•.."-li"'. Vf'- - li ASPIRIN BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. berghe een onderhoud toegestaan van het Ned. Corr. Bureau. De minister legde er den nadruk op, dat de handel zeer voorzichtig moet zijn met ex porten naar Duitschland. Men zal voorzichtig mo 'ten zijn en verder nauwlettend rekening houden met het verloop der clearing. Het voornemen bestaat, geregeld den stand der clearingrekentng te publi- ceeren, teneinde den exporteurs aan. wijzingen te geven over de mogelijk, heden, die de clearing biedt De minister zeide, dat de Regeering zoo noodig maatregelen zal overwegen om den omvang van onzen export in overeenstemming te brengen met de betalingsmogelijkheden krachtens het clearingverdrag Hij voegde hier aan toe, dat bij een dergelijke regeling de belangen van de Nederlanüsche en Indische producten en diensten op den voorgrond staan. Voorts zal de Regeering het publiek zooveel mogelijk voorlichting geven over deze moeilijke materie Regeering en bedrijfsleven staan voor een zware taak. Brandsloffentoeslag aan werkloozen. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken opdracht gegeven aan de betrokken afdeeiing van zijn Departement, een regeling voor te bereiden voor het verstrekken van subsidie in de kosten van door ge meentebesturen in den komenden winter te verstrekken brandstoffen- toeslag aan werkloozen. Het 12llrjarige bestaan van de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord—Brabant. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk N -Brabant heeft Maandag haar 12'/2-iar'ée be staan gevierd in een plechtige ver gadering in de receptiezaal van het stadhuis alhier. Deze zitting werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten. Bioscopen en brandgevaar. De heer D. Hamburger Jrvoor." zitter van den Ned. Bioscoopbond, heeft aan De Maasbode medegedeeld, dat de uitlatingen van den heer A. de Hoop, directeur van het dagelijksch bureau van den Ned. Bioscoopbond, den verkeerden indruk moeten wekken alsof het alleen de katholieken zijn, die bij filmvertooningen er maar op los knoeien en zich aan geen voorschriften of vergunningen storen. De heer Hamburger daarentegen verzekerde nadrukkelijk, dat de ongelukkige ramp die zich nu te Hilversum, toevallig in een katholiek gebouw en bij ver- tooning van een missitfilm door een priester heeft afgespeeld overal in ons land en bijna eiken dag zich kan herhalen. Bijna eiken dag en overal in den lande worden in willekeurige ver. trekken en zalen met kinokoffers en losstaande apparaten fi'm voorstellingen gegeven, waarbij zich dezelfde be. treurenswaardige ongelukken kunnen voordoen, als nu te Hilversum is geschied. En daarom moet de ramp van Hilversum voor de overheid een les en een vingerwijzing zijn. Noodig is een rijksvoorschrift inzake alle particuliere filmvoorstellingen. De brand te Hilversum. Gisteravond om half 11 is 't derde slachtoffer van den brand in het r.-k. vereenigingsgebouw te Hilversum over- leden. Het is de 7-jarige Jopie Magnin. Ontslag aan burgemeester Waszink. Bij K. B. is aan mr. MAM. Waszink, oud-minister van onderwijs, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1935 eervol ontslag verleend als burgemeester van Roermond Een uitvinding voor de onbewaakte overwegen. Vertegenwoordigers van de Tsje. chische spoorwegen, autoriteiten, tech nici en pers zijn dezer dagen in de gelegenheid geweest de werking te zien van een uitvinding van den heer Josef Fryba, directeur van de firma Vedka te Praag, voor automatische signaleering van naderende treinen en automatische bediening van afsluit boomen op tot nog toe onbewaakte /overwegen, die ook in Tsjechoslo wakije een euvel zijn, waardoor jaar lijks verscheidene slachtoffers vallen De uitvinding van den heer Fryba, die hij „spoorwegrobot" noemt, zou het probleem der onbewaakte over. wegen niet alleen technisch, maar ook oeconomisch hebben opgelostde automatische bediening der afsluit, boomen is niet nieuw, doch de daar voor bestaande installaties waren zoo duur, dat bewaking der overwegen niet veel meer kostte. Het toestel bestaat in principe uit een contact installatie onder den spoor weg, zoodanig geconstrueerd, dat door het lichte doorbuigen van de rails onder het gewicht van een pas seerenden trein een bestaand contact wordt verbroken, en waardoor het bewegingsmechanisme, dat de afsluit- boomen laat dalen in werking wordt gesteld. Passeert de trein voorbij den overweg een soortgelijk contact, dan gaan door het verbreken van een anderen stroomkring de boomen weer omhoog Bovendien biedt het principe der uitvinding nog tal van nader uit te werken mogelijkheden voor auto- matische bediening van seinen, zelfs tot automatische inwerkingstelling der reminstallaties van locomotieven. R.K. handels-, kantoor, en winkelbedienden. Zondag is in Casino te 's-Bosch het nationale congres van de R. K. handels-, kantoor en winkelbedienden gehouden, waaraan een demonstratie optocht door de stad voorafging Er werd een resolutie aangenomen waarin het congres zich uitspreekt voor een krachtig streven naarcollec tieve arbeidsovereenkomsten, hetzij ondernemingsgewijs, hetzij bed rij fs- gewijs; voor een behoorlijke salaris- regelmg; voor invoering van een wettelijke regeling op de werktijden der kantoorbedienden; ten zeerste iedere poging afkeurt, heizij door middel van wijzigingen in het Werk- tijdenbesluit, hetzij door wijzigingen in de Rijkswet op de winkelsluiting, welke in feite een aanslag beteekent op de Zondagsrust der bedienden en betreurt, dat hij de tot nu toe onder nomen pogingen voor het tot stand komen van bedrijfsraden de categorie hoofdarbeiders practisch is uitgesloten van het medezeggenschap. De Shell tegen het Verkeersfonds. De N.V. Bataafsche Importmaat schappij, het verkoopkantoor van Koninklijke Shell producten in Den Haag, heeft den leden der Eerste Kamer een schrijven doen toekomen, waarin zij opnieuw stelling neemt tegen het wetsontwerp tot instel ling van het Verkeersfonds. Naast de motieven, eerder door de Shell ontwikkeld, toen het onder havige wetsontwerp in de Tweede Kamer zou behandeld worden, merkt adressante thans bovendien nog op, dat 7.5 millioen gulden be lastingverzwaring, die opnieuw op het benzineverkeer zal gelegd worden de transportkosten zullen doen ver- hoogen. De activiteit der regeering moet er echter thans op gericlit zijn, productiekosten te helpen verlagen en de transportkosten vormen een niet gering onderdeel van de alge- meene productiekosten. Adressante acht het niet noodig, dat het benzineverkeer thans nog eens bewijst die extra last nog wel te kunnen dragen, boven de 49 mil lioen gulden die er al reeds uit ge perst wordt. Wel is de vraag ge rechtigd, of de spoorwegen nog wel een economisch verlies kunnen lei den, bij het bestaande verlies van 28 millioen gulden in 1933. Resumeerende, vraagt de Shell met aandrang, dit h.i. funeste wets ontwerp niet te aanvaarden. Fed. van Meisjespatronaten. Ter viering van het 25 jarig be- bestaan der Federatie van Meisjes patronaten in het bisdom den Bosch is te 's Hertogenbosch Zondag een groote demonstratiedag gehouden. De steunregeling en het R.K. Werkliedenverbond. Het R K. Werkliedenverbond in Nederland schrijft in een adres aan den Raad van Ministers In afwachting van de door ons bepleite herziening verzoeken wij, aan de gesteunden voor den komen, den winter een extra toelage te ver- leenen. Verder verzoeken wij te bevorderen het ruimer beschikbaar stellen van goedkoope levensmiddelen als: margarine, vet en aardappelen en ruimer verstrekking van kleeding en dekking, dan thans door het Koninklijk Crisiscomité geschiedt (B-steun). Wij zijn niet blind voor het feit dat hetgeen wij vragen de uitgaven niet onbelangrijk zal verzwaren, maar wij zijn er tevens van overtuigd, dat onze gemeenschap deze uitgaven nog wel dragen kan zonder de toekomst in gevaar te brengen. Practisch ware het aangegeven doel te bereiken door een specialen bijslag op de inkomstenbelasting, dan wel verhooging van verteringsbelastingen, mogelijk verhooging van beide. De regeering moge ervan overtuigd zijn, dat een der beste middelen het onmisbare middel tot handhaving van de zedelijke volkskracht en de eendracht des volks, is het voeren van een krachtige oeconomische politiek, gericht op de handhaving en zoo mogelijk verbetering van de welvaart van het geheele volk en dat vooral voor de eendracht fnuikend zou zijn, als de onderlinge afstanden tusschen de verschillende volksgroe pen door de crisis meer dan thans reeds het geval is, zouden worden vergroot. Roosevelt's strijd om de N.R.A. In een Zondag gehouden radiorede heeft president Roosevelt medege deeld, dat nog deze maand door hem een conferentie zal worden gehouden met de vertegenwoordigers van kapi taal en arbeid, wier medewerking hij zal trachten te verkrijgen voor een proefperiode gedurende welke de industrieele vrede zal worden gehand haafd. De president zal er naar streven, dat de overeenkomsten door beide partijen worden nageleefd en dat de loonen, arbeidstijd en arbeids voorwaarden worden vastgesteld later zullen deze eventueel gewijzigd kunnen worden door onderling over leg, bemiddeling of arbitrage of van regeeringszijde. De regeering bereidt thans de tweede faze van de N.R.A. voor. Zij zal nauwkeurig acht slaan op de werkwijze van de nieuwe machinerie gedurende die tweede faze, waar noodig wijzigingen aanbrengen en ten slotte het Congres verzoeken, die onderdeelen van de N.R A welke de moeite waard zijn, permanent op e nemen in de machinerie der regeering. Nagedachtenis van Dollfuss. Zondag is voor het eerst een pontificale Hoogmis in de Belijdenis kerk te Weenen opgedragen die ter nagedachtenis aan Mgr. Seipel en wijlen bondskanselier Dollfuss is ge sticht. De H. Mis werd opgedragen door kardinaal Innitzer In verschillende gemeenten van Oostenrijk zijn voorts Zondag ge- denkteekenen voor Dollfuss onthuld. Spanje en hel Vaticaan. De onderhandelingen tusschen Spanje en het Vaticaan duren nog steeds voort. Men verwacht, echter, dat binnenkort een modus vivendi zal kunnen gesloten worden. Oogs'dankfeest op den Bückeberg. Zondag is op den Bückenberg bij Hameln het oogstdankteest gevierd een van de grootsch opgezette feesten, die de nationaal socialistische staat heeft ingesteld, in dit geval voor den landbouw. Volgens de officieele opgaven hebben Zondag dan ook meer dan twintig millioen Duitschers het kleurige feest- boeketje gedragen, daf ter gelegenheid van het oogstdankü est werd verkocht. Aan het feest zelf hebben 700 000 menschen uit alle deelen des lands deelgenomen. Goebbels en Hitier hebben rede- voeringen gehouden. Luik schort betalingen op. In den gemeenteraad van Luik deelde de burgemeester mede, dat de stad Luik zich gedwongen ziet. gedurende de maand October haar betalingen op te schorten, aangezien zij er niet in is geslaagd, een nieuw voorschot te verkrijgen op de leening waarom zij de stedelijke bank heeft verzocht. Roemenie s regeering neemt ontslag. De Roemeensche premier Tatarescu heeft den koning het collectieve ontslag van het kabinet aangeboden. Koning Carol heeft de demissie aan vaard en Tatarescu belast met de vorming eener nieuwe regeering. Het Spaansche kabinet afgetreden. Het Spaansche kabinet is Maandag afgetreden. Na een vacantie van drie maanden kwam het parlement onder uitge breide veiligheidsmaatregelen van de politie gisteren weer bijeen. Minister president Samper nam dadelijk na de opening der zitting het woord om de door hem gèvolgde politiek te verdedigen. Gil Robles, de leider van de rechts staande katholieke volksactie ver klaarde bij het debat dat zijn partij de regeering niet langer zou steunen Daarop trokken de ministers zich terug om te beraadslagen. Na korten tijd deelde de minister van landbouw mede, dat de regeering besloten had af te treden. Levroux is weder met de vorming van een nieuw kabinet belast. Waar zijn Stegerwald en Habicht In de Katholieke kringen in Duitsch land maakt men zich ten zeerste ongerust over het. lot van oud- minister Dr. Stegerwald. De voor malige rijksminister van arbeid, die een leidend figuur was in 't Centrum, werd onmiddellijk door de nat.— socialisten uit zijn ambt ontzet en leefde sindsdien met zijn familie in afzondering. Sedert eenigen tijd is Stegerwald echter spoorloos verdwenen. Ook gaan ernsige geruchten omtrent het lot van den Oostenrijkschen agitator dr Habicht, van wie den laatsten tijd niets meer vernomen is. Abonneert U op dit blad, want het SEIZOEN breekt aan. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Mijnheer de Redacteur. Nog niet lang geleden wekte een Engelsche Bisschop in de pers op om allerwege op te komen voor eerbiediging en heiliging van den Zondag. De ernst van den tijd drong hem daartoe, ziende b.v. dat in Rus land de Zondag gewoon afgeschaft wordt. De begeerte naar stoffelijke dingen overheerscht zoo sterk dat de Zondag er ten slotte ook aan moet, terwijl toch duidelijk voor alle eeuwen geschreven staat: dat de mensch van brood alleen niet zal leven. Die Engelsche Bisschop mijnheer de Redacteur had mijn oor. 'k Las het met voldoening. Hiermede strookt niet Uwe opwekking in Uw blad van 1.1. Zaterdag tot be/.oek aan de jaarlijksche tentoonstelling van de GemeenteTeekenschool die uitsluitend en alleen op Zondag wordt gehouden. De principieele kant nu nog ter zijde gezet lijkt mij dit niet juist. Mij dunkt dat toch minstens op Zaterdag ook gelegenheid behoort gegeven te worden om de werk stukken van deze gemeentelijke— instelling te kunnen zien. thans wordt voor meerderen de weg daartoe afgesneden, hoewel deze inrichting ook door hen wel ge waardeerd wordt. Mogelijk was 't niet zoo mal deze tentoonstelling b.v. op 2en Paaschdag te houden. Hoogachtend, Een belastingbetaler. Deviezensmokkel engros. Zaterdagavond is aan de grens te Beek Wijier een groote touringcar uit Düsseldorf, welke op weg was naar Nijmegen door de Duische po litie aangehouden. Veertien inzitten de personen, afkomstig uit Nijmegen en Arnhem werden gearresteerd, als verdacht van het smokkelen van deviezen. Blijkens het Duitsche po litie-rapport zouden zij iederen Za terdag registermarken smokkelen, na een kort bezoek gebracht le heb ben aan Düsseldorf. De gearresteer den zijn naar Krefeld overgebracht. Handgemeen in het kerkgebouw. De Beyersche Evangelische lands- bisschop Meiser is nog steeds in de oppositie. In München en Neurenberg is het preeken aan Bisschop Meiser ver boden, weshalve hij inAusbachden dienst geleid heeft, Hier las hij de proclamatie voor, van de oppositi- oneele evangelische kerken. Zondag is het dientengevolge in de Markuskerk in Stuttgart tot een ernstige storing van den dienst ge komen. Toen de dienstdoende geestelijke zich achter den landsbisschopstelde zette een troep nationaal-socialisten in uniform een spreekkoor in. Het kwam daarop in de kerk tot een handgemeen. De rustverstoorders werden door de overige gemeente leden met geweld uit de kerk ver wijderd. Een Köpenickiade in Budapest. De »Baseler Nationalzeitunga ver telt de volgende vermakelijke ge schiedenis. Budapest bezit een groote Duitsche kolonie, van wel 60.0U0 zielen, waar uit natuurlijk ook een sterke natio- naal-socialistische groep is gevormd. In het buitenland is de gelijkscha keling echter niet zoo gemakkelijk en zoo waren er binnen de Buda- pester plaatselijke partijgroep ook meeningsverschillen en strijd om de macht 1 Aanvoerder Wagner en het Duitsche gezantschap konden het niet vinden met elkaar. De toestan den werden onhoudbaar en men verzocht instructies uit Berlijn. Een paar dagen daarna al kwam er uit Berlijn een stramme jongeman van weinig meer dan 20 jaren, die zich bij bier en wijn omtrent een en ander op de hoogtebracht. Toen ging de dappere Hitlerjongen naar het Duitsche gezantschap en stelde zich daar voor als Herr Leschke uit Berlijn. Hij deelde reprimandes uit en gaf aanwijzingen, hoe buitenlandsche nazigroepen zooal moesten geleid worden. De gezandschapsraad dacht dat het nuttig kon zijn met zoo'n Berlijnschen controleur op goeden voet te staan. Dies noodde hij den strengen heer Leschke uit in zijn hotel en maakte hem zijn opwach ting. Maar ook aanvoerder Wagner dacht er zoo over, liet zich door den gezantschapsraad niet overtroe ven en nam den heer Leschke als gast in huis. De gezantschapsraad bood nu den «revisor» zijn operaloge aan. Maar Herr Leschke had op zijn dienstreis geen smoking meegenomen. Geen nood, «Herr Rat» zorgde.'voor alles, want hij wilde voor alle Duitschers met de oppersten partijman geuren. Leschke beviel dit leven wel de dienst reis duurde dan ook langer dan was voorzien, doch daar had hij finan ti eel natuurlijk niet op gerekend Dat was minder, voor dit doei speelde geld geen rol bij de Buda. pester nazi's en in vier weken raak ten zij aan Herr Leschke uit Berlijn 3U0Ü pengö kwijt. Maar daar komt op zekeren dag de echte partijcontroleur, niet uit Ber lijn, maar uit Hamburg. Die was natuurlijk verbaasd reeds een collega aan te treffen. Maar een Berlijner staat den Führer natuurlijk nader dan een Hamburger. En zoo vond de echte controleur het raadzaam met den Berlijner op goeden voet te blijven. De heeren controleerden van nu af Budapest gemeenschap, pel ijk. Maar ten slotte viel het den Bu- dapester nazi's toch op, dat Herr Leschke uit Berlijn toch 'n te groot beroep deed op hun portefeuilles. En voorzichtig werd eens in Berlijn geinformeerd. Daar was de heer Leschke echter onbekend 1 Aller oogen gingen nu open. Maar die van Herr Leschke uit Berlijn toch het eerst. En voor het arrestatiebe vel afkwam was onze «revisor» reeds over de bergen vertrokken 1 Zijn Köpenickiade had hij goed gespeeld! Dronken automobilist. Te Franeker heeft een automobi list, vermoedelijk onder invloed van sterken drank, op den Leeuwarder straatweg verschillende aanrijdingen veroorzaakt, waarbij een wielrijder werd gedood en twee inzittenden van den auto zwaar gewond werden. Hoewel de automobilist doorreed is hij te Makkum aangehouden en gearresteerd. Auto door trein gegrepen. Maandagmorgen is op den overweg van den weg KarlsbadSchlacken- werth een auto door een trein ge grepen. De baanwachter had op 't laatste oogenblik de spoorboomen nog geopend om den auto door te laten. De auto bleef echter op de rails steken en werd door den trein 200 M. meegesleurd. Van de- vier inzittenden waren twee op slag dood, een derde overleed onderweg naar het ziekenhuis, de vierde ligt op sterven. Een serum tegen gele koorts. Nicolle, de directeur van het Instituut Pasteur in Tunis, heeft mededeeling gedaan van de ont dekking van een serum tegen gele koorts. De eerste proeven zijn in Tunis genomen door Jean Laigret van het Instituut Pasteur in Tunis. De resultaten van deze proeven waren overtuigend. In drie maanden zijn meer dan 3000 menschen met het serum behandeld. De gouverneur- generaal van Fransch West-Afrika heeft, gezien de resultaten, de in enting van het serum verplichtend gesteld. Het serum behoudt 't heele verdere leven zijn uitwerking. De mooie September.dagen. De temperatuur der laatste dagen van September is zeer hoog geweest. De maximum temperatuur op Vrijdag 28 September en Zaterdag 29 Sept., oehaalde een recordhoogte, n.l 25.0 gr. en 26 3 gr. C. Dergelijke temperaturen werden zoo Iaat in het jaar nog niet waargenomen, sinds het eerste waar nemingsjaar der filiaal.inrichting in 1887. Protest tegen belemmering van stierengevechten. Maandag hebben honderd burge meesters van steden in Zuid.Frank rijk, aan het hoofd van 'n betooging van 30 duizend geprotesteerd tegen de nieuwe wet inzake de heffing van vermakelijkheidsbelasting op stieren gevechten, die bedoeld is als een belemmering van deze gevechten Kunstenaars verongelukt. Bij Terheyden is een auto, waarin de pianisten Backer en Denijs en de chansonnier P. Ostra, die dien avond in Breda waren opgetreden, van den weg gereden. Allen werden gewond, de beide eersten niet ernstig. Ostra kreeg echter een armfractuur Ernstige treinbotsing te Zwolle. Zaterdagavond had op het em placement van de staatsspoorwegen te Zwolle een ernstige treinbotsing plaats. Nabij het seinhuisje even buiten de stad reden een vertrek kende en een binnenkomende goe derentrein in volle vaart op elkaar. De botsing was zoo hevig, dat van den optrekkenden goederen trein zeven wagons, geladen met anthraciet, steenkool en meel, totaal werden vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verkeersslagveld in Amerika. Volgenseen officieele statistiek zijn in de afgeloopen acht maanden van dit jaar bij autoongelukken in 86 Amerikaansche steden 8.663 perso nen gedood. In dezelfde periode in 1933 bedroeg dit 7.948, dus 9 procent minder dan dit jaar. De autoriteiten zijn voornemens krachtiger maatregelen te nemen tot naleving van de verkeersbepa- lingen, teneinde het aantal ongeluk ken te doen afnemen. Vooral zal dit gelden voor de snelheidsma niakken. \fcoot*® mei ORANJE0ANO en BAYERKRUIS Reetls Uw nmlers ucbrniklen lu-l.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2