De Koning van Joego Slavië lo NIEUWS UIT HEUSDEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. RECHTZAKEN. BUITENLAND. 0d smaakvolle wijze waren uit— Sid, kasuifels, koorkappen, alben, ^mniuniekleeden, in een woord °Mes wat bij de H. diensten in de fprk noodig kan zijn. Er was keurig erk bij, vervaardigd door de kunst- w ardige handen der leden van den missienarikring. Zooals gewoonlijk, kon men zijn >d op allerhande wijze ten bate Cr Missie kwijt worden, alle oorten vermakelijkheden waren er eer, want die ontbreken nu een- aal'op geen enkele missietentoon- %ing. zooals bijv de grabbelton. Maandagavond had de verloting der rijzen plaats. De getrokken nummers jjie voor een prijs in aanmerking ko en, laten wij hieronder volgen: nos. yg fiets, 99 theekast; 60 fauteuil; 863 rvies- 553 Theresiabeeld; verder de ns 251, 1059, 834, 883, 994, 688, 796, 4U 358, 675, 45, 853, 895, 674, 458, q85' 133, 580, 307, 629, 635, 811, 939, 522! 835, 328, 530, 601, 398, 743, 555. GEERTRUIDENBERG. Maan dagnacht omstreeks 2 uur brak wJnd uit in de houten schilders werkplaats van G. den Reijer alhier. jjet vuur vond gretig voedsel inde j]jnke hoeveelheid oliën en verf oren. De brandweer was spoedig Ier plaatse en bestreed het vuur uit y0lle kracht, zoodat gelukkig de belendende perceelen behouden jonden blijven. De werkplaats echter brandde tot den grond toe af. Naast een hoeveelheid oliën en verfwaren cingen bovendien verloren een fiets Jn een bascuile. Verzekering dekt de schade. Zondagmorgen geraakte het kind van Verharen uit deze ge meente spelenderwijs in de rivier de Donge, aan den loswal. Gelukkig dat een persoon, die werkzaam is aan den duiker welke in verband met de drinkwatervoorziening in het land van Altena door de rivier wordt gelegd, het opmerkte. Deze sprong zonder zich te aarzelen te water en wist het kind dat reeds was afgedreven, van een wissen dood te redden. Hulde aan den kranigen redder. Maar wij vernemen is zuster Jolenta (in de wereld G. A. J. van Rijn) overgeplaatst naar Schagen. v Door de r.k. vereeniging Kin der—uitzending zijn 3 kinderen, die het meest in aanmerking kwamen, in staat gesteld om 4 weken in het vacantiehuis der eerwaarde zusters te Eersel door te brengen. In deze slechte tijden mag dit een verheugend feit genoemd worden, te meer daar het benoodigde geld met dubbeltjes en kwartjes is binnen moeten komen. Predikbeurten op Zondag 14 October 1934. Evangelisatie Immanuel des n.m. half zes Ds. Strating uit Oosterhout. Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. Heusden, 10 Oct. 1934. Het speelseizoen bij de damclub V.D. is gisteravond weer begonnen met een onderlinge competitie, met den volgen den uitslag: Bax—Ger. Jonker 2—0; J. Deurloobitters 1 1; A. de Graag- A. Deurloo 2—0; De Joode—Sluimers 2—0; Brouwers won van Vos. - Toen Hendrik van Beersum zijn woning een beetje wilde ophalen, had hij het ongeluk met zijn ladder weg te schuiven, waardoor hij kwam te vallen en wel zoo, dat de geneesheer zijn op name in het St. Antoniusgesticht noo dig vond. \J Boven den schoorsteen van de v.m. brouwerij bevond zich Zaterdag avond zoo'n zwerm muggen, dat het was, alsof er een kolossale rookpluim boven hing. 't Was intressant om te zien. Voetbalu tslagen Zaterdag Neo (Sprang)— Longa I (Heusden) 42 (S. o. S.) Zondag Drunen—P.S.V. (Heusden) 0-2 (R.K.V.B.) Zondag Baardwijk Juliana (Heus den 4—2). Raadsvergadering. In de hedenavond te 7 uur te houden raadsvergadering zullen de volgende punten aan de orde komen: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het afleggen eener verklaring als bedoeld in artikel 5 der wet tot wijziging der Winkelsluitings wet en vaststelling der verordening art. 9 der Winkelsluitingswet. 4. Voorloopig vaststelling der ge meenterekening over 1933 met de daar bij behoorende bedrijfsrekeningen. 5. Verzoek der houders van auto's te Loon op Zand tot vermindering van den grondslag „motorrijtuigen" voor de Pers. Belasting. 6. Adres van P. en M. de Kort hou dende verzoek om in de Julianastraat tro ttoirs aan te brengen. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot aanvulling der Alg. Politie-verordening dezer gemeente. 8. Schrijven van Ged. Staten inzake de verordening tot heffing van praeca- riorechten. 9. Wijziging gemeente-begrooting 1934. Aanbesteding. Onder architectuur van de heeren G. Dusschoten, te Bussum en J. A. Prins te Kaatsheuvel, werd heden al hier aanbesteed, het bouwen van een villa voor den WelEd. Zeergel. Heer Dr. Th. F. Capetti te Kaatsheuvel. Uitslag: L. van Luxemburg Kaatsh. 23683. Fr. Cornelissen Kaatsh. 23679. J. Koremans Oosterhout 23000. L. Fitters Waspik 21978. Gebr. Nagle G'berg 20460. J. Michael Vrh. Capelle 20357.— Gebr. de Grauw Waspik 19384. G. Baeten Waspik 18844. J. van Laarhoven R'veer 18735.— C. den Teuling Kaatsh. 18386.— C. J. Kolsteren Kaatsh. 18336.— J. A. v. Alphen Oosterhout 18200. Jos Leyten R'dorp 17685. Gunning volgens bestek. Voetbal. R.K.V.V. „D.E.S.". Onze R.K.V.V. D.E.S. zette heden haar overwinningsrace voort, door te Loonopzand van Uno Animo voor de 3e klasse I.V.C.B. met 03 te winnen. Reeds voor de rust wist DES zijn meerderheid uit te drukken met een 20 voorsprong. Beide punten kwa men van den voet van den rechtsbinnen Jos Schalken. Na de thee gingen beide clubs tegen elkaar op. Enkele minuten voor het einde wist de linksbinnen v. Laarhoven de score tot 30 te verhoogen. DES2 kon het op eigen terrein tegen Rapid I uit Berkdijk niet bolwerken. De Berkdijkers, waren vooral in het tweede gedeelte iets sterker, en wonnen met 1—0. Ook DES 3 moest de winstpuntjes aan Berkel I laten 1—2, ofschoon een gelijk spel de verhouding beter had weergeven. DES 4 won verdiend van Velocitas 3 uit Tilburg met 3—2. Kaatsheuvelsche Boys. De Kaatsheuvelsche Boys konden ondanks het goede spel dat ze tegen de sterke Bossche Boys te zien gaven geen overwinning boeken. De uitslag werd 34 in het voordeel van de Bos sche Boys. Tegen een der doelpunten dat 't gevolg was van 'n penalty door scheidsrechter Jacobs toegekend voor een bal door een der backs achter de outlijn opgehaald werd door de Kaats heuvelsche Boys sterk geappelleerd. Het tweede elftal verloor met 62 van B.V.V. 4 uit Den Bosch, terwijl het derde elftal met een keurige over winning van 72 uit Vlijmen van Olympia thuiskwam. Het jeugdelftal won Zaterdagmiddag met 20 van W.S.C. uit Waalwijk. Duivensport. De Kaatsheuvelsche Concoursbond, hield Zondag haar laatste prijsvlucht vanuit Maastricht. De eerste duif vloog met een gemid delde snelheid van 878,51 M. de laatste met 752,31 M. Uitslag: 1, 36 H. Vos; 2 M. Mesch; 3, 34 C. Blom; 4, 23, 53, 54, 55, 82 Fr. van den Assem; 5, 62 A. Montee; 6, 39 W. Sul- sters; 7, 68 B. Kemmeren; 8 H. Netten; 9, 29, 63 K. Steenbergen; 10 H. Klis; 11, 69 P. Snoeren; 12, 37, 38 Groene- veld; 13, 14, 51, 52 F. Klis; 15 W. van Best; 16, 22, 26, 50 L. van Mosselveld; 17, 60 A. Aussems; 18 A. Snoeren; 19 C. van Mosselveld; 20 M. Brokx; 21, 79 A. van Luijk; 24, 65 Fr. van der Linden; 25, 58 C. Snoeren; 27, 48 Jan Bergmans; 28, 41, 64 J. van Dongen; 30 C. de Bondt; 31 Timmers; 32 J. Zijl mans; 33 A. Pruimboom; 35, 40, 78 C. van den Assem; 42 W. van der Ven; 43 Jac. Vloemans; 44 L. van der Ven; 45, 66 L. Brokken; 46 M. de Vries; 47, 71 Joh. Couwenberg; 49 P. Snap haan; 56 Fr. van Beers; 59, 72 A. Snap- haa; 57 B. van der Linden; 61, 77 G. van der Linden; 67 J. Lenzholz; 70, 75 81 Hugo Esch; 73 A. Priems; 74 P. Zijlmans; 76 M. Soeterboek; 80 H. Hendriks; 83 Pols. Ie overduif H. Hendriks, 2e Fr. van den Assem. Kas: A. van Wanrooij; Fr. van der Linden; A. Snaphaan; J. Lenz holz; J. Muskens; Fr. van Beers. Schietwedstrijden. De Kon. Erk. Schietvereeniging St. Jan hield het jaarlijksch Koningsschie- ten bij de Mej. de Wed. J. van Berkel aan den Horst alhier. Na heftigen strijd werd de heer H. Moolenschot, Koning. Tevens werden de staande prijzen toe gekend over het totaal aantal punten in het schietseizoen behaald. Nummer 1. werd W. Moolenschot met 101 punt; 2. H. Moolenschot met 87 pnt.; 3. G. Beulen met 87 pnt.; 4. C. Elshout met 55pnt.; en 5. A. Èlshout met 54 pnt. Hondensport. De Hondenvereeniging „Onze Ver dedigers" gaan een hondendemonstra tie op haar terrein aan den Horst orga- niseeren. Als iets nieuws voor het pu bliek, zal aan dezen wedstrijd verbon den worden het stellen van een burge (zgn. Strooper in het Jachtveld). De bekende pakwerker C. van der Velden heeft zich voor deze oefening beschik baar gesteld. De wedstrijd is voor het publiek geheel gratis toegankelijk. Ijsbaan Mast en Duin. Deze week is een aanvang gemaakt met het winnen van leden voor onze Ijsbaan Mast en Duin. Dat er sympa thie voor deze vereeniging met haar schitterende inrichting bestaat, blijkt wel uit het feit, dat nagenoeg de gehee- le burgerij zich als lid opgeeft. Daar door zal het bestuur in staat gesteld worden de noodige werkzaamheden van onderhoud en verbetering uit te voeren. Spijskokerij. Evenals andere jaren zal de St. Vin- centiusvereeniging ook dit jaar voor een honderd tal kinderen gedurende de komende wintermaanden een spijskoke rij organiseeren. De Eerw. Zusters van het Klooster Bethlehem zullen zich met de werkzaamheden belasten terwijl het bestuur der St. Vincentiusvereeniging reeds druk doende is propaganda voor deze actie te maken. Ongetwijfeld zal dit schoone werk evenals voorheen de steun van de geheele burgerij genieten. De brandstichttng, valscliheid in geschriften en bedriegelijke bankbreuk te Kaatsheuvel. In hooger beroep werd de straf zaak behandeld tegen F. G. S. kastenmaker te Rotterdam, eerder wonende te Kaatsheuvel,gedetineerd. Verdachte is door de rechtbank veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. In den nacht van 7 op 8 Juni 1933 heeft verdachte de schoenfabriek van zijn vader, die handelde onder den firmanaam Schrauwers-de Vries in brand ge stoken. Er was veel brandbaar materiaal, vooral schoenneuzen aan wezig. De gebouwen waren eigendom van Clarijs Steenbergen. Het O. M. was van het vonnis in hooger beroep gekomen. Er werden geen getuigen gehoord. De adv. gen. wees er op dat brand stichting een zwaar misdrijf is. Vroeger werden brandstichters ter dood veroordeeld. De president wees er verdachte op, dat hij de helend panden en menschenlevens in gevaar heeft gebracht. Verdachte zeide, dat hij gerekend had op het aanrukken der brand weer. Hij was ook de menschen gaan wekken. De adv. gen. hield er rekening mee, dat verdachte alles heeft gedaan in opdracht van zijn vader, die door den brand uit den brand wilde komen. Spr. meende, dat de straf juist gewezen was en eischte bevestiging van het vonnis. Aan verdachte gevraagd of hij nog iets te zeggen had, antwoordde hij, dat alles gebeurd was na advies en geheel in overleg met den zaakwaar nemer De Meijere te Rotterdam. Uitvoerig deed verdachte het verhaal over de bekende toedracht der zaak als gevolg van de financieele moei lijkheden waarin zijn vader met de fabriek was geraakt. De verdediger Mr. Schipperijn, wees op de jeugd van verdachte, die niet uit eigen belang, maar om zijn vader te helpen de daad heeft gesteld. De jongen is alreeds zoo zwaar gestraft voor zijn heele toe komst. Feitelijk valt de straf het meest hard op hem neer, terwijl de zaakwaarnemer, die de heele zaak der brandstichting op touw heeft gezet en voorbereid, werd vrijge sproken. Vader S. dacht door De Meijere uit den brand geholpen te worden, maar hij bracht hem er in PI. meende, dat aan den zoon de meeste clementie moet worden be wezen. Volgt het verhoor van den vader J. M. S., vroeger schoenfabrikant te Kaatsheuvel, thans gedetineerd. Hij is veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf. Hij had een valsche acte doen opmaken, zijnde een schuldbeken tenis groot f5000.— Zijn schoon moeder, weduwe van der Heijden, hedroog.hij, door haar die bekentenis te laten teekenen. Verdachte dreef de fabriek, doch zijn schoonmoeder was eigenares van de goederen. Verdachte was voorts schuldig aan het onttrekken van een partij goe deren aan zijn faillissement. Verdachte kwam van zijn vonnis in hooger beroep, omdat hij meende, dat de zaak niet duidelijk was ge weest voor de rechtbank. De goe deren waren naar De Meijere in Rotterdam gezonden, maar het heette nu dat die goederen niet opzettelijk aan den hoedel waren onttrokken, doch aan De Meijere verkocht. Waarom kom je nu met dat nieuws? vraagt de president. Ik was in dien tijd zoo zenuw achtig, antwoordt verdachte. Zóó zenuwachtig, dat je vergeten hebt te liegen, zooals je nu doet, merkt de president op. Als getuige wordt gehoord Mr. Emma Lion, Den Bosch, Curatrice in het faillissement van verdachte. Uitvoerig doet getuige verslag van de door haar ontdekte bedriegerijen, De valsche schuldbekentenis moest dienen om den schijn te wekken, dat er nog een schuld was van f5000.en zou door aanbieding van die schuldbekentenis een voor deel worden binnengehaald. Ook verdachte schoof alle schuld op den bedriegelijken zaakwaar nemer. Van de brandstichting zeide ver dachte niet te weten. De^, adv. gen. ging de feiten uit voerig na en wees er daarbij op dat hij verdachte reeds vroeger brand is geweest door »onbekende oor zaak». De adv. gen. memoreerde, dat verdachte na voorafgaand over leg naar Rotterdam is gereisd en daar zat te wachten op het bericht dat de fabriek door brand vernietigd was. De comedie gelukte tot zoover goed. Verdachte klaagde ach en wee dat hij aan den afgrond was geraakt. De adv. gen. laakte zeer ernstig het misdrijf van verdachte en wees er op, dat verdachte moreel schuldig is aan de brandstichting door zijn zoon bedreven. Op Juridische gronden kon spr. geen schuld vinden dan het ten laste gelegde, behoudens dan de bedriege lijke bankbreuk. Het misdrijf is vol gens den adv. gen. niet ernstig genoeg gestraft. Met vrijspraak voor het óverige eischte de adv. gen. wegens bedrie gelijke bankbreuk 3 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, De verdediger Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaar pleitte in een uitvoerig betoog vrijspraak voor de eerste feiten, ontslag van rechtsvervolging in zake de bedriegelijke bankbreuk, (verdachte zat er bij te schreien). Na re en du pliek werd de uitspraak bepaald op 22 October, De moord te Princenhage. Voor de Bredasche rechtbank had zich Maandagmiddag te verantwoor den de 29-jarige landbouwer J. O., ge detineerd, de dader van den gruwelij- ken moord, gepleegd op 13 Juli j.l. te Vuchtschoot, gemeente Princenhage. O. had in den loop van den morgen ruzie gekregen met den 28-jarigen ar beider C. de Koning. Tegen O. is 15 jaar geëischt. Mishandeling met een mes. W. v. B., voerman te Hedikhuizen, stond terecht wegens mishandeling. Met een mes zou hij Frits Prinsen te Hedikhuizen hebben gestoken. Verdachte bekende te hebben gesla gen, maar hield pertinent vol, geen mes in handen te hebben gehad. De onaan genaamheden waren begonnen over het voetballen. Verdachte zou aan Prinsen iets hebben gezegd, wat hem niet aan genaam was. Had ik, aldus verdachte, kunnen vermoeden, dat hem een en an der niet prettig aandeed, dan zou ik gezwegen hebben. Getuige Fr. Prinsen legt voor ver dachte bezwarende verklaringen af. Een bloedende wonde in den rug had hij na de schermutseling. Getuige P. v. d. Loo verklaart, dat de mishandeling was gebeurd toen hij ter plaatse kwam. Als vriend van Pr. was hij toegeschoten toen hij hoorde wat er gaande was. Verdachte had ook nog naar hem geslagen. Het O.M. neemt aan, dat verdachte met een mes de mishandeling heeft ge pleegd en eischt 14 dagen gevangenis straf. Uitspraak volgt nader. Ook Barthou valt als slachtoffer. Opnieuw heeft een tragische ge beurtenis het politieke leven van Europa beroerd. Bij zijn aankomst gistermiddag te Marseille, waar hij met veel eerbetoon en door een jubelende menigte werd ontvangen, heeft een Joegoslaaf Koning Alexan der met revolverschoten gedood. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken Barthou, die ook in de auto zat, werd eveneens doodelijk getroffen en is kort daarop overleden. De Fransche generaal George liep zeer ernstige verwondingen op, maar men denkt hem toch in het leven te kunnen houden. Het bericht van den moord heeft in Joegoslavië, in Frankrijk en in alle Europeesche hoofdsteden groote ontsteltenis teweeg gebracht en hier en daar zijn reeds sombere voor spellingen gedaan en wordt weer teruggeblikt naar het Serajewo van 1914. Deze stemming is weliswaar eenigszins getemperd, toen vaststond dat de dader een Joegoslaaf was, en hier dus blijkbaar nationalistische hartstocht de drijfveer was. De dader, Peter Keieman, was een Kroaat, een dus dergenen, die al jaren onder het regiem van Belgrado gebukt gaan. Vermoedelijk heeft hij echter met deze aanslag zijn Kroa. tische volk een slechte dienst be wezen, want reeds nu komen er berichten over antiKroatische betoogingen in de hoofdstad. In Joegoslavië heeft men in de moord het signaal gezien voor een Kroati sche opstand. Hoe de moord plaats vond. Het geheele Fransche Middelland- sche Zeeeskader was op de reede van Marseille bijeengekomen, ten einde de Zuidslavische »Dubrownik», welke koning Alexander naar Frank rijk bracht, in te halen'. Koning Alexander kwam aan boord van een admiraalsbarkas, waarin ook minister Fietri gestapt was en waar mede heiden de oude haven van Marseille binnenvoeren waar, onder leiding van den minister van buiten- iandsche zaken, Barthou, een reeks andere Fransche en Zuidslavische militaire en civiele hoogwaardig- heidsbekleeders ter verwelkoming aanwezig waren. 1. oen de barkas de haven binnen voer, werden 21 saluutschoten gelost. Met zijn gastheeren staple de koning in een open auto, die een langen stoet wagens opende. lezanien niet den koning was de Zuidslavische minister van huilen- landsche zaken, Jeitilsj, aangekomen. Toen de stoet auto s 111 de straat verscheen, klonken luide uitroepen A)\Veg met Alexander 1» Zij weiden echter terstond door de menigte met hoerageroep op den Joego— slavischen koning heantwooid. Er ontstond een gedrang, terwijl de tegenstanders slaags raakten, waarvan de dader gebruik maakte om door een opening 111 het politie- cordon heen te dringen en aldus op den rijweg te komen. Hij hiel zijn arm op, gereed om te schieten en zonder nauwkeurig te mikken, eenige schoten op de auto van den koning lostte, die hem slechts hij toeval trollen. Hij rende daarop met de rijdende auto mede, sprong op de treeplank, hield zich aan de deur van den wagen vast en loste de verdere schoten rechtstreeks in 't inwendige van den wagen. Er ontstond een vreeselijke ver warring. De menschen stormden op de auto af, terwijl de politie niet 111 staat bleek te .zijn hen terug te houden. De massa liep onverbid delijk ieder onder den voet, die was komen te vallen. De pleger van den aanslag werd door de menigte bijna volkomen vertrapt. Brullend en schreeuwend stortten de omstanders zich op den dader, die letterlijk gelyncht werd. Ooggetuigen vertellen, dat de man, onherkenbaar verminkt, door de omstanders vrijwel verscheurd is. Eerst langzamerhand slaagde de politie erin, de menigte terug te dringen en de dooden en gewonden te bergen. De gewonden werden naar de omliggende calé's gebracht en voorloopig verbonden. De menschenmassa's drongen, nadat zij aanvankelijk waren terug gedrongen, weder naar voren en namen tenslotte tegenover de politie en de militairen een dreigende hou ding aan, zoodat de politie een charge moest uitvoeren. Koning Alexander was door vier kogels getrolfen. De overige schoten trollen Barthou, generaal George, admiraal Berthelot en den Servi— schen militairen attaché, die even eens zeer ernstig werd gewond. Barthou poogde, ondanks het schot dat hij in het onderlijf had ontvangen, den dader die op de voetplank van de auto gesprongen was, met de hand al te weren. Hierin slaagde hij evenwel niet. Ook de poging van den chaulfeur van de auto, om den moordenaar neer te slaan, mislukte. Volgens mededeeling der polilie moeten aan den aanslag minstens 10 personen hebben deelgenomen. De moordenaar De moordenaar van koning Alexan der, Petrus Keleman, is, naar thans vast staat, een Kroaat. Hij stond op de lijst van verdachte personen, die door de Zuid-Slavische politie aan de Fransche politie was opgegeven. Bij gelegenheid van de ontvangst van den Zuid Slavischen koning waren buitengewone veiligheidsmaatregelen door de politie getroffen. De Koningin Koningin Marie van Zuid-Slavië had de reis naar Frankrijk niet per schip gemaakt, doch was afzonderlijk per trein naar Parijs gegaan. Zij wilde den koning in Dijon ontmoeten. 's Konings oudste zoon, kroonprins Petere is nog slechts een knaap van elf jaren. Hij vertoeft in Engeland, waar hij sinds de groote vacantiezijn opvoeding geniet. Andere gewonden Een officieel bericht meldt, dat er bij den aanslag negen burgers en een politieagent gewond zijn. Een vrouw op het trottoir werd door een verdwaalde kogel getroffen en gedood. De verkiezingen in Frankrijk. Rondag zijn te Frankrijk verkie zingen gehouden. Groote verschui vingen zijn niet geboekt, zoodat het meerendeel van het volk zich heeft uitgesproken voor handhaving van den huidigen politieken toestand. Het marxistische eenheidsfront heeft geen winsten behaald. De onafhankelijkheid van Oostenrijk. Gemeld wordt dat von Papen inderdaad aan Oostenrijk een vriend schapsverdrag voor vijf tot tien jaar aangeboden heeft, naar het voorbeeld van het vriendschapsverdrag, dat Duitschland in Februari met Polen afsloot.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7