fU hu bel Zuiden. ;ni EL ON IS K THE WAY TO LOVE TWEEDE BLAD, zm PROVINCIAAL NIEUWS. LUXOR-BIOSCOOP Woensdag 8'|4 uur Donderdag 8'|4 uur DE J ANTJ ES. V r ij d a g 8'|4 uur »j0 81. Woensdag 10 OCt. 1934. 57e Jg. 237 NE E .VB ster VIJK. Bij het afscheid van den Hoog Eerwaarden Heer van Riel, Deken en Pastoor van Waalwijk. »partir, c'est mourir un peu», zegt een Fransch spreekwoord. Deze zin viel mij te binnen, toen ik nadacht over het onvermijdelijke feit.de harde, meedoogenlooze waar- jjeicl die wij, Waalwijkers, ervaren joelenn.l. het vertrek van den Hoog Eerwaarden Heer van Riel. Een wijze, beminnelijke Priester, ggn nobele mensch met een royaal |jart en met een ruimen, blijden geest, een onvermoeide werker uit ,je kracht zijner christelijk-sociale idealen, een apostel, diep doordron gen van zijn taak en levensroeping, een vriend en een vader gaat van ons heen. Als dankbaar lid van y>Het Wit-Gele gruis» voel ik mij gedrongen deze geinige, maar oprechte woor en ie wijden aan dezen scheidenden priester. Daar zijn levensoogenblikken dat een liefdevolle priesterhand U troost en bemoediging toedrukt; oogen- blikken, waarin het ware, warme priesterwoord ons liet hoofd weer doet opheffen, blijmoedig en vol hardend in den stiijd der dagen. Eenmaal op zoodanige wijze con tact verkregen hebbende met al de schatten van menschelijkheid en liefde die wonen kunnen in een priesterhart, vergeet men deze inner lijke ontmoeting nimmerja blijft daar zijn levenlang dankbaar voor. Deken van Riel bezat de charme van eenvoud en goedheid. Als hij bij U zat, wist ge een mensch naast U te hebben met hart en met ver stand. Die over het kleine en klein- menschelijke gul-glimlachend kon heenkijken in den horizon van het groote, verheven ideaal. Het gróóte ideaal, dat zijn levensvervulling en kracht was. De groote, rechte lijn, radicaal naar God. Daarvoor gaf hij zijn beste krach ten, 51 de energie van zijn ruimen geest en 51 de toegewijde liefde van zijn priesterhart. Ik schrijf dit niet om een aureool te doen stralen rond het hoofd van dezen eenvoudigen mensch. Inborst en opvatting van Deken van Riel zijn mij genoegzaam bekend dat hij alle lof en alle waardeering voor zijn persoon beslist van de hand zou wijzen. Het neemt niet weg dat wij toch, gedwongen door dankbaarheid en aanhankelijke vriendschap ons res pect mogen bekennen voor dezen zieleherder en onze liefde voor zijn warme humaniteit, onzen dank voor het vele en goede dat hij deed en onze erkentelijkheid voor alles wat hij in deze parochie tot stand bracht, naar alle richtingen en op velerlei gebied. Ik wil hier slechts een korte memoratie geven, die als beknopt overzicht dienst doel Wij zagen Waalwijk tot een Deke naat verheven worden, de nieuwe kerk verscheen in al haar luister en doelmatigheid, het groot Ziekenhuis werd gebouwd. Deken van Riel was van dit alles de auctor en de vooruitstrevende stuwkracht. Hij was de adviseur, de tactische leider van diverse vereenigingen, de voorzitter van het plaatselijk Crisis- Comité hij was ook de harde werker in dienst van den Christus; de fijn zinnige, vlotte spreker, die 't goede in de harten der menschen naar boven haalde en het vastgreep en staande hield. Wij zijn dezen man véél verschuldigd. Nu zijn ongesteldheid hem weg roept van zijn trouwen post om een gedwongen »otium» te gaan genieten, nu voelen wij de waarheid van het fransche spreekwoord: »Partir, c'est mourir un peu». Dit echter durf ik hier spontaan neer te schrijven Ons hart reist mee met dezen nobelen Priester Gods, waarheen hij ook gaat. Dezelfde ijverige priesterhanden, die hier de Christus brachten in ons hart, die hier gearbeid hebben, moreel en sociaal, zullen zich ginds vormen tot een liefdevol gebed voor ons allen. Wij weten dit zeker. Als dankbare parochianen zullen wij op onze beurt de handen vouwen en bidden blijven voor Deken van Riel. Zijn Priestergebed en ons eenvou dig gebed zullen elkaar ontmoeten in den geest van geloof en vriend schap. Het is de schoonste gave die wij als christenen elkander kunnen brengen. Een lid van het Wit-Gele Kruis». Waalwijk, 9-10-'34. Waalwijk, 10 October 1934. Afscheid pastoor Deken van Riel. Zondag werd in alle H. Missen in de parochiekerk van St. Jan een brief voorgelezen, waarin pastoor Deken van Riel op treffende wijze afscheid nam van Zijne parochianen. Z. H. Eerw. wees erop dat z'n ge zondheidstoestand niet toelaat van den kansel afscheid van allen te nemen en daarom deed hij zulks in dezen brief. Hij dankte daarin allen voor de groo te mate van waardeering en vriend schap die hij gedurende de 15 jaren van zijn pastoraat van allen heeft mogen ondervinden, hij vroeg vergeving voor z'n menschelijke fouten en tekortkomin gen en beloofde allen steeds in zijne gebeden te blijven gedenken. Weder- keerig vroeg hij hem ook in herinne ring te houden. Het afscheidswoord van onzen be minden herder maakte diepen indruk op alle geloovigen en zijn beroep op onze blijvende hoogachting, waardee ring en gebed zal niet te vergeefs zijn. Pastoor-Deken van Riel zal in lengte van dagen in onze hartelijkste herin nering blijven voortleven. Installatie Pastoor Heezemans. Wij hebben in ons vorig nummer gegeven den gang van zaken bij de in stallatie van onzen nieuwen herder, den Zeereerw. heer Heezemans. Naar wij vernemen zullen de lieder tafel „Oefening Vermaak" en de harmonie St. Crispijn na afloop der kerkelijke plechtigheden eene serena de brengen aan de pastorie. H. Wijding. Op Zondag 14 October a.s. zullen de eerw. heeren W. Kolsteren en G. Wit- lox alhier, de H. Wijding van het Dia conaat ontvangen. Benoemd. Door het Dag. Bestuur der R.K. Mid- denstandsvereeniging alhier is aan den heer Schoenmakers, leeraar in de Handelswetenschappen aan den Han delsavondcursus, ziekteverlof toege staan en in zijn plaats tot tijdelijk leeraar benoemd de heer van Well uit Orthen. De tram. Zaterdagmiddag ten omstreeks half zes passeerde de laatste personen-tram onze gemeente. Eenigen zagen toevallig het laatste trammetje met een enkele passagiere naar den Bosch schuiven, zonder eeni- ge verdere belangstelling of vertoon! Met dat al is men voldaan dat dit uit-den-tijds vervoermiddel verdwijnt en hoopt dat ook weldra de enkele goederen-tram zal vervangen worden door vracht-auto's. Zoo gaat het in de wereld! Hoe is de tram naar Tilburg voor 50 jaar toegejuicht. Hoe is er gestreden om de tram, die toen liep tot de haven en later aan de andere zijde tot den Hoek, door de gemeente te krijgen. Vóór- en tegenstanders hebben een 30-tal jaren geleden met kracht van argumenten gevochten in ingezonden stukken, waarvan vele jaargangen van ons blad getuigen, in strooibiljetten, in adressen aan gemeenteraad en Gede puteerden, waarvan wij nog originee- len in ons archief bewaren. Alle argumenten, van klein tot groot, deden opgang. Tot tenslotte de voor standers de overwinning behaalden en de tram in die tijden vele diensten be wees voor 't onderling verkeer der dorpen en naar de stad en vele tegen werpingen, als b.v. een ongelukken- reeks, bleken meer op idee dan werke lijkheid te berusten. Zoo heeft de tram een twintigtal ja ren gereden, dat men z'n diensten op prijs stelde, al waren er ook veel in- convenienten aan verbonden. Tot de eerste bus kwam, door den heer Math, van Loon in dienst gesteld, die later werd uitgebreid tot Waveem, overgenomen door de Cito en ook de H.B.S. zelf de concurrentie begon; dit was 't begin van 't einde van de tram, die nog zoolang mogelijk heeft volge houden en nu opgelost in de B.B.A., wat het personen-vervoer betreft heeft opgehouden te bestaan en waarmee weer een stuk verkeersgeschiedenis van 50 en 35 jaren is afgesloten! Openbare spreekcel aan den publieiken weg. Aan de St. Antoniusstraat nabij het St. Antoniusplein is een openbare spreekcel geplaatst, welke doorloopend voor het verkeer is opengesteld. Aanwijzingen, hoe moet worden ge handeld om te kunnen telefoneeren, zijn in de cel aangebracht. In het bij zonder is er op te letten, dat geen ver bogen dubbeltjes in de automaat wor den geworpen. Niet alleen wordt daar door de betrokkene verhinderd een ge sprek te kunnen voeren, maar boven dien is de gelegenheid ook voor ande ren uitgesloten, totdat de automaat weder is hersteld, hetwelk dikwijls eenigen tijd vordert. Voorts wordt deze cel aan de hoede van het publiek aanbevolen. Wegens enorm succes onherroepelijk LAATSTE voorstellingen van de film Eenieder is opgetogen met dit filmwerk. beginnen wij met de film waarover nu reeds eenieder spreekt met in de hoofdrol MAURICE CHEVALIER. Hiervoor kan men vanaf DONDER DAGMIDDAG plaatsen bespreken bij WED J.v.d. BROEK-VAN REE. Schoenfabriek N.V. IJselmeer - Mij. voor de Schoenindustrie. Wij hebben onlang9 medegedeeld, dat de heer Jos. Klijberg van Thiel, die onlatig9 zijn ontslag nam als directeur van „Hollandia" onze ge meente ging verlaten. Üm redenen, die buiten dit bestek liggen, hebben wij toen niet mede gedeeld waarheen de heer Klijberg ging en waaraan hij z'n krachten in de toekomst zou gaan wiiden. Nu de aangelegenheid geheel z'n beslag heeft gekregen en er in ver schillende bladen berichten ver schijnen, die zoowel mank gaan aan fantastisch als onjuist zijn, nu willen wij hieromtrent wel iets meer mede- deelen. De heer Klijberg die te Amersfoort gaat wonen, wordt diiecteur der N.V. IJselmeer- Maatschappij voor de Schoenindustrie, gevestigd te Bun schoten. Deze fabriek, waarvoor een modern gebouw van 42x25 M2 met verdieping is gebouwd, zal met een 140 man gaan werken. Van deze 140 menschen zullen 25 man geschoolde werklui de kern vormen, terwijl 115 jonge visscher9 uit die omgeving in het vak zullen worden opgeleid. Zooals bekend bestaat er een Zuiderzee steunwet, die een uitvloeisel is van de wet tot demping der Zuiderzee Toen heeft de Kamerookde consequenties van de laatste wet aan vaard, n.l. om de Zuiderzee visschers en hun zoon9 een nieuw bestaan te verschaffen in ruil van het ontnemen van hun bestaansmogelijkheid. Dat gebeurt op verschillende wijzen, zoo is er een knoopenfabriek, die begonnen is met 40 menschen en nu met 260 man personeel werkt. De tweede fabriek is een beton platen.fabriek. De derde is nu een schoenfabriek, toevallig, want 't had evengoed een textiel- of ijzerfabriek kunnen zijn Eenige belanghebbenden aldaar, die daarvoor kapitaal over hadden, koesterden plannen om een schoen fabriek op te richten en hebben in verband met de Zuiderzee-steunwet een overeenkomst met de regeering aangegaan, die nu dit bedrijf geldelijk steunt, in dier voege dat bij de op richting een bedrag werd beschikbaar gesteld om tegemoet te komen in de onvermijdelijke verliezen, die er komen, doordat men zulk een groot aantal ongeschoolden te werk stelt Verdergaat de regeeringssteun niet. Die Zuiderzee steunwet bestaat al jaren, vanaf de aanneming der wet op de demping der Zuiderzee. 't Is nu niet zoo, dat ieder naar de regeering kan gaan en zeggen .geef mij 't noodige geld, dan begin ik een fabriek", neen er moet vol doende kapitaal zijn met redelijk vooruitzicht op welslagen, eer de regeering haar steun verleent. Voorts vernemen wij dat artikelen gemaakt zullen worden, die door de Brabantsrhe industrie over 't algemeen niet gemaakt worden en dat de fabriek die modern met de nieuwste machines, met loopende band enz. wordt inge richt, in December a.9. zal worden geopend en alle medewerking der autoriteiten aldaar heeft. En al betreuren wij dat de heer Klijberg ons moet verlaten en dat deze nieuwe fabriek niet hier kon worden opgericht en al spreken we de hoop uit dat zoo min mogelijk goede krachten uit onze plaats zullen worden gehaald en onze Waalwijksche en Brabantsche fabrieken geen con currentie zal woiden aangedaan, toch wenschen wij den heer Klijberg gaarne een goed en blijvend succes in de toekomst. Ned. Herv. Kerk, Waalwijk. Eerste lezing, Donderdag 11 October 1934, des avonds te 8 uur precies. Spreker de Eerw. heer K. Zuider- duijn-van Rockanje. Onderwerp: Moettlingen. De lezing wordt gehouden in de kerkezaal. Tooneelvereeniging O. O. G. Het tooneelseizoen is door O.O.G. op voortreffelijke wijze geopend met een opvoering van het bekende blij spel „de Firma Aron Slootjes". De nieuwe regeling, die de vereeni- ging heeft toegepast met het oog op het slechte bezoek aan hare vroegere voorstellingen, heeft wel succes gehad, want de zaal van café de Lindeboom was Zondagavond geheel gevuld. En de aanwezigen hebben een prettige avond beleefd aan de avonturen van de beide bananenkooplieden. De in houd van het stuk is nu wel niet van zoo heel veel beteekenis, doet integen deel wel iets gezocht aan, maar dit ge brek verbergt zich achter een vloed van vroolijke humor. De heer Slootjes drijft met behulp van zijn bediende Mozes, een bananen- grossierderij, maar doet dat op zulk een wijze dat een faillissement voor de deur staat. Als er toch niets meer te verliezen valt, neemt Mozes voor één dag de teugels in handen en hij slaagt er zoowaar in middels een opgeschroef de reclamecampagne en eenige buiten gewone meevallertjes de zaak weer op gezonde basis te brengen. Dat is kort weergegeven de in houd, die eigenlijk maar bijzaak was, zooals we reeds zeiden. Hoofdzaak was de wijze waarop dit gegeven was in scène gezet en waarop het door de amateurs van O.O.G. gespeeld werd. Die vertolking was voortreffelijk en vooral op het spel der hoofdpersonen zou bijzonder weinig aan te merken zijn. Dat de moeilijkheden met het plat- Jordaansch niet geheel overwonnen waren, vergeven we hen gaarne en we hebben zeer veel respect voor de wijze waarop de Gebrs. P. en H. Brokken de hoofdrollen van Aron en Mozes ver tolkten. Vooral in hun samenspel wa ren zij uitstekend en zij lieten het pu bliek onophoudelijk in onbedaarlijke lachbuien losbreken. De overige spelers, de heeren J. van Delft, C. Dekkers, T. Kleijn, J. Muller, de veteraan W. Hooff, B. Hen- sen, A. Leijtens, Chr. Duijvenkam en P. de Brouwer, sloten zich daar goed bij aan en gaven voor het meerendeel een vertolking, waarin zeer veel te waardeeren viel. O.O.G. en zijn leider, de heer H. v. Engelen, hebben met deze klucht een goede beurt gemaakt en wij wenschen hen gaarne op de komende concoursen het beste succes. Voor de voorstelling heeft de heer H. van Engelen een kort woord tot het publiek gesproken, waarin hij zijn voldoening uitsprak over de groote be langstelling en de aanwezigen vroeg ook de komende uitvoeringen van de vereeniging met een bezoek te ver eeren. Hij deelde mede dat O.O.G. dit seizoen nog heel wat op het program heeft staan. Nog dit jaar wordt voor de jongeren een „Bonte Avond" met een bal georganiseerd. Volgende maand gaat de vereeniging met „Heb ik mijn kind gedood?" naar het concours te Zeelst, waar zij uitkomt tegen 3 zeer sterke vereenigingen, n.l. Venraay, Valkenswaard en Vlijmen. Wordt op dit concours succes be haald, dan doet O.O.G. bovendien nog mee aan de subsidie-uitvoeringen van „Roomsch Tooneel". Een druk seizoen dus, waaruit wel blijkt dat er leven zit in O.O.G. R. K. Kiesvereeniging. Zondagmiddag hield het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging onder leiding van den vice-voorzitter, een spoed- eischende vergadering, ter behande ling van een schrijven van den heer J. van Heesbeen, waarin deze verzocht ontheven te worden van zijne verplich ting, bij het vertrek van den heer Klij berg uit de gemeente, den opengeval len raadszetel te bezetten. Toen de voorzitter de vergadering opende, was het uitgebreide bestuur bijna voltallig present. Hij las het schrijven voor en lichtte de betreffen de bepalingen van het reglement toe, waarbij met voldoening geconstateerd kon worden, de belangrijke verbete ring bij vroeger, toen het gebeurde dat alle candidaten van de Kath. lijst zon- INDIGESTIE GEHEEL VERDWENEN. Kan nu alles eten »Na vijf jaar lang aan indigestie te hebben geleden, heeft Uw Kruschen Salts mij geheel van de pijnen be vrijd. Mijn vrienden verwachtten niet, dat ik ooit beter zou worden, maar nu ben ik een ander mensch. Ik heb absoluut geen last meer, ik kan alles eten en met smaak. Ik vertel iedereen boe buitengewoon goed ik Kruschen Salts vind voor slechte spijsvertering en maagzuur.« J. C. te L. Kruschen Salts vat het kwaad bij den wortel aan, het spoort de afvoer- organen aan tot regelmatig werken helpt lever en nieren in hun functie en zuivert de bloedsomloop. De »kleine, dagelijksche dosis« kan dit alles doen, omdat Kruschen Salts een combinatie is van 6 zouten, waarvan ieder een verschillende werking heelt. Enkelvoudige zouten veroorzaken een plotselinge uitwer king op een bepaald gedeelte van het lichaam veel te drastisch om vaak herhaald te kunnen worden. Maar »de kleine, dagelijksche dosis« bevat een weinigje van ieder der 6 zouten, zoodat L die met het volste vertrouwen iederen dag kunt in nemen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 f Ü.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de llesch zoowel als op de huitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. der eenige ruggespraak met het be stuur bedankten en de zetel aan een andere partij moest worden toegewe zen. erschillende leden spraken hun meening over het verzoek uit, waaruit te constateeren viel, dat zij de motie ven van den heer van Heesbeen kon den billijken en dus voor inwilliging konden besluten. De voorzitter wilde er in het belang van de kiesvereeniging de restrictie aan verbinden, dat, wanneer uit wel ken hoofde dan ook, de lijst der R.K. Kiesvereeniging zou uitegput raken, weer vooraan begonnen zou worden; hij meende dat dit wettelijk mogelijk zou zijn. Na gedachtenwisseling hierover, werd aldus besloten. Bij de rondvraag werden nog eenige propagandistische zaken naar voren gebracht en tevens besloten a.s. Vrij dag vergadering van de kern te hou den, waarop dan de leiding aan den nieuwen kernleider, den heer Siemer, zal worden overgedragen. Hierna sluiting. Kern Waalwijk R. K. St. P. De Kern Waalwijk der R.K.St.P., zal op Vrijdag 12 October a.s. des avonds half negen in de achterzaal van Hotel Verwiel bijeenkomen. In deze verga dering zal de heer C. W. Pullens het leiderschap overdragen aan den heer J. Siemer. Daarna zal het program van actie voor de komende wintermaan den worden besproken. De Jantjes. Dat er ook in Waalwijk een gewel dige belangstelling heeft bestaan voor de eerste Nederlandsche amusements film „de Jantjes", blijkt wel uit het feit dat de Luxor-Bioscoop bij elke voorstelling geheel uitverkocht was, zoodat verschillenden moesten worden tneruggestuurd. Van Vrijdag tot en met Dinsdag hebben niet minder dan 1920 personen de film gezien. De directie der Luxor-Bioscoop heeft, teneinde nemand teleur te stellen, besloten de film ook nog Donderdagavond te draaien. Centrale H. L. S. Ter vermijding van misverstand willen wij aan ons bericht van j.l. Za terdag, betreffende het onderhoud der uitgetreden looiers met den Regee- rings-Contact-Commissaris, nog toe voegen, dat aan deze besprekingen ook is deelgenomen door het dagelijksch bestuur der Centrale. Centrale H. L.S. Wij vernemen, dat in verband met de uittreding van een aantal looiers uit de Centrale H.L.S., het bestuur van dit instituut alle lederfabrikanten heeft opgeroepen, tot bijwoning van een te houden vergadering op Maandag 15 Oc tober a.s. te Tilburg, ter bespreking van den huidigen toestand en wat thans te doen staat. Het ligt in de bedoeling van het be stuur eerst de ondergroepen hare hou ding te laten vaststellen en dan daarna de geheele groep bijeen te doen komen. De vergaderingen zullen op boven- genoemden datum, als volgt worden gehouden: des voormiddags om 11.15 uur: a. de ondergroep zoolleerlooiers in de Looiersbeurs; b. de ondergroep overleerlooiers in café Modern; c. de ondergroep diverse looiers in café i

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5