north state Suisse. Des namiddags te 2 uur de ge- heele groep in de Looiersbeurs. De Haagsche Schoenmakersbond heeft een vergadering uitgeschreven ter bespreking van maatregelen, te ne men tegen de lederhandelaren in den Haag die uit de Centrale getreden zijn. Dreigende arbeidsconflicten. Zaterdagmiddag is op het depar tement van sociale zaken onder lei. ding van den rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, een bespre king gehouden van partijen,betrok ken bij het dreigend conilict aan de pantotlelfabriek Snoeren en Hooi- mayers te Dongen. De arbeiders beiders eischten hier een verhooging van de naar hun meening zeer lage loonen. Daar de directie beweerde, dat de finantieele toestand van het bedrijf deze verhooging onmogelijk op dit oogenblik kan dragen, maar wel bereid is haar in twee etappes door te voeren zal op voorstel van Rijksbemiddelaar een accountant een onderzoek instellen of het bedrijf dezen last op dit oogenblik al of niet kan dragen. Is het resultaat hiervan gelijk aan de bewering van de directie, dan zal de loonsver- hooging voor de helft eerst op een Januari a.s. worden ingevoerd. Vrij dag is op hetzelfde departement onder leiding van denzelfden Rijks bemiddelaar een bespreking gehou den van partijen, betrokken bij het dreigende conilict aan de schoen fabriek Blok-Van Heijst te Waal wijk. De directie heeft zich bereid ver klaard de overeenkomst tusschen de Waalwijksche schoenfabrikanten en de arbeidersorganisatie met een kleine wijziging te aanvaarden. Ee- nige ondergeschikte punten zullen door partijen in onderling overleg geregeld worden. Staatstoezicht op krankzinnigen. Dr. J. H. M. Koenen benoemd tot inspecteur. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari benoemd in vasten dienst tot inspecteur voor het staats toezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten dr. J. H. M. Koe. nen, geneesheer aan de psychistri- sche inrichting Voorburg te Vught. Dr. J. H. M. Koenen, is 10 Maart 1893 te Eindhoven geboren. Hij be zocht daar de lagere school en ver volgens de H.B.S. te Rolduc en de universiteit van Amsterdam, waar hij in 1918 bevorderd werd tot arts. Spoedig daarop werd hij benoemd tot geneesheer, later waarnemend geneesheer-directeur aan de psychia trische inrichting Coudewater te Rosmalen. In 1929 werd hij genees heer aan het gesticht Voorburg te Vught. Van zijn hand verscheen een serie wetenschappelijke verhande lingen, o.m. in het Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunde. Hij hield lezingen op psychiatrische congressen en bestudeerde o.a. nader de psychiatrische inrichtingen te Parijs en omstreken. Op 22 Juni 1933 promoveerde hij aan de Leid- sche universiteit tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift, ge titeld Zwakzinnigheid bij kinderen,» waarvoor hij ook in onze gemeente onderzoekingen deed en welk proef schrift op onze drukkerij verscheen. Wij vernemen dat Dr. Koenen 's-Hertogenbosch als standplaats is aangewezen en dat zijn inspectie terrein zich uitstrekt over de Zuide lijke provinciën. Nieuwe dienstregeling der B.B.A. Met ingang van 7 October heeft de fusie der Brabantsche tramweg maatschappijen haar officieele intre de gedaan in het groot algemeen wegverkeer en is ook de H.B. met vele zuster-tramwegen opgenomen in de N.V. »Brabantsche Buurt spoorwegen en Autodiensten B.B.A. Tevens verscheen de eerste offi cieele dienstregeling van voor noemde N.V. en daaruit blijkt dat de Directie in den persoon van den heer v. d. Broek als Directeur aan goede, voortvarende en deskundige leiding werd toevertrouwd. In een betrekkelijk kort tijdsbe stek moest de winterdienstregeling der betrokken onderlinge maatschap pijen worden ontworpen, waaarbij een aaneensluitend verband als een der eerste factoren voor een goed functioneerend geheel op den voor grond trad. Het grootendeels uitschakelen der stoomkracht met remplaceering door autobusdiensten als eisch van het modern verkeer, vroeg niet minder helder inzicht op het ingewikkeld verkeersplan der nieuwe vennoot schap, die zich de taak opgelegd zag in de provincie Noord-Brabant een goed geordend reizigersverkeer te scheppen tusschen de steden en dorpen, die eertijds door weinig rendeerendetramwegmaatschappijen verstoken bleven van devoordeelen en gemakken, die aan het heden- daagsche verkeer mogen worden ge steld. Bij het doorbladeren van dezen eersten officieelen reisgids valt al direct te constateeren dat de reisge legenheid voor de betrokken plaat sen, aanmerkelijk is uitgebreid. Op de lijn 's BoschWaalwijk—Tilburg passeert nu ongeveer om het uur in beide richtingen een bus. Subsidies aan Muziekgezelschappen. B. en W. stellen in de gemeente- begrooting voor evenals in 1934, een subsidie te verleenen van: f 85,— aan de Liedertafel «Oefe ning en Vermaak»; f 212,50 aan de Harmonie »St. Crispijn» f170,— aan de Harmonie «St.Jan.» Door alle drie de vereenigingen werden tot nog toe volksconcerten gegeven, doch een bepaalde ver plichting daartoe werd niet opgelegd. Het lijkt B. en W. naar het voor beeld van vele andere gemeenten beter enkele voorwaarden te formu leeren, waaraan de vereenigingen in het algemeen belang hebben te voldoen. Zij stellen den raad voor de volgende voorwaarden aan het verleenen van subsidie te verbinden Voor de Liedertafel »Oefening en Vermaak» Het geven van drie volksconcerten per jaar, hetzij in de open lucht, betzij in een zaal, docb in ieder geval gratis voor het publiek toegan kelijk en wel op tijdstippen te be palen in nader overleg en onder goedkeuring van B. en W. Voor de beide harmonieën 1. Per jaar te geven 3 volkscon certen in de open lucht, waarvan 1 op door het gemeentebestuur tijdig op te geven tijd en plaats en 2 op een plaats in de gemeente Waalwijk, ter keuze van de vereeniging, doch op tijdstippen te bepalen in nader overleg en onder goedkeuring van B. en VV. Om de muziekkorpsen in de ge legenheid te stellen een voldoende aantal concerten te geven op een plaats, welke meer is gelegen in dat deel der gemeente waar hare leden begunstigers, enz. woonachtig zijn, kunnen zij 2 concerten geven op een door hen te kiezen plaats. Het is evenwel van belang te achten, dat het gemeentebestuur medezeg gingschap heeft over het tijdstip, waarop deze concerten worden ge geven, o.a. met het oog hierop, dat niet gelijktijdig concerten in ver schillende deelen der gemeente worden gegeven. 2. De beide harmonieën stellen zich op den dag, waarop te Waalwijk de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd, ter beschikking van het gemeentebestuur voor het ma ken van een muzikale wandeling door een, aan te wijzen deel der gemeente, het begeleiden van een optocht, het opluisteren van demon straties ofwel het opluisteren van kinderfeesten, evenwel niet in de avonduren (na 8 uur nam.). Door deze bepaling kan het ge meentebestuur de beide harmonieën opdragen in den namiddag kinder feesten op te luisteren, dan wel op tochten of sportdemonstraties e.d. en wel door op het gemeentebestuur aan te geven plaatsen. De korpsen hebben dan den avond vrij voor het geven van een concert op een plaats te hunner keuze. 3. Op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana maken zij een muzikale wandeling door een door het gemeentebestuur aan te wijzen deel der gemeente. Deze muzikale wandeling wordt besloten door het blazen van het «Wilhelmus» bij de woning van den Burgemeester ofwel zoo mogelijk op een openbaar plein. Het Gemeentebestuur heeft door deze bepaling de bevoegdheid be paalde straten voor deze muzikale wandelingen aan te wijzen en kan zoodoende telken jare daarvoor andere wijken nemen. Politie-uniform. Naar wij vernemen zal de uniform onzer gemeente-politie binnenkort wor den gewijzigd. De agenten krijgen n.l. koppels, zooals de Rijks veld wacht sinds eenigen tijd heeft ingevoerd. Loterijen. Door B. en W. is aan de R.K. Gym nastiekvereniging Kunst en Kracht al hier vergunning verleend tot het hou den eener loterij. De trekking der verloting van de Athletiekclub S.S.S. is tot 3 December uitgesteld. Kanarie-sport. De Eerste Waalwijksche Kanarie vereniging, gevestigd bij den heer A. v. d. Pluijm, viert in December a.s. haar 4e lustrum. Bij die gelegenheid zal er een groote onderlinge kanarie tentoonstelling met zangwedstrijd ge houden worden. Bereids is er een Ten toonstellingscommissie benoemd, be staande uit de heeren J. Hornes, A. v. Wanrooy en J. Emmers, die de verdere werkzaamheden voor deze tentoonstel ling zullen regelen. Nader komen wij hier nog op terug. Mochten er vogelliefhebbers zijn, die deze tentoonstelling willen steunen met een eere-prijs, dan zullen die in dankbaarheid aangenomen worden. Hiervoor kan men zich wenden tot den heer A. v. d. Pluijm, Café, Waal wijk, of tot den heer J. Hornes, Cris- pijnstraat 57, Waalwijk. Heibel! Maandagavond hadden een paar be- Goed woners der Goudmijn woorden gekre gen in een café. Om erger te voorko men ging een ervan in gezelschap van eenige kennissen huiswaarts. Thuisgekomen verscheen ook plot seling z'n partner ten tooneele en werd het heibeltje voortgezet, wat zoo hoog liep dat de politie er bij te pas moest komen en de twistenden en getuigen naar 't bureau inviteerde voor nader onderzoek dezer aangelegenheid. Internationale Raad van Leerlooiers. De jaarlijksche bijeenkomst van den Internationalen Raad van Leerlooiers is te Milaan gehouden onder voorzitter schap van den heer A. N. Walker. Meer dan 30 gedelegeerden waren tegenwoordig uit België, Tsjecho-Slo- wakije, Frankrijk, Duitschland, Enge land, Italië, Polen, Zweden, Zwitser land en Zuidslavië. De Nederlandsche organisatie was vertegenwoordigd door de heeren L. J. Uytendaal en mr. W. P. M. van der Loo, resp. ondervoorzit ter en secretaris van de federatie van Nederlandsche Lederfabrikanten. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de toestanden op de leder- markten en de vraagstukken, welke zich voordoen in de verschillende lan den. De vertegenwoordigers van de di verse nationale organisaties geven 'n overzicht van de situatie in hun land en deze uiteenzetting werd gevolgd door een uitwisseling van denkbeelden en gedachten. Na een groot aantal technische en interne aangelegenheden te hebben be handeld, had een langdurige discussie plaats in verband met de propaganda voor het gebruik van leder. Over den arbeid die in verschillende landen is verricht, werden rapporten uitgebracht. De conferentie toonde bijzondere be langstelling voor het rapport der Ne derlandsche delegatie betreffende me dische onderzoekingen, welke in Ne derland hebben plaats gehad. Besloten werd een commissie te benoemen, be staande uit vijf leden, om de beste me thoden te onderzoeken, teneinde de resultaten van medische onderzoekin gen op het gebied van leder en gezond heid dienstbaar te maken aan de pro paganda. Deze commissie, welke be staat uit de heeren mr. W. P. M. van der Loo, voorzitter, Nederland; L. Uytendaal, Nederland; Haschelman, Duitschland; Vourlond, Frankrijk; Pat terson, Engeland; Ehrenburg, Zweden; dr. Snow, secretaris, zal aan den Raad verslag uitbrengen. Visscherslust". Zondag j.l. hield „Visscherslust" haar jaarlijksch najaarsconcours in het Oude Maasje. Er werd met animo gevischt om de prachtige prijzen. Deze wedstrijd kenmerkte zich door een bij zonder goede vangst. De uitslag was als volgt; le prijs D. Verschuren 759 gram; 2 C. v. d. Kolk 659 gr., 3 J. Maas 653 gr., 4 H. v. Bkhoven 568 gr., 5 Ant. v. Es 523 gr., 6 G. Krielaart 452 gr., A. Merkx 443 gr., 8 J. Verhoofstad 423 gr., 9 J. de Ronde 400 gr., 10 A. Hombergen 388 gr., 11 Th. v. Leent 378 gr., 12 Cor Lammers 375 gr., 13 A. Klijn 364 gr., 14 K. v. Es Bw., 349 gr., 15 A. Pulles 338 gr., 16 P. v. Meeuwen 333 gr., 17 M. Maresael 316 gr., 18 Q. v. d. Hoven 310 gr., L. v. Eggelen 301 gr., H. Dol- lekens 298 gr., 21 J. van Es 296 gr., 22 L. de Bruijne 284 gr., 23 A. van Eg- gelen 274 gr., 24 J. de Peffer 270 gr., 25 J. van Leent 260 gr., 26 J. v. Bok hoven 258 gr., 27 J. Reus Jr. 252 gr., 28 J. Wagemakers 246 gr., 29 L. v. Es 236 gr., 30 P. Biekens 234 gr., 31 K. v. Es, Bes., 234 gr., 32 D. van Berkel 225 gr., 33 D. Donders 213 gr., 34 A. Heu- veling 208 gr., 35 A. v. Bokhoven 203 gr., 36 A. v. Riel 182 gr., 37 P. v. Veld hoven 181 gr., 38 E. van Schayk 149 gr., 39 L. Dollekens 123 gr., 40 C. van Heesbeen 117 gr., 41 Jan Verhoofstad 102 gr., 42 M. v. d. Gouw 90 gr., 43 H. Tassen 82 gr., 44 Jac. Lammers 60 gr., 45 G. Pullens 43 gr., 46 Jan Lammers 33 gram, Jo Verhofstad 24 gr., 48 Jac. Lammers Sr., 15 gr., 49 W. Damen 15 gr., 50e J. Reus 0 gr., 51 M. v. Veldho ven 0 gr., L. Dekkers 0 gram. Het lid Maas werd Koning met 29 stuks i n2 uur. Extra prijzen vielen ten deel aan; Th. van Leent, A. Pulles en L. de Bruijn. Zondagavond werden de prijzen in 't clublokaal uitgereikt en bleven de leden met hunne dames tot sluitingsuur gezellig bijeen. Het vol gende onderling concours zal in Maart 1935 plaats hebben en naar wij hopen weer vruchtdragend en prettig verloo- pen. Abonneert U op dit blad, want het SEIZOEN breekt aan. VLIJMEN. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 11 October 1934, des nam. ten 7 uur ten Raadhuize der Gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1 Beeediging raadslid A. W. van Engelen. 2 Ingekomen stukken. 3 Herbenoeming Hoofd Ingeland van het Waterschap N.—Oostelijk Noord—Brabant wegens periodieke aftreding van G. R. van der Ven in 1935. 4 Aanbieding van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933 5 Aanbieding van de rekening van de Gemeente over 1935 met inbegrip van die van het G.E.B. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van vrijstelling van het onderwijs in de lichamelijke oelening. 7 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het schoolgeld. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot conversie van eene onderhandsche geldleening. 9 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling c. q. herziening van de verordeningen: a. regelend den rechtstoestaud van de diverse ambtenaren der gemeente. b. regelend de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeente. 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot tijdelijke verrui ming van de verkoopgelegenheid op Zonaag in bepaalde winkels. 11 Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot het verleenen van concessie voor radiodistributie. 12 Wijziging van de begrooting 1934, en uitgaaf buiten de begroo— ting 1934. 13 Brieven van Gedeputeerde Staten betrelfende herziening be zoldiging Burgemeester, Secretaris en Ontvanger en van de Wethou ders. VRIJHOEVE—CAPELLE. Gedu rende de maand September werd op de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 2896.60 en terug betaald f 7171.87. CAPELLE. Voor de schoolgaande jeugd werd j.l. Zaterdagmiddag dooi de hengelaarsvereeniging »De Maas mond" in het Zuideralwaterings kanaal een hengelconcours gaorga. niseerd, waaraan door tal van kinderen werd deelgenomen. Er werden slechts 7 vischjes gevangen, din allen nog onder de maat waren, zoodat ze ook dadelijk in vrijheid werden gesteld. De prijzen werden behaald door Mar. Dijkstra, le prijs metj 30 gr.; Bertus van Baardwijk, 2e pr. met 15 gr., Karei Hommel, 3e prijs met 15 gr., Johanna de Jong, 4e prijs met 15 gr.. Jan de Bruijn, 5e prijs met 15 gr., Johan van Beek, 6e pr. met 15 gr. De volgende prijzen werden bij loting gewonnen doer Jo Rijken, 7e prijs, Mar. Wervers, 8e prijs, Mientje Heeren 9e prijs, Johan Snijders 10e prijs, Jan Treffers 11e prMachiel van Esch 12e hrijs, Jan Ockers 13e prijs, Eva Cové 15e prijs, Rinus Heeren 16e prijs, Cor. Vos 17e pr. Gerard Waarts, 18e pr., Marinus Snijders 19e pr., Henk Treffers 20e prijs, Wouda Oerlemans 21e prijs, Heiltje Mouthaan 22e prijs, Binus Bosenbrand 23e prijs, Ad. Timmer mans 24e pr., Marie van Baamsdonk 25e prijs, Jan Heurter 26 prijs en Marie Heurter 27 prijs. Na afloop werden de prijzen in T Gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom aan de winnaars uitge reikt. Voor de le klasse B.V.B. speelde het 2e elftal der voetbalvereeniging »Capelle» j.l. Zondagmiddag een thuiswedstrijd tegen «Olympia 1» uit Vlijmen, welke wedstrijd in een 101 nederlaag voor de Capelle reserves eindigde. Te dezer plaatse is met aan vankelijk 10 leden een hondendres- seervereeniging opgericht. De oefeningen worden gehouden op een terrein aan de Willem van Gentsvaart. Het aantal steuntrekkeuden in deze gemeente neemt nog steeds toe en bedraagt thans ruim 70. De postduivenvereeniging »De Luchtvaart» gevestigd in het café van Mej, "Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart,hield j,l.Zoudag met oude en jonge duiven een wed vlucht vanaf Eijsden, waarvoor een zevental extra prijzen waren beschik baar gesteld en waarvan de uitslag als volgt luidde: Adr. Versteeg 1, 2, 13, 26. J. Versteeg 3 9, 10, 15, 24. A. Blom 4, 5,22. P. Verhagen 6, 11, 18. Adr. Klootwijk7,20. P.Nieuwen- huizen 8. C. Rosenbraud 12,16. J. v. Doornik 14. C. Broeks 17. J. de Jong 19. W. Ver steeg 21, 23. H. Rosenbrand 25. Aangetoonde duiven: Adr. Versteeg, A. Blom, P. Nieuwenhuizen en C. Rosenbrand. De extra prijzen waaronder een drietal hammen werden behaald door Adr. Versteeg, J. Versteeg, A. Blom, P. Verhagen, Adr. Klootwijk, P. Nieuwenhuizen en C. Rosen brand. Maandagavond werden de prijzen in het clublokaal aan de winnaars uitgereikt. WASPIK. Van Vrijdag tot en met Zondag 1.1. werd in de St. Theresia kerk te Waspik—Boven een tridiuum gehouden, hetwelk werd gepredikt door den ZeerEerwaarden Pater Romaeus, sub—prior van het Car~~ melietenklooster te Geleen. De oefeningen werden eiken avond door een groot aantal geloovigen bijgewoond. Zondag 1.1. werd de St. Theresia- kerk te Waspik—Boven bezocht door eene processie uit Vlijmen en Om. streken, waaraan een groot aanlai pelgrims deelnamen. Bij aankomst ongeveer 10 uur werd een plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen In den namiddag werd een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder pro-! cessie. Ongeveer 5 uur keerden de pelgrims wederom huiswaarts. Bij het op 11. Zaterdag en Zondag in het café van den heer J. Vloemans gehouden rikcon— cours werd de le prijs met 31 p, behaald door den heer J. de Bont alhier. De in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Neder^ landsche Roode Kruis bracht f 9, op. RAAMSDONKSVEEB. Tot leden van de Vleeschkeuringscommissie zijn voor het jaar 1935 herbenoemd de heeren J.L. F. M. Bianchi, Bar. gemeester te Geertruidenberg, A. J, W. M. Moons, Burgemeester te Baamsdonk, J. C. Schoënmakers, Wethouder te Baamsdonk, P. a! Dekkers, Burgemeester te Waspik en benoemd de heer A. J. A. van Gils, Burgemeester te Made en Drimmelen, zulks in plaats van den heer J. van der Veeken, lid der ge meenteraad van Made en Drimmelen. Tot voorzitter der commissie is aangewezen de heer A. J. W. M. Moons. De werkzaamheden aan de ijs. baan nabij de Dongebrug vlotten zeer goed. De sluis heeft een mooie verbetering ondergaan, zoodat nu altijd water op de baan gelaten kan worden. Wanneer het vee van het land verwijderd zal zijn, dan zal direct worden overgegaan de baan onder water te zetten. De onvermengde margarine is in het volgend tijdvak voor recht hebbenden verkrijgbaar bij de vol gende winkeliers F. A. Canters, H. P. Konings en Adr. de Bont. Met ingang van 16 October a.s. is eervol ontslag verleend aan den rijksveldwachter F. A. M. Timmer mans, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De heer Timmermans is 30 jaar in politiedienst geweest. Hij is zijn loopbaan begonnen als agent van politie 2e klas te Delft. 5 jaar heeft hij daarna gediend als agent van politie te Gouda. Toen is hij ge plaatst bij Rijksveldwacht, 6 jaar als rijksveldwachter te Boskoop, 2 jaar te Linne en 15 jaar te Raams- donk. Zijn heengaan beteekent een ver lies voor deze gemeente en omlig gende plaatsen, alwaar hij ook dienst moest doen. In hem verliezen we een plichtsgetrouw ambtenaar, die steeds op zijn post was. Gedurende den tijd dat hij alhier rijksveld wachter is geweest, heeft hij dit ambt steeds ten genoege van zijn superi euren waargenomen. We hopen dat de heer Timmer mans nog vele jaren van zijn wel verdiend pensioen te midden van zijn familiekring zal mogen genieten. RAAMSDONKSVEEB. Bij de ge meente-politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent twee rijwielplaat jes die alhier dezer dagen zijn ge- vonden. Het aantal werkloozen bedraagt in deze gemeente 283, geheel werk loos 280 gedeeltelijk 3. Maandagavond hield de Zeer Eerw. Pater Veldman, uit Teterin— gen, in het St. Henricusgebouw een lezing met lichtbeelden, over »Tus- schen Russen en Chineezen». De lezing, die gratis toegankelijk was, werd gehouden voor een stampvolle zaal, wat wel te verwachten was, gezien het succes dat ZeerEerw, een paar weken geleden heeft gehad, toen de schitterende lezing is ge houden voor de dames. Pater Veldman had dan ook Maandagavond weer veel succes, Zeer Eerw. wist er de stemming onder de mannen goed in te houden. Op zijn bekende geestige manier gaf hij een uiteenzetting over zijn verblijf in de Missie. Na afloop keerden dan ook allen hoogst vol daan huiswaarts. RAAMSDONK. Zondag en Maan dag j.l. is alhisr in het St. Leoge— beuw door de Missienaaikring een tentoonstelling gegeven, die wederom schitterend geslaagd is. Vooral Zon dag is het zeer druk geweest. Dit blad geeft U alleen UITVOERIGE RAADSVERSLAGEN Uwer gemeente. jtRAMDWfy/r

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6