en voordeeliger uit vallen dan nu geraamd isl Ged. Staten van Noord Brabant hebben meermalen blijk gegeven zooveel mogelijk in het vrije bedrijf te willen doen uitvoeren, om daar. door de bouwbedrijven in dezen criststijd te hulp te willen komen. De organisaties van aannemers hebben dan ook niet geschroomd te trachlen Ged. Staten tebeinvloeden vóór zij hunne goedkeuring aan het raadsbesluit betreffende het uitvoe ren in eigen beheer zouden willen geven. Ged. Staten nu vragen aan den Raad om bericht en advies betreffende den wensch van de aannemersbonden. Dit adres nu gaf aanleiding tot een fel debat, waarbij de politiek niet vreemd was! De voorzitter gaf onomwonden te kennen, dat het verzoek van Ged. Staten bij B. W. niet in goede aarde gevallen was. B. W. bestreden met een taai uithoudingsvermogen het voorstel van het lid den aannemer van Dun om de Commissie van Openbare Werken, die in deze zaak werd voorbijgegaan, te verzoeken, advies uit te brengen over de al of niet wenschelijkheid. dat het werk van f 165.000 in eigen beheer zou worden uitgevoerd. Met een kleine meerderheid, waarbij ook de voorzitter van de R.K. Raadsfractie voorstemde, werd tegen wil en dank van B. W. besloten de stukken in handen te stellen van de Commissie van Openbare Werken. Vastgesteld werd de verordening op de heffingen en invordering van schoolgeld voor het L.O. en U.L.O. voor Nijverheidsonderwijs en aan het gymnasium. Deze regeling biedt vele voordeelen voor de groote ge zinnen. Maar er werd gemopperd, dat zoo kort na het aannemen van de nieuwe leerlingen de schoolgel den moeten worden verhoogd, welke Jobstijding niet bij het inschrijven der leerlingen aan de ouders is medegedeeld. Een S.D.A.P.—er be gon een lang betoog over de voor gestelde verklaring aan den minister aangaande verruiming der verkoop gelegenheid op Zondag. Vermits dit punt ook al vele tongen losmaakte hamerde de voorzitter er maar een eind aan te maken en den volgenden dag weer maar opnieuw te verga deren De Raad was niet verder gekomen dan de ingekomen stukken en ee nige hamerstukken van de agenda Kaatsheuvel, 28 Sept. 1934. Jubileum St. Elisabeths-vereeniging. Heden herdachten Mevr. v. Ham- Dekkers en Mevr. Wijdemans— Dudar den dag dat zij voor 25 jaar tot bestuurslid werden aangesteld van de vereeniging van de H. Elisa beth van Hongarije alhier. Op de hedenmiddag gehouden vergadering sprak de presidente mevr. Wed. HesselmansSprangers mevr. Wijdemans hartelijk toe en wees hierbij op de groote verdien sten welke zij gedurende die 25 jaren van haar trouw lidmaatschap heeft verworven, voor deze zoo bij uitstek charitatieve vereeniging. Tot haar spijt moest zij mededeelen dat mevr. van Ham wegens ongesteldheid op deze vergadering niet aanwezig kon zijn, om mede een woord van warmen dank in ontvangst te nemen, voor het vele dat ook zij gedurende deze kwart eeuw voor deze schoone vereeniging heeft weten te verrichten. Zij besloot met den wensch dat het beide dames gegeven zal mogen zijn, dat nog vele jaren voor haar arbeid, zaam leven in deze vereeniging zijn weggelegd. Namens de dames der vereeniging werd aan de beide jubilaressen een stoffelijk blijk van waardeering aan geboden. De HoogEerw. heer Deken v. d. Brekel rekende het zich tot een plicht bij dit jubileum een kort woord van gelukwensch te mogen spreken. Hij wees hierbij op het schoone doel der vereeniging, dat nu door de beide jubilaressen ge durende 25 jaren steeds werd na gestreefd. Met den wensch dat beide dames nog vele jaren voor de St. Elisabethsvereeniging zullen mogen blijven werken, besloot spr. zijn welgemeende felicitatie. Mevr. Wijdemans—Dudar dankte in korte bewoordingen voor de ge brachte hulde en dankte tevens de aanwezige dames voor het stoffelijk blijk van belangstelling bij dit jubileum. De beide jubilaressen lieten zich voor de vereenigingskas niet onbe tuigd en versterkte deze beiden met een milde gift. u Deken A. J. v. d. Brekel. Pastoor der parochie van den H. Joannes den Dooper. Huldigingsprogramma Ü.E.S. Wat in het vat is verzuurt niet. Zoo heeft ook het bestuur van DES er over gedacht. De kampioenen DES C van de geëindigde comp. wedstrijden zullen a.s. Zondag de huldiging ontvangen die dit kranig elftal wel heeft verdiend. De comp. wedstrijd DES I—Sarto I uit Tilburg, mogelijk wel de meest attractieve ontmoeting van het komend seizoen, is voor het DES—bestuur een wel kome gelegenheid geweest de jeugdige kampioenen een huldiging te be reiden, die de belangstelling van iederen voetbal—enthousiast zal trekken. Het programma zal den geheelen middag vanaf 12 uur vullen. DES III vangt alsdan aan tegen Uno Animo II uit Loonopzand een comp.wedstrijd, waarin we de onzen groote kans geven. Om 1 uur zal zich een stoet formeeren, waarin o.m. de K.G.V., het volledige DES—bestuur, de R.K. J. C., het Herculesbestuur, de harmonie Apollo en de kampioenen DES C naar het voetbalveld aan de Marktstraat zullen begeleiden, waai de ontmoeting DES C—Hercules Waalwijk als huldigingswedstrijd zal worden gespeeld. Zoo DES C zijn vorm van de vorige competitie handhaaft, blijven de winnende puntjes weder op eigen terrein. Voor de voetballiefhebbers zal de ontmoeting DES ISarto I voor de competitie 3 klasse I.V.C.B. wel de clou van den middag vormen. Naar wat onze Dessers de beide vorige Zondagen gepresteerd hebben, mogen we met alle vertrouwen erop rekenen dat ze ook a.s. Zondag van Sarto I zullen weten te winnen. Ze zijn dat aan hun jongere broers verschuldigd, daar er anders iets aan de huldiging van dit kranige elftal zou ontbreken. Wisselprijswedstrijden. Zondag zullen op de schietbanen aan den Horst alhier de wisselprijs wedstrijden tusschen de Weerbaar heidscorpsen van Burgerwacht en Landstorm van Kaatsheuvel, Loon op Zand en de Moer worden ver karpetten gordijnen KEMfl volgd. Om half twee vangt de wed strijd aan. De volgorde van optreden is evenals die van den vorigen Zondag. Per schutter zullen vijf schoten gelost worden, terwijl hét totaal van de beide Zondagen de beslissing zal geven. Zeer Eerw. Heer F. de Klijn, Pastoor van de nieuwe Parochie, toegewijd aan den H. Jozef. Kookcursussen. Ook het komend seizoen zullen door de Eerw. Zusters alhier verschil, lende cursussen in koken gegeven worden. Deze week bestond er gelegenheid zich hiervoor aan te melden en de ambitie was zoo groot, dat vermoede, lijk het aantal deelneemsters reeds in drie cursussen moet worden ver. deeld. De roep, die over de voor. gaande cursussen is uitgegaan, zal hieraan wel niet vreemd zijn. Uitbreiding. Aan de reeds zoo uitgebreide ma- gazijnen van de heeren Gebr. Frede. riks, is wederom ten nieuwe afdeeling toegevoegd n 1. dames en kinder bo. venkleeding Reeds thans wordt het artikel dames en kindermantels en dames en kin- der regenmantels gepresenteerd. Voor volledige uitbreiding is echter verruiming van verkoop gelegenheid noodig. Dat deze nieuwe branche in een lang gevoelde behoefte voorziet behoeft geen betoog. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is onder architect J. A. Prins alhier voor rekening van de firma Gebr. Frederiks alhier, voor uitbreiding van hunne magazijnen, als volgt ingeschreven voor ijzer-beton constructie en metselconstructie L. Luxenberg, Iv.heuvel f1089 f963 W. v. d. Willigenberg, Sprang f1165 f869 A. Kleijngeld, K.heuvel f1059 f895 C. den Teuling, f 862 f795 Gebr. Brekelmans, f 665 f 730 S. Pepping, f1017 f874 Gegund aan Gebr. Brekelmans in Mestelconstructie. LOON-OP-ZAND. J.l. Zondag hield de postduivenvereniging .De Albatros" alhier een wedvlucht tot sluiting van het seizoen. De duiven werden te Quivrain gelost. Door ver- schillende winkeliers hier ter plaatse waren voor deze gelegenheid een 15-tal extra prijzen beschikbaar ge steld. De uitslag was als volgt: M. Maas 1 7 10, W. van Noye 2 3 9, L. v. d Sande 4, M.Coomans5, H. Leermakers 6, P. v. d. Sande 8. H. v. d. Velden 11. De extra prijzen werden als volgt behaald 1 M. Maas, 1 W. van Noye, 3 L. Beunis, 4 H. Leermakers, 5 P. van Esch, 6 L. v. d. Sanden, 7 M Coo- mans, 8 L. de Leijer, 9 J. Dannenberg, 10 P. v d. Sanden, 11 C. v. Dongen, 12 C. v. Broekhoven, 13 M. van der Velden. 14 C. v. d. Nieuwenhuizen, 15 H. v. d Velden. J. 1. Zondagmiddag werd de halfjaarlijksche vergadering gehouden van het R K. Ziekenfonds alhier. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter opende met enkele toepasselijke woorden, en verzocht den penningmeester verslag te doen over het afgeloopen halfjaar. Uit dit verslag bleek, dat op 30 Juni j.l. 94 leden waren aangesloten. Aan contri butie was geïnd f295 17, waartegen, over aan uitgaven f 172.40 stond. Het saldo per 1 Juli bedroeg in totaal f1942 71. Zondagavond geraakte de heer J. D. uit Tilburg met zijn rijwiel tusschen de tramrails Hij kwam te vallen en liep een vrij ernstige hoofd, wonde op In bewusteloozen toestand werd de man in het café van P. Beunis binnengedragen. Dr. Smals behandelde het slachtoffer voorloopig, en deed hem per auto naar zijn woon. huis in Tilburg vervoeren. Zooals bekend mag worden ver ondersteld, vierde onlangs .Drikske van den Hoven" zijn 60-jarig lid- \/Y^) Volkomen gelijk aan versch J in de keuken bereide «oepen. r Verscheidene soorten.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6